DAOBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Uit faet FapSement Honderd dertigste Jaargang. DifSPfeeuri G. a KRAK. Daneiijlss©|i ®weB*zi©Iit« I>e vereenijrde staten van Europa. Biaitenlanel No. 46 Dif nltffiKfr V^sTaaf alt 2 bladen* 1928 Deze Conrant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon- en Peestdagen, uitgegeven. Ibonnementsprijs bij vooruitbetaiing per 3 maaoden voor Alkaaar /2.—franco door let gebeele Rijk /2.50. Afzonderlijke en bewHjsnnmmers 5 cents. PRUS DER GEWONE AOVERTENTlENt Per regel /0.25, bij groote contracten rabat. Groote letters naar plaafsrufmfe. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdrukkorfj rjb GOiFRR Voordam C9. Telef.nr. Admlnistrafie 3. Telefoonnr. Redadie 33. Hoofdredacteuri Tj. a ADEMA. DOA'DERDAG Postgiro 37060. Den Haag, 22 Februari 1928. De Tweede Kamer lieeft heden den heer pLa He Hiemstra (S.D.A.P.) verlof verleand den Mi nister van Defensie te mterpellceren over de ilannen tot opheffing van de Marincwerf te Mevoetsluis, maar dten dag daarvoor zal later bepaald worden. Zondter veel gedaditenwisseli-ng is de wij ziging der pensiosnregelmg voor d!e spoor- wegambtenaren, strekkend-e om a-lle fondsen samen te smelten, goedgekeurd. Bij de aan- neming van de bepalingen betreffende den yerkoop van opium en andere verdooviende middelen is zelfs niet gesproken, evenmin als bij de goedkeuring van de conclusie op een. ad-res van een beambte van de Rijksverze- iteringsbamk, die meende onrechtinatig be- handeld te zijn. Een wijziging der Archiefwet, welke be- doelt vereenvoudiging in de zorg voor het archiefwezen te brengen, lokte daaremtegen nog al wait bespreking uit. In de eerste plaats deed mevrouw Bakker-Nort (V.D.) een mis- lukte poging om goed1 te keuren, dat een ge- meen-te-archief bij ontsfcnis van een archival ris of adjunet-axchivaris, werd beheerd door den gemeente-secretaris. Men vond dit in het aigemeen een onrecht tegenovcr de ge- studeerde archief-ambtenaren, die zich daar- dwr een betrekking zagen afgesnoept door een cmgestudeerd persoon, zonder dat men mocht aannemen, dat deze het werk beter zou doen dan een man van het vak. Mede mistakte een poging van den heer van Sasse van IJssdt (R.K.) om het toezicht op het be- heer van gemeente-archieven te laten verblij- ven bij Ged. Staten in plaats van het cen- traiiseeren. Ten slotte is de wet zonder hoofdelijke stemming goedgekeurd. Daarna kwam aan de onde de door den mi nister van Justitie voorgestelds wijziging van het Wetboek van Strafreeht, waarbij zij fie er beroep en gewoonte van maken om te toopen zonder te betalen, zullen worden ge straft. Met de bedoeling van dit voorstel, beoogend aan de hier te lande bloeiende fles- schentrekkerij een einde te maken of haar ten minste een breidel aan te leggen, was natuur- lij'k een ieder het gloeiend eens en het ont- werp zou misschien onder den ha-mer zijn doorgegaan, a'l konden er juridische bezwa- ren tegen worden aangevoerd, als niet de heer Staalman (V.B.) een amendemsnt had ingediend om ook ben die in een hotel een kamer nemen en zonder te betalen weer ver- dwijnen, onder deze strafbepaling te bren gen. De Minister van Justitie, de heer mr. Donner, meende, dat deze bijvoeging niet in het kader der wetsaanvulling thuis behoo-rde, bovendien tamelijk overbodig was, omdat het feit doopgaans zal vallen onder op licit ting, reeds bij art. 326 strafbaar gesteld, en ontried haar dus. De heer mr. Heemskerk (A.-R.) sprong den heer Staicnan bij, doch die hulp bdek niet afdoende: met 40 tegen 12 stemmen werd het amendement verworpen, waama de aanvulling zonder hoofdelijke stemming werd goedgekeurd. Morgen is die wijziging van de Tel-egraaf- wet in verband met de Radio aan die orde. De Minister Van der Vegte zal, naar we hoorden, een zwar-en dobber hebben om am voorstel om de regeling van het radio- wkeer aan de regeering over te laten, er «>or te halen. NA HET PROCES-KRANTZ. De houding van Pers en Justi tie. De misdadigheid der Duit- sche jeugd. De politiek en het proces-Krantz. Het is onzen lezers reeds bekend, hoe het proces-Krantz verloopen is. De beklaagde vrii'gesproken van medeplichtigheid aan den moord op den minnaar van zijn vriends zuster en slechts tot d-rie weken ge- rangenisstraf veroordeeld wegens het dragen van verboden wapenen. Nog eeht-er houdt geheel Duitschland zich ®et het proces bezig. yoomamelijk is dit te danken aan het feit, 3 rechtszittingen zooveel opzien hebben g^Daard tengevolge van de uitvoerige ver- 5'3gen m de Duitsche bladen. Eenerzijds beweert de justitie in den thans ntstanen strijd, dat de pers zich op schaam- i °,0z? W1ize gedragen heef en haar waar- sneid zoo hoog had' moeten stellen, dat zij geen kolommen vol had moeten schrijven over a fgd.ljk Pr'hkel- sensatie-proces. Anderzijds daarentegen zeggen de groote rtpr, i1' j zg daart0€ wel gedwongen wer- kleinere en de sensatie-bladen i Oegehjk uitvoerige verslagen opnamen Pubhek, belust op „boeiende" lectuur, htrri bladen op zijde zou hebben ge- nrLi *ann,eer zij niet eveneens aan den wenschder lezers voMeden. 18 €en treurige poging van de Duit- r Pers. orn haar houding te rechtvaardtgen! poging zoo treurig, dat wij haar ver- r maar onbesnroken zullen laten. Commentaar is hier werkelijk boter aan de galg gespieerd Het proces is tot een blamage in de eerste plaats voor het Openbaar Ministerie gewor- den. Met deze gegevens had geen aanktacht mogen worden ingediend! Men sloot het kind eerst in een moordenaanscel op, moest later dezen „gevaarlijiken boef' tijdens de zitting in vrijheid stellen, de aanklacht wegens mede plichtigheid aan moord laten vallen, deze in medeplichtigheid aan doodslag veranderen, Men bepleitte deze laatste schuld met behulp van een argument, dat volgens de wetten der logica juist weer medeplichtigheid aan moord' zou bewezen hebben. Ten slotte eischte men een dlik jaar gevangenis en kreeg van de rech- ters te hooren, dat alle bewijzen voor mede plichtigheid ontbraken. Dat is voor het O. M. een zeldzaam-koud bad geweest. Daarnaast echter heeft dit proces een ern- stige blaam geworpen op de geheele justitie en niet het minst op de pers! Thans bespreekt men alom de misdddig- heid der jeugd. De bladen staan vol met be- schouwingen over ,,Paul en Hilde", „het drama der puberteit", „onze jeugd", „protes- ten van scholieren", „rondvraag bij onze art- see", „de meendng van een hoofdopderwij- zer", „pers en openbaarheid" Het verstandigste in dit verband is wel de waarschuwing, dat men niet mag generali- seeren. Men moet er rekening mede houden, dat men hier te doen heeft met een typisch uitzonderingsgeval: niet alle ouders hande- len zoo onverantwoordelijk, niet alle scholie ren zijn zoo overprikkeld; en ten slotte heeft elke groote stad in alle tijden verwaarloosde jeugd gekend. Ten slotte citeeren wij de volgende passage van den Berlijnschen correspondent van het Handelsblad, die er op wijst, dat zelfs de po litiek bij dit geval geslecht is. Men zie slechts de commentaren, die de partijbladen achteraf publiceeren: Rechtsehe pers: deze toestanden waren on- mogelijk geweest, als de schandelijike revolu- tie niet aan alle moraal een einde had ge- maakt en onze jeugd in hart en nieren bedor- ven had. Democratische pers: slechts de misdadlge ophitsing onzer kinderen door rechtsehe bon- den, die der jeugd revolvers in de hand ge- ven om zich tegen republikeinsche aanvallen te „verded'igen", maakte deze catastrofe mo- gelijik. Was Paul als lid van dten Jungdeut- schen Orden niet gewapend geweest, dan zou dien nacht niet geschoten zijn. Communistische pers: zoolang de bour geoisie nog de macht in handen heeft, zullen onze kinderen in die sfeer van vuil en hui- chelarij opgevoed worden, die zulke drama's in die hand werken. Nog eenige dagen, en Paul en Hilde zul len de eigenlijke oorzaak van het uiteenvallen der coahtie en van den druk van de verplich- tingen van het plan-Dawes geworden zijn, aldus de correspondent. Waaront dit doel? In een overzicht eenige dagen gdeden, we- zen wij op die actie van het Haagsche dag- blad De Avondpost voor de Vereenigde Sta ten van Europa. Hoewel ons standpunt zooals uit dit overzicht blteek niet geheel overeenkwam met dat van genoemd blad1, nemen wij op verzobk gaarne het artikel over, waarin uiteengezet wordt waarom de Ver eenigde Staten- van Europa noodig zijn. Het blad meent, dat het stichten van dezen statenbond het eenige nog onbeproefde mid- del is, ter bevestiginig van den vrede, en het vervolgt d'an: „Het is een gemeenplaats geworden, dat Europa ziek is en de groote massa trekt er zich bitter weinig van aan, totdat het te laat is, tot de infeetie zoo doorvreet, dat zij door het verlies van haar zoncn de waarlveid aan den lijve gaat gevoelen. De ziekte is een sleependte geworden, met vriji groote zeikerheid dat, zoo niet onmiddel- l'ijik wordt imgegrepen, de zi-dcte ontaardt om een volksuitdrukking te bezi'gen in„vliegende tering". In den loop der tijden hebben vele verstlbillende heelmeesters pogiingen tot ver- betering aangeprezen en aangewend1. Zij heb ben soms samengewerkt, soms elkaar tegen- gewerkt en mocht het zoo nu en dan s-chijnen, dat eeniige vertoetering viel te constateeren Het gerimge vertrouwen, dat mien m de heel meesters stelde, maakte, dat mien weer naar anticren omzag, die dan weer van meet af be- gonnen, afkeuidien en omgeda-an maakten het- geen reeds was berei'kt, en nieuwe proefne- minigen begonnen. De poil'itici bleven door alle eeuwen been de zieke getrouw en het valt dan ook niet te ver- wonderen, dat zij ate dte grootste hinderpalen voor het henstet, zelfs als de oorzaak van de ziekte worden beschouwd. Staats- en bewindislieden volgden elkaar op, maar de t^estand Meef zorgwekkend. De geheele wetenschap werdi opgevorderd, maar ze bleek onmachtig. Het scheen., neen, het bkek zelfs, dat som- mige groepen -belang hadiden bij het voort- duren der ziekte en Europa kwijindte weg. Toeni kwamen de chirurgen, die voor ampu- tatie ijiverdten-; de bourgeoisie moest het ont- geirien, zij moiest er uit; de aristo'craten aan de lantaams, de kapitalisten onteigend, de Jezui'ten verjaagd, oat zou opluchting geven. Weer kwamen er autiteren, die de schuld op die Protesianfen, Roomschen en op de Jodeti wierpen en aandrongen op verwijdering van dezen. Overall en bij iedereen wiidte men dten dui- vol uitbannen, behalve den dinvel in zichzelf En bij lamige zijn wij nog niet aan het einde van den aangeprezen exodus. Bij de Turken uit Europa, bij den Zieken Man aan den Bosphorus, lag de ziektehaard neen, riepen andteren, emigratie kan alleen bet overbevolWe Europa redden en of dat kegpompen nog niet voldoende was, propa- geerdie men beperking der geboorten. De beste, de enegiekste kraditen trokken weg en bevolkten Amerika, Australie, Zuid- Afrika enz. Zij stichtten werelddeelen, Ver- eeni'gdie Staten, waarvain' de vorm ons nu als voorbeetd wordt voorgehouden. Dat mengel- moes,, op wie de aehterblijvers medelijdend of minadhtenidi neerzien, heeft in andere lan- den bereikt, waarnaar wij nog steeds zoeken, dte Vereenigde Staten, het middel om onder- linge oorlcgen onimogelijk te maken. In Europa ziet elke Staat in zijn buur een in gevaar. Nedterland' in Bdgie, Framkrijk Duiitsohland en zoo gaat het door in Honga- rije, Itall'ie, Griekenlandi enz. enz. Niergens hieerscht rust; overal wantrouwen, vrees, ha at. De groote oorl og van 1914 to onde het krankzinmii'ge beeld, dat de geheele wereld werd opgeroepen om eigen land te verwoes- ten. Indiers, negers, Moor-en, Australiers, Amierikanen, Canadeezen w-eraen naar Euro pa gevoerd om eigen land te vernielen. En net ergste is, dat wij dit heel gewoon, natuur- lijk, noodza'kelijlk vondien en wellidrt nog vindien, Met een „a la guerre comme h la guerre" maken wij er ons van af. Is er dan geen middel om dten oorlOg on- mogelijk te maken, aan het stervende Europa rust en Vrede te geven? Bij elke ziekte wordt tegenwoordig rust voorgeschreven. Waarom gunnen wij dat dan Europa niet? Waarom passen wij het dan niet toe? In de Vereenigde Staten van Europa l'igt het middel. Er moet een weg te vindan zijn, om dat middel aan te wiendten. In alle landed moet dte massa haar wil naar rust en Vrede ui'tepreken; haar wil aan dte betreffende regee- ringen nadrukkelijik kenbaar maken." De Avondlpost verzoekt nogmaals even- tu-eele instemroingbetuiiginigen per brief of visiitekaartjes naar haar tmreau te zenden. VOLKENBOND. DE VEILIGHEIDSCONFERENTIE. De algemieene teschouwingen op dte bij'een- komst der arbitrage en veiligsiheidscommissie van den Volkenbond zijn thans geeindigd. Een -groot aantal gedelegeerden heeft nog het woord gevoerd. Allereerst verdient de aandacht, dat de Duitsche afgevaard-igde von Sirnson eenige concrete voorstellen indiende inzake dte uitbreiding der bevoegdheden van dten Volkenbond in crisistijden en zelfs na het uitbrek-en van conflicten. Ongetwij'feld zullen deze voorstdlien ernstig overwogen- worden. Zweden drong aan op een collectief veilig- heidsverdrag. Namens N-ederland wees de rapporteur Rutgers op de noodzakelijkheid van directe actiie van den Volkenbond. De algem-eene beschouwingen hebben voorts aaogetoontil, dat in deze zitting der vei- iigheidscommi-ssie waarschijinlijk zal worden overgegaan tot het redigeerai van een model regionaal vedrag conform de overeenkomst van Locarno. Zooals men weet verklaarde Boncour dit dte hoofdzaak dezer zitting te achten en hadiden Sato, Cushendum en gene- raail de Marinis reeds verklaard tot het redi- geeren van een model verdrag te zufen medte- werken. Gister verklaarde ook von Simson uitdirukkelijik, dat hij daartegen geenerlei be- zwaren heeft, zoodlat men wel mag aanne men., dat de tekst van een modtelverdrag tot het werk der arbitrage en vieiligheidscommis- sie zal b-dhooren. Of de oommissie tevens dten wensch zal aannemen, dat de vodkenbondsraad het initia- tief zall nemen-, dat zul'k een modtelverdrag heusdh door de staten voor wie het bedoeld is, zal gesloten wordten, zooals Boncour wensch- te, is nog de vraag met bet cog op dten tegen- stand van Du-itschiand tegen iedere pressie van den raad in dlien zin. DUITSCHLAND. HET BEIZOEK VAN DEN KONING VAN AFGHANISTAN. De k-oning en koningin van Afghanistan zijn gistermorgen te Berlijn aangekomen, waar ze door den riikspresident, eij de hoogste autoriteiten op feestelijke wijze onit- vangen werden. AFSOHUWELIJKE MISDAAD. In het dorpje Ruoklingen, nabij Ha-nau, is gisteren een zevenja-rig meis-je, dat voor haar moeder geld op het raadhuis had af- gehaald, d-oo-r een s-lagersgezel aangevallen en geworgd. De moordenaar b-egroef daarna het lij'k van zijn slachtoffer om er vervo-lgens op zijn fiets van door te gaan. Voor men het lijk van het kind ontdekt had, wist de poli tic, die vernoimen- had dat men het kind in ge- zel-sehap van den slagers-gezel had gezien, dtezen reeds op te sporen. Net toen hij zou worden gearresteerd, s-choot de moordenaar zich een kogel door het hoofd en werd le- vensgevaarlijk gewond. FRANKRIJK. BEDELARIJ ALS BIJVERDIENSTE. Pierre Mille, de bekende publicist, vertelt in de „Temps" een gebeurtenis, voor welker w aarheid hij instaat. Een Parijsche tooneelspeier en -speelster. die ook na hum buwelijk h-un vak zijn b'lijven beoefenen en dus in dsn regel's avonds niet thuis zijn, hadden de zorg vo-or hun vijfjarig zoontje aan een j-uff-rouw van mi-ddelbaren leeftijd toev-ertrouwd. Na op een goeden dag door e-en anoniem-en brief te zijn gewaarschuwd, kwam het echt- paar eenige uren vroeger dan gewoonlijk thuis. Zij dachten hun kind natu-urlijlk te bed te vintiien, doch het bu-is was leeg. Het knaa-p je en de juffrouw wairen uit. Te middemacht 'kwam het tweetal thuis, het kind haveloos ge- kleed, zijn gezi-cht opz-ette-lijik vies gemaa-kt'en zijn haren veirward1. De juffrouw had zich eveneens armalijk aanigekleed. Zij droeg een klein mandije met geldstukken. Het bl-eek dat zij geregeld elken avond met het kind uit bedelen ging en er goede zaker. nieemaakte. -Het jongsfce vond het aileraardigst en had groot plezier in het werk. Hij rneen-t dan ook dat hij er niet op vooruit is gegaan nu de vriendieflijike kinderjuffrouw, op wie hij zoo ge steld was, om een voor hem ondoorgronde- lij'ke r-eden is.weggegaan en hij om adit uur 's avoocte ail in zijn bed ligt- EEN FORTUIN, DAT VAST ZIT. Nicholas Thierry, die vroeger bij de marine diendie, do-clh nu met pensioen is, heeft den Franschen staat een proces aangetdaan. Hij eiso'ht maar even een betirag van 3700 mil- l'ioen francs, dat hem, naar hij zegt, toekomt ki'achtens een legaat van een zijmer vo-or- ouders: Jean Thierry, die in 1675 o-p 96- jarigen leeftijd overfeed en een verm-o-gen van 57 millioen frcs. n-ali-et. Dit vermogen, teza- men met den interest over twee en een halvc- eeuw, wenschte Ni-choteas Thierry n-u in zijn bezit te krijlgen. J-ean Thierry, diie uit een eenvoudige familie in Ghampagne stamde, trok a-ls jonigeling naar Italie, waar hij in dienst trad bij een Gdefcsch koopman, dien hij op zijn reizen vergezelde en die hem bij zijn dood zijn ver mogen vermaakte. Aldus fco-n J-ean Thierry een eigen zaak beginnen, waarmedte hij een vermogen verdiende, dat hij op zijn b-eurt aan zijn familie in Champagne nal-iet toen hij te Venieitie overfeed. Eenige looze iudividuen wisten deze wilsbe- sdiifckinig in handen te krijgen. Ze verni-etig- dten haar en gaven zich ate Jeans erfgenam-en uit. Zij werden echter cntmaskerd,ter dood veroordedd, doch wisten naar Holland t? vluchten, en de erf-enis bleef onder de h-oede der Venetiaamsdie regeering. Sedert dien tijd hebben 7000i Thierry's het bedrag o-nge- eischt! Na zijn campagne in Italie bracht Napo leon het fortuin- naa-r Frankrijfc over. Het werd in de staatsbrandlkast weggebo-rgen en de des- betref'fendie documenten werden" in de natio- nale arch ieven gedeponeerd. De raadisman van Nicholas Thierry zail n-u traohten ze daar uit te halen. ENGELAND. DE OVERVAL DER WAHABIETEN. Een Reuter-telegram uit Jeruzalem om- trent den overval der Wa-habieten op eenige stammen mddt nader, -dat deze plaats had op ongeveer 250 K.M. van de grens van Trans- jordanie. De macht der Wahabieten beston-d uit 100 kametelruiters en 300 ruiters. I)e stammen verloren een sjei-k en 50 families. D-e aanvallers moordden op groote schaal en plunder-den de tenten door weerlooze lieden bewoondi, terwijl de valide mannen bij hun ku-dden waren. Overvalten op karavanen. De Wahabiet-en, die, zooals gisteren werd gemeld, het vliegtuig van den vliegerofficier Jackson hebben neergeschoten, hebben vervol- gens een aanva-1 gedaan op twee karavanen, alle mannen gedood, de kameelen en schapen meegevoer-d. Zij wildten juist een derde kara- vaan aanva-l'len, toen zij door Engelsche ge- vechtv'liegtuigen werden ver-dreven. DE KRANIGE VLUCHT VAN HINKLER. Wij meldden in ons vori-g nummer reeds, dat Hinkler, de kranige Australische vlieger te Port-Darwin in Australie is aangekomen. S3 FERRIJARI Den 7den Februari was hij te Croydon opge- stegen; hij heeft dus den afstand van 12.(XK3 mijl in 15 dagen afgelegd. Het merkwaardige is wel, dat hij heelemaal geen uitgebreide voorbereidingen had getrof- fen en dat hij ook in't geheel geen financieele on-dersteuning ontving. Zijn toestel is een doodgewoon sportvliegtuig, zooals ieder voor 675 pond kan koopen. Hinkler had dit toestel anderhalf jaar geleden gekocht om to-ehten te maken over Engeland en Noord-eiijk Europa. Ook heeft hij aan een aantal wedstrijden m-ee. gedaan, waarbij hij vele prijzen won. - De kosten van de tocht hebben slechts 50 pond be-dragen, dat is dus veel minder dan de kosten van een bootreis. De dappere vlieger zal ongetwijfeld een grootsche welverdien-de hul-de in zijn land onti vangen. - DE CAVELL-FILM. De commissie voor filmcensuur heeft ge- weigerd de film Wawn, waarin de geschiede- nis van Miss Cavell behan-deld wordt goed te keuren. En Wilcoxx de man die -de film betreffende zuster Cavtell heeft laten maken, heeft zich daarover bitter beklaagd. Hij zeide -dat -de Engelsche film-fabrikan- ten voor zij aan een filmwerk konden begin nen, voortaan vergunning zouden moeten vragen aan alle vreemde gezanten of regee- ringen. Er was geen protest gehocrd toen den vorigen zomer bekend werd gemaakt dat men met hpt opnemen ervan zou beginnen en evenmin toen de pers vo-ortdurend berichten gaf over den voortgang van het werk. Nu hij 30.000 aan de film ten koste gelegd had, werd deze slag aan een Britsche filmonder- n-eming toegebracht. Wilcox is van plan de film over eenige dagen aan de veriegenwoor- digers van de pers te laten zien en haar daar na ook in Duitschland te vertoonen. Het feit dat de film niet door de filmcensors goed is gekeurd, zal, gelijk reeds gemel-d is, de moge. lijkheid niet uitsluiten, om haar in het open* baar te vertoonen. Het is meermaien in Enge land voorgekomen dat zulke in den ban geda- ne films, toch met v-ergunning van de plaat- selij-ke overheid vertoon-d zijn, en Wilcox is van zins dat ook met dit filmwerk te do-en. Een andere film met dezelfde geschiedenis, waarin de titelrol door een weinig bek-ende filmspeelster-vervuld werd, is negen jaar gele den in Engeland gemaakt en zal over ander- halve week door haar eigenaar opnieuw voor de menschen van het filmvak gedraaid worden. Edgar Wallace had er het scenario voor geschreven en tienduizenden Engelschen hebben haar gezien. Zij is toen niet alleen goedgekeurd door de commissie voor filmcen suur, maar ook door het ministerie van bin- nenlandsche zaken en dat van oorlog. De eonservatieve Evening Sta-ndaard zegt in een hoofdartikel: „Wij hopen alien, en niet het minst om hun zelfswil dat de Duitschers zich bevrijd hebben van den geest die hun mi'litaire machine be- woog zuster-Cavell dood te schieten. Maar die geest bestond, en -de oorlog werd in zijn w-ezen -daartegen gevoerd. De mis-daden van Duitschland werden begaan, en a-ls men will beweren dat zij niet begaan zijn, is dit geeni grondsla-g voor een toekoms-tigen vrede. Het antwoord aan duizenden Germanen die een beroep -doen op den „geest van Locarno" om ons te beletten een vrouw te huldigen -die wij eensgezind als een nationale heldin beschou- w-en, is eenvou-dig„Maar zuster Cavell is door uw militairen gouverneur van Brussel gefusi'lperd." „Niemand is er fel op noodeloos voort te borduren op -dit of andere voorbeel-den van vreesaanjaging, die ons r.iettemin voor den geest blijven staan. Maar de Duitsche hou ding van nu is een teekenend voorbeeld van't onvermogen om den geest van een ander voile te begrijpen,wat, misschien meer -dan eenig moreel defect, hen tot den oorlog gebracht en hen bewogen heeft dien te voeren zooals zif deden. Toen was het vreesaanjaging, nu is het gemis van tact, en geen van deze twee zullen Duitschland hefpen zijn plaats in de wereld terug te krijgen." BELGIe. SPOO'RWEGONGELUK TE LUIK. 14 gewondett. In het station van Luik is een bu-urtverkeer- trein in boteing gekomen. met een rangeeren- de locomottief. Er werden 14 personen ge wond, onder wie vij'f zwaar, die naar he< gasthuis zdjm overgebracht. HET HOOGER ONDERWIJS. Subsidies aan de vrije university- ten verhoogd, verhooging crediet aan de rijksumversiteiien geweigerd. De Kamer heeft met 104 tegen 13 en 43 bianco stemmen het amendement der regee-: ring op de begrooting voor kunsten en we- tenschappen aangenomen-, waarbij de aan- yanikeldj'k uitgetrokken subsidie van drie mil lioen ten bate van de vrije universiteit te Brussel tot zes millioen w-ordt verhoogd. Een a-mendement van gelijke strekkin-g ten voordteele van de universiteit te Leuven werd met 96 tegen 26 en 34 bianco stemmed aangenomen. ALKMAARSGHE COURANT, --\-~zacztxv

Alkmaarsche Courant | 1928 | | pagina 1