DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. No. 35 Honderd dertigste Jaargang llboimomeiitsprijs bij vooruitTbetaling per 3 maanden f2.—fr. per post f2.50. Bewijsn. 5 ct. Advertentiepr. 25 ct. p. regel, grootere letters naar pltuitsrulmte. Brieyen franco S.Y. Boek- eu Handelsdr. v.h. Berms. Coster Zoon, Yoordam C9, Tel. Administr. No. 3. Rodactie No. 33. VBIJDAt; AO FEBRYARI ||5t feet Parlemenl: Bysienland Dlf ntTmmer besfaaf nil 2 bTadefl. 1928 Directeur: G. H. KRAK. Hoofdredadeur Tj. N. ADEMA. Den Haag, 9 Eebr. 1928. De Eerste Kaoier heeit heden haar werk niet af kunnen krijgen: toen te ongeveer drie uur de heer Mendels (S. D. A. P.) met een inotie kwam pm de beraadslagingen over het wetsvooretel om met de Ned. Ind. Aard- oliemaatschappij een contract te sluiten om- trenit de expolitatie van de olievelden op Boenjo te schorsen, bleken er niet voldoende leden aanwezig te zijn, zoodat de voorzitter genoopt was de vergaderinig te verdagien. De Kamer komt nu Dinsdagavond a.s. bijeen tot afhandeling van deze zaak. Heeit dit punt het middaggedeelite van de vergadering geheel in beslag genomen, in de ochtendvergadei ing heeit zij haar aandacht gewijd aan het veelbesproken pokkenwetje. Doch alvorens men daartoe overging, heeit de voorzitter een goedbedoeld woord van hulde gebracht aan de nagedachtenis van proi. Loremz, die heden naar zijn laatste rustplaats is gebracht. Minister Slotemaker de Bruine heeit zich bij des voorzitters rede aangesloten onder mededeeling, dat alie mi- miskrs voor zoover zij niet verhinderd wa- ren, de begrafenis van den groote geleerde zouden bijwonen. Het pokkenwetje, waarbij de verpbchte yaccinatie voor een jaar wordt opgeschort, ten einde aan deskundigen gelegenheid te geven, om naar de oorzaak van de hersen- verlamming, na de inenting soms voor- komend, een onderzoek in te stellen,^ heeit ook in deze Kamer geen onverdeelde instem- ming gevonden. Van verschillende zijden werd betoogd, dat hier de remedie wel eens erger dan de kwaal kan wezen, daar hier- door de heilzame werking van de vaccinatie yoor de volksgezondheid wel eens voor goed kon worden geneutraliseerd. Maai was daar- om de heer Rink (V.B.) niet geneigd om voor het ontwerp te sternmen, de heer Wibaut (S. D. A. P.) achtte het trots zijn bezwaren toch verstandige politiek in dezen met de regeering mede te gaan in de hoop, dat er na een jaar zooveel zekerheid zou bestaan om- trent de oorzaak van de hersenverlamming en de middelen om haar te voorkomen of te genezen, dat de oude toestand kan worden bersteld. Minister Slotemaker de Bruine verklaarde geen tegenstander van de vaccinatie te zijn, maar hij achtte het toch raadzaam op grond van de adviezen van deskundigen ten minste voorloopig den vaccinedwang te schorsen. Waarna het ontwerp is aangenomen met. 22 tegen 11 sternmen. Bij de beraadslaging over het wetsont- werp betreifende het contraot met de N. I. Aardoliemaatschappij heeit voora! de heer Mandels betoogd, dat de regeering het Parlement niet voldoende had voorgelicht en hij deed zulks zoo wijd'copig. dat venehei- dene zijner collega's niet het gedu'd hadden hem te blijven aanhooren en de Kamer ver- liep. Bij de stemming over zijn voorstel tot schorsing der debatten, ten einde de regee ring in de gelegenheid te stellen, met nadere toelichtiiig te komen, waren dientengevu'ge zoovelen. waaronder ook partijgenooten van den spre'ker wegliepen, dat het quorum niet meer aanwezig was. Dinsdagavond komen de heeren dus weder bijeen tot afhandeling van de zaak. OafgeiiJ!fs&!i! o^erzichf. DE DOODSKLOK. Voor de Duitsche regeeringscoali- tie? De eeuwige schoolstrijd. de centrum-ministers vermoedelijk heden uit de regeering. De schoolstrijd duurt in Duitschtand nog steeds met onverminderde. hevigheid voort, en van een verzoening tusschen de Katholieke Staatspartij, oftewel het Centrum, en de Duit sche Volkspartij is nog steeds geen sprake. Men weet, hoe bij de vorming van de hui- dige regeeringscoalitie de Duitsche Volkspar tij de medewerking van de Katholieken kocht, door een nieuwe, voor de Katholieke gunstiger schoolwet te beloven. Toen die eindelijk in stemming kwam, maakte de partij zich echter los van haar ministers en wilde in bepaalde deelen van het Rijk, in Baden en Hessen, den bestaanden toestand handhaven. Dit was natuurlijk allesbehalve naar den zin der Katholieken en uit deze weigerachtige bonding van de Duitsche Volkspartij is ten slotte een ernstig, en naar het schijnt onop- losbaar conflict voortgekomen. Voortdurend zijn onderhandelingen gevoerd, evenwel zon- der bevredigend resultaat. Men kan zich verbazen over het feit, dat de Duitsche Volkspartij weigert haar belof- ten in te lossen. Er zijn echter wel omstandig- heden, die deze houding kunnen verklaren. Bij het aangaan van de coalitie immers mocht zij op een door partijtucbt bij'eengehou- d>en eensgezind centrum rekenen. De ervaring leerde echter dat zijn linkervleugel steeds krachtiger naar links is gaan trekken en de kiders van de partij gedwongen heeft, de be- kende richtsnoeren tot beveiliging van de reputolikeinsche instellingen onder een regee ring met de recbterzijde, niet als holle woor- de nte beschouwen. Nu de algemeene verkie- zmg zoo diclht nabij is, bestaat dus het voor- uitzicht dat het centrum zeker niet in zijn ge heel onder aan rechts welgevallige leuzen ter 6tembus zal trekken. De crisis in het centrum zelf bevatte de kiemen voor de crisis in de regeeringscoalitie. Diec risis is thans een feit geworden, door- dat het Katholieke Centrum onverzettelijk vast houdt aan zijn wenschen en de Volks partij niet bercid is toe te geven of een com- promis te sluiten. Meermalen werd reeds van Rijksdagont- binding en daarmede gepaard gaande ver- vroegde verkiezingen gesproken. Steeds ech ter is men daarvan terug geschrokken, omdat n.l. in 1928 toch nieuwe verkiezingen gehou- den moeten worden. Thans echter, nu blij'kt, dat de rechtsche coalitie-genooten van het centrum zelfs voor een compromis niet te vinden zijn, schijnt de meerderheid van het centrum den tijd geko- men te achten om aan den bestaanden toe stand een einde te maken. Men acht de schoolwet in deze kringen gevalkn en de Ger- mania, de voornaamste katholieke spreekhuis publiceerde dan ook reeds een artikel, dat als een laatste ultimatum aan de Volkspartij is te beschouwen en waarin het uittreden van de drie katholieke ministers uit de coalitie-regee- ring werd aangekondigd. Aanvankelijik meende men gister nog, dat 't zoo'n vaart niet loopen zou, men was over- tuigd dat de katholieken met dreigementen succes traclhtten te behalen. Gister heeft echter het bestuur van de Cen- truimifractie vergaderd, ditmaal in tegenwoor- digheid van de oentrummdnisters Kohler en Brauns (dr. Marx is nog altijd bedlegerig), en met algemeene sternmen besloten, heden aan de Centrumfractie voor te stellen, uit de coalitie te treden, als er in de hedenmiddag te houden interfraotioneele besprekingen geen overeenstemming bereikt wordt over het ont- werp-schoolwet Het lijdt geen twijfel, dat de Centrumfrac tie dit met algemeene sternmen en met volk instemming van de beide ministers genomen besluit zal goedkeuren, en evenmin is het aan twijfel onderhevig, dat de Duitsche Volks partij voet bij stuk zal houden en van geener- lei compromis inzake de schoolwet zal willen weten. Zoo schijnt dus de coalitie toch werkelijk op haar laatste beenen te loopen. Het is zoo goed als zeker, dat zij heden uiteen zal yallen en dat de drie katholieke ministers hun porte- feuilles ter beschik'king zullen stellen. En dan zullen Rijtedag-ontbinding en het houden van nieuwe verkiezingen onvermijde- lij'k blijken en staat Duitschland opnieuw voor de oplossing van'een lastige regeerings- crisis CHINA.' DE KOEOMINTANG. Een moordaanslag, Te Singapore werd op de C. C. Woe, een vooraanstaand lid van de Koeomintang en voormalig. minister van Buitenlandsche Zaken in de regeering van Nanking, die zich met andere nationalistische leiders aldaar bevindt, een schot gelost toen hij de Chi- neesche Kamer van Koophandel verliet. Hij werd niet gedeerd. Li Boon Men®, vroeger hoogleeraar aan de. universiteitvan Amoy, werd niet ernstig gewond. De dader is gearresteerd. DUITSCHLAND. EEN OPZIENBAREND PROCES. Enorme belangstelhng. Een slachtoffer van dezen noodlottigen tijd. Te Beriijn. is Donderdag het proces begon- nen tegen den 18-jarigen gymnasiast Krantz wegens moord op den koksjongen Stephan Dat Krantz den moord inderdaad heeft ge- pleegd schijnt niet vast te staan, wel echter, dat hij met een zijner vrienden zou hebben af- gesproken Stephan te vermoorden. De aan- klacht is dan ook gehasberd op de z.g. „Rathe- nau-paragraaf" van het strafwetboek, die het maken van een afspraak tot het plegen van een moord met moord gelijkstelt. De verdediger van Krantz heeft een groot aantal getuigen gedagvaard, onder wie vele mannelijke en vrouwelijke gymnasiasten, de ouders van beklaagde, enz. Het bloedige drama, waarop het proces be trekking heeft, heeft zich op 28 Juni 1927 te Stegiitz afgespeeld. Krantz logeerde in het huis van zijn vriend Scheller, wiens ouders op reis waren. Er ontstond een zekere verhou- ding tusschen Krantz en de 16-jarige zuster van Scheller, die er echter oo'k andere vrien den op nahield, betgeen de afgunst van Krantz wekte. Toen Hilde Scheller eens den genoemden Stephan bij zich had ontvangen, besloot Krantz er een eind aan te maken. Hij sprak met zijn vriend, die ook hoogst ontdaan was dat zijn zuster Hilde zich op- hield met zijn vijand Stephan, af, beiden te dooden en daarna zelfmoord te plegen, Zij drongen in de kamer van Hilde door, die even weg moest, omdat er werd gescheld, zochten Stephan en vonden hem ten slotte achter een kast verscholen. Er klonken drie schoten en toen Hilde in de kamer terugkeer- de vond zij Stephan dood, haar broer ster- vende en Krantz op het punt zelfmoord te plegen, waarvan zij hem echter nog kon weer- houden. Het proces Krantz trekt buitengewoon de aandacnt en er zijn zelfs een groot aantal buitenlandsche journalisten naar Beriijn ge- komen om het bii te wonen. Naar het „Berl. Tageblatt" verneemt zullen o.a. Jacob Was- sermann, Klara Viebig en vele bekende per- soonlij'kheden op medisdh, juridisch, politiek en onderwdjsgebied het proces volgen, het ministerie van justitie en dat van onderwijs atemede tal van andere lichamen zenden spe- ciale vertegenwoordigers. Er zijn een groot aantal deskundigen ge dagvaard, onder wie de bekende dr. Magnus Hirscbfeld. Het „Berl. Tageblatt" noemt Krantz „een slachtoffer van dezen noodlottigen tijd." NIEUWE PANDH'UISSCHANDALEN. Tegen den eigenaar eener bank van lee- ning in de Potsdaimer Strasse te Beriijn, een zekeren Wilhelim Friedlander, werd bij de po litic van talrijke zijden aangifte gedaan we gens bedrog. De aangiften schenen zoo ge- grond, dat dte politic besloot het geheele mate- riaal ter beschikking der justitie te stellen. De verblijfplaats van Friedlander is op het oogenblik onbdkend. Naar de „Voss. Ztg." meldt, zijn bij de politic ook vele aangiften ingekomen, welke zeer bezwarend zijn voor een der grootste bank-van-leeningzaken in het centrum van Beriijn. DE UITVOERING VAN HET VREDESVERDRAG. Weer een teveringsechahdaa I Een pandant van het groote leveringis- schandiaal is te Dusseldorf ontdekt Een graaf de Herbemont uit Parijs heeft ten opzichte van de Wolff G.m.b.H. en de Rheinhandelsgesellschaft om beslaglegging gevraagd! en deze verkregen voor een waar- de van meer dan 5 millioem M. Bij levering in natura zouden zich volgen aangifte van den graaf onregelmatigbeden hebben voorge- daan. Zoo zou een cognossement omtrent 1100 ton suiker in 11.000 ton zijn veranderd. De Duitsche firma's weigeren de terugbeta- ling. De beslissing zal a.s. Zaterdag vall'en. DE BOEREN IN VERZET. Eischen gesteld. Bij niet-in- williging gedeigd met een op- marsch naar Beriijn. Op verscheidene bijeenkomsten, die door duizenden boeren uit de distrkten van Opper- en Neder-Silezie waren bezocht, werd een mode aangenomen, die o.a. eischt: Volledige kwijtschelding van het terugbe- talen der credieten voor de watersnoodscha- de, bijzondere steunniaatregelen voor de pachters, het ter beschikking stellen van vol doende middelen voor het aanbrengen van verbeteringen, slutting van de grenzen voor den invoer van varkens en aardappelen uit Polen en een nieuwe regeling van de verzeke- ring tegen de werkloosheid. Aan de regeering wordt verzocht om voor den 20en Februari op deze eischen te ant- woorden. Op een bijeenkomst, die later op het markt- plein werd gehouden, nam de voornaamste spreker den aanwezigen de plechtige gelofte af om zich achter de motie te scharen en om als laatste redtniddel een opmarsch van de boeren naar Beriijn ernstig onder het oog te zien. DE SOCIALISTEN EN DE RIJN-BEZETTING Het bestuur van de Fransche socialisti- sche partij heeft besloten een conference bij een te roepen van afgevaardigden van de Duitsche en de Fransche socialisten om het vraagstuk van de bezetting van het Rijoland te bespreken. DE ZAAK-BERGMANN. „Geen sprake van bedrog Te Beriijn is het verhoor begonnen van den voornaamsten beklaagde in het (eerste) bank- van-leeningschandaal, den pandhuishouder Paul Bergmann. Hij ontkent ten stelligste alle schuld! Om bizonderheden heeft hij zich niet kunnen bekommeren, hij leefde in zeker opzicht „in hoogere regionen" en de wolken, welke zich boven zijn hoofd samenpakten, heeft hij dan ook niet bespeurd. Van deelne- ming aan een of andere oplichterszaak is vol- gens hem „natuurlijk vo'strekt geen sprake." Confrontatie van Bergmann en Jaccoby. Gister werden Bergmann en dr. Jacoby met elkaar geconfronteerd. Daarbij werd het ge- heugen van Bergmann, dat gisteren niet erg sterk was gebleken, eenigszins opgefrischt, meldt het „Berl. Tageblatt". Des middags had een tweede confrontatie plaats, ten einde opheldering te verkrijgen nopens de aan Ja coby verleende provisie. ENGELAND. DE TROONREDE Een amendement der Arbeiders- partij. In het Lagerhuis heeft Arthur Henderson een amendement der Arbeiderspartij op de Troonrede ingediend. Er wordt in gezegd, dat de partij het betreurt, dat de Troonrede geen melding maakt van de maatregelen, wel ke zijn bestemd voor de werkloosheid, in het bijzonder in die mijnindustrie en in andfere sleutel-industrieen, te bestrijden. De stemming over Henderson's amende ment zal Maandag worden gehouden. DE CAVELL-FILM. Mag vertoortd worden. Op het vertoog van het Duitsche gezant- schap om de Cavell-fim te verbieden, als niet meer passend in den geest van Locarno, en eerder geschikt om de hartstochten van vo'k tegen volk op te wekken, heeft Locker Lampson namens buitenlandsche zaken ge- ontwoord, dat er in Engeland geen ceinsuur bestond op politieke films, zoclang de waar- digheid van het Koninklijk Huis, of de waar- digheid van historische gebeurtenissen niet aangetast werden. DE COMMISSIE-SIMON. Het aanbod van Sir John door de partijleiders verworpen. Het aanbod van Sir John Simon, vervat in een brief aan den onderkoning van Indie, dat de commissie waarvan Sir John Simon voor zitter is, een gemeenschappelijke niet-binden- de conferentie zou hebben met een even groot aantal leden, n.l. zeven, van de Indische wet- gevende lichamen, is reeds dadelijk door de leiders der partijeif in Britsch-Indie (Natio- naal Congres, nationalisten en onafhan'kelij- ken) van de hand gewezen. De leiders verkla ren, dat hun verzet tegen de commissie door dit voorstel geenerlei wijziging heeft onder- gaan en zij blijven dus bij hun besluit om in geenerlei vorrn lets met de partijleiders te ma ken te willen hebben, De voorzitter der wetgevende vergadering, Patel, heeft geweigerd de commissie te New Delhi te ontvangen. Wel is de commissie ont vangen door president en leden van den Raad van State. WEGENS TE KORTE ROKKEN UIT DE TRAM GEZET. Te Sheffield is Dinsdag een meisje van ongeveer 20 jaar, dat met de tram onderweg was van een der voorsteden naar de binnen- stad, door den conducteur gesommeerd of op te staan of den wagen te verlaten, wijl haar rokken te kort waren. Twee bejaarde dames tegenover het meisje hadden des conducteurs aandacht er op gevestigd, dat de jongedame rokken droeg, die „nog korter waren dan ze tegenwoordig toch al gedragen worden". Het meisje verkoos uit te stappen. Er is te Sheffield een verordening, die het trampersoneel recht geeft, aanstootelijk ge- kleede personen te verwijderen. Op grond daarvan trad de conducteur op. DE ONTRUIMING VAN HET RIJNLAND. Een verklaring in het Lagerhuis In het Lagerhuis werd de vraag gest.d of met het oog op het feit, dat de Fransch- Dutsche grens door het verdrag van Locarno gewaarborgd is, de Britsche regeering de spoedige terugtrekking der Britsche troepen uit het Rijnland wil overwegen. Locker Lampson, de onderminister van buitenlandsche zaken, antwoordde: „Er is geen kwestie van een afzond'erlijk terugtrek- ken van Britsche troepen, hetwelk naar mijn meening onder de huidige omstandighed.il in niemands voordeel zou zijn. Een algemeene ontruiming van het Rijnland voor de in werking treding van het verdrag van Ver sailles kan alleen maar het gevolg zijn eener regeling tusschen de mogendbeden, welker troepen er bij betrokken zijn, eenerzijds, en de Duitsche regeering anderzijds. Indien zulk een regeling mogelijk is, zal zij der Britsche regeering zeer welkom zijn". BELGIe. DE LIERSCHE TORENWACHTER. Te Lier, de stad van Felix Timmermans. bestaat nog steeds het eeuwenoude gebruik dat een torenwadhter, bij nacht, om het uur, op een trompet blaast en aldus de te bed lig- gende liggende bevolking kond doet hoe laat het is. Om bezuinigingsredenen was onlangs door den raad besloten den torenwachter, die stilaan op leeftijd komt en binnenkort het baantje vaarwel zegt, niet meer te vervan- gen. Van vele zijden werd echter tegen deze af- schaffing geprotesteerd met het gevolg dat het stadsbestuur thans op zijn besluit is teruggekomen en de functie van torenwachter behouden blijft OQSTENRIJK. FINANCIEEL DEBACLE TE WEENEN. De bankier Wortman pleegt zelfmoord. Robert Wortmann, deelgenoot in het Ban- kiershuis Nagel und Wortmann en vice-presi dent van de Weensche beurs, heeft zelfmoord gepleegd. Als motief geeft men op: geschokte zenuwen. In verband met den zelfmoord seint Wolff dat Wortmann verkeerd gespeculeerd had en ter dekking van zijn verliezen zijn toevlucht had genomen tot verkoop van effecten, die bij de bank in depot waren. Op die manier zou hij niet minder dan 7 millioen schilling hebben verduisterd. Het bestuur van de beurs te Weenen is on- middellijk bijeengekomen, teneinde maatrege len te beramen, waardoor de beurs voor gevol- gen van deze catastrophe gespaard kon blij ven. Vandaag zou men opnieuw vergaderen. De zelfmoord heeft in Oostenrijk groot opzien gebaard. Wortmann heeft voor zijn dood van de verduisterde gelden nog onge veer 100.000 dollar vastgelegd in hypotheken op zijn huizen, welk bedrag dus veilig is. NOORWEGEN. AARDVERSCHUIVINGEN. Verblndingen verbroken en waar- schijnlijk menschenlevens te be- treuren. Woensdag heeft tengevolge van noodweer op 26 mijl van Bergen een groote aardver- schuiving plaats gehad, die de spoorwegver- binding OsloBergen heeft verbroken. In den loop van den nacht en van Don- derd!ag werd de toestand ernstiger. Er de- den zich een reeks nieuwe aardverschuivin- gen voor, die vele bruggen en de spoorbaan deels vernielden, deels beschadigdien. Op de hoogvlakte kwamen groote sneeuwmassa's naar beneden, De directeur van de staatsspoorwegen heeft verklaard, dat het de grootste ramp is, die ooit de lijn naar Bergen heeft getroffea Het noodweer heeft zich niet tot de streefc van Bergen beperkt, ook in het zuiden van Noorwegen heerschte een hevige storm. In de gemeente Balestrand werden door een groote aardverschuiving drie woonhuizen en een aantal kleine gebouwtjes vernield. De eige naar van een huis, zijn vrouw en drie kinde- ren zijn waarschijnlijk omgekomen. Van die kust komen berichten binnen over verscheidene scheepsrampen. KORTE BERICHTEN. Volgens de Moskousche biaden is tegen den onlangs gearresteerden oud-voorzitter van het centraal executief comite der Oe- krajine, Ibrahimow, die ook van zijn functie als plaatsvervangend lid van het centraal executief comite U.S.S.R. was on the v en, een aanktacht ingediend wegens moord. In de voorstad Lenka is een groote ka- toenfabriek, waarin 500 arbeiders werkzaam zijn, door brand vernield. De schade bedraagt meer dan een millioen let. De politic heeft een 29-jarigen arbeider ge arresteerd, die bekende de fabriek in brand te hebben gestoken, om zich over zijn ontslag te wreken. Een aantal wagens van de tramlijn Nord et Lorraine, die los waren geraakt. kwamen tusschen Terville en Daspich in bot- sing met tramwagens, die van Hayange kwa men. Er zijn 12 menschen gedood en 34 ge wond. Na het sluiten der financieele debatten spreekt de Fransche Kamer haar vertrouwen in de regeering uit. INVOERRECHTEN OP NEDER- LANDSCHE BLOEMBOLLEN IN ENGELAND? In de dezer dagen te Londen gehouden jaarlijksche vergadering van de Engelsche bloemenkweekers en -handelaars is, naar het Weekblad voor Bloembollencultuur meldt, een motie aangenomen, waarin de wensche- lijkheid wordt uitgesproken van een invoer- recht op ingevoerde bloemen en aan het be stuur wordt opgedragen, stappen in die rich- ting te do:n. Bij de discussie werd er op gewezen, d'at de markt in 1927 letterlijk overstroomd is met Hollandsche tulpen. Vele millioenen tul- pen worden in Holland gebroeid, veel meer dan in Engeland zelf en tenniinste 75 pet. er van wordt op de Engelsche markt ge bracht. En dit jaar kwamen de Hollandsche bloemen precies op het moment, dat ook de Engelsche aanvoer kwam. Voorts werd opgemerkt, dat over niet te langen tijd ook anjers en rozen uit Holland de concurrence zullen komen verzwaren. EEN SLAPENDE VELDWACHTER BESTOLEN. In het begin van het vorig jaar werd di Neder-Betuwe onveilig gemaakt door eenige geraffineerde inbrekers, die bijna week aan week, nu hier, dan daar, hun slag sloegen en meermalen vrij aanzienlijke bedragen wisten te bemachtigen. Het toppunt werd evenwel bereikt in den nacht van 10 op 11 Maart, toen de heeren een bezoek brachten in de wo- ning van den veldwachter H. Bijl te Rumpt bij Geldermalsen, daar een linnenkast open- braken en uit een broek, die over 'n stoel hing voor de legerstede waarop de veldwachter zich te slapen gelegd had, een portemonnaie met inhoud wegnamen. Een den volgenden morgen ingesteld onderzoek met een politie- hond leverde geen resultaat. Een paar dagen later werden in de Beemster, na een wilde klopjacht, een paar jongemannen aangehou- den, die tijdens een brand getracht hadden in te breken. Na onderzoek bleek, dat voet- en vingerafdrukken overeenkwamen met die, ge vonden bij veldwachter Bijl, terwijl deze ook nog een op een der inbrekers gevonden porte monnaie als zijn eigendom erkende. Of sell oo n de verdaehten bleven ontkennen, vorderde het O. M. bij de Tielsche rech'tbank in de zitting van 8 Sept. 1927 tegen den be- rudhten inbreker G. M. Solle zes jaren en tegen diens kameraad P. van Zwienen drie jaren gevangenisstraf. De rechtbank wees een overeenkomstig vonnis. In hooger beroep werd een nader onderzoek gelast en thans diende de zaak opnieuw voor de Tielsche rechtbank. Het O. M., mr. J. J. C. van Everdingen, vroeg bevestiging van het vonnis. De verdediger achtte het bewijs niet g© leverd en concludeerde tot vrijspraak. Uitspraak 2'2 Februari. SAMENVOEGING VAN DE DEPARTEMENTEN VAN OORLOG EN MARINE. De besturen van de marine-vereeniging en de algemeene vereeniging van marine-offi)' cieren te Helder hebben gisteravond een alge meene vergadering gehouden, ter bespreking van het wetsontwerp tot samenvoeging van de beide militaire departementen in verband met de a.s. behandeling in de Eerste Kamer. Inleider was de gep. kapitein ter zee j'hr. EL K. B. Rendorp, die besprak wat er ten voor- deele en ten nadeele van het wetsontwerp is betoogd en tot de slotsom kwam, dat het onb ALRMAARSCHE GOURANT.

Alkmaarsche Courant | 1928 | | pagina 1