Alkmaarsctie Cum! L. Frankenberg - Alkmaar. E6n zwaluw maakt nog geen zomer! Een advertentie geeft nog geen succes! Adverteert in de Alkmaarsche Courant! PEIJ1LLETON. DI=Jl=rSSG BBS g Radio-hoekje Stille Sfrana Komt, aocli zal onderzoeken oT deze er geregeld komt en of er aanleiding bestaat voor het Salle Strand aan iemanci vergunning te verleenen om te fotografeeren De voorzitter wees er op dat adressant in tegensteliing met zijn bewering dat hem in hooger beroep geen straf was opgelegd en dus wel op het strand mocht fotografeeren, dat hiji wel was veroordeeld doch zonder toe- passing van straf, en volgens de politiever- ordenitig een vergunning noodig had. Oip verzoek van den heer Brugman werd toegezegd de verordtening bij de Raadsleden te laten circuleeren. De raad sprak de wenscrelijkheid1 uit op het Stille Strand een fotograaf toe te laten, doch deze zaak vender aan B. en W. over te laten. Zonder hoofdelijke stemming werd hierna het adres voor kennisgeving aangeno- men. Mededeeling werd voorts gediaan van een hedenmorgen ingekomen verzoekschrift van de bewoners en eigenaren van gronden van het Villapark om rioleering. De Voorzitter zeide hierover eenigszins verbaasd te zijn, daar eenigen tijd geleden door B. en W. aan alle bewoners gevraagd was of zij voor rioleering voelden, en toen slechts enkelen dit wenschten. Voorgesteld werd het verzoekschrift om advies in handen te stellen van B. en W. De heer Zeiler zeide dat sindsdien de toe- stand was veranderd en hem gebleken was dat verschillende bewoners aan rioleering groote behoefte hebben. Spreker stelde voor deze zaak zoo gauw mogelijk te behandelen. De Voorzitter zeide dat het niet aan het Gemeentebestuur lag dat geen verdere stap- pen waren gedaan om het Villapark te rio- leeren, en zeide, dat de Raad zich steeds op het standpunt stelde, dat het grootste gedeel- te der belangbebbenden er voor moesten zijn, tenzij uit een hygienisch oogpunt een voor- ziening noodzakdijk bleek. Besloten werd B. en W. uit te noodig'en met spoed van advies te dienen. Nog was ingekomen een verzoekschrift van de Afd. Bergen der S. D. A. P. om een nieuwe Oudercommissie in het leven te roe- pen, omdat de bestaande commissie haar taak niet naar behooren vervuld heeft. De heer Den Das meende dat het op den weg van het Gemeentebestuur lag de Oudter commissie te wijizcn op hare verplichtingen. De heer Brugman zeide dat in het adres geen klachten werden genoemd, en merkte op, dat toen er eens een vergadering was uit- geschreven, de leden der Commissie van huis moesten worden gehaald. Goedgevonden werd dat B. en W. aan de Oudercommissie hare verplichtingen onder de aandacht zullen brengen. Hierna kwam in behandeling de Gemeente- begrooting voor 1928. De Voorzitter zeide dat hij voornemens was de behandeling op de gewone wijze te doen geschiedten ware het niet dat de heer den Das de vraag had gesteld aan de be handeling algemeene beschouwingen te doen vooraf gaan. B. en W. merkten in hun antwoord op he*" rapport der begrootingscommissie op, dat het College in 't algemeen er bezwaar tegen had, indien de behandeling van de begroo ting omslachtiger zou worden, en van oor- deel was, dat de theoretische beschouwingen hand in hand moesten gaan met de prakti- schen kant van de zaak en speciaal met de finandeele verhoudingen rekening moest worden gehouden, welke toch bij uitstek in de begrooting tot uitdrukking kwamen. Overigens gaf ook het rapport der commis sie tot onderzoek de gelegenheid belangrijke gezichtspunten naar voren te brengen Het College stelde voor over deze zaak een stemming te houden. De heer Zeiler zijn stem motiveerende zei de, dat hij persoon-lijk niets voor algemeene beschouwingen voetde, doch het ook niet juist achtte zich er tegen te verzettea indien een andere parti] er op gesteld was De heer Hemelrijk vomd dit ook het eenige juiste standpunt. De voorzitter bracht het voorstel van den heer Den Das om den leden toe ie staan a - gemeene beschouwingen te houden, :n stem- n,;ng hetgeen met algemeene stemmen werd goedgevouriec. Alleen d? heer Den Das maakie gebruik tot het hOKCen van alg^ ueen-. beschouwin gen. De heer Den Das zeide ailereerst, dat het hem altifd eenigszins vreemd aandeed in den Voorzitter mia of meer een tegenstander te COPIEER-im RICHTIHG, VLUGGE LEVERING, DUIDELIJKE AFDRUKKEN. ■JG DE3.G HBE .□£=1 virden van het houden van algemeene be schouwingen, en in Bergen in fegenstelling net ardere gemeenten waar de Voorziiter zich competent achtte hierover te beslissm, den Raad zijn oordeel hierove; moest lit- spreken Spr. zeide den Raad dank voor zijn be- reidwilligheid hem in de gelegenheid te stel- len hier enkele zaken naar voren te brengen, die zijn partij meende tot uiting te moeten brengen. Spreker zeide dat het hem' wel eens was verweten dat hij politick voerde, doch het niet in d-e bedoeling lag hier een politick ie voe- ren in de slechtste zin des woord, cok met op de politieke daden der raad'sleden te wij- zen. Tot heden werd de begrooting door B en W. opgebouwd zonder rekening te houdet; met de wenschen van een dec! der bevolking met name de arbeiders. Door de algemeene beschouwingen kunnen in het vervolg B. en W. rekening houden met hetgeen eenraads- lid naar voren bracht en in een zekere cate- gorie burgers leefde. Als eerste punt besprak de heer den Das de volksgezondheid. Spreker noemde het een gelukkig verschijnsel dat er een instituut schoolarts bestond hetgeen op voorstel der S. D. A. P. tot stand kwam, en wees voorts op het Wijkgebouw, tot welken bouw de vroegere raad besloot. Ondanks dit alles ont- breekt er nog veel. De T. B. C.-bestrijding krijgt niet -den steun die wenschelijk is en dien ze behoeft. Het is gelukkig dat het Witte Kruis nog al financieel krachtig is en enkele kinderen naar vaeantiekolonie's kan uitzen- den. Daar naast doet Herwonnen Levens- kracht goed werk, doch beslaat een te kleine kring en is niet krachtig genoeg. Evenwei meet er meer gebeuren, en is de juiste weg, dat gezorgd wordt voor de verzorging van het kind, waardoor men kan voorkomen de zi-ekte bij de groote menschen. Er moet ko- mert een consulatiebureau voor zuigelingen- zorg, een adviesbureau voor den kleutertijd, waar de ouders adviezen kunnen inwinnen over hunne kinderen, en een Districts- schoolarts, en voorts een commissie uit de burgerij die de T. B. C.-bestrijding ter hand neemt. Spreker wist wel, dat een kleine ge meente als Bergen dit allemaal niet alleen kon betakn, doch meende dat Bergen met omliggende gemeenten een district zou kun nen vormen en deze zaak dan gezamenlijk kon regelen. Spreker stelde den Raad voor de volgende motie aan te nemen. „De Raad van Bergen, in vergadering bij- een, noodigt het College van Burgemeester en Wettoouders uit, te onderzoeken in hoe- verre het mogelijk is, in samenwerking met omliggende gemeenten, een goed1 werkendeu gezondheidsdienst te organiseeren." Wat het Burgerlijk Armbestuur betrof, merkte spreker op, dat het no-odzakelijk was om deze instelling goed te doen functionee- ren, dat er in het Bestuur een arbeider kwam die de nooden van de arbeiders kon beharti- gen. Tot heden was de arbeidersklasse niet in dit bestuur vertegenwoordigd, en verzocht hij bij het opmakea van een voordracht ter benoeming, daarmede rekening te houden. Een grief had spreker tegen het niet vol doende verstrekken van inlichtingen aan ck raadsleden. Een raadslid die zijn zaken goed wilde behartigen, moest te alien tijde inzage kunnen krijgen van de stukken die op be- paalde zaken betrekking hadden. Het was noodzakdijk dat de raadsleden van de be- langriikste stukken volledige afschriften kre- gen. Spreker wilde hierin een aanwijzing voor Burgemeester en Wethouders zlen, om den raadsleden van alle stukken inzage te geven en voor hen ter visie te leggen. Met de leeningspolitiek kon spreker zich niet vereenigen. Een fou't was het, voor on- derhoudskosten te kenen. De rentedrufc wordt te zwaar en worden de lasten die moe ten worden opgebracht door degenen die de lusten er van hebben, verschoven- en gelegd op degenen die na ons komen, wanneer het kunstwerk reeds lang af is. Voor wegenaan- feg wordt op te langen termijn geleend, de rente-uitgaven worden hierdoor steeds hoo ger, waarmede gepaard gaat dat de helastin- gen hoog blijven en zooals bij deze Begroo ting blijkt niet verlaagd kunnen worden. Voorts mcest het spreker van't gemoed de zaak, die den arbeiders nauw raakt, en wel de voorziening der werkloosheid. In't algemeen belang moet worden gecon- stateerd, dat er te weinig tegen de werkloos heid door B. en W. gedaan wordt. Het speel spreker dat hiertce of de middelen ontbreken, of B. en W. meerdere w-erlcen niet kunnen aanwijzen. Ofschoon de arbeiders bij werk- ioosheid liever werken willen, dan te worden ondersteund, diende toch de aandacht te worden geschonken aan deze zaak. Een geor- ganiseerde arbeider trek-t bij werkloosheid 8 weken een uitkeering, dcch zijn er gevallen dat de arbeider langer werkloos is. Helpt de gemeente dan niet, dan is de arbeider aan ar- moede overgeleverd. Spreker achtte het noodzakelijk dat dan een ondersteuning werd gegeven via den penningmeester van het af- deelingsbestuur van den Bond. „Doch ook de ongeorganiseerden mogen niet aan hun lot worden overgelaten, ofschoon het eenigs zins te laken is, dat zij zich niet verze'keren." ,,Zij moeten op andere wijze geholpen wor den, en kan dit door hun uitkeering te doen via het Burgerlijk Armbestuur". Spreker hoopte een dergelijke regeling van B. en W. te mogen tegemoet zien. Ten slotte besprak de heer Den Das het openbaar onderwijs. Spreker meende dat we een kant uitgaan die we niet uit moesten gaan. Wij zien de mooie sch *v in het Villa- park, de Katholieken kunnen eveneens bogen op een zeer doelmatige school, terwijl de Christelijken ook voor hun klein aantal een goede school hebben. De openbare school is verouderd, en bet Gemeentebestuur dient te overwegen hierin veramdering te brengen. Als kleine grieven noemde spreker de plaats van die school, die ongeschikt is g-> No. 37 1928 onderd derti^ste faargang. flaaeida^' 13 Eebruari. Dinsdag 14 Februyri. Uilversum, 1060 M. 12.— Politieberichten 12.302.Lunchmuziek door het Radio- yrj0. 3.4.Knipcursus door mevr. de Leeuw_van Rees. 6.—7.15 Dinermuziek door het Radio-trio. 7.15—7.45 Engelsche conversatieles. 7.45 Politieberichten. 8 Po- pulair concert met medewerking van het U. p. M. „De Rembrandtzangers", directeur Hendrik Altink. Het Omroep-orkest onder lei- ding van Nico Treep. 8.45—9.15 Carnevals- causerie door Piet van den Muggelheuvel (Nico de Rooy), burgemeester van Peteldonck en deszelfs watervrije moerassen. 9.15 Voort- zetting concert. 10.20 Persberichten. 10.30 Voortzetting concert. Fluizen, 1950 M. 6.—6.30 Dinermuziek K. R. O. 6.30—7.— K. R. O. Esperantoles. 7.7.30 Engelsche les. 7.308.Cursus kerklatijn door Leo Speet. 8.— Uitzending vanuit Sittard uit de groote zaal van het Mis- liehuis Franciscus Solanus. St. Josephshar- monie. Philharmonie. Jongenskoor van het Missiehuis „Franciscus Solanus". Mannen- koor „Concordia". P. Tiesen, tenor. Bella Palla, sopraan. Hr. Celissen, has. H. Paters, voordrachtskunstenaar. J. Konings, piano. Rede door den burgemeester Coenders: Sit tard in het verleden en heden. Daventry, 1600 M. 10.35 Kerkdienst. 11.20 Piano-kwartet. 12.202.20 A. Cave sextet en solisten, sopraan, bariton en piano- duet. 2.50 Muziekles. 3.35 Muziek. 3.40 Fransche les. 4.10 Concert. 4.20 Orkestcon- cert. 4.35 Lezing. 4.50 Orkestconcert. 5.20 Boekbespreking. 5.35 Kinderuurtje. 6.20 Gra- mofoonconcert. 7.20 Actueele causerie. 7.35 Beethoven's pianovariaties. 7.45 Lezing: The 8ge of the despots. 8.05 Vaudeville. Solisten- concert. 8.20 Lezing. Has farming a future. 8.50 Werken van Perc. Garratt. J. Bleadale, sopraan. P. Garratt, piano. 9.20 Nieuwsbe- richten. 9.35 Muziekles. 9.55 Nieuwsberich- ten. 10.„Bardell van Pickwick", tooneel- gpel. 10.5012.20 Dansmuziek. ParijsRadio-Paris", 1750 M. 10.50 11.Concert. 12.50—2.10 Orkestconcert. 4.05—5.05 Orkestconcert. 8.50 Concert. „Ars Musica", koor en orkest. L. Herrent, bariton. Langeriberg, 469 M. 12.251.50 Orkest concert. 5.206.20 Orkestconcert. 7.35 Koor- concert door de M. G. V. „Kolnar Lieder- kranz E. V." Werag-orkest. A. Wollgarten, alt. B. Mittmann, viool. 9.40 Sluiten. Konigswuster/iausen, 1250 M. Zeeseri). 11.207.05 Lezingen en lessen. 7.50 Vroo- lijke avond. Balalaika, orkest en Eugen Rex. F. Baumann, tenor. 9.3510.20 Heruitzen- ding van buitenlandsche stations met cause rie van Dr. Leithauser. Hamburg, 395 M. 3.35 Kamermuziek. 5.20 Walsmuziek. 7.20 Orkestconcert. 8.50 Piano- composities van Rob. Schumann. 10.50 11 50 Dansmuziek. Brussel, 509 M. 5.20—6.20 Dansmuziek. 7.35 Orkestconcert. 10.0510.35 Dansmu ziek. Provinciaal nieuws OUDE NIEDORP. In verband met de Trekhondenwet werd hier Vrijdagmiddag een keuring gehouden van de trekhonden. Van de 8 honden, die ter keuring werden aangeboden, werden er 5 af- gekeurd, alle voor te smalile borst. Vergadering van de Gasvereeniging al- hiet, op Vrijdagavond, in het cafe van "den heer Balk. Tegenwoordig 10 leden. De voorzitter, de heer A. van Zoonen, opende met een welkom de vergaderig, waar- na lezig en goedkeuring der notulen volgde. De heer A. Mijts werd herbenoemd tot be- stuurslid. De rekening over het afgeloopen jaar, door de heeren D. Kriller en P. de Geus Kz. nage- zien, werd goedgekeurd met een voordeelig saldo groot 6.9714. Outvangen was 93.72%, uitgegeven 86.75. Na nog eenige bespreking, meer van huis- houdelij-ken aard, werd d-e vergadering met woorden van dank door den voorzitter geslo- ten en werd overgegaan tot uitbetaling van rente aan de aandeelhoitders. VEENHUIZEN. Heden had de openbare verpachting plaats van het grasgewas langs den Polderweg in deze gemeente. Huurder werd de heer J. Bak- ker alfaier voor 88. Vorige pachter was dc Door J. S. Fletcher. Qeautoriseerde vertaling uit het Engelsch door Mr. Q. Keller. Jl) „Hm!' bromde Detterlin. „Maar onder- stel eens, dat hij hierheen was gegaan om de munten te stelen, onderst-el eens, dat hij het museum is binnengedrongen om dat te doen en onderstel teoslotte eens, dat hij ze reeds gevlogen vondbegrijp me wel, ik spreek onderstellenderwijs. Stevenege stopte zijn pijp verder, stak o3?)? en beS°n bedaard te rokken. i.Oeh zei hij tenslotte. „lk begrijp waar u been wil. Om het maar ronduit te zeggen, u meent dat Whatmore Tyson voor is ge- weest. Maar waarom is in dit geval Tyson vermoord?" J ebb aardig bedrag aan geld bij men zei Detterling met nadruk „Uit wat nicking ons heeft medegedeeld, valt af te zich^had 0115 6n de bonderd pond bij bwam het, dat Whatmore zijn sc-hop- r op plek' waar Tyson is Li vl'oeg Stevenege. „Neen, waar- lefa nr!uJcuPf-^eu.r' ik ^e,oof "ieb dat er nog I- in de beele zaak zit. Mij,n v>u 1S> dat Tyson bij de uitoefening beroep als ietterzetter achtor het go- he er J. Poel, Veenhuizer Middenweg, voor 91. WINKEL. Op 1 Maart a.s. denkt de heer J. van Dijk d-en dag te herdenken, waarop hij voor 25 jaren werd benoemd tot gemeente-veldwach- ter en gemeente-bode, en voorts nog in enkele waterschappen als bode. HEER-HUGOWAARD. In de Vrijdagavond gehouden buitenge- wone algemeene vergadering onzer afdeeling van „Het Witte Kruis", toegankelijk voor iedereen, werd door dr. Doijer voor ruim 100 aanwezigen op de hem eigene, zeer ender- houdende wijze behandeld het onderwerp: „Ma,lariabestrijding in nieuwe bannen". Het verheugde spr. ten zeerste, bij deze weersgiosteldheid zoo'n groot aantal voor zich te mogen zien, al waren dan ook vele plaat- sen bezet door jeugdige personen. Ook dezen hoopte hij door hetgeen ze te hooren en te zien zcuden krijgen, te kunnen opwekken in de toekomst krachtige bestrijders der malaria te worden, vurige verdelgers van de malaria- mug. (Aangezien de rede Donderdagavond te Koed'ijk is uitgesproken en ook daar de film is vertoond, zullen we daarvan geen nader verslag uitbrengen). We willen dan volstaan met mede te deelen, dat zoowel t gesprokene als de film met groote aandacht is gevolgd en het woord van dank, dat door den heer Mo- lenaar, voorzitter der afdeeling, tot den spre- kerd werd gericht, door de aanwezigen met een krachtig applaus werd ondcrstreept. Na het vertrek van dr. Doijer werd door dr. Spierings, in aansluiting met de uitge sproken rede, nog medegedeeld, dat door de afdeeling van „Het Witte Kruis" spuiten gratis in bruikleen worden atgestaan en ver- oelgingsmiddden tegen zeer lagen pnjs, waar noodig z-elfs kosteioos, worden verstrekt. Voor dat werd overgegaan tot demonstra- tie van het zuurstof-apparaat, meende dr. Spierings te moeten mededeelen, dat tijdens zijn verclijf in Hefcrhugowaard 20 a 25 kin deren zijn verdronken. Stellig waren van deze jeugdige levens nog wei eenige te red den geweest, indien we het zuurstoi-apparaat dienstbaar hadden kunnen maken. Dit heeft de afd. van „Het Witte Kruis" doen besluiten een zuurstof-apparaaat aan te schafien, hoe- we! dit ging boven de financieele krachten der afdeeling. Het bestuur hoopt echter op een goedgunstige beschikking van den Raad, op het verzoek om de helft der kosten voor rekening der gemeente te nemen. Bij een dren- keling of een andere patient, bij wien door een ongeval de levensgeesten schijnen gewe- ken te zijn, passe men terstond de kunstma- tige ademhaling toe, doch ga tevens het zuur stof-apparaat haten. Dit wordt gedeponeerd in de auto-garage van den dokter, terwijl erbij hangt em lijst van eenige personen, die het toestel kunnen bedienen, voor het geval de dokter niet aanwezig mocht zijn. Het toestel laat zich gemakkelgk op den rug vervoeren. Het ligt in de bedoeling meerdere personen met de bediening van het apparaat op de hoogte te stellen, o. a. ook door het tegelege- nertijd houden van een cursus in eerste hulp bij ongelukken in het noordelijk deel der ge meente, waarbij dan tevens een demonstrate van het zuurstof-apparaat gegeven zal wor den. Door den voorzitter werd hiernia de verga dering gesloten met een woord van dank aan dr. Spierings voor zijn mededeelingen, aan de aanwezigen voor de betoonde belangstel- ling. Aan een aantal personen werd na afloop der vergadering het zuurstof-apparaat gede- monstreerd. BERGEN. Donderdagmiddag vergaderde de raad on der voorzitterschap van den Burgemeester Behalve dte heer Blank waren alle 'leden aanwezig. De Voorzitter opende de eerste openbare vergadering van het jaar met een woord van welkom en sprak de wensch uit dat de behandeling van de Gemeente-begrooting gunstige resultaten voor de Gemeente mag 1 afwerpen. Na vaststelling der notulen der vorige vergadering werden enkele ingekomen stuk ken voor kennisgeving aangenomen. Ten aanzien van een ingekomen adres van C. de Heer te Alkmaar houdende verzoek om vergunning voor het fotografeeren te Bergen aan Zee stelden B. en W. voor het adres voor kennisgeving aan te nemen, aan gezien het verleenen van dergelijke vergun- ningen b'ehoort tot de competentie van het Dagelijksch Bestuur. De heer den Das merkte op dlat op het Stille Strand geen enkele fotograaf zomers aanwezig is, en zou gaarne wenschen dat alsnog voor dat gedeelte een vergunning werd verleend. De Voorzitter zeide dat er op het strand wel een fotograaf is, die ook wel op het helm der noodmunten is gekomen. Hij ging hierheen en haalde ze uit de vitrime. What more zag hem bezig!Ja, daar ben ik van overtuigd! Hij ging den ander in het bosch achterna, misschien ook wel beg on hij een praatje met hem en bood hem aan, hem in het bosch tot gids te strekiken en ver- moordde hem, toen zij dien ouden bouwval hadden bereikt. Zoo heb ik me de zaak voor gesteld. En naar mijn opvatting moeten wij in die richting ons onderzoek voortzetten." „Nu het kan toch wel wezen, dat u ge- lijk heeft", erkende Detterling. „Och, derge lijke zaken komen hier niet dikwijls voor. Maar bu hoe zal het morgenochtend met het gerechfelijk onderzoek gaan?" „Ja", zei Stevenege haastig, „dat is waar ook! Ik ben van oordeel, dat wij reeds uu de details van de zaak nauwkeurig bespre- ken. Dat lijikt mij van groot gewieht. De lijk- schouwer zal wel lust hebben de zaak vlot af te handelen. Maar initusschen: wie is de lijkschouwer?" „De heer Sanderstead, procureur", ant- woordde Detterling. „Een schrandere kop!" „Best!" riep Stevenege uit. „Laten wij nu al den loop van de procedure afspreken, dan zoeken wij vanavond Sanderstead1 op en ma ken het hem duidelijik, waarom wij de zaak zoo behandeld wffllien ziien als wij1 hem voor- stellen. Ik acht de volgende wijze van behan deling het best: Whatmore zal als conser vator van het kasteel natuurlijk aanwezig zijn om te verkllanen, dat hij Tyson nooit in of in de buurt van het museum heeft gezien en wij moeten het er op aansturen, dat hij ba dig bebaircWictg mb de jaak blijft. Na moet het getuigenverhoor zoo in- gericht worden, dat ik het laatst van alien als getuige word opgeroepen. Ik geef dan in bijzonderheden een overzicht van de feiten betreffende de noodmunten van Sheffield's artikel in de „Times" af tot den onmisken- baren diefstal er van op gisiermorgen toe Tenslotte kom ik voor den dag met de schop- jesguinje, deel mede waar ik de munt h^b gevonden, verklaar mij bereid1 te bewijzen. dat ze aan Whatmore toebehoort en verhaal, hoe ik Whatmore heb waargenomen, met een zaklantaam in de hand, blijkbaar op weg naar de plaats van den moord om naar het door hem verloren voorwerp te zoeken. Daarop v-raag ik Whatmore nogmaals in de igetuigenibank te roepen en door den lijk schouwer aan een streng en scherp verhoor te worden onderworpen, speciaal wat be- treft zijn afwezigheid van het kasteel op den ochtendi van den moord, zijn doen en laten gedurende die afwezigheid, het verliezen van zijn schopjesguinje en zijn pogingen om de munt terug te vindien op den avond! van dien dag. Wat zegt u daarvan?" Ja, dan moet zeker wel iets van de waar- heid aan den dag komen", zei Detterling „Ik zou geen beteren weg kunnen aanwijzen „Laten wij dan den heer Sanderstead1 op- zoeken, om hem al wat wij weten en meenem uiteen te zetten. Hoe beter hij is voorgelicht, hoe gladder de zaak verloopt. Hoe meer ik over de zaak denk, de» te sterker ben ik over tuigd, dat door het onderzoek van den coroner een hekter hcht over de zaak zal ver- apreid worden." E» geduwnde de rest van dea avond evetv- als gedurende de eerste ochtenduren van den volgenden dag was Stevenege enkel vervuld met het onderzoek, en de rol, die hij daarbij zou vervullen. Hij had geen hoofd voor iets anders. Hij zag Bransdale, juffrouw Skeel en Callaway gezellig met elkaar ontbijten, doch sloeg de uitnoodiging van den Amerikaan om zich bij hen te voegen af. Hij kwam dien burgemeester buiten de zittingszaal van den coroner tegen, doch vermeed een gesprek met nem aan te knoopen en in de zittingszaal zelf hield hij zich van alien afzijdig. Het ver- baasde hem niet die zittingszaal, een ruim vertrek in het oude stadhuis, propvol te vin- den. Geen notabele der stad ontbrak. Maar tevergeefs keek hij rond naar den heer Shef field en juffrouw Lansdiale; zij waren weg- gebleven, Wel was ©r Oswald Cleverley. Die had een hoekplaatsje aan de tafel van den coroner weteni te bemachtigen en hij zat er met zulk een aandacht naar het verhoor te luisteren, alsof hij, evenals Callaway, die vlak bij zat, plan had van de zaak een ver slag. voor de courant te maken. Stevenege gevoelde slechts matige belanig- stelling voor de getuigen-verklaringen, waar- van hij den inhoud reeds uit de eerste hand ikende. Hij was ten zeerste benieuwd naar Whatmore's mededeelingen, omtrcnt zijn doen en laten, het verlies van zijn schopjes guinje en zip paging om de munt terug te vindien. Gedukfig bleef hij intusschen luiste ren naar de getuigenverkl aringen van de po litic, Callaway, de eigenaresse van dien „Koningseik", Hicking; wat zij verklaarden wist hij reeds bij voorbaat. Tenslotte ver- scheen hij ze# in d« getiiigenbank. Dat wekte eenige sensatie; van alle aanwezigen toch wist geen half dozijn, dat de bedaarde, flinke jonge man, die volgens zijn verklaring al® toerist zijn intrek had genomen in het ,,Dra- vende Hert", inderdaad was een weibekende Londiensche detective. Onder doodsche strife gaf Stevenege, daartoe door den coroner uitgenoodigd, op zijn eigen wijze een uit- eenzetting van wat hij te weten was geko men. En niet minder doodsche strife heersch- te er, toen Whatmore, door den coroner weer opgeroepen, voor de tweede maal in dte ge- fuigenbank stapte. Dat de conservator, die aan het slot van Stevenege's verklaring tot de ontdekking was gekomen, dat zijn tocht met een lantaam in den nachit, waarvan hij: dacht, dat niemand! iets wist, toch was gezien, zenuwachtig op- gewonden was, ontging geen der aanwezi gen. Het was zelfs zoo duidelijk te bemerken, dat de coroner hem verzocht zijn kalmte te bewaren en rustig te atwooi-den op de vra- gen, die hij hem wenschte te stellen. Maar veel hielp dit niet! Whatmore's gansche houding was die van een man, die zich vol- strekt niet op zijn gemak gevoelt. Hij ver- schoot herhaaldelijik van kleur, zijn handen beefden, zijn bl'ikken dwaaldien rond, kortom hij was zoo van streek, dat Stevenege juf frouw Skeel, die vlak achter hem naast Bransdale zat, eenige woorden van mede lijden met hem hoorde zeggen. En imtus schen waren de eerste vragen van den coro ner van dien aard, dat iemand, die zich nie' schuldiig gevoelt, er zonder vrees op zou ge antwoord hebben. (Wordt. vervolgd.) De eerste zwaluw, die gezieu wordt, b nog geen bewije da* de zomer er al is. Wel ecfater is het een aandnidlng dat er ve** andering ten goede in de natnor Zoo b het ook met adverteerem f Daarom moet ook ten etelligste de meening weerlegd worden, die men aoo eele malen boortt „Ik heb el eene een advertentie geplaatst, het geeft toch nieta, 5k heb nooit succes gehad of vooruitgang bemerkt" Neen, natnnrlijk niet, door ttn advertentie maakt gij nw zaak niet bekend, gij moet regeU matig edverteeren, wij geven n de verzekering, dat gij bestist en afdoend eucces cult hebben.

Alkmaarsche Courant | 1928 | | pagina 5