HinnenSand Gebrek aan cetlust worden, daar de school ligt aan ex verkeers- weg die met geruischloos is, en de plaats ge- vaar opkvert voor omgelukken. Ook de be- lichting in de school is met zooals die wezen moest. Zij> die principled niet vast staan als voorstander van de openhare school, zullen geneigd zijn hun .kinde-ren naar de school in het Park te sturen. Spreker eindigde zijne beschouwingen met den wensch, dat de gedachten zullen leiden naar een nieuwe openbare lagere school. De Voorzitter zeide niet te veel te zullen uitweiden over de algemeene beschouwingen. Geen der leden kan van hem zeggen, dat hi] niet ieder zijn recht laat wedervaren en gele- genheid geeft te zeggen wat men te zeggen heeft. Ieder he eft zoo zijn eigen voorkeur de zakeni voor te dragen zooals hij dat wenscht, doch wanneer hij' de wenschen van den heer den Da® beziet, dan blijkt dat deze ook bij de versehillende posten der begrooting hadden ku.nnen worden behandeld. Spreker achtte het niet juist de voorgestei- de motie staan de de vergadering te behande- ■lien, d'aar het zou kunnen zijn, dat men een porte over het hoofdl zag Het Burgerlijk Armbestur geeft zic/ vcel moeite, en juist in den laatsten tijd heeft het yeel werk verriicht, in verhand waarmede B W. dan ook kunnen meegaan met het en voorstel het salaris van den secretaris-pen ningmeester te vethoogen. Niet alleen met het Burgerlijk Armbestuur doch ook met de andere Armbesturen hebben B. en W. nog onlangs vergaderd en hun gevraagd of nog bijzondere voorzieningen moesten worden ge- troffen. Zulks werd niet noodig geacht in dien met de werkverschaffing in Januari kon worden aamgevangen, hetgeen mogelijk was door het invallen van de dooi. Op't oogenblik staan bij' de arbeidsbemdi- deling slechts 3 werkloozen .ingeschreven hetgeen er op wijst ,-dat het in Bergen niet slecht is Wat b'etrof het verleenen van inzage der stukken voor de raadsleden, hieraan was reeds tegemoet gekomen. De leeningspolitiek had de voile aandacht .van B. en W. en spreker durfde de voile ver- antwoordelijkheid op zich te nemen. Wat be- trof het leenen voor steenen, merkte spreker op dat de achterstand in den toestand der we gen in verband met het verkeer, niet ineens kon worcfen ingehaald, em het geen bezwaar kon zijn hiervoor op korten termijn te lee nen. Deskundigen waren eenzclfde oordeel toegedaan, men had zelfs gezegd, dat men maar moest leenen om alle wegen in den lande te verbeteren ineens en radicaal, en de rente en aflossing moest betalen uit het We- genfonds. Spreker deed nog uitkomen dat de ge- meente niet op te langen termijn leende. Over het onderwijs was in den tijd van den school- strijd veel gezegd. Slechts die menschen die noodgedwongen op de openbare school hun kinderen laten igaan, schijmen grieven te hebben. Dat het gebouw oud is kan niet ontkend worden, doch is het niet goed af te breken. Er is over gedacht een borcfje te doen aanbrengen waar- op: „Weest voorzichtig voor de kinderen", doch een geschikte plaats kon nog niet gevoo- den worden. De verlichting is goed, een paar lokalen hebben een betere verlichting gekregen en juist is aangevraagd een paar andere lokalen eveneens van bovenlichtramen te voorzien, waaraan zal worden voldaan. De ruimte in de lokalen en de ventilatie is ruim voldoende en goed. Aan het onderwijs wordt niets te kort gedaan. Dat de gangen niet zoo breed en mooi zijn daarim moet men het toch niet zoeken. „De eenvoud siert den mensch". De heer Brugman merkte op dat hem nooit klachten over de openbare school ter oore waren gekomen. De school had steeds zijn voile aandacht en meende spreker dat de heer Den Das onnoodig aanmerkingen maakte. De heer Zeiler wees er op dat men met lee nen in't algemeen niet te voorzichtig kon zijn. Dat de werkloosheid de aandacht van B. en W. moet hebben had spreker al vroe ger opgemerkt, doch moest de werkloosheids bestrijdung niet overdreven worden. De ge- meente moet zoo veel mogelijk voor werk zor- gen, doch geen eldorado voor werkloozen in Bergen sciheppen. De verzekering moet Rijks zorg blijven. De heer Martin sprak, naar aanleiding wdt de heer Den Das gezegd had, over de i. b. c.-bestrijding, de hoop uit, dat op den steun van deze straks kon worden gerekend om Herwonnem Levenskracht een grootere subsidie toe te kennen. De heer Den Das zeide dankbaar gestemd te zijn, dat de Burgemeester de eerste maal dat een lid der S. D. A. P. een algemeene beschouwing had gehouden, hieraan eenige aandacht had geweid. Spreker zeide dat't niet zijn bedoeling was, dat zijn motie siaande de vergadering werd behandeld. Wanneer Burgemeester en Wet houders hun aandacht schenken aan hetgeen hij gezegd heeft, dan is spreker voorloopig tevreden. De heer Bogtman wenschte te constatee- ren dat de heer Den Das ondanks zijn beste bedoelingen evengoed zijn beschouwingen had kunnen verdeelen over de betreffende posten der Begrooting. Spreker had gedacht dat de heer Den Das de algemeene gestie had behandeld en de eindcijfers had beoordeeld, om dan te zeggen welke posten moesten afvallen. Na eenige discussie ging de Voorzitter hierna over tot de artikelsgewijze behande- ling der begrooting. Btehcmdeling Getmentebegfooting 1928. Ten aanzien van het voorstel van den heer Dirkson om de wedde van de wethouders op J 40 per jaar en de presentiegelcfen der ra^gi^den op 0.4Q .per uur vaet.te sWlen. merkte de voorsteller op, dat zijn voorstel bedoeld was tegen de heeivn, die tegen het Landelijk Collectieve contarct gestemd had- den en een loon van 0.40 per urn- voor een arheider voldloende vonden. Wiji zijn alien arbeidei-s in dienst der ge- meenschap, ea er wordt door het voorstel be- zuinigd, netgeen ten goede komt van de be- lastingen, welke hoofdzakelijk drukken op de kleine mkomens". De heer Den Das zijn stem motiveerende, achtte een wedde van f 300 voor de wethou ders goed. Wat de presentiegelden betrof, deze vond spreker noodzakclijk cm ook de arbeidersklasse in de gelegenheid te stellen zich in den raad te doen vertegenwoordigen en zij hiervan geen schade mog-en ondervm-- den. Spreker was daarom tegen het voorstel van den heer Dirkson. De heer Baltus merkte op, dat de heer Apeldoorn hij de behandeling van het collec- tief contract alleen gedoeld had op de werk loozen, waarvoor hij een loon van 40 ct. per uur voldoende aehte. De heer Apeldoorn zeide nooit gezegd te hebben dat een timmerman of metselaar met f 0.40 per uur moeten tcekomen. Gver de billijkheid der jaarwedde van de wethouders kan de heer Dirkson niet oordee- len. Wanneer men bedenkt dat in 1927 behai- ve conference's en dergelijke 70 wethouders- vergaderingen zijn gehouden, die gemiddeld 3 a 4 uur duren, dan zegt het genoeg. Afgezien van zijn eigen persoon, meende spreker dat de wethouders toch niet gslijk gesteld kunnen worden met de werkloozen. De heer Dirkson bracht naar voren dat het wethoudersschap slechts voor de betrokke- nen als een bijbaantje was te beschouwen. De heer Hemelrijk merkte op, dat het voorstel niet als serieus kon worden be- schouwd, waarom hij dan ook tegen zal stemmen. Wei had het zin als protest tegen het afgestemd voorstel om het collectief con tract van kracht te doen zijn op alle werken der gemeente. De heer Zeiler zeide, dat bij met't laatste door den heer Hemelrijik gesprokene niet kon mee gaan. Het voorstel van den heer Dirkson werd hierna zonder hoofdetijke stemming voor kennisgeving aangenomen. Vervolgens werden de voorstellen van de heeren Zeiler en Den Das om B. en W. op te dragen voor voldoende zitge'egenheid op de publieke tribune en voor verlichting boven de perstafel zorg te dragen zonder hoofdelijke stemming aangenomen. Door de begrootingscommissie was ge vraagd of B. en W. het uitgetrokken bedrag voor kosten van het ontwerpen van een uit- breidingsplan, voldoende achtten, voorts op welke wijze het uitbreidingsplan en door welke instantie's dit zou worden oniworpen en tot stand gebracht. De heer Hemelrijk achtte het wenschelijk bij be behandeling van het uitbreidingsplan onder de oogen te zien, de wijze van publicatie, het leggen van bouw- verboden, eventueele aankoop door de ge meente van perceelen, tot behoud van na tuurschoon, in overleg met en steun van ver- eenigimgen die op dit gebied werkzaam zijn en tot het heffen van een waardevermeerde- ringsbelasting. De heer Zeiler verklaarde er zich voor te zijner tijd te overwegen van gemeentewege beslag te leggen op terreinen, rijk aan na- tuurschoon. B. en W. zeiden in hun antwoord, dat het uitgetrokken bedrag voldoende werd geacht. Opgemerkt werd, dat een ontwerp-uitbrei- dingsplan reeds bestond. Hierover zullen nog besprekingen worden gevoerd met de Vaste commissie der Proviocie voor Uitbrei dingsplannen, waarmede bereids een aan vang was gemaakt. De wijze van publicatie en ter visieleging na vaststelling door den Raad van het ontwerp-uitbreidingsplan is bij de wet vastgesteld'. In een uitbreidingsplan behoort, als integreerendi deel daarvan, te worden aangegeven, welke gedeelten der ter reinen niet bebouwd nrogen worden en voor een bouwverbod in aanmerking komen. Om- trent de nverkoop van gronden tot behouc van natuurschoon is dienaangaande reeds in den Raad besproken. B. en W. waren van oordeel, dat de gemeentefinancieen zelfs op het oogenblik niet toelieten. Voor uitbreidin^ van fcelastingen, als het heffen van een be lasting, als bedoeld1 bij art. 242b der Ge- meentewe,t, wordt niet gevoeld, wel voor een bijdraige zelfs de helft der kcsten van aanleg voor aanleg en verbetering van wegen, welke van de aangrenzende eigena- ren wordt gevraagd, waartoe cte Raad reeds in principe besloot. De Voorzitter zeide, dat het gevaar van verdwijning van natuurschoon niet van die mate was als werd voorgesteld, daar aan niet openbare wegen toch feitelijk niet ge bouwd mag worden. Overwogen zou kunnen worden elk jaa voor dit doel wat af te zonderen, waardoor een fonds zou kunnen worden gevormd. De heer Hemelrijk merkte op, dat het hef fen van een waardevermeerderingsbelasting niet onbillijk zou zijn. Bij; het leggen van bouwverboden worden de eigenaren der gronden getroffen, en zou het niet onbillijk zijn, indien zij die hierdoor niet getroffen werden, iets aan de gemeente hijdragen. De Voorzitter zeide, dat hij het verkeerd achtte indien men door het leggen van een bouwverbod, een onteigening zou willem on zeilen. De heer Hemelrijk zou van de opbrengst dier belasting een fonds willen stichten voor aankoop van bosch of ander natuurschoon. De heer Zeiler vroeg of mag worden ver- wacht. dat de raadslede n te zijner tijd een uitbreidingsplan ter inzage krijgen. De heer Bogtman zeide, dat wanneer de gemeente natuurschoon wilde behouden, zij niet door het leggen van bouwverboden hier- op beslag mocht leggen, doch de billijkheid vorderde, dat die terreinen werden aange- kocht. Wanneer de gemeente evenwel zelf geen gelden beschikbaar kan stellen, is bet moei- lijk ons tot de desbetreffende lichamen te wenden om steun. De heer Zeiler vond het gevaarlijk te wachten tot dat het gevaar nijpend is. Spre ker zou B. en W. willen verzoeken te infor meeren bij de Vereeniging tot behoud1 van natuurmonumenten, welke voorwaarden de ze heeft. De heer Hemelrijk zou een beroep willen doen od de grocrfvgrondhezitters. Mis§ehi«n zouden deze bereid zijn vom de gemeente Gen prijs zoo te stellen, dat het mugelijk werd natuurschoon aan te koopen, waarmede de eigenaren zich zeer verdienstelijk zouden maken. Spreker noemde het geval van de bosseiien te Heiloo, welke ver beneden den prijs zijn verkociht. De Voorzitter merkte nog op, dat de _uit- gaven voor rente en aflossing ieder jaar zouden. terug komen. en de financien der ge meente die op't oogenblik niet toelaten. (Wordt vervolgd.) BEEMSTER. Toth oofdingeland van den polder ,,De Beemster" zijn gekozen de heeren R. Bakker, J>. Th. Di'oog en P. Jonges, alien alhier. PURMEREND. Tot hoofdingeland van den polder „De Purmer" zijn herkozen die heeren K. Kloker alhier en Jb. Mus te Purmer. Voor de voor- ziening in de vacature-D. Mus moet herstem- ming "plaats hebben tusschen de heeren W. Balcker en J. Mus Dz. UIT HET KLEEDINGBEDRIJF. Men meldt van werkgeverszijde dat Zater- dagmiddag de rijksbemiddelaar, mr. de Vries, pogingen "heeft aangewend om werknemers en werkgevers in het maatkleedingibedrijf tot elkander te brengen. Het dagelljksch bestuur van den bond van k'eermakerspatroons deelde mede, dat het geen verdere toezeggingen kon doen. In een conferentie van de werkgevers en werknemers, onder voorzitterschap van den rijksbemiddelaar, werden de voorstellen van de werknemers nog eens besproken. Dc patroons zegden hun moreele medewerking tot om wachten voor buiswerkers enz. zooveel mogelijk te beperken, maar geen enkel voor stel, dat tot verhooging van de productiekos- ten zou leiden, te kunnen aanvaarden. Hier aan kan men in deze omstandigheden onmo- gelijk denken. De bemiddeling leidde niet tot resultaat. EEN MONUMENT VOOR PROF. LORENTZ. Te Arnhem is een commissie gevormd ter voorbereiding van de oprichting van een mo nument voor wij'len prof. Lorentz in diens ge- ■boorteplaats. Het ligt in de bedoeling om, wanneer zich voor dit doel een landelijke comite mocht vor- men, de commissie de leading zal overdragen aan dit comite en het de reeds ingekomen gel den ter bes'chrkking stelt. POGING TOT DOOSLAG. De Bossche rechtbank heeft een slager wo nende te 's-Hertogenbosch en werkzaam te Boxtel, die had terechtgestaan wegens po- ing tot doodslag op de broeders F. en H. van er Steen te Boxtel, veroordeeld tot 3 jaar ffevangenisstraf met aftrdc van het voor- arrest. Het O. M. had drie jaar en 6 maanden ge- vangenisstraf geeischt. VERDUISTERiING DOOR EEN BELASTING-AMBTENAAR. Voor de rechtbank te Zutphen stond terecht een 43-jarige adj.commies van de directe- belastingen te Apeldoorn, die zich in Aug. 1927 7411 zou hebben toegeeigend, toebe- hoorende aan den Staat, welke gelden hij als kassier der belastingen onder zich had en verder wegens het valschelijik onderteekenen van een formulier. Beklaagde zeide, bet laat ste in zenuwachtigen toestand te hebben ge daan. Hij had nooit geld ontvreemd. Het ver miste was in de kas geweest. Het O. M. eischte vier weken gevangenis straf. AMBTENARENIBESLUIT REGISTRATIE ENZ. Het hoofdbestuur van den Algemeenen Nederlandschen Christelijken Ambtenaars bond heeft den minister van financien ver- zocht geen wijziging te brengen in de be staande ranglijst der partieuliere klerken bij de registratie, hypotheken en kadaster, naar voigorde waarvan de benoemingen tot rijks klerk geschieden, aangezien daardoor de ver- kregen rechten van vele partieuliere klerken zeer ernstig worden geschaad en de betrokke nen groot financieel nadeel ondervinden AANKLAOHT TEGEN A. M. DE JONG De heer J. P. Hoog (schrijvende onder den naam Adam Hoog), die een aanklacht tegen de heer A. M. de Jong heeft ingediend naar aanleiding van diens critiek in „Het Volk" op of ge'deeltelijik wordt doorgebracht aan een la gere vakschool, hetzij een Rijksschool, hetzij een partieuliere school met overheidssteun nuts in het leerplan dezer scholen naas't de eischen van het vaikonderricht. een ruime plaats worde ingeruimd aan algemeen vor- mend onderwijs. 4. Met het oog op de uitvoering van het vermelde onder 3a is het noodzakelii'k, dat, ..etzij de regeering zich wendt tot de verant- woordelijke autoriteiten, opdat zorggedragen worde, dat volgens art. 25 der Lageronder- wijswet het leerplan zich richt naar de eischen dezer practijk, hetzij aan het geor- ganiseerde bedrijfsleven invloed op de vast stelling van de leerstof wordt toegekend. 5. Het ligt o.p den weg der regeering om te bevorderen, waar zulks noodig en mogelijk t, dat het onder 3b vermelde op ruime schaal toepassing vinde. INLIJVING UIT DE PROV1NCIE NOORD-HOELAND. Op 1 Maart a.s. zal eene inlijving van dienstplichtigen der lichting 1923 plaats hebben uit de provineie Noord-Holland. VE RLOEREGE LING. Ten behoeve van de dienstplichtigen van de eerste p'loeg der lichting 1928, aangewezen voor de Kaderopleiding, van het 21 Regiment Infanterie (de jongens uit de provineie Noord-Holland) is de n.v. verlofregeling ge troffen: 19 en 20 Februari 2 dagen verlof, terug- ■ceer per laatste reisgelegenheid. 18 Maart bewegingsvrijheid met eerste reisgelegenheid. 6. 7, 8 en 9 April 4 dagen verlof met eerste reisgelegenheid op 10 April. 6 Mei bewegingsvrijheid met eerste reisge legenheid. 27, en 28 en 29 Mei 3 dagen verlof, terug- keer per laatste reisgelegenheid. 17 Juni bewegingsvrijheid met eerste reis gelegenheid. 15 en 16 Juli 2 dagen verlof, terugkeer per laatste reisgelegenheid. 26 Augustus beweg'ingsvrijhdd met eerste reisgelegenheid. ONGEVALLEN BIJ DE MIJNEN. In 1927 hadden bij de Limburgsche steen- -kolenmijnen 39 doodelijke ongevallen plaats, en wel 28 in de ondergrondsche en elf op de bovengrondsche werken, tegen 35 doodelijke ongevallen in 1926, waarvan 30 in de onder- en vijf op de bovengrondsche werken plaats hadden. De sterke toeneming van het aantal boven grondsche ongevallen trekt in het bijzondm de aandacht, omdat het ongevallencijfer op onze bovengrondsdhe mijnwerken, ook in ver- houding tot het -buitenland in't algemeen zeer gunstig is. Naar men van bevoegde zijde vev- zekerde, moet deze toeneming aan toevallige omstandigheden worden geweten, die echter geen aanleiding geven tot ongerustheid. Maar al is het aantal bovengrondsche doo delijike ongevallen in 1927 dan ook hoog zelfs hooger dan in eenig ander jaar te voren toch kunnen de gemiddelde cijfers in verge- ldjiking met't buitenland laag genoemd wor den. En dat is reeds op zich zelf voor een land, dat wat betreft de mijnindustrie nog slechts in een beginstadium verkeert, een feit van groote beteekenis, dat tot vertrouwen in de toekomst stemt. De ongevallencijfers 0.40 en 0.41 in 1926 en 1927 voor ondergrond sche en bovengrondsche arbeiders per 100.000 ton productie zijn beide zelfs laagte- records, die nog door geen land ter wereld ooit bereik-t zijn. BRAND. Vrijdagimiddag omstreeks een uur is onder de gemeente Schiebroek een boerderij met schuur van L. Akkerman afgebrand, vermoe- delijik doordat de schoorsteen niet was schoon- gehouden. Het vu-ur greep door den heviger storm zoo snel om zich heen, dat de kinderen en het vee slechts met moeite konden worden gered. Een partij stroo ging verloren. Een bewoner van het fiuurtje liac bij Bouw- en Woningtoezicht geklaagd over een door de buren aangebrachte warande en het gevolg van deze klachte was, dat de ambtenaren van de gelegenheid gebruik maakten om in deze siadswijk eens na te gaan of er wellicht nog meer overtredingen van de bouwverordening geconstateerd konden worden. Het resultaat van deze a die was verrassend: een groot deel der bewoners bleek „in overtreding" en onge- veer tweehonderd van hen kreeg de aanzeg- ging, dat een bepaald uit- of aanbouwsel van de woning verdwijnen moest, daar er geen vergunning voor v-erleend was. De oorzaal van het lewaad schuilt in het feit, dat de ge meente Watergraafsmeer indertijd met haat verordening „soepder" was dan Amsterdam. Men bouwde en verbouwde achter zijn woning hoe en wat men wilde. Van deze slechte con- trole zijn de Fahrenheitbuuften thans de du pe. Warandes tot serres of zelfs tot woonka- mer verbouwd, moeten weer open gemaald worden; van loodsen in tuinen neergezet en die te groot zijn, eischen de ambtenaren, dai zij met den grond gelijk gemaakt worden. Een enkeling is reeds met de afbraak be- gonnen, doch andere bewoners, die soms tot duizend gulden kosten gemaakt hebben om bun woning aldus te verbeteren, zijn uiter- aard minder vlug om aan de bevelen van Bouw- en Woningtoezidit gevolg te geven. Sommigen hebben alsnog vergunning- aan gevraagd in de hoop, dat het houwtoezichi welwillend zal willen zijn. DOOR EEN FIETSER AANGEREDEN. Te Winscho'ten stond Vrijdag terecht een scheepsklinker uit Veendam. Hij reed op zijn fiets, doordat hij, volgens zijn zeggen bang was voor onweer, in groote vaart. Hoogst roekeloos en cnvoorzichtig reed hij een ol meer wielrijders ter rechterzijde vo-orbij. Daarna stuurde hij plotseling weer hoogst onvoorzichtig en zeer snel rijd'end, zijn rijwie! naar de linkerzijde, zonder daarvan "vooraf te doen blijken. Hij reed dientengevolge tegen Gerrit Smid, die omver geworpen werd, et aan de bekomen wonden overleed. Het O. M. eischte een maand hechtenis. ONGEVAL MET EEN MITRAILLEUSE Een doode Vrijdagmiddag omstreeks halfvijf werd in de gymnastiekzaal van de bijzondere school te Budel, voor eenige jongelui, die werden op- geleid voor de vooroefeningen onder leiding van een sergeant-majoor en een sergeant, een mitrailleuse gedemonstreerd. Bij de proefne- ming met deze mitrailleuse, die, naar men meende met losse patronen was geladen, ging een scherpe patroon af en trof den jongeman, die voor de mitrailleuse stond. De kogel ging door zijn linkerarm. Achter hem stond de 19- jarige jongeman W. Rooyakkers, die den ko- zijn boek „Nomaden", deelt mede, dat hij- de gel in de borst kreeg. Hij overleed kort daar door De Jong gebezigde woorden: „Litterair is deze schrijver een beunbaas", als een per- socnlijke beleediging beschouwt. Hij acht zich door deze zinsnede in eer en goede naam aan- gerand en wenschte daarom tot een aanklacht over te gaan. NOG STEEDS IJS IN DE ZUIDERZEE. De stoomboot „Friesland", komende van Amsterdam met bestemming Lemmer, heeft Vrijdag wegens een ijsbank Lemmer niet kun nen bereiken. De boot ligt thans te Enkhui- zen. LEERPLICHT EN BEDRIJFSLEVEN. De K. v. K. voor het gebied Utrecht heeft, in zake de wijziging van de leerplichtwet, een adres gericht tot de Tweede Kamer, waarin zij komt tot de volgende condusies: 1. Het is voor het bedrijfsleven noodzake- lijik, dat de kloof, bestaande tusschen Leer plichtwet en Arbeidswet, zoo spoedig moge lijk overbrugging vindt. 2. Voor deze overbrugging kan invoering van den zevenjarigen leerplicht nuttig zijn. 3. Dit nut is echter voor de belangen van het bedrijfsleven alleen dan aanwezig, wan neer a. het zevende verplich'te leerjaar wordt doorgebracht als vervolg op de lagere school aan die school, mits bij de bepaling van de leerstof voor dat jaar rekening worde gehou den met de eischen van het practische leven of van het bedrijfsleven, zoo mogelijk bepaald naar de plaatselijke omstandigheden en de toekomst van den betrokken leerling, of voor hen, die na afloop der lagere school daaraan aansluitend voortgezet middelbaar of voorbe reidend universi'tair onderwijs zullen vol gen. naar de eischen van dit onderwijs; b. of het jevende verplichte leerjaar gefaeel na. De andere jongeman werd naar het Lief- dehuis vervoerd en kon, na verbonden te zijn, huiswaarts keeren. De marechaussee heeft het lijk in beslag genomen. De sergeant-majoor en de sergeant zijn in arrest gesteld. DE MAAS WAST WEER. De Maas is in de omgeving van Roermond een snelle was begonnen. Alle uiterwaarden staan reeds blank. Aan de sluizen werden de deuren gestreken, zoodat de Waterstaat voor een vlugge afvloeii'ng zorg draagt. Het water doet wild, waardoor al thans voor een begin van overstrooming gevreesd wordt. DE ANRIJDINiG WAS NIET TE VOORKOMEN. Te Delft is een tien-jarig meisje, dat aan den Oostsingel plotseling den weg overstak, aangereden door de auto van den heer Jan- sen uit Wassenaar. Het kind werd met gebro- ken dijbeen naar het ziekenhuis vervoerd. De chauffeur haalde, om het ongeluk te voorko- men, zoo ver naar links uit, dat hij een boom op het trottoir omverreed en de boom door de ruiten van een huis viel. De auto werd zwaar beschadigd. CENTR. COMM. VOOR FILMKEURING. De Centrale Commissie voor de keuring van films, welke krachtens de op 1 Maart a.s. in werking te treden Bioscoopwet is ingesteld, zal op 24 Februari a.s. door den minister van binnenlandsche zaken geinstalleerd worden. GEEN VERGUNNING GEVRAAGD VOOR VERBOUWINGEN. Een paar honderd slachtofjers. In de Zvg. Fahrenheitbuurt, een doroje op zichzelf aan den voet van den Weesperzijde- dfjik te Oud-Watefgraafsm«r, hesrscht groo te cojQstetnah^ v' IS DE POLITIE-MAN TEVENS J BRANDWACHT, VERZEKERINGS- PLICHTIG? Voor den Centralen Raad van Beroep ti Utrecht is in hooger beroep, na een uitspraak van den Raad van Beroep te Dsn Haag, be handeld de vraag of het politie-corps te Delft, in verband met de werkzaamheden in- zake de brandveiligheid, al of niet gedeeltelijk verzekeringsplichtig is ingevolge de Ongeval len wet 1901. De Centrale Raad van Bieroep heeft bij vennis van 6 Februari 1928 de uitspraak van den Raad van Beroep te Den Haag vernietigd en bepaald, dat de gemeente Delft niet ver zekeringsplichtig is ten aanzien van de in haar dienst verrichte werkzaamheden betref fende de brandweer. Waar de brandweercorpsen in Nederland steeds als verzekeringsplichtige bedrijven zijn beschouwd, is deze uitspraak de eerste officieele erkenning van de nieuwe richting, waarin de politie zich ontwikkelt. Als gemachtigden ti'aden in deze zaak Of voor de Rijksverzekeringsbank mr. v. o Burgh te Bussum en voor de gemeente Delfi de commissaris van politie U. v. d. Zee. ONTSMETTING VAN ZOMER- N GRANEN. Haver. Ter bestrijding van stuifbrand en kiem- schimmels (Fusarium) kunnen de volgende middelen aangewend worden. Omscheppen met een oplossing van Germisan of Uspulun universal (=vroeger Tiilantin) ter sterkte van 50 gram op 4 L. water p. H.L. (pl.m. 50 K.G.) haver. Ook kan daarvoor gebfuikt worden formaline. In dat geval neemt men 5 L. van een 1/4 pCt. formaline oplossing per H.L. (dus 12% cc. op 5 L. water). Na de behandeling met formaline blijft de haver 612 uur met natte zakken bedekt liggen om daarna dun uitgespreid te worden ter dro- ging. De formaline moet zijn z.g. handelsfor- maline van 40 pCt. ook wel formol genaamd. Een enkele maal heeft bij gebruikmaking van formaline, wanneer de ontsmette haver lang blijft liggen, beschadiging der kiem plaats. Tegen kiemschimmels geven bovengenoemde middelen beter resultaat dan formaline. Ontsmetten van haver met een oplossing van kopervitriool moet wegens grooter kans op kiembeschadiging ten zeerste ontraden worden. Zomertarwe. Ter bestrijding van steenbrand en kiem schimmels kan de tarwe omgeschept worden met 'n oplossing van kopervitriool, of van een der andere hieronder genoemde middielen. Per H.L. (pl.m. 75 K.G.) tarwe wordt gebruikt 200 gr. kopervitriool opgelost in 2% L. wa ter. Ook kan gebruik gemaakt worden van Ger< misan of Uspulun-universal vroeger Tii lantin). Afdoend resultaat wordt bereikt bij aanwending van 100 gr. van een dezer mid delen opgelost in 3 L. water per H.L. tarwe, hetgeen bij aanwending van 50 gr. op 3 L water doorgaans eveneens het geval is. Bij zwak zaad gebruike men geen kopervitriool en niet meer dan 50 gr. Germisan. De tarwestuifbrand kan alleen bestreden worden door een warmwaterbehandeling. Het graan wordt 1 uur in water geweekt, daar na 4% uur buiten water nageweekt om ten slotte gedurende 10 minuten ondergedompeld te worden in water van 53 C. Zomergent Gerst behandelt men het best met een oplos sing van Germisan, per H.L. (pl.m. 70 K.G.) wordt gebruik 100 gram opgelost in 3 L. wa ter. Tegelijk worden dan bestreden strepen- ziekte, steenbrand en kiemschimmels. De stuifbrand van de gerst wordt op dezelfde wiize tegen gegaan als de Stuifbrand in de tarwe, met dit verschil, dat de temperatuur van het water niet hooger mag zijn dan 51— De resultaten, die bij de door ons genomen proeven verkregen zijn met verschi'Jende droogontsmettingsmiddelen zijn van dicn aard dat proeven op grootere schaal ?e- wenscht zijn. Het voordeel van de droogont- smetting is gelegen in het niet nat worden van het graan, maar hiertegenover staat bet nadeel, dat zoowel bij de behandeling van bet graan als bij het uitzaaien de -noodige voor- zichtigheid moet betracljt worden, opdat ge® inadejpjjjg der ontsmettingsstoffen slechte spijsverterlng. schelc hoofdpijn, prikkelbaarheid. ver- stopping, maagpijn en hartwater. genezen spoedig na gebruik van Foster s Maag- pillen. het tonische laxeermiddel. Poster's Maagptllen Atom verkrijgbaar a f 0.65 per flacon. ddJ-ilClUul^ VClll Uiviio ciiuvn jwi jizii^vxiiuii vv i\\j\jj unnciUiG uvil i\U

Alkmaarsche Courant | 1928 | | pagina 6