TMwmMMlm ilBg©3E©BS8i©W stiateea B@chfszaken Ken, gevuxa met vermsiaicKen, sprongefl oo®i 1 de hitte en de inhoud deed iiet vuur nog hco- ge-r cplaaien, O-m vijf uur waren de iabriek en de inventaris totaal u-i-tgebra-nid. Al-le bus- sen met lak en verf, ter verzending gereed, zijn in vlammen opgegaan. De sch-ade wctul op eenige tonnen geschat. De fabriek was op beurspoiis verzckerd. De 30 a 40 menschen, die in het bedrijf wer-ken, zijn tot werkloos- keid gedoemd. HET HOOGE water. Het water in de IJsel bij het Katerveer was Zaterdagavond zco hoog ges teg-en, dat het pent veer moest worden s-iopgezet. Bij Wijk bij Duurstede is het water in den Rijn en Lek sinds Denderda-g weer 8 c.M. ge- wassen. De aanlegpa-alts voor stconibooten staat onder water. Te Culemborg is de haven-kade onderg-e- Isopen. De Bolksbeek buiten haar oevers getreden. Vandaag is de Vrijdag is de dijk der Bolksbeek weer doorgebroken. Voor de zesde maal in een jaar tijd® zijn de bo-crderijen door het water irige- sl-oten. De nieuwe doorbraak van de kade ligt tus- schen den spoordijk naar Lochem en den straatweg naar die plantsOngeveer 700 hec- taren staan al weer onder, De Veihi. Uit Weesp meldde men Zaterdagavond1, dat de Vecht den stand1 bereikte van 46 c.M. 4* N.A.P. Het water staat weinig beneden die kruin van de waterkeerimg. Al het b-inn-en de dijkjes gelegen lage lann staat onder. In Zwolle staan singels onder water. Uit de Zuiderzee wordt het water dcor den wind het Zwartewater opgestuwd. De stadisgrach-ten van Zwole zijn hierdoor zoo gestegen, dat reeds een dee! van de Potgie- tersing-el en van den Buit-enkan-t onder water staat. Ook in Brabant. Te Waalwijk slaat het water door den N.W. storm over de havenkade en over het kanaal den Boseh-Drongelen en stroomt de buitenpokter van Waalwijk vol. Ook de weg naar het stoomgem-aal loopt onder. ELECTRICITEIT BIJ DE KASSENCULTUUR. Da in de RijkS'tuin-b-ouwwinit-erschool te Aalsmeer genomen proeven om seringen on der uitsluit-end electrische verlichtimg te trek- ken, zijn vrijwel mislukt; bloom en blad ver- kleurden en van snelleren bloei dan onder d'aglicht viel niets te bespeuren. Ook de proeven met kasl-athyrus zijn mislukt. Een en ander in tegcns-teliling met de in Oos-tenrij-k gcdane proeven. DE GASCOR-RUPTIE. De directeur te Orcenlo gaat vrij uit. De raad van Groenlo heeft het rapport dier commissie van ondferzoek in zake corruptie van de gasfabriek goedgekeurd. Dte conclusie luiddc, dat geen termen aanwezig zijn om den directeur het in hem gestelde vertrou- wen op te zeggen. Onderzoek te Haarlem. E-enig-en tijd1 geleden hebben B. en W. van Haarlem een circulaire gezonden aan het ge- meentepersoneel, waarin g-ei'nformeerd wordt ef het zich schu-ldig had gemaakt aan het aanvaarden van fooien bij de uito-efening hunner functie. Sidsdien is er niets m-eer van gehoord. In de raadsvergadering van a.s. Wcensdag zal een der leden daaromtrent vragen stelten en tevens, wat B. en W. denken te dcen re- genover hen. die weigeren de circulaire te beantwoorden. DE STRANDING VAN HET S.S. „SHONGA". Het Velserstrand was Zondag hex aantrek- kingspunt voor hen, die over auto's of fiet- sen beschikten. Duizenden, zcowei uit den omtrek als uit de hoofdstad en verder af liggendie streken waren naar Wijk aan Zee of naar IJmui-d-en gereden, om vandaar naar het Velserstrand te wandelen ter aanschouwin-g van de beide wrakken van het Engelsche s.s. „Shonga". De Velserponten brachten duizenden nieuwsgierigen over het kanaal. 't Was den geheelen Zondag een gewel- dige drukte op het strand, vanwaar de in zee vastzittende wrakken een imposanten aanblik boden. De electrische treinen, die met versterkt materieel re den, brachten duizenden reizi- gers aan, terwijl ook de autobussen bonder den aanvoerden. De veerdiensten hadden mceite de men- schen naar de overzijde van het Noordzee- kanaal te brc-ngen; zij voeren ook met extra materieel. De politic hield aan beide kanten toezicht voor een veilig en ordelijk verkeer. Toch heeft zich ncg een ongeval voorge- daan, n.l. op een vrachtmotorschuit. be schipper daarvan, die met zijn schuit in de Hoog-oven-haven lag, bracht ook menschen over, maar werd door de politic gewaar schuwd dit niet te dcen, omdat hij geen ver- gunning had. Aanvankelijk voldeed hij hier- aan, maar later heeft hij toch weer men schen vervoerd, die hij dan afzette op het Sluiseiland. Op zeker moment is het dek van de motorschuit ingezakt, waardoor de men schen, die er zich op bevonden, in het ruim vielen. Mej. v. d. L. uit IJmuiden bekwam een gecompliceerde beenbreuk en mocst naar het ziekenhuis worden vervoerd, terwijl een heer uit Haarlem een enkel brak. Deze werd, na verbonden te zijn, per auto naar zijn wo- ning gebracht. be politic heeft de motorschuit in beslag genomen, terwijl de schipper vervolgd zal worden wegens het veroorzaken van li-cha- melijk letsel door schuld. Omtrent de redding van de scbipbreuke- lingen lezen wij nog: De menschen zagtn er zeer goed uit, en konden alien loopende IJmuiden bereiken. Een der mannen droeg de scheepskaf in zijn armen; twee kleine hon- den, zoo vertelde hij, waren die eenige levendc wezens die verdronk-en waren. De menschen hadden weinig lust o m te spreken. Ze vertelden dat ze een kouden nacht hadden gehad; weinig voedsel was er geweest en verder waren ze blij weer aan wal te staan. Het eerstc werk van een der tot de ge- redde bemanning behoorende negers was op het strand onmiddellijk een pakje open te ma- ken en er een paar keurige lage schcenen uit te halen en die aajj te trekfeeal ni ijuitficrcti wercen de scliipbreuk-eiingen, in het geheel 42 man, waarvan 41 leden van de bemanning en 1 verstekeling, die in het krakende scliip plotseling te vcorschijn vyas gekomcn, cp het vro-ege uur door talrijkc toeschouwers begroet. Voor de schipbreukelingen aan land gm- gc ii, verzamelde de Engelsche gezagyocrdfcr zijn mannen en liet hen three cheers" uit- brengen op schipper Bot van de „Dorus Rij- kers" en zijn bemanning en op „Holland". Van de re-ederij kwarn tekgrafisch op- di'acht Zaterdagavond nog naar Eng-eland te reizen met de Hoek-boot. Gisterochtcnd te 10.45 werd een dankzeg- gingsdienst voor hun redding gehouden in de Engelsche Kerk aan den Groen-eburgwal. De rev. W. W. Lucas las een brief voor, waarin de bemanning harteijlk dank betuigt voor de redding en de dappere handlelingen der Nederiandsche redd'ers. Er werd een cot- lecte gehouden voor de bemanning der Ne deriandsche reddingbooten. Zaterdagmiddag half twee is de redding- boot „Dorus Rijkers" in de haven van Nieu- wedi-ep teruggekeerd. De bemanning werd vmvelkcmd1 do-or den commandant der ma rine, den schout-bij-nacht Quant. De commis- saris van het loodswezen, de heer Wiersma, was nam-ens de Noord- en Zuid-I t-ollandsche Reddingmaatschavpij aanwezig. Er wij bij dfe bin-nenkomst veel belangstel- ling. ONGELUK BIJ EEN MIEITAIRE OEFENING. Door een lesse patroon getroffen Bij een oefening van de eerste schoolcom- pagnie van het 8s(te regiment infanterie op de Roosendaalsche bei-dte in de buurt van Beek- huizen is Vrijdagmiddag een der manschap- pen bij het voorwaartsgaan in tirailleursli- nie gevallen, met het gevolg, dat zijn geweer afging en een voo-r hem loopende soldaat in den rug werd getroffen. be verwo-nding, welke werd veroorzaakt dcor een losse pa troon, maakte opneming in het g-emeentezie- kenhuis noodzakelijk. Diaar is de patroon ver- wijderd. DE HOOFDEN WEER IN DEN BOND VAN NED. ONDERWIJZERS. Het referendum over de congresbestuiten van den Bond van Nederiandsche Onderwii- zers had tot uitslag, diat met een meerder'heid van 131 stemmen de hoofden weer in den bond zijn tcegelaten. De totaalcijfers zijn 1600 stemmen tegen en 1731 stemmen voor toelating. DE BEGRAFENIS VAN D. W. STORJC Za-ter-dagmi'ddag werd te Hengelo het stof- felijk ovarschot van den h-eer D. W. Stork on der zeer g-roote fcela-ngstelling van de zijdo van h-e-t p-ersoneel der iabriek, industrieelen uit gtheel Nfed&rland en vele vrienden, op de Ni-cuwe Begraafplaats ter aarde besteld. Bij de groove speelde „Armo!nia" koraal- muz-iek van Bach. De heer R. C. Rehbock, sprekendie nam-ens commissarissen der iabriek, schetsi-e de voor- naa-mste eiganschappen van ci-en ontslapene. die met een industriee-1 was, die uiislmlend zijn eigen- belanigen vo-o-r oogen hiel-d, maar ook ocg had voor de belangen van h-e-t per- soned. De h-eer B. J. Wil-mink schetste nam-ens het person:el wat de heer Stork tot heil zijner werklieden heeft gewrodht. 'De burgetiiie-esfer, mr. Jansen, ro-emd-e d-en hear D. W. Stork als een man van groc-te geestesgaven, van breeds allures, ruim inzicht en wijde pers-psctieven, maar fcovenal al-s een man m-et een edel hart. Met waardeering ge- waagd-e spr. van de werkzaamhei-d van den heer Stoiic op miaatschappe-lij-k geb-iod. De heer F. G. Waller s-prak nam-en-s de ver- eeniging van Ned. werfcgevers, welke organ I- sati-e Stork hielp oprich-ten met het doel regesring en volk van Nederland- de begi-nse- len bij te brengen, die naar Stork's meenin-g de juiste waren in -het belang van staat en land. D-e heer Waller sprak ook nam-ens hot overgro-cte deel de-r Nederiandsche ind-ustriee- kn, wi-e-n hij de overledene als een lichtende iiiguur ten vo-orb-eeld- stetde. Ten slotte sprak hij een persoomTijk weer-d en sch-etste den heer Stcrk nog als een man met warm gemoe-d, vol opgewekt optimisme. De hee-r H. J. Gddsrman v-oer-de bet woord nam-ens cc-minissa-rissen der Twen-ische Bank en als cu-diste industrieel. Mr. J. O. J. M. baron van Hovel tot Wester- ili-er, commissaris der k-caingin in Lim-b-urg, wijid-de na-mens de directi'e, co-mmissaris-en en person-eel van d:n stroomverkoop in d-i-e pro- vincie, waarvan de heer Stork mcd-e-oprichter en president-comm-issaris is geweest, een woord aan de nagedachtenis van den over ledene. D'e cud-minister dr. F. E. Po-s-ihuma sprak als vert-egenw'Ocrdiger der Centrale Werk- gevers Risiccban-k. De heer Johan Gelderman, sp-reken-de voor d-e Kamer van Koophan-del en de Twemtsche irodustrie, herininerde aan de werk- zaamheid van den -heer Stork als vertegen- wocrdiger van Twcntsche belangen in's lands raadszaal en in tal van commissies en instel- lingen. Een der diirecieuren der Twentsche Bank schetste het grooie gem-is v-c-or de Bank. Daarna sprak de heer C. F. Stork, breeder d'e een Daarop volgden de z-even jaren van zijn liu- nisters'chap, waarna hij terston-d weer thans door den rijksldeskring Overijsel n-aar de Twee-d-e Kamer werd afgevaarigd. DUITSCH SCHIP GESTRAND. Voor den Waterweg bij Rondel, is Zat-er- dag een stoomschip gegtrand, do „Osso Fischer" uit Hamburg, van <k reederij Schroder. Het schip was op de uitreis. De sleepboot „Rozenburg" heef t een iros -overgebr-acht en had het gelij-k de ,,0-ito Fischer" vlot te brengen. Men machinescha- de is zij te Hoek van- Holland binnengesleept ERNSTIG MO-TORONGEVAL. De ongeveer 20-ja-rige J. Kalfsterman -reed gistermorgen- op zij-n- motor met op de duo de ongeveer eveno-ude J. Wansink, beide uit Holten, op den weg HoltemRijssen. In de bocht van -den weg bij- het cafe .,D-e Kei- zer" reed de motor t-egen een boom- op. K. was op slag d-ood, terwijl W. in hoogst zorg- we-kkend-en toestand! een bo-erderij werd bin- n-engedragen. Gcnee-skundi-ge hul-p was spoe- d'ig ter plaatse. Op dezelfde pick had reeds eerder een o-ngeval met dcodel-iiken aflo-op plaats. D-e officier van justite te Almelo en locc-burgemeester van Rijssen stel-den onderzoek in. STAKING IN HET MAAT- KLEEDING-BEDRIJF. Is de Zaterdagavond gehouden vergade- ring van den Bond van Arbeid-ers en Arbeid sters in -de Kleedingindustrie is besloten de uitsluiting in het maatkleedin-gbedrijf. welke door de patroons tegen lieden Maandag rs afgekondigd, bij de betreff-ende patrc-ons me<- een staking, ingaan-de h-eden, te beantwoor den. DE UITSLUITING IN HET KLEEDINGBEDRIJF. Men bericht van werknemerszij-d-e: Tot nu toe zijn te A'darn 13 pair, tot uitsluitm-g over gegaan, terwijl van enkele anderen de hou- din"" nog niet bekend is. 'n Aanta-1 kleerma- kers, dat bij deze laatste categorie in dienst is is echter zeer geri-ng. Enkele leden van d-en Patroonsbo-nd'hebben niet uitges-loten, ande ren weer w-el, doch deze gev-en toch v/erk, om te ontkomen aan b-oetebe-talingen en om het -bed-rijf gaa-nde te houden. Tot hede-n- zij-n in- totaal 70 kl-eermakers uitgesloten, waarbij- leden der vier bond-en. Bij een conflict zal di-t aantal stijgen, om dat vele ongeorganis-eerd-en mee zullen sta- ken, als de organisaties de staki-ng procla- meeren. KORTE BERICHTEN. B. en W. van L-eiden hebb-en het voor- ncnien om den gemeenteraad voor te stellen de Hooigracht te herdoopen in Lorentzstraat en vo-orts om in den gevel- van het -huis op de Hooigracht. waar prof. Lorentz vroeger ge 3e J 10 bod-e of 5 dagen hecht., c-e 4e j 40 bs-et-e of 20 dag-ax hc-eht. J. K. te H-eiloo, S. M., j. A. P. en A. A. O. tie Akmaar, A. D. te Leeuwarden, S. D. te St. Pancras, T. A. V. be Apeldcorn, o-vertreding Pcliti-evc-rordening, de le en 2c ied:r 1 boet-e of 1 da-g hecht., de 3e J 3 en 12 bode of 2 en 8 dagen hecht., de 4a 3 b-aete of 3 dagen hecht., de 5c en 7e ieder j 2 b-oefce of 2 diagen hecht., de 6e f 5 bo-de of 5 d'ageu hecht. R. de G. te Heernskerk, J. B. S. te L-immen, C. W. en J. M. K. te Heilo-o, F. G. te Castri- cum, F. W. en G. B. tie Uitg-eest, H. J. en S. P. K. te A-lkma-ar, P. v. D. te Beets, P. D. te Anna Paulowna, K. S. te Sch-ermerhorn, P. S. te Oudorp, overtreding Motor- en Rij- wielwet, de le, 2e, 3e, 4-e, 5e, 7e, 8e, 9e, 10-e, 12en en 13e ieder 4 b-oete of 4 dagen hecht., de 6e 4 en 12 bo-ete of 4 en 8 dagen hecht., de lie 7 boete of 4 da-gen hecht. woond heeft, diens- borstbeeld te doen aan- brengen. Tot gemeente-geneesheer te Purmere-nd is b-enoemd d: heer J. R. R'ijtma te P-urm-er- end De politic to, Middelburg heeft aange houden eri aan de justitie voorgeleid een koopman aldaar, verdacht van oplichhng van een ka-ssiersfirma door het in o-nder- p; nd geven van val-schelijk o-pg-emaakte ves sels, tot een bedra-g van en-kele duizen-deu guldens. Door de stormen der laats-te dagen- van verleden week is in het Westland aan v-sr- schillende glasbedrijven s-chad-e aangei'icht. Het platte glas vooral 'had het hard te v-er- d-uren. (Buiten verantwoordelijkheid van de Redac- tie. De opname in deze rubriek bewijst geens- zins dat de redactie er mede inslemi.) van den overledene. Eindelijik dankt-e een zoon van den over- leden-a voor de fcdangstell-i-ng en de wa-rme -fluids voor de familfe. ULTIMATUM INGETROKKEN. In een vergadering met de afzetters en afdraaiers der spinnerij „Oosterveld" te En schede, onder leiding van de besturen der Landslijks Federht'ie en „De Eendracht", is. na- kennisneming van de mededeeling der ar- beiders, dat de directie bijn-a volledig aan de gestele eisehen- is tegemoet gekomen, beslo- ien, het ultimatum, dat 18 dezer eindigde, in te trekken. Mr. P. J. M. AALBERSE. Vrijdag was het 25 jaar gel-eden, dat prof, mr. P. J. M. Aalberse in het tcenmalige dis trict Almelo in de vaca-ture, ontstaan door het overlijderi van dr. Schaepman, tot lid der Tweede Kamer gekozen werd. Mr. Aalberse heeft sinds 17 Februari 1903 steeds het disrict Almelo in de Kamer verte- fenwoordigd, totdat hij in 1916, wegens zijn en-oeming tot boogleeraar aan de technisclie h-pogeschool te Deilft. oalsiag moest acmen. HET GEMEENTE-BUREAU VOOR ADVIES BIJ BERO'EPSKEUZE. Zeer geachte Redactie. Beleefd verzoek ik U het onde-rstaa-nde in uwe courant op te nemen. Bij voorbaa-t daok ik u Z661* Bij d-e' a.s. behan-deling der G-emeenfebe- grooting zal ook in bespreldng k-omen het vcorstel van bet College van Burgemeester en Weth-ouders tot cpli-effing van het Ge- m-eente-Bureau voor beroepsk-euze. In verband hiermede lijkt het mij thans wenschelijk nog eens de aandacht op de be- teekenis van het Bureau te vestigen. D-e mo:ilijklied-en, die zich bij de keuze van het beroep voordoen, zijn dikwij-ls van zoo- d-anig-en aard, dat ze, ook bij gcede sa-m-en- werking van o-uders en school, niet overwon- nen kunnen worden. Reeds menigrnaal is dit gebleken in den lc-op van het ongeveer driejarig bes-ta-an van h-et Bureau, aan mij-ne medewerkers, led-en van de commissie van voorlichting bij be- rcepskeuze en aan mij. Onze stellig-e cvertuiging, ontstaan door onze praktische ervaring, is dan ook, dat er eene plaats moet zijnwaar men raad kan vragen. Eerst dan zal het juiste beroep met meer zekerheid kunnen worden bepaa-ld. Ook onder de Alkraaarsche oudexs neemt voort-durend deze m-eening toe. Als bewijs hiervan kan ik mededeelen, dat in Januari '1928 het aa-nta-l person-en, dat bij h-et Bureau advies kwam vragen, driemaal zoo groot was als in Januari 1927. Mo-ge het mij gelukt zijn de betee-kenis van het Gemeente-Bureau voor Beroepskeuze nog eens aan te toonen. De Directeur. J. G. HAREMAKER. ~kant6ngerecht TE ALKMAAR. Mo-ndelinge uitspraak van 17 Februari. M. N. de W. te Egmiond aan Z-ee, lo-open over verbod-en gr-end, 10 boete of 5 dagen hecht. A. J. K. te Alkmaar, overtreding Arb-eids- wet, 2 X 4 boete of 2 X 4 dagen hecht. J. V. t-e Uitgeest, J. D., zwervende, dron- kenschap, de le 12 boete of 6 da-gen hecht., de 2e 2 boete of 1 dag hecht. J. A. te Alkmaar overtreding Trekhonden- wet, 2 boete of 2 dagen hecht W. W. te Alkmaar overtreding Bioscoop- wet, f 12 boete of 6 dagen hecht. P. K. Wz., A, S. Tz., J. Z. en A. K. te Eg- mend aan Zee, overtreding Jachtwet, de le en 2e ieder f. 15 boete of 10 dasen hecht., de CASTRICUM. Do-nd'erdaga-vond had in de Rustende Ja- ger dte jaarvergadering van Castrieum Voor- uit plaats. De vo-orziitter, de heer Hem-mer, opende met een- kort woord van in-l-eiding betreff-ende de noodzakeliijkh'eid' van deze vereeniging, xyaar- na do-or den admin-istrateur, den h-eer Ehren- veildt het jaarvcrslag uitgebracht werd, waar in werd medegededd wat zonal dit jaar door de vereemg-ing is tot stand gebracht. D-e reke- niing sl-oc-t met een na-deelig sald-o van onge veer 50. Terecht mocht d-e heer Mulder opmer- ken, dat het bestuur hi-er geen verwijt xnerken, dat het bestu-ur hier g-e-en verwijt treft, w-el echter de leden die niet voldoende hun belang en h-et algemeen belang in-zien. Hij zou, cm beter -dte contributi-e te kunnen in- nen, will-en dat er r-eglementen ter beschik- kinig van de leden werden gestel-d. -D-e voorzii-ter me-rkte op, dat we thans een nadie-eling sa-ldo hebb-en en het z. i. thans niet a-a-ngaat die reglementen te late-n drukfoen. Thans was de bestu-ur-sverkiezing aan de ordle. Bij eerst-e stemming werden herkozen de hcc-ren Hemm-er, v. Hoeve, van Benth-em, Baas, Borst, O-lgers en van Lumen en geko zen de h-eeren Mulder en D. R. de Jong. De heeren van Benth-em, Baas, O-lgers en Borst namen de herbencxening aan. De heer Mulder bedantote, terwijl de h-eer de Jong de benoe- jnding aann-a-m in het belang der vereeniging, z-ooals hij- zich uitdrukte. De heeren v. H-oeve, Hem-mcr en van Lunen hielden hunne benoe- mi-ng in beraa-d Na ee-ndge- bespre'king over de wijze van de v-olgende stemming deelen laatstgen-oemde heeren mede, diat zij de benoeming niet aan- na-men. Da-t is aanleidin-g tot den uitroep: „Nu most zieker de vereeniging maar worden begraven", waa-rop de heeren v. Benth-em en Baas ook de functie n-eerleggen. Als n-u werd gekozen Z. Plas, die ook fc-edankte. Een al-ge- m-eene bespreking van de ontstane situatie heeft thans plaats, waarbij g-ezegd werd, door een der aitr-eden-den„Wij hebben ons best ged-aan. Thans is do tijd om plaats te maken voor anderen, die misschien meer actie kun nen voeren en hopelijk m-eei" succes zullen hebben." Ten slotte lieten de heeren v. Egmond, Schotvanger, de Jonge en Beumer zich over- hal-en een benoeming te aanvaarden. Hier door was't bestuur nog niet eempleet, doch vooroopig zal men de zakexi gaande houden, om dan spoedig een alg. vergadering uit te sch-rijven ter aanvulling van het b-estuur. Tot voorzi'tter werd ten slotte gekozen die heer de Jo-ng, d-it -dat echter niet aann-a-m, waarna d heer van Egmond ten slotte zich d-aartoe liet ovenha-len. O-p vcorstel van het bestu-urslid, de heer de Jo-ng, werd besl-o-ten de reglementen t la-ten drukk-en en den l-eden te verschaffen. Tegein 11 uur werd eind-elijk d-ez-e vergade ring gesloten. Laten we eindigen, gelijk de voorzitter aan h-et einde van dez-e eigenaardig verloopen vergadering zeide, d-at't het nieuwe bestuur -gegev-en mag zijn, da-t de vereen-igin-. mag groei-en en bloeien. WIJDENES. nregelmatigheden door den veldwachter. In de gisteren gehouden raadsvergadering kwam in behandeling een rapport, uitge bracht door een commissie van onderzoek, in verband met het feit, dat over het dienstjaar 1926 een gedeelte van de door den gemeente- veldwachter Z. als administrateur van de al- gemeene begraafplaats ontvangen gelden in de boeken van den toenmaligen gemeente- ontvanger niet op voldoende wijze verant- woord zijn en bedoelde gelden niet in de ge- meentekas zijn gestort. Voor zoover uit de slordige boekhouding van Z. was na te gaan, beliep dit over 1926 177. Ook over beide voorgaande jaren klopte de verantwoording niet. Het onderzoek wees verder uit, dat Z. ook bedragen voor het gebruik van de nood- slachtplaats heeft ge'ind, welke niet zijn ver- antwoord. Ook ten aanzien van de vermakelijkheids- belasting rees in dit opzicht ernstig ver- moeden. Hoev/el Z. de feiten ontkende en den oud- gemeente-ontvanger als verantwoordelijk persoon aanwees, werd met 6 stemmen tegen 1 besloten hem te ontheffen van zijn functie als administrateur van de begraafplaats van hem terug te eisehen een bedrag van 177 en mocht hij hieraan niet voldoen, dan zou de zaak in handen van de Justitie worden gegeven. SCHOORL. In ons raadsverslag staat bij de bespre king over de benoeming van een tijdelijk ambtenaar: ,Jdet voorst-el van B. en W, werd hierop aa-n-genomen met de bepaling. dat de benoeming een tijdelijke zal zijn en dat dez-e bij niet goed bevall-en, geen vaste a-anstelling krijgt. Het woo-rdje niet moet in dozen zin verva-llen. ANNA PAULOWNA. Bij bes-chikking van den Minister van Oo-r- log, is aan- den dienstplichtige N. van Weel- den, uit deze gemeente, voor go-ed vrijstelling van den dienstplicht verleend. WINKEL. Door de wij-kverpleegster, in dienst der ge meente, werden in 1927: 1936 btzoeken afge- legd1 bij 82 verschil-len-de patienten. Bij zie- kentran-sporten werd 5 maal hulp verkend en by verlo^ingejj 20 maal. Bovgidien wer- d-en vc-o-r de tubercu-losebestrijding in dienst van de Witte Kruis-afdeding 136 bezoeken afgelegd. HEEMSKERK. De sioomzuivelfabriek „De Onderne- mi-ng" zal binnen afzienbaren tijd verplaatst worden naar IJmuiden. Ondanks de hooge ligging ligt te Heernskerk e. o. al-le graafwerk als een ge. vo'g van bet hooge water na-gen-oeg stil. BEVERWIjK. Aan do bloemenmarkt werd Vrijdag, af- komstig uit -de trekkas van den heer Job, Broese uit Velsen, de eerste Iresbloemen- aan- gevoerd'. In de jongst gehouden al-gemeene leden- vergadering van de Coop. Boerenleenbank te Beverwijk werden rekenin-g -en balans over 1927 goedgekeurd. Besloten werd om het winstsald-o gro-ot 25-08 in zijn geheel aan de reserve toe te voegen waardoor het sa-ldo stijgt tot 13.048. Besloten werd dat de gezam-enlijike reke ninghoud-ers mogen inleggen tot een maxi- mum bedrag van 25-0.000, doch dat dit be drag vermeerderd mag worden tot 500000, na verkregen toestemming van den Raad van Toezicht. In 1927 zijn gemaakt 2902 dagboekpostej met totaal cntv-angsten van f 93-6.252. Dt to-tale uitgaven beliepen 924.870. Tot lid van den Raad van Toezicht werd herkozen de heer C. A. Zwager en tot be- stuurslid de heer Jb. Meyer Gzn. OUDKARSPEL. Koolt-el-ling. Bij de koolt-elling welke doof d-e tumibouwvcreenigmg De Eendracht op 15 Febr. gehouden- is, bleelc nog aanwezig te zij-n: 83 wagons ro-ode kool (185), 57 wa gons gele kool (111), 20-0 wagons D-eensche w'tte kool (303), 2% wagon uien (1014), wagon peen (3). Tusschen haakjes plaatser. we de voorraad op 1-5 Dec. - De heer P. R. alhier is deze week zijn rijwiel kwijt geraakt. Hij had het in de na- bijheid van d-e veiling neergezet, doch toen hij het weer wi-l-de opnemen waren anderen hem reeds voor geweest. OUDE NIEDQRP. Vergadering van het ondersteuningsfonds bij ziekte gehouden op Do-nderdaga-vond lb Februari j.l. Tegen-woordig wax-en-12 leden. Na opening der vergadering en lezing d-ermotulen, die onveranderd werden vasfgesteld, werd het jaarverslag door den secretaris voorgelezen Hieruit Week dat het fonds genoodzaakl wer-d zich te la-ten inschrijven in het Han- delsi'egist-er van de Kam-er van Koophandei. Het aantal leden bedroeg op 1 Jan. j.u. 31, steeds wordt het kdental kleiner. Besmette- l'ij-ke ziekten kwamen niet voor. Aan 4 leden werd v-oor 100 ziektedagen uitbetaald 1-0-0. D-e tota-le ontva-n-gst bedroeg 205.62, ter wijl de uitgaven 149.90 beliepen. Alzoo een voordeelig sal do van 5-5.72. De secretaris, den heer C. van Zoonen, ont- ving een woord van dank voor zijn uitge bracht versl-ag. D-e heeren M. Kcoijman en A. van Zo-onen werden herbenoemd tot bestuursleden. Tot leden van -den Raad van toezicht wer den gekoz-e-n de heeren D. van Zoonen en Jb Doom, in de plaats van de heeren G. Kee en S; Vis, -niet herld-esbaar. Na eenige bespre king werd met algemeene stemnxen besloten zich van den Provin-cialen Bond af te schei- den. daar h-et fonds aan -de door di-en Bond g-estelde verplichting-en niet kan vo-ldoen. Na nog eenige bs-prekin-gen van meer hxils- houddij-ken aard werd de vergadering met wcorden van dank aan de aanwezigen, door d-en voorzitter gesloten. VEENHUIZEN. Donderdaig hield het Onderl. Nut alhiet -een goed geslaagde en flinlc bezochte feest- avond in de kolfbaan van den heer De Wit Het was een avond, waarin muzi-ek -en voor- dracht elkander afwisselden. Het program- ma werd geopend met een paar muzieknuffi- mers door de heeren G. Silver (viool) S. Vis (vi-ool) en de jong-eh-eer H. K-okker (piano). Deze nummertj.es klinken zeer zuiver, terwijl het sam-ens-pel te roem-en viel. Daarna de- clameerde _mej. Koopman-sTa-s m-et veel talent een boeiend stuk proza, waarna -de da mes G. Pluister (viool) en mej. B. Vissei (piano) ons op een mo-oi stu-kj-e muzi-ek ver- gastten. Mevix Liefhebber zong hiern-a eenige coupletten, waarmede hij een dankbaar ap- pla-us oogst-e. Do -heer J. Druif, die op zich genomen had, de palzes met muziek aan it vuilen, droeg ons, zich zelf begeleidend voor: U wilt all-es doen, wat ik niet wil en Mam- mie waar ben je, terwijl hij later nog gat Levenslan-g -en Mij-n- lief kiein huis-je. -enz. Een tooneelstukje, dcor een vijftal leden verdienstelijk op-gevoerd, bezorgde ons een aangenaam half uurtje, terwijl de voordraclit, lerug van 't doopfeest door't echtpaar Van Twuiver, dikwijls een hartelijik gelach deed weerklinken. De heer S. Vis verkon-d-igde ons in een leuke voordracht, dat de man niet al- tijd het beste zwijgt, terwijl mej. N. Klerk on® weer in een ernstige st-e-m-ming bracht m-et haar mooie lied: Bij moeders graf. Oabe- daarlijk hebben wij gelachen om de leuke voordracht van mej. Kcop-ma-ns Tas getiteld. Tri-enbuur vertelt. De da-m-es D.' Appe! en A. Appel zongen een loflied op het Onder- lin-g nut, welke hulde in dank aanvaard werd. Verder traden bij h-et muzikale gedeel te de bovenverm-elde dames en heeren alien nog eenige malen ter afwisseling op en toon- den, dat zij op de viool en op -het ildavier al veel beginmen te presteer-en. All-en gingen voldaan buisv/a-arts in het bijzonder de da mes BenitHarimghuizen en Kooro—Bak- kei", die als een welkcm- thuis voor hare niet in de za-a! aanv/ezige eehtgenoofen een |eef- lijke krentenbol meebrachten die zij bij de ■~-r 1- 1I1~ J 1,— /4'/> o on. kalmceren en worden yester-kt door Buisje 75et Bij Apolh en Drogijten. VCrlOLXlW ffPWOBnon h

Alkmaarsche Courant | 1928 | | pagina 6