DAOBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Uif het Pariement Buifsniand No. 34 Dif nummer oesiaar aft 2 bladen. Honderd dertigste laargang 1928 ibonnementsprijs bij vooruitlbetaling per 3 maanden f2.—fr. per post f2.50. Bewijsn. 5 ct. Advertentiepr. 25 ct. p. regel, grootere letters naar plaatsrulmt& Brieyen franco N.V. Boek- en Handelsdr. v.h. Herms. Coster Zoon, Yoordam C9, Tel. Administr. No. 3. Redactie No. 83. DOYDERDAB Directeur: G. H. KRAK. Hoofdredacfear Tj. N. ADEMA. FEBRUARI Den Haag, 8 Febr. 1928. De voorzitter der Eerste Kamer, generaal Van Voorst tot Voorst, had voor de bijeen- Jcomst van heden een agenda samengezocht, wel'ke hij hoopte, dat voldoende zou wezen om in een vergadering afgewerkt te worden. Hij is ten zeerste bedrogen uitgekomen: de Kamer heeft zelfs nog niet de h-elft der op de agenda geplaatste punt-en afgehandeld en bet zal er om houden, of zij zich morgen door de rest heenslaat. Het begon goed: zonder beraadslagmg ot stemming hechtte de Kamer hare goedkeu- ring aan een verhooging van hoofdstuk V a der Staatsbegrooting voor 1927, betreffende de overbrenging van uitgaven op de b-egroo- ting van het bouwfonds. Maar toen de bekende overeenkomst met de Rotterdamsche Bankvereeniging, welke lhaar van den ondergang heeft gered, aan de orde kwam, gingen de sluizen der welspre- kendheid reeds open. Iratusschen nog slechts in bescbeiden mate: alleen de heer Henri Polak (S. D. A. P.) verhief er zijm stem tegen en deed dezelfde klacbt als in de Tweede Kamer was vernomen, hooren over bet voor- bijgaan van het pariement bij bet verleenen van steun aan de Rotterdamsche Bankver eeniging door de regeering. Ook deed hij de vraag booren, waarom de justitie niet had in- gegrepen, toen werd beweerd, dat er gefiat- teerde balansen waren. Wat het eerste punt betreft, antwoordde de minister van Fimancien, gelijk hij in de Tweede Kamer had gedaan, dat bet op het kri'tische oogenblik niet mogelijk en zelfs niet wenscbelijk was geweest om bet Pariement in de zaak te kennen. Wat de tweede vraag betreft, dat is een zaak der justitie en de minister van Justitie was niet aanwezig! De heer Polak is niet verder op de zaak in- gegaan en heeft er in berust, dat het ont- werp zonder stemming onder den hamer des voorzitters doorging. Bij de hierop volgende wetsontwerpen be treffende de exploitatie van olievelden in Oost-Indie deed zich evenwel de lust tot spreken in ruimer mate bemerken. Het eerste der drie ontwerpen, die elk afzonderlijk worden behandeld, betreft de uitgifte van vier petro.eumvelden, waarvan dat in Palem- ban-g het voornaamste is, aan de Ned. Kol. Petroleummaatscbappij. Het debat werd in* geleid door den heer De Muralt (V.Bdie zijn volkdftnen instemming met het voorstel betuigde. omdat hij de voorkeur geef-t aan de exploitatie door particulier kapitaal boven staatsexploitatie, waardoor vreemd kapitaal naar Indie vloeit, en waardoor de zeer hooge exploitatiekosten niet uit de staatskas zullen worden betaald. Daartegenover liet de heer mr. Mendels (S. D. A. P.) een gansch ander geluid hooren: hij meende dat staatsexploi tatie onvermijdelijk was, ook met het oog op den inlander. Een levendig debat ontspon zich over de zaak, welke de verdere middag- zitting goeddeels in beslag nam, doch waar- bij ten slotte de minister van Kolor.ien de meerderiieid aan zijn zijde wist te krijgen door duidelijk aan te too-nen, dat het in het belang var, het land was de exploitatie aan particulieren over te dragen. Toen nu dit eerste on.twerp was aangenomen, kwam de overeenkomst met de Ned. Aardoliemaat- sehappij betreffende andere olievelden aan de orde. In dat voorstel is de Kamer evenwel blij- ven steken, zoodat morgen de behandeling zal worden voortgezet en wij er wat nader op zullen terugkomen. Intusschen zal de Kamer, alvorens zich weder met de Indisehe zaken bezig te hou den, eerst bet veelbesproken pobkenwetje in behandeling nemen. Dagelijksch overzicht. HET ROODE NOORSCHE MINISTERIE. Ten vol gebracht. Volgens den premier omdat het geen gewillig werktuig was van de bankiers. Toen ongeveer veertien dagen geleden in Noorwegen een socialistiseh ministerie aan het bewind kwam, was het aan insiders oogenblikkelijk duidelijk, dat de roode regee ring geen lange levensduur beschoren zijn zou. Het regeeringsprogramma omvatte nl. het herstel van het verleden jaar afgeschafte graanmonopolie en opbeffing van de toen ingestelde premie op binnenlandsch graan, een herziening van de militaire uitgaven, af scha-ffing van de heruchte tuchthuiswe', waarbij ieder met gevangenisstraf bedreigd wordt, die in geval van staking een werkwil- lige den arbeid belet, een sociale verzeke- ringswet en een reeks maatregelen tot be- scheming van het individu tegen de justitie Niemand zal in ernst gemeend hebben, ■dat dit alles door de socialisten, die slechts over ruim een derde van het aantal stemmen in de Kamer besehikten, zou kunnen worden verwezenlijkt, al leek het aanvankelijk dat het kabinet toch wel eenige maanden aan het roer zou kunnen blijven, omdat van de de mocraten (de partij van Mowinckel en Blehr), die 31 stemmen van de 150 kunnen uitbrengen, een welwillende onzijdigheidl ver- wacht werd. E>aar echter de voorsteTlen tot ingrijpendc oesnoeiing van leger en vloot in de regee- tmgsverklaring allesbehalve hun goedkeu- ring konden wegdragen, integendeel hun oogen openden voor het „klassekarakter van het nieuwe kabinet" besloten de democraten eenige dagen geleden zelf een motie van wan- trouwen in te dienen. Gisteravond zou dez-° motie in stemming worden gebracht, maar reeds te yoren, tij dens de debatten, decide de premier Horns- rud omede, dat er besprekingen hadden plaats gevonden tusschen de regeering en den gou- verneur van de Bank van Noorwegen. De premier gaf daarop te kennen, dat de arbeidersregeering thans ten val zou wor den gebracht, omdat zij geen gewillig werk tuig van de Bank van Noorwegen noch van de groote financiers wenschte te zijn. Toen die motie van wantrouwen in stem ming gebracht werd werd zij met 8b63 stemmen aanuenptnen. De democr^y den inderdaad voor, omdat zij moe'.lijk'he- den op de kapitaalmarkt vreesden en er zelfs reeds een opvallendie kapitaalvlucht was geconstateerd. Ondanks de tegenspraak van de bankiers tegen het gerucht, dat zij de o-o r zaak zou den zijn van den kab'nets- val, schijnt dear dus toch wel lets waar van te zijn. Men verwacht thans, dat de democraten onder leiding van Morwinekel een minder- heidsregeering -der radicalen zullen samen- stellen. Daar Mowinckel een voorstander is van de drooglegging, is dan een wederopleving van den strijd om de alcohol we tgeving te wach'ten. DUITSCHLAND. EEN BE'D'RIEGERSBENDE. Zoo is het gemakkelijk met wed- den te winnen. De Hamburgsche recherche heeft een ben- de bedriegers in hechtenis genomen, die sedert jaren met succes de draadiooze be- richten over de Fransohe rennen opvingen en de hun belcend geworden uitslagen hadden benut om op het laatste nip'pertje bij book makers weddenschappen aan te gaan. Minstens acht personen hebben aan deze bedriegerijen deelgenomen EEN GROOTE OPLICHTINGSZAAK Door Nederlanders op touw gezet. Reeds sedert geruimen tijd hield de politic te Leipzig en te Frankfort zich bezig met het aan den dag brengen van omvangrijke op- richtings-bedriegerijien, die uit Nederland in verscheidene steden van Duitschland in scene werden gezet. De bedriegers steld!en zich met kapitaal- krachtige menschen in verbinding en boden hun, onder buitengewoon gunstige voorwaar- de, aan om deel te ernen aan ved winst be- iovende in Nederland nieuw op te richten on- dernemingen. Aan het boofd van de ldjst van het NederlandSche consertium stond, volgens de „Neue Leipziger Ztg.", de naam van den consul van Ecuador, Rigail. Wel werd tot het opriditen der nieuwe on- dernemingen overgegaan, maar de Duitsche geldsch'ieters hadden daar geen deel aan Van de gestorte gelden zagen zij nooit iets terug. In Leipzig verloren, volgens tot nu toe ontvangen mededeelingen, drie geldsohieters samen ^.'OOO M. In verband met dezen zwendel was in De cember een ingenieur uit Leipzig gearres- teerd, omdat hij den Nederlanders handlan- gersdiensten had bewezen Naar pas gister bekend is geworden, heeft deze ingenieur in de gevangenis zelfmoord gepleegd door zich op te hangen. Consul Rigail schijnt zijn ambt te hebben neergelegd en naar Frankrijk te zijn vertrok ken. DE SCHOOLSTRIJD. De onderhandelingen tusschen de Duitsche volkspartij en het cen trum zoo goed als mislukt. Toch nog vervroegde rijksdagont- binding? In dien niet alle voorteekenen bedriegen, zal de rijksdag toch nog vroeger ontbonden worden dan men aanvankelijk veronderstelde. De onderhandelingen tusschen de Duitsche volkspartij en het centrum over het ontwerp- Schoo'wet hebben niet het minste resultaat opgeleverd en al is men achter de coulissen nog druk bezig te trachten, alsnog een com- prornis tot stand te brengen, het kan vrijwel als zeker gelden, dat deze pogingen eveneens zullen mislukken en dat het ontwerp-school- wet schipbreuk zal lijden. Ook in centrumskringen, waar men tot voor enkele dagen nog hoopte dat de Duitsche volkspartij nog voor een compromis zou zijn te vinden, ontveinst men zich niet meer, dat de kansen van de schoolwet tot een minimum zijn gedaald en men overweegt reeds, wat te doen staat als het ontwerp-schoolwet inder daad valt. BELGIe. DE KONING VAN AFGHANISTAN. Gister zijn de koning en de koningin van Afghanistan op luisterijke wijze te Brussel onNangen. FRANKRIJK. HET FRANSCH-AMERIKAANSCHE ARBITRAGE-VERDRAG. De inhoud. Het Frausch-Amerikaansche arbitragever- drag, dat Maandag te Washington ondertee- kend is, legt. er den nadruk op, dat de twee landen in huh wederzijdsche betrekkingen den oorlog veroordeelen als instrument van natio- nale politiek en er naar streven het oogenblik te verhaasten waarop de afsluiting van inter national verdragen, die de vreedz. me bij- legging van geschillen regelen, voor altijd de mogelijkheid van oorlog tusschen de naties der wereld op zij zal schuiven. Het bevat vier artikelen, volgens welke alle niet diplomatiek uit den weg geruimde geschillen hetzij aan een permanente internationale commissie, het zij aan het Permanente hof van arbitrage of een aanvullend gerechthof worden voorge- legd, behalve degene die belangen voor derde mogendheden raken, die afhangen of de nale- ving raken van de verplichtingen van Frank rijk uit hoofde van het pakt van den Volken- bond. ENGELAND. DE TROONREDE. ten raet malsche critiek! Evening News" acht geen woord te bitter om net „verachtelijke'' van de Iroonrede aan te Quiden. Volgens haar zouden zoowel de regeering als ae oppositie bezig zijn met in een coma van onoeuwaamneid en alomvat- tende futiliteit te verzinken. Het Britsche recht stikt in de verouderde, slecht geredi- geerde, alierlei moeilijktieden veroorzakende en advocaten verrijkende wetten, maar en kele wettea, die in leders belang zouden zijn, ontbreken, omdat de regeering niets uitvoert Als zoowel Baldwin als Churchill volmon- dig verklaren dat 't hoogste niveau van be- lastingdnik bereikt is, dan beteekent dat al leen dat zij alle middelen hebben opgebruikt. Daarom komt de regeering miet de zwakste Troonrede, die er ooit geweest is en is zij van plan op haar gemak met de duimen te draaien tot de algemeene verkiezingen of tot er weer wat geld is. EEN GEDENKTEEKEN VOOR HAIG. Een voorstel van McDonald. In het Lagerhuis heeft Baldwin een voor stel mgediend, strekkende tot het oprichten, uit openbare gelden, van een monument voor wijlen veldmaarschalk Lord Haig. McDonald bracnt hulde aan Haig, doch sitelde voor een commissie te benoemen om een ontwerp te bestudeexen voor een monu ment van anderen aard dan een standbeeld, in verband met Haig's toewijdmg ten op- zichte der oud-strijders, weduwen en wee- zen. Het voorstel van McDonald werd met 220 tegen 103 stemmen verworpen, en Baldwin's voorstel zonder stemming aangenomen. DE OUD-STRIJDERS. Jellicoe treedt in Halgs plaats. Admiraal Jellicoe zal worden uitgenoo- digd Lord Haig's plaats in te nemen als voorzitter van den Britechen Bond van Oud^Strijders. DE AANVAL OP LLOYD GEORGE. Zijn verdediging In den brief, dien Lloyd George heeft ge- schreven aan den voorzitter der liberate ver- eeniging- van Lancaster om zich te verdedi- gen tegen den aanval van lord Ashton wij maakten gr gister melding van wijst hij er op, dat hij in het Lagerhuis van den aanvang af het zenden van een beschermende troepen- macht naar China heeft gesteund'. Wat de algemeene staking betreft, herin- nert hij er aan, dat hij gestemd heeft voor de bevoegdlheden, die de regeering vroeg. Hij had evenwel kraditig den oproep der leiders van de kerken om een verzoening te weeg te brengen gesteund Mien men hierop was ingegaan, zou naar het oordeel van Lloyd George de strijd van zeven maanden verme- den zijn. Gister zou hij naar Lancaster ko- men om lord Ashton mondeling van ant- woord te dienen. Algemeen wordt verwacht, dat Lloyd George den schatrijken, dictatoriaal-gezin- den Lord zal „inmaken", en men is dus van conservatieve zijde, waar men zich aanvanke- l'ijk over het geval verkneukelde, met deze wending van de zaak dan ook weinig in zijn schik. DE BOYCOTT VAN SIMON'S COMMISSIE. Uit Madras wordt gemeld dat de opperste magistraat van het presidentschap Bombay aan het comite voor het boycotten van de com missie van Simon een bevel heeft gezonden waarbij gedurende een maand conferenties worden verboden voor het organiseeren van hartals (dagen van rouw) of stakingen tij- dens het bezoek van de commissie aan Ma dras. Eveneens wordt verboden het verspreiden van plakkaten van de vrijwillige organisaties voor het voeren van propaganda tegen de commissie. EEN 00RLOGSFILM. De executie van miss Cavell. Men wil in Engeland een film vertoonen, „Dawn" geheeten en vervaardigd door de British and Dominion Film Co., welke film de laatste dagen en de executie te Brussel van de Britsche verpleegster miss Cavell in beeld brengt. De rol der verpleegster wordt ver- vuld door de bekende tooneelspeelster Sybil Thorndike. De film zal eerst te Brussel voor den koning en de koningin van Belgie worden vertoond en daarna in Engeland, doch het is volgens de „Daily News" zeer de vraag of de censor de gruwelijke bijzionderheden zal la- ten passeeren. In deze dagen van toenadering is het te hopan, dat de censor althans die bijzondei-- heden doet schrappen. Een algeheel verbod ware zeker nog beter. Volgens de voorstelling welke de film er •van geeft (op grond van gegevens die de re- gisseur ontving van een Belgisch advocaat, die ze weer had van den bij de executie tegen- woordig geweest zijnden Lutherschen predi- kant) zou de executie aldus in haar werk zijn gegaan, dat een soldaat van het Duitsche executiepeleton geweigerd zou hebben het ge- weer te presenteerende officier zou toen te- vergeefs het bevel herhaald hebben en daarop den soldaat met zijn revolver hebben doodgeschoten. De veroordeelde vrouw, die zich tot dusver flink had gehouden en gewei gerd had geblinddoekt te worden, was daar op in zwijm gevallen en toen zou de officier haar hebben doodgeschoten. Van eenig protest van Duitsche zijde zou volgens de inlichtingen van de „Daily News" nimmer sprake zijn geweest. Alleen had een Duitsch ambtenaar den regisseur verzocht den naam van een nog levend diplomaat, die den dag tevoren er bij den Duitsehen com mandant op had aangedrongen, de executie niet te doen doorgaan, niet te noemen, aan welk verzoek was voldaan. Ambtenaren der Duitsche ambassade zou den zelfs inlichtingen hebben gegeven nopens de details van de film. Daarentegen verneemt, naar Wolff uit Ber- lijn meldt, de „Tagische Rundschauvan be- voegde zijde, dat de Duitsche vertegenwoor- digers te Londen en Brussel sedert het opdui- ken der eerste berichten over deze film er aan- •houdendi naar. gestreefd hebben, de vertoo- ning te verhinderen. Die bcmoeiingen worden voortgezet. De Duitsche ambassade te Lon den heeft volgens het blad juist geweigerd inlichtingen te geven voor de vervaardiging van de film. DE BUITENLANDSCHE POLITIEK. Ver be taring van den toestand in China. Sir Austin Chamberlain heeft gisteren in het lagerhuis een rede gehouden over de bui- tenlandsche politiek. Over den toestand in China zei hij, dat Engeland in China geen ander doel heeft ge- had, dan dat zijn handelsmenschen er hun wettige taak in vrede en veiligheid kunnen uitoefenen. Engeland is bereid de Chineesche eischen tot herziening van de verdragen te overwegen in den meest liberalen zin als er maar waarborgen worden gegeven voor het bestaan van Engelsche onderdanen. In verband met het ongeduld, dat Mac- Donald getoond heeft, zei Chamberlain, dat China nog steeds geteisterd wordt door bur- geroorlog en dat er geen regeering is, die uit naam van het heele Chineesche volk kan spre ken. De Engelsche regeering zou zich niet ver- zetten tegen het heffen van een surtaxe over- eenkomstig de conventie van Washington, maar tegen onwettige heffingen boven die surtaxe zal steeds geprotesteerd worden. Ook bestaat er geen bezwaar tegen een nationaal uniform tarief. Wat de strijdkrachten in China betreft, deelde Chamberlain mede, dat de troepen te land reeds van 12.500 tot 4500 verminderd zijn. Er zijn reeds orders gegeven om nog een bataljon naar huis te zenden. De minister betreurt het, dat geen der be- trokken Chineesche autoriteiten voldoening heeft gegeven voor de gebeurtenissen te Nan king, waar zelfs nu het consulaat weer bezet is. Toch is de toestand verbeterd, speciaal de anti-Engelsche houding van de Chineezen is verminderd. De mislukte vloctconferentie. Wijzend op de mislukking van de maritie- me conferentie, meende Chamberlain dat het niet wenschelijk zou zijn om de besprekingen nu reeds weer te hervatten, maar hij sprak de hoop uit, dat als de tijd gekomen zal zijn om de overeenkomst van Washington te herzien, men van de ervaringen in het verleden zal profiteer en. Het Arbitrageverdrag. Over het voorgestelde arbitrageverdrag met de Ver. Staten zei de minister, dat dit nieuwe verdrag niet een onbeperkt verdrag zou zijn, maar alleen zou gelden voor juridi- sche geschillen. De regeering onderzoekt in hoeverre het verdrag uitgebreider zal zijn dan het oude verdrag. De Amerikaansche re geering heeft het noodig geacht om het con- stitutioneele recht van den senaat voor te be- houden, dat deze gehoord moet worden bij elke verwijziging naar een hof van arbitrage. Dit voorbehoud was opgenomen in het be- staande verdrag, maar het is van een zeer vergaand karakter. Er zal eerst uitvoerig met de dominions van gedachten gewisseld worden. Chamberlain herinnerde voorts aan een ander bestaand verdrag tusschen de Ver. Sta ten en Engeland, het Bryan-Spring Rice-ver- drag, dat behelst, dat voor een geschil tus schen de twee landen tot uitbarsting komt, dit moet onderworpen worden aan het oordeel van een verzoenings-commissie en dat deze een jaar tijd heeft voor het nemen van haar conclusies. Chamberlain zeide, dat hij er heelemaai niet zeker van was, dat het, gezien den toe stand in Europa, niet wenschelijker was om den weg door dit laatste verdrag aangqgeven te volsen, dan te gaan langs de besliste ba- nen van arbitrage-verdragen. In ieder geval, zei Chamberlain, als w»; over een arbitrage-verdrag spreken, lateai we dan niet de hoogst belangrijke bepalingeij van het Bryan-Spring Rice-verdrag vergeten Chamberlain wees er ten slotte nog op, dat oorlog met de Ver. Staten ondenkbaar is en de voorstelling van zoo'n oorlog of de voor. bereiding ertoe, nooit de basis van Engeland'f politiek zal kunnen zijn. JOEGO-SLAVIe. KABINETSCRISIS. Naar de Times meldt, heeft de Skoepsjtina de wet tot het brengen van eenheid in de be- lastingen aangenomen en zou het ministerie, dat aan is gebleven om dezen maatregel tot stand te brengen, gister nog aftreden. Daar de regeering verklaard had de stem ming niet als een votum van wantrouwen te zullen beschouwen, vonden de meeste demo craten aanleiding voor de wet te stemmen, tot verontwaardiging van Raditsj, den Kroa- tiscben boerenleider, die het ontwerp klaar- blijkelijk liever zou hebben zien verwerpen. Na afloop van een ministerraad diendc minister-president Woekitsjewitsj bij den ko ning opnieuw het ontslag van het kabinet in. De koning nam het aan. Woekitsjewitsj weder om met de kabinetsformatie belast. Woekitsjewitsj, die door den koning met de vorming van een concentratie-regeering op breederen grondslag werd belast, heeft met Davidowitsj en Raditsj onderhandelingen ge- voerd. In politieke kringen neemt men aan, dat de poging van Woekitsjewitsj voorloopig zonder succes zal blijven, omdat hij niet geneigd is om met Pribitsjewitsj samen te werken, terwijl Raditsj herhaaldelijk heeft verklaard, dat de coalitie van de boerenpartij en de democrati- sche partij alleen gezamenlijk aan de een of andere combinatie zal deelnemen. Woekitsjewitsj slaagt niet. Thans de beurt aan Raditsj? Nadat Raditsj definitief had geweigerd om aan de concentratie-regeering van Woekitsje witsj deel te nemen, heeft Woekitsjewitsj de opdracht aan den koning teruggegeven. In politieke kringen rekent men er op, dat Raditsj door den koning zal worden ontvan gen en met de regeeritigsvorming zal worder belast TSJECHO-SLOWAKIJE. DE TOEKIJKBELASTING IN TSJECHOSLOWAKIJe. Den lsten Februari is in de Tsjechoslowak sche republiek de verordening van kracht ge worden, waarbij den gemeenten wordt toege- staan een belasting te heffen van deelnaraers aan het kaart-, domino-, billard- en kegelspel in koffiehuizen en van de toekijkers daarbij Deze belasting bedraagt voor het kaartspel 2 kronen voor een duur van zes uur, voor de andere spelen een halve kroon voor drie uur. In inrichtingen met speciale speelzaler wordt de belasting verdubbeld of verdrievou digd. POLEN. DE VERHOUDING TOT RUSLAND. De onderhandelingen voortgezet, De heer Holowko, chef der afdeeling „Oost" in het Poolsche dept. van buitenland- sche zaken een der beide gedelegeerden, die onlangs een vergeefsche reis naar Mos- kou hebben gemaakt, heeft met den „handels- raad" der Russische delegate te Warschau de besprekingen over het te sluiten Poolsch- Russische handelsverdrag, welke door het onderhoud van den Poolschen minister van buitenlandsche zaken met den Russischen ge- zant feitelijk Zaterdage reeds weer waren her- vat, reeds tot in detail-kwesties voortgezet. De „Voss. Ztg." maakt hieruit op, dat mef tracht de besprekingen zooveel mogelijk vai Moskou naar Warschau te verplaatsen. ITALIe. HET EINDE VAN DEN DEMOCRATISCHEN REGEERINGS- VORM. De Groote Eascistische Raad, bestaande uii 25 leden, o.w. alle ministers, onderstaats- secretarissen en andere vooraanstaande fas- cisten, heeft den definitieven tekst goedge- keurd van het voorste voor-»het nieuwe parie ment, Dit voorstel maakt een einde aan den democratischen regeeringsvorm in Italie Het algemeen kiesrecht en het vrouwenkiesrechi worden opgeheven. De tekst zal waarschijnlijk niet worden ge- publiceerd, voordat hij door den Minister raad, die op 20' Februari bijeenkomt, is goed- gekeurd. Men meent evenwel te weten, dat de vertegenwoordiging van corporaties en vak- vereenigingen in de nieuwe Kamer niet de meerderheid zullen vormen, doch dat de meer- derheid zal bestaan uit leden, die door Mus solini zelf worden benoemd, zonder daarbij rekening te houden met de wenschen van de organisaties. Het is bekend, dat de Duce verlangt, dat de nieuwe' Kamer zal bestaan uit deslrundigen en niet uit vertegenwoordigers van bijzondere belangen. Volgens verklaringen van vooraan staande personen, zal de Kamer niet veel meer betee'kenen dan de benoemde Senaat. Het voorstel beteekent een. absolute onder- drufcking van alle vormen van partijpolitiek en politieke campagne. De nieuwe wet bepaat tegelijkertijd de be- voegdheden van den Grooten Raad, die van zeer uitgebreiden aard zijn. ALKMAARSCHE COURANT.

Alkmaarsche Courant | 1928 | | pagina 1