DE LANGE DE LANGESTRAAT 49. -:- MORAAZ, ALKMAAR. CREDIETEN, DEPOSITO's, EFFEGTEIV. Vrijdag 17 Febrnart (8 hi) Gemeenteraad r ill. a Sfadsnieuws Spos*f nen Met dit doel zijn NJzondere koeriers naar Tsjecho Slowalkije en Italie vcrtrokken Men verwacht te Kowno een groote am nestic, 00k voor politieke gevan-genen. NEUTRAAL CENTRAAL ZIEKENHUIS. STICHTINGSACTE. Mr. Kusters verzocht ons opname van de yolgende stichtings-acte: Heden den vierden November 1900 zeven- en-twin tig verschenen voor mij Pieter Corne l-is van Toornenburgh, notaris te Alkmaar de heeren Mr. Adriaan Marie Ledteboer rechter in de Arrondissements-rechtbank te Alkmaar, Will-em Holsmuller koopman, Mr. Cornells Antoon de Groot advocaat en procureur, Mr. Marinus Moens directeur van het Noord- Hollandsch Landbouwcrediet, Asser van der Horst arts, Theodoor Adriaan Ringers fabri- kant, alien wonende te Alkmaar en Willem van de Vail ambtenaar, wonende te Heiloo. De comparanten alien te zamen uitmakende ihet bestuur van het te Alkmaar gevestigde Horvfdcomite tot inzameling van gelden ten bate van een Centraal Neutraal Ziekenhuis met klasse-verpleging te Alkmaar, verklaar- den met machtiging van laatstbedoeld Hoofdcomite, blijkens akte houdende de notu- len van de vergadering van gemeld Hoofd comite den eersten October 1900 zeven-en- twintig voor mij notaris en getuigen verle- den van de gelden over welke zij door inzame ling voor gemeld doel de beschikking hebben gekregen, te hebben afgezonderd de som van honderd vijftig duizend gulden en daarmede in het leven te hebben geroepen de Stichting 'Atkmaarsch Neuiraal Ziekenhuis voor welke stichting zij den navolgenden stichtingsbrief hebben vastgesteld: Artike! een. De stichting is gevestigd te Alkmaar. Artikel twee. Zij heeft ten doel het bevorderen van de op- lichting en het medewerken aan de mstand- houding en het behartigen van de belangen van een Neutraal Ziekenhuis met klassen- verpleging voor Alkmaar en omstreken. Artikel drie. Tot de midde'len ter bereileing van dit doel behooren: a. het onder door gezegd bestuur te stellen voorwaarden ter leen verstrekken van gelden aan de gemeente Alkmaar tegen eene overeen te komen rente, met bepaling, dat deze gelden zullen worden aangewend voor den bouw, de inrichting en de exploitatie van een Neutraal Ziekenhuis met klasse-verpleging te Alkmaar b. het afstaan van de rente van de aan de genoemde gemeente geleende_ gelden, zulks ten behoeve van de exploitatie van gemeld Ziekenhuis c. het verleenen van steun aan de gemeente Alkmaar bij de exploitatie van vorenbedoeld Ziekenhuis, zulks op eene wijze ter beoo-rdee- ling aan het Bestuur der Stichting; d het nemen van zoodanige maatregelen als het Bestuur der Stichting in het belang van het doel der stichting mocht wenschelijk achten. Artikel vier. De stichting zal zich bereid verklaren met de gemeente Alkmaar eene overeenkomst van geldleening aan te gaan, waarbij door dg, stichting aan de gemeente wordt ten ken ver- strekt gemeld kapitaal der stichting ten be- drage van honderd vijftig duizend gulden. Met betrekking tot deze geldleening zal word i bepaa1 dat van het geleende bedrag aan te Stichting eene rente zal worden be- itaald, berekend! tegen A1/** ten honderd in bet iaar dat de hoofdsom door de schuldenares te alien tijde zal kunnen worden terugbe- taald, dat door de schuldteiseh-eres de hoofd som niet zal kunnen worden teruggevo-rd-erd behoudens in de navolgende sub a, b en c ge noemde gevallen. in welke gevallen de hooid- som dadelijk opeischbaar zal zijn, te weten: a. indien het vorenbedoeld ziekenhuis met meer door of vanwege de gemeente Alkmaar mocht wordten geexploiteerd, b. indien bedbeld Ziekenhuis het karakkr van „neutraal ziekenhuis met klassenverple- ging" mocht hebben verloren. of door het Be stuur van het Ziekenhuis niet aan ied-er de verzo-rging zijner geestelijke belangen mocli. worden vrijgelaten. c voor het geval de omvang van het zie kenhuis mocht worden verkleind of hetzelve op kleiner schaal mocht worden. geexploi teerd, dan in overeenstemming is met het be- sluit van den gemeenteraad te Alkmaar de dato 3 Maart 1927 (bijlage tot het verslag dier handetingen van den Gemeenteraad 1921 nomme r 14). Het Bestuur der Stichting zal overig-ens met betrekking tot deze overeenkomst van geldleening zoodanige bepalingen kunnen en moeten maken als het wenschelijk zal 001- deden. Hiervoor zullen zoo mogelijk in aan merking komen de volgende bepalingen: lo. dat het Bestuur der Stichting het recht zal hebben een of meer besituurderen van het hier bedoelde ziekenhuis te benoemen, 2o. dat het terrein groot 3 Hectaren 66 airen 30 centiaren zijnde de voormalige Ca- dettenschool met bijbehoorende gebouwen, ter ireinen en water, gelegen aan de Wilhelmina- laan en Metiusgracht te Alkmaar, uitsluitend ten behoeve van het hier bedoelde ziekenhuis zal worden gebruikt, hetzij door bebouwing met ziekeninrichtingen, hetzij door aanleg van wandel- of moestuin of dergelijks; 3o. dat voor de patienten van alle klassen, zaalpatienten mbegrepen de vrije artsenkeuze zal worden toegelaten. Het Bestuur der stichting heeft de bevoegdheid van deze be palingen sub 1, 2 en 3 dispensatie te verlee nen. Artikel vijf. De rente door de gemeente Alkmaar van gemeld door haar geleend kapitaal te beta- len, zal door de stichting ter beschikking van de gemeente Alkmaar worden gesteld als bij- drage in de kosten van de exploitatie van bo venbedceld ziekenhuis. De nadere regelmg van het onder dit artikel bepaalde wordt aan het Bestuur der Stichting overgelaten. Artikel zes. Voor het geval de Stichting op eenigerlei ^rijize meerder kapitaal dan het vermel de mocht bekomen, zal hot Bestuur daarmede kunnen hand-Gen op de wijze als sub artike len 4 -en 5 omschreven of op andere wijze te zijner beoordeeling dit kapitaal ten behoeve van het ziekenhuis en de exploitatie daarvan dienstbaar maken. Artikel zeven. Het Bestuur der Stichting bestaat uit ze ven personen. Voor de eerste maal zullen als leden van het Bestuur fungeeren de compa ranfen. De Bestuursleden bepalen onderling wie als Voorzitter, Secretaris en Penn-ing- meester zal optreden De laatstbedoelde drie functionarissen zijn met het gewone beheer van het vermogen der stichting of (en) de dagelijksche leiding van zaken belast. De Voorzitter, de Secretaris en de Pen ningmeesiter vertegenwoordigen het Bestuur en de Stichting in en buiten rechten. Alle stukken welke van het Bestuur uit- gaan worden door den Voorzitter en den Se cretaris onderteekend. Van alle handelingen die niet onder het ge wone beheer vallen is de machtiging van het Bestuur noo-d'ig; in het bijzondier is dit het geval voor: a. het opnemen van gelden; b. het vervreemden of bezwaren- van be- zittingen der Stichting; c. het voeren van rechtsgedingen d. het aangaan van dadingen en compro- missen. Deze machitiging kan a-lleen wordten gege- 'ven indien minsten-s tweederdte van de in functie zijnde leden daaraan hunne goedkeu ring hebben gegeven. Artikel acht. Het Bestuurslidmaatschap eindigt: a. door opzegging; b. door overlijden; c. door ontslag door het Bestuur, heiwelk a-lleen verleend kan worden indien min- stens tweederdte van de in functie zijn de leden zich daarvoor hebben ver- klaard. Artikel negen. Va-catures in het Bestuur worden aange- vuld door een co-mmissie, bestaande uit: 1. den- Pred'ikant der Nederduitsch Her- vorrnde Gemeente te Alkmaar, die het lang- ste als zoodanig zijn amht te Alkmaar uit- oefent, cf indien twee predikanten wegens ge- lijktijdige benoeming daarvoor in de termen vallen, dengen-e hunner, die het oudste_ in 1-eeftijd is; 2. den voorganger der Is-raelieti- sche Gemeente te Alkmaar; 3. den- Predikant de-r Remonstrantsch Gereformeerde Gemeen te te Alkmaar; 4. den Predikant der Doops- gezinde So-cieteit te Alkmaar; 5. den Predi kant der Luthersche Gemeente te Alkmaar; 6. -den Predikant dter Gereformeerde kerk te Alkmaar; 7. den Voorzitter van de afdeeling Alkmaar van de Evangelischt Maatschappij; 8. den Voorzitter der Vrijmetselaarsloge de Noordstar te Alkmaar. Benoeming kan siechts geschieden, wan- n-eer de candidaat in alle gevallen ten min- ste vier stemmen op zich vereenigd heeft. De commissie zal in bestaande va-catures -moeten voorzien door de benoeming van per sonen wier godsdienstige of g-eestelijke ov-cr- tuiging zooveel mogelijk nabij komt aan die van hen wier plaats wordt ingenomen. De verdteeling dter functies en de werk- zaamheden der commissie zullen door het bestuur dter stichting bij huishoud-elijk r-eglement worden geregeld, Combina-tie van twee functies in- een per- soon is niet geoorl-oofd. In dit geval geeft de fumctionaris aa-n het bestuur der StiSiting k-ennis, in welke functie hij wenscht zitting te nemen. Bij ontstentenis van den voorzitter wordt in de geva-lien sub. 7 -en 8 aoor den secreta ris- in dv: commissie zitting genomen. Voor het geval het am-bt of de betrekking van een dezer functionarissen te Alkmaar niet-moclu worden vervuld, zal het bestuur der stichting te zijner keuze deze commissie kunnen aanvuilen met een functionaris, wiens -godsdienstige of g-eestelijike overtuiging zoo veel mogeiij'k nabij komt aan die van hem, wiens piaats hij inneemt. Voor het geval bedoelde commissie niet heeft voorzien in eene o-n-tstane bestu-urs- vaeature binnen drie maanden, n-adat het daarvan kennis heef-t gekregen, zal het be stuur zelf t-ot die voorzi-ening kunnen over- -gaan. Artikel 10. Bestuursvergaderingen hebben plaats tel- kens w-anneer zullks door den voorzitter of twee leden- noodig wordt geoordte-eld. De op- roepingen ter verg-ade-ring geschieden bij ge- won-e convocatiebiljetten ten minste vier da- gen voor den dag der vergadering verzon- den. Indien door -twee of meer leden aan den voorzitter is te kennen gegeven, dat zij het houden eener vergadering wenschelijk ach-. ten. zal de voorzitter bi-n-nen -een week, na- dat'aan hem die wensch te kennen is gegeven, de vergadering moeten uitschrijven, bij ge- breke waarvan de bedoelde bestuursleden de vergadering zelf kunnen uitschrijven. Artikel 11. Alle besluiten in de vergadering wordten gen-omen met ineerderheid van stemmen, ten- zij in deze statuten a-nder-s is bepaald; over zaken wordt mondelin-g, over personen met gesloten briefjes gestemd. Voor het geval over eet) benoeming de stemmen staken, be- slist het lot. Indien over een voorste-1 de stemmen sta ken, wordt de beslissing tot een volgende vergadering aangehouden. Staken de stem- men dan opnieuw, zoo zal het voorstel ge- acht word-en t-e zijn v-erworpen. Artikel 12. In-g-eval de stichting ophoudt te b-estaan, om welke leden 00k, of de in artikel 4 be doelde overeenkomst met de gemeente Alk maar niet wordt geh^dhaafd, zal het kapi taal der stichting moeten worden aangewend voor ziekenhuisverpleging of ter bev-orde- ring van maatregelen in het belang van de gezondheid of de hygiene in Alkmaar en omgeving; alles op n-eutralen grondslag ter beoordeeling van het bestuur Artikel 13. In alle gevallen waarin deze stichtingsbrief niet voorziet, beslist het -bestuur. De verschenen personen zijn mij notaris bekend. Waarvan akte in minute opgemaakt, is verl-eden te Alkmaar op dagteekening, als in hoofde deze-s is gemeld, in tegen-woordig- beid van de heeren Jan de Groot, candidaat-. notaris en Rein Oostervel-d, notarisklerk, beide wonende te Alkmaar, als g-etuigen. Deze akte is onmiddeMijk na voor-lezing d-oor de verschenen personen, de getuigen en mij notaris geteekend (w. g.) A. M. Led-eboer; W. Holsmuiller; C. A. de Groot; M. Moens; A. van der Horst; Th. A. Ringers: W. van de Vail; de Groot; R Oosterveld P. C. van Toornen- burgh. Gratis geregistreerd te Alkmaar den 7den November 1900 zeven en twintig deel 2 folio 65 nomimer 1286 vier bladen, geen ren- vooi. De ontvanger (w. g.) Lensinck. NED. UNIE VAN ARBEIDERS IN HET AUTOMOBIELBEDRIJF. Gist-eravond hi-eld d-e aid. Alkmaar van 'bovengenoemde Unie in cafe „Popuilair een vergadering. Na een kort open-i-ngswoord van den beer Boon, waarin d-eze de aanwezige chauffeurs en vooral den beer Sormanie hartelijk wel- kom beetle en er zijn vreugde over uitsprak, dat de vergadering zich in zoo'n betrekkelijk groote opkomst mocht verhcugen, werd h-et woord verleend aan den h-eer Sormanie, hoofdbestuurder van de Ned. Unie van chauf feurs, die het nut van den bond zou uiteen zetten. In een bedrijf, zooals dat d-er chauffeurs, dat nog grootendeels in opkomst is, al-dus spr., valt nog z-eer veel te vera-nderen, wat betreft de arbeidsvoorwaarden. Hiertoe is noodig een goede organdsati-e van- d-e zijde van de werkn-em-ers, in dit geval de chauf feurs, die dan siechts te bereiken is, wa-nneer zij ee-n schakel vormt in de groote arbeiders- beweg-ing in N-ed-erland, die een algemeenen strijd voor betere arbeidsvoorwaarden vo-ert. In het automobi-elverkeer b-estaan wel veel verkeerswetten, waaraan de schauffeu-r zich t-e houden heeft, do-ch wettelijke maatregelen om hem persoonlijk en zijn b-eroep te be- schermen, zijn er niet. Hierin dient verbete- ring gebracht te worden en dit kan door een goede organisatie. A1 staat men in een klein bedrijf, zooals er in Alkmaar en omgeving zoovele voorkomen, als -eenling of als een kleine groep tegenover den werkgever, dan -kan men t-och door zich te organiseeren veel tot verbetering der toestanden in h-et auto- mobielbedrijf bijdragen. Het beste bewijs hiervan levert wel de organisatie in Oosten- rij-k, waar minsten® 90 pCt. a 95 pCt der chauffeurs is aa-ng-esloten en reeds vde wet telijke -bepalingen betreffende hun arbeids voorwaarden bestaan. Zelfs zij-n daar voor d-e particuliere chauffeurs arbeidscontracten a-fgesloten, waaraan de werkgever zich te houden heeft. Eveneens bestaat in verschiil- lende districten -van Engela-nd ee-n krachtige chauffeursorganisatie. Ook in Nederiand, dat op h-et gebied van het autoverkeer ver bov-en Oostenrijk uit- st-eekt en waar de economische toestanden veel beter zijn is dit en nog veel meer mogelijk. Daar de groei der organisatie in Hollana r-eeds gestadig toeneemt, zal bi-nnenkort een uniformprogram van eischen voor de ve'- schillend-e groepen in het chauffeursbed-rij!, worden opgest-eld, terwijl spoed-ig een ian- delijke conferen-tie zal worden gehouden toepassing dier bepalingen in plaatsen, waar zulks wel geschi-edt heeft h-et lio-ofdbestuur van die Anti-Trekhondenwet gisier een tele gram gezonden aan den minister van bin- nenlandsche zaken en landbouw, waarin de aandaeht wordt gevestigd op deze feiten. Aangedrongen wordt voorts op de onverkorte hanohaving van de door den minister gege ven leiddra-ad d.d. 30 Augustus en 17 Decem ber 1927 in ver band met de uitvoering van de nieuwe voorschriften ter uitvoering van de Trekhondenwet 1910, opgenomen in Kon. Besluit d.d. 1 Augustus 1927. BILJART-MATCH. Gisteravond had de aang-eko-ndfgde wed- strijd plaats van de heeren Ploeger te Sint Pancras en PI. Hoogland te Alkmaar in het cafe van den heer Jb. Klinkhamer te Alk maar. De uitslag was: Hoogland 500 beurten 50, hoogste serie 46; Ploeger 345 beurten 50, hoogste serie 37. DE WONDEREN VAN GOURDES. Over bovengen-oemd onderwerp zal, blij kens een advertentie in dit nummer, morgen- avond 8 uur ds. H. G. A. Hoogenhuijze in. de Kapelkerk spreken. SUPP. VER. „ALCMARIA VICTRIX". Z-ond-ag 19 F.bruari a.s. houdt deze v-er- eeniging een propaganda-fees lavon-d^ in de groote zaal van de Harmonie. Door de beken- de A. T. V. „Fa-lkland" van Heil-oo zal dan worden opgevoerd: „De Spaansch-e Vlieg", klucht in drie bedrijven. Naar de advertentie in dit blad mededeelt, bestaat, wegens den grooten toeloop, Zondag van 11 tot 1 uur gdegenheid tot plaatsbe- spreken, terwijl tevens bij den heer Vdleman in d-e Bot-erstraat nog toegangskaarlen ver- krijgbaar zijn. Voor verdere bijzonderheden verwijzen wij naar de betreffende annonce in dit num mer. LOOP DER BEVOLKING VAN DE GEMEENTE ALKMAAR. In 1927 zijn alhier geboren 280 jongens en 245 meisjes, te zamen 525 kinderen, waarvan 5 jongens en 5 meisjes buiten huwelijk. 13 jongens en 18 meisjes werden alhier geboren uit elders woonachtige'ouders, terwijl 1 jon- gen elders geboren werd uit ouders, dje in deze gemeente woonplaats hadden. Als levenloos aangegeven werden inge- schreven 15 jongens en 6 meisjes. Overleden zijn 61 ongehuwde mannen, 56 ongehuwde vrouwen, 112 gehuwde mannen, 89 gehuwde vrouwsp, 54 weduwnaars, 60 weduwen en 1 van echt gescheiden man, to- taal 228 mannen en 205 vrouwen, of te za men 433 personen. 62 mannen en 54 vrou wen zijn alhier overleden, die elders woon plaats hadden, terwijl 6 mannen en 9 vrou wen, die hier woonachtig waren, in een SPREEKT Ds. H. G. A. VAN HOOGENHUIJZE in de Kapelkerk. Onderwerp VAX (Zie verder aanplakbiljetten). strijd te zien gegeven, die oorzaak_ werd van eon tweevou-dige 'ovat-ie, onzen rijders ge bracht na een m-o-eizaam bevochten zege. De itamip van mijn jongen vriend Willem K-os tegen" den als zeer sterk afgeschild-erden Hongaar E&tvos, was waarlijk grootsch. Want de jong-e man uit Oudkarsnel gaf op den lan-gen afstand een strijd, die b-ewonde- ring afdwong. Bewondering, neen eerbied! Kos bleef zijn tegenetandter bel-^gen. Hij leek uitgeput en hij was nog frScb. Zoo frisch, dat hij in de laatste twee rond-en de lange No-ordhol-landsche arm-en uitzwaaide en de tanden op elkander zette. Streek voor- streek kwam „onze Willem" naderbij. VoA voor voet heroverde hij het verloren terrein. 't Was of zijn tegenstander hem voelde ko men, want EotvSs verslapte ietwat, gaf Kos gelegenheid tot naderkom-en in de boc-ht En nog zie ik de als molenwieken bewegen- de a-rmen van mijn stoeren Noord-Hol-landerj die met een meter voorsprong als eerste de eindstreep passeerde. Maar nog maar 'n peuleschilletje was dit, vergeleken bij dat, wa-t onze Heiden ons ver- mccht voor te tooveren. Daar gingen ze: de stoere Hollander met z'n gedtecideerden langen slag en Bachman de koele Noorderlin-g, de Fin, wien het schaatsenrijden als het ware aangeboren is. Een strijd van giganten, van reuzen Een strijd, die zelf-s Noren en Zwitsers op- wond. Die Heid-en reed als een duivel. Hij was achter, acht ron-den lang. Maar toen kwam hij allengskens inloopen op den verslappenden tegenstander, die nochtans schaatsenkampioen genoeg was om tot het bittere einde te vechten. Want voorwaar, Bachman heeft in elk op- zicht een „fi-gihting spirit", edoch tegen de energieke aanvallen van onzen echt-Holland- schen Heiden bleek hij niet bestand. En de Fin werd geslagen. Door Heiden, den dappere, den o-nversaag- de, den sterke! Het was een zege van den inboorling der lage landen aan de zee over den getrainden en sterken Noorderling. Bravo, driemaal bravo Heiden. Wij alien Hollanders langs den kant heb ben jouw zege meegeleefd.. Zeker Baliangrud is kampioen geword-ea en Skutnabb was 'n goede tweede. En Heiden? De elfdte! Maar hoe, Voor een man van de venmaardheid van een Thunberg! Is 't niet om echt trotsch op te zijn? En dat, m'n jongen, hebben wij aan jou, aan onzen Siem Heiden te danken Geen wedstrijden over 10.000 M. Alle Noorsche hard-rijders zijn vertrokken, aldus de Tel. Waar de Amerikanen St. Mo- ritz heden verlaten, bet-eekent dit, dat de spe- 1-en feitelijk als mislukt beschouwd kunnen worden, alt-hans wat de w-edstrijd-en in het hardrijden betreft, daar er nu geen beslissing op de 10.000 M. valt. ma voor de vracht- en bestelchauffeurs, waar ver- scliillende eisch-en om-trent loon, wer-ktijd, va-cantieregeling, enz. zullen worden gesteld V-ervolgens zal voor de a-utobuschauffeurs en chauffeurs van luxe wa-gens, voor wie reeds -een begin van een wettelijke regeling bestaat, hetz-elfde m-oeten worden gedaan. Bij de taxi-chauffeurs wordt al volgens een vast plan gewerfct. Om te bewijzen, dat door het hoofdbestuur i-eeds hard gewerkt wordt voor de be langen der chauffeurs en dat dte organisa tie al van eenig belang is, herin-nerde spr. aan de onlan-g-s m-et succes gevoerde ond-er- handelingen -met de Brockway Mij. te Haar lem. Met de opwekking om, zoowel door ver- grooting van het ledental als door voortdu- rende v-erbetering van den -onderlin-g-en -geest, de organisatie te versterken, besloot de heer Sormanie zijn duidelijfce uiteenzet- ting. Daarna w-erd overgegaan tot het kiezien vao een definitief bestuur, in de plaats van het reeds e-erder gekozen voorloopig be stuur Door de afd. Oudkarspel van de Ume van arb in het autob-edrijf werd medege- deeld dat zij zich bij de afd. Alkmaar zal aanis-luiten. Deze aansluiting zal ingaan den 26en Februari. Als voorzitter werd bij acclamatie gekozen de heer Boon te Alkmaar, evenzoo tot se cretaris de h-eer H. Franssen, alhier,. tot 2e voorzitter de heer J. de Jong te Wrnkel, to-t 2e secretaris de heer J. W. Beudeker te Alk maar en- tot commissaris de beer C. Moei-es te Oudkarspel. Wat het penningmeesterschap betreft, dit loopt over den Centralen Ned. Bond van fransportarbeidters Na enkel-e be&prekingen van huishoudelij ken aa-rd sl-oobde voorzitter, de heer Boon met een woord van dank aan den spreker, den heer Sormanie voor zijn fielder betoog en aan d-e aanw-ezi-gen voor hun opkomst, deze vergadering. HET VERZET TEGEN DE ANTI-TREKHONDENWET. In verband met de slappe wijze waarop in vele gemeenten de nieuwe bepalingen wor den toegepast en tevens in verband met het optreden van trekhondenhouders tegen de andere gemeente overleden. Het aantal huwelijken bedroeg 173, te we ten: 152 tusschen jonkmans en jongedoch ters, 2 tusschen jonkmans en weduwen, t tusschen weduwnaars en jongedochters, 1 tusschen weduwnaars en weduwen, 4 tus schen van echt gescheiden mannen en jonge doc-hters en 2 tusschen van echt gescheiden mannen en vrouwen. 18 echtscheidingen werden ingeschreven De bevolking, die op 1 Januari 1927 13150 mannen en 14154 vrouwen, totaal 27304 personen, bedroeg, vermeerderde door ge- boorte en vestiging in de gemeente met 1304 mannen en 1405 vrouwen, terwijl zij vermin- der-de door overlijden en vertrek uit de ge meente met-1216 mannen en 1288 vrouwen, zoodat zij op 1. Januari 1928 bestond uit 13238 mannen en 14271 vrouwen, totaal 27509 personen. LICHT OP! Hedenavond voor rijwielen en motorrijtui- gen en adere voertuigen te 5.41 uur licht op. DE OLYMPISCHE WEDSTRIJDEN OP SCHAATSEN. Uit hetgeen de correspondent van het Hbl. over de prestaties der beide Hollanders te St. Moritz schrijft, stippen wij het volgende aan. De heer Van Laer was daar boven in Da vos om uit te maken, welke der Nederland- sche deelnemers mee zou coen .aan de Olym- pische Spel.en. Zijn oog viel daarbij op Kos eti Heidten. En wij-, die heden de wedstrijden meemaak- ten, zijn hem dank'oaar geweest, dat hij juist deze twee had uitverkoren om mee te din-gen feitelijk zonder eenige kans naar de Olym-p'ische zege! Want met andere rijders dan dte beide ge- kozenen, met Kos zoowel als met Heiden, hadden wij zeker n-iet die s-pannende oogen- blikken meegemaa-kt, die ens met deze twee hardnekld-g-vech'tende rijders bereid zijn. De 500 M. was een teleurstelling! Maar hoezeer was de 50-00 M. ons een ge- noegdoening d'aartegen-over. Want en Kos en Heiden hebben daarin een De Raad vergadterde heden ten 1 ure. Aaa- wezig alle leden; lngekomen zijn: a. Een voorstel d.d. 10 Februari 1928 van de leden J. Westerhof e. a., inza-ke de ex- ploitatie van den Sted-elijken Muziektuin. Te behandelen bij het betreffende voorstel. b. Een adres d.d. 14 Februari 1928 van de Alkmaarsche Bloemisten-Patroons-Vteree- niging, daarbij verzoekende een bloemenvent- verbod in te stellen, of voor het verleenen van een ventvergunning een recht te heffen en in dit geval het venten voor dten Zondag te verbieden. Is geregeld bij dte politiev-erordtening. In handen gesteld van B. en W. ter afdoening, De h-eer G o v e r s hoopte op spoedige maatregelen, omdat het een valsche concur* rentie geld-t. De heer Veen deed het voorstel Allcmaar di-cht te plakken. Spr. vond het geluid van den heer Govers een verkeerd geluid. Oot Alkmaarders gaan naar buiten. De heer Westerhof wist geen stad waar de bloemenverkoop langs de straat is v-erb-oden. H-et bctcekent het wegnemen van de^tomantiek. De concurrentie is niet zoo. groot en wij mogen niet terug naar den gil- dentijd en zeker niet dte kl-einen achteruit zetten. Waar bleef iji-en, als men de conse* quentie van hetgeen de heer Govers wil, aan* vaardt? Geen winkelier kan hier van Alk maar alleen bestaan. Laat men toch yoorzicli* tig zijn. Het is een onvriendelijkheid tegen over de buitengemeenten. Spr. hoopt dat tn-en het zal afwimp-elen. De heer Govers wees op de hooge las- ten van de bloemis-ten hier en zou een klein recht willen heffen. De voorzitter zegdle toe, dat rekening met het gesprokene gehoudten zal worden. De voorzitter deed hiema een spoed* voorstel voor bet aangaan van een leening en schorste daarvoor de vergadering. Na heropenin-g decide de voorzitter mede, dat een uitnoodiging was gericht tot de financieele instellingen, w. o. alle Alk maarsche bamki-ers. De hoogste inschrijver was de Ned. Handelsmaatschappij te Amj sterdam tegen een ko-ers die belangrijk gun- stiger was, waarom spr. den raad feliciteer- de. De heer Westerhof was verheugd, dat het zo-o was gegaan. Gebl-eken was, dat het n-iet altijd go-ed is de adviezen te volgen. Tot het aangaan van de leening werd hierop zonder hoofdelijke stemming beslotefl, c. Een brief d.d. 14 Februari 1928 van Mr. J. Belonje, daarbij mededeelende, dat hij de benoeming tot leeraar in het Handelsrecht aan de Handelsschool aanneemt. Voor kenmsgeving aangenomen. d. Een brief d.d. 13 Februari 1928 N& 694 afd. V.H.M.O. van den Minister van On; dterwijs, Kuns-ten en Wetenschappen, daarbij goedkeurende het raadsbesluit van 5 Jawwrl 1

Alkmaarsche Courant | 1928 | | pagina 2