Oe wdmn noodmunten. I 'mm -: L. FRANKENBERC, ALAIAAH FED1LLETON. |j =j Een zwaluw rnaakt nog geen zomer! 111 Een advertentie geeft nog geen succes! Adverteert in de Alkmaarsche Courant! No. 45 1 928 Honderd dsrtigste iaargang. Hoensdag- 22 Febi'iaari. Baeflio-licsekje Donderdag 23 Februari. tiilversum, 1060 M. 12.— Poiitieberich- i£n j 2.302.Lunchmuziek door't Radio- pjio. 3.-4.Uurtje voor wees- en ziekenhui- jen door mevr. Ant. van Dijk. 4.4.30 Huis- iroiiwenhalfuurtje door mej. J. Klyst: Keuze an tuin- en kamerpianten. 5.307.15 Con cert door het Omroep-orkest. Greta Santha- »ens— Manders, sopraan.7.15 Engelsche les *oor meergevorderden. 8.Pianoscnaten v. Beethoven. Analyse van Senate op. 2 no. 2 door Louis Schmidt. 8.20 Aansluiting van het Concertgebouw te Amsterdam. Met Con- certtfebouw-orkest cnder leiding.van Dr. Wil- leni" Mengelberg (Aangeb. door Philips- Radio). In de pauze speelt Egb. Veen op. 2 no. 2 van Beethoven. Pianosonate. 10.30 Persberichten. Daarna dansmuziek. Huizen, 340.9 M. (Na 6 uur 1950 M.J 22.301.45 N. C. R. V. Concert. P. A Koch, viool. J G. van Diepenbeek, piano. H. van der Horst, cello. 6.-7.— Cursus paedago- fiek Cursus B., daarna C, door prof. Wate- riuP. 7—7.30 Cursus Boekhouden. 7.30 8.— Cursus paedagogiek (Cursus A.), Prof. Waterink. 8.— Concert. Spr. Ds. A. G. Wolf ,De Psychologic van het Kinderspel". Jac. Caro, bariton. P. van der Hurk, fluitist met pianobegeleiding van den heer Monissen. Daventry, 1600 M. 10.35 Kerkdienst. 11.20 Het Gershom Parkington kwintet en solisten, bariton, sopraan en viool. 1.20— 2.20 Gramofoonmuziek. 2.50 Lezing: Early songs. 3.20 Vesper uit de Westminster Abbey. 3.50 Lezing. 4.05 Praatje over damesklee- ding. 4.20 Orkestconcert. 5.20 Concert-orgel- bespeling. 5.35 Kinderuurtje. 6.20 Land- bouwberichten. 6.40 Concert. 6.50 Nieuwsbe- jichten. 7.05 Concert. 7.20 Lezing. 7.35 Schumann's Krei^leriana, en fant. stukken. 7.45 Praatje over gedichten. 8.05 Casano Octet en solisten, sdpraan en bariton. 9.20 Nieuwsberichten. 9.35 Speech van de Prins van Wales. 10.20 Nieuwsberichten. 10.25 J. Chevreau, harpiste, Des'ys en Clark, humor. 20.5012.20 Dansmuziek. Parijs Radio-Paris"1750 M. 10.50 11- Concert. 12.30—2.10 Orkestconcert. 4055.05 Klassiek uuurtje. 8.50—11.20 Concert. Mile. J. Moutange, zang. Kamer- muziek en declamaties. Langenberg, 469 M. 12.251.50 Orkest concert. 5.206 20 Kamermuziek. Gewand- haus, Blaas-orkes't. 7.35—9.05 Muziek uit de Rococo-tijd. M. Gripekoven, sopraan. P Bassermann, tenor. Dortmund. Orkest. 9.10 Q.50 Vroolijke gedichten. Daarna tot 11.20 Dansmuziek. Konigswusterhauseri, 1250 M. Zeesen). 1,20—7.05 Lezingen en lessen. 7.20 Volks- concert. Eibenschutz, concert. Werken van Wagner, Liszt, Borodin, Grieg, Steck en Strauss. 9.50—11.50 Dansmuziek. Hamburg, 395 M. 4.20 Dansmuziek. 7.35 Vroolijk concert. Daarna in caffe Ostermann. 150—11.50 Dansmuziek door het Jazz iest Francesco Scar pas. Brussel, 509 M. 5.20—6.20 Kinderuurtje 1.35 Orkestconcert. 9.05—10.35 Mme. Houze Ceuppens, zangeres. Orkestbegeleiding. DE ZAAK DER INDONESISCHE STUDENTEN. De dagvaarding. Uitgebracht is de dagvaarding tegen de ndonesisehe studen Mohammad Hatta Djojo Adtoiningrat, Mr. Ali Sast.ro Admidjojo, Mo hammad Pamcntjak, alien gedetineerd in het Huis van Bewaring te 's-Gravenhage, om te vtrschijnen ter openbare terechtzitting van da Arrondissements-Reehtbank te 's-Graven hage op 8 Maart a.s., des voormiddags 10 uur, ten einde alsdan terecht te staan, omdat zij te 's-Gravenhage, althans in Nederland, omstreeks de maanden Maart en April van't jaar 1927, opzettelijk bij geschrifte in het openbaar tot gewelddadig op'tredisn tegen het Nederlandsch openbaar gezag hebben opge- ruid door als bestuursleden van de vereeni- ging Perhimpoenan Indonesia (Indonesische vereeniging) mede belast zijnde met de redak- tie van bet door die vereeniging uitgegeven en periodiek in druk verschijnend orgaan. ge- titeld „Indonesa Merdeka" (Indionesie Vrij), welk orgaan zij wis ten mede cnder het pu- bliek verspreid werd, in de in meerdere exem- plaren onder het publiek in druk verspreide Door J. S. Fletcher. Oeautoriseerde vertaling uit het Engelsch door Mr. G. Keller. Tot hiertoe liep dus het onderzoek naar wensch; nu moest echter een onderzoek inge- steld worden in de woning, waar Tyson zijn intrek had gehad. Stevenege vervoegde zich aan het hoofdbureau van politie en na een onderhoud met de poiitie-autoriteiten en de vervulling van eenige formaliteiten begaf hij zich in gezelschap van een gemeentelijk re- chercheur naar Easingwold Terrace in Boot- ham. Het bleek gevormd te worden door een iij van vreedzame, eenvoudige huisjes. die die op elkander gele'ken en waarvan geen ted vermoeden, dat zij iets te maken had- te met misdaad en mysterie. Het huisje, dat de beid-e politiemannen betraden, zag er al huitengewoon onsehuldig uit. Er stonden Wat mooie bloempjes in het voortuintje en achter die goedkoope vitrages van het raam o«r huiskamer lag een groote bijbel, in leer Bebonden en met vergulde hoeken in al zijn mdrukwekkendheid op een mahoniehouten taieltje. De deur werd geopend door een vxouw op leeftijd met een lang en onbehoor- h sfrak Se'aat, die plechtig het hoofd wchudde, toen de rechercheur haar de redien 'an nun bezoek mededeelde. J* voelde me als door d!en donker getrof- arieverlng van dat orgaan van Maart/April 1927 op te nemen, altnans te doen opnemen artrkeleri, waarvan de inhoud1 en sixekking geheel, althans gedeelteiijk, van opruienden aaxd waren. Wat de off icier als opruiende taal beschouwt. In de dagvaarding tegen de Indonesische sfcunenien warden verscnilknde citaten aan- gemaaxdi uit de Maart- en April-atlevering van de „lndonesia Merdeka", welke volgens dbn ofiiaer van justitie beschouwd rnoeien women als opruiing tegen bet Neaeriandsch Openbaar Gezag. De opsomming is als volgt: le. nen artiKel, di'agenae het opschrift: „Het nieuwe jaar in", waaiin o. m. de na- voigencie zmsneden voorkwamen: „Ons orgaan is ni-t langex enkel en alleen de stem van een kleine groep dei" studeerende lndcm-sisclie jongelingschap. Het is tevens gewcrden de vertolker der gevoelens, die oaarginds cplaaien in de harten van een ver- drukie milboenenbevoiking. Ons votk moct alles verkboppen, wat het op het hart heeft, De censuur, de zoo vele a nacre muilloorf- ordonnantics en de verbodsbepalingen van het vreemde gezag beletten het om uitmg te geven aan wat er kookt in zijn gemced. Waar net aloud recht van massaproiest wordt cnt- nomen, kent ons volk slechts de gewap^nde d'aad als aanklacht tegen den vrcemden ge- weldi.naar. Een verzetiniddel, dat mmmer uitblijft en dat van tijd tot tijd door het volk wordt gehanteerd in iedere koloniale maat- schappij". 2e. Een artikel dragende het opschrift: „De Exhorbitante Reclitan", waarin o. a. ge- schreven wordt: „Het Indonesische volk heeft zich in waar- heid ook niet te verdedigen tegenover den blanda-overheersciier. Voor het Indonesische volk bestaat slechts de aanmatiging eener vccrschnjvend'e kracht der blaeda-rcgiemen- ten, verordeningen en wetten; een gebonden- heid daaraan te verwachten is hersenschioi- rnig. Het Indonesische volk kent slechts een ware verdediging, n.l. zijn verdediging als aangeranae en overweldigde natie, de verde diging der gewapende revolutie tegenover de Niederlandsche overheersching". 3e. Een artikel met het opschrift „N'ieuw Guinea Troef!" met de volgende uitlatingen: „Wanneer ook vanuit Nieuw Guinea de vaan der revolutie zal wapperen, dan zulien wij als laatste lachers ook het beste lachen. Moge de Hollandsche overheersching steeds bruter en bruter worden; de afrebeming zal des te spoediger en grondiger plants heb ben!" 4e. Een artikel onder het opschrift: „Va- derlandsche Kroniek", waarin stond: „Niet langs de wegen der geleidelijkheid^ nog min der door lankmoedigheid en door gebedlel om gunst wil het Indonesische volk zich ont- slaan van de hem door de blanda eeuwenlang opgelegde „voogdij", Dit hadden onze lei- ders in den beginne niet begi'epen. Ook zij hadden in de kmderziekte van ons nationaal politick leven zich laten wiegen in den waan, als zou de blanda met de tijden on der meer wilten terugtrebken uit het land, dat hij zich wedierrecntelijk had toegeeigend. Helaas zijn er tegenweordig nog van die ver- stokte dogmatische samenwerkings-utopisten, die zich nog blind staren op de goedc bedoe- lingen van den overheerscher, die van dien zeitden than nog willen bedelen om eigen vrijheid. Maar geluk'kig is dit aantal karak- terloozen onder ons volk numeriek klem, al trachten zij met een weddech gebaar der we- reld kond te doen, dat ook de groote massa van ons volk in hun hersenschimmige fanta- sieen deelt. Neen, wij stellen er paijis op te verklaren, dat ook bij ons volk en zijn leiders de laatste jar en elke gedachte aan samenwer- king met den overheerscher als verslefcn is afgedankt en plaats heeft moeten maken voor een reeeler en vaste overtuiging. Revolutie alleen kan den overheerschte ui't- komst bieden, uitkomst voor een voorspoedig en gelukkig leven na eeuwenlang zuchten in smart en lijden. Met de jaren heeft zich dus bij onze leiders postgevat de innige overtuiging, dat de ko- icniale maatschappij nfet minste plaats biedt voor recht en rechtvaardigheid voor den overheerschte. Revolutie werd en wordt overal het parool, het eenig lichtend punt in dit ons duister en ellendig knechtenbestaan. Slechts door geweld kan not geweld gebro- ken worden. „Pax et Justitia" (Vrede en Recht) heerschen nu eenmaal niet in een met brute kracht gehandhaaifde koloniale vexhou- din.g. Het meet dus vroeg of laat bij ons wel komen tot een explosie, de recente opstanden in ons vad'erland komen ons dan ook heele- maal niet onverwachts voor. Wij hebben ze fen, toen ik gister dat bericht in de courant las!" riep zij uit. „Nog nooit in al mijn le- vensdagen ben ik zoo geschrokken! Zoo'n rustig, vreedzaam man als hijEn dan te Lezen, dat men hem voor een dief en in- breker houdt! Nu, ik wil er op zweren, dat hij nooit zoo iets heeft uitgehaald, zoolang hij bij mij he eft gewoond! Geen mensoh leef- de zoo geregetd als hij altijd op tijd tegen bet eten en ook steeds op tijd naar zijn werk. Het ging bij hem alles op de klok af. En 's avonds nooit laat uit! Hij was gewoon el- ken avond naar den „Markies van Ripon", het cafe om den hoek. te gaan, om er een potje bier te drinken en een pijpje te rooken, en hij zat daar zeker een praatje te maken, maar nooit bleef hij een nacht uit; het heele jaar door was hij om tien uur binnen. En nooit sloeg hij des Zondags de kerk over. Hij zong ook in het koor. Deed ook aan muziek blies op de fluit, erg mooi. Daar hangt zij-n fluit, daar, tegen den muur van de huiskamer. Ik heb hem er ontelbare keeren op gehoord. En zou u denken, dat alles waar was wat de courant van hem vertelt? Wel, wel, je zou toch zeggen! Doch mijn man zaTi- ger zei altijd, d'at je in dit tranendal niemamd goed leert kennen en op mijn woord van waaracbtig, ik geloof, dat hij het niet ver mis had." Stevenege en zijn metgezel maakten zich met eenige moeite vrij van deze spraalkzame dame en, zich beroepend op de onverbidde- lijike voorschriften der wet, begaven zij zich naar de kamer, welke door wijlen Tyson be- woond was geweest en die zij, naar de huis- juffrouw verzekerde, toen zij hen er binnen Het, precies zoo had gelaten als toen bij met immer verwacht. Steeds hebben wij in enze geschriften voorspdd, dat alle door den over heerscher genomen terroristische maatregelen niet in staat znllen blijken te zijn den natuur- lijken loop .der diogen te stui'ten, doch hem eerder te bevorderen Nogmaals, noch de laprniddeltjes „ter wegneming van grieven" en zeker niet de ter- reuitnaatrtgekn zullen blijken hare preven- tieve werking te hebben voor een toekomsti- gen opstand. Ook de uiterst zware straffen, waartoe de ,,kommunistische misdadigers" verocrdeeld zijn (ze varieeren tusschcn 8 jaar en levenslang) en de uitgesproken dood- vonnissen, zelfs de als dreigement klinkende woorden van een mr. Schxieke zullen niet de door den blanda gewenschte uitwerking heb ben. Neen nooit zullen al deze dingen bij machte zijn den innerlijken dranig naar vrij heid, die door gewelddadige terreurmaatrege- len wel langs den weg van het geweld uiting moeten vinden, te stuiten. De opstand moge thans mislukt zijn, de overheerscher moge zich in leedvermaak verkneukelen in zijn „glansrijke overwinning" dcor ongeoefende benden met de meest moderne wapens „neer te leggen", nochtans zijn wij met onzen landgenoot Semaoen er heilig van overtuigd, dat d:ze „vcoroefening", waarbij noodzake- lijk zich eenigen moeten offeren, slechts het begin is van een reeks, die tot de eindover- winning op het blanke kapitalisme, knperia- iisme en overheersching zal vceren." Aan het slot van deze kroniek kuli nen wij niet nalaten om hen alien te gedten- ken, die gevallen en verslagen zijn bij hun dappers pogingen om het vaderlaod te die- nen, volgens een methode, die naar hun in- nerlij'ke overtuiging de boste is." De verdediging Onitrent de verdediging der Indische stu- denten deelt „Het Volk" mede, dat mr. Duijs het politick gedeelte zal behandelen, terwij-I mr. Mobach zich meer in het bijzonder met d'e juridische zijde van de kwestie zal inla- ten. Voorts zal de beklaagde Mohammed Hatta een uitvoerige verhandeling geven van het doel en de b; tee ken is der nationalistische vereeniging „Perhimpoenan Indonesia" HINDRIK SCHOLTE. T In deni ouderdom van 80 jaren is te Ulrum overleden Hindrik Scholte, een man, die voor de onderwijswereld beteekenis had en die van uit zijn kleine woonplaats invloed in wijden fcring heeft geoefend. Hij werd gebo- ren op 15 Februari 1848 te Scheemda, stu- deerde aan de kweekschool voor onder- wijzers te Groningen, behaalde de hoofdiakte en andere akten en legde zich daarna vooral op taal- en rekienonderwijs toe, doch schreef ook over natuurkunde-onderwijs. Het meest bekend is zijin rekenroethode „Hoeveel en waarom?", die met de daarbij behoorende handkid'ing niet minder dan 20 herdtukken beleefde, in Indie veel gebruikt werd., en ook in Maleische en Chineesche uitgaven ver- schenen is. DE GEREFORMEERDE KERKEN IN HERSTELD VERBAND Zondag zal te Leeuwarden worden overge- gaan tot het houden van godsdienstoefenin- gen vanwege de Geref. Kerken in Elersteld Verband. Ook te Andtijk zullen) binnenkort des Zon dags (in de week geschiedt dit reeds) van wege genoemde Kerken godsdienstoefenin- gen ge houden worden. Te Bussum is reeds een zelfstandige kerk gesticht. GEEN GELD VOOR EEN BIJZ. SCHOOL. De kerkeraad der Ned. Herv Kerk te Waniel is bij Ged. Staten in beroep gegaan van het besluit van den raad dier gemeente om uit hoofde van den slechten financieeleni toestand der gemeente geen geldien beschik- baar te stellen voor den bouw eener bij- zondere school. TEGEN EEN BOOM GEREDEN. Maandagavond is een vrachtauto, bestuurd' door d'en heer Van Krepelen uit Rotterdam, op den Haagweg onder Rijswijk in voile vaart tegen een boom gereden, doordat de chauffeur te ver uitweek voor een voetgan- ger. De heer. v. Krepelen en iemand, die ■naast hem zat, werden niet ernstig verwond. De auto werd zwaar beschadigd. TE NT CO N'ST E L LING OOST EN WEST. De Indische tentoonsteliing te Arnhem, de I. T. A., die gehouden wordt van 11 Juni tot en met 28 Juii a.s. kan, indien het wedter medewerkt, een succes worden. De expositie vind)t plhais in en rondom het kasteel Zijpendaal wellicht het prach- tigste park van Ntederland, ongeveer 20 mi- verlof de stad uitging; hij was, vcegde zij er bij, een buitengewoon ordelijik man en al les moest op zijn plaats blijven. „Ja, ordelijk was hij wel!" merkte Steve nege op, toen de vrouw was heengegaan en hij de deur op het slot had gedraaid. „Zoo ordelijk als een echte dienstklopper bij het leger. Maar", liet hij er op volgen, terwijl hij naar een plank met boeken wees, die in 'n nis naast den schQorsteen tegen den muur hing, „dat is toch wel een zonderlinge colr leetie boeken voor een vreedzaam man, die op de fluit speelde, konijnen fokte en in een kerkkoor zong! Bekijk den rommel maar eens! Allemaal boeken over misdaden, be- ruchte processeni en meer van dat moois. Men zegt wel eens, dat men de menschen leert kennen, wanneer men weet, met wie ze om- gaan, maar men kan in dit geval met een va riant ook wel zeggen, dat men ze kent uit de boeken, die ze lezen. De misdaad en haar geschiedenis had: ten minste blijkbaar groote aantrekkelijkheid voor den kerel! Intusschen vermoed ik, dat we een goed eind op streek zullen worden gebracht door gindsch meubel- stuk." Hij wees naar een eigenaardige kist of kast. die op deni grond stond onmiddel'lijk onder de boekentplank en achter een ouder- wetschen leunstoel. Het was een stevig stuk meubel, met ijzer beslagen en toen zij het naar midden van de kamer hadden gesleept, sprak die rechercheur het vermoeden uit, dat zij er een toer mede zouden hebben om den inhoud er van te onderzoeken. Doch Steve nege haalde een bos sleutele voor den dag, welken hij in een der zakken van Tyson had gevonden eni dien hij voor alle zekerheid had nuten gaans van het station langs de b"1- kende Sonsbeekweide bel'angeloos voor het goede doel afgestaan door den directeur der E. N. K. A. te Arnhem. In het kasteel zelf kornt, ongetwijfeld als „clou", de inzending van het Koloniaal In- stituut te Amsterdam. Alle zalen en ver- trekken worden door deze instelling benut. Groote bijgebouwde paviljoens zullen de oificieele en particuliere collecties, zoowe' van Oost- als West-Indie, onder welke een zeer belangrijke inzending van de Koloniale Landhouwschool te Deventer, onderdak ver- leenen. Schitterende diorama's van Sumatra's Oost kust werk van den schiledlr Eland een Deli-Kolonisatiehuis, een Batakwoning op normale groote, waar om heen een pisang- boom, een bamboeboschje, suikerriet enz. althans eenigszins weergevend hoe het in de Tropen is werkplaatsen waarin inland- sche kunstnijverheidswerkers, als goudsmid. ivoordraaier, houtbewerker, batikker, vlech ter en wever in nationale kleederdracht hun dagelijiksch beroep uit zullen oefenen; een openluchtbioscoop waarin, in vaxassende al- wisseling van's morgens 10 tot 's middags 5 uur het doen en laten van onze Overzee sehe landgenooten zal worden vertoond, de Javaan, die op de tong-tong bet uur van den dag zal slaau; een groote collectie tropische gewassen, als bewijs van belangstelling in ons werk aangebodcn door de Indische regee- ring; een theehuis, waarin tegen minimale vergoeding bestemd' voor een liefdadig doel de Nederland'sch-Indische theeplan- ters hun product aan dte bezoekers aan zul len biedien; wajangvoorstelling, gamelan, krentjong, muziek en inlandsch S!pel en dans, dat alles en m«er, zal tegen uiterst billijke entreeprijs (max. 0.60) in de a.s. zorner- maanden op Zijpendaa! te waardeeren val- ler. Een groot Europeesch restaurant met dansvloer, een Indisch restaurant, waarin uitsluitend Indische spijzen en dranken znl len worden geserveerd, een lunchroom, een postkantoor, een aantal stands, benevens een brandweer en politiestation alle deze ge- bouwen opgetrokken cnder leiding van den architect de Koo te Rotterdam vullen, te zamen met d'e reeds bovengenoemde gebou- wen, het ongeveer 10 H.A. groote terrei.n. Een eere-comite, waarin de meest vooraan- staande manner, uit Nederland en Indie, geeft sanctie aan het werk, waarvan het ini- tiatief is uit gegaan van en hetwelk gekid wordt door het bestuur van de afdeeling Arnh-em van Oost en West. BELASTING BIJ HET AANLEGGEN VAN STRATEN. De raad van Hengelo (O.) heeft onlangs een verordening vastgesteld op de heffing eener aanlegbelasting van te bestraten we gen, aansluitende aan die, welke in de tegen- woordige kom der gemeente gelegen zijn. Daarbij wordt aan de eigenaren van percee- len aan die wegen de verplichting opgeiegd bij, te dragen in de bestrating en rioleering dier wegen. FRAA1E GEVANGENISTOESTANDEN In's lands gevangenis te Poei-wokerto blijkt het een vrijgevochten boel te zijn. Door de veldpolitie werd op den pasar Wage een persoon geanxesteerd, die bezig was om een geit te koopen. De man bleek een gevangene te zijn met een straf van 1 Vz jaar." Hij had van een der beide mandoers vergunning gekregen voor het maken van een wan deling in eigen Deeding naar de kota...;. De man verklaarde, dat de gekochte geit voor een mandoer was bestemd. Uit het verdere onderzoek bleek voorts, dat niet alleen genoemde persoon, doch ook andere gestraften reeds meermalen van be- doelden mandoer vergunning hadden ver- kregen om zich zoowel overdag als's nachts bui'ten de gevangenis te begeven, natuurlijk tegisn en flinke belooning. D onbetreuwbare mandoer werd op staan- den ovet ontslagen en zal hiervan wel meer hooren. De andere is nog in verhoor. De cipier woont buiten en verklaard'e, nim- mer iets van het tijd'elijk verdwijnen van een of meer gestraften te hebben gemerkt. Intuschen zijn dit teekenende Indische ge- vangenistoestanden, zegt het „A. I. D. Pr B." SCHRIJFMACHINES in hunr en huurkoop. REPARAT1E-INRICHTING. EEN CHANT AG E-Z AAK TEGEN EEN ADVOCAAT. De Raad van Justitie te Semarang zal 8 Maart een chantage-zaak tegen mr. Fuchter behandelen. De dagvaarding vermeldt, dat mr. Fuchter door een samenweefsel van verdichisels mevr. DezentjeVan da' Heyde f 100.000 of 30.000 afhandig trachtte te makeny door strijdig met de waarheidy den getuigen Z. en S. L. van der Heydc mede te deekn, dat er twee brieven in zijn bezit waren, geschreven door cnevr. Dezentje, den last behelzend een dcekoen te zoeken om een bewerking toe te passen op zekeren Greeter, welke brieven mevr. Dezentje en E. van der Heyde zouden kurmen blootstellen aan een poilrtkraeel on derzoek. Fuchter deelde mede, dat de brieven in bezit zijn van een machtig pe'rsoon, een vijand van de familie Dezentje, die 100.000 dan wel 30.000, benevens stlzwijgen eischte. Bij niet-betaling zouden mevr. Dezentje en E. van dier Heyd'e voor Januani 1927 in de ge vangenis komen. De uitvoering van beklaagde's voornemen bleef onvoltooid, doordat Nvee getuigen de betaling afraadden. Bekl. pleegde -chantage in de uitoefening van zijn bei'oep, want mevr. Dezentje had zijn hulp ingeroepen, to* terugverkrijging van genoemde brieven. 31SG D SEES meegenomen. Na een paar tninuten hadden zij het zware deksel opgetild. De neiging van wijlen den eigenaar tot orde en netheid kwam nu nog duidelijker aan den dag. Zijn beste pak, blijkbaar enkel bij bijzondere gelegenheden gebruikt, lag boven- op, netjes gewikkeld in vloeipapier, waartus- schen takjes van lavendel waren gestrooid. Met zijn scherpe opmerkingsgavc consta- teerde Stevenege op grond van de knoopen, uit het snit, dat Tyson d'it pak eenige jaren geleden te Londen had laten maken. VervoJ- gens haalden zij zijn linnengoed even netjes in de kist gelegd, zijn dassen en zijn schoenen voor den dag en hij bleek van alles rijikelijik voorzien te zijn. „Zat lang niet slecht in de kleeren!" merkte de rechercheur op „Maar kunt u nu aannemen, dat hij van plan was, dat alles in den steek te laten? Omdat ik uit het verhaal in de courant meende te moeten opmaken, dat hij het plan had direct van Alanschester uit er van door te gaan". „U rnaakt dat op uit wat hij aan den schoenmaker Hicking vertelde? Neen, ik ge loof, dat hij vast van plan was hier kalmpjes terug te komen en met zijn hebben en hou den van hier te vertrekken. Ik heb een voor- gevoel, dat wij hieronder nog meer van be- lang zullen vinden." Hij tilde een groot blad karton op, dat een soort van bak vormde hal'fweg de kist en na nog enikele vellen vloei te hebben weggeno- men, stiet hij op een aantal oude sigaren- kistjes van verschillende grootte. Hij haalde er een uit en zijn oor werd getroffen door een dof gerinkel van metaal. „Metaal!" riep hij uit. „Laten we eens zien, wat hij hierin heeft gestopt!" Het onderzoek van die kistjes leverde ver- rassend resultaat op. Het waren er in het ge heel twaalf. Stevenege en zijn metgezel zetten ze op het bed en maakten ze stuk voor stuk open. Zij bleken alle met zilverwerk gevuld te zijn, netjes gesorteerd en in zeemieer ge wikkeld. De eene kist bevatte theelepeltjes, de andere dessertlepels, een derde kleine, een vierde groote vorken; de grootste bevatten groente- en soeplepels. Op de meeste voor- werpen prijkten familiewapens en het was alles zwaar en massief zilver. Wijders lagen in de bergplaats nog groote doozen, waarin massief zilveren zoutvaasjes, suikervazen, olie- en azijnstellen, presenteerbladen enz.' waren geborgen. Blijkbaar waren zij afkom- stig van diefstallen uit heerenhuizen en toen de gansche verzameling uitgespreid op het bed lag, konden zij eerst zien, welk een waar- de in die kist was geborgen. „Toch niet erg waarschijnlijk, dat hij dit alles achter had willen laten", merkte Steve nege op. „Neen, hij was wel degelijik van plan hier terug te komen. Maar wat ligt hier heel onderaan?" Hij haalde een bundel, blijikbaar oude ver- geelde couranten voor den dag, die met een rood' bandje waren samengebonden; tus- schen het koord was een zwartgekaft school- schrtit gestoken Vast overtuigd, dat die bundel gewichtiger onthullingen zou op- leveren dan al wat zij tot nog toe hadden gevonden, ging Stevenege op een stoel zit- ten en nxaafcte het bandje fos, dat alles bijeen- hield. (Wordt vervolgd). 0 f gagMKCT j g sagaeaa j fi^xaa'j fHaaawgH j De eerste zwaluw, die gezieu wordt, te nog geen bewijs dat de romer er al is. Wel echter is he! een aandaiding dat er ver- andering ten goede in de natnor Zoo Is het ook met adverteeren: Daarora raoet ook ten stelligste de meening weerlegd worden, die men zoo vele malen hoort: „Ik heb al eens een advertentie geplaatst, het geeft toch nieta, ik heb nooit succes gehad of vooruitgang bemerkt," Neen, natuurlijk niet, door tin advertentie rnaakt gij aw zaak niet bekend, gij moet regel* raatig adverteeren, wij geven n de verzekering, dat gij beslist en afdoend succes zult hebbetL

Alkmaarsche Courant | 1928 | | pagina 5