DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. No. 4# Honderd dertigste Jaargang 1928 ibonncmentsrrljs Mj yoornitbetaling per S maandeu f2.-, fr. per post f2.50. Bewijsn. 5 ct Advertcnticpr. 25 ct p. regel, grootero letters naar Brteven franco N.V. Boek- en Handalsdr. r.h. Hennjs. Coster Zoon, Yoordam C9. Tel. Administr. No. S. Ecdactlo No. 88. VBUDACI 17 FEiBRirARl Hit het Parlemenf: Dagelijksch overzichf. Biaitenlansl BinBienlanci Dit hummer besfaaf uif 3 bladen. Diredeur: G. H. KRAK. Hoofdredacteur Tj. N. ADEMA. l Den Haag, 16 Februari. De Eerste Kamer is ook heden nog niet gereed gekomen met de voordracht tot sa- menvoeging van de beide departementen van Oorlog en Marine tot een aepartement van Defensie. Vooral de tegenstanders hebben zich doen hooren, maar uit den aard der zaak konden zij niet veel nieuws te berde brengen. De eerste spreker, die zich heden tegen het ontwerp deed hooren, was mr. Ver- kouteren (C.-H.), die voor de geschiedkundi- fe beteekenis van onze vloot zooveel eerbied eeft, dat hij het zeer zou betreuren, als zij niet meer door een eigen departement werd beheerd. Tegenstanders waren ook de heeren firiet (A.R.) en Van Wassenaer van Cat- wijck (C.H.), omdat beiden meenden dat de minister den verkeerden weg was opgegaan: bij had eerst moeten beginnen met onze ma rine te splitsen in een Nederlandsche en een Indische zeemacht, en als dan aan de laatste een zelfstandig bestaan was toegekend, had men de Nederlandsche marine bij Oorlog kunnen inlijven! Voorstanders waren de heeren Van Emb- den (V.D.), die mede namens zijn partijge- nooten sprak en het voorstel best vond, om dat daarmede bezuiniging op onze defensie werd verkregen, Van Lanschot (R.K.), en 'Janssen (R.K.) die over het algemeen in- stemden met den gedachtengang van den minister. Minister Lambooy is heden nog begonnfn met te antwoorden, maar niet veel verder gekomen dan tot bestrijding van de oppositie welke vooral van marinekringen uit tegen het voorstel is gevoerd, waarbij niet altijd van eerlijke middelen gebruik is gemaakt. Morgen zet hij zijn rede voort en morgen valt ook zeer waarschijnlijk de beslissing. Aan een voorspelling daaromtrent wagen we ons niet. De behandeling van de begrooting van Curasao in de Tweede Kamer is gister niet ten einde gebracht, gelijk wij door een ver- gissing meldden, maar zelfs heden is de Ka mer er niet mede gereed gekomen. Er zijn al- lerlei klachten over miskenning van de autonomie van het eiland, over de aanstelling van militaire politie, over het beleid van deri gouverneur enz. Het zijri altemet kleinighe- den, maar er heerscht ontevredenheid onder de bevolking en in de Kamer heeft deze weerklank gevonden. De minister van Kolo- nien heeft beloofd een en ander te onderzoe- ken of te verbeteren, maar intusschen is de beraadslaging zoo traag geloopen, dat de Kamer ook heden niet met dit staartje van de staatsbegrooting is gereed gekomen. Dinsdag wordt de behandeling voortgezet, daar de Kamer morgen den ganschen dag afdeelingsvergadering houdt. DE DUIT5CHE TRAGI-COMEDIE. Reeds heden Rijksdagontbinding? Onvervulbare wenschen der par- tijen. Verkiezingspropaganda en landsbelang. Tot Dinsdagavond had men nog niet a 11 e hoop opgegeven om het leven van de Dait- sche regeeringscoalitie te rekken. De pogin- gen, die tot op het laatste oogenblik weraen aangewend om owereenstemming te bereiken, hebben echter alle schipbreuk geleden en Woensdag verklaarde de katholieke Centrum- partij dan ook, dat zij de coali-tie als ont- bonden beschouwde. Men besloot echter de wetgevende taak, met uitzondering van de schoolwet, af te doen, alvorens tot Rijksdagontbinding over te gaan wat ihierop neer komt, dat de be grooting en aanvulenide begrooting zouden worden behandeld. De partijen moesten daartoe beioven, zich voor de afdoening van dit noodprogram in de spreek+ijden te laten rantsoeneeren en hun partij-beginselen niet naar vdren te brengen, zoodat uiterlijk einde Maart de Rijksdag zijn taak beeindigd zou hebben. Reed's aanstonds vermoedde men echter, dat van d'it vermijden van politieke debatten wel weinig terecbt zou komen. Uit ervaring weet men dat in den Rijks dag bij de minste wrijving vonken ontstaan en daarna spoedig de vlatnmen oplaaien en de partijen zuilen telkens in de verteidiing komen met twee gezichten, het eene naar de zaal, het andere naar hun kiezers, te werken En inderdaad zijn gisteren bij' de bespre kingen tuschen het rij'kskabinet en de voor- coa''d€partijen dan ook nieuwe moei- hJ'kheden gerezen van zoo ernstigen aard, dat men in partem emtai re kringen rekening gaat houden met dte mogelijkneid, dat die Kijksd'ag het niet eens tot einde Maart zal withouden en Wiel'licht reeds heden zal wordten out bond en! tcw0 ,.^udsch-nationalen hebben namelljk potseling den eisch gesteld, dat het in de supplementaire begrooting uitgetrokken be- ag voor steun aan den noodfijdenden landl- t'waanmerkeHj'K verhoogd zal worden, wat atuuirhjik een verkiezingsmaatregel is. x.1S, v°°i" het Centrum aanleiding geweest men fn van ^en e'sch. dat alvorens e' aan de boeren geeft, eerst eens geaadit moet worden aan de lotsverbetering renJliiep0nST^n'eercl;en en an'dere sociale f«ntetrekkers. Klaarbhjkeiijk hoopt het Cent- trum met dezen sociaal-politieken eisch nog eens even een goeden indruk te maken op de katholieke arbeiders. die zich immers biji monde van Stegerwal'd en Inrbusch den laatsten tijd zoo bitter hadden beklaagd over de sociaal-politieke activiteit van de Gen- trumsleiders. In dezen edelen wedstrijd om de stem des kiezers wilde natuurlijk dte Duitsehe Volks- partij ook niet achterblijven. Zij eischte ten slotte steunmaatregelien voor de door den oorlog verarmdte kleine renteniers. Ten overvloede heeft dte sociaal-diemocra- tische fractie in haar gisteravond gehoudteni vergadering nogmaals uitdrukkelijk vastge- steld, dat zij bereid is loyaal mee te werken aan de afdoening van begrooting en hangen- de weisontwerpen, onder voorwaarde, dat men haar garandteert, dat de verkiezingen uiterlijk op 13 Mei zuilen plaats vinden. De Duitsch-nationaten echter willen de verkie zingen zoo lang mogeiijk uitstellen, liefst tot na den zomer en weigeren dan ook pertinent dezen sociaal-democratischen eisch te accep- teeren. Verwezenlijking van al deze eischen is na tuurlijk onmogelijk, en daar geen van de partijen ten behoeve van haar concurrenten afstand van zoo fraaie verkiezingspropa- ganda Wi'l doen, vreest men in parlementare kringen, dat de besprekingen over het werk- program op deze klip zuilen stranden. Maar vooral in Centrumskringen is men uiterst pessimistisch gestemd. Het zal een wonder mogen heeten, wanneer het dezer dagen niet tot een ui'tbarsting komt En dit is nu de tragi-komische zijde van al deze moeilijkheden: dat de partijen ieener- zijds al het mogelijike doen om in het lands belang de meeningsverschi'llen op te schorten en anderzijids terwille van dte verkiezings- propaganda het landsbelang totaal terzijde schuiven en de meeningsverschillen zoo scherp mogeiijk tot uiting doen komen VOLKENBOND. DE VOORBEREIDENDE OOMMISSIE. Tegen 15 Maart bijeengeroepen. Jhr. Loudon heeft tegen 15 Maart de voor- bereidende on'twapeningscommissie bijeenge roepen. De voorloopige agenda bevat die werkzaam- heden van het cocnite voor veiligheid en ar bitrage, voorts de Russische ontwapenungs- voorstellen en den stand der werkzaamheden der voorbereidende commissie. Tijdens deze vijfd'e zitting zal de tweede lezing van het ontwerp-conventie plaats heb ben, terwijl het nemen van een besluit aan- gaande den datum der ontwapcningsconfe- rentie waaxschijnlijk wordt geacht. DUITSCHLAND. EEN POLITIE-COMMfSSARIS GEARRESTEERD. Door de Fransche politie te Bad Neuenahr. In Bad Neuenahr werd gsteren door de Fransche politie een Duitsch commissaris van politie, Steinebach, gearresteerd en naar het huis van bewaring in Mainz overge- bracht, dat onder de bezettingsoverheid staat. Volgens de „Voss. Ztg." is de reden van deze arrestatie de volgende Steinebach zou in bet proces wegens land- verraad tegen den Franschen Cnemer een valseheverklaring hebben afgelegd1. WEER EEN VEEMGERICHTS- MO'ORD. Dezer dagen is te Greifenhagen in Pom- meren een lijk ontdekt dat thans is herkend de verslagene blijkt te zijn de soldaat Schmidt, geboortig uit Stettin, die sinds 1918 bij de weermacht diende en lid is geweest van de orga n isa ti e-Ross bach Te Bremen is de vermoedelijke dader van den veeingerichtsmoord1 aangehcudten. Het is een soldaat uit dtezelfde compagnie als Schmidt en hij was reeds op weg naar Hon- garije, doch wilde eerst een afscheidsbezoek bij zijn ouders te Bremen brengen, waar hij gearresteerd kon worden. HET PROCES KRANTZ. Haastige spoed Het geval KrantzrScheller, waarover het proces in Duitschland nog aan den gang is, werd reeds voor't tooneel bewerkt door Syl via von Harden, in een stuk „Kindergarten", dat nog in dit seizoen te Berlijn zal worden gespeeld. FRANKRIJK. HOOG WATER. De rivieren Seine, Rhone en Loire zijn door den regen zeer gewassen. Overstroo- mingen worden gemeld uit verschillende dee- len van Frankrijk. Een ernstige aardschuiving bedekte een aantall graven van de Parijsche begraafplaats Pantin, waar tienduizend kubieke meters zand van een aangrenzenden heuvel afscho- ven. ENGELAND. OVERSTROOMINGEN. Na 20 uur van onafgebroken regen is de rivier Dee sinds gisteren drie meter gestegen en de boeren hebben met groote mocite hun vee uit de weiden kunnen halen. De rivieren Wye en Derwent in Derbyshire zijn ook bui- tsn ha#r severs gytrcdeu en in Merioneths hire in Wales is het geheele locale verkeer door de overstroomingen gestremd. Zoolang de wind Zuid-W'est blijft is er gevaar voor uitbreiding. E>e Thecms is te Sheppertow sterk gerezen, maar levert elders nog geen gevaar op. EEN GEHEIMZ1NNIGE ZAAK. Scotland Yard is weer bezig een geheimzin- nige zaak op te helderen. Gisteravond is bij het Earl's Court-station het .overreden lijk gevonden van een man, die geen enkel ber- keniningsteeken bij zich droeg, behalve een klein dagboek, waarin o. m. de aanteekening stondl: „Ik heb Vi vermoord". Vi is de afkor- ting van den moisjesnaam Violet. Er worden reeds sinds eenige maanden twee vrouwen van dien naam vermist, waarvan er een in Putney wconde. Het plaatsbewijs, dat d'e man bij zich droeg, was te Putney afgegeven. Het lijk van den man is echiter niet herkend door de familiebetrekkingen van de vermiste vrouw, AMERIKA. DE KINDERMOORDENAAR VAN LOS ANGELES. Hickman, de jongeman, die wegens den moord op het meisje Parker is ter dood ver- oordeeld, staat thans terecht wegens mede- plichtigheid aan den moord op den drogist Ivy Thim. Met een makker had Hickman getracht den drogist in diens winkel te be- rooven; maar de man stelde zich te weer en werd neergeschoten. De medeplichtige is een jongen van zestien jaar. AMNESTIE BELOOFD. Aan de opstandelingen. Generaal don Jaime Carillo, de bevelheb- ber der regeeringstroepen, die tegen de ka- tholiek opstandelingen in de centrale staten optreden, heeft, naar de „Times" meldt, met goedkeuring van president Calles een mani fest uitgevaardigdt waarbij amnestie wordt belofd aan alle opstandelingen, die zich bin- nen cn week overgeven. In het manifest wordt den opstandelingen verzekerd, dat huu levens en eigendommen zuilen worden be- schermd1 en dat hun vrijgeleiden zuilen war den verstrekt om hen in staat te stellen naar huis terug te keeren. Een commissie van zakenlieden, boeren en arbeiders heeft eeii bezoek gebracht aan den minister van binnenl andsche zaken Tejeda^, om hem aan te bieden te helpen de orde te herstellen door te trachten de opstandelingen te overreden de wapens neer te leggen. PROF. HUGO DE VRIES 80 JAAR. Ter gelegenheid van den 80sten verjaar- dag van onzen beroemden Nedierlandschen plantenkundige, prof. Hugo de Vries, is gis- termiddag in die gehoorzaal van de Hortus Botanicus te Amsterdam een buitengewoon college gehouden, waar prof. Stomps en prof. Th. Weevers in treffende redevoeringen dte wetenschappelijke verdiensten van den 80- jarige hebben geschetst. De collegezaal was met een groot aantal belangstellenden gevuld. Onder hen bevon- den zich de Curatoren van de Universiteit, de wethouders Vos en Ketelaar, verschillende Hoogleeraren en vele studenten. Prof. Stomps heeft in zijn rede de levens- loop van prof. Hugo de Vries geschetst. Daarbij heeft hij in het bijzonder beschou- wingen gehouden over de wetenschappelijke verd'ensten van den jubilaris, die een wereld- naam heeft. Prof. Wevers heeft meer in het bijzonder de groote diensten uiteengezet, welke prof, dte Vries door zijn onderzoekingen aan de zui vere plantenphysiogie heeft bewezen. De Universiteit te Tubingen, waar ver schillende geleerden zich speciaal met de door prof. Hugo de Vries behandelde ondier- werpen bezighouden, heeft den 80sten ver- jaard'ag van den „vadter der erfelijkhddsker" j.l. Dinsdag in een bijzondere bijeenkomst ge- vierd. Voor de stampvolle collegezaal van het Bo- tanisch Instituut sprak in de eerste plaats prof. Th. J: Stomps uit Amsterdam, die leven en werken van prof. De Vries uitvoerig scbetste. Daarna voerdten nog een 4-tal pro- fes'soren het woord. Na de voordrachten volgde een feestel'ijk samenzijn, waarin een fraai geteekende cor- konde in ontvangst werd genomen door prof. Stomps, uit Amsterdam, die haar dezer dla- gen te Lunteren aan prof, de Vries zal over- handigen. Koninkliike onderscheiding. Bij kon. besluit is toegekend! het grootkruis in de Orde van Oranje-Nassau aan dr. Hugo dte Vries, oud-hoogleeraar aan1 de Gemeente- lij'ke Universiteit te Amsterdam, wonende te Lunteren. De Senaat der Land'bouwhoogeschool te Wagenimg heeft besloten prof. dr. Hugo de Vries, den grooten geleerde met wereldver- maardheidi, ter gelegenheid1 van zijn 8'0sten verjaardag, het eere-doctoraat in de land- bouwwetenschap te verleenen. EEN GOED VOORBEELD. De rentmeester van het landlgoed Middach- ten heeft in verband met de moeilijkheden voor de pachters van weilanden, om de pacht- som op te brengen, deze uit eigen beweging verlaagd1 met bedragen, varieeerend van 10 tot 30 per bunder. De rentmeester zeide toe, de voorwaarden nog milder te zuilen maken, wanaeer dit m het cajaar bij die heryerpach- tinjgen noodig mocht blij'ken. De lage melk- prijzen maakte nihet ondter de bestaande om- standigheden onmogelijk, het weidebedrijf ook maar eewigszins loonend uit te oefenen. ONREGELMATIGHEDEN TE OOEVORDEN. Geen goede controle. De gemeenteraad van Coevordten heeft het rapport over de onregelmatigheden bij de gemeente-bedrijven behandeld. De commissie conclud'eerde, d'at de gemeente wel geen geld tekort is gekomen, maar dat de controle toch veel te wenschen heeft overgelaten, waarom aan B. en W. verzocht wordt maatregelen te nemen, dat de controle verseherpt wordt. De afgetredten wethouders Homan en Van Buu- ren, hadiden een verweerschrift ingeleverd, waarin zij betoogdten, dat alles lag aan de mindtere geschiktheid van den voormaligen boekhouder. Zij' hadden voorgesteld dien te ontslaan, maar de raad wei'gerde dat en stel de hem vast aan, die echter, zelfs nadat B. en W. dat verschillende malen verzocht hadden, geen „steekproeven" instelde en verzekerde, dat alles prachtig liep, terwijl dat niet het ge val geweest is, omdat later gebleken is, dat de secretaris een tekort heeft gedekt van den meteropnemer door hem een voorschot te ge- ven, wat dteze terug heeft betaald'. Bij d'e besprekingen gaven B. en W. toe, dat de controle scherper had moeten zijn en verklaarden, reeds maatregelen voor 'n betere controle te hebben gencmen. Zij spraken er hun veromtwaardiging over uit, dat de ac countant van het verificatiebureau van de Vereeniging van Nederlandsche Gemeenten, op het gernis aan controle niet dte aadacht ge- vesti'gd heeft. De raad1 sprak als zij meening uit, d'at het niet goed! is, dat men bij de gemeente tekorten d'ekt door voorschotten te geven zonder voor- kennis van B. en W. BRANDEN. Te Haalcsbergen ontstond brand in een boerderij, gelegen in de buurtschap Veld- maat. Men slaagdte er in het aanwezige vee te redden. De geheele boerderij ging in vlam- men op. Verzekering d'ekt slechts ten dteele de schadte. Te Bellingwolde is afgebrand d'e behui- zing van Berend' Muldter. Het vee werd gc red. DE GEZONKEN BOTTER BIJ TE'R SCH E L LI NIG. Woensdag waren eenige Urker botters naar zee vertrokken voor onderzoek naar de gezoniken hotter. Zij hebben echter niet kun nen vaststellen of het inderdaad een Urker hotter is geweest, dooh een der botters van de Urkervloot no. 169 is nog niet uit zee terug- gekeerd. Er bestaat groote ongerustheid dat het de U.K. 169 is, welke Maandagavond jl. bij de kust van Terschelling is vergaan. De U.K. 169 was bemand met de gebr. van der Bergh en een knecht. DE M'OO'RD TE CULEMBORG. Het optreden van den burgemeester Op de vrageo van het Tweede Katnerlid den heer Hermans betreffende het optreden van den burgemeester an Culemborg in verbanc met de moordzaak aldaar, antwoordde de mi mister, van Binnenl. Zaken en Landbouw: Nadat de minister kennis had gehomen van h'et berieht in „Het Volk" van 1 Febr. j.l., 'hetef'thij den burgemeester gevraagd zijn le zing te mogen vernemen van hetgeen in de des betreffende vragen wordt aangevoerd. Daar bij is gebleken, dat de burgemeester zich heeft laten leiden door den lofwaardigen gedach tengang, d'at, zooveel doenlijik, ongeregeld- heden in verband met de moordzaak moeten worden voorkomen en het onderzoek der justi- tie niet n<>g meer mag worden bemoeilijkt door het optreden van ombevoegden. Wat's burgemteesters houding betreft, zoo als deze meer in het bijzonder in de vragen wordt besproken, mierkt d;e minister op De actie, welke mr. Roobol in de gemeente voert, heeft met name op 3D en 31 Dec. j.l tot ord'everstoring geleid. Dit heeft den bur gemeester aanleiding gegeven om, toen hij toevallig den hotelhouder ontmoette, bij wien mr. Roobol pleegt te logeeren, d'ezen er op- merkzaaam op te maken, dat de goede naam van zijn huis niet gebaat kan zijn, als van daaruit een beweging op touw wordt gezer, die tot moeilijkheden met d'e politie leidt. Een gemeentewerkman, die in zijn dienst, tijd lange gesprekken over de moordzaak placht te houa'en, is door den burgemeester er op gewezen, dat dit ongeoorloofd was Daaraan is dte opmerking toegevoegd, dat ook buiten dienst personeel, in gemeentelijke fcetrekkingen werkzaam, zich heeft te ornthou- den van een ongepast optreden, dat, in ver band met de moordzaak, tot ord'everstoring kou kunnen leiden. De burgemeester heeft den heer Van Blit- terswijk geenerlei bevel gegeven, waartoe hij. trouwens de bevoegdheid miste. Wel heeft hij d'iens patroon er opmerkzaam op gemaakt, dat de heer Van Blitterswijk zich in zijn werk- tijd'_ voortdurend met de moordzaak scheen bezig te houden', waaruit stilzwijgende in- stemming van: den werkgever met zijn optre den in dezen' door sommigen werd afgeleid. De patroon zou toen den werknemer voor de keuze stellen of zich in zijn werictijd alleen met zijn arbeid bezig te houden, of ontslag te vrageni Eenige dagen later is ontslag gevolgd. maar, volgens mededeeling van den werkge ver, had dit niets uitstaande met het onder- houd tusschen hem en dm bumeineester. Deze laatste heeft eenige dagen daarna een bezoek ontvangen van den heer Van Blitters wijk, maar dit geld een andere zaak. De minister kan aan de mededeelingen vac den burgemeester geen vrijheid ontleenen, om dezen een opmerking te maken. DE GASCORRUPTIE. Te Oostzaan. In de raadsvergadering te Oostzaan vroeg een der raadsleden of er omtrent de beweer- de corruptie bij het gemeentelijk gasbedrijf al iets naders van die Justitie was'vernccnen. De burgemeester antwoordde ontkennend. Hij zal informeeren. Er was n.l. meegedeeld, dat dte naam dezer gemeente in de boeken van een der leveran- ciers was gevonden met betrekking tot re- tourcommissies. De heer Van Noord (S. D. A. P.) meende, dat het gemeentebestuur op de Justitie aan- drang moet oefenen, daar zij anders niets doet. EOHTELIJK DRAMA. De 30-jarige man, die zich gister voor de vierde kamer der Amsterdamsche reehtbank te verantwoorden had ter zake van poging tot moord, tot docdslag of tot zware mishan- deling, huwde op 8 December 192D met zijn thans 31-jarige ecbtgenoote, die hij van haar vijiftiende jaar af kende. De vrouw bracht een voorkind1 mee ten huwelijk, dat hij echtte. Tij dens het huwelijk werden drie kinderen ge- boren. Verda^h te woonde destijds met zijn gezin te Rotterdam, waar hij corrector bij een krant was. In September 1923 kreeg hij zijn ont slag. Hij raakte toen in financieele moeilii'k- heden. Zijn vrouw ging met de vier kinderen naar haar ouders en hij-zelf kreeg, na een veroordeeling ondergaan te hebben, in een reclasseeringsinrichting onderdak. Vervol- volgens werd' hij in L)en Haag bij een uitge- versfirma corrector. In Januari 1924 had de verdachte opge- houden met zijn vrouw samen te leven. Tot Juni 1927 bleven zij uit elkander, maar daar na woonden zij te Amsterdam weer een tijd- lang samen. 't Ging echter niet goed. Er was voortdurend geharrewar tusschen het echt- paar, doch bovendien werd de slechte verhou- diing verschertp, doordat er een ander in het spel was. Nadat het echtpaar weer uiteengegaan was, ki'eeg de vrouw een betrekking als'buf- fetjuffrouw in cafe „Het Molentje" op den Singel te Amsterdam. Daar ging verdachte haar wel eens opzoeken en sedert 'ontmoette hij ook wel den persoon met wien de vrouw omgang had. In den nacht van 10 op 11 December, tegen het sluitingsuur stond verdachte de vrouw op straat op te wachten; op eenigen afstand stond de ander, een 24-jarig kan- toorbed'iendte. Toen d'e vrouw't cafe verliet en zich bij den kanfoorbediende voegde, gaf ver dachte op opgewonden toon te kennen, dat de vrouw met hem zou meegaan. De kantoorbe- d'iende zei toen: „de juffrouw gaat met mij mee!" De verdachte liep even door, doch keerde plotseling terug en loste vier schoten. uit een automatisch pistool patent Browning, zoowel op den man als op de vrouw. De kan- toorbediende liet zich op den grond vallen, de vrouw liep hard weg. Geen van beiden had letsel gekregen. De dader vluchtte, doch werd spoedig gearresteerd. In de instructie had verdachte opgegeven, dat het zijn bedfteling was geweest, de vrouw te doodten en d'at het hem niets had kunnen schelen, als hij beiden had geraakt. Thans beweerde hij, op beiden te hebben geschoten, evenwel niet met de bedoeling om hen dood te schieten. Zijn vrouw had hij slechts willen vei'wonden. De revolver verklaarde hij op 2 December te Anfwerpen te hebben gekoeht en haar, als hij te Amsterdam uitging steeds bij zich ge< stoken te hebben. Verder bleek verdachte zich te hebben uitgelaten, diat hij van de vrouw hield, niet van plan was haar in den steek te laten en dat „binnen vier weken alles zou zijn a f geloopen". met zijn vrouw te verzoenen, niet ter wille van zijn vrouw, maar ter wille van de kinde ren. Hij zeide thans getracht te hebben zich weer De echtgenoote zelve verklaarde, dat ver dachte niet alleen haar, maar ook d'e kinderen haatte. Het O.M., mr. De Blecourt, achtte bewezen paging tot moord op de vrouw en poging tot doodslag op den kantoorbediende. De vrouw is geen heilig boontje, maar ver dachte eyenmin. Blijkens het reclasseerino-- rapport is verdachte een zeer misdadig indi- vid-u, die voor zijn huwelijk herhaaldelijk zich aan misdrijf schuldig maakte. Eisch vier jaren gevangenisstraf. ZEEPOST NAAR INDIe. Portverlaging, Van heden af is het port der akten, gedruk- te stukken en monsters welke per zeepost naar Ned.-Indie worden verzonden, verlaagd1. Het tarief is nader vastgesteld voor akten en gedrukte stukken op 1 cent per 50 gram of restend gedeelte van 50 gram, waarbij voor aikten een minimum is gesteld van TV- cent per zending. Voor monsters is verschuf- d'lgd 2 cent per 50 gram of restend gedeelte van 50 gram, met een minimum van" 5 cent per zending. Deze tariefsverlagin-g is niet van toepas- sing op bij abonnement gefrankeerde nieuws- blad'en, waarvoor het bestaande tarief ee* nandhaafd bliift ALKMAARSCHE

Alkmaarsche Courant | 1928 | | pagina 1