DAOBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Dageiijksch overziciif. Buifenlaiid No. 44 Off nuramef oesfaaf off 2 ETacfen. Honderd dertigste laargang. 1928 Deze Coarant word! ELKEN AVOND, behalve Zon- en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs bij vooruitbetaling per 3 maanden voor Alfc&sar /2b franco door fret geheele Rijk /2.50. Afzonderlijke en bewysnummers 5 cents. PRUS DER OEWONE ADVERTENTIENi Per regel /0.25, bij groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsralmfe. Brieven franco aan de N.V. Boek* en Handelsdrakkerlj ijb UMM* mm* Wm Voordam C9. £)if«c£eur t Q, H> KRAK. Telef.nr. Adminlstratle 3. Telefoonnr. Redactie 33. Hoofdredacteuri Tj. N* ADEMA# DIISDAG Postgiro 37060. <rm mm %1 FEBRUARI ARBITRAGE EN VEILIGHEID. De opening van de Geneefsche besprekingen. Een hoogmoedi- ge Engelsche rede. Duitsche en Russische voorstellen. De -belangstelling voor de buitenlandsche politick co-ncentreert zi-ch weer op Geneve, waar gister het arbitrage- en veiligheids- cdm-ite, ingestel-d door de voorbereidende ontwapeningscominissie op initiatief van de "jongste Volkenbon-dsvergadering, bijeenkwam onder leiddng van den Tsjechischen minister -.van buitenlandsche zaken Dr. Benesj. Het doel van deze besprekingen is voort te bou- wen op betgeen tijdens de voor-conferentie te Praag, op het einde der vorige maand ge- houden, bereikt werd. Zooals bekend, werdl daar rapport uitgebracht door een drietal rapporteurs Rutgers, Holsti en Politis. Natuuriijk werd1 de Geneefsche conferentie geopend met een rede van Benesj. Deze verklaarde met nadruk, dat de drie rapporten uitgaan van de grondgedachte, dat de organisatie der algemeene veiligheid niet met een slag kan verwezenlijkt worden, doch geleidelijtk moet geschieden, en niet langs uniiorme metboden. Ieder voorstel, dat een ideate oplossing van het een of het ander element van de veiligheidskw-estie zal betee- kenen, zal de politieke mogelijkheden in tal van staten zooais in de laatste jar-en wel g-e- bleken is, te buiten gaan en dus tevoren ver oordeeld zijn, om slechts te blij-ven een i-nte- ressante juridische of politieke constructie zonder verwezenlijkt te kunnen worden. De rapporteurs en Benesj hebben in de Praag- sche besprekingen ieder denkbeeld, dat in de tegenwoordige politieke omstandigheden Diet aannemelijk zou zijn voor een aantal staten, uit hun voorstel uftgeschakeld. Zij hebben zich, zooals ook de wensch der com- missie in haar eerste zitting in het begin van December was, geheel op den bodem van het practiscb verwezenlijkbare gesteld. Vervolgens voerde de Engelsche gedele- geerde Lord Cushendun het woord, die er voor waarsch-uwde, dat de staten, die voort- durend aandringen op grooter veiligheid, buiten den Volkenbond om, daardoor het gezag van den Bond ondermijnen. En met een hoogmoed, waartoe de het vredeswerk bemoeilijfcende Engelsche regeering toch heusch geen aanleiding heeft, verklaarde hij vervolgens, dat een algemeen arbitrage- verdrag waarschijniijk voor heel wat staten wel nuttig zou wezen, maar dat Engeland, met zijn honderdjarige practijik op het gebied van arbitrageverdragen, daaraan geen be- hoefte heeft. Van aanm-erk-elij-k sympathieher gehalte was de redevoering, uitgesproken door den Duit- schen gedelegeerde Von Simson, den opvol- ger van graaf Bernstorff, die eenige voorstel len -deed in het belang van de vermijding van het uitbreken van vijandelijkheden. Volgens deze plannen zouden de staten zich moeten verbinden in geval van crisis geen enkelen ma'atregel te treffen, die de op lossing van het desbetreffende geschil in eenigerlei mate zou prae-judiceeren. Zij zou den zich bovendien moeten verplichten de aan- bevelingen van den Volkenbondsraad in het belang van de handhaving van den militai- ren status quo en desnoods zelfs in het be lang van een faerstel van den status quo te zufen opvolgen. En de Duitsche regeering zou geen bezwaar ertegen hebben, dat voor deze aanbevetingen van den Volkenbonds raad geen eenstemmigheid zou vereischt worden, doch dat daartoe hetzij de gewone, hetzij een bijzondere meerderheid voldoende zou zijn. Deze vooruitstrevende voorstellen in het belang der preventie van vredesver- storingen werden in de kringen van Fran- sche en Duitsche geestverwanten gunstig ontvangen, zooals spoedig uit de rede van den Poo'schen gedelegeerde Sokal bleek. Men zal nu moeten afwachten, of Enge land, Italie, Nederland en de Scandina- yische landen met deze versterking van de macht van de meerderheid van den Volken bondsraad zulfea meegaan. Betwijfeld moet helaas worden, of Engeland bereid zal zijn een ander denkbeeld der Duitsche regeering te willen aanvaarden, n.l. dat een aantal sta ten (waarmede waarschijniijk de groote mo- gendheden zijn bedoeld) zich wederzijdis zou yerplichten door alle mogetijke machtsmidde- len ervoor te zorgen, dat de aanbevelingen van den Volkenbondsraad in bet belang der handhaving van den militairen status quo worden nageleefd. Ook de Russen doen van zich spreken en hebben door hun waarnemer tijdens de be sprekingen, Boris Stein, een ontwerp-con- ventie nopens algemeene en algeheele ont- wapening doen overhandigen aan het Vol- wnbondssecretariaat. De conventie voorziet in een onmlddellijk wergaan tot de algemeene en volledige ont- wpening, die biniien 4 jaren moet worden aoorgevoerd en wel in die mate, dat reeds na het einde van het eerste jaar de mogelijkheid tot gewapende condicten sterk is beperkt. Daarom moet in het eerste jaar de demobili- satie van het leger 50 pCt. bedragen, de ver- nietiging van alle munitie-voorraden en de uitschakeling van de belangrijikste objecteni der vloot- en luchtvaartkrachten uit de strijd- formaties en de opheffing van de verdedi- gings-organen volgen en gedurende de vol- gende drie jaren moet dan definitief worden ontwapend. Voor de controle der doorvoering dienen een internationale permanente controle-com- missie en commissies der verschillende sta ten, volgens het pariteitsbeginsel samenge- steld en met deelneming van vertegenwoordi- gers der wetgevende lichamen, enz. te wor den ingesteld. Het is te voorzien, dat over de Duitsche, zoowel als de Russische voorstellen het laat ste woord nog niet gesproken is. Het zal ons benieuwen, of er ditmaal practiseh eenig resultaat behaald zal worden, doch waarschijniijk lijkt dit niet, wanneer men bedenkt, dat Benesj reeds heeft doen uitkomen, dat niet de Volkenbond. doch de staten zelf het ontwapeningswerk moeten verrichten. CHINA. NOODLOTTIGE AANVARING. Naar gevreesd wordt 300 dooden Het Chinctsche s.s. „Hsiintamipg'_' is Za- terdagnacht tier hooghe van Tsjinldang to aamvaring getomen met het Japansche s.s „Atsuta Maru". Er zoudien 300 Chineezen vei'dronken zijn. Nadere bij zonder heden De kapitein van de Atsoeta Maroe dee'i miede, diat hij: de rivier afvoer, toen de Hsinta- miiing voor hem langs trachtte te varen. Zijn vaartui'g ramde die Hsintaming benieden dc waterlinie. De 5'50 passagiers der beldte vaar- tuigen werdien door een paniek aangegrepen, eenigen sprongen in het water, maar de mees- ten, 3 a 400, giingen met het Chineesche schip naar de diep-te. De Atsoeta Maroe en eenige jonken redden er een honderd1, van wie er nog velen van koude stierven tengevolgr van hun lanigdurig verblijf m het water. DUITSCHLAND. HET PROCES-KRANTZ. De eisch van hei O. M. 'Eeln Wolffbericht meldt, dat het O. M aannatn, dat Krantz uit jaloezie gehand'elc heeft en aan de verwondfttg van Schel'ler met wlile bewustzijm heeft deel genomen1. De aanklacht tegein Krantz is drieerlei: af spraak tot mioord, dieelnemin/g bij dte ver- moordtng van Scheller en het in het bezit hebben van wapens. Het O. M. vroeig vrij spraak voor de eerste aanklacht, omdat er bij die diesikundigen twijfel bestaat ten aanzien van die verautwoordelijkheid voor het af ge- spwlrai plan. Blijf't die aanklacht wegens mededaidersobap aan den dioodslag; zoowel Krantz als Scheller hebben in bewuste en ge- wildie samienwerking gehandfeld. Paraigraaf 51 kan niet toegepast worden, Krantz is tij dens de diaad niet dnonken geweest. Ten slotte zette het O. M. nog uiteen, dat votgems een besllissing van het „Reichsge richt", de blocte aanwezigheiid bij een met een ander in gemeen overleg besloten en door dezen uitgevoerdie daad voldoende is, om voor mededaderschap te worden veroordeeld Wel zijn met het oog op zijn jeujgd en zijn bijaonderett aanleg en ddn toestand waarin beklaagde zich tijdens de daad bevond, yer zachtende omstandigheden aan te nemen Het O. M. eiscihte tenslotte een jaar vanigenisstraf en een maand voor het ve. dien dragen van wapiens; beide straff-en zijn tot een- jaar en een week satnen te trekken, met vermindering van zes maanden voorarrest. De verdediger aan het woord. De verdediger begon met een beroep op de juryrechtbank te doen om niet alleen formed recht te spreken, maar ook het menschelijk gevoel recht te d'oen wedervare-n. Daarop bes-treed1 hij de bewering van he-' -0. M., dat bek^aagdte voor zijn dlaad1 verant- woortdelijfc is, V-oorts is er een recente beslis- sing van het Reichsgericht, dat physieke aan wezigiheid bij een daad- nog niet meded'ader schap meeb-rengt. Voor mededaderschap :l o.m. de wil tot die daad noodig. De verdediger vroeg vrijspraak voor zijn client. Ten> slotte lcrecg Krantz het I'aatste woord Deze zeide aan dte ui'tvoering van die daad on- schuldiig te zijin-. -Hij verzocht de rechtbank hem door vrijspraak de mogeQijikheiid! te geven dat hiji als man zou kunnen1 goedlmaken net- geen hij aife kind mo-reel' misdaan had). Net vonnis: drie weken gevange nisstraf. Raul Krantz is wegens het origeOor1oofc draigen van wapens tot 3 weken gevangenis- straf veroordeeld. Van he-t overige ten lastt getegde wCTd^hii vTjjgeeEa'pkeD- HET SNEEUWBALSYSTEEM. In Duitschland verboden. In die laatste jaren wo-rdt Duitschland overst-el-pt met snaeuwbalsystemen. Vooral is Nederland daar aan schuld-ig, schrijft de „Voiss. Zitg." De politic heeft het raadzaam gevonden- om dlaar een eind aan te maken en alien Pruisische postldirecties last -gegeven o-m ail dergelijke zendin-gen uit Nederland aan te ho-uden. In den loop van vier weken zijin driednizend van dergelijke zendi-ngen, tezamen een waandle van- 21.000 M., in beslag genomen. Tegen de afzendiers der brieven is een aanklacht imgediend wegens het spelen in een buitenlandsche teterij. In andere Duit sche landein is dit voorbeeld gevolgd, zoo-dat in geheel Duitschland voortaan dergelijke sneeuwbalbdeven- in beslag gen-omen zullen wordlen. MUITERIJ IN EEN GEVANGENIS. In de gevangenis te Tegel is gister muiterij uitgebroken. Kl-aarblij-kelijk volgens afspraak ziin de jgevangenen in de gem-eenschappelijke oellen van d'e afdeeling zware m-isdadigers uitgebroken, waarna ze de bewak-ers overvie- Itea Deze slaagden er echter in hen in de cellen terug te dringen. Het lewam tot een Iiandgemeen, wa-arbij- verschillende bewakers ernstig gewond werdien. Pas laat op den avond kon de rust hersteld worden. EEN TRIBUNE INGESTORT. Bij een plechtigheid, die gepaard ging met het car naval te Miinchen. Te Miinchen- is ter gelegenheid van het car- naval dit jaar een oud gebruik in eere her- st-eld. Tot 1901 toe werden n.l. op de Marien- platz de sla-gerskerlingen op den Maandag van h-et cairnaval tot gezel bevo-rderd, wat miet een speciale ocicmonie gepaard gaat. De belangstel'linig van den kant van de bevo - king was geweldig. De politic moest de me- nigte herhaa-ldelijik met den gummistok a-ch- teruit dlrijven en zelfs een pa-ar al te g-eest driftige kijklustigen inrekenen. Plotseling stortte een stampvolle tribune in. Daarbij zijn. niet minder dan 17'5 personen gewond, 33 hunner verloren he-t bewustzijn. Elf moesten ter verptegiing in een ziekenhuis worden opge- nomeni MOORD EN ROOF. Te Saraisk, nabij M-oskou, vermoorde een waker een opzichter van houtbedirij-f, diens vro-uw en beidie doehters; daarna roofde hij 5000 roebel uit de kas dfer onderneming en stak het kantoor in brand. Hij Vl-uchte maar kom weldra met de hulp van een poili'tieho<nd worden gearresfeerd. CARNAVAL TE KEULEN. Nadat 16 jaren zonder carnaval waren voor-bijgegaan heeft men het feest t-e Keulen weer op de al-oude, luisterrijke wijze ge- vierd; de belangstelling, zoowel van de st-edelingen, als van de b-ezoekers van bui-ten was enorm. De spoorwegen hebben gister 180.000 personen in de richting van Keulen vervoerd. Terwij-1 Zondag de fees-t-elijfcheden vooral in- het oude kwartier w-erd-en- geh-ouden, von-c1 gister de traditioneel-e Rozen-Maandag- optocht p-laats door de geheele stad. EEN LUTHERFILM. In Duitschland heeft een filoi-maatschap- pij een Lutherfilm vervaardi-gd. Proteslen der Katholieken. De katholiteke geestelijfcheid van^ Berlijn hleeft in de „Germa-nia" een open brief tegen deae film gepu-bli-ceerdl. Daariin wordt gezegd1, dat deze film zeer eenzijdig en zeer stui-tend wor de katholieken is. De toe^anden in d-e kafholieke kerk ten tijdte van Luther zijn op zeer tenidtentieuze wijze wor-gesteld; dte ge- schiedenis is op verschillende plaatsen ver- draaid en- is hicr en dla-ar verzonnen-, zoo wOrdt in dezen open brief verklaard. Een schrijven der bisschoppen Naar de „Tagl. Rundschau" meldt, heeft. nadat -die katholidke geestelijlbheid van Berlijh in haar protest is voorgega-an, ook de bis schopsconferemtie te Fuldh in een schrijven aan het Pruisische kabinet geeischt dat de toiesteimming tot het vertoonen van de Luther film zal worden ingetrokken-. Een commissie heeft reedfe over dit ver- zoek beraadsla-agd1. ENGELAND. EEN 70-JAR1GE VEROORDEELD. In Old Baiil-ep is gisteren een 70-jarige o-ud- geestelijke, Francis Bacon, tot zestien maan den gevangenisstraf veroordeeld wegens het verkoopen van gevaadijike geneesmiddtelen aan vrouwen. De jury kwam reeds na negen minuten beraadslaging tot haar beslissing. DE FILM „DAWN". Door de keuringscomtmssie ajg' keurd. De filmkeuringacommiissie heeft geweiigerd haar goiedkeuring te hechten aan de vertoo- ning van de film, waarin de berechting en de executie van miss Cavell te Brussel tijdens '•jicteni ooplotg worden .yjOargesteld^ tdg®' vertooning de Duitsche regeering bezwa-ren had inge-Send, die door Chamberlain- werdten gesteu-nd. Die comntissie bezit wettelijk niet die macht haar beslissing ten uiitvoer te do-en leggen. DE CO MiM I SSI E-SIMON. Te Calcutta aangekomen; geener- lei vijandige betooging. Toen die commissie-Simon aan het station van Calcutta aanlkwam warm Verscheid'en officieele v-ertegenwoox-diigers en leden van inlanddche go&dliienstige en maatschappelij- ke groepen ter venvelkomimg aanwezig. Het merkwaardige felt deed zich voor dat er -geenerlei vijiandige betooging plaats had angs den weg, dien de commissie na-ar hot jeeringspaleis vollgde. Alleen was er bij het station een baniier aanw-eziig met het op- schrift „Ga weg, Simon". KLUIZENAAR VERMOORD. De derde moord binnen korten tijd. Scotland Yard is thans bezig met het zoe- ken naar de "daders van een derden moord Een moord op een accountant te Lo-nden is gevolgd door een op een bankho-uder te Dur ham en thans is te Bud-e in Cornwallis een 83-ja-rig kluizemaar, die schatrijk en zeer liefdadig was, in zijn wonin-g verm-oord ge- voindcm. In verband met den moord te Durham is door drie beambten van Scotland Yard een man gearresteerd in het district, waar de moord p-laats vend. DE OVERSTROOMINGEN IN I AUSIRALIe. Nieuw-Zuid-Wales onder water. Elet spoorwegverkeer onlredderd. Twee jaar achtereen heeft Australie van een verdorrende drcogte geleden, nu is h-et er tot een ander u-iterste gekomen en wordt het -geteisterd door overstroo-mingen die zich van de Riverina over den geheelen staait Nieuv/- Zuid-Wal-es tot Rockhdmpt-on in Queensland ui-tstrekken. Zoo goed als heel Nieuw-ZuidLWales staat onder water nadat h-et een week lang a-anhou- dtend zwaar geregend -heeft. De regen kwam na veertien dagen van drukkende vochtige warmte zonder wedergade. Woensdiag begonnen overal spoordijken -door ondterspo-eling te verzakken en op het spoorwegnet staah nu op allerlei plaatsen treinen die niet vender kunnen. Oo-lc de s-poor- lijn Melbourne-Sydney is sedert Woensdag afgesneden. De uitgestrekthieid van- dte ovestroomingen blij'kt uit het felt dat Broken Hill, het m-ij-n- district in het verre Noordweston, gei'soleerd is even :goedi als Canberra, d'e ni-euw-e Aus-tra- lischie hoofdstad, in h-et Zuiden. Te Grafton staat de Clarence-rivier 7 M. boven het hoog- ste pei-I. Zij heeft de stad1 blank gez-et. Gelukkig voor den landb-ouw is het nu te laat in het jaargetij-de dan dht het wat-er nog veel kwa-ad kan doen en bestaat het vooruit- ziciht dat alles wee? goed ge-maakt zal worden door een overrijken oogst in 't w-lgende sei- zo-en. den. Zij waren al half verstikt en zijn met ernsti-ge brandwonden naar het z-iekennuis ge- bracht. BELASTINGVRIJDOM. Voor groote gezinnen Op Voorstel1 van Mussolini heeft die minis- terraad1 een wetsontwerp aan-genomen, waar in w-ord't b-epaald, dat bepaalde categorieen gezinnen met ten minste zeven'' anderen van Italiaansche nationalifei-t worden vrijgestek! van belasting, alsm-ede andere categorieer mat 10 of 12 kinderen^ m 4-' IN MOND- EN KLAUWZEER IERLAND. De veehandel en vee-uitvoer verlamd. Het uitbreken van mond- en Mauwzeer op een b-oerderij- in het I-ersche gra-afschap Wex ford heeft den handel in vee verlamd. Al het vee van de besmette bo-erdterij- 23 varkens in- clnis is afgemaakt. De oorzaalc van de ziekte is niet op te sporen. De boer had sedert Sep tember geen- nieuw-e beesten gc-kocht en na dien tijd ook geen vee van- hem vervoerd. D-e verscheprng van vee is in alle Iersche havens stilgezet, de veebooten van de Great W-estern Railway varen niiet. De waarde van den- veeuitvoer uit lerla-nd bedraagt 12 millioen gulden per maand, zoo- dat de eoonomische sdiade ontza-glijlc is. ROEMENIe. DE OPTANTEN-QUAESTiE. Plotseling e bereidwilligheid der Roemeensche regeering. De Hongaarsdhe bladen in Zevenburgen deelen mede:, dat de Roemeensche national e plotseling aan de Homga-a-rsehe nation-ale partij- vain- Zevenburgen dte inwilliginig van- haar wensch en aanibiedt o p de basis van het vredesverdrag, onder de voorwaarde, dat wordt afgez-ien van de r-edamaties bij- den Volkenbond en dat die buitenlandsche propa- ganda- wordt stop'gezet. ITALIe. BRAND IN EEN SCHOUWBURG. Bij de versiering voor een ge- maskerd bal. Bij de versiering van den schouwburg Giac-osa te Napels voor ee-n -gemas-kerd bal zijn tengevotge van kortsluiting de v-ersierin- gen in brand geraakt. De brand v-erspreidd'e zioh over het tooneel en de heele schouwburg brandde uit. Vijf lieden, die met dte versie ring bezig waren, werdten- door dten rook op het tooneel ingesloten en k-onden slechts met groote modte door de brandweer gexed wor- NOORWEGEN. HET BOUVET-EILAND. Het Engelsche antwoerd op de nota van de Noorsche regeering inzake het Bo-uvet- eila-nd, die d-eze regeering als No-orsch eigen- dom beschouwt, is o-p het mdnisteri-e van bui- tenla-n-dsche zaken ontvangen. Volgens het blad1 Af-tenposten erkent dte Engelsche regee ring de Noorsche so-uvereiniteit niet. Chamberlain heeft in h-et Engelsche Lager- huis op een vraag geantwoo-rd, dat de Engel sche regeering aan- die Noorsche heeft medte- gedeeld, dat de in bezit neimimg van het eiland in 1825 do-or kap-itein Morris dOor ha-ar als bindtend bescnouwd wordt en dat zij onder bepaa'ldte omstandigheden formed al haar recfaten moet handhaven. TSJECHO-SLOWAKIJE. DE STAKING IN HET BOHEEMSCHE BRUINKOOLGEBIED. Het communistische comite van actie van overheidswege ontbonden. He-t districitsbestuur van Bruex heeft hot comite van actie uit de verschillende va-kver- eenigingen, dat -dte communisten bij het begin van de staking in het Boh-eemsche bruinkool- gebied gevo-nmd hebben, ontb-o-ndten. De aan leiding daartoe. waren de gebeurtenissen van Zondaig te Ober-Lau-terdorff waar de ma-n- nen, die de mijinen in stand moeten h-ouden, door een menigte vrouwen en mannen aan-ge- ho-uden zijn en met st-eenen gegooid en een ti-o-ep vrouwen een dreigende h-oudiog aanna- men- tegen de m-annen, die de onmisbare werk- zaamheden voor het in stand houd'en van d-e m-ij-n verrichttan, Naar de bladen m-eld-en, h-e-eft d-e overheid beslag geltegd1 op de voorradien bij den groot- handel om daaruit, zoo noodig, in de eerste plaa-ts de ope-nbare insitellingen te vcorzi-en PORTUGAL. BOMMENFABRIEK ONTDEKT. De poli'tie -te Lissabon heeft aan den ZuidA. lijken oever van die Taag vlak tegeno-ver de h-oof-dlstad een bo-mmenfafciiek onidekt. Vier b-o-mim-en van 60 kilo, 18 van 12, 20 van 6 en 30 granaten, vier dynamietpatronen en een groote ho-eveelheid lonten werdien in beslag genomen. Verschillende arrestaties vondeh plaats. AMERIKA. PAN-AIMERIKAANSCH CONGRES. De goedgekeurde conventies. Reserves der V. S. De algemeene vergadering van het Pan- Am-erilcaansch congres heeft dxd-e conventies aanigenomen; lo. een conventie inzake onzij- digheid ter zee, wa-arbij die V. S. reserves maakt-en tegen die bepaling tot het verbieden van het bewapenen van koopvaardijschepen. voor verdiediigingsdoeleinden- dn corlogstijd, op straffe van verlies van het statuut van neutraal zijn-; 2o. een eenventie nopens de asylrechten voor bui-t-enlanders, waarbij de gedel-egeerden der V. S. wedierom reserves ma-akten, en 3-o. een cenventi-e inzaike dte rech- ten van vreemdeliinigen, waarbij de V. S. reser ves maakten aanzien der bepaling tot h-et verbieden van het onderwerpen van vreetnde- lingen aan- dten militairen dienstpiieht. DE V. S. EN NICARAGUA. Het Amerikaansche vredesaanbo'd. De Amierikaneq hebben^ zooals reeds met een enkel woord gem-eld, door vliiegtuigen vredesvoorstellen laten valilen in- de vexste'rkte ka-mpen van geneiraal Sandino in de bergen. Generaal Sandino heeft daarop thans gean-t- w-oord, doch het antwo-ord wordt geheiin ge-. h-oudem. Ofscfaoon er te New York geen ver band' tussch-en v/ordit gelegd-, vallen, naar de Paris Times" meldt," de vredesvoorstellen samen- met su-ccessen- der Sandinisten te Tri nidad, wellke s-tad Woensdag door l'OO man nen van Sandino werd genomen, volgens een communique van dten min. van ooxlog van Nicaragua, later aangevu-ld met de m-ed-edee- ling, dat er regeeningstro-epen waren gezon- dlen om die stad te ontzetten en dte autoritei- ten te bevrijden dlite als gijzel-aars worden vastgehoudien. Het eerste communique had gesproken van een overval zon-der belang. Het is in ieder geval duidelijk, zoo voegt het blad er aan toe, dat die Amerikaansche mariniers mioieilijkhedten hebben ondervondten bij- het opereeren in het woeste bergg-ebied en er niet in geslaagd zijin de Sandinisten zoo afd-oend ui-teeu te jagen als zij gehoopt had; den, v'" ALKMAARSCHE

Alkmaarsche Courant | 1928 | | pagina 1