OAOBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. DE WONDEREN VAN LOURDES Uit den Alkmaarschen Read. .1 Ds. A. G. H. v. HOOGENHUIiZEN, Herv. Pred. te Amsterdam. No. 36 Dit Bflturtief h-estaa? nif 3 bladen. Honderd dertigste Jaargang. 1928 Dere Courant wordi ELKEN AVOND, behalve Zon- en Feestdagen, uitgegeven» Abonnemenfsprijs bij voorultbetaling per 3 maanden voor Alkaaar /2»~. franco door Ae< geheele Rijk /2.50. Afzonderlijke en bewysnmnmers 5 cents. Dke<^eun Q, H, KRAK. ZATERDAG Telef.nr. Administratis 3. Telefoonnr. Redactae 33. Postgiro 37060. PRUS DER OEWONE AOVERTENH&Nt Per rege! /0.25, -bij groote contracten rabat. Groote letters naar plaafsrttfmfe, Brleven franco aan de N. V. Boek- en HandelsdrukkerAS v/h HLRMa CO&TgR ft fOON Voordam C9. Hoofdredaoteuri Tj. N, A DEM A. £i ^CBlllTARI HHBReswesssffisaffis De heer Westerbof en bij yertolkte o-ng-e- twijMd de opinio van vel-e raadsleden heeft nog -een-s nadru-k-kelijik in bet licht ge steld, dat bet systeem vol-gens betwelk raads- 'leden en pees de bijiagen worden toegezon- den, allesbehaive waatdeering verdiient. Wekenlang leeft men in de gelu-kkige ge- dachte, dat er geen bij-lage aan de lucbt is, dan versehijnt de aankondiging van een raadsvergadering, een dru-kker moet met man en machit aan bet werk om de bijiagen in den kortst mogelijken lijid ger-eed te krijgen en twee of deie dagen voor de raadsvergadering krijgen raadsleden en redaeties een onover- zienbaren stapel belangrijke voorstellen -thuds geStuurd. Raadsleden en pers hebben vaak niet vol doende gelegenheid ze door te werken, en bet host heel wat hoofdforekens, om ze zon der uitzondering voor de raadszitting in de courant op te nemen. Als al dat speed werk binmen enk-ele dagen verricht is, breekt de dag van de raadsver gadering aan en constateeren B. en W. als vanzelfsprekend, dat ieder volop in de ge- leg-enheid is geweest, bun voorstellen te be- studeeeen en zich op een uitvoerige bespr-e- king voor te bereidten. 1 Het is moeilijk na te gaa-n, of dit systeem door B. en W. dan wel door de secretari-e in toepassing gebracht wordt, maar er is al her- fiaaidelijk over geklaagd, zonder dat ee-nige verbetering is ingetreden. Hopelijk zu-llen B. en W. thans in deze on- gewenschte toesianden wijziging brengen, zoo niet, dan zal het weilicht wenschelij-k zijn, de bijiagen niet meer voor de raadsver- gadering te publiceeren en alle belangrijke voorstellen in den Raad steeds aan te hou- den, totdat voldoende tijd verstreken is, er rustig -kennis van te kunnen nemen De burgemeester opende deze raadsverga dering met de verblijdende mededeeling, dat de beer Appei zich bereid faeeft verklaard, terug te -kornen op zijn besluit om te bedan- icen als voorzitter van bet Burgerlijk Armbe- stuur. Men is er dus blijkbaar van overtuigd, dat aan alle door den heer Appei gestelde voorwaarden tegemoet gekomen zal worden en wij verheugen er ons met den Raad over, dat men the right man on the right place zal kurnnen behouden. Bij de benoemin-g van een assistent-markt- ontva-nger werd no. 2 met 10 stemmen gekozen. Vergissen wij ons niet, dian kwam het poh- tiek- en vooral het godHienstverschi! tus- schen diverse raadSfractk-s bier weer even om het hoekje kijben, wat vigenlijk bij be- iioemingen mils van boide zijden tovge- pa-st geen punt van overweging mag uit- maken. Bij de voordxacht voor een tijdeiijk ieeraar aan de Handelsschool miste no 1, de heer Belonje, blijkbaar de stemmen van sociaal- en vrijzinnig-demooraten. Wij kunnen ons vergissen, maar het was net of die ontbre- kenoe stemmien er aan herinneren, dat de be- trokkene kort geleden secretaris van het comite voor neutrale candidaten voor het Hoogheemraadschap geweest is. Groote oorzaken kunnen soms kleine ge- volgen hebben. Een groote geldleening. het ging ditmaal over niet minder dan een miUioen, kwam blijkbaar niet tot stand zooals B. en W. dit graag gezien zouden hebben. Ondanks hun verzekering, dat men tever- geels elders een dergelijk mooi aanbod zou zoeken en dat men goed zou doen van eem slechts kort geldend aanbod1 te profiteerem, besloot de meerderheid van den Raad, ook nog eens offertes bij andere dan de voor- gestelde banken aan te yragen, in de hoop, dat een nog voordeeliger koers kan worden bedongen. Waar het bier over een millioen gaat, kan elk koersverschil, hoe gering ook, reeds tot een belangrijke besparing leiden. Met algemeene stemmen, en zelfs zonder eenige discussie, besloot de Raad niet in te gaan op het verzoek van de Zuid'-HoHand- sche Autohandel Maatschappij om de reeds bestaande interlocale lijnien te verplichten, haar eindpunten naar de grens der gemeente te verpilaatsen, zoodat de van buiten komendle passagiers binnen het grondgebied der ge meente uitslultend van de locale lijoen van adressant gebruik moeten maken. De raad meende tot dit ingrijpemd besluit thans niet meer verplicht te zijn en het zal ons verwonderen of en wanneer de conces- sionoaris m>et de exploitatie van onzen stads- dienst zal beginnen. Zou het lanigzamerhaud tot hem door- drmgen, dat zijn onderneming een zeer groot risico met zich meebrengt en dat de paleizen die hij zich voorstelde, in hoofdlzaak wel hickkasteeien zullen biijken? Eindelijik, eindelijk heeft dan de aid. Alk- maar van de Vereeniging tot bescherming van dieren de beschikking over een klein stukje grand van het woonwagenpark ge- kregen om er, geheel voor eigen rekening, een stal op te bouwen. En voigens den heer Leesberg behocrt men daarvoor nog erg dankbaar te zijn en is dte goedkeuring uitsluitend te beschouwen als een blijlk van tevredenheid! en waardee- ring van de zijde van B. en W voor het par- ticulier initiatief, dat de gelden voor dezen stal in zoo'n kort em tijd bij een wist te bren gen. Lang voor de vorstperiode is de aanvrage voor den bouw van dien stal bij B. en W. in- gediemd, die ruim twee en een halve maand en twee raadsvergaderingen voorbij lieten gaan eer over dit blijkbaar niet in hun smaak vallend verzoek de vereischte bijiiage is ver- sehenen. Het is door den voortdurend zoo duidelijk getoonden onwil, door de drogredeoen waar- mede men reeds jaren lang verzoeken in dezen geest heeft afgewezen, door deze al dan niet opzettelijk langzame afwerking, dat in de felle vorstperiode van eind December, in den tijd, dat alle takken en bladeren met een diikke ijslaag bediekt waren, zes of zeven van die stumperige paarden onbeschnt op het woonwagenpark vastgebonden waren. Het was in de Kerstdiagen, dat zij zoo geleden hebben, dat hun staarten bevroren waren en mem de dieren waaronder eem doodziek paard was slechts met moeite naar een particulieren stal heeft ■kunmen ver- voeren. Wij hebben bij de mededeeling daarvan destijds van het „Kerstfeest der woonwagen- paarden" gesproken. En wanneer mr. Leesberg n-u in den Raad komt verklaren, dat hij absoluut niet -be- grijpt, wat d'aarmee bedoeld kan zijn en dat paarden, voor zoover hij weet, niet beseffen wanneer het Kerstfeest is, dan is dat een op- merking, die men van een jongen van de vierde klas van eten lagere school mag ver- wachten, maar die, hoe men ze verder ook moge waardeeren, zeker nog eens duidelijk doet uitkomen, dat de Vereeniiging tot be scherming van dieren bij haar sympathiek stneven van dit Edelachtbare college heel weinig medewerking heeft te verwachten. Belangrijke voorstellen, zooals die betref- fende de exportveiling, den Muziektuin en die over de loonen in werkverschaffing wer- den zooals wel haast te voorspellen was tot een volgende raadsvergadering aange- houden. Dus rest ons nog slechts, een tw^etal be- langx.ijke voorstellen te bespreken, namelijk die over de levering van het gemeentedruk- wer-k en die over de plannen, welke op den bouw van het neutrale ziekenhuis betrekking hebben. Wat het gemeente-drukwerk betreft, willen wij allereerst even opmerken, dat Burg, en Weth. blijkbaar een nieuw systeem willen invoeren, namelijk dat van de geheime bij la gen, die, ter onderscheiding van de andere, nota's genoemd worden. Is die pers soms te lastig, steekt zij te vaak een spaak in het wiel als Burg, en Weth, een of ander voorstel coute que coute .r door willen drijven? Vast staat, dat zoowel over de exportvei ling als over het gemeentedrukwerk opnieuw een weinig beteekenende korte bijlage is ver- schenen en gepubliceerd, maar dat er daar- naast twee omvangrijke nota's over geschre- ven zijn, die a-lken voor dd raadsleden- be- schikbaar waren en blijkbaar verder alle-en voor diegenen van wie Burg, en1 Weth. s-teun voor de uitvoering hunner plannen verwa-cht hebben. Wij zullen er op het oogenblik niet a-nders van- zeggen-, dan dat uit dit spel achter de po- litieke schermen, uit deze schuwheidl voor openbaring cfe stukken waren „niet voor de pers" bestem-d allesbehaive kracht spreekt. Wanneer B. en W. sterk staan in hun voorstellen en argumenten, behoeven zij1 de publicitei-t en zel-fs den- openlijken s-trijd niet te onjwijken- en dus blijkbaar te vreezen. Over het gemeente-druk werk kunnen wij thans betrekkeiijk kort zijn. Burg, en Weth. of is het in hoofdzaak Burg, en Secretaris? hebben een volsla- gen nederlaag kunnen boeken. Virij plotseling -en vo-lkomen onbegrijpelijk wa-s in de vorige raadSzittimg het debat af- gebroken omdat de burgemeester wil-de on- derzoeken of werkelijk een groot dteel' van de bij een Alkmaarschen drukker thuis bezorg- de bestelling in Amsterdam uitgevoerd was Men had nu mogen verwachten, dat het bij dat on-derzoek gebleven zou zijn, maar zooals eigenlijk iedereen wel zal hebben be- g-repen nu hebben B. en W. die bij een stemming in de vodge raadszitting een ze- kere nederlaag tegemoet zagen alles in het werk geste-ld de gevaarlijke hroeders inj 'ieni Raad1 nog te beinvloeden. Vrlitlaa* t% Februari a.s., 8 aur, in de KapelfeerK. Wij zullen maar niet nagaan hoeveel min of meer geheime stukken er in dien tijd ver- sehenen zijn en waar die soms werden aan- getroffen. Van voren af aan heeft de heer Bonsema, aan de hand van cijfers en gegevens, de on- ju-istheid van- het betoog van- B. -en W. moe ten aan-toonen en toen daartegen niets viel in te brengen, heeft de burgemeester ge-zegd, d-ergelijke- technische argumenten niet te kun n-en bestrijden, hoewel de oorspronkelijke bijlage vol d'ergelijke technische op ret ten en berekeningen staat. Der langen Rede Kurzer Sinn is, dat er, althans ,„voor de pers", een bijlage is ver- schen-en, die er vrij onschuldig uitziet en oog-enschijnlijk de bedoeling heeft, het druk- werk voortaan aan ingezetenen t-e gunnen. Evenwel b-evat deze bijlage in de woordlen „indien", „ten-zij me-t goedvinden" en „in den regel", nog zooveel restri-cties dat zelfs db afgevaardigden van den Ka-th. Volksbond gevoelden, dat zij op ahesbehal- ve vasteni grond stonden. Toen even later bleek, dat B. en W. zelfs voornemens waren het werk ook aan ongeor- ganiseerden te gunnen en de burgemeester dit slechts met moeite wi'de prijs- geven, heb ben de sociaal- en vrijzinnig-democraten den s-teun- van- de heeren Wol-dendo-rp, Keesom en Van Slin-gerland gekregen en is vastgesteld, dat voorta-an het gemeente-drukwerk zal worden uitgegeven zooals dit verzo-cht is door de afdeeling Alkmaar van de Federafie van WerkgeversorganisatAs in het v^kdruk- kersbedrijl en zooal. daaraan adhae e was betuigd door de a-fdeelin-gen Alkmaar van den Alg. Ned Tyrografen-bond en den Nederl. R. Ka-th. Grafis-chen bond. Gaarne brengen wij bier een -woord1 van hulde aan de kath. arbeidersafgevaardigdlen, die ditmaal geto-ond hebben een eigen, zelf standig oordeel te kunnen hanchaven. En nu, last not least, de zi-ekenhuiskwestie. Dat is al een heel eigenaardige geschiede- n-is en wij gelooven het best te do-en de fw-ee- erlei beoordeelin-gen hierva-n eenvoudig te- genover e! kan der te plaatsen. „De pers zal het wel uitzoeken", heeft de heer Westerhof gezegd en de heer Kusters betwijf-elde of dat dan wel objectief zou ge- beuren. Miss-chien geb-eurt het niet in den gees-t als de heer Kusters dat gra-ag zien zou, hoe wel het de groote vraag is, of het niet dan juist objectief zou zijn. La-ten wij volstaan met te zeggen, dat wij onzerzijds er van overtuigd zijn, dat menige pleiten-de advo-caat in den regel zelf niet me-ent wat hij staat te beweren. En- daarvan zal on-zerzijds zoo goed als -Dimmer spra-ke w-ezen. Bij die bijlage over den bouw van het Zie kenhuis, welke uitbreiding van dien bouw be- oogt, heeft de burgemeester o-p een zeer eigenaardigen toon- een nog eigenaardiger mededeeling g-edaan. Hij was er in geloo-pen. Zij-n beste vrien- den- liadden hem pijn gedaan. De slag was raak aa-ngekomen, hij ha-d- niet gedacht in deu rug te worden a-angevallen enz. Het was thea-traal in de hoogst*" mate en het miste zijn u-itwerking niet. Het bleek ten slotte dit te zijn, dat het C6- mite tot inza-meling van gelden voor e-en neutraal Ziekenhuis een schrijven aan den Raad! had gezonden met mededeeling, dat het thans de beschikking over de voile 150.000 had en dat men bereid) was dat be- dra-g aan de gemeente over te dra-gen in den vorm van een geldleening waarvan- de ge meente die rente voor exploitatie van het Ziekenhuis mo-cbt geb-ruiken. Men had de s-ti-chting „Alkm-aarsch Neu traal Ziekenhuis" gevormd en het bestuur dezer stichting zou tha-ns die leening willen sluit-en on-der voorwaarde, dat de ho-ofdsom sle-chts terug k-on word-en gevo-rder-d: le. als het ziekenhuis niet meer door of va-n-wege de gem-eente zou worden geexploit-eerd; 2e. als het't kara-kter „Neutraal Ziek-enhuis met klassenverpleging" mo-cht hebben verloren -of door het ziek-enhuisbestuur niet ieder in d-e verzorging zijner> geestelijke belangen wordt vrijgelaten; 3e. voor het geval de omva-mg van het ziekenhuis mocht worden verklein-d of wan-neer het op kl-ei-ner schaal wordt gexploiteerd dan met het raadsbesluit van 3 Maart in over-eenstemming is. -Bovendien maakte het bestuur in dracht van de stichtingsv-ergadering de opmerkin-g, dat men het gewenscht dus slechts een wen-schelijkheid a-chtte, het recht te krijgen: a. een bestuurslid van het ziekenhuis te benoemen; b. vast te stellen, d-at het bij 't Ziekenhuis behoorende terrein -enz. uitsluitend ten behocve van het Zieken huis zou worden gebruikt; c. dat alle patien- ten dte vrije artsenkeuze"zouden hebben-. De burgemeester verklaarde daardoor overrompeld te zijn. Zooiets had hij niet ver wa-cht. Men nam hem de leiding van zaken uit ha-nden, men stelde on-toelaatbar-e eischen Hij had op 3 Maart het voile verirouwen, dat de overdracht van de 15-0.000 geen en kele moeilijkheid zou opleveren. Hij had den Raad de verzekering gegeven,' dat men er ten voile op rekenen kon en nu werd hij op deze wijze gedu-peerd. Eischte men slechts het gebruik van de Cadetten-school, n-eutraliteit -en kla-sseverple- ging, soit, dat was te begrij-pen, maar de rest was ontoelaatbaar -en deze handelwijze van het stiehtingsbestuur zou den g-eheelen ziekenhuisbouw in gevaa-r kunnen brengen. De heer Govers verklaarde nadrukk-elijk zijn gift niet geld voor een leening zonder d-e laatste beperkende bepalingen te hebben gegeven en de heer Kusters bleek -evenzeer verwonderd en verontwaardigd. In goed vertrouwen op het comite was men met den bouw begonnen -en- nu nu hef werk al zoover gevorderd is was het z. i ontoelaatbaar dergelijke eischen te stellen Bovendien was er een groot ve-rschil tus- schen de aanvaarding van bet legaat van mevr. Van dter Oord (ook on-der beperk-endc voorwaarden) -en de 150.000 van hot stiehtingsbestuur. Eischten- erfgenamen later dit legaat o;p als aan de voorwaarden niet voldaan mocht zijn dan zou een on- partijdi-g recht-er moeten beslissen, maar bij het geld van het stiehtingsbestuur zou dit bestuur zelf de beslissin-g in handen houden wat z. -i. niet on-partijdig kon worden ge noemd. Met uitzondering van de soc.-democraten en weilicht van -de vrijzinnig-democraten, die zich niet definitief hebben uitgesproken bleek de geheele Raad de verontwaardiging van den burgemeester te deelen. Het stich- tings-bestuur mocht den Raad niet r-egeeren, het geld moest geschonken worden, dat was altijd de bedoeling geweest en de onder a. b. en c. genoemde beperkende voorwaarden moesten in alien gevalle verdwijnen. Dus werd de bijlage inzake den Ziekenhuis bouw een week aangehouden en kregen B. en W. opdracht intusschen nogmaals met het stichtings-bestuur in onderhande-ling te tre- den. Zoo is de zaak van de eene zijde bekeken. Wij zullen ze thans ook van de andere zijde beschouwen. In verband d-aarmede hadden wij gister- morgen dus na de raadsvergadering een onderhoud met het stiehtingsbestuur, dat ons over den stand van zake de volgende me- ded-eelingen verstrekt heeft. Het bestuur is verbaasd allereerst over d-e houding van den burgemeester die, zoo als -hij zelf verklaard heeft, reeds geruimen tijd met de stichtingsactie bekend was en ook over -de houding van een d-eel van den Raad en van ingezetenen, die zich daardoor lieten beinvloeden. Reeds bij het begin van de inzameling men zie de circulaire van Januari 1925 is in 10.000 exemplaren een oproep verspreid en door de pers gepubliceerd waarin verzocht werd gelden voor een centraal, neu traal Ziekenhuis met klasse-verpleging bij-een te brengen en waarin de volgende clausule voorkomt: Het is vanzelf sprekend, dat het Hoofd-comite zarg draagt, dat de noodige waarborgen worden geschapen om. de neutra- liteit van het Ziekenhuis voor altijd te verze- keren. In diezelfde circulaire wordt medege-deeld, dat er voor zal worden gewaakt, dat ieder in de verzorging zijner geestelijke belangen vol- komen wordt vrijgelaten. Men wist dus, dat er voorwaarden zouden gesteld worden en ook wat die in hoofdzaak zouden omvatten. Op 20 October 1926 dus ruim drie maanden voor tot den Ziekenhuisbouw werd besloten- heeft het bestuur toen nog co mite een adres aan den Raad gezond-en waarin op een spoedig bouwbesluit werd aan- gedrongen. In dit adres komt de volgende clausule voor: „Thans is onze inzameling zoover gevor- derd, dat wij binnen afzienbaren tijd de be schikking zullen hebben over een bedrag van 150.000 hetwelk onder nader vast te stel- \len voorwaarden tot het beoogde doel zal kun nen worden dienstbaar gemaakt." Alweer was de Raad dus gewaarschuwd, dat men voorwaarden zou stellen. B. en W. antwoordden daarop op 2 Dec. 1926 met waardeering van het streven van het comite te hebben kennis genomen, zonder verder naar de voorwaarden te vra- gen. Ook op 3 Maart, toen het bouwbesluit werd genomen, is door niemand naar die voorwaar den gevraagd. B. en W. deelden het comite op dien dag slechts mede, welke gunstige beslissing de Raad had genomen en spraken's Raads er- kentelijkheid voor d-en steun van het comite uit. Daarbij werd medegedeeld, dat B. en W. het comite met de verdere afwikkeling van zaken in kennis zouden stellen (wat nooit ge- beurd is). Daarna waren begin October 1927, de 150.000 geheel bijeengebracht en stond het comite voor dc vraag in welken vorm en onder welke -voorwaarden Hit geld aan de ge meente verstrekt zou worden. Het was natuurlijk ondoenlijk met alle ge- vers te vergaderen en het hoofdeomite riep daarom op 1 October afge-vaardigden van alle plaatselijke comite's uit Alkmaar en om- geving bijeen, nadat die plaatselijke comite's voldoende bekend waren gemaakt met het doel der vergadering. Door deze afgevaardigden,als de eenig mogelijke vertegenwoordigers der gevers be- schouwd is toen besloten een stichting te vornlen. Men wilde voor alles de voortdurende neu- traliteit van het Ziekenhuis waarborgen en verkoos voor overdracht van het geld daarom niet de schenking maar de leening, waarbij de gemeente de rente zou mogen behouden. Financieel maakt dit voor de gemeente geen -verschil, maar het stiehtingsbestuur kreeg daardoor de macht het geld terug te eischen als aan de hcofdvoorwaarden der inzame ling in hoofdzaak de voortdurende neutra^ liteit niet voldaan mocht word-en. Mocht ooit door afwijking der voor waarden het geld teruggeeischt worden dan zou, evengoed als bij het legaat, een on- partijdig rechter zich daarover moeten uit spreken. Natuurlijk en- iedereen wist dat wer den neutraliteit, kiasse-verpleging, Cadetten- school en vrijheid van geestelijke verzorging als onafwijsbare eischen gesteld. Over het andere valt te praten, maar het bevreemdt het stiehtingsbestuur en zijn ge- rustheid voor de toekomst wordt er niet groo- ter door dat de naar voren gebrachte wen- schelijkheden allereerst bij den burgemeester en daarna bij een deel van den raad op zoo veel verontwaardiging en verzet gestuit zijn. Wat het bestuur vraagt is ten slotte toch datgene wat alle gevers gewenscht hebben. Immers, alien wenschten een Ziekenhuis, dai den vreedzamen concurrentiestrijd met andere ziekenhuizen doorstaan kan. Kan men het dan't bestuur kwalijk nemen, -dat zij, die zonder eenige bijbedoeling of politiek oogmerk uitsluitend het belang van het Ziekenhuis op het oog hebben, de voorwaarden stellen, die zij in de gegeven om- standigheden noodzakelijk oordeelen. Het bestuur acht zich thans voldoende ge- zuiverd van het verwijt, dat het na het bouw besluit nieuwe eischen zou gesteld hebben. Nimmer heeft de Raad de moeite genomen naar de voorwaarden te infonneeren en ze zijn vastgesteld zoodra de f 150.000 voltal- lig ter beschikking waren. Intusschen, er valt te praten. Wel-licht wil men in den Raad een motie voor vrije artsenkeuze aannemen, zoodat het stiehtingsbestuur die aanvrage zou kunnen schrappen. Wat de onaantastbaarheid van het terrein betreft, dat is een moeilijker kwestie. Immers, al besluit de Raad daartoe, dan nog bastaat geen zeker-heid, dat een dergelijk raadsbesluit later niet zou worden ingetrok- ken. En ronduit gezegd: het stiehtingsbestuur is er allesbehaive gerust op, dat men -den mooien ziekenhuistuin in de toekomst onaan- getast zal laten. Heeft mr. Sluis zich in den Raad al niet onvoorzichtig uitgelaten en, sterker nog, loopt niet 't gerucht, dat nu reeds mr. Leesberg op -de mogelijkheid gedoeld heeft een deel van den tuin voor andere d-oeleinden te bestem- men? Heeft dan het stiehtingsbestuur geen recht A1KMAARSCHE COURANT T^iy»n,»*P»wM!«wi"ji'wr »>un

Alkmaarsche Courant | 1928 | | pagina 1