DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN.i No. 4(1 Ibonncmetitsprljs bij vooruitbetaling per 3 maanden f2.—fr. per post f2.50. Bewijsn. 5 ct. Advertentiepr. 25 ct. p. regel, grootere letters naar piaatsrulmte. Brieven franco N.Y. Boek- en Handelsdr. v.h. Hems. Coster Zoon, Yoordam C9, Tel. Administr. No. 3. Redactie No. 83. DOIVDERDAI* 16 FEBRUARI Ilif het Parlement Dagelijksch overzicht. BMitenlandi Dit nummer bestaat nit 2 bladenc Honflerd dertigste Jaargang 1928 Diredeur: G, H. KRAK. Hoofdredacfenr Tj. N. ADEMA. Den Haag15 Februari. Eerste Kamer heeft gisteravond in een korte bijeenkomst de ontwerpen betreffende de ol'iewinning in Oost-Indie met 21 tegen 14 stemmen goedgekeurd, nadat de motie- Men- dels tot schorsing der beraadslagingen over de ontwerpen betreffende uitbreiding van de terreinen van de Ned. Ind. Aardoliemaat- schappij met 20 tegen 15 stemmen was ver- worpen. Onder de ingekomen stukken was een mede- d'eeling van den beer Haazevoet (R.K.), dat bij ontslag neemt als lid der Kamer. Zijn op- volger is de heer Paul Reymer, burgemeester van Hilversum. Heden is de Eerste Kamer begonnen met de behandeling van de voorgedragen samen- smelting van de departementen van Oorlog en Marine. De belangstelling er voor was zoo groot, dat de gereserveerde tribune dicht bezet was met officieren en oud-officieren, in het bijzonder der marine. Uit den aard1 der zaak werden weinig nieu we gezichtspunten aa-ngeroerd; na de behan deling van het voorstel in de Tweede Kamer en de talrijlke vergaderingen over de zaak, welke vooral in marinekringen groote beroe- ring heeft gewekt, was dat ook vrijwel onmo- gelijk. De eerst spreker, de heer De Vos van Steenwijk, verklaarde, dat zijn fractie, de Christelijk-Historisohe, tegen het voorstel zou stemmen en in een welsprekende rede van on- geveer anderhalf uur zette hij de bezwaren uiteen, welke zij tegen de plannen van minis ter Lambooy heeft. Wei eigemaardig stak daarbij af de rede van dten volgenden spreker, den heer mr. Rink, die mededeelde, dat de fractie van den Vrijheidsbond, op een lid1 na, male tegen het voorstel zou stemmen, maar tot motiveering daarvan enkel de punten ver- meldde, waarop zij het met den minister niet eens was. In tien minuten had hij uitgespro- ken. Na hem sprak dte heer Heerkens Thijssen (R.K.), ook al tegenstander van het ontwerp, doch evenmin als zijn partijgenoot Blomjous, die later het woord voerde, had hij opdracht van zijn fractie daartoe gekregen. Naar we' hoorden, is de partij dan ook verdeeld1 over de zaak. Een voorstander, zij het dan ook gema- tigd, betoonde zich de heer De Muralt (V.B.), die aldus bleek het dissideerendle lid zijner fractie te wezen. In het bijzonder tee- kende deze spreker vetzet aan tegen de in- sinuaties, welke in ruime mate tegen minister Lambooy worden verspreid. Voor het ontwerp is ook nog gesprok^.. door mevr. Poithuis-Smit als wordvoerdster van de S. D. A. P., maar haar voorspraak zal den minister niet prettig in de ooren heb- ben geklonken. Immers zij verklaarde, dat de partij voor het ontwerp zou stemmen, wijl door deze functie weer een stap in die rich- ting der ontwapeningsidee werd gedaan. Morgen worden de discussies voortgezet Of het ontwerp een meerderheid in de Kamer zal haien, moet twijfelachtig wezen. De Tweede Kamer heeft heden de begroo ting van Suriname aangenomen', Minister Koningsberger heeft zijn rede, gister afge- hroken, vervolgd en gewezen op verscheidene maatregelen, die in voorbereiding of reeds cenomen zijn ten einde den economischen fcestand te verbeteren. Omtremt het door den gouverneur aan d!s. Onnekes ongevraagd ge- geven ontslag heeft de minister, op aandrang vooral van dr. De Visser (C. H.), een nader onderzoek beloofd. De begrooting van Curasao is vervolgens goedgekeurd. LORD ASQUITp OVERLEDEN. Een sehitlerende loopbaan. Asquith en de oorlog. Een iragi- sche slot. Een van Engelands grootste staatslieden is heengegaan. Zoo langtzamerhand begint de rij van staatslieden en legeraanvoerders, die tijdens den wereldoorlog een belangrijke rol speel- den, aanmerkelijk te dunnen. Thans, slechts weinige dagen na het overlijden van veld- maarschalk Haig, wordt de dood van Lord Asquith gemeld, van een van Engelands grootste staaslieden dius. Vijfenzeventig jaren is Sir Herbert Henri Asquith geworden en bij zijn dood zijn zoowel zqn vroegere voor- als tegenstanders het er over eens, dat hij in zijn langdurige politieke loopbaan die hooge verwachtingen, die van hem gekoesterd werden, niet beschaamd heeft, doch mtegendeel groote bekwaamiheden en bijzondere eigenschappen van hoofd en hart heeft getoond dertigjarigen leeftijd deed1 hij zijn intrede m het Lagerhuis en in 1892 werd hij cmaer Q adstone voor de eerste maal minis- ter. Hi] bleef dat tot 1895 en voerde in dien tijd verscheidene belangrijke sociale verbete- ringen in. Toen in 1895 de liberalen hun meerderheid verloren, moest begrijpelijker- iS ^et veW ruimen. 19V5, tien jaar later dus, werd1 hij op- meuw nhmster in het liberale kabinet Camp- pet -Bannennan en in 1908 benoemde de toi: minister-president. Vanaf dit ^genblik begint hij voor het buitenland op wn voorgrond te treden, door zijn met gun- si resultaat bekroonden stjrijd voor Hooger- huishervorming (1911) en zijn aandringen op zelfbestuur voor Ierland. Tweemaal werd een wetsontwerp, dat aan Ierland1 zelfstandigheid gegeven zou hebben door het Hoogerhuis verworpen en reeds stond Asquith op het punt de wet voor de derde maal in te dienen waarna zij tenge- volge van de door hem tot stand gebrachte hervormingen automatisch in werking zou zijn getreden toen Ulster, dat weigerde toe te stemmen in afscheiding van Engeland, in opstand dreigde te komen en daardoor stagnatie veroorzaakte. De toestand was in die dagen zeer hache- lijk: een burgeroorlog scheen onafwendbaar, uit Duitschland werden wapenen Ulster bin- nen gevoerd. Tot een uitbarsting kwam het echter niet, want midden in de Iersche crisis brak de wereldoorlog uit en stond Asquith voor de wellicht belamgrijkste heslissing, die hij in zijn loopbaan te nemen heeft gehad. Asquith aarzdde niet bij het nemen van zijn besluit. In de overtuiging, dat zijn plicht en het belang van zijn land hem voorschre- ven de voile kracht van het Britsche Rijk in de schaal te werpen tegen het plan der cen- trale mogendheden om geheel Europa onder hun militaire heerschappij te brengen, ver klaarde hij vastbesloten den oorlog. Twee jaar later heeft Asquith tijdens den wereldbrand het premierschap bekleed, maar die beide jaren zijn zwaar voor hem geweest en vormden een tragisch slot van zijn schit- terende ministerieele loopbaan. Zijn oorlogspolitiek was den conservatie- ven niet krachtig genoeg en toen dientenge- volge Lloyd George, zijn partijgenoot dus, die als minister van munitie meer vooruit- strevendheid1 betoonde, dreigde uit het ministe. rie te treden, werd Asquith tot heengaan ge- dwongen. Binnen weinige dagen vormde Lloyd Geor ge een nieuw kabinet en werd hij tevens leider der zgn. coalitie-liberalen. Toen na den oor log de linkervleugel der partij als afzonder- lijk polftiek orgaan optrad, werd Asquith. haar leid-er. Na eenige strubbelingen werden de beide groepen echter hereenigd met Asquith weer als officieel leider, welke func tie hij tot 1926 bekleedde. Twee en dertig jaar lang was hij liberaal afgevaardigde voor het Schotsche district East-Fife. Asquith wachtfe in 1918 een groote teleur- stelling toen Lloyd George bij de verkiezing het land op zijn hand kreeg met de leus dat de coakiftie bcstendigd diende te worden. As quith verloor zijn zetel in East Fife dien hij gedurende zijn lange parlementaire loopbaan bekleed had. In 1920' kwam hij als afge vaardigde voor Paisley in het Lagerhuis terug en hernam hij zijn positie als hoofd van het overschot van- de liberale partij. Nog een keer speelde Asquith een beslissende rol toen hij, nad'at de verkiezing over de proleo tie-leus ae conservatieven in die minderheid had gebracht, weigerde het bewind te aanvaarden en dientengevolge de arbeiderspartij onder MacDonald aan het roer bracht. Later in het jaar hielp hij echter dteze regeering ten val brengen over een kwestie van vermeende regeeringsbemoeienis met de vervolging van een communist. In de verkiezing die hierop volgde, werd Asquith ook te Paisley versla- gen en hiermee was zijn loopbaan geeindigd Hij trok zich in het Hoogerhuis terug als bijgezette beroemdheid met den titel van' Graaf van Oxford and Asquith. Slechts nog eenmaal vestigde hij de aandacht op zich toen hij bij de algcmeene staking zijn ouden partijgenoot Lloyd George zijn averechtsch beleid verweet. Tijdens den oorlog leed Asquith een zwaar verlies, doordat zijn begaafde zoon Raymon sneuveldC. Asquith zal de doode Lord Oxford and As quith voor het Engelsche volk blijven heeten, omdat hij als Asquith zoo beslissenden in- vloed1 geoefend heeft op de lotgevallen van zijn land De verheffing van Asquith tot Lord Oxford and Asquith was een pleister op de wond die hem gestagen was, toen hij1 na den oorlog voor de tweedte maal de gunst derkie- zers verbeurde en, ofschoon vergrijsd in de staafekunde, als leider der liberalen uit het Lagerhuis gestooten werd dat hij zoo lang gesierd had en waarmee hij heel zijn politie ke leven nauw verbonden geweest was. Tal van collega's en politieke tegenstan ders brengen treffende hulde aan den grooten staatsman. Lord Cecil zeideOxford was een groot en goed man en zijn dood heeft een leemte gela- ten die geen levende nu kan vullen. Hij heeft nooit voor zichzelf een verdienste opgeeischt die een ander toebehoorde en eigenlijb niet al- tijd de verdienste die hemzelf toebehoord'e. En zoo gebeurde het soms, vooral in den oor log, dat alle verdiensten van zijn bewind aan anderen werden toegeschreven en alle mislukkingen aan hem. Maar nooit klaagde hij, Misschien zijn er anderen op groote pos- ten geweest, die meer bewonderd zijn, maar ik betwijfel of er zijn geweest, die meer be- mind werden. O'Connor, de „vader" van het Lagerhuis, zeide: „Oxford was een van de edelste en meest begaafde'staatslieden in de geschiede- nis van ons land". Ramsay MacDonald verklaarde: „Hij was een groote figuur en hen die zoo lang met hem in het Lagerhuis hebben Aezeten, moet zijn heengaan zwaar treffen." Clynes, een ander leider van de arbeiders partij, zeide: „Hij was de verdraagzaamheid zelve jegens tegenstanders en de trouwste en hulpvaardigste leider en collega voor zijn vrienden." Lord Reading: ,,Hij was een groot man en een groot gentleman met een moot en nobel karakter. Hij was volkomen vrij van ijdel- heid, naijver, kleinzieligheid en alle vormen van eigenbaat." CHINA. MISS IE STATION OEPLUNDERD. Van de Sieylerpaters. Men seint uit Venlo aan het Hbl.: Volgens de laatste schriftelijke berichten is de oudste missiestatie der paters van Steyl, te Poeohli in Zuid-Sjangtoeng, zijnde het hoofdklooster der paters van het Goddelijk Woord, geplunderd. Zondagavond 14 Janu- ari, om 8 uur, werd het klooster door een ben- de van 100 man overvallem, uitgeplunderd en bezet. De paters werden mishandeld en hun woningen verwoest. Zij drongen over de daken het zuster- en weeshuis binnen, dwon- gen de zusters en weesmeisjes dit te verlaten en plunderden het geheele huis. In de kerk werden kelken, cibories en misgewaden ver- nield1 en ontwijd. In de macht der roovers be- vinden zich nog een pater en ongeveer tach- tig weesmeisjes. De roovers verlangden een losgeld van 60.000 Mexicaansche dollars (120.000 mark). De Duitsehe consul doet groote moeite voor de bevrijding, waarin hij echter bij afzending van dit bericht nog niet geslaagd was. In Poeohli is de eerste missionaris uit Steyl, de latere eerste apostolisch vicaris van Zuid- Sjangtoeng, mgr. Joh. Bapt. van Anzer, zijn missiearbeid begonnen. DUITSCHLAND. HET SMOKKELPROCES TE HAMBURG. Dertig jaar tuchthuis en 15 millioen mark boete. In hooger beroep heeft de rechtbank te Hamburg de straffen voor de 16 beklaagden in het groote smckkelproces met suiker be- langrijk verzwaand. De drie voornaamste schuldigen, Heuser, Heidorn en Harder, kregen oderscheidenlijk 10 jaar, V-A en 314 jaar tuchthuis met verlies van burgerechten en boeten van 414 millioen per hoofd. De 13 ander beklaagden komen er met gevangenis- straffen van 4 maanden tot 2 jaar af. In het geheel legd'e de rechtbank 30 jaar tuchthuis en 15 millioen markt boete op. De beklaagden hadden .43.000 ziakken sui ker frauduleus ingevoerd en den fiscus voor 900.000 mark benadeeld. ONSCHULDIG VEROORDEELD? Van moord beticht Drie jaar geleden werd de metselaar Leis ter door dte jury-rechtbank van Eisenach ter dood veroord'eeld wegens moord1 op zijn vrouw. Dit vonnis was uitsluitend op aanwij- zingen gebaseerd; het werd veranderd in le- venslange gevangenisstraf. Leister zelf hield vol onschuldig te zijn; zijn vrouw had, zeide hij, zelfmoord ge- pleegd. Deze bewering werd niet geloofdl, omdat men wist dat Leister ongelukkig ge- trouwd1 was en en met een ander wilde trouwen. Een dezer dagen heeft het Oberlandesge- richt te Jena in een erfenisprocedure, die tus- schen Leister en zijn kinderen gevoerd werd, beslist, dat de rechtbank te Eisenach haar vonnis op een geheel onvoldoende bewijs had gesteund, en dat, gezien het karakter van den veroordeelde, zijn vrouw zeer waarschijnlijk niet door hem gedood is. Het proces van Leister zal thans herzien worden. WE-ER EEN ZWENDELZAAK. Het rijk zou voor millioenen zijn opgelicht. De „Voss. Ztg." deelt mede: Een zwendel- affaire van buitengewoon grooten omvang, waardoor het Duitsch-e rijk voor millioenen- bedragen is benadeeld, houdt op het oogen- blik de politie-autoriteiten te Berlijn bezig. Men heeft ontdekt, dat er sed-ert meer dan een jaar groote bedriegerijen met oorlogs- leen-ingen- (inlevering van fondsen uit ..oud'- bezit") zijn gepteegd. Als een der hoofdschul- digen is in den nacht van Dinsdag de jbankier Kunert, bekend uit het groote aandeelenzwen- dfel-proces van Moabit, door ambtenaren van de politic en van de recherche gearresteerd en in de gevangenis voor preventieve hechtenis te Moabit gebracht. De aangelegenheid zal nog wel verder om zich been grijpen, daar nog moet wordten na- gegaan op welke wijze het Kunert gelukte om den inleveringsizwendel te plegen. Vol gens de meening van den rechter van onder zoek leverde Kunert reeds voor zijn arresta- tie en ook weer na zijn vrijspraak, langs be- driegelijken weg, oorlogsleeningen nieuwbe- zit als oud-bezit in en benadeelde op die ma uler het rijk voorbuitengewoon groote bedra- gen. Het verschil tussohen oud-bezit en rnieuw- bezit speelt daarom bij de valorisatie van oorlogsleeningen zulk een bijizonder groote rol, omdat die bezitters van oude obligaties een vijfmaal zoo hooge valorisatie krijgen als de bezitters van nieuwe obligaties. Nog een arrestatie. In yerband met de arrestatie van den bank- directeur Kunert, die ervan beschuldigc1 wordt, oorlogsleeningenrpapieren nieuw-bezit voor oud-bezit te hebben uitgegeven, is op bevel van den officier van justitie nog - een zekere Frank gearresteerd. Naar een correspondentie-bureau te Ber lijn meldt, heeft niet alleen via Frank de aan- koop van oorlogsleenings-obligaties plaats gehad, maar ook de verdere doorzend'ing aan de buitenlandsche instellingen, waarmede Kunert in verbinding stond DE AA'NVULLENIDE BEGROOTING. 500 millioen M. De rijksregeering zal een dezer dagen de suppletoire begrooting to-egezonden worden en deze waarschijnlijk nog deze week aan den rijksraad doorgeven. De begrooting voorziet in een totaal van ongeveer 500 milfioen mark aan uitgaven. Dr. Kdhler, rijksminister van financien, heeft reeds in den rijksdag ver- klaard, dat deze uitgaven door een surplus in de opbrengst der belastingen en door be- zuinigingen, in het bijzonder op de onder- steuning aan werfcloozen zullen worden ge- d'ekt. Tot de uitgaven behooren een bedrag van 160 millioen voor de slachtoffers der zoo- genaamde liquidatie, terwijl 150 millioen be- stemd zijn v-oor de reeds uitbetaalde toesla- gen aan salarissen voor ambtenaren en voor 'verhoogde ondersteuing aan oorlogsinvali- den. Verder staat nog. 25 millioen als Kerst- geschenk voor sociale rentetrekkers en een bedrag voor hulp aan de slachtoffers van het noodweer in Saksen. op de begrooting. GEVAAR VOOR OVERSTROOMINGEN. De stand van den Rijn. Volgens mededeeling van de „Rhein-Strom- bau-Verwaitung" bestaat er gevaar voor hoog water in het Rijngebied tengevolge van den regen en het smelten der sneeuw. Alleen de Mdezel bij Trier is dalende. Het water wast reeds. Naar uit Koblenz wordt gemeld, is d-e Rijn tengevolge van de plotselinge dooi in Zwrt- serland en de hooge temperatuur in West- Duitschland 1 tot meter gestegen. In den geheel en bo venl oop is d e Rij n in den afgeloopen nacht reeds buiten zijn oevers getreden, terwijl langs den middenloop van Mainz tot Bonn groote uitgestrektheden in den loop van den morgen overstroomd zijn. DE BOND VAN MET A AL-ARBEIDERS. Zijn eischen. Op de bijeenkomst van den Bond van Me- taalarbeidesr is gistermiddag met algemeene stemmen een motie aangenomen, waarin o.a. een ver-strekkende woning-politiek, een so ciale belasting-regeling, ingrijpende maatre gelen tegen het beheerschen van de markt door monopolies, het verlagen der invoer- rechten en in de eerste plaats een versterking van de koopkracht der massa door loonsver- ho-ogng ,in overeenstemming met de toegeno- men productie geeischt worden. De aangekondigde algemeene uitsluiting in dte Duitsehe metaal-industrie wordt een bedreiging van de geheele bevolking en een benadeeling van het Duitsehe economische leven gtenoemd. EHRHARDT. H-eilma-nn, het sociaal-democ'-atisch lid van den Pruisis-chen Landd-ag, heeft in een bijeen komst van Pruisische socialisten eenige be- scheiden voorgelezen waaruit zou biijken, dat Ehrhardt, d-e bek-ende nationalistische leider, nog st-eeds in nauwe verbinding staat met leger en vloot Republikeinsche bladen wijzen er op, dat Ehrhardt klaarblij-kelijk zijn eigen spi-onnen bij de rijksweerbaarheid heeft en verlangen van officieele zijde de n-oodige ophelderi-ng. In die documenten staat o.a., dat het sta tion der rijbsmarine in de Oostzee „uit haar zwart-e middelen" den districtsleider van de organisatie Viking, die t-even-s adjudant van de zoogenaamd-e vaderlandsche vereenigin- gen in Sleeswijik Holstein is, bezoliig-t Voorts moet de verboden organisatie Viking goede betrekkingen met het voor-noem-de -sta tion en met de overige marine-autoriteiten onderhouden. De vertr-ouwensman van Ehr- -hardit -moet als ambtenaar -bij de leiding der marine werkzaam zijn DE COAL1TIE UITEEN GEVALLEN. Het is er dan eindelij-k toch van gekomen: de regeeringscoalitie, die reeds lang op ster- ven lag, is gistermorgen zacht en kalm over- leden. In de interfractioneele c-ommissie, die gister bijeenkwam, heeft de leider van de Centrum- fractie, van- Gnerard, vas-tgesteld, dat alle po- gingen om het over de schoolwet eens te wor den zijn mislukt en dat de schoolwet thans echec heeft geleden. In aansluiting hieraan verklaarden Centrum en Beiersche Volks- partij, dat zij de coalitie als ontbonden be- scho-uwen. Onmiddellijk na afloop van deze v-ergade- ring pubficeerde de Duitsch-na-tionale fractie een verklaring, waarin wordt betoogd, dat het uiteenvallen van de coalitie enkel en al leen te wijten is aan de onverzoenlijike hou- din-g, die dte Duits-che Volkspartij in de schoolkwestie heeft aangenomen. Voor April ontbinding van den Rijksdag. De leidters van de voormalige regeerings- partijen hebben g-i-ster in onderling over- leg besloten, d-at de rijksdag uiterlijk 31 Maar-t zal worden ontbonden. Er zal nog in den loop van deze week een werkprogram worden opgesteld, dat dan voor den 31 Maart moet zijin afgehandeld. Waarschijnlijk zal in owreenstemining met den wensch van het Centrum de spreektijd gedurende de debatten over de begrooting, de supplementaire be grooting en de nog hangende wetsontwerpen worden gelimiteerd. HET PROCES KRANTZ. De verdediger legt zijn maridaat neer. Tengevolge van ernstige meeningsverschil- len tusschen den verdediger van Krantz en de rechtbank, heeft de verdediger zijn man- daat neergd-egd. Daar er eerst een nieuwe verdediger aan- gewezen moest worden, werd de zitting an derhalf uur verdaagd. Daarna is als nieuwe verdediger van den beklaagde Krantz advocaat Arthur Schulz aangewezen. - Het proces tot Zaterdag verdaagd. Het proces-Kramtz is, op voorstel van den nieuwen verdediger, tot a.s. Zaterda-g ver daagd. Het verzoek van de des'kundigen om, ge zien den gezondheidstoestand van den be klaagde, een minnelijke schikking met den vroegeren verdediger, dr. Fre'y.; tot stand te brengen, w-erd door den president van het ge« rechtshof kortweg geweigerd. Krantz naar het ziekenhuis gebracht. De beklaagde Krantz is gister door de dok- toren onderzocht. Daarbij werden, naar de avondbladen me- dedeelen, ernstige lichamelijke en geestelijke storingen geconstateerd. De doctor en waren van meening, dat men Krafttz, die meer-dan zeven maanden in voorloopige hechtenis heeft doorgebraoht, de zware proces-zittingen had m-oeten besparen. Krantz is thans op medisch advies in het gem-eentetijke ziekenhuis op-genomen, waar hij- a'bsoluut het bed houdt. Of onder die' omstan- digbed-en het proces Zaterdag-voortgang zal kunnen hebben, sc-hijnt zeer twijfelachtig te zijn. i ENGELAND. ASQUITH. f In beide Huizen van het Parlem-ent is hel overlijden van Lord Oxford herdacht, waarbi- de afgevaardigd-en zich. van hun zetels ver- hieven. In het Hoogerhuis sprak Lord Salis bury, in het Lagerhuis de premier. Beiden kondigden aan, dat zij vandaag een passende resolutie als hulde aan Lord Oxford's nage- da-chtenis zouden indienen. Van de staatshoofden uit a-lle- deelen der wereld komen telegrammen in, waarin deel- neming wordt betuigd met het heengaan van Asquith. Op speciaal verzoek van Lord Oxford zal zijn begrafenis een particul-ier katakter dra- gen. De familie heeft voor het aanbod der regee ring inzake de begrafenis in Westminstte Abbey bedankt. De plechtige lijkdienst zal Dinsdag a.s. i* Westminster Abbey worden gehouden. DE COMMISSIE-SIMON. Een anti-Britsche boycott in Bengalen. Aan den vooravond van dte komst te Cal cutta van de Britsche parlementaire commis- sie hebben de nationalistische leiders van Bengalen een manifest gepubliceerd, waarbij- zij een algemeenen en onverw-ijlden boycott proclameeren van Britsche goederen met nai- m-e stoffen-. Zij hebben verder besloten tegen dten dag van de aankomst dter commissie, 20 Februari, monsterbetoogingen te organis-ee- ren. De Arbeiderspartij en de commissie. Naar aanleiding van een Indiseh bericht, dat een eventueele arbeidersregeering een nieuwe commissie zou benoemen op een an< der en gron-dslag voor het geval de gevoerde obstructie zou slagen, heeft MacDonald aan het lid der Arbeiderspartij di-er commissie Hartshorn geseind, dat de commissie-Simon het voile vertrouwen der Britsche. Arbeiders partij heeft en dat-een eventueele arbeiders regeering er geen wijziging in zou brengen ENGELAND EN DE VEREENIGDE STATEN. Vragen en antwoorden in het Engelsche Lagerhuis. In antwoord op een vraag van het lid Bux ton in het Lagerhuis verklaarde de onder- secretaris van buitenlandsche zaken, Locker Lampson, dat het arbitrageverdrag, waar- over de Vereenigde Staten met Groot-Brittan- nie onderhandelen, een clausule bevat, waar in dte oorlog als politick wapen in de betrek kingen tusschen beide landen wordt veroor- deeld. De regeering van de Vereenigde Staten heeft ook het ontwerp, waarbij de duurzame vriendschap tusschen de Vereenigde Staten en Frankrijk wordt voorgesteld, aan de Brit sche regeering ter kennisneming voorgelegd' LITHAUEN. HET TIENJARIG BESTAAN VAN LITHAUEN. Te Kowno zijn een aantal -, diplomatieka gasten aangekomen om deel te nemen aan de feestelijbheden ter eere van het tienjarig be- staan van den Lithauschen staat. Tot deze gasten behooren de gezanten van Engeland. Frankrijfc en Zweden, die te Riga wonen. maar ook te Kowno geaccrediteerd zijn. Een aantal Lithausche gezanten uit het buiten land is eveneens aangekomen. De Italiaan- sche gezant te Kowno overhand'igde aan Smeton-a in opdracht - van den koning van Italie het groote lint van de'orde van St. Ma- rieio en St. Lazario. De Lithausche regeering zal harerzii.ds veel onderccheidingea wwjej. I

Alkmaarsche Courant | 1928 | | pagina 1