tlkiiarsclie Cimit fORHAMINr FEUJLLETON. m No. 40 1928 Honderd dertigste laargang. Doiiderda^ Februari. Radio-hoekje Vrijdag 17 Februari. Ailversum, 1060 At. 12.— Politieberich- ten. 12.302.Lunchmuziek door het Radio-Trio. 5.30—6.— Lezing door C. F. H. Tuckermann, oud-Commandant van den Haagsche Bcroepsbrandweer. 6.7.15 Voor- avond-concert door het Omroep-Orkest. 7.15 7.45 Landbouwhaifuurtje door A. van Wijnen: De economische beteekenis voor Zuid-Holland en Utrecht van de kaasmakerij op de boerderij. 7.45 Politieberichten. 8. Schippersles door C. A. M. van Kasteel: Avery-grosse in de binnenvaart. 8.30 Kamer- muziek door het Con-certgebouw sextet. H. Bosnians, piano. Frieda Belinfante, cello. 10— Persberichten. Huizen, 340.9 At. (Na 5.35 1950 At.) 12.30 Tijdsein. 12.30—1.30 K. R. O. Lunch muziek door het K. R. O. Trio. P. Lustenh (ne wer, piano. H. Scholl, viool. O. Hendriks, (jgllo 3 4 Vrouwenuurtje door mevr. Kaller Wigman uit Utrecht. 4.5.N. C. R. V. Gramofoonmuziek. 5.6.Vooravond- concert. Speciaal Friesch programma. Mej. Truus Flaasdijk, sopraau. G. Brouwer, bari- ton. H. Burga, piano. 6.6.45 Causerie Chr. Aten te Uithoorn: Liidwig Nommensen. 6.45 —7.25 K. R. O. Sociologie door J D. J. Aen- genent. leeraar Seminarie te Warmond. 7.30 V P. R. O. Persberichten. 7.35 Lezing. Spr. P. Gertenbach: Liederen uit den Hervor- nringstijd. Muzik. medewerking van Mej. L. A. de Stoppelaar van Blijdenstein. V. P. R. O.-cursus onder leiding van Prof. dr. B. D. Eerdmans: Onze kijk op het oude Testament, ijoodsche Vroomheid. Daventry, 1600 At. 10.35 Kerkdienst. 11.20 Piano-kwartet. 12.20 Sonatenconcert, piano, cello. 12.50 Orgelconcert. 1.202.20 Orkest- concert. 3.20 Historische lezing. 3.45 Con cert. 3.50 Lezing: Southwark Cathedral. 4.05 Concert. 4.10 Concert voor schoo^inderen. 5.05 D. Hijden, viool. 5.20 Lezing. 5.35 Kinderuurtje. 6.20 Orkestconcert. 6.50 Nieuwsberichten. 7.05 Orkestconcert. 7.20 Muziekcritiek. 7.35 Beethoven's pianovaria- ties 7.45 Lezing: Morals as the basis of society. 8.05 Vaudeville. 8.20 National Sym- phonie-concert. Orkest en M. Licette, so- praan. A. Desmond, alt. T. Jones, tenor. D. Noble, bariton. 9.35 Nieuwsberichten. 9.50 Vervolg Nat. Concert. 10.35 Nieuwsberich ten. 10.55 Harpconcert. 11.2012.20 Dans- muziek. Parijs „Radio-Paris"1750 At. 10.50— ll._ Concert. 12.50—2.10 Orkestconcert. 4.055.05 Orkestconcert. 8.5011.20 Or kestconcert. Fransche composities, Debussy, Franek, Balakiref. Langenberg, 469 At. 12.251.50 Orkest concert. 5.20—6.20 Orkestconcert. F. Lud- wig, piano. 7.35—8.30 „Fastetowends-Hoch- zeit", gemoedelijk familiefeest. Peter Seifert met z'n Volkslied Arneithsgemeinsch. 8.35 Orkestconcert. Daarna tot 11.20 Dansmu- ziek. Konigswusterhausen, 1250 At. (Zeesen) 1.507.05 Lezingen en lessen. 7.50 W. Franek, declamaties. 8.35 Kamermuziek. Joh. Strauss, piano. W. Siegesmund, hobo. H. Schrader, clarinet. E. Seide, hoorn. W. Ruff, fagot. 9.50—11.50 Dansmuziek en zang. Hamburg, 395 At. 5.20 Orkestconcert. 6.45 „Die vier Grobiane", klucht met muziek van E Wolf—Ferrari. 10.50—11.50 Dansmu ziek. Brussel, 509 At. 5.206.20 Trio-concert. 8 35 Carnevalspret. Muziek en causerie. 9.25 Fragmenten van „La Servante Mai'tresse". 10.5010.35 Vfaamsche kronijk. Sfadsfsieiaws ALKMAARSCHE KEGELBOND. De gister in „Het Wapen van Heemskerk" gehouden jaarvergadering van dlen Alkmaar- schen kegelbond was goed bezocht, de bene- denzaal was vrijwel geheel bezet. De voorzitter, de beer J. D i e p e n, heet- te de opgekomenen hartelijk welkom, den wensch uitsprekende dat 1928 voor de leden persoonlijk en den Bond een goed jaar mag zijn. Spr. noemde het jaar 1927 een recordljaar voor den Bond, dank zij mede de nieuwe ba nen in „De Unie". Spr. herinnerde aan het overlijden van mir, A. P. H. de Lange, een groot voorstander van de kegelsport, aan sviens nagedachtenis de aanwezigen staande een stille hulde brachten. Spr. memoreerde het verloop van de wedstrijden in 1927 en de Door J. S. Fletcher. Geautoriseerde vertaling uit het Engelsch door Air. G. Keller. „Waarom?" vroeg Stevenege. „Omdat de heele zaak allerbelachelijkst is", verklaarde Oswald met een p arm an tig ge- richt. „Wie ook Whatmore kent, weet dat het een soort van zachtaardige tamme kat is, die de fut mist om zelfs een muis aan te vallen." „U is toch blijikbaar niet erg bekend met Whatmore, mijnheer Cleverley", merkte Det terling op, „want dan zou u van het bestaan van den schopjesguinje hebben afgeweten. Hij droeg die munt reeds een tijdlang aan zijn horlogeketting." „I'k heb nooit geweten, dat de man een hor- loge of een ketting had", voerde Oswald daartegen aan. „Maar wat ik wel weet, is, dat de aard van een moordenaar niet in hem zit. Dat is at met een half oog te zien. O-ch, julhe pol iemenschen gaan altijd op je oude manier te werk je houdt je altijd vast aan pen eersten draad die je in handen komt en T t 1 overtuigd, den goeden diraad in han- hmj voor dat je je er van verzekerd nebt, dat net werkelijk een draad is. Waarom even iullie het niet een beetle dieDeu.-^,, zeer gewaardeerde aanwezigheid van den burgemeester mr. Wendelaar op den na- jaarswedstrijd. Dankbaar was spr. voor de steeds toenemende liefde voor de kegelsport, waarbij hij opmerkte dat die ook onder de dames merkbaar is. De notulen van den secretaris, den heer E. S. Hamburger, werden onder applaus goedgekeurd. De voorzi tter deelde mede, dat de steun aan dte Olympiade kan vervallen, om- dat de kegelwedstrijden niet doorgaan, wijl de Rotterdamsche Bond die geheel voor zijn rekening neemt. Van de Heldersche club ,,Hard gaat ie" was het verzoek ingekomen om het bestuur uit te breiden met twee leden uit Helder. Dit verzoek was te laat ingekomen voor deze vergadering, weshalve de voorzitter voorstelde het schrijven voor kennisgeving aan te nemen, om er het volgende jaar op terug te komen. De heer O o r t m e ij e r achtte het ver zoek billijk en wilde er alsnog op ingaan. De voorzitter zette uitcen waarom thans niet op het verzoek kan werden inge- gaan. Echter kan er aan worden tegemoet gekomen, dcordat een verkiezing van dlrie bestuursledcn meet riaats hebben, waarvoor ook twee heer en vt Holder zijn gecandi- 1 deerd. i De heer H o u w i n g achtte uitbreiding van het bestuur niei noodig, maar vond het wel wenschelijk dat Holder in het bestuur vertegenwoordigd is. De moeilijkheden, hier- aan verbonden, wilde spr. echter niet over het hoofd zien. Hij meende dat het in elk ge- val geprobeerd dient te worden met een lid uit Helder. De heer P. Oud sprak zich uit voor de uitbreiding van het bestuur met twee Hel dersche leden. De secretaris zag de ncod'zakelijkheid daarvan niet in. De voorzitter was het niet eens met den secretaris. Door het verkiezen van leden uit Helder zouden de clubs aldaar meer aan den Bond worden gebonden. Goedgevonden werd, dat het bestuur het Heldersche verzoek in overweging zal nemen en op de volgende jaarvergadering met voorstellen zal komen, die, als besloten wordt tot uitbreiding van het bestuur, statu- tenwirziging tot gevolg zullen hebben. Het volgende punt der agenda was: jaar- verslag van den secretaris. Dit ving aan met een memoreeren van het overlijden van mr. A. P. H. de Lange, voorzitter van de Maat- schappij ,.De Unie", aan wien het tegen- woordige kegelgebouw te d'anken is. Met trots werd geconstateerd, dat het jaar 1927 voor den Bond een jaar zonder weerga is geweest, waarin de beschikkinig werd ver kregen over zes banen in De Unie, voor welker totstandkoming zich ten zeerste heeft gei'ntereseerd de heer mr. J. P. Bosman. Ook den voorzitter. den heer J. Diepen, werd in dezen dank gebracht. Op het oogenblik zijn 23 clubs lid van den Bond, waarvan 6 uit Helder, met te zamen 336 leden. Het bestuur onderging geen verandering. De verzekering werd gegeven, dat de Bond wel zal uitkomen op de dit jaar in Rot terdam te houden groote wedstrijden. Hulde werd gebracht aan de club ,,Duim in't Gat" voor haar prestaties te Haarlem in den korpswedstrijd, waar zij den eersten prijs won met 314 hout. Gememoreerd werd het verloop van. de in 1927 gehouden wedstrijden, alsmede de jubilea van de clubs „Hard gaat ie" te Hel- d°r en „Onze Club" alhier. Herinnerd werd aan de aanschaffing van een bondsvlag in de Alkmaarsche kleuren, die wordt uitgesto.ken op wedstrijddagen. Het jaarverslag eindigde met het uitspre ken van de beste wenschen voor den Bond en de kegelsport. (Applaus.) De voorzit er bracht den heer Ham burger dank voor zijn uitgebreid verslag. P-unt 4. Verslag en rekening en verant- woording over 1927 van den penniingmees- ter, den heer Leujes. De Bond staat er, blijkens het verslag, financieel gunstig voor. Hij beschikt over een banksaldo van 1200 en heeft 141.61 in kas. Deze gunstige toestand veroorlooft het aantrekkelijker maken van de wedstrijden, wat reeds in den jongsten wedstrijd bleek. De voorjaarswedstrijd, v/aarop 6864 kaarten vrije baan werden verkocht, bracht een winst van 146.11; voor den najaarsweo- strijd werden 7974 kaarten verkocht, he winst was 56.86. De personeele wedstrijd van 2028 Maart, waaraan 94 leden deel- namen, leverde een verlies van 57.60. De uitgaven hadden in het afgeloopen jaar 3655.19 bedragen, de ontvangsten waren 4636.87, het saldo was dus 981.68. (Applaus). Namens dte commissie voor het nazien der rekening bracht de heer Jonker rapport uit Alles was in uitstekende ordh bevonden, wes- „Probeer dat maar eens zelf!" zei Detter- ling met een hoonlachje. „Mischien doe ik dat nog well" antwoord- de Oswald met rustig zelfvertrouwen. „Ik zou het in ieder geval een eind verder bren- gen dan thans het geval is. Wat mij altijd van julilie politie hindert, is dat jullie nooi-t ver der kunt zien dan je neus lang is! Nu Detterling haalde de schouders op en ver- wijderde zich, Stevenege wenikend hem te volgen. Doch Oswald legde een van zijn door sigarettentabak geel getinte vingers op den arm van den detective, en zeide: „Wat ik zeggen wou! Wanneer komt u eens kijiken naar die waterverfteekeniugen van mijn vader, waarover ik u heb gesprow ken? Ga nu mede, dan luncht u tiegelijik met me." „Zeer vriendelijk, maar vandaag is het mij ontmogeiijk", antwoordde Stevenege op op- gewekten toon. „Op een anderen dag zeer graag. Maar", liet hij er op volgen, Brans- dale in het oog krijgend, die met juffrouw Steel naderde, op weg naar zijn hotel, „d)ie heer daar zal ze zeker zeer graag zien, hij is een groot vereerder van die natuur van deze streek en decide mij gisteren mede, dat hij schilderijen verzamelt." Oswald nam Bransdale met een kritischen blik op. „Dat is die Amerikaan, nietwaar?" zei hij. „Is die niet milionair?" „Het zou me niet verwonderen", ant woordde Stevenege lachend. „In ieder geval is hii wel zooiets. Wilt u kennis met hem halve de penningmeester gedtechargeerd werd. Spr. wees nog cv het vele werk, aan de fuoctie van den penningmeester verbon den. Het applaus van de vergadering werd doer den voorzitter onderstreept met een hartelijk woord van dank aan den heer Leujes voor d'iens werk in het belang van den Bond. Punt 6. Verkiezing van di'ie bestuursleden (aftredend volgens rooster de heeren mr. C A. de Groot en E. S. Hamburger en wegens bedanken van den heer IT. F. Buijs. De heer de Groot had voor een nieuwe candidatuur bedankt, terwiji de heer Buijs had gemeend te moeten bedanken om te voorkomen da; twee leden van eenzelfdte club lid van het bestuur zijn.) De voorzitter bracht aan de heeren Buijs en de Groot een hartelijk woord van dank voor het vele, dat zij in het belang van den Bond hebben gedaan en hoopte dat zij ook in het vervolg, zij het dan niet meer als bestuurslid van den Bond, dezen en de kegel sport in het algemeen zullen blijven steunen. Gekozen werden de heeren Hamburger, Kollmann en dr. Mol met resp. 55, 38 en 29 van de 61 uitgebrachte stemmen. De voorzitter feliciteerde de gekoze- nen, van wie de beide eerstgenoemden, ter vergadering aanwezig, genoegen namcn met de verkiezing. (De heer Mol was na luting met den heer Oclders verkozen verklaard, nadat bij her- stemming beiden evenveel stemmen hadden gekregen.) Door den Voorzitter werden de hee ren Middel'hoff, Worm- en Nordcmann ver- zocht zitting te nemen in de commissie tot nazien der rekening over 1928. Genoemde heeren. namcn die benoeming aan. Rondvraag. De heer Q. J o n k e r herinner de er aan, -dat't vorig jaar het besluit is geno- men dat een baan ncutraal zou blijven, wat niet is geschied. •De Voorzitter antwoordde hierop dat dit wel het geval was met 3 banen, doch dat dit niet opgaat bij zes banen. De heer B r u g m a n steldte voor dat ten alien, tijde voor den aanvang der korpswed- strijden de baan gesteld \Tordt, dan blijft zij altijd neutraal. De vergadering nam dit vcorstel aan. De heer M. O 1 i e besprak de verhouding tusschen juniores en seniores in den vrije baanwedstrijd. De Voorzitter antwoordde hierop dat dit punt reeds in behandeling is bij het be stuur. De heer Harmsen was voor afschaf- fing der afd. seniores, terwiji de heer S. K o s t e r voorstelde alles vrij te laten. Het bestuur stelde voor dte capaciteiten van ieder lid over twee jaar na te gaan. Dit punt, alsmede het voorstel om baan E ook te doen stellen, zal door het bestuur in overweging genomen worden. De heer G. d e Wit was voor aansehaf fing van aanwij^borden. Dit voorstel werd door den heer S chel linger ondersteund, doch in dier voege dat hij met een bord voor de korpsbaan tevreden is. De heer W i 11 e (eigenaar der banen in de Unie) gaf de verzekering dat bij den eer sten wedstrijd een bord op de korpsbaan aanwezig zal zjin- De voorzitter uitte den wensch na mens het geheelte bestuur dat de heer Witte het zaaltje bij de kegelbaan zal trekken en sloot daarna de geanim-eerde vergadering. wieisws ZUID-SCHARWOUDE. Maandagavond werd vanwege den Vrij heidsbond een propaga-nda-avond gehouden in het lokaal van den heer P. Kramer. De voorzitter, de heer S. de Boer Kz., zeide in zijn opening o.m. dat het doel van deze vergadering was, om alhier wat meer belangsteling op te wekken voor den Vrij- heidsbond. Als spreker trad op d-e heer H. Groene- wout, geen onbekende in den Bond. Spr. begon met te zeggen, dat het zijn be- doeling was enkele woorden te spreken, ook in verband met de te houden filmvoorstelling De beginselen der liberale partij zijn in 1848 door Thorbeoke gegrondvest en sinds driekwart eeuw verkondigd. De t-egenwoor- diige Vrijheidsbond wenscht dit voort te zet- ten. De verschillende groepen vatten het Vrij- heidsbeginsel in tegenstelting van elkander op De Vnijheidsbond is voor vrijheid van ge- dachte, leVing en uiting, vrijheid van de dirukpers en het vereenigingsleven. Spr. is het Nederiandsche volk dankbaar, dat de vrijheid steeds heeft hoog gehouden. Vervolgens behandelde spr. het vraagstuk der landsverdediiging. De ontwapeniingsleuze is tegenwoordig mode geworden, een soort speculatie op het volk. Na de wereldoorlog gaat er geen dag voorbij of hiervoor wordt maken?" „Stel me aan hem voor", antwoordde Os wald. „Het lijfct mij wel de moeite waard om het te kennen. Deel hem mede, wie ik hen." Stevenege giroette Bransdale en stelde Os wald aan hem en juffrouw Steel voor, waar bij: hij- niet verzuimde nadruk te leggen op de ware of vermeende talenten van den jon- gen man. Daarna nam hij afscheid van hen en liep den inspecteur achterop, die nog steeds woedend was over de br-utaliteiten van den jongen dichter. „Zoo'n vervloekte, brutale, verwaande ezel als die jonge Cleverley is", gromde hij. „Ik heb hem steeds en' op iedereen aanmer- kingen hooren maken hij. denikt dat hij alles weet! Maar ik wil geen woorden meer over hem vuil maken." „Een beetje jong, verwaand en met zich- zeiven ingenomen", merkte Stevenege op. „De scherpe kantjes zijn er bij hem nog niet af. Maar gaan we nog naar Maidment? Ik zou gaarne een bevestiging krijgen van het verhaal van dien Grice. Dat lijfct roe wel be- langrijk." „Van 't hoogste belang, zou ik meenen". erkende Detterling. „Ga maar medte, de ,,Blauwe Leeuw" is hier om den hoek. En hoor dus! Ik zie er geen been in om aan Maidment mede te deelen, wat wij1 van Grice hebben vernomen. Grice verzekerde, dat hij het niet als een gteheim beschouwde. Een rare kerel, die Maidmentmaar we zul len maar niet veel woorden over hem vuil maken" gesproken. Nog maar heel kort geieden werd de landsverdediging door alle partijen aan- vaard. De S. D. A. P. sprak zich in 1921 uit voor natidnale ontwapening, na eerst voorstan der geweest te zijm van een volksleger, dat veel grooter en duurder zou zijn- als het ge- won-e legerstetsel. In verband hiermede herinnerde spr. nog aan het afkondigen der mobilisatie in 1914, voor welfce credieten de S. D. A. P ook heeft gestemd. De liberale partij concentreert haar kracht op de Internationale Ontwapening door middel van den Volkenbond. Dus geen nationale en eenzijdige ontwa pening. Spr. staat nog stil bij de schoolstrijd in Nederland, die op papier heeft opgehouden te bestaan, doch in werkelijfcheid nog steeds bestaat. Zelfs in de anti-revolutionaire „Stand- daard" word't gewaarschuwd tegen de in haar onderscheidene schakeeringen veroor- zaakte versnippering van het onderwijs. Het is nu zoo moeilijk om satnen te werken, daar de jeugd reeds vanaf de wieg van elkander gescheiden wordt. Tenslotte noemde spr. als sociale wetge- ving de Ziektewet, de ongevallenwet waarbij Pierson Borgesius zich zoo verdienstelijk heeft gemaakt, en het staatspensioen dat straks weder verdwijnen zal, als niet wordt opgepast. Van al deze dlingen is de Vrij heidsbond krachtig voorstander. Van de gelegenheid tot debat werd ge- bruik gemaakt door den heer P. Zeeman. Spr. was van meening, dat het ook de schuld van den Vrijheidsbond is, dat niet meer bereikt is met het staatspensioen. Wat de strijd tusschen openbaar en bij- zonder onderwijs betiof, is men 'n heilloozen weg opgegaan In verband hiermede noemde spr. hetgeen in Alkmaar en ock hie'" ;n Zuid- Scharwoude is geschied door subsvdiever- leening aan het R.K. Lyceum, waaraan ook door den Vrijheidisbond is medegewerkt. De vrijheid van de liberale partij op poli tick geb-ied is niet betracht, daar men zich tegen het algemeen kiesrecht verklaarde. Spr. erkende dat de sociaal-democraten op het standpunt stonden van het volksleger. Uit de wereldoorlog zijn echter ervaringen opgedaan en door moreele motieven gedre- ven heeft de S. D. A. P. zich uitgesproken voor Internationale en Nationale Ontwape ning. Na repliek werd overgegaan tot vertoo- ning van de Vrijheidsfilm, een propaganda- film, die goed geprojecteerd werd. Met een woord van dank werd deze niet druk bezochte vergadering gesloten. BEVERWIJK. Alhier is gisteren aanbesteed het bouwen van een cpenbaar slachthuis annex koelhuis met bijbehoorende werken. Laagste inschr. P. Rings, te Santpoort, voor 64.700. HOORN. Maandagmiddag vergad'erde in het hotel De Witte Engel alhier de Vereeniging van eud-leerlingen der Hoornsche Kaasmakers- school. Het jaarverslag maakte melding van een stijginig van het aantal leden, dat momen- teel bedraagt 50 gewone, 13 buitengewone, 7 donaeurs (perscnen) en 18 denateurs (ver- eenigingen Een voorstel werd ingediend, om het perso- neel van fabrieken, aangesloten bij den Nieuwen Bond van Zuivelfabrieken, dat thans driemaal zooveel lesgeld moet betalen voor het volgen van den botercursus, van wege den Bond in de gelegenheid te stellen den cursus te volgen. Uitgebreide besprekingen werden gevoerd over de kaasmerken, waarover door verschil lende leden klachten waren ingediend. Broos- heid, dikte, slechte perforatie en minder goe- de verpakking, waren de oorzaken tot de klachten geweest. De heer De Wit van de kaasmerkenfabriek te Leiden meendte, dat aan de klachten wel een eind zal komen, nu men er in geslaagd is, de merken absoluut vlak te krijgen. Een ander punt, waarover uitvoerig van gedaehten werd gewisseld, was de vraag: werpen de kaaskeuringen in haar tegenwoor- digen vorm nut af? De heer Ni. Groot, die dit ondewrerp m- leidde, was reeds lang tot de conclusie ge komen, dat de kaas, die op de markt komt, in waarde veel minder is dan die, welke door de fabrieken ter keuring wordt gezondten. Op die wijze ontkende hij het practische nut van de keuring en hiji vroeg zich af of de 300 welke de vereeniging daarvoor uitgaf, niet beter besteed konden worden. Hij wist, dar het meermalen voorkwam, dat de inzenders hun vragenl'ijsten invuldten zonder aanteeke- ning voor de juiste gegevens te hebben_ ge houden en meest-entijds afgaandte op bij een vorige keuring opgegeven bijzonderhed'en. Dr. Schey erkende, dat de kaaskeuring Van nabij in zijn gelagkamer beschouwd, maakte Maidment op Stevenege den in-druk een man te zijm, waarmee men liefst geen standjes moest hebben, een dikke kerel met hangwangen, met een nijdigen blik en grove manieren. Het was zoo'n echt type, dat onaf- scheidelijk is van een groote sigaar, een dikken ring en een opzichtigen das, en zijn rauwe, schorre stem, wekte onmiddellijk her- innieringen aan de renbaan op. Maar hij toonde zich voorkomend en gastvrij en onder de opmerkinig, dat hij juist op punt stond een borrel tot opwekking van zijn eetlust te ne men, drong hij zijn bezoekers mede een glas sherry op. En nog voor Detterling de zaak ter sprake kon brengen, waarvoor zij naar hem toe waren gegaan, begon hij er zelf over. „Ja, zeide hij:, die Joe Grice was zeker bij hem geweest. Och ja, die Joe Grice was geen kerel om zoo iets lang voor zich te houden. Daar was hij te loslippig voor." „Maar hiji heeft ook volstrekt diet gevraagd het te verzwij-gen, dat wij het van hem had den" merkte Detterling op. „Dat is ook niet moodig, beste kerel", ging Maidment voort, ..ofschoon ik er met geen levende ziel over gesproken had als met Joe. Ja, 't is alles precies zoo ik zou mis- schien in den loop van den dag wel zelf aan het bureau zijn aangekomen om het te ver- tellen, nadat ik het verloop van het onder- zoek had gehoord. Ik zat Whatmore achtcr de broek voor vijftien pond, die hij mij al weken schuldig was. Ik had hem een termiin Voortom( feSiTtelt"riVS.1t Hi: Griep Influenza Roodvonk onder het gebrekkig werk kon worden ge-: ramgschikt, maar als men al het gebrekkige zou gaan afschaf fen, zou het er slecht gaan uitzien. Beter deed men, te trachten van dai gebrekkige werk wat beters te maken. De ver gadering bleek het in vele opziehten met den heer Groot eens, hoewel men algemeen het nut der keuring niet kon ontkennen. Men zal de bonden met het gevoelen der vergadering in kennis stellen. EGMOND AAN ZEE. Met een getal van 28 deelneemsters werd de „Moedercursus" der plaatselijke afdeeling van „Het Witte Kruis" aangevangen onder de leiding van zuster Drentje van Alkmaar. Alvorens de werkzaamheden een aanvang narnen, heette de voorzitter van „Het Witte Kruis", de heer B. A. van Kleef, de leidster welkom in een korte toespraak, waarin ook gewezen werd op het belang van een derge- lijken cursus in het algemeen, doch in het bij- zonder voor Egmond, waar het sterftecijfei onder de zuigetingen hooger is, dan het Noord-Hollanbsch gemiddelde. Spr, wensch- te der docente prettige en leergierige leerlin gen toe in de hoop, dat de cursus aan het doel zou mogen beantwoorden, Bij den nu begon- nen cursus kunnen geen nieuwe deelneemsters meer worden toegelaten, daar het maximum 30 bedraagt. Hoogstens is er nog plaats voor een heel enkele jonge moeder. Evenwel, wan neer er nog meer liefhebsters zich komen aan- melden, zal er tweede cursus georganiseerd worden. De heer v. K. verzocht dit aan be- langstellenden miede te deelen en maakte ttvens bekend, dat de vereeniging „Maat- schappelijk Werk" het plan overwoog om aan dezen „Moedercursus" een tentoonstel- ling te verbinden van alles, wat de zuigelin- genzorg dienen kan (het kan ook wel een avond met lichtbeelden van dezelfde strek- king zijn). De lessen werden gegeven in de school voor voorbereidend onderwijs, door het ge* meentebestuur hiervoor welwillend afgestaan ter wijl de noodige stoeien verschaft worcer, door het kerkbestuur. Dit is wel wat lastig. daar de school telkens weer leeggehaald moe; worden voor de kinderen. Hiervoor schijn echter een oplossing mogelijk te zijn. TEXEL. (Vervolg raadsverslag.) 8. Subsidie aan de Adviescommissie voor bouwontwerpen. Ter uitvoei'ing van het op de gemeente- begrooting voor 1928 onder den post, uitge trokken subsidie, hebben B. en W. met ingang van 1 Januari 1928 miet de Adviescommissie der Noordhollandsche gemeenten voor bouw ontwerpen en uitbreidingsplannen eene over eenkomst aangegaan op den grondslag van de overeen-komst tusschen de Adviescommissie en de afdeeling Noord-Holland van de Ver eeniging van Nederiandsche Gemeenten. Evenwel heeft de commissie ook over de jaren 1926 en 1927 de verschillende bouw- plannen, waarvoor B. en W. vergunning had den te verleenen, met het oog op de wel- standsbepaling in artikel 7-bis der bouwver- ordtening voor ons beoordeeld en daaromtreni van advies gediend. B. en W. stellen den Raad voor aan d( meergenoemde commissie voor haar to 1 Januari 1928 verstrekte adviezen een sub sidie te verleenen van 140. De voorzitter decide nog med'e, dat in de bedoelde jaren resp. 28 en 39 bouwaanvra- gen zijn behandeld en dat de commissie in de volgende jaren 40 cents per mills van de bouwkosten berekend wenscht te zien. De heer Kikkert meende, dat men van de Adviescommissie niet veel plezier beleeft. De voorzitter zeide evenwel, dat zij goec werk heeft gedaan. Hierna werd het voorstel van B. en \k aangenomen. 9. Voor een vernieuwing klokkestoel enz. ii gesteld tot's miiddags een uur op den be wusten dag en fclokke een uur betaalde hij Op je gezondheid, beste kerel, en ook dit van uw vnend; als je een beter glas sherry echte Amontillado, man! hier in di;1 oude stadje kunt krijgen, houd ik me vooi het adres aanbevolen." „Prachtwijntje", verklaarde Steven-ege, „goed belegen ook! Op uw gezondheid, mijn heer Maidment. En hoe betaalde Whatmore u? In wat voor munt?" „Hij betaalde me in dat leelijike bankpa- pier, dat ik niet goedi kan zetten!" antwoord de Maidment. ,,Biljetten van een pond en vac tien shilling Ja, ik had veel liever -goud ge-. zien en hooren klinken. Want dat papieren- geld jandorie, dat is me altijd een erger* nis!" „Gaf hij niet een paar vijf ponds-biljetten?" vroeg Stevenege. „Neen, vadertje", antwoorde Maidment. „Niets a-nders dan bankpapier, waarvan het vrijwel onmogelijk is de herkomst na te gaan, als u daarop wilde aansturen. Neen geen enkel vijf ponds-papiertje." „Je weet niet, waar hij het geld vandaan had, Maidment?" vroeg Detterling. „Neen, kerel, dat weet ik niet, ik heb er geen flauw idee van. Maar het kan me ooi geen steek schelen, nu het in mijn zak terecht is gekomen. En daa-r zit het natuurlijk nog in!" rW/ordr vpt-urt1 t/1 V T 241 Ue,4EeefoiUsrfiettcrt<t? en anhera besmettelijte ziekten. Bij alle ApotRetSri en Drogisterijeni a f'.-e- perjescb.

Alkmaarsche Courant | 1928 | | pagina 5