Inillisslt (llllll Scbaabrubriek. tm immkmkxm m*m Damrnbrieb. I 8iS FEII1LLET0N. wm: m m i No. 43 1928 h'onderd dertigste ?aarpng, Zaterdag 18 Februari. Dertig* jaren arbeid b|j bet ©penbaar bc^Uiur. I door D. KOOIMAN, lid van gedeputeerde staten der provincie Noord-Holland. Met gemeentebestuur voorheen en thans. Maar juist als gevolg van mijn benoeming tot burgemeester van Purmerend waren mijn lotgevailen in zake de burgerwacht nog niet nit. Purmerend had reeds een burgerwacht opgericht. De geweren waren al aanwezig in een der gemeente-gebouwen. 't Was om van te rilten, vooral met die ongeoefende sch ut ters. Maar toen ik in Purmerend kwam wa ren nog niet alie formaliteiten voor elkaar. De Puremerender burgerwacht had nog geen rechtspersoonlijkheid en het verleenen daar- van wilde de minister van binnenlandsche zaken alieen bevorderen als de burgemeester igunstig adviseerde. Dat gunstig advies heb ik niet gegeven en ik heb geweigerd a! te geven de verklaring, die van den burgemeester tevens gevraagd werd, dat ik bij revolutie van de Burgerwacht gebruik zou maken. Ik wist no'ta bene toch tamers vooraf zelfs heelemaal niet, onder welke omstandigheden ooit in ons goede land'je revolutie zou kunnen ontstaan en aan welke zijde die burgerwacht zidh dan wel eens zou kunnen scharen! Gevolg dit- maal? De Puremerender burgerwacht kreeg geen rechtspersoonlijkheid, en geweren en burgerwacht verdwenen. De ervaringen tot dusver met burger- wachten opgedaan hefeben me geloof ik ten aanzien van het nut dier instellingen wel in bet gelijk gesteld1. In heel veel gemeenten zijn zij, zoo niet opgeheven, dan toch vrijwel ge- ■heel verloopen. In Purmerend heb ik bclangrijk werk mo- gen doen en beerlijke banden zijn daar ge- vlochten met de burgerij. Ik heb bij mijn bestuur ook wel eens misge- tast. Hierbij denk ik aan mijn poging tot be- vordering van samenvoeging van gemeenten. Dat plan was te groot opgezet. De storm, die er tegen opstak, was geweldig. Nooit ben ik zoo aangevallen - door velen zakelijk, maar door enkelen meer persoonlijk als ten aan zien van deze plannen. Ik ben in-tussc'hen nog van meening, diat samenvoeging van klein-e gemeenten tot grocter en krachtiger be- staurseenheden, die meer kunnen doen in het algemeen belang, zeer gewenscht is te aeh- ten. Waar ik kan zal ik haar blijven bevorde ren. Voor de gemeenten in het algemeen is in ons land naar mijn overtuiging nog een groo- te taak weggelegd. Maar de bevolkingen zelf m-oeten samenvoeging willen. Dwang is meestal uit den booze., Ik hoop, dat de ge meenten zelf er meer rijp voor zullen worden 'Hier en daar zijn teekenen van vooruitgang te ontwaren. Het zal wel eenmaal komen. Veel schijnt langzaam te gaan, maar wi, weet hoe ook in dit opzicht de opvattingen als we weer dertig jaar verder zijn en wat is dat in's werelds gebeuren een korten tijd zullen zijn veranderd. Mooi werk, dat me ook nu we enkele jaren verder zijn nog groote voldoening geeft, heb ik in Purmerend mogien doen ter verbetering van het onderwijs. Ik kwam ten aanzien van het onderwijs in tweeerl-ei opzicht te staan voor een belangrijke taak. De openbare schoolgebouwen waren oud en vervallen. Zij haddien langer dienst ge- daan dan goed was geweest. In belangrijke rapporten, die ik aantrof bij mijn komst, werd dat overtuigend aangetoond. De gebouwen der bijzondere seholen waren er weinig beter aan toe. De raad en het schooltoezicht waren eenstemming met me van oc-rdeel, dat de openbare schoolgebouwen moesten worden ver nieuwd. De bijzondere schoolbesturen maak- ten gebruik van hun wettelijk recht en eisch- ten nieuwe gebouwen. We hebben nu, in Pur merend over het algemeen een enkel onder- deel daargelaten uitstekend-e onderwijstoe- standen bij het lager onderwijs. De nieuwe gebouwen kosten aan de gemeente jaarlijks wegens rente en aflossing ruim 20000, de kosten van de bijzondere schoolgebouwen in- begrepen, en de opbrengst van de plaatse- lijke inkomste-nbelasting beloopt meer dan 2 ton per jaar. Dat is nu alles, dank zij veel overleg en een rijkssubsidic, die we nog juist op tijd wisten los te krijgen van ik meen om- streeks 75000. Men /oelt het, dat brengt aan Purmerend niet de hooge belasting. Van die maatregelen nu is schamper gezegd, dat Door J. S. Fletcher. Geautoriseerde vertaling uit het Engelsch door Mr. G. Keller. 86) Hij haalde zijn hand uit den zak, waarin hi] naar iets had gezocht en vertoonde eeni- ge stukjes bordpapier, waarop Stevenege, al hadd-en regen en mist de kleuren doen ver- oeeken, iets dat met groote zwarte en roode letters geschreven was, meende te onderken- nen. Defcterling nam ze den daglooner uit d-e hand -en deed, toen hij ze omdraaide, een uitroep van verrassing hooren. „Alle goden! Dat is de kaart, waarop de ooodhmnten waren bevestigd!" ija, dat dacht ik ook zoo", merkte Travis op. „Ik meende dat reeds direct, zoodira mijn og er op viel. „Wel", dacht ik zoo bij me- zeiven, ,,op dat soort papier waren de ver dwenen munten- vastgemaakt, zooals ik meer dan eens in het ginclsche museum heb ge- ,n natuudijk geen geleerde, chef, zoodat ik die letters niet kan lezen, maar ik ni i er roode en zwarte inlet wat bij fl ,was S'escll!reven, toen zij daar ten- toon,gesteld Jag-en." bromde Detterling. Hij inn u fn van het verscheurde kar- zich in*ec? legkaart weer samen en wendde mtL tot st«venege. „Dat is de kaart waar- i <re wetnouders er toe medewerkteil, om zich (hun naam n-atuurlijk) „or.sterfelijk te ma- I ken". Ander mooi onderwijswerk was de- bemoei- ing met betrekking tot de stichtting der rijks hoogere burgerschool, maar dat gold slechts de uitvoering, want d-e besluiten dienaan- gaandte waren reeds voor mijn komst geno- men. Vele andere maatregelen mochten ook wor den genomen bijna altijd met algemeen-e stemmen van den gemeenteraad waarover in deze beschouwingen niet kan worden uitge- weid, waardoor Purmerend geestelijk en stof- felijk voor de toekomst sterk is komen te staan naar mijn bescheiden meening. Wel wil ik op twee bijzondere punten nog de aandacht vestigen, die van meer dan plaat- selijke strekking zijn: de drankbestrijding en de voorziening'in andere sociale nooden. Ik zou't ieder, die invloed kan aanwenden, het willen toeschreeuwenbestrijd toch met al wat in u is het gebruik van den alcohol Groote ellende heb ik daarvan in onze markt- plaats gezien, armoede, kran'kzin-nigheid, mis- daad, ongelukkig nageslacht, vectoring van huiselijk gduk zijn van drankmisbruik de ge- v ol gen, Ik heb het noodig geoordeeld, door hetgeen ik kreeg te hooren en te zien, zelf aangesloten geheelonthouder te worden, en van overheids- wege den strijd tegen het alcoholmonster op allerlei wijzen aan te binden. Eerder heb ik in beschouwingen in dit blad daarvan tot in bijzonderheden herhaaldelijk gewaagd. En de voorziening in sociale noo-den! Zij komt ten goede aan arm en rijk. Maar met de armen moet men wel het aflermeest te doen hebben. Wat zo-u het in onze gemeenten, wat zou het er in ons land, veel treuriger nog uilzien als niet de gemeenten zich allerlei mooi sociaal werk had den aangetrokken, de eene dit, de andere dat, en in Amsterdam vindt men, als ik schetste, bijna alles bijeen Ik heb ontwaard in hoe dringende mate het in Purmerend ook noodig is en met droefenis heb ik het een enkele maal aangezien, dat van het betrekkelijk weinige dat ik in dit opzicht heb kunnen doen zelfs niet alles stand heeft kunnen houden. Ik eerbiedig ieders inzicht, maar dat het me hevig spijt zal ik toch moe ten zeggen, Nil mag ik sedert vier jaar medewerken aan de taak der provincie, in haar dage- Kjksch bestuur. De provincien vooral de provincie Noord-Holland1 trekken steeds meer be- langrijken arbeid tot zich. Zoolang er geen grootere gemeenten worden gevormd, of groote complexen van gemeenten niet voor be- paalde doelemden samen werken, is het zeker gelukkig als veel van provinciewege wordt gedaan. En er is ook menige zaak, die de provincie wel ter hand kan nemen denk aan provinciale waterleiding en electriciteits- voorziening, aan gezondheidszorg, vooral tubereulosebestrijding, en verschillende zaken meer die ook grootere gemeenten of groe- pen van gemeenten nim-mer kunnen aanvat- ten. Misschien kom ik op „de provincie voor heen en thans" en op „het rijk voorheen en thans", bezien over de afgeloopen dertig jaar, nader terug. Voor het oogenblik wil ik eindigen met den wensoh uit te spreken, dat de gemeentelijke werkzaamheid zich ook in de komende jaren nog in ruime mate zal verbreeden en ont- plooien; dat financiede overwegingen van die verbreeding en ontplooiing niet al te zeer zullen behoeven terug te houden, want stil- stand is achteruitgang, en indirecte voordee- len en verhooging van tockomstig geestelijk en stoffelijk welzijn moeten meestal hooger worden aangeslagen dan weinige guldens rechtstreeks of oogenblikkelijk stoffelijk ge- win. Hier volgt een partij uit Den Hertog-— Euwe III ingevolge mijn bdofte van vorige week over't Budapester tegengambiet. Wit: Rubinstein, Zw.: Dr. Vidmar. 1. d'4 Pfi6 2. c4 e5 3. de5 Pg4 4. Lf4 Pcti 5. Pf3 Lb4t 6. Pc3 De7 7. DdS Lc3 8. bc3 Da3 9. Tel f6 10. ef6 Pf'6 Wit heeft zijn pion beho-u- den maar zwart heeft mooi aanvalsspel. 11. Dd2 dl6 12. Pd4 0—0 13. e3 Pd4 14. cd4 Pe4 15. Dc2 Da5f op de munten waren gemonteerd", ging hij voort. „Kijk maar eens wat er geschreven staat boven en onder de gleuven waarin d-e munten war-e-n bevestigd: „Uniek stel zilve- ren munten, geslagen door de verdedigers tijidens het beleg van het kast-eel van Alans- chester, Mei-December 1645". Neen, maar daar valt niet aan t-e twijfelen! Waar vond je deze stukken karton, Travis?" Travis wees in de ri-chting van de portiers- woning. Als een editor boer begon hij bij het begin van zijn verhaal: „Toen ik vanmorgen aan mijn werk ging, riep de heer Whatmore mij door het raam van zijn kamer aan en vroeg mij zijn asch- bak aan het -einde van zijn tuin 1-eeg te gooien en de proppen papier en- verderen rommel te verbrand-en. Ik deed wat hij vrceg en ik stond juist op het punt een hoop vuitigheid in brand te steken, toen mijn oog op die brokiken bordlpapier viel. Die roode en zwarte letters trokken in het bijizonder mijn aan dacht. Ik haalde ze er dus uit en stak ze in mijn zak". ,,Go.ed zoo, vriend!" riep Detterling uit. ,,En je hebt er niemand1 iets van vert-eld? Aan niemand? Best, hoor! Vertel het aan niemand, ook niet aan den heer Wathmore, als hij straks eens bij je mocht komen. Als je doet, wat ik je zeg, schi-et er zeker ook wat voor je over. „Neen, maar", vervolgd-e hif ierwijil hij de stukken karton in zijn zak stale en Stevenege door den ingang mee naar buiten nam, „nu wordt het toch wel wat te bar! Wij moeten Whatmore zien te pakken t-e krijgen en hem ondervragen! Eerst de af- betaling van dat geld1 aan Maidment en nu 16. Ke2 17. ef4 18. Db2 19. Kf3 20. Kg3 Tf4! Lf5 TaeS Ped2 Pe4f 21. Kh4? Beter was Kf3, waarop Zwart met h5 den aanval kon voortzetten. 21Te6 22. Le2 Th-6f 23. Lh6 Th5f 24. Kh5 Lg6ft 25. Kg4 E)h5 mat. Ingezon den. DE PROBLEMIS8. In Belgie bestaat een schaakblad „De Problemist" dat uitsluitend aan de problema- tiek gewijd is. Ik wijs probleemliefhebbers op dit buitengewo-on interess-ant driemaan- delijksch tijdschrift, waarin verschillende thema's besproken worden, en waarin be- tangrijke bijdragen van bekende problemis - ten versehijnen. Iedere aflevering bevat een twaalftal probkmen zoowel voor een com- penistentournooi als voor een ojlossingswed strijd (laddersysteem)Voor onze componis- ten een nooie gelegenheid1 om bijdragen te leveren, waartoe ik hen dan ook opwek. Af en toe versehijnt een biographie over een be kend componist, 't geen die aantrekkelijkheid van dit zeer actieve bladl (redaoteur zijn o.a. de bekende componisten Nietvelt en Perquin) vergroot. De abonnementsprijs is zeer laag (3 Belga's 1.er kan door over- schrijving op gironummer 202625 t.n. W. F Perquin te Antwerpen heel gemakkelijk gt- schieden. Ook 'bij mij kan men zich van een aibonnement verzekeren. Daar waar onze zui- delijke buren een in't Nedenl'andsch gesteld tijdschrift uitgeven, dat reeds in't eerste jaar zulke mooie bijdragen bevatte, hoop -ik dat vele van onze probleemliefhebbers een abon- nement zullen nemen. Alieen door dit felt, kan het tijdschrift een imternationaal karak- ter dragen. F. W. NANNINO, Middelharnis, Vertegenwoordiger voor Nederland. Eindspel 211. Ma-kagonow. WM v,-.-M** wm abedefgh Bogatyrtsch'Uk. In 't najaar van 1927 had een Russisch meestertournooi plaats van enkel Russen Hierin behaalde Bogatyrtschuk den len prijs met 14 V, punt na loting met Romanowski die evenveel pumten behaalde. Makagonow behaalde met 11 punten den 7en prijs. Het spel verliep als volgt: 1. Ph7Th7 2. Tg6f Kh8 3. Dg5Zwart kan nu f6 niet dekken zonder e5 prijs te geven. Verkeerd zou zijn 3. 3Tf7 wegens 4. Dh4 en mat in twee zetten. 3Df8 4. DeSf Tg7 5. Th6 Kg8 6. Dh'5 opgegeven. Probleem 176. A. J. Fink. a be d e f g Tweezet mat. Oplossing probleem 175. 1. DdS dreigt 2. Pe5 mat. 1. Lb6f 2. Pb6 mat. 1. cd4 (ed4) 2. Dg8 mat. die kaart, in stukken gescheurd en in den aschbak gegooid! Wat zegt u daar nu van?" Stevenege scbudde het hoofd „,Als het Whatmore is geweest, die het stuk karton heeft verscheurd en de brokken in zijn aschbak gegooid, dan moet hij een driedubbele g-ek zijn!" merkte hij op. „Zeker, maar er loop-en veel driedubtoeie gekken rond! Zij denken niet, hebben geen hersens. Maar bovendien, bet is best moge- lijk, dat hij de stukken niet zelf in de asch bak heeft gegooid. Hij kan ze g-ewoonweg in zijn papiermand1 hebben gedeponeerd, of ze in den haard of in de aschlade hebben -ge- worpen en de oude huishoudster heeft ze later met verderen rommel weggedaan. Dat is toch ook mogelijk?" „Zeker, maar die aschbak staat dichi bij het struikgewas buiten den toren". opperde Stevenege, „en Tyson kan best den m in ge weest zijn, die het karton verscheurd en de stukken er in geworpen heeft, toen hij er voorbij kwam. Intusscben „Intusschen moeten w^ Whatmire zoo gauw mogelijk te pakken zien te krijgen!" vulde Detterling aan. Jk ga onmiddellijk naar mijn bureau en -mijn^ agenten order ge ven hem achtema te gaan. Als hij er van- door is gegaan, heeft hij meer dan een uur voqrsprong op ons". „Ui'tstekendi! Maar dan ga ik zien een stuk- je eten te krijgen. Ik heb vanochtend om acht uur ontbeten, het is nu half drie en ik rammel van den honger. Ik zie u straks nog w-el!" Hij spoedd-e zich over het MarkipJein naar zip hotel en ging de koffiekarner binnen, 1. Kd4 (d5) 2. Pb5 mot. Oplossing eindspel 210. (P aulseni— Schmarz) 1Pd3 dreigt 2Dd!2t en 3. Db2 mat. Na 2. Dd3 volgt 2. Tf2f en wint. Na 2. Td3 volgt 2Tf2f en wint. Na 2. Kd3 volgt 2Dfl en wint. de dame. AAN DE DAMMERS! In onze vorige rubriek gaven wij; ter op lossing probleem no 1003 (auteur P. Kleute Jr.) Stand. Zw. 15 sch. op: 3, 4, 6, 8, 11, 13, 14, 17, 19, 21, 22, 25, 27, 28, 32. W. 14 sch. op: 23, 2i6, 30, 31, 34/37, 40, 41,42,45,49,50. Oplossing. 1. 30—24 1. 19:39 2. 4944! 2. 28 19 3. 37 28 3. 22 33 4. 31:22 4. 17:28 5. 26 17 5. l'l 22 6. 42—38 6. 33 42 7. 44 33 7. 28 39 8. 41—37 8. 42:31 9. 36 20 9. 25 14 10. 40—34 10. 39:30 11. 35 2! CO'MBINATIES. Het volgende is uit een partij de Vries Meulenbeld. Zw. 12 sch. op: 3, 8, 9, 10, 13, 16, 18, 19, 20, 24, 25, 26. W. 12 sch. op: 17, 27, 32/35, 38, 39, 40, 43, 45, 48. Wit aan den zet speelt als volgt: 1. 27—21! 16X27 2. 32X21 8—12 3. 17X8 3X12 Wit kreeg nu de gelegenheid een mooien slagzet uit te voeren. 4. 33—28 26X17 5. 28—23 19X28 6. 34—30 25X34 7. 39X8 12X 3 Opvallend is, dat door het bren-gen van een schijf op 17, zwart met schijf 12 terug moet slaan. 8. 38—32 28X37 9. 48—42 37 X 39 10. 40—34 39X30 11. 35X11!! Al is de volgende damzet niet bepaald in- gtewikkeld, leerzaam is hij zeker en velen zou- den hem in de partij; beslist over 't hoofd zien: vm Wm. Ww._ wm. Zw. 11 sch. op: 3, 6, 9, 13, 15/18, 21, 25, 26. W. 11 sch. op: 24, 27, 28,'29, 32, 35, 36, 38, 39, 43 46. Wit speelde: 1. 35—30 1. 25:23 2. 28 8 2. 3 12 3. 3-6—31 3. 26:28 4. 38—33 4. 21 32 5. 33 4! waarin hij alieen -een eenzamen keener en Callaway vond. Laatstgenoem-de zette zich juist aan- -een tafel en nood-igde den detective uit zich bij hem te v-oegen. „Laat, evenals ik!" zei hij lacbend. Ik heb als een razend-e zitten schrijven, zood'ra bet onderzoek was afgeloopen en ik ben net klaar. „Is u voor u-w blad- aan't werk geweest?" „Reken maar!" riep Callaway uit. „We zijn wel een weekbtad, maar drie maal per w-eek laten- we een avond-editie versehijnen en van- avond- komt er juist een uit. Ik heb een pracht- verhaal gepend van al wat ik heb ervaren, sinds u me gist-eren hierheen- liet komen: een dfkke twee koiom. H-et was juist bijtijdis -klaar om het mee te -geven met den trei-n van twee uur vij-ftien. het komt er vanavond n-og in. Een kostelijk buitenkansje voor me! Nog wat nieuws, si-nds ik u't laatst s-prak?" „Hm n-een, niet v-eel bijzon-ders!" ant- woordd-e Stevenege. „Enkel wat n-adere bij- zonderheden". Gedurende eenige oogen- blikiken wijdde hij zich uitsluitend aan het stillen van honger en d-orst. Maar toen hij daar m-ede klaar was, keek hij Callaway met een tot vertrouwen noodenden blik aan. „Wel-ken indru-k heeft u gekreg-en van dat onderzoek van vanmorgen?" vroeg hij. „I-k vermoed, dat u wel meer van dergelijk-e za ken heeft meegemaakt?" >,0 bij hoopen! Enquete's, terechtzi-ttin- g-en en allerlei dergelijke zaakj-es! Nu, dit geval acht ik nogal bedenkelijk voor dien Whatmore, al ziet hij er vrij onnoozel en on- schuldig uit. lemand die in crnstigen geld- noodi zit, n-u, daar val-t toch niet t-e gering Ter oplossing voor deze week: Probleem 1004 van D. Kleen te Winkel, Zw. 10 sch. op: 7, 8, 9, 12, 14, 15, 19, 23, 30, 3-6 en -dam op 45. W. 10 sch. op: 21, 25, 27, 28, 31, 32, 34, 40, 41, 47. In onze volgendte rubriek geven wij de op lossing. Corresponden-tie. P. K. te 's-Gr. Dank voor uw laatste brief- kaart. Wat de andere zaak betreft in de cou- rant van heden. Prowmciaal siieuws HARENKARSPEL. De raad vergad-erde Woensdagmiddag voltallig. De voorzitter opende met een welkom d" vergadering. De n-otulen werden goedgekeurd. Mededeelingen en ingekomen stukken. Begrooting van d-en Keu-rin-gsdienst voof waren in he-t keuringsgebi-ed A-lkmaar voor 1928, waaruit blijkt, dat van de gemeenten een bijdrage wordt gevraagd van 17.35 cent per inwoner, iets minder dan het vorig jaar. R-ekening van dien dienst over 1920, Bericht van Ged. Sta-ten dat tot 1 Jan. 1929 vrijstelling wordt verleend van de ver- pitahting tot het geven van onderwijs in lichamelijke oefenin-g aan de o. 1. school te Dirkshom. V< i zoekschnft van de Ontwikkelingsclub ie Waarland om een subsidie van 40 voor een cursus in Staatsinriehting. De meerd-erheid van B en W. stelden voor afwijzend op dat verzoek te beschikken. De 40 leden betalen totaal 20 contribu- tie, wat volgens het oordeel der m-eerderheid wel iets verhoogd kon worden. De nvnderheid (Deklcer) wilde uit sym- pa-thie een subsidie van b.v. 20 geven Weth de Groot merkte op dat voor een cursus in Kerkbuurt een contribute van on- geveer f 3 betas Id wordt, waarom daar meer reden voor subsidie is E>e heer Francis aehtte subsidie hier over- bodig en do heer Ba-kker steunde de motieven van wethcuder Dekker. De kos-ten zijn groo- ter dan genoemd wordt. De heer de Vries was van oordlee'l dat 1.50 per leerling wel te betailen is De hter Duijves achtte voor staatsinrieh ting sutsidie niet zoo noodig. Met 4 tegen 3 stemmen werd het voorstel van B. en W. aangen-omen, zoodat geen sub sidie veistrekt wordt. Verzoekschrift van W. Dekker, J. Zutt Jr., N. J. Zutt en D. Zutt te Waarland om aan ieder hun-ner een jaarlijksche subsidie te ver leenen van 50- als bijdrage in dte kosten van exploitatie van druivenkas-sen. Door B. en W. werd voorgesteld afwijzend op dat verzoek te besehikken. Zij achtten geen enkele aankiding aanwe zig hier subsidie te venleen-en. De heer de Vries achtte het een eigenaar- dig verzoek. Met algemeene stemmen werd het voorstel van B. en W. aangenomen. Verzoekschrift van d-en- Bond- van Dilet- tanten-tooneelvereenigingen om een medaille of een geldelijke biidrage voor het aanschaf- fen een-er m-ecfaille beschikbaar te stellen; voor een toon-eelwedstrijd, in dit jaar te houden. Door B. en W. wordt voorgesteld afwij- zend op dit verzoek te besehikken. Evenals vorige jaren werd op dit vrezoefc afwijzend besehikt op dezelfde punten. av-er te denken! Maar als i-k detective was, als ik b.v. in uw schoenen ston-d, n-u, dan wis-t ik wel wat mij te d-oen stond!" „Zoo? Nu ik ben vatbaar voor el'ken goeden raad", zei Stevenege aan-moedi- gen-d. „Wat zou u in mijn plaats doen?" „Wel, i-k zou een onderzoek i-nstellen naar bet v-erleden van dien Tyson. Hij was, zoo als i-k bij het coroner-onderzoek ook heb gezegd, bij ons te York enkel beken-d als een fatsoenlij'ke, rus-tige sobere letterzetter, die een geregeld; leven leidde en goed zijn werk verstomd. Maar er valt intussch-en haas-t niet aan te twijfelen of, toen hij door mijn kopy kennis had gekregen van het bestaari van die noodtaunten, hetzij doordat hij z-elf mijn werk zette, dan wel een proef er van trok, hij hierheen is gegaan en d-ie noodmunter heeft gestolen. En u von-d een stel inbrekers- wer-ktuig-en in een van zijn zakken!" „W-elke buitengewoon knap waren ge- maakt!" „Wat valt daaruit af te leiden?" ging Calla way voort. ,,Dat onze vnend Tyson was of ten minste geweest was. een inbreker van be- roep, die bij tusschenpooz-en zijn han-dwerk uitoefende. In de laatste twee of drie jaren zij-n er in onze buurt een paar hand-ige in- brak-en- gepleegd, waarvan- de politie de da- ders nooit ontd-ekt heeft; 't is best moge- 1-ijk, dat Tyson daarin de hand- heeft g-ehadi In ieder geval zou ik, in uw plaats, naar York gaan om een deugdelijk onderzoek naar Hem in te stellen. Bij ons blad weet men natuur- lijk, waar hij uirhing." „Dat lijkt me een goeden raad", zeide Stevenege. „Ik denk -er hard over hem op te volgen. .Wan-peer gaa-t u terug?" (W.ordt vervplgd). 8 m mma v// WM. V//////S OP AANVRAGE WORDT U GRATIS TOEGE- ZONDEN DE BROCHURE OVER GRANULINE, HET MIDDEL VAN DR. J. H. VAN GRAFHORST. ARTS, TEGEN TUBERCULOSE EN KUER. Middelburgschestr.Zl7, Scheveninqen.

Alkmaarsche Courant | 1928 | | pagina 5