NIGHT CAR j| IIj Waarschuwingea van nierzwakte. I'll 1 i H i- i r! I I'i; I Doffe pijn in den rug na in-spanning, o! scherpe steken, als gij u na bukken oprieht, is dikwijls het eersie versc-hijnsel van ern stige nierzwakte. Spoedig daarna kunnen u r inestoorni ssenhoofdpijm, een afgemat ge- vcel, duizeligheid, zenuwach tig,head', hart- kloppi-ngen, kortademigheid, ve-rmagering of krac'h t eloosheid optred:n De nieren behooren tot de teerste organen van het liehaam, en dergelijke verschijnsder. waarschuwen u, dat uw nieren verzwakt of a-angedaan zijn. Verwaarloos zulke waar- s-chuwingen niet! Kom die nieren zon-dcr uit- ifcel te hulp met het .middel, dat zij noodig hebben. Begin onmiddellijk met bet gebruik van Foster's Rugpijn Nieren Pill-en, het specifieke mid-del voor zwakke nieren en biaas. Dit bevordert de goede werking der nieren, en beschermt u tege-n rheumatiek, lend-epijn, ischias en urimestoorniss-en. Mannen en vrouwen uit alle deekn van Holland getuigden hoe terdege Foster's Rug pijn Nieren Pillen werken. Het middel is ge- garandeerd zuiver, en 'het is zoodanig sa- menges-teld, dat de nieren de juiste hulp ont- vangen, waardoor zij' wrder flink en krach- tig werken. Daarom behaalden Foster's Pil- ien ook zulke goede en duurzame resultaten. V-erkrijgbaar (in glasverpakkimg met geel itiket let hier vooral op) bij apotheken en trogisten a 1.75 per f lac on. Schrijven van- het P. E. N. inhoudende1 de voorwaarden waarop kan word-en overge- gaan tot aansluiting van een gedeelte van S'o-otgaard, Speketer en Wou-dmeer aan het electrisch net. B. en W. waren van oordeel dat aan dit verzoek der ingezetenen moest worden vol- da-an- in zooverre dat zij zich in verbindmg zullen stellen met het P.E.N, op dezelfde voorwaarden a/Is voor andere deelcn Het P.E.N, vroeg 7860 wat voor die menschen niet te betalen is. Ook werd nog de eisch gesteld dat de Speketer zich met de electr. bemaling gaat aamsluiten. Ze hebben zich opnieuw tot het P.E.N, gewend. De h-eer Bakker was van oordeel dat het P.E.N, wat scharrelt, Het verzoek kwam uit Slootgaard waa- alkn zich wilden aanisluiten. Het P.E.N, had Speketer-en Woudsmeer er niet bij moeten nemen. Daardoor worden de kosten zoo hoog. Hij zag gaarne een berekening voor de Slootgaard alleen. De voorzitter zeide dat deze vraag reeds gesteld was. De Woudsmeer was er van hier uit bijigenomen in verband1 met geuite wen- schcri. Besloten werd verdere antwoorden af te wachten. Op een verzoek van de tuin-dersbond Ha- renkarspel Oost om een verlicht en verwarmd schoollokaal voor een cursus in gla-scultuur werd gunstig beschikt. Vender waren enkele dankbetuigmgen en verslagen ingckomcn Flet saldowinst van het electrisch bedrijf is 681.80. De reke ning is door den accountant g-oedgekeurd. Het winstbedrag wilde de accountant, na aftrek van het verlies a 153,75 vorig jaar, op reserve brengen. Het rapport werd tot de volgende verga- dering uitgesteld. Benoeming lid van het Burgerl. Armbe- stuur, per. a-ftr. de beer J. H. 1 Baas. De heer Baas werd met algemeene stemmen herkozen. Benoeming commissien tot weiring van schoolverzuim. Voor Kerkbuurt werden herkozen de hee- ren C. Immens, W. Strooper en G. Boekel. Voor Dirkshorn werden herkozen de hee- ren R. van der Laan, A. Kistemaker en J. Spaans. Voor Waarland werden gekozen de heeren M. H. Raas, A. Groen en P. Bekker, waar- van de eerste nieuw lid. Nu de vorderingea ten taste der gemeente zijn betaald blijkt dat eenige posten der be- grooting zijn overschrcden, waarom wijzi- ging der begrooting noodig is. Het bedrag werd bepaald op 3111. Dt heer de Vries maakte aanmerking op over- schreden posten. Dnor het R. K. schoolbestuur te Waar land was de afrekening ingezonden der kos ten van die school over de jaren 1924, 1925 en 1926. Daaruit blijkt dat in die jaren is uitgegeven: in 1924 673.24; in 1925 1396,16 en in 1926 1229.4214, totaal 3298.821//2. Ingevolge de wet heeft het schoolbestuur recht op: over 1924 194V2 X 7.31 709.07over 1925 190k X 9.70 1847.85; ove-r 1926 1883/« X 8.38 1570.40, samen 4127.32. Aan voorschot werd over die jaren uitbe- taald respectievelijk 515, 1609 en 1480 der naive in totaal 3604, zoodat het schoolbestuur te veel heeft ontvangen 305.17 k, welk bedrag in de gemeentekas behoort te worden teruggestort. Door B. en W. werd voorgesteld in dien zin te besluiteij. De heer Francis beschouwde de minderc uitgave een gevolg van de geheel nieuwe in- richting. De rekeningen werden als bovengenoemd vastgesteld. Door de Gezondheidscommissie gezeteld te Sehagen is omtrent de in de vorige verga dering in concept opgemaakte aanvulling van het reglement voor het Burger!ijk Arm- bestuur een gunstig advies uitgebracht, waarom wordt voorgesteld tot vaststelling der aanvulling te besluiten. Aldus besloten. Door Joh. Ruiter te Waarland is verzocht zijn perceel aan het electrisch net aan te skiiten. De kosten worden geraamd op 200 waarin belanghebbende een bijdrage heeft toegezegd van 40. Aangezien deze aansluiting blijkens de cpgezette exploitatie- rekening winst voor het bedrijf zal oplevc- ren, wordt voorgesteld tot deze uitbreiding te besluiten. De voorzitter zag in deze aansluiting ook nog een verdere toekomst, waardoor de winst grooter zou kunnen worden. De heer de Vries zou tevens verdere aan stuiting willen bevorderen. De voorzitter zeide dat bij den aanleg me* eventueel verdere aansluiting rekening ge hcuden wordt. Tot deze uitbreiding werd besloten. Met het oog op betgjjogen voor school- bouw enz. werd voorgesteld voorloopig door tijdelijke leening in de behoefie aan kasmia- delen te voorzien om later, indten het benco- digde bedrag btkend is een vasts leening aan; te gaan. Goedgevonden werd een tijdelijke leaning aan te gaan grout 20.CCO.— tcgen een ren te van ten hoogste. 5 pet. Na enkele kleine opmerkingen van dien heer de Vries bij de rondvraag vroeg de heer Doodsman of op het wachllokaal voor schoolkinderen art. 101 van toepassmg kan worden gebracht. De voorzitter decide mede dat art. 101 daarmede niets te makeni had. Als het echter alleen op in verwarming zit is er wel een an dere weg op te vinden. Daarna s'uiting. WAT DE DIEREN ONS TE ZEGGEN HEBBEN. Dit was het onderwerp, dat dezer dagen behandeld werd door den heer Ir. D. de .Clercq, van Zandvoort, gegeven in de ver- gadering van de afdeeling „Texel" der „Ver- eenigiing tot Bescherming van Dieren". Er waren ongeveer 350 person-en in „Hotel Texel" -bijeen, toen de heer J. Daaider Dz. een kort openingswoc-rd sprak, waarin hij alien het w-elkom toeriep, inzonderheid den spraker, het Hoofd der gemeente, de Jeugd- ibond van Oudeschild en de Zeevaartleerlin- gen, alsmede een strij-kje, dat zich bela-nge- loos beschikbaar gesteld- had. De Voorzitter wees er op, dat er dezen avond iets te leeren viel voor de dierenbe- schermers, daa-r ee-n passendie film gegeven- zou worden, die geheel op het on-derw-er-p betr-akiking heeft. Hij hoopte, dat hierdoor tneer liefde voor het redielooze dier zou ont- waken en dat -door bescherming gewaak-t zou worden, dat ge-en dierenmartelingen meer zouden- plaats hebben en g-een diervor- rnen meer van onze aarde z-ou-den verdiwij-nen-. Aan alien werd een goede en nutt-ige avond toeg-ewenscht en de wensch wer-d uitgespro- ken, dat in de -pau-ze velen zich zouden op- geven voor het li-dmaatschap, want spreke-r verwachtte, dat men nu j-uist niet in zoo groot aan-tal was opgekomen voor de film- vertooning, maar ook en vooral om het in- nerlijk-e van de zaak. Hlierm-ede wer-d het woord -gegeven aan den heer de Clercq Deze sprak vooral een kort woord, mede er op wijzende, dat al zoovel-e dlersoorten uitgemoord zijn en van vele andere slechts weinige exemplaren meer aanwezig zijn. Al leen door -bescherming van de resten zou men kunnen mak-en, dat die diervorm-en be- staan- zouden blijven en een woord van hul-de werd gebracht aan de Vereeniging -tot be- houd van Natuurmon-umenten, die al zoo menige v-rijplaats voor yerschillende dier- soorten heeft vastgelegd. Vervolgens wees spreker er op, dat op de markten en bij het vervoeren vele dieren nog op geheel ver- keer-de manieren behandeld worden. Ook worden n-og veel 11 veel vogels ged-ood door jagers en vinkers, waarbij veel wr-eedh-eid pfaats h-eeft; hierdoor worden de rechten der dieren -geheel vertrapt, want die vogels in d-e vrije Natuur behooren daa-r -thui-s en niemand heeft het recht te zeggen, dat zoo'n vogel hem hoort. Ook in dit opzicht kan- de R-egee- ring nog veel ten goede meewerken. Hierna werd de film -ontrol-d en kreeg men te zien e-en zeer groot-e reeks van tafereelen uit het dierenleven, zooals het door de men schen behandeld wordt. Keurig mooi waren de levende beelden en dikwijls sprak er uit de groot-e liiefde van den m?nsch tot het d-ier en de goede vers-tandhouding, di-e er tus- schen miensehen en dieren bestaat, maar meer- maleri ook moest men gruwen van de nog treurige toestanden. Door deze beelden, nog verduidelijkt door de korte explicaties van den spreker, werden we binneng-evoerd in stallen, schuren, woonwagenkampen, vogel- verkoophuizen, vogelvangplaatsen, enz. E-n dat men hierbij -genoo-t, bewees de stille aanr dacht en het telkens luide applaus na el-k-e acte. De Afdeeling heeft zeker -ee'n goed werk gedaan, met den heer de Clercq hiervoor uit te noodigen, en zag zich beloond door de groote opkomst en door de -booking van een aantal nieuwe led-en. Dc- Voorzitter was aan het einde de tofk der vergadering, toen hij den spreker harte- lij-k dank zegde voor woord en vertooning en te mo-gen leide-n over a-en statronsweg, doci'. dit is o-m practisch-e redemeri gewcigerd. Op on-ze vraag deeldsn B. en- W. o-ns m-ede, dat de bovengenoemd®- maatschappij een zekei- heid heef t gesteld voor, het c-nderhou-d van den w-eg en dat all-es wordt gedaan om het o-ngeri-ef, voor de bewoners, to-t een minimum te bcpcrken. D-e overwegmg is echter ge- weest, dat versc'hillendie burgers voor ee-n be- hoorlijk w-eekloon w-erk hebben en dat zo-nder bezwaar van de gemeentekas een prima weg wordt gemaakt. Voorts is het v-ervoer langs den -op-enba-ren weg niet t-e verbinden. hem een „tot weerziens" toeriep. Zoo'-n succes, zoo'n sam-enzij-n, gedra-gen door de belangstelling van zoo velen, kan niet anders dan bemoedigend werken. Mog,e die belang stelling bij ons blijven; ze zal zeker on-ze vereeniging en daardoor het stomme dier ten goede komen! Dan ook onze hartelijke dank voor alter belangstelling en vriendeltjke apndacht. Hierm-ede werd d-e vergadering gesloten. ZUID-SCHARWOUDE. De inventarisatie der tuinbouwvereeniging „de Toekomst" per 15 Februari wees de vol gende cijfers aan: Re-ode kool 35 wagons, gele kool 55 wa gons, Deensche wi-te kool 64 wagen-s, ui-en 4 wagons, peen 1V2 wagons, totaal 159 V- wagons. Op 15 December 1927 was dit: Rood-e kool 84 wagons, gele kool 92 wagons, Deensche witte kool 87 wagons, uien 14 wagons, peen 12 wagons, totaal 289 wagons. TEXEL. Ds. A Vis te den Burg is beroepen naar de A-lg. Do-opsgezinde Societeit te Almelo. HEILOO. Een woon-huis met pi.m. 600 M2. grond aan den- Stationsweg is verkceht voor 2440. De steeds vuile en glibberige weg en h-et ge- zicht op een mestvaalr zullen wd niet vreernd aan dezen lagen prijs geweest zijn. Daar dit gevai niet op zich zelf staat, vragen we ons af of het geen tij-d wordt dat op dit mooie p-unt van het dor-p wordt verbo-den een totaal v-erwaarloosd1 hek, overhangende boomen, een bouwval van een sch-uur of een mestvaalt te hebben. Ee-n aanvulling (of handihavi-ng) van de poiitie-verordening was geen overbodige weelde. Door het vervoer van zand van d-en Wes- terweg naar Alkmaar is in de Kerkelaan een toes-tand ontstaan, die rede-n tot klagen geeft. Van verschillende zijden vernamen wij klach- ten. Door de Amsterdamsche Transport Mij wordt za-nd vervoerd en men kan in de daar- voor gebezigde auto's, die 5000 K.G. wegen/ 4 M3. zand1 vervoeren. Aan B. en W. is verzocht om het vervoer De Bond1 van Melkveehouders hield Woens- dagavond zijn jaarvergadering in het cafe van den heer Roozing. Wegens on-tstentenis van de h-eer M. Mul der, die door zi-ekte was verhinderd, op-ende de vice-voorzitter, de heer H. Bakker Hz., d-e vergadering en h-eette all-en welkom. Hij b-e- treur-de het, dat hij de plaats van den em-i- nenten voorzitter moest innemen, hoopte op een spoedig herstel en sprak de hoop uit, dat hij nog jaren lang voor zijn. gezin -en de vereeniging-en, die hem lief zijn, gespaard mag blijven. Over de ontplooide actie voor de belangen der leden w-erd gememoreerd, dat de afdeeling in h-et afgeloo-pen jaar vruchtbaar wer-k heeft verricht. Mocht -er soms een melkoo-rlog u-i-tbreken, dan is men -paraat en niets wordt onbeproefd gdaten om niet a-f te hangen van den m-eikhandel, ho-e- wel erkend w-erd, dat de sa-menwerkin-g van prettigen aard was, h-oewel b-eid-en partijen voor hunne belangen opkomen. Het jaarverslag meldt een go-ed g-eorgani- seerd vereenigingsleven, het 1-ed-ental ging met 8 voo-ruit en er werden 5 vergaderin-gen gehouden. Afgeb-roken werd-en de hand-elin- gen met d-en k-ri-ng, hoewel de in-druk geves- tigd was, dat in d-e toekomst sam-enwerking gewen-scht was. Ook de melkhandiel st-elde prijs op die samenwerkin-g. Het verslag ein- d'igt met een beroep o-p de fed-en, om zich achter het b-estuur te sdiaren. De rekeni-n-g en verantwoord'ing was ont- vangsten f 754.36, uitgaven 621.91, saldo f 124.45. De rek-eni-ngcommissie, bes-taande uit de heeren f. Bakker en J. Muys, advi- .s-eerde tot goedik-euring, waartoe werd be sloten. Het aft red en de bestuurslid H. Bakker Hz., werd herkozen. De contributie werd vastgesteld op 0.50 vorige jaren f 0.70) per koe omgeslagen. Uitbreiding ledenta-1. Door -den beer J. Bakker wer-d de wensch-elijkheid b-etoogd, om- de buitenstaanders in den -bond' te krij-gen, terwij-1 de heer Zon-nev-eld conclu-deerde, dat zij wel van de voordeelen profiteeren, doch geen lasten- willen dragen. De voorzitter zeide, dat de mees-te boer-en waren ond-ergebracht bij de Centrale en deni R.-K. Bond van Melkveehouders, doch hij wil-de wel huisbezoek doen om nieuwe leden te winnen. Het oordeel over de buitenstaanders was minder vlei-end, men bekplde bet, dat is be- r-ei-kt dat „De Uithoorn" niet wi-llekeurig den prijs kan zetten en dat zij, die niets willen, ook hiervan profiteeren. Bij de rondvraag werd1 de wensch-elijkheid -besproken -om bij- de leden ron-d te gaan om te controleeren, hoeveel -koeien zij hebben om een meer overzichtelijk geheel te vor- men. Dit was ook gewenscht voor de hoeveel- heid m-elk, -die men, (ongeveer) per jaar krijgt. Bij een eventueelen melkoorlog was men dan beter paraat en op alles ingericht. Hierna sluiting. Voor de jachtrit der „Rijv-ereemiging Heiloo en Omstreken", welke wordt g-ehou- d-en in de duinen- t-e Bakkum, op 21 Febr bestaat groote belangstelling. Men d-eelde ons mede, dat de jachtrit een attractie is en de demonstratie op een terrein, voor het pu- bli-ek bestem-d, is t-e volgen. Het terrein is gelegen in de buurt van de voormalige droogfabri-ek en- fangs den n-ieuwen weg per fi-ets t-e bereiken. BERGEN. Raadsvergadering. De Raad vergaderde Donderda-gmiddag onder voorzi-tterschap van dfen bm'gemeester. Behalv-e de heer Blank, die verbinderimg had. waren alte raa-dsledcn aanwezig. Na opening der openba-re vergadering door d-en voorzitter, deelde deze mede, dat sinds de vorige vergadering geen Stukken voor den Raad waren ingekomen. Hierna werd overgegaan tot benoeming van een lid van het Burgerlijk Armbestuur wegens periodiek-e aftreding van den secre- taris-penningmeesier, den heer C. Zwakman Dzn. B. en W., het Armbestuur gehoord, droegen ter benoeming voo-r: 1. C. Zwakman Dz-n. en 2. Jb. Kerning. De heer den Das wensohte thans ivaar het een persoo-n betrof die een belangrijike functie bekleeddie en in die zakem van het Armbestuur was ing-ewerkt, geen voorstel te d'o-en, doch verzocht met de samenstelling van een- voor dracht voor de eerstv-olgende keer, dat B. en W. rekening -hielden met hetgeen hij bij de al gemesne beschouwingen over de gemeent- begrooting had hetoogd ten aanzi-en van c wensch-elijkheid dat de arbeiderskiass-e in be- d'oeld bestuur werd v-ertegenwoordiigd. Op een vraag van dien voorzitter voegde de heer dan Das aan zijn betoog toe, dat bedoelc was een loonaibeider, die bekend is met de arbeiderstoestanden. Deze voelt de zaken vee-l m-eer aan, dan ieman-d van de bezittende klass-e. Thans is in het bestuur ge-en lid;, die direct met de arbeiders contact -heeft. Op de vraag van den heer Baltus deelde de h-eer Das made, dlat hij wel overtuigd was, dat het bestuur zijn best deed en dte Arme-n- raad goed uitvoerde, doch het gaat hoe het Armbestuur werikt en functioneert. De heer Zwakman werd hierna met alge meene stemmen herkozen. Vervolgens was 4an de orde de benoeming van 2 leden der Commissie van Piaatselijk- toezicht op het Lager Onderwijs, wegens priodieke aftreding van d-en h-eer P. Baretta en wegens het niet meer vol doen van- den1 heer J. Leegwater aan de bij; die wet gestelde eischen-, wat betreft h-et hebb en van kinder en op de o-psnbare lagere sch;il. De heer Ba retta werd met 9 stemmen nerkozen en mevr. die HaasMidler werd m;et 6 stemmen ge kozen. De heer Bakker verkree-g 3 stemmen, terwij'l een stem bianco werd1 uitgebracht. Vervolgens werden zonder hoofdelijke stem ming de pensioonsgrondslagen vastgest-eld van den -burgemeester, den aimbtendar van den Burgerlijken Stand, den deurwaarder der plaatselijke befastinigen en van den gemeente- ar-beider. Hierna werden zonder hoofdelijke stem ming de gemeentelijke vergoedingen inge volge art/101 der Lager Onderwijswet voor de navotgen-dfe Bijzondere scholen over 1925 als v^-lgt vastgesteld voor de R.K. Lagere school St. Ursula op 3516.24 (Voorsch-o-t was 3870.83, alszoo aan de gemeente terug te betalen 354.59). voor de R.K. school1 voor U. L. O. St. An- tonius op 1624.48 (voorschot was 1433.47, alzoo door de gemeente alsnog te betalen1 191.01). voor de Lagere school der B-erger School- ver-eeniginig op 68i2.0-8 (schoolgelde-n heb ben bediagen 1193.07, alzoo in de ge meentekas te stort-en 510.99). voor die school voor U. L. O. der Berger Schoolvereeniging op 624.80 (scho-olgelden hebben bediagen- f 598.81, alzoo door de ge meente alsnog te betalen 25.99). Aan gezien de gemeenlte-rek-ening over 1927 nog niet was gesloten, werd besloten conform het voorstel van B. en W., de be- slissing op de aa-n-vragen om de gemeentelijke vergoedingen, bedoeld in art. 101 der Lager Onderwijswet 192'0, over het dienstjaar 1927 van het Bestuur d-er St. Josephstichting, ten behoeve harer lagere en uitgebreid lagere sch-olen, St. Ursula en St. Amtonius, van her bestuur der Berger Schoolvereeniging, teu behoeve harer scholen voor gewoo-n- en uitge- bried lager onderwijs en van de vereeniging voor Cbrisitelijk Natioo-aal Schoolonderwijs, ten behoeve harer lagere scholen, aan te hou- den to-t-dat de gemeente-rekening over 1927 door Gad1. Staten dezer provincie zal zijn vastgesteld Vervolgens werden zonder hoofdelijke stem ming de voo-rschotten op de gemeentelijke vergoedimgen over 192'8 overeenkomstig art. 101 der Lager Onderwijswet 1920, ten be hoeve van even-genosrn-de scholen als volgt vastgesteld met bepaling dat de uitbetaling dezer voorschotten- zullen geschieden in vier -gelij'ke termijn-en, vervallende 1 April, 1 Jutt, 1 October en 31 December 1928: voor de R.K. Lagere school St. Ursula op 2-831.81voor de R. K. school voor U. L. O St. Antonius op 1844.51 (i-nbegrepen 320.— voor een vakonderwijzeres) voor de Lagere school der Berger Sch-ool- vereeniiging op 573.89voo-r de school voor U. L. O. der Berger Sch-oolvereenig-ing op 869.82 (inibegrepen 320.— voor een vak- ondierwijizeres) en voor de Lagere school der Vereeniging voor Christelijk Nlationaal Schoolonderwijs op 333.98. De voorzitter deelde nog m-ede, dat het wenschelijk was over t-e gaan to-t benoeming van- een commissie tot het nazien der 3 jaar- lijiksche afrekeningen- in zake de instandhou- dinigskosten der Bijzondere sch-o-len over de jaren 1925, 1926 en 192-7. Spr. stelde voor eveoa-ls de vorige k-eer een commissie van 3 raadsleden te beno-emen. De heer Zeiler stelde voor thans 3 andere raads-l-eden in de comm issi-e te benoemen. De heer Baltus zeide, dat de vorige com missie het vertrouw-en van den Raad had en stelde voor dezelfde commissie aan te wijzen. De hee-r Zeiler betoogde dat het wel waar was, dat de commissies zich in de zaken had ingewerkt, doch achtt-e het j-uist noodig dat thans eens andere raa-d-sieden bet werk d-edien MIJNHARDT'S Hoofdpijn-Tabletten 60 ct. Laxeer-Tablelten 60 ct. Zenuw-Tabletten 75 ct. Staal-Tabletten 90 ct, Maag-Tabletten75 ct. Bij Apoth. en Drogisten. Zoo dikwijls haoden de raadsleden te stem- men over zaken betreff-ende de vergosdin-gen aan de Bijzondere scholen, waarvan zij niet geheel o-p d-e hoogte waren en bood zic-h thans de gelegenheid aan voor anderen een beter inzi-cht hierin te verkrijgen. Enkele raadsledian vonde-n het toch wel wenschelijk da-t ten mimste een der vorige leden in de nieuwe co;mmissie zitt-ing had. Hi-ern-a werd de heer Zeiler herkozen en ge kozen de heeren den Das en Martin. H-ierna kwam aan de orde een voorstel van B. en W. om ter bevordering van de verkrij- gi-ng van o-nroeren-d go-ed door la-ndarbeiders tot uitbetaling van het door den heer B Sch-aaper benoodigde bedrag van f 340-0. te besluiten: lo. o-n-der voorbe-houd dat de van het Rijik te vragen gd-delij-ke st-eu-n worde ver- kregen, een bedrag van 3-400.voor ge- noem-d doel beschikbaar te stellen; 2o, uit's Rij-ks kas een voorschot ten behoeve van ge- mel-d doel aan te vragen en te aanvaarden tot een gelijk bedrag, welk bedrag ad. 34-00. voor dadelij-k verschu-ldigde uitgaven was be- noodigd. Dfe voorzitter lichtte een en amd-er nader toe en las h-et concept Raadsbesluit voor. De heer Swaag meend-e dat de aanvrager niet was een landarbeider in d-en waren zi-n d-es woords. De voorzitter an-twoordde, dat het aan B en W. voorkwam, dat dit wel het geval was. Bovenid-i-en was in het be-sluit ee-n nieuwe be- "paling opgenom-en, dat het v-oorsch-ot of h-et onafgelost-e gedeelte daarvan tersto-nd o-pvor- derba-ar was, in-dien de landarbeider niet meer werd geacht te zijn een landarbeider in den zi-n d-er Landarbe-id-erswet. De heer d-en Das betoogde, dat indien aan- vraiger als lan-darbeider werd aangemerkt, er meer arbeiders waren, aan wie men een voor schot zou kunnen geven. Na eenige discussi-e w-erd zonder hoofde lijke stemming besloten overeenkomstig de concept- Raadabes 1 u iten echt-er onder voor- waarde -dat B. en W. een nader ond-erzoek zullen instellen- en aan den minister deze zaak ter beo-ordeeling voorleggen. Ten a-anzien van het voorstel van B. en W., om aan de Provinciale Staten van Noord- Fiolland te verzoeken om bet wegiged-eelte E-gmond a/d Ho-ef, Bergen, S-choorl, Groet, Camper-d-uin van d-en weg door de Duj'v streek alsnog in het Prov. Wegenpla-n (de Wegenlijst) op te nemen, deelde de voorzi-tttr mede, dat de betrokfeen gemeen-tebesturen ge- zamenlijk een actie hiervoor voerden, dat aan verschillende ge-meentebesturen en lichamen, ook die in d-e Zaanstreek, verzocht was aan het verzoek adhaesie te betuigen, waarvan velen hu-n medewerking hadden toegezegd Zonder h-oofd§fijlke stemming werd het voors-tel aangenomen, Ten slo-tte werd na eenige.d-iscussie zonder hoofdelijke stemming vastgesteld een in 'rue- tie voor de M-useum-commissi-e. Na rondvraag slu-iting. Doo-r den gemeent-elijfcen keuringsdienst werd-en ged-urende de maand Januari 1.1. -ge-k-eurd: Gewone slachti-n-gen: 13 runderen, 5 kal-v-s- ren bened-en 50 K.G. geslacht g-ewicht, 1 schaap, 52 varkens bov-en- en 2 varkens bo ned-en 60 K.G. geslach-t gewicht. Noodslachtin-gen: 1 schaap. Huissladiting-en: 1 rund, 1 schaap, 6 var kens haven- en 3 varkens bened-en 60 K.G. geslacht gewicht. In-voer: 2217 3/4 K.G. vleeseh en vet. Door Ged. Staten dezer provincie is aan den heer J. Jansen. voor het door hem be- woonde perceel „Ing-eborg" aan de Breelaan, alhier, vergu-n-ni-ng verl-een-d voor den ver- koop van st-erken drank; in het klein, u-itslui- tend en alleen aan 1-og-eergasten De metselaar L. alhier, die Woensdag* middag eenige wer-kzaamheden verrichtte aan een perceel aan de Prinsesselaan, viel van d-en steiger. Hij kwam met zijn hoofd op een hoop puin t-ereeht en geraakte tengevolge van den val bewusteloos. Naar het zich laat aanzien, zal L. de g-evolgen va-n den val spoe dig te boven zijn. URSEM. Tot voorzitter en secretaris van de com* m-issie van toezicht op het lager onderwijs in deze gemeente zijn benoemd de heeren Th. Vlugt en A. G. Genefaas. Op 7 Maart a.s. zal een ver-kiezing van leden van het Polderbestuur Ursem plaats hebben, n.l. voor voorzitter vacature C, Keijzer en wegens periodiek aftreden van de heeren A. A. v. Diepen en J. Dol. HENSBROEK. Jaa-rvergadering Ziek-enfonds „Hel-pf El-kander". Woensdag 15 Febr. j.l. vergaderde boven- gen-oem-de vereeniging in het 'okaal van den -heer K. de Boer onder 1-eiding van den voor zitter Dr. v. Leeuwen. Aanwezig het bestuur en 15 leden. Uit het jaarverslag namen we over, dat bedan-kt hebben 2 l-ed-en, toegetre- den 3 leden, zoodat op 1 Jan. 1928 de ver- eeniging telde 52 trekkende en 12 st-eunende l-ed-en. Uitk-eeringen waren gedaan in 8 ziekte-gevallen met 43 uitkeerin-gsdagen. De rekening en verantwoording sloot met een bedrag van f 469.26, saldo over 1927 210.67 B-ezit op 1 Jan. 1928 1809.18. Door de commissie ter nazien der boeken van den secretaris-penningmeester we-rd een waardeerend verslag uitgebracht over het -beheer. De bestuursverkiezi-ig (periodiek aftreden A. Gunder en D. Kort Sr.) had tengevolg-e, dat reeds genoemden werden herkozen met resp. 14 en 11 tem-men. De contributie werd! gesteld op 12K cent per week tegen 1.50 per werk-dag. Door loti-ng werden 8 weken vrij-gestel-d van contributie d-e heeren S. Overman en Joh. Koning. Daar de rondvraag ni-emendal opleverde, kon de voorzitter reeds vroeg nog in den avond on-de-r dank sluiten. ST. PANCRAS. Bij de leden van „de Tuinbouw" bleek vol. gens de telling op 15 Febr. 1928 nog aan wezig: Roode kool 60.0-00 K.G.; Gele kool 69-0.000 K.G.; Deensche witte 800.000 K.G.; Uien 20.00-0 K.G. ST. PANCRAS (ZU1DEINDE). Bij de leden van de „Zuid" was op 15 Febr. 1928 aanwezig Gele kool 83200 K.G.; Deensche wit-te 8000 K.G.; Uien 1000 K-G. SCHAGEN. Het g-rasgewas van d-en Westfries-chend-ij-k, voor zoover h-et to-t d-e Schager en- Nied-orper Koggen beh-oort, wer-d Woensdag te Sehagen over 1928 in h-et openfoaar verb-eurd. De op- brengst bedroeg f 1875 tegen J 2086 in 1927. Van d-en Lan-gerei-sdijk -kan de opbren-gst worden opg-egeven door h-et m-eeren-deel der perceel-en De opbrengst in 1927 was f 588. GROOT-SCHERMER. Binrnen enkel-e dagen zal vanw-ege het Insii* tuut voor arbeidersontwikkeling hier de veel* besproken Potemki-n film worden vertoon-d. Wie deze film g-ezien heeft, zal moeten er- kennen, dat het een grootsch opgezet en mee-sterlijk geenseeneerd fi-lmwer-k is. Voor kinderen en jeugdige menschen achten wi) h-et evenwel on-geschikt, niet om-dat het lets zou bevatten, dat niet gezien mag worden, maar meer om-dat het schijn-baar zoo treffend de realiteit van h-et leven weergeeft. En jonge mensche-n missen veelal de gave om schijn van werkelij-kheid te onderscheid-en. En een film bl-ijft een film. Zelfs dingen, dw op het oogen-blik van gebeuren naar d-e na tuur zijin opg-enomen- en welk een klein deel van een film vorm-en deze tafreelen meestal, zijn dan nog buiten bun verband in de rol- prent gep-laats-t. Toch verheugen wij ons er over, dat ook wij in onz-e eigen plaats deze vertooning zullen -kunnen gaan zien en w'J a-chten het juist van het hoofd der gemeente, dat hij, zij het onder zeker-e beperkende pali-ngen, er in toegestemd heeft, dese fil# hier op het witte doek -te brengen. f t, uroflrTiane" iworiiar* 7nn'n

Alkmaarsche Courant | 1928 | | pagina 6