DAOBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. |I No. 37 DIf nummef ftesfaat tfff 2 bladen. Honderd dertigste Jaargang. 1928 Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon« en Feestdagen, altgegeven. Abonnementsprijs bij vooruitbetaling per 3 maanden voor Alksaaar /2,-u franco door feet geheele Rijk /2.50. Afzonderlijke en bev/Kjsnnmmerfl 5 cents. PRIJS DER OEWONE ADVERTENTlfiNi Per regel /0.25, bij groote coniracien rabat. Oroote letters naar plaafsfdfitil*. Brieven franco aan de N.V. Boek* en Handelsdrukkerlj vjb HERitti? €0§TE8 ft P00N» Voordam C 9. DirsPieur, G. fl, KRAK. MAAHDAG Telef.nr. Administrate 3. Telefoonnr. Redactte S3. Postgiro 37060. Hoofdredacteuri Tj. N, ADJEMA. FE9RIIARI Dagelijksch overzicht. 1 TWEE EN EEN KWART EEUW 5 RUSSISCHE JOURNALISTIEK. Tsaar Peters dwangbevel. Ge- schreven couranten. Met einde van de „oude pers". Het is dezer da gen twee en een halve e-euw geleden, dat in Ruslanid de eerste g-e- drukte kranten verschenen. Op zich zelf is 'dat natuurl-ijk niet zoo heel bizonder; tal van jlWest-Europeesche staten hadden reeds veel 'eerder nieuwsbladen. Twee dingen zijn er ech-ter, die on-s aanleiding geven op dit iijubileum ietwat uitvoeriger in te gaan In de eerste plaats dit, dat het ontstaan van de Russische journalistiek op geheel and ere wij-ze geschiedlde dan in andere staten In 'de tweed-e plaats het feit, dat er van de oude Russische bladen geen en-kd ineer over is I In West-Europa, ook in Neder-l-and, -heeft de journalistiek haar ontstaan te danfcen aan de behoefte der m-eer-omtwi-kkelden om op de boog-te te blijven van wat er aan belanig- rijks in de wereid plaats greep. Het aantal idler intellectu-eekn werd al spoedig zoo groot, dat het loonend werd de nieuwsbe- rschten in gedrukten vorm te doen verschij nen, al zou het nog eeuwen duren, eer een courant, zooals neden ten dag-e, een algeraeen vol-ksbezit zou zijn geworden. In Rusland waar de beschaving aan- merkelij-k langzamer doordrong dan in West- Europa bestond deze behoefte aan w-ereld1- nieuws begrijp-elijkerwijs in veel geringere mate. En zoo -kwam bet, dat er ook in Rus land terzelfdertijd als in het overig Eu-rop-a kranten on-ts-tonden, maar dat die kranten niet gedrukt, dochgeschreven werden! Tsaar Michai'l Fjodorowitsj, de eerste Romanow, die regeerde van 1613 tot 1645, gaf den eersten stoot aan het ontstaan der couranten, al waren die dan ook van zeer prim-i-tieven aard. Te dien tijde rapporteerden de Russische gezanten den tsaar uit de landen, die zij door trokken, of waar zij gevestigd waren over de levensgewoonten en de belangrijkste gebeu-r- tenissen in deze landen, die kortweg Duit sche Rijken genoemd werden. De Russen noem-den toen n.l. alle buiten-lan-ders Duit- schers Later zondsn deze gezanten uittreksels uit de buitenlandBehe bladen, soms zelfs geheele exemplaren (1630). Eerst in 1665 echter werd een geregelde postdienst op het buitenland ingest-eld, hoewel het ook toen nog meerder maanden duu-rde, eer de berichten Moskou bereikten. Uit de op deze wijze ontvangen berichten werden nieuwsbladen samengesteld, die „couran-ten" werden genoemd (naar West- Europeesche wijze), doch, zooals gezegd, niet gedrukt, maar geschreven werden en alleen bestemd waren voor de allerhoogste ambte- naren en hovelingen. De oudste van deze couranten is gedateerd 1621, de laatste 1701. In 1703, tijdens de regeering dus van den door zijn verblijf te Zaandam bekend-en Peter de Grcote, kwam er veranderin-g in den toe- stand. Peter had n.l. niet te vergeefs in het Westen rond-geneusd en oordeelde kranten een noodzak-elijk iets in een staat van betee- kenis En omd-at het volk niet vroeg om nieuws, gaf hij eenvoudig een bevel, g-ed-rukte kranten te doen verschijnen, waarin militaire en and ere berich ten zouden word en op-ge- nomen. Het vinden van een geschikten hoofdredac- teur leverde echter moeilijbheden op en om aan alle onzekerheid een einde te maken, be- noemde de Tsaar zichzeif maar in deze func- rtie. Hiji las het materiaal, hoofdlzakelijk be- staande uit Hollandsche bladen, en nam riaaruit datgene over, wat hij van belang achtte. Zelf fungeerde hij ook als corrector van de drukproeven Aangezien die groote keizer op zeer ge- spannen voet met de Russische grammatica verkeerde en er een eigen, zeer vrcemdsoor- tige spelling op na hield, zijn de stukken van dezen eigenaardigen „hoofdredacteur" van veel belang voor iedereen, die het oude Rus- sisch bestudeert. Het eerste Hummer van deze eerste Russi sche courant, „Roesskieja Wjedomosti" ge- heeten, verscheen in 1703, dus 225 jaar ge leden en verscheen op ongeregelde tijden, al naar gelang de keizerlijike hoofdredacteur in de gelegenheid was veel of weinig nieuws te verzamelen. Het was een klein brantje, dat 27 blaadjes telde en zich onthield van elke beoordeeling van het gebeuren. Het gaf slechts „nieuws". Het werd gedrukt in IOiQO exemplaren, maar op welke wijze en aan wie die werden toege- zonden, is niet bekend. De spelling geschiedde volgens een door eter zelf gefabriceerd alphabet, dat zich tot nu toe heeft gehandhaafd. De inhoud zou in onze moderne oogen bespottehjik zijn en geeft dan ook een aardi- gen kijik op de opvattingen en het cultureele perl der toenniaiigc Russische bevolking. Het blad werd1 uitgegeven nu te Moskou dan te Petersburg, in de nieuwe hoofdstad van Peter. In 1711 kreeg de krant den naam „Peterburgskieja Wjedomosti" de kop was versierd met een plaatje, dat de Petrus en Paulus-vesting voorstelde, benevens de-Newa die met schapen bed'ekt was, en een gevleugel- den Mercurius, die in de Iucht vloog. In 1728, dus precies 200 jaar geleden, ver- huisde het blad definitief naar Petersburg en heette sind^dien „Petersburgskieja Wjedo mosti". De redactie werd opgedragen aan de Academie van Wetenschappen Te Moskou begon toen een arnder blad te verschijnen, n 1. de „Moskowskieja Wjedomosti"; het eerste nummer van dat blad verscheen in April1 1756. Later ontwikkelide zich de Russische jour nalistiek op even opvallend snelle wijze als in de rest van de wereid. De beide oudste bladen bleven bestaan tot 1917. Toen maakte de Revolutie, die immers brak met al het oude, ook aan hun leven een einde Buitenland DTJITSCKLAND. HET PROCES-KRANTZ. Het verdmg van Hilde ScheUer. Nadat Zaterdag in het proces-Krantz nog enkele getuigen waren gehoord, die niets belangrijiks hadden te vertellen, bracht dr Frey, de verdediger van Krantz, den brief ter sprake, waarin de eigcnaar van een dans- zaal hem mededleelde, dat hij Hilde Scheller op den avond voor het proees uit zijn lokaai heeft moeten verwijderen, daar zij zich onbe- hoorlijk gedroeg. Hilde ontkende het lokaai te hebben bezocht. Ze is niet eens in de buurt geweest; ze heeft alleen een paar da- gen geleden met een kennis een bezoek ge- bracht aan een klein koffiehuis te Steglitz. Het gerechtshof besloot daarop, den schrij- ver van den brief als getuige te dagvaarden. A1i\n!ijkheden over, het hopren van getuigen. Vervolgens deelde de officier van justitie mede, dat hij dfcn des'kundige dr. Placzek had doen dagvaarden, die Hilde Scheller op ver- zoek harer ouders had onderzocht, en die inlichtingen zou geven over de persoonlijk- heid en de geloofwaardigheid van deze ge tuige. De verdediger dr. Frey verklaarde, dat hij zich met alle middelen daartegen zou verzet- ten, daar de „Poliizeiratin" Eicking reeds :n de scherpste bewoordingen Hilde als onbe- trouwfcaar heeft gekenscuetst. Er ontstond een scherpe woordenwisseling, waarin ook de voorzitter ingreep. Deze ver klaarde, dat de d'eskundige was opgeroepen en deswege moest worden gehoord. Dr. Frey -zeide wegens den hierdoor ontstanen nieuwen toestand de schorsing van het pro ees te zullen voorstellen. Zou de rechtbank aan het verzoek der verdediging niet vol- doen, dan verzocht hij den beiden gerechte- lijken geneeskundigem rapport uit te brengen omtrent de geloofwaardigheid van Hilde Scheller. Dr. Frey verklaart, dat hij nog 35 nieuwe we feiten door nieuwe getuigenverhooren wenscht te bewijzen. Na een pauze werd medegedeeld, dat het voorstel om het proees te schorsen van de hand wordt gewezen. Dr. Placzek zal, daar hij thans verhinderd is, eerst na afloop der getuigenverhooren aan het woord komen. Dr. Frey .zeide zich te verwonderen, dat de officier van justitis geen opheldering ten gunste van Krantz wenschte, terwijl alles wait ten gunste van Hilde Scheller pleit, door getuigen aan het gerecht moet worden eckgedeeld. Hij zou, indien men: hem niet ter wille was, onder toepassing van alle hem ten dienste staande middelen de getuigen zeif doen dagvaarden. iHij verzocht den voorzit ter dr. Placzak te laten verklaren, wie hem bij het proees heeft betrokken en in wiens op- dracht hij Hilde Scheller heeft onderzocht. In de namiddagzitting bleek Krantz zoo- danig te zijn uitgeput, dat de president be sloot de voortzetting der verhooren tot van- daag te verdagen. Krantz moest tijdens de middagzitting de behandeling op een draag baar gelegen bijwonen. De woerklank van het proees in den Rijksdktg. De golven van opwinding over het proces- Kranz zijn zelfs in den Rijksdag doorgedron- gen. In het begin van de zitting van Zaterdag stelde de Duitsch-Nationale afgevaard'igde, dr. Mumm een wijziging van dte proceswet voor, welke ook die berichten uit de rechts- zaal zou verbieden, die aanleiding ertoe zou den kunnen worden om de jeugd op ver keerde gedachten te brengen. Het huis stelde een bespreking van deze aangelegenheid evenwel uit tot het slot van de zitting. Toen dan dr. Mumm zijn voorstel, in ver- band met het proces-Krantz gedaan, her- haalde, verklaarde de soc.-dem. Zittmann, dat het niet ging om een persschandaal, maar am een justitieschandaal, waaraan de president van het gerechtshof schuldig was. De sociaal-democraten, zeide hij, wenschen daarom een uitvoerige bespreking. De raad der ouden zal nu, naar aanlei ding van diit'verschil van opvatting, uitma- ken, wanneer deze aangelegenheid in een vol- tallige zitting zal worden behandeld. Ook de katholieken protesteeren. Dr. Fassbender, een tot het centrum in den Pruisisehen landdag behoorend geneesheer, heeft aan de regeering devraag gericht, wat ze denbt te doen teneinde een veredere ern- stige bedreiging van de algemeene zedelijk- heid te voorkomen door verslagen in de pers over processen, waarin sexueele aange- legenheden worden behandeld, zooals dit thans met het prooes-Krantz het geval is. In de motiveering van zijn vraag zegt dr. Fassbender, dat het buitenland door derge- lijke verslagen een geheel onjuisteni indruk van de in £)uitschland heerschende toestan- den zal verkrijgen hiermede dienen de rech- ters rekening te houden voor ze beslissen of een zitting al of niet met gesloten deuren zal plaatsvinden. In den rijksdag heeft het centrum een interpellatie betreffende de ver- slaggeving over het proces-Krantz aange- kondigd. DE DREIGENDE REGEERINGSCR1SIS. De Iwuding van het Centrum, is door den brief van Hindenburg niet veranderd In den Rijksdag ziet men de op heden vastgestel.de onderhandelingen der mterfrac- ticneele commissie me bijzondere spanning tegemoet, omdat van het verloop dier onder handelingen het lot van de regeering af- hangt. Het Centrum verlangt, dat de Duitsche Volkspaxtij heden eeii onomwonden ant- woord zal geVen. Er wordt de nadruk op ge- legd, dat de houding van het Centrum ook door den brief van den rijkspresident niet veranderd is. AMERIKA EN DE ARBITRAGE. Ook Duitschland zal worden uit- genoodigd. Naar wordt vernomen zullen die Vereenig- de Staten Duitschland uitnoodigen een arbi- trage-verdrag aan te gaan gelijk het Fransch- Amerikaansche. Naar verluidt zou er groote kans bestaan, dat inderdaad een dergelijk verdrag tusschen Duitschland en Amerika tot stand zal komen. ZIGEUNERGEVECHT. Een stamhoofd gedood, vele gewonden. In den nacht van Donderdag op Vrijdag heeft in het Noorden van Berlijn een verbit- terde strijd gewced tusschen twee zigeuner- stammen. Tusschen een stam onder leiding van Karl Weinig, welke twaalf woonwagens bewoont, en een andisren stam bestond reeds lang een groote vijandschap, welke herhaal- delijk tot kloppartijen leidde. De stam van Weinig werd plotseling door de vijanden overvallen, revolvers en dolken kwamen voor den dag en speelden een groote rol. Weinig wierd1 door een schot in het hoofd geveld en zijn 23-jarige dochter, eveneens dor een schot in het hoofd, zwaar gewond. Verder werd een toevallig voorbijkomend arbeidcr door dolksteken zwaar gelrwetst. De politie bracht de gewonden naar het ziekenhuis. Vele zigeuners, die ten bloede toe gewond waren, wenschten van d'e geneeskundige hulp geen gebruik te maken. De politie stelt naar het gebeurde een on- derzoek in. HET SCHANDAAL VAN DE PANDHUIZEN. Weer een zaak gesloten; een pas- sief van een millioen. Een der grootste Berlijnsche pandhuizen, het „Waren Lombard und Lagerspeicherei G.m.b.H.", in het centrum van Berlijn, is Zaterdag door de politie gesloten. Men heeft hier met een groot schandaal te maken. Op atlerlei manieren is bedirog ge- pleegd Het passief moet ongeveer een mil lioen mark bedragen. De eigenaar, Schle- vinski, was sinds geru-imen tijd in moeilijk- heden. Hij beweert, dat hij zelf het slachtof- fer is geworden van woekeraars. Onder de slachtoffers, welker aantal in de honderden moet loopen, bevindt zich ook de vroegexe rijikskanselier, Gustav Bauer. De reeks groeit aan! Opnieuw zijn tegen een Berlijnsch lom- merdhouder, Sigmund Bag, ernstige beschul- digingen geuit. Bab beloofde zijn geldschie- ters 30 tot 50 pet. van hun gdeende kapita- len per jaar. Nu zij zich bedrogen voelen hebben zij een klacht tegen hem ingediend wegens bedrog en meineed. VOLKENBOND. DE VEIL IGH'E IDSGOM MI SS IE De Russische „waarnemer". De regeering van de Unie van Sovjet-Re- publieken heeft doen mededeelen dat *zij zich in de bijeenkomst der commissie voor arbi trage en veiligheid op 20 Februari zal laten Wsenwoprdigeii door Boris Stein, direc- teur aan het volkscommissariaat voor buiten landsche zaken, die in de hoedanigheid van „waarnemer" zal optreden. Stein was meer- malen te Geneve. CHINA. DE SLACHTINGEN IN ZUID-CHINA. Duizenden vermoord. Uitroeiing van een derde der bevolking. Nadere bijzonderheden zijn thans bekend geworden omtrent de gewelddadigheden, door de communisjen gepleegd te Haifoeng en Loefceng in het gebied tusschen Canton en Swatau, waar zij sinds begin December on- bestreden heer en meester zijn. Dit is hun laatste bolwerk in China en blijkbaar zijn zij vastgebasloten, zich daar goed te la-ten gel- den. De bijzonderheden, gemeld door een cor respondent van de „North-China Daily News", welke naar te vreezen valt, niet over- dr-even zijn, moeten te walgelijk worden ge- acht om herhaald te worden, Duizenden per- sonen zijn gedood; vrouwen werden gedwom gen toe te zien, hoe haar kinderen voor haar oogen vermoord werden, alvorens zijzelf ter dood werden gebracht en de lijken blijven liggen in de straten, cmdat het verboden is deze weg te halen, totdat zij door de honden uiteen zijn gereten. De leus der ccenmunisten is, dat het beter is tienduizend onschuldige slachtoffers te maken, dan dat een anti-commuinst zou ont- snappen. De geheele bevolking is thans ge- organiseerd in groepen volgens den leeftijd. De jongens tusschen de tien en twin-tig jaar moeten zich aansluiten bij afdeelingen pad- vinders, die spionnage-opdrachten hebben uit te voeren, voornamelijk naar het doen en la ten van hun ouders in hun eigen huis. De manren tusschen twintig en dertig jaar moe ten dienstnemen in het cbmmunistische leger, terwijl voor de mannen tusschen dertig en veertig jaar andere plichten zijn voorgeschre- ven. Alle personen boven de veertig jaar worden als te oud beschouwd en ten sloite moet het daarop neerkomen, dat deze als eea overbodige last voor de gemeenschap uitge- ro-eid worden. De communisten geven volmondig toe, dat het hun bed-oeling is, het bevolkings-cijfer met ongeveer een derde te verminderen, opdat het overblijvende deel een beter bestaan zal kun nen vinden Nu de communisten meer dan twee maan den in het onbestr-eden bezit zijn van dit ge bied en zij versterking hebben ontvangen van een tiental Russen, die aan de vervolging van December j.l. te Canton zijn ontsnapt, heb ben zij hun positie geconsolideerd door twee forten in de- bergen zoodanig te versterken en van wapenen en levensmiddelen te voor- zien, da-t deze door de bevolking als on- neembaar worden beschouwd. FRANKRIJK. POINCARE EN DE ELZAS. Een rede te Straatsburg. Op een vergadering, waaraan door 560 burgemeesters en tal van hooge ambtenaren werd deelgenomen heeft ministerpresident Poincare een rede gehouden, waarin hij de geschiedenis van den Elzas en zijn positie tot Frankrijk, alsook de actie van de autonomis- ten besprak. Poincare bracht daar-bij naar voren, hoe sterk de vriendschapsbanden zijn tusschen den Elzas en Frankrijk, waarbij hij zich in scherpe bewoordingen richtte tegen de auto- nomistenhij zeid-e te verwachten dat deze lie- den bij de behandeling voor de gezworenen- rechtbank wel zullen worden ontmaskerd. Poincare meende, dat zij door het buitenland worden gesteund. Vervolgens toonde Poincare aan, dat de Elzas eigenlijk steeds een deel van Frankrijk had uitgemaakt. Hij bracht in herinnering, hoe in de jareh tusschen 1871 en 1914 dui zenden El'zassers hebben gesmacht, om weer vereenigd te worden met het oude land; doch Frankrijk, dat de gevaren en de ellende -van den krijg kende, schroomde het oorlogsgeweld te ontketenen. Toen echter de oorlog uitbrak, heeft Frankrijk gezworen tot den laatsten man te^ blijven vechten, totdat de Elzas en Lotharingen waren teruggewonnen. Tenslotte verwees Poincare naar de op han- den zijnde Ka-merverkiezingen, waarvoor na- tuurlijk uitsluitend Fransche candidaten wor den gewenscht. ENGELAND. GROOTE MIJNRAMP IN CUMBERLAND. 13 dooden. Dertien personen hebben hun leven verlo- ren bij een mijnongeluk, dat Zaterdag bij Whitehaven in Cumberland heeft plaats ge- faad. De mijn was eenigen tijd gesloten ge- wcesit, na een ongeluk dat onlangs had plaats gehad. Zaterdag was een gezelschap afge- daald om een onderzoek in te stellen of "de mogelijkheid bestond de mijn te heropenen. Bij dit gezelschap bevonden zich een tweetal regeerings-inspecteurs, eenige mijn-autoritei- ten en vertegenwoordigers van de mijnwer- kersvakvereeniging. Waarschijnlijk is door uitstrooming vai gassen een explosie ontstaan, waardoor 13 personen gedood werden. DE CRISIS IN DE STEENKOLEN- NIJVERHEID. Een stap van Duitschen kant om tot samengaan met den Britschen uitvoerhandel van kolen te komen. In het parlement is groote belangstelling gewekt door een rede die Boothby, de parte- mentaire se-cretaris van Churchill, bij het tweedaagsche deba-t in het Lagerhuis over een amendement van de arbeiderspartij op het adres van antwoord op de troonrede heeft ge houden. Boothby gaf te verstaan dat hij gemach- tigd was, uit naa-m van het Duitsche staal- kart-el en de Duitsche steenkoolsyndicaten aan de Britsche kolenexporteurs voor te stel len een samenwerking tot stand te brengen, ten doel babbende om de wereldmarkten bui ten Amerika gezamenlijk te beheerschen. Da Duitsc'hers, zoo zeide hij, zouden dit voorstel zelf rechtstreeks gedaan hebben, indien er een organisatie overeenkomende met de hunne in Groot-Brittannie bestaan had. DE KIND E RH UWE LIJKEN. Instelling eener commissie In de w-etgevende vergadering van Britsch Indie is dezer dagen aan'gekondigd dat de regeering een commissie zal instellen inzake de „age of consent" (den leeftijd waarop een gegeven toesternming geldig is voor de wet) en kinderhuwelijken. Men herinnert zich dat het boek van de Amerikaansche sehrijfster Kathleen Mayo „Mother India" den stoot heeft gegeven tot de beweging tegen deze hu- welijken van kinderen. De „Daily News" weet in verband hiermee te vertellen dat de belangstelling der sehrijf ster voor Indie gewekt werd door het feit dat zij, schier bopeloos verdwaald in het Indische oerwoud, van een vreeselijken dood werd ge- red- door een Hindoe, een veldarbeider; De eenvoudige goed-heid van dezen arbeider had haar er toe gebracht zich aan het lot van he; volk van Ind-ie te wijden. DE RELLETJES TE CALCUTTA BIJ DE AANKOMST VAN DE COMMISSIE" SIMON. Maatregelen tegen de studenten. Stanley Jackson de go-uverneur van Ben- galen, heeft aan de student-en die de relletjes op 6 Februari verooTzaakt hebben, doen we- ten, dat de universiteit te Calcutta voor het grootste deel op st-aatshulp is aangewezen, en dat hij de Indische regeering zou adviseeren de fondsen ter beschikking van een andere universiteit te stellen, waar de st-uden-ten zitih meer met hun studie en minder met de poli tick inlieten, tenziji van Maandag af alle de menstraties tegen -de commissie-Simon zou den ophouden en de studenten hun colleges weer rustig zouden bijwonen. M-IJNBRAND IN CANADA. In een mijn te Northbay (Ontario) brak een brand uit, waarbij twee mannen het le ven verloren en ongeveer 30 werden ingeslo- ten. Tien werden ten sl-o-tte gered; de rest zal waarschijnlijk in veiligheid kunnen wor den gebracht. Volgens een nader Reuter-bericht zijn bij den mijnbrand, welke woeddte in de g-oudmijni van Hollingen, een der grootste van de we reid, vijf menschen omgekomen en waren er nog vier-en-veertig van de buitenwe- reld afgesneden in de mijngangen, die bol gas staan. Men vreesde dat zij den dood door verstikking zouden vinden als zij niet spoe dig werden gered. De redders waren genood- zaakt hun pogingen op te geven tengevolge van de ver-giftige gassen en het gebrek aan gasmaskers, die per v-liegtuig uit Toronto worden gezonden. Het aantal dooden is in mid-dels reeds tot 14 gestegen. SPANJE. SNEEUWVAL IN HET NOORDEN. Aanvallen van wolven en beren. In Noord-Spanje is de laatste week zoo- veel sneeuw geval-len, dat de wolven en beren uit de Pyreneeen geen voedsel meer in het hooggebergte hebben kunnen vinden en naar de Noord-Catalaansche dorpen zijn komen afzakken. Tot in afgesloten schuren zijn schapen aangevallen en de dorpsbewoners hebben zich tot burgerwachten vereenigd, die om beurten 's nachts met geladen gewerer de ronde doen. NOORWEGEN. HET NOODWEER. 20 a 30 dooden. Voortdurend komen nog berichten binnen over vernielingen en verliezen aan menschen- levens tengevolge van lawines en overstroo- mingen. Te Vadheim is een huis onder een la- wine bed-olven, waarbij 5 personen onikwa- men. Overal in d-e betrokken districten wer den bijgebouwen door lawines vernield. Men heeft het aanta-l dooden en de aangerichte schade nog niet kunnen vaststellen; er zijn echter zeker 20 of 30 menschenlevens te be- treuren. Het verkeer op den spoorweg Ber genOslo zal waarschijnlijk langen tijd ge- stregid blijven. 9" v w

Alkmaarsche Courant | 1928 | | pagina 1