ocht door de A.P.C a AmerikaanschenOopsprong 0 ALKMAAR. zijn zooals steeds yan Binnenlant! ill -.mxEm z*xxi33*z*3n3xmi*3sa3ax Het Engelsche s.s. „Shomga" gestrand. -j De reddingspogingen. De „Shonga", welker stranding wij gister mekbdien, was op reis van West-Afrika naar Hamburg en bad in de Amsterdamsche haven die hedt van de lading gelost. Dotnderdag had bet schip Amsterdam verlaten, maar was in IJmuiden, in verband met bet ongunstige -weer vastge'egd. Gisterochtend is bet opge- stoomd, doch een klein ekidlje buiten de pie- ren. had de storm bet te pakken. De telle windvlagen dreven bet op de kust, waar het ruim een kilometer ten Noorden van de pie- ren in de branding bleef vastzitten. Kort na de noodseinen begon het schip at te drijven. Stuurboord- en bakboondanker liet men val'len, doch ondanks deze maatrege- len werd de „Shonga", die doordat zij slechts halt geladen was en dus tamehjk hoog op het water lag en voor den wind vatbaar was steeds meer naar de kust gedreven. Het was tegen half elf, toen de ketting van bet stuurboordanker brak. Steeds meer dreet bet schip at. Een kwartier later kon men van den wal af zien, hoe de eerste scheur in het vaartuig ontstond. Het vaartuig kon nu geen weerstand bie- den aan de kraeht van den wind en de golven en een oogenblik later brak het met een dof- fen knal, die, ondanks het geloei van den storm, op het strand hoorbaar was, in tweeen. Het achterschip draaide om en kwam on- geveer evenwijdig met de kust te liggen, ter- wiil het voorschip, waar op zich de beman- ning had verzameld, met den steven recht naar bet strand, voor tdurend verder naar bet land werd gedreven. Het achterschip werd door de golven, die er weldra overheen sloegen, gedeeltehjk ge- kanteld en bleef op ongeveer anderhalve K.M. uit de kust liggen. Het yoorschap rnkte op een bank vast, naar schatting een 900 M. van het strand. ennnrm" [)e stranding van de „bnanga Bij de sluis en op de haven stonden drom- «ier menschen. Geweldige witte wolken stoven rondom foe' yaartuig op, wolken van schuim, welke de or de bulderende zee tegen het wrak wer- drn geslagen zoo hoog, dat men het van het dorp uit zien kon. De zee was zoo ver als bet oog reikte een kokendc- schuimmassa, bruisende golven sloe gen over het achterschip. Op het strand, dat door den vloed en de booge zee niet meer dan een smalle streep grond voor den duinvoet was, werd al h- mogelijke gedaan om het wrak te bereiken Een toestel, om een pijl op het schip at te schieten. en zoodoende door een daaraan bevestig'd touw een verbinding tot stand brengen, werd om half een in gereedheid ^Allen volgdieni den afloop van het schot met spanning. De Editing was goed ge kozen, d.e vuurpijl sehoot recht op het wrak af, schijnbaar erover heen, doch toen het proiectiel aan het einde van zijn loop kwam zag men, dat het voor het schip het walei had geraakt. Het bleek onmogelijk om de lange lij-n tegen de kracht van den storm over het schip schieten De reddingsboot van de Noord- en Zu id- Holla ndsche Redding Maatschappij was in- tusscben uit Wijk aan Zee aangekomen Een hoogst moeilijfoe tocht was het geweest, want het smalle strand was bi.ina onberpabaar door de groote hoeveelheid wrakstukken en deelen va'n de lading, die uit de gestrande „Shonga" waren aangespoeld. Toen de boot, door acht paardengetrokKen op de f iaats van waar men het schip traditte te bereiken, aankwam, bleek bet wenschehjk met de 1 eddingspogingen te wachten op een lager tij. Dringend was de hulp ook met noodzakelijk, want bet voorschip lag nog steeds als een geheel in de golven en de be- manning was daarop voorloopig veilig. De leden der bemanning liepen den ge- beelen dag over het voordek heen en weer, wachtende op hunne redding, t Was echter onmogelijk het schip te bereiken. Wei werd om half vijf de eerste pogmg daartoe bndernomen, doch deze bleef helaas vruchteloos. Twaalf ferine zeelieden hadden zich vrij- willig beschikbaar gesteld voor het reddings- werk. Het waren Willem Grafendaal, de aanvoerder, met zijn broers Jan en Jacob en verder Lod. v. d. Kolk, P. Vriesman, Simon Schelvis, B. de Visser, Bertus v. d. Mey en Jos. Schneiders Vroegop, alien uit Wijk aan Zee, alsmede M. Genet, Lou Genet, en H. Koopman uit Egtmond. Vier paarden trokken, terwijl de onver- schrokken Wijk-aamZeeers en Egmonders m de boot sprongen, den wagen onder de red- dingboot vandaan. En zoo ving om kwart voor vijf het moeilijke reddingswerk aan, dat door duizenden op deh wal met angst en vreezen werd gadegeslagen, Aanvankelijk schoot de reddingsboot eeni- ge bonderden meters vooruit, maar de kraeh- tige roeiers bleken tenslotte niet tegen de bulderende zee bestand te zijn. Na een strijd van c.a. twintig minuten tnoest bet reddingsvaartuig, dat met geen mogelijklieid bet gestrande schip kon nade- ren, onverrichterzake terugkeerea De reddingspogingen konden nu voor loopig met bet oog op het hooger wordende tij en wegens den aanhoudenden storm niet voortgezet worden. Ook werd afgtzien van een tweede pogmg, om door bet afschieten van een vuurpijl uit het.z.g. wipper-toestel verbinding met de „Shonga" te krijgen. Inmiddels was de duisternis ingetreden en hadden de vele belangstellenden bet strand verlaten Alleen de reddingsbrigade en politieman- nen uit IJmuiden en Wijk aan Zee bleven op bun post. v j* j. Aile deskundigen waren van oordeel, dat er voor de bemanning geen gevaar bestond, zoodat rustig het aanbreken van den dag kon worden afgewacht. Vanmorgen zal bij laag tij opnieuw een reddingspoging worden ondernomen niet alleen 'door de reddingsboot uit Wijk aan Zee, maar ook door de motorreddingsboot ,Dorus Rijkers" uit Helder en de sleepboot ',Drenthe" uit Rotterdam, die gisteravond ter assistentie zijn uitgevaren. Het strand is over eenige kilometers af- A PC MOTOR SPIRIT A.P.C STANDARD MOTOR OIL APC PETROLEUM ARC MOTORPOWEROIL APC AMPETCOLINE De sfeenfabricage is een talc van niTvernera, wiaarin honderden arbeiders langs de Waal hun brood verdienen. Door bet hooge water liggen bijna alle werkzaamheden op die fa- brieben stil en de slechte weersgesteldbeid is de oorzaak, dat die werkloozen ook in landi- en tuinbouw niets verdienen kuinnen. HET KWEEKELINGEN-STELSEL. Er moet gebedeld worden. De correspondent van bet Hbl. te Heeren- veen scbrijft: Aan de openbare school nummer 2 alhier was van 1 Juli tot 1 Januari j.l. tot groote tevredenheid van zijne autodteiten, een kwee- keling met acte als onderwijzer als leerkracht voor een klasse werkzaam ter ver- vanging van een onderwijzer, die wegens ongesteldheid verlof had. De betrokken jonge- man, behoorende tot den kleinen burgerstand, wend'de zich na eenigen tijd tot B. en W. met verzoek, als tijdelijk onderwijzer aangesteld te worden, waardoor hij saiaris zou genieten, Dit werd afgewezen, omdat het in verband met de bepalingen van de wet op het L O voor de gemeentefinancien van zeer verstrek- fcende gevolgen zou kunnen zijn. De gemeen- teraad vroeg of in dit geval geen gratificatie zou kunnen worden toegekend. Ook dit werd ten sterkste ontraden in verband met wets- bepalingen, zoodat ook van een gratificatie niets is gekomen. Met 1 Maart a.s. moet de onderwijzer in militairen dienst treden. Door collegiaal ge- voel gedreven, heeft het schoolhoofd na- mens het geheele personeel ,'thans aan de ouders der leerlingen het verzoek gericht om een bijdrage, opdat deze onderwijzer toch eenige belooning zal ontvangen voor de d'iensten, die hij gedurende een half jaar, ten behoeve van het onderwijs aan die inrichting presteerde. Een stelsel, waarbij op deze wijze een soort van collecte gehouden moet worden voor een leerkracht, die de gemeenschap ge- diend heeft om hem zooiets als een fooi te geven, is toch waarlijk niet te handihaven, meent het blad. ERNSTIGE BRAND TE LISSE. Het tabcraibriim van den Planter- ziektekundigen Dienst verbrand. Gistermiddag omstreeks halfvier is brand uitgebroken in het laboratorium van den Phytopathologiscben Dienst, waarin tevens ondergebracht het laboratorium voor stand bezaaid met balen cacao-boonen, wrak- hout en eenige stukgesloegen sloepen, die uit het gezonken achterschip zijn wegge- spoeld naar de kust. S. D. A. P. EN N. V. V. Naar „Het Vo k" vemeemt heeft de Alg. Raad amendementen ingediend op de stellin- gen van de Commissie van Zes. De amende menten hebben de bedoeling de zelfstandig- heid der beide partijen sterker te accentueeren, waarvoor dan vastgelegd dient te worden, dat de beslissing over zaken, die op eigen terrein liggen, door de betrokken organisatie zelf worden ingenomen. Verder is in de amendementen voorzien in een uitbreiding van den Algemeenen Raad tot 12 leden; Art. 10 (wederzijdsche vertegen- woordiging in het bestuur) zou moeten ver- val'.en. NA DE RAMP VAN DE ZEEMEEUW. In tegenwoordigheid van vooraanstaande leiders der scheepvaartkringen zijn te Soera- baja gouden horloges uitgereikt aan den ge- zagvoerder Wi'ilemse van de „Menten" het vaartuig, dat de overlevenden van de ramp van de „Zeemeeuw" gered heeft aan den eersten machinist Velthuyzen en aan den loods Grippeling. De inlandsche bemanning ontving zilveren hor'.cges. tengaats voor IJmuiden, doch kunnen door de hooge zeeen onmogelijk binnenloopen. De Duitsche sleepboot „Schulau", welke van Amsterdam naar Hoek van Holland zou varen om te assisteeren bij bet opbrengen van het Franscbe s.s. „Fort de Troyon" faeeft ver- geefs getracht uit te loopen en moest wegens de ruwe zee te IJmuiden terugkeeren. KORTE BERICHTEN. De politie te Zeist heeft aangehouden twee personen uit Soest, die zich aan oplich- ting schuldig maakten en o.a. door huwe- lijksbeloften aan een dienstbode haar spaar- pot afhandig wisten te maken. De gemeenteraad van Zeist eerde de nagedachtenis van prof. Lorentz door het Mooielaantje, zijnde gewoarden een lange verkeersweg, te herdoopen in Prof. Lorentz- laan. De omzet aan de R. K. Veilings-Vereeni- .ging ,.St. Joseph" te Medemblik beliep in 1927 f 704.648.51, dat is ongeveer 120.000 hooger dan in 1926. Te Biggekerke bad een landbouwer bij het stoppen van een pijp daarin ook een flobertpairoontje gedaan, dat hij altijd in zijn tahaksdoos bij zich draagt. De pijp sprong uit elkaar en de man werd vrij ernstig ver- wond. HET MILITAIR HOSPITAAL TE UTRECHT. Naar aanleiding van berichten, volgens welke het Militair Hospitaal van uit Utrecht naar Amersfoort zou worden overgeplaatst in verband met een verdwijning der artillerie uit Utrecht, schijft het „U. D.": Op gond van ons te's Gravenhage ver- sfrekte inlichtingen kunnen wij verzekeren dat van overplaatsing van het militair bospitaa! te Utrecht naar elders geen sprake is. In geen der officieele bureaux te Den Haag was yan een dergelijke overplaatsing ook maar iets bekend. Wij werden gemachtigd het bewuste bericht van overplaatsing naar Amersfoort met alle beslistheid tegen te spreken, zoomede de overplaatsing van eenig gamizoensdeel te Utrecht. Juist den laatsten tijd nog zijn allerlei ver- beteringen in het Militair Hospitaal aange- bracht, terwijl voor de toekomst nog andere wijzigingen in het belang der verpleging op het programma staan." SCHEPEN DIE NIET KUNNEN BINNENKOMEN. Het Ned. s.s. „Alkmaar" en het Britsche s.s. „Deucalion", het Grieksche s.s. „Agios Georgios", het Duitsche s^. „Euparotia", het Noorsche s.s. ..Nordlaad" bevimaen zich bui- WEER VLOT. De stoomboot Beverwijk 10, die in den macht van 12 op 13 Febr. op 't Enikhuizer Zand was gestrand, is gisteren dio-or twee sleepbooten vl'ot getrokken en te Enkhuizen binnengebraoht •HET HOOGE WATER. De toestand van den dijk bij Nederasselt. Bij een gisteravond ingesteld onderzoek bleek, dat de dijk bij Nederasselt, althans wat het ndeuwe gedeelte betreft, over een lengte van 70 M. en over een breedte van 7 a 8 M. is afgeschoven. De oude dijk is nog op zijn plaats, doch biedt geen houvast meer, omdat de graszoden waren afgestoken voor den aan- leg van het nieuwe gedeelt3, dat nu is afge- zakt. Deskundigen beweren, dat de ziel van den dijk als hoofdbestanddeel uit gewoon los zand bestaat. Bij den huidigen waterstand be- staat er evenwel geen direct gevaar, ook om dat de -wind op dit oogenblik uit den goeden hoek waait. Indien er echter nog meer was komt, slaan de golven over den dijk en dan zou het gevaarlijk kunnen worden. Door de landbouwers worden nu zakken zand naar de zwakke plekken gereden. De stand van den Maas is 10.74 M.; uit Maastricht wordt 19 c.M. val geseind. bloembollenonderzoek, behoorende tot de Landbouwhoogesehool te Wageningen. Het groote gebouw, dat in 1924 in ge- brnik werd genomen, is gelegen nabij de Rijkstuinbouwwinterschool aan den Rijks- straatweg, even voor de bebouwde kom van het doi-p Lisse. De brand ontstond in. den oostelijken vleu- gel van het gebouw, waarschijnlijk in de cellen voor eonstante temperatuur, waarin de firma Stieltjes uit Amsterdam bezig was een verwarmingsinstallatie en een installa- tie voor luchiverversching aan te brengen. De vlammen grepen zeer snel om zich heen en in korten- tijd stonden het magazijn, de machinekamer, de aangrenzende vertrek- ken in lichter laaie. De brandweer was spoedig ter plaatse met eeni motorspuit en een handspuit. Daar de brand zich echter steeds veAler uitbreidde, moest de hulp van de brandweer uit Sassen- heim worden ingeroepen, zoodat het vuur tenslotte met zeven stralen kon worden be- streden. Desondanks stond spoedig de ge heele bovenverdieping in brand en kon men slechts moeite doen om de directiekamer en het daaraan grenzende laboratorium, gele gen op den Westelijken vleugel van het ge bouw, te behouden. Het blusschingswerk werd in hooge mate bemoeilijkt door den fellen Westelijken wind, die de-watermassa's over in plaats van in het gebouw deed waaien. Waar men daarenboven niet over brandladders beschikte, was het, onmogelijk den vuurhaard direct aan te tasten Prof. Van Slogteren, krachtig geholpen door den technischen ambtenaar Bakker is er in geslaagd het administratieve archief en verschillende toestelkn in veiligheid te bren gen, tal van preparaten, zeer veel weten- schappelijk materiaal en vele foto's werden echter een .prooi der vlammen, of zullen, voorzoover ze behouden blijven, toch zooveel door h?t water hebben geleden dat ze groo- tendeels onbruikbaar zijn geworden. Erger onheil werd voorkomen doordat kort na het uitbreken van den brand, 100 L absolute alcohol uit het gebouw kon worden ver wij der d. Prof. Van Slogteren noemde tegenover het Hbl. 200.000 als het bedrag van de scha- de, ongerekend1 de result-aten van al die ja- ren wetenschappelijken arbeid. Uitgezonderd de werkkamer-van prof. Van Slogteren en diens laboratoriumi is het ge heele gebouw met laboratoria voor physiolo gic, anatomie enz., schimmelkamers, biblio- theek, magazijnen en verdere afdeelingen een prooi der vlammen geworden. De rondom het gebouw gelegen terreinen als proeftuinen ingerkht, hadden natuurlijk ook danig te 1 ij den en werden grootendeels vertrapt. Een kleine broeikas was geheel ver- nield, de andere kassen bleven behouden. Zooals alle rijksgebouwen was ook het la boratorium niet verzekerd. DE GESTRANDE STOOMBOOT DOKKUM II. De stoomboot Dokkum II, welke eergiste- ren bij Goast op een zandbank is gestrand, is door den vliegenden westerstorm over de zandbank heengeslagen en ligt thans onmid- dellijk tegen de houten palen, die den dijk ter plaatse beschermen. Door den hevigen golf- slag loopt de zeewering gevaar door de boot beschadigd te worden, zoodat men met man en macht bezig is den dijk te versterken. De bemanning van de stoomboot bevindt zich aan boord, doch verkeert niet in gevaar. Er bestaat een geringe kans, dat de boot, die reeds water maakt, behouden blijft, daar de ze plaats alleen bij zeer hoogen waterstand bevaarbaar is. KORTE BERICHTEN. Een dezer dagen is ingebroken in de R. K. pastorie tc Liempde. De d'ieven hebben een bedrag ontvreemd van pl.m. f 400, waar schijnlijk de opbrengst der verpachte banken. De Bijzondere Kerkeraad der herv. gem. te Amsterdam heeft afgewezen het verzoek der vereenigintg van vrijzinnig hervormden aldlaar, om eenige keeren per jaar de beschik- king te mogen ontvangen over een kerkge- bouw voor het doen houden van doop- beurten, DE W0NDEREN VAN L0URDES. In een buitengewone samenikomst der aid. Alkmaar en omstreken van de Evangelischc Maatschappij hield ds. A. G. H. van Hoo- fenhuijze uit Amsterdam gisteravond in de lapelkerk een lezing over bovengenoemd on- derwerp. Alvorens het woord te geven aan den spre- ker van dezen avond, wiide ds. Baar in zijn openingswoord enkele uitlaiingen, gedaan in de raadsvergadering van j.l. Donderdag recht zetten. Daar toch werd de Evangeli schc Mij. anti-katholiek genoemd wat onjuist is. Zij richt zich niet tegen de katholieke vroomheid, doch tegen de kerkelijk-staatkun- dige bedoelingem dezer kerk in haar ultra- montanistischen vorm. Spr, staafde zijn beweringen door enkele artikelen uit het Alg. Reglement der Maat schappij (men kan ze terug vinden in een ingezonden stuk in ons blad van gister) voor te lezen. De naam Katholiek wordt door de Roomsch-Katholieke kerk uitsluitend opge- eischt, doch daarbij negeert zij de Oud- en de zeer vele Grieksch-Kat'holieken; Wat be treft de geldinzameling van de Ev. Mij., die, volgens hot verslag in de Alkm. Crt., door mr. Kusters was genoemd een inzameling, die niemands goedkeuring in den raad had kunnen wegdragen, in „De Protestant" was er steeds met nadruk op gewezen, dat de Ev. Mij. het Neutraal Centraal Ziekenhuis zag als een overwegend Protestantsch belang. Het R. K. ziekenhuis vertegenwoordigt een brok Roomsche propaganda. Dit is een waar- heid, die wij steeds en overal zullen herhalen en die velen in de huiskamer voorstaan, doch er in het openbaar, om welke reden dan ook, niet voor durven uitkomen. Om verder in te gaan op dewoorden van den heer Sluis, die in het lidtm'aatschap van het kiescol lege van een bedienaar der gods- dienstige richting van de Ev. Mij. een ge- ■vaar zag voor de pacificatie of van. den heer Kusters, die sprak van een anti-kathoMe hetz-e, dit zou spr. te ver voeren, maar toch wilde hij even wijzen op het rondschrijven van den Paus, waarin deze het eenheidsstre- ven der verschillende kerken afkeurt. Juist doordat de Evangelische Maatschappij, in tegenstelling met de andere Protestantsche kerken, springlevend is, ziet de Roomsche kerk in baar haar grootste vijandin. Met een opwekking tot aansluiting bij de nog maar al te vaak miskende en misver- stane maatschappij, eindigde ds. Baar zijn inlciding en gaf hij het woord aan. ds. Voort- huijze. Deze begon met te constateeren dat slechts Jezus, als zoon van God, wonderen heeft kunnen doen; wonderen, waarmee Maria niets heeft te'maken gehad. Noch van de wondermacht noch van de zondeloosheid van Maria spreekt de schrift. Doch de Roomsche kerk is met de Mariavereering begonnen en vooral te Lourdes treedt zij op droeve wijze naar voren. BEZOivKT DE OPENBARE LKESZAAL. LANGESTRAAT 85, 6d stelt U op de hoogte van de nieuwe aanwinsten, die gedurende een maand voor een ieder ter inzage liggen. In dit verrukkelijk schoone stadje staatal- les in het teeken van den Maria-cultus, zoo ver gedreven zelfs dat het ons profanisme lijkt. Uit heel deze plaats spreekt het grofste bijgeloof. De geschiedenis van de wonderen van Lourdes vangt aan in 1858, als een 14-jarig dochtertje van een eenvoudige familie acht tien achtereenvolgende malen verschijningen krijgt van een schcone vrouw, die zich op een desbetreffende vraag, bekend zou hebben ge- maaltt als de Onbevlekte ontvangenis. Ecrst werd het meisje, Bernadette geheeten, ais een krankzinnige, daarna als een heilige be- schouwd. De R. K. overheid wilde aan de zaak een kerkelijke sanctie geven en de gro( waar de verschijning steeds gezien was door Bernadette en waar op aanwijzing der ver. schijning een bron was ontstaan, werd wet dra met het omliggend terrein. door de kerkel. overheid aangekocht. Bernadette ging in een klooster, waar zij op 35-jarige leeftijd stierf, terwijl de paus haar in 1913 heilig ver- klaarde. Nu bestaan er wat de verschijningen be treft twee mogelijkheden of het meisje heeft in extase gemeend ze werkelijk te hebben ge zien of zij is, zooals een Fransch schrijver nader aangeeft, het werktuig van de R. K. geestelijkheid, die haar ender een soort hyp- nose heeft gebracht. Want dat de verschij ning zich als de onbevlekte ontvangenis zou hebben verklaard, was een prachtige beves- tiging van het nieuwe Roomsche dogma. En tevens was een nieuwe bed-evaartplaats een moreele en financieele steun voor de Room sche kerk. Spoedig werd een kapel, daarna een twee de en vervolgens een derde kerk gebouwd, alle mooi uitgevoerd en ingeric'ht. Op de es planade voor de kerken worden iederen dag twee bedevaarten gehouden. Het merkwaar- digst echter is de grot, waarin een beekf van Maria geplaatst is en die dagelijks door duizenden pelgrims bezocht wordt. Dan heeft men nog de drink- en badplaats waar de ernstigste Ziehen in het koude, bad- water worden ondergedompeld, dat twee- maal per dag wordt ververscht. Het is droevig, dat men werkelijk gelooit in deze zeer onhygienische behandeling ge nezing te kunnen vinden. Een enkele tijdelij- ke genezing moet het gevolg zijn van de go- welde auto- en massasugegstie, die een ge weldige auto- en massasuggestie, die een gy tradie van den wil te weeg brengt. Het is dt taak der psychiaters hieraan hun aa-ndacht tc wijden. Zeer merkwaard'ig zijn ook de processies, waiamaar duizenden zieken zitten te kijken, die gezegend worden en om genezing bidden. Maar men kent in Lourdes niet alleen Maria-vereering, ook a-lles wat op Bernadet te betrekking heeft, is heilig. Naast de miraculeuze grot heeft men een kruisweg van Christus gebouwd, bestaande uit 14 beelden. Zooals men ziet, Rome zoekt het in trier- lijke d'i-ngen die oog en zinnen streelen. Spr had gedurende zijn verblijf van 5 da gen geen wonderen gezien, maar deze gebeu ren ook niet elken dag. Doc'h wanneer er een geschiedt, dan moet eerst de weten- II MOTOR v i |i '"I I I "iihII!I|V Alie Producten ■rrivyTTTiri xsnT&ESE'A iCtXlU.l is

Alkmaarsche Courant | 1928 | | pagina 2