S Zaterda^ IS Februari. ftadio-hoekje In en om de hoofdstad. L. FRAKKENBER6, ALKMAAR. No. 49 1928 Honderd derfigsfe Jaargang. Zaterdag 18 Februari. Onderwerp van Mr. Vorstman vervalt, dit wordt: 7.35—8.05 Lezing door Mr. F. Vorst man: De inrichting van onze Staat. Het Rijk en zijn inwoners, haar rechten en plichten. Zondag 19 Februari. Hilversum, 1060 M. 10.V. A. R. A.- uitzending. Eli Bomiii, viool. F. Uyttenboo- gaard, piano, la. Sonate nr. 1, B. min., Bach. b. Andante, Corelli. c. Larghetto, Nar- dini. d. Andante tranquillo, Boccherini, viool en piano. 10.30 Uitzending van de ope- ningsrede van de 4e Alg. Ledenvergadering van de V. A. R. A. door den voorzitter, S. van der Wou-de. 11.3012.30 2 Preludium, Rachmaninow, piano. 3a. Hollandsche Boe- rendans, Rontgen. b. Spaansche dans nr. 3, Moskowski, Scharwenka. c. Afrikaansche dans nr. 1 en d nr. 2, van Coleridge, Tayll'or. e Hongaarsche dans, Czardas, Fiubay. f. Slavische Dans nr. 2, Felber, Dushkin. g. Capitan Fracassa, Castelnu-ovo, Tedesco, viool en piano. 4. Jardins sous la Pluie, De- ibussy, piano. 5. Notturno adriatico, Castel nuovo, Tedesco, viool en piano. 1.2.30 Lunchmuziek door het Radio-Trio. J. hid den, viool. M. van't Wood, cel'lo. G. Ver-hey, ipiano. 2.304.30 Concert door het Resi-den- tie-orkest onder leiding van Dr. P. van An- rooy. Willem Andriessen, piano. In de groote Dodenzaal te Rotterdam. 4.30 Kinderconcert. Spiet Hespe's kinderkoor. Mondacoordeonge- 'zelschap „Door oefening kennis", directeur D. Jansen. 5.50—6.30 Toelichting op het mu siekdrama „Herodiade". Fid bijbelverhaal over Johannes, Salome en Herodes, door W. Vogt. Naar aanleiding van de avond'uitzen- ding. 6.30 V. P. R. O.-uitzending git de Ned. Duitsch Herv. kerk te Naarden. Voorganger: Ds. F. W. J. van der Pod: Tegenstellingen tusschen het Godddlijke en het menschelijke en de verzoening hiervan. Fi. V. P. Schoon- derbeek, fluit. 8.— Pers- en s-portberichten. 8.10 „FIeroduade", opera in 4 bedrijven van Massenet. Johannes, Fi. Drost. Herodes, W. Herckenrath. Salome, Lotti Muskens— Sleurs. Herodisde, Julie de Stuers. Phanud, -H. Bloemgarten. Vitellius. M. van Reen. De Fiooge priester, J. Hendrik. Een Babylonisoh jneisje, A. Jansen. Een stem. Jan Jansen. Het stuk speelt in Jeruzalem in het jaar 30. Het versterkte omroep-orkest onder leiding van J. J. van Amerom. Chris de Vos, Algem. voorbericht. Huizen, 1950 M. 8.309.30 N. C. R. V. Morgenwijding. Spr. C. B. van Prattenburg: •Jezus Christus, de geslagen Rotssteen. Mej. C Kitz, zang met harmoniumbegdeiding van mej. M. Kits. 9.50 Kerkdienst in de Domkerk te Utrecht. Voorganger: Prof. Dr. j A. Cramer. Kerkdienst in verband met de Federatiedag van den Ned. Chr. Studenten Ver. 1 Orgel. 2. Gemeentezang Ps. 89 1, 7. 3. Gebed. 4. Gem. zingen: Gez. 120 1, 4. 5 •Preek over Mt. 26 6 tot en met 13. 6. Gem. zingen Ps. 84 6. 7. Gebed. 8. Zegen. 9. Or- gelspel. 12.30 Tijdsein. 12.30—1.30 K. R. O. Lunchmuziek door het K. R. O-Trio. P. Lus- tenhoutver, piano. H. Schorl, vicol en O. Flen- driks, cello. 1.30—2.15 Verteluurtje voor kin- deren door een cateohist van „Huize Betha- nie" te Bloemendaal. 2.304.Aansluiting van het Concertgebouw te Amsterdam. Het Concertgebouw-orkest onder leiding van Dr. Willem Mengelberg. Nich. Levitzki. Piano. 4—5.Ziekenuurtje met medewerking van -astoor Willemborg: Zoekenapostolaat. 5.20 C. R. V. Dienst in het kerkgebouw van de Vrije Evang. Gemeeijte te Hilversum. Voor- gangers: Ds. J. J. van Petegem en Ds. P. B. Midler. 1. Orgel. 2. Zingen Ps. 118 1 en 7. 3. Votum. 4. Bijbellezen Matth. 16 21 tot en met 28. 5. Gebed. 6. Zingen Gez. 123 2 7. Preek door Ds. van Petegem: Jezus Lijden. 8. Zingen Gez. 83 1, 3 en 4. 9. Preek door Ds. P. B. Miiller: Ons Lijden. 10. Dankge- bed. 11. Zingen: Lied 447. Bun-del Job. de Heer. 12. Zegen. 13. Orgel. 7.30—8.K R. 0. Spr.: Th. van der Wey, pr uit Vianen Naar het Land der Pharao's. 8.Eerste opera-uitzending van den K. R. O. „Don Pasquale", opera buffa in 3 acten van Doni zetti. Louisse, Mevr. B. Jonkers. Don Pas quale, J. Iseke. De dokter, E. van der Ploeg. Octavio, Jules Moes. Een notaris, F. Meyerse, Gem. koor van de K. R. O. Het K. R. O.-orkest onder leiding van M. van der Ende. Algeh. voorbericht. Chr. Jules Moes. 10.30 Persberichten. 10.45 Epiloog, K R. 0. onder leiding van Jos. Picckers. In de pauze van de K. R. O.-avonduitzending: Prof. Dr. Alph. Stege, hoogleeraar aan de Techn. Hoogeschool en Lid van de le Kamer der Staten generaal: Mededeeling over de afscheidsreunie van Oud-Katwijkers bij ge- legenheid van de opheffing van het St. Willi- brorduscollege te Katwijk aan de Rijn. Daventry, 1600 M. 3.50 „The Spectre's Bridge", dram, cantate van Erben en Dvorak. Voor koor, orkest, sopraan, tenor. E. Sudda- by, sopraan. T. Jones, tenor. H. Williams, bariton. Halekoor en versterkt orkest. 5.40 Vertellingen uit het Oude Testament. 5.50— 620 Kinderkerkdienst. 8.20 Studio-kerk- dienst. Rede van Generaal Booth van het Leger des Heils. 9.05 Liefdadigheidsoproep. stlO Nieuwsberichten. 9.25 Orkestconcert. De Militaire kapel en D. Fennett, sopraan. 1. Kinniburgh, bas. 10.50 Epiloog, Parijs, „Radio-Pans", 1750 M. 12,20 Re- hgieuse muziek en causerie. 1.05—2.10 Or kestconcert. 4.50-5.55 De Jazzband Homo- nyme Jazz. 8.5011.20 Jazzband Mario Cazes. Lagenberg, 469 M. 8.20—9.20 Kath. Mor- genwijding. 11.2012.20 Orkestconcert. iz 20—1.50 Orkestconcert. 2.50—3.20 Beet- hoven s pianosonaten. 3.50—4.35 Mandoline- concert. 4.35—5.35 Obiigaatmuziek en Her- mann Harry Schmitz. 6.50—7 15 Dansles. 11 on VvrnevaIsconcert- Orkest. Daarna tot n.20 Dansmuziek. %&Zgswusierhausen> 1250 M. (Zeesen). KiVrii^/Wnding. 10.50 Orkestconcert. Maria Ney, declamatie. 3.20—3.50 Intern Schaaktournooi. 3.50-5.20 Concert. Het „Neue Tonkiinstler-Orchester". 7.20 „Munch hausens lezte Liebe", operette in 3 acten. Daarna tot 11.50 Dansmuziek. Hamburg, 395 M. 8.35 Morgenwijding. 10.50 Morgenconcert. 12.25 Orkestconcert. I.35 Orkestconcert. ,4.50 Orkestconcert. 7.20 Concert. Orkest en solisten. Stukjes „op verzoek". 10.5011.50 Dansmuziek. Brussel, 509 M. 5.206.20 Dansmuziek. 8.3510.35 Orkestconcert met vocale soils- ten. Maandag, 20 Februari. Hilversum, 1060 M. 12.— Politieberich- ten. 12.302.— Lunchmuziek door't Radio- Trio. 4.405.55 Kinderuurtje door Mevr Ant. van Dijk. 6.7.15 Concert door het Radio-Trio. 7.157.45 Engelsche les voor beginners. 7.45 Politieberichten. 8.05—9.05 Volkszangavond onder leiding van Joh Brands. Uitzending uit „de Harmonic" Alk- maar. 9.05 Lezing door W. Grand! van Roggen: De 18e Nederlandsche Jaarbeurs 9.35 Concert. Het Hum. Dubbelmannenkwar- tet „Octavo". Orkest onder leiaing van Nico Treep. c.a. 10.15 Persberichten. Huizen, 340.9 M. (Na 6 uur 1950 M) 12.301.45 Orgelconcert door Wouter Wes- terhoud, organist te Amsterdam. 4.5. N. C. R. V. Ziekenuurtje door Ds. P. Boen dermaker. 6.157.Spr.: Chr. Kouffeld te Bennekom: De vrijheid van den jongen boer 7.7.30 Engelsche conversatieles. 7.30 Con cert in de Stads^ehoorzaal te Leiden, le Leidsche avond. Spr.: Mr. A. van der Sande Bakhuyzen, burgemeester. Dr. W. Bouwman Ds. A. D. Meeter. Het Leidsche Post- en Telegraaf Harmoniegezelschap „De Post" Leidsche Mandoline Gezelschap „Krebust- lipo". Chr. Zangvereeniging „FIosanna" Leidsch Strijk-ensembi'e „Bobette", Dubbel mannenkwartet „Inter Nos". H. J. Barent- sen, bariton. Mej. T. Leening, piano. Daventry, 1600 M. 10.35 Kerkdienst. 11.20 Gershom Parkington kwintet en solisten, so praan, tenor en viool. 1.20—2.20 Orgelcon cert. 2.50 Causerie. 3.20 Concert. 3.25 His toric en Mythologie. 3.40 Concert. 4.20 Orkestconcert. 5.20 Huishoudpraatje. 5.35 Kinderuurtje. 6.20 Dansmuziek. 6.40 Radio- berichten. 6.50 Nieuwsberichten. 7.05 Dans muziek. 7.20 Dram, critiek. 7.35 Schumann's Kreisleriana en fant. stukken. 7.45 Duitsche causerie. 8.05 Vaudeville. Muziek en zang, 9.20 Nieuwsberichten. 9.35 Radiopraatje. 9.50 Nieuwsberichten. 9.55 Concert. H. Sa muel, piano. O. Growes, sopraan. 10.35 A L. Alan: The B. B. L. 11.20—12.20 Dans muziek. Parijs „Radio-Paris"1750 M. 10.50— II.Concert. 12.502.10 Klassieke kwar- tetten. 4.055.55 Orkestconcert. 8.5011.20 „Le Comte de Luxembourg", Lehar's ope rette. Langenberg, 469 M. 12.35 Optocht van versierde carnavalswagens met muziek, 5.20 —6.20 Piano- en vioodconcert. 6.5010.20 „Der Rosenkavalier", muzikale comedie van Rich. Strauss. Daarna tot 11.20 Dansmu ziek. Konigswusterhausen, 1250 M. (Zeesen). 11.207.05 Lezingen en lessen. 7.50 Con cert. Orkest onder leiding van Seidler Winkler en M. van der Berg, viool. 9.50 De vroolijke muze. Dr. Becce's Gloria Palast Symphoniker en Obesohlesisch radio-kwartet. Hamburg, 395 M. 4.30 Meisjes schoo:!- koor. 5.15 Orkestconcert. 6.20 Orkestconcert. 7.20 „Othello", treurspel in 5 acten van Shakespeare. 11.20 Sluiten. Brussel, 509 M. 5.206.20 Trioconcert 8.35 Vocaal concert. 8.50—10.35 Orkestcon cert. CCLXXHI. Wegenverbeteringen om de hoofdstad. Een dreigend gevaar. Ik breng u ditmaal eens om de hoofdstad, want we zijn na de sluiting der R.A.I, een be- trekfcelijke rustperio^de ingegaan, ook al danst een deel der Amsterdamsche burgerij er in deze dagen 1-ustig op Fos. Waaruit u niet ge- l'ieve te concludeeren, dat we hier plotseltng e°n oobepierktie dansvrijheid hd)ben verkre"5 gen. Zoo ver zijn we nog niet en zoo ver zal het hier ook vermo«felijk w-el niet komen. Onze burgemeester houdt met betrekking tot het d&nsen in voor bet publiek toegankelijke zalen de teugels nog wat sfcrak waarin hij misschien zoo'n grooit ongelijk nog niet heeft. In elk geval, er is nog alfijd niet in den Raad uitgemaalct hoe men deze aangelegenheid het best Fan regelen zonder te ver-gaande vrij heid te geven en daamevens toch in die oogen van vreemidtelingen, Amsterdam te veel te do-en zijn een „niet-moderne" stad, Voor het oogenblik ga ik n-iet verder op de kwestie in, diaarvoor zal allicht later nog genoeg aan- leiding bestaan. Het daosen, waarop ik daar- even doelde, betreft de gemaskerde bals, die in dezen tijd des jaars door verschillende ver- eenigmgen, met name door o-nze uit Limburg sta-mmende stad'genooten, worden gegeven in besloten Ikriinig met ruime gelegenheid tot in- troductie. Dat is dan ook vrijwel het eenige wat we in deze stad van de carnavalspret fe genieten- krijgen; een pret, die niet Amster- damsdh is, dooh meer bij onze zuidelijke land- genooten thuisbehoort. Wat er om Amsterdam gebeurt is echter belangrijk genoeg, om.dat_ zullcs nauw ver band' houdt met de Olympische Soelen en der- ha-lve vooral ook de bewoners onzer provin- cies raakt. Er zullen vele wegen zijn, die in de Olympische dagen naar Amsterdam zul len voeren; allereerst de spoorwegen en de stoombooiten- daa-ro-ver zal ik het niet heb- ben, maar voor provincie-menschen, die als- dan hierheen zullen komen in hun auto's en dat zullen er uit den aard der zaak zeer velen zijn zijn de hoof-dwegen naar Am sterdam van groote beteekenis. Feitelijk zijn dat slechts twee hoofdwegen: die via Haar lem naar het zuiden des lands en die via Amersfoort naar het oosten en tal van andere gedieelten daarop komt het voor het groote ve-rkeer, dat uit ons land naar het nieuwe Stadion te wachten is, buitenigewoon veel aan en dus durf i:k aannemen, dat bij velen uwer belangstelling zal bestaan voor hetgeen thans gedaan is en gedaan wordt om die bo- d'e hoofdwegen, die bij velen al jaren lang in een „slechten reuk" hebben gestaan, tegeu den zomer in zoo goed mogelijken toestand te hebben gebracht. Dat de automobilisten alsdan de hoofdstad zullen kunnen bereiken langs prachtige glad- de wegen is lets, waaromtrent zij zich, geioot ik, niet te veel illusie moeten maken; zij zul len, voor zij hier zullen zijn aangekomen, nog wel eens duchtig hebben gemopperd en zich afgevraagd hebben, waarvoor zij eigen- lijk hun niet onbeduidende wegen- en auto- 'belastingen hebben opgebracht. Nochtans, zij zullen- toch reeds veel verbeterd vinden. De weig langs de Haarlemmer trekvaart tusschen Haarlem en Amsterdam is wel in een ver stadium tot voltooiing en de optimis- ten ik hoop dat zij volkomen gelljk zullen krij.gen zijn zelfs van meening, dat die vcor Juni werkelijk geheel voltooid zal zijn Er zijn reeds groote gedeelten in dat baan- vak, die verbreed zijn en van een fraaie be- dekking voorzien zijn, doch er zijn nog lange stukken bij de Leide en in de nabijheid van Sloterdijk, waar de toestand nog allesbehal- ve de voltooiing nabij is, terwij-1 ook de bouw van de nieuwe brug bij den Admiraal de Ruyterweig en de geheble toegang tot de stad nog heel wat arbeid zal vorderen. Maar, ge- lijk ik daareven zeide, men koestert hier groote verwachtingen en de verzekerimg van de be- treffende wegbo-uwers, dat alles intijds in or- de zal zijn wat we maar hopen zullen. Noodig is het ontegenzeggelijk, want het be treft hier een steeds zeer dru-k bereden weg, verbinding tusschen twee belangrijke steden De nieuwe weg heeft dit groote voordeel, dat de electrische tram, die er langs rijdt, gaat over een van den openbaren verkeersweg ai- gepaalde baan. Met den 'hoofdweg tusschen Amsterdam en Amersf oort is het eenigszins anders gesteld, want daarop is het om zoo te zeggen vol van „voetangels en klemmen" en het is vrijwel onmogelijk, dat die voor het drukke Amster damsche zomerseizoen uit den weg zullen zijn geruimdl De hoofd-ellende op dat trajeot is en blijft tot dusverre de vermaarde er zijn er die altijd zeggen ,beruchte" Gooische stoom- tram, het „voorwereldlijk" vervoermiddel, dat nu al zoo tal van jaren van Amsterdam voor- waarts kuiert tusschen de hoofdstad en het hart van het Gooi, zonder dat er noemens- waardige verbeteringen hebben plaats gevon- den: Op een gedeelte van haar baanvak loo- pen sediert een paar jaar benzine-motorwa- gens, maar juist op het belangrijkste gedeelte. waar de nieuwere voertuigen het meest noo dig zouden zijn, hobbden nog altijd de foco- motiefjes, die hun hoevedheden rooSc en stoom over den weg blazen, tot „verhooginig" van de veifigheid van het langs de baan gaande autoverkeer. Van electrische bew-eegkracht is nog geen sprake en zal vooreerst nog wel geen sprake zijn, ook al heeft de Staatscom- missie, die rapporteerde over het ernst-ig on- geluk, dat in Auigustus des vorigen jaars bij Laren plaats had, in dat rapport op spoedige electrificatie aangedron-gen. De groote verbetering in dezen verkeers weg heeft plaats in de gemeente Die-men, waar een geheel nieuwe verbreede weg wordt aangelegd; het werk is vertraagd geweest door wegzakkingen in den drassigen bodem, maar de moeilijkheden zijn vrijwel overwon- nen en men vordert reeds tot den spoorweg- overgang, die steeds, aangezien er een zeer druk treinverkeer over de 8jn Amsterdam en Amersfoort is, voor alle verkeer langs den hoofdweg een groot bezwaar oplevert. Men zal deze moeilijkheid uit den weg ruimen door over de baan een viaduct te bouw-en, hetgeen een belangrijke verbetering zal beteekenen doch het ziet er niet naar uit, dat dit bouw werk reeds voor den zomer gereed zal zijn. Het wcggedeelte, hetwelk dan valgt, tus schen de spoorlijn tot Muiden is ontegenzeg gelijk voor het autoverkeer veel te smal en blijft gevaarl'ijk, gezien het feit, dat men aan den eeraen kant van den weg de vaart, aan den anderen kant de tramlijn van de Gooi sche heeft. En dan nog verder de in geheel het land1 bekende to-estanden te Muiden en te Naarden. Daar moeten tram en auto's zich als't ware wringen db-or nauwe straten der oude-stadjes; daar heeft men te doen met de smalle brug te Muiden, waar notabene nog tol geheven wor-d't gelukkig is men dan toch zoo wijs geweest om Muiden heen een beteren weg te leggen, waarmede echter bij lange na het vraagstuk van den belauffrijkec Rijiksweg AmsterdamAmersfoort niet is op- gelost, evenmiin het pro-Meem Naarden, typi- sche oudte vestingstad, waarin echter de smaille, bodhtige straten niet bereken dzijn op een verkeer vain de twintig-ste eeuw. En aan den anderen kant van Naarden veTeischt weg ook nog heel wat verbetering en ver breeding tot mien gekomen is op het reeds se- d-ert enkele jaren verbreede gedeelte, hetwelk zich uitstrekt tot bij het begin der Laard'er hoogte; dat stuk wag is in orde met het flin- ke rijwielp>ad en dito wandelpad1 er naast, maar dan begint weder de ellende van den veel te smallen weg tot en door het dorp La ren naar den Eemnesser-straatweg, die ook al lang niet meer berekend is voor het drukke auto-verkeer. Men zal nu, om afd-oende ver betering te krijigen, een geheel nieuwen weg leggen om Laren been de plannen zijn al ien gereed, dooh Mweer: in dezen zomer zal het o-nmogielijk zijn al die plannen tot werke- lijkheid te hebben gemaakt en dus zullen -de provi-nde-menschen, die in hun tigen „wa- gens" uit het oostelijk deel van Nederland naar „01ympiia" willen trekken, zich langs den grooten. verkeersweg nog maar dienen te behelpen. La-ten zij reeds blijde zijn, dat er tenminste i-n dien weg geen tollen m-eer zijn, zooals men ze nog vinden kan in den straat- weg tusschen Baarn en Hilversum1; de bui- tenlanders, die langs dien weg mocbten ko men, zullen over deze antiquiteiten vermoede- lijk ietwat verbaasd etaan. ,Nu ik toch om de hoofdstad gebracht beb, dien ilk mede aan te teekenen, dat velen Amsterdammers, die des zomers hun schre- den Gooi-wa-aris richten, met name d'iegenen, die de edele zeilsport be-oefenen, de schrik om bet hart is geslagen over de geruchten, die opgedoken zijn -over de plannen om gedeel ten van de Loosdreehtsche plassen, een der fraaiste stukken natuur op vrij korten af- stand van onze stad gelegen, door vuilnis uit de groote steden te gaan dempen en op die wijze in „vruchtbare landouwen" te herschep- pen. Het gevaar schijint niet denkbeeldig, d-odh het is bijoa ruiet te gelooveu, dat mer. tot een dergelijk vand'alisme zou durven be- slu-iiten. Gij weet, dat men een goede vijf en twimtig jaren geleden werkelijk hoogst ern- stig in den Amsterdamschen Raad geredeka- veld heeft over -den aankoop van de Naar- dermeer, teneinde die met Amsterdamsch vuilnis dicht te smijten het snoode voome- men is toen ahtijds verijdeld en nu diat stuk natuur in handen der „Vere€niging tot be- houd van Natuurmonumcnten" gekomen is, is de m-ogelijkheid voor goed van de baan, maar als men nu de Loosdreehtsche plassen zou durven aantasten, was het misschien nog veel erger. Met de verwijdering en vemietiging van stads-vuiilnis schijinen vele groote gemeenten danig te sukkelen. Het is nog onlangs in on- zen Raad gebleken, dat die vuilverbrandings- ovens, ginds over het I J, ook bij lange na niet volmaakt zijn; de exploitatie is kostbaar en de ellende, die deze inrichting vo-or de om- wonenden geeft, is 66k een ernstige moeilijk heid. Maar men heeft het terecht toch niet aanged-urfd -die verbrand'ingsovens te veroor- deelen en het verwijderen en vernietigen van stadsvuil t-e geven in handen van- een maat- schappij, die misschien een of ander G«em- pingsvoornemeni koestert en we mogen hopen, dat zoo iets ook nooit zal gebeuren. Maar als .andere gemeenten het snoode voornemen om de Loosdreehtsche plassen aan te tasten zou den durven steunen, dient heel Amsterdam in v-erzet te kom-en. Werkelijk, wij zijn als eerste stad van Nederland, in haar onmiddellijke nabijheid, nu eenmaal niet met veel natuur- schoon bedeeld des te meer reden om te helpen bevo-rderen, dat behouden zal blijven wat op niet te grooten afstand nog bewaard is gebleven. Zulk een behoud gaat een stad, die een tiende gedeelte der landsbevo Iking omvat, wel degelijik aan. SINI SANA. VOOR DEN KANTONRECHTER. Strafzitting van Vrijdag 17 Februari. OVEREREDING BIOSCOOPVEROR- DENING GEM. ALKMAAR. De openbare zitting ving heden aan met de voortzettin-g van dfe zaak contra den bios- coopon-dernem-er Wilhelm W., die op een keu- rings-avond1 eenige personen beneden den 18- jarigen leeft q in z n theater had toegela- ten. Als getuige werd gehoord de heer G. C. van Gulik, lid der bioscoopcommi-ssie, die in strij-d met's heeren W.'s bewering verklaarde geen toestemmin-g tot toelating van betkxelde kinder en, die trouwens geen 4, doch 12 ja ren t-elden, te hebben gegeven. De kantonrechter voegde den heer W. toe, dat hij misleidend is cpgetreden. De ambte- maar noemde even-eens de bouding van den verdachte misleidend en vorderde 20 boete of 20 dagen hechtenis. De heer W. repliceerde, dat niet hij, maar de getuige van Gulik een misleidende verkla- ring heeft afgelegd. Hij heeft toestemming gegeven tot toelating, toen de dame nog met de kinderen in de vestibule stond. De kantonrechter zeide, dat de heer W. be- ter had gedaan op de vorige zitting het feit ruiterlijk toe te geven en vervolgens het ten laste gelegde en de schuld daaraan van ver dachte wettig en overtuigend be we zen ach- tend, veroordeelde hij hem tot 12 boete of 6 dagen hechtenis. YULPENHOUDERS als: Montblanc, Swan, Waterman, Onoto enz. Eversharp Potlooden in goutl, zilver en alpacca. Reserve stiftjes. DE KONIJNENDELVERS Z1TTEN ER TUSSCHEN. Voortgezet werd de behandeldng van het proc-es tegen de water leiding- en k-onijnengra- vers P. K. en A. S. uit Egmond aan Zee, die beweerden dat de verbalisant Dekker het deiven naar konijnen niet had kunnen waar- nemen. De Verbalisant was thans aa-nwezig en hield zich stipt aan zijn verbaal. De eenige fout die hij heeft gemaakt is dat hij de schoppen en het cpgedolven konijnen niet in beslag heetf genomen. De kantonrechter lierstelde d-ie leemte en veroordeelde ieder der stroopars tot 15 boete of 10 dagen hechtenis, benevens inle- vering van de schoppen of 1 boete subsi- diair 1 dag hechtenis voor iedere schop, plus 0.50 boete of 1 dag hechtenis voor het niet in beslag genomen kon-ijntje. HET HONDJE WAS UITGELEEND. In die voortgezette zaak tegen den traw- 1-crvisscher Jan Z. te Egmond aan Zee, die de vorige week terecht stond wcgens het niet terugroepen van een speur-e-nden hond in het jachtveld, werd heden gehoord de verbalisant, de rijksvelwachter Arie Bergsma. D-e ver dachte was op zee. De verbalisant verklaar de, dat de hond wel het eigendo-m was van een buurman, doch geheel stond onder toe- zicht van den verd'achte en dat deze geenerlei poging had aangewend het dier terug te roe- pen of weg te jagen. De kantonrechter wist dan nu ook wel hoe laat het was en veroordeelde den delin quent tot 10 boete of 5 dagen hechtenis. DE MISeRE VAN EEN SCHOORLSCH HUISVADER, DIE KINDEREN HEEFT ZONDER HUISVESTING, Al weder om stond terecht de 51jarige kleermakei J. C. S. te Schoorl, die op 27 December had toegelaten, dat een hem toebe- hoorende zomerwoning door zijn schonzoon, dochter en kinderen werd bewoond. De heer Sp., in persoon aanwezig, beweerde, dat op gemelden datum zijn dochter en haar gezin niet in de waning vertoefde. Het gezin at en sliep destijds ten zijnen woonhuize en verdachte zag niet in waarcm hij die woning niet mocht bezigen als opslagplaats van huis- raad en inboedel. Aangezien het verbaal niet overeenstemde met deze verklaring, werd deze zaak aan-ge- houden tot a.s. week, ten einde den rijksveld- wachter Strooker te hooren. DE WERKING VAN DE ROODE LAP OP EEN STIER. Een tweetal landelijke iongclieden uit Schermerhom, de 18-jarige Cornelis J., een lange dunne 'verschijning, en zijn vriendje Jacob T., een klein ventje met een tamelijk geprcnonceerde achtersteven, welke ver- dachten wel eenige gelijkenis vertoonden met de populaire Watt en Half Watt, stonden terecht, omdat zij uit louter baldadigheid een a-antal zakken cement, die mcesten dienen voor waterkeering van den polder en langs den weg waren opgetast, op het ijs hadden geworpen, waar de zakken later waren doorgezakt. De snaken bekenden zich aan deze euvel- i/ervalsching 9mmm_tegen daad te hebben schuldig gemaakt, waarop de kantonrechter zijn twijfel uitsprak, die een dergelijke gra-p, door zulke groote 1 ummels uitgevoerd, als aardigheid kan aanbieden. Aangezien er echter nog een ooggetuige schijn te zijn van het feit, zekere juffrouw Konijn, werd de verdere behandeling tot 1 Maart verdaagd. NIEUWE TIJDEN, NIEUWE ZEDEN. De koopman Jacob A. te Alkmaar, die voor zijn hanoel gebruik maakt van een honden- kar, heeft in strij-d met de nieuwe wet die kar voor zich en zijn zoontje gebezigd als voer- tuig en is op d-en Hoornsehen weg verbali- seerd. Dat de verdachte geen agent of eenig ander bevcegd ambtenaar heeft opgemerkt, doet niets ter zake. Voldende is, dat het feit is geconstateerd. Verdachte zeide, dat men 2 honden heeft afgekeurd. Waar moeten die dan heen? vroeg de kantonrechter. Natuurlijk naar het gaskastje, zeide ver dachte Is dat nu beter voor die honden? vroeg de kantonrechter schamper. Man, man, "wat wordt er toch een hoop gekheid uitgehaald. En, recht doende, veroordeelde hij den ver dachte, die nog geen andere honden heeft kunnen aansehaffen, ot 2 boete of 2 dagen hechtenis. EEN GEREGELDE KLANT. De werklooze huisschilder A. A. O., llg- gende met een woonschip in een van de on der het territoir van Alkmaar behoorende wateren, begint zoo langzamerhand een permanente verschijning als verdachte op de strafzitting van den Justice of Peace te worden. Ook ditmaal stond hij weer terechi ter zake het venten zonder vergunning, in ensu het ten verkoop aanbieden van toilet- zeep en boorban-d. Als verzwarende omstan- digheid werd aangevoerd, dat verdachte vergezeld was van een 5-jarig kind. Voorts zou hij, doelende op ontslag van rechtsvervol- gmg, triomphantelijk zich hebben uitgelaten, dst hij nu ook zonder permissie zou door- gaan met venten. De verdachte ontkendte deze w-oorden te hebben gebezigd en noemde het een wraak- cefening van den verbalisant. De kantonrechter adviseerde hem in ziin eigen belang deze overtredingen na te la- ten en legde hem een boete van 3 subs. 3 dagen hechtenis op. Hierna werd de zitting gesloten. i a si d EEN MISDADIGERSBENDE. Drie mannen en een vrotiw gearresteerd. Eeinge weken geleden heeft de Rotterdam- sehe pohtie bij een waterstoker aldaar een huiszoekiing gedaan naar aanleiding van eeti stofzuiger, welke verduisterd was en welke deze waterstoker als delging van een schuld had overgenomen' van den man, die dte stof zuiger in huur-koop had. Zoekende naar de stofzuiger, vo-nd de politic toen bij den water stoker in plaats van T gezochte een groote hoeveelheid stoffen en een partij bonten. De waterstoker is naar aanleiding van deze vondist in bewaring gesteld en later in het Huis van Bewaring ingesloten. Naar aanleiding van deze zaak heeft de Centrale Recherche Woensd'agavond in de woning vain een oude bekende van de politic een inval gedaan. Bij het onderzoek in die woning bemerkte men dat het plafond in een bedstede in die gang los was en dat in de ruim te tusschen het plafond en de bimten een groote hoeveelheid goederen verborgen wa ren. Behalve een groot aantal vulpenhouders en vulpotlooden, afkomstig van de in begin September van het vorig jaar bij de fa. Lis- saueF aan -d'en Schiedamschesingel gepleegde inbraak, en verscheidene radio-artikelen, zijn manufaoturen gevonden die bij de fa. Vroont Dreesmann aan den Binnemveg gestolen zijn. Ook is er nog gedistilleerd eau de colgne en een partij gereedschap gevonden,"be nevens een aantal kosibare voorwerpen uit andere gemeenten afkomstig. Verder zijn nog in beslag genomen een revolver met pafronen en een Spidometer, welke in de klok verborgen was. Tc-en de man in zijn woning gearresteerd werd, stopte hij zijn vrouw bij bet afscheid nemen een aantal beleenbriefjes in de hand Daarop waren- o.m. heleend- een naaimachin-1. ee-n stofzuiger en een aantal gouden en zilve- ren vooxwerpen. Later heef-t die politic naar aanleiding van deze aa-nhouding nog een tweetal bekende misdadigers gearresteerd E-en huiszoeking in h-un woning leverde wein-ig of geen resul- taat op. Dondierdagmidd'aig is nogmaals een huis zoeking gedaan in de woning van d-en water, stoker. Daar werd een groote hoeveelheid ge distilleerd gevonden. De vrouw gaf een adres op waar zij het gedistilleerd zei gekocht te hebben, maar toen bij navraag aan'het ge geven adres hiervan niets Week, is de voor- raad1 in beslag genomen en de vrouw aange- houden. SUIKE RSMOKKE L ARI J. De Rotterdiamsche rechtban-k heeft uib spraak gedaan in de zaak tegen den verifi- cateur S. J., die zi-ch in het begin van het vo rig jaar aan valschheid in geschrifte zou heb ben schuldig gemaakt, waardoor partijen suiik-er zonder betaalde accijns van Belgie naar Nederland werd gevoerd1, voor welke valschheid in geschrifte hij van den carga- door Schregaxdus geld zou hebben. in ont- vamgst genomen-, Tegen den verificateur is vier jaar gevangenisetraf geeischt, hij werd veroordeeld tot twee jaar gevan-genisstraf. De cargado-o-r tegen wien wegens het uit- lokk-en van valschheid i-n geschrifte, mede- ptichtigheid aan valschheid in geschrifte en omikooping van een ambtenaar drie jaar ge van-genisstraf is geeischt, werd veroordeeld tot 1 jaar en 3 maanden sievan^enisstraf. Apoth.en Drogisten Frijs 75,40en 25ct.j

Alkmaarsche Courant | 1928 | | pagina 9