Bestelt aw Irandstoien bij den V. B. DE LANGE DE MORAAZ, LANGESTRAAT 49, -:- ALKMAAR. CBEDIETM, DEPOSITO's, EFFECTED. N, V. VEREENIGOE BRANDSTOFFENHANDEL Binneniand T©©neel. S^adsiiieuwa Een am en clemen t van Camiel Httysmans om de kredieten, bestemd om het materieel der rijksuniversiteiten te Luik en te Gent te yerbeteren, met dlrie millioen te verhoogen, [werd echter met 95 tegeni 78 stemmen ver- svorpen. De rijksuniversiteiten worden- dus aehter- uitgezet ten voordeele vain de vrije universi- iteiten te Brussel en te Leuven. DE L'lTVOERlNG DER BIOSCOO'P- WET. Bezwaren tegen een gemeen- schappeUjke „nakmring" in het Zuiden. Naar wij vernemien zal het Hoofdbestuur yam den NederlandSchen Bios-co'opboncl op Dinsdag 28 Februari a.s. te Roermond eten yergadering bele-ggen met de bioscoop-d'irec- iteuren, die hunne bioscopen gevestigd heb ben in de gemeenten, aangesloten bij de Vereemging van Nloord-Brabanitsche en iLimburgsche gemeenten voor Gemeensdia'p- jpelijifce Filmkeuring''. De voornemens met be trekking tot de Zuidelijke keuiring zullen in deze vergadering het belangrijkste onder- rwerp van bespreking vormen Intusschen heeft het Hoofdbestuur van 'den Nederlandschen Bioscoop-Bond naar fwij vernemen 1 een rekest aan de Komngin gezonden, waarin, op juridische gronden en om redenen van practische onuitvoerbaar he'd, verzocht wordt Hare goed-keurin-g te willen onthouden aan de door ve-rschvllende gemeenteraden in Noord-Brabant en Evm- burg aangenomen verordeningen, welke den eisch van „nakeuring" door de „Vereeni- ging van Noord-Brabantsche en jim-burg |che gemeenten voor G-e-meenschappehjta Filmkeuring" inhouden. EEN SCHOOL KWESTIE T>e Schoolkwestie in den z.g. „Meijerin-k- fooek" (buurtschap Boekelo onder Haaksbcr- gen), welke gedurende ettelijte maanden hangende is geweest en de gemoederen no-gal in beroering heeft gebracht, heeft thans em- 'delijik haar beslag gekregen. Bij ministneele beschikking zijn B. en W in het gelgk ge- gteld, en dien-t het Ka-tholieke schoolbes-tuur genoegen- te nemen met verbouwing van de ol s-chool ter plaatse waar ze rn-dterhj-d (goed en goedkoop). Eierkolen „WILLEM SOPHIA" (de beste, de hardste) I 1.40 WALES AATHRACIET van goede m(jneii. afmeting" II 30/50 m.M, - 2.50 III 20/30 - 2.40 GOGDMOOPD AATHRACIET - 2.25 alles per H.L. franco thuisbezorgd, afgehaald f 0.10 per H.L. lager. Provinciaal nieuws gesticht, op enkele 100 Meter van de nieuwe kerk. Genoemd kerkbestuur wenschte een- nieuwe school te s-tichten naast de nieu we kerk te St. Isidorushoeve, terwijl B. en W gesteund door den geheelen Raad, met het oog op een bezuiniging van ongeveer f 10.000 en buitendien oo-k op bilhjkheids-- igron-den- ook andere, oude open-bare scho ilen zijn behoorlijk verbo-uwd vasthielden aan verbouwing van de bestaande o.l. school, die uitsluitend bezocht wordt door kindereni van Katholieke ouders. ERNSTIGE MISHANDELING. Dinsdagavon-d tusschen 10 en 11 uur zijn den mijnwerker Dr. te Spegholzerheide met een mes circa 20 steken toegebraeht. Dr. is n-aar het hospitaal gebracht. De verm-oedelij- ke dader, de Poolsche mijnwerker T., is ge- arresteerd. 0c MALVERSATIE TE STOPPELDIJK. fa die gister geh-ouen zittin-g van den ge- meenteraad van Stoppeldijk werd besloten den secrietaris dier gemeente, den beer W. van Son, te schcxrsen, tev-ens in zijn funotie als gemeente-ontvanger, wegens geconsta- teerde onregelmatigheden. Gisteren was het parket uit Middelburg ter pl-aatse, om een onderzoek in te stell-en naar de gemelde onregelmatigheden bij het Bur- gerlij-k Armbestuur en bij de Gemeente-Elec- triciteitswerken. Ook de adiministrateur en de eleetricien der elcctrisch-e bedrijven zijn ge- schorst. Tot plaa-tsvervangend gemeente-secretaris werd benoemd de heer A. J. Baart, volontair ter secretari-e te St. Jan Steen. HULDIGING VAN HENRI POLAK. In Parkzicht te Amsterdam werd gister- ivond de heer Henri Polak gehuldig-d in een bijeenkomst belegd door een comite uit leden van den Alg. Ned. Diamantbewerkersbond. Het podium was geheel gevuld met de bloemstukken, die als evenzoove'le bewijzen van sympathie hem waren gezonden. Er waren verschillende sprekers. De eerste was Jan van Zutphen, die de komst van den jubilaris met diens echtgenoo-te en moeder aankondigde, wa-arop all-en zich van bun ze- tel verhieven. Spr. bracht ook hu'lde aan mevrouw Polak, die in de moeilijke jaren lief en leed met haar echtgenoot gedeeld had. De tweede redenaar, de heer A. Posener, sprak namens de bonds led en. Het comite heeft gemeen-d, zoo besloot de heer Posener, geen beter geschenk te kunnen aan-bieden, dan de stichtingsacte van een bij- eengebracht fonds, het Henri Polak-fonds. De Sbedoeling hiervan is de rente te gebruiken voor prijsuitreikingen aan leden van de A. N. D. B., zusterorganisaries of oud-leden die zich onderscheiden hebben op het gebied van kunst, wetenschap of arbeidersbeweging. De volgende spreker, de heer A. de Rosa, het woord voerende namens de oud-leden van de A. N. D. B. voor wie het verlaten der or- ganisatie; mourir un peu was, bood den jari- ge een ets aan van M. A. T. Bauer, voorstel- len-de het oude Jeruzalem. Dit geschenk ging vergezeld van een boek bevattende de namen van de deelnemers. De band ervan was ont- worpen door prof. Roland Hoist. Als tolk van de Antwerpsche vakbroedlers trad op de heer S. Posener, die een oorkonde aanbood, waaraan de secretaris van de A. B. B. te Antwerpen, de heer Smook zijn ga- ven had besteed, en welke de namen bevatte van hen, die bijgedragen hadden aan het ge schenk: eenige zilveren schalen. Spr. besloot met de woorden: gij zijt de vader van een wereldverbond: wij smeeken u, ge-denkt, dat -wij uw kinderen zijn. De nestor van de bondsraadsleden, de heer S Hartog, zeide, dat men het gevoel heeft, dat Henri Polak altijd nog de wachter is voor de belangen van duizenden diamantbe- werkers. Een bloemenhukfe werd door dezen spreker aangebo-den. Namens de leerlingen voerde de heer S. Pach het woord. De voorzitter van het partij-bestuur van de S. D. A. P., de heer J. Oudegeest meende, dat het op zich zelf geen verdiens-te is zestig jaar te worden. Doch een verdienste is het, dat als men 60 jaar is, tienduizenden in bin- nen- en buitenl-and daarover -verheugd zijn. En vooral als men in die zestig jaren geen eigen huis heeft willen bouwen, maar huizen voor anderen. Door s-trijd heeft hij den vred-e gezoch-t, in eder moment van het leven heeft hij- -de schoonheid gevon-d-en. De grove d-iamant heeft hij geslepen, ten ein-de haar pracht en waarde te geven. Deze spreker hood den heer Polak een schil- derij, de Parelduiker van Roland H-o-lst, aan. De voorzitter van het N. V. V., de heer R. Stenhuis, schetste de verdiens-ten van den heer Polak voor het N. V. V. Na de pauze was het woord aan mevr. Pothuis—Smit, namens de Eerste Kamer- fractie, die hem het s-ieraad der fra-ctie noem- de, aan den heer W. van Rossum du Chattel, den secretaris van den wereldbon-d van juwe- liers, goud- en zilversm-ed-en, die den jubila ris de eere-penning van den bond overhandig- de, aan den heer'Hekster, vertegenwoord-iger van de „Vereenigde Schijvenschuurders" en aan den jubilaris zelf, die de woorden van Hans Sachs uit Wagners Meistersinger aanhaalde: Uzelf maakt ge het gemakkehjk, maar mij maa-kt ge het zwaar. Ook spr. valt het nu zwaar, waardig te antwoorden op de hem gebrachte hul-die. Op dit oogenbl-ik ziet spr. op he-t leven, dat achter hem ligt, terug. Niet met het besef, dat het afgeloopen is, want hij voelt zich even krachtig als to-en hij 20 jaar was. Wanneer spr. deze kracht, geestelijk en physiek, mag behouden, dan zal hij niet minder, doch meer do-en -dan in den vervlogen tijd. Dat zulks ge- zeg-d kan worden, is te -danken niet all-een aan ■het feit, dat hij stamt uit een sterk geslacht, d-och oo-k aan zii-n werken. Dat hij hierto-e is gekomen, danlct hij aan de arbeidersbeweging. De grootste bron van vreugde zijn -de re-, sultaten: uiterlijk, ge-dragingen en kennis van de diamantbewerkers. De gevoelens, die thans gewekt zijn, vallen ni-et te beschrijven; dat gaat boven sprekers kracht. De heer Polak dan-kte alien, persoon na persoon, in een rede, welke telkenmal-e ap- plaus verwekte. Hij bracht daarin niet alleen hulde aan de personen, dwoch mede aan de HEILOO. Woensdagavond gaf die Rederijkersikamer ,,'t On-tluikende Roosje" de tweede uitvoer-ing in dit seiz-oen. Voor een eivole zaal gaf de club „Hanen- gevecht", blijspel in 3 bedrijven van D. H. Sch-effer. Wie met het doel is beengegaan om te ge- nieten, te lachen en mooi spel te bewo-nde- ren, is zeker' vo-ldaan huiswa-arts gekeerd;. jjlianen-g-ev-echt" is een dolle klucht, vol afwisseling, waarbij dte personen die op den voorgrond treden, geen gemakkelijik spel heb ben, want juist het vlugge spel m-o-est tot uitin-g komen. Dr. Peter Laporte (de heer A. G-reeuw Jr.) vervuldie de h-oofdrol en hij deed dit op een wij-ze die geheel af was. Wat een u-itbeelding. Als verliefde cavalier was hij kostelijk, zeer zeker beter a-ls medicus, tenzij hij een „hart- kwaaP bij de verliefde dames constateerde. Onm-iddellijk na hem willen we den heer Herman van D-alsum, rentenier (de heer P. Jongejan) op den voorgrond p-laatsen en niet minder goed was Mevr. Renes-van Gemeren in den rol van G-onne. Haar zoon Christiaan, kunstsch-ilder (de heer D. de Jager) zal wel een knappe schilder geweest zijn (jammer geno-eg kreeg het publiek zijn doeken nilet te zi-en!), doch van vrouwen en liefde had hij geen verstand. Vo-or zijn droge, ho-uterige en stum-peri-ge uitbeelding alle lof. Loes (mej. M. van Gemeren) was een pracht. Het is ver- klaarbaa-r, dat alle mannen om haar been dlraaiden en dat ten slotte oo-k haar oom ver- liefd werd en tennissen wilde 1-eeren. Triscy vond in m-evr. Jongejan-de Jager een uitm-untende vertol'kster. Haar houding tegen-over Lo-es was kostelijk ep. haa-r op- drin-gerige verliefdheidi t-egenover Peter was geheel af. Resumeerende kunnen we getuigen, dat al l-en voldaan waren. Vo-or de sch-itterende gri- meerinig een woo-rd van lof. De keurige meu- bil-eering van de karners en het atelier was in elk opzicht te ro-emen. De ka-niex heeft getoon-d niets on-beproefd te laten om de talrijke d-onateurs te laten ge- n-ieten en als zooals gisteravo-nd is aange- kondigd nogmaals een uitvoering tegen Paschen wordt gegeven, ka-n men weer een voile zaal verwachten. Als altijd was er na afloop ba-1. ba-T) is zoo hoog dat ze bij-na niet is te betaien en de mooie kool ziet men hier niet, die gaat naar bet buitenland. De aanvoer van witlof werd grooter, de prijs is iets hooger, de kawil-tit beter en d-' koo-plust beter, de prijzen va-rie-erden van 22 tot 37 per 100 K.G. De eerste spin-azie is aa-ngevoerd, de prijs was 17 a 19 cent per K G. en is niet eens erg d-uiur, alt-hans n-iet in verhoudi-n-g van de andere groenten. Wat den overigen aanvoer betreft kunn-en we volstaan met de bemerkin-g dat de dag verbeid wo-rd-t dat er weer nieuwe groente komt, hoewel de 'cons-ervenfabriekeni den tijd hebben. Bij het afgaan der markt was er een kleine verlaging van den -prijs der a-ard- appelen te constateeren. ing@zoi3£ieEft stukken (Buuen verant'.voo:delijkheid van de Re- dactie. De opname in deze rubriek bcwijst geenszins dat de -edactie er mede mstemt. Alkmaa-r, 22 Febr. 1928. Mijnh-eer de R-edacteur! Als an-twoord- op bet ingezonden stukj-e van de stu-cadooi'sgezelkn van Rochdale zal ik -nog -ve-el korter zijn; en w-il_ med-edeelen, -dat dergelijke stukken door mij niet zu-llen worden bean-twoord. Wat de heer Rits zegt, als zou het tarief voor Alkmaar en Oms-treken niet meer zijn dan 28 ct., ik zou zij-n aand-acht willen vesti- gen op bladzijde 19 van- het L. C. C., daar sta-at toch d-uidelijik 20 ct. bij 15 ct. Ten over- vloed-e zou de Alg. Ned. Stuc. Bond h-em dat kunn-en bewijzen." En wat dat zon-der werk loop-en aangaat, kan i-k den he-er Rits ve-rzeke- ren. dat ik wat had aa-n de verbouwing van Vroom en Dreesman-n in de Houttil, maar door ziek-te was verh-ind-erd. Na U, g-eachte Redacti-e, -beleefd bed-ankt te hebben, slu-i-t ik h-ierbij- verdere discussie over deze kwestie. Inmid-dels hoogachten-d, J. PAAIJ. (Wij sl-uit-en- die dis-cussie ook. Red. Alton. Crt.) AFSLUITING NASSAUPLEIN. G-eachte Redacti-e, E-en dezer -dagen h-ekelde een burger in een ingezonden stu-k de prachtige verbo-uwing van de wink-elpui van het g-ebo-uw van Vroom D-reesmanin in de Ho-u-ttil. Dit bouww-erik is nog ldnd-erspel vergel-eken bij de buitengewo-nc oplo-ssing die is v-erkregen bij de afslui-ti-nig van h-et Nassauplein door uitbre-i-dinig der zich aldaar bevin-den-de auto- garage, vooral wanneer, zooals ons ter oore kwam,, de g-evel versi-er-d zal worden door groote letters. On-ze zegsman st-elt voor bij de feestelijke iniwijdinig van dezen- b!in den muur de fontein op h-et Nass-auplein in sohi-tterende kleuren te laten spu-i-ten en h-oc-pt dat de g-eheel-e on-tste rings-commissie daarbij aanwezig zal zijn. Een dankbare Nassaupleinbewoner. f Mass-enbach echt in zijn rol, en nq wist at vele ko-mis-che situaties, door gebaar en mi. miek kostelijk uit te werken. Zijn- spel mel het telegram in I zijn atfo-cht met dte papa< gaai, zijn komedies-pel voor zijn vrouw tegen- over Walter, zijn o-ptredten in III met de blo-emen en tegenover den bokser, .waren sue- cesvolle scenes. H-et stuk vertoonde in het derde bedrijf niet die bedenkelijike inzin-king van a-ndere blijspelen en kluchten. De beer L. C. Koster had a-ls Walter nu juis-t niet de meest dankbare rol, doch hij sloeg zich er kranig door, al is de jo-n-ge rol zijn genre n-iet. De heer D. Verzijden- maa-kte van- den sul- ligen Hils-ebein een su-ccesvol type, dat ook in III tot veel vroolij-kheid aan-leiding gaf. Al leen kan on-dterworpene in houding en gebaar ook overdreven worden. De heer H. Lind gaf een detective van origine-ele opvatting, die echter zeer goed vol- d-eed. De scenes, waarin hij- op-trad slaagdten zeer goed. Uitmunten-d was het optredem van- den hr, P. Cloeck in de derde acte als de negerbokser Jefferson. In stem, actie en grime was zeer veel te waardeeren en zijn scene b-ehoorde tot een der su-ccess-en van- de derde acte. Bij de dames waren eenige nieuwe kracfc ten, die zich na een eenigszins zenuwa-chtif begin, s-poedig op hun gema-k -gevo-elden en dapper medespeelden. Mevr. J. Koster—v. Twisk was uitstekend als Ida. Eerst in haar vo-l-le vertrouwen in Hugo en wantrouwen- tegen Walter, later na de o-ntgoochelin-g in haar -doodverklaring van Hugo. Mej. J. Kuhl was een allerliefst onschul- dig jo-n-g vrouwtje. In het begin wat schuch- ter, haalde haar .spel later aa-rdig op. M-ej. G. Gro-en-ewoud dtebuteerde heel ver- dienstelij-k. Om- voor de eerste maal als oud( tante te moeten op-trede-n is nu juist n-iet zo« aan-genaam, maar zij deed het met begrip, wat ook in haar actie tot uitin-g kwa-m. Mej. S. Kamper vervulde de beide dienst boderollen en was vooral als Mina uitste kend. Haar optreden- in III was zeer gra-ppig en had veel s-u-cces. D-e aan-kle-eding van de beidte tooneelen was zeer goed en het versehil in beide in- terieurs was goed getroffen. De grime van- den heer Steeman uit Am sterdam wa-s uitstekend. De Cheese-Town Band zo-rgde voor entre a-ctemuziek en na afloop voor de dans-muziel in de dancing waar voor de leden- van Bi-I- derdij-k gelegenheidi was n-og een- poos gezel- lig na te blij-ven en te dan-sen. organisaties. Eerst tegen middernacht was de plechtig- heid afgeloopen. Naar de bijz. Antwerpsche correspondent van het Hbl. uit diaman-tfcewerkerskringen daar ter stede -verneemt, heeft Henri Polak verklaard geen prijs te steli-en op een geschenk te krijgen van den A. D. B.; zelfs heeft hij het hem aange-bodene niet willen aanvaarden Dit heeft een pij-nlijken indruk bij de leden van den Diamantbewerkersbond teweeg gebracht, wijl zij dit beschouwen als een miskenning hunner gevoelens jegens den voorzitter van de Amsterdansche Zusterorganisatie. De secretaris der huldigingscommissie van te Antwerpen wonende oud-leden van den A. N. D. B., de heer M. Vieyra, h-eeft getracht Henri Polak te bewegen zijn besluit niet uit te voeren en in het wederzijdsche belang der Amsterdamsche en Belgische diamantbewer kers een pijnlijk incident te 'voorkomen. Voor zoover Dinsdagmiddag bekend was, is dat doel niet bereikt. Het geschenk van te Antwerpen wonende vroegere leden van -den A. N. D. B. heeft met dit besluit niets te maken. Henri Polak heeft heden ten zijne huize te Laren ervaren hoe dorpeling, landgenoot en vreemdeling de -viering van zijn 60-sten ver- jaardag hebben aangegrepen om van hunne waardeering jegens d-en jubilaris te doen blij- ken. Vele vereenigingen en corporaties, afge- vaardigden, partijgenooten en vrien-den kwa- men hem persoon-lij-k hunne gelukwenschen aanbieden. Onder hen die het woord voerden waren o.a. de burgemeester van Laren, Jhr. van Nispen tot Sevenaer, Generaal-Majoor Hanou, A. H. Gerhard Jr., de -dichter van Collem en A. Pit. Gisteravond om 7 uur begaf de heer Henri Polak zich naar Amsterdam, waar hij in „Parkzicht" door de diamantbewerkers ge- huldigd zal worden. VRIJZINNIG-HERVORMDEN IN NOORD-HOLLAND. De Prot. Ver. v. Vrijz. Herv. in Noord- Holland heeft te O-terl-eek een pro-paganda- samen-komst geho-uden als, res-ultaat waar- van een grcep personen t-o-e-trad als lid de zer vereeniging. Waarschij-nlijk zal d-eze grosp spoedig g-econstitueerd worden tot een afdeelin-g van genoemde ver-eeniginig. Te Enkhuizen h-eeft d-e Vrijz. Herv. k-ies- vereen-iging met algem-eene stemmen b-esloten een vrijzinnig predikant te beroepen in de va- cature, die on-tstaan is door het overlijden van d-en rechtzin-ni-gen pred-i'lcan-t, ds. C. van d-er Ho-even. De vrijzinn-igen hebben in het kiescolkge een groote meerdterheid, BEVERWIJK. Bij ko-n. besluit van 21 dezer is jhr. J. C. W. St-rick van Linscho-ten herbenoemd tot burgemeester onzer geme-ente. KENNEMERLAND. Hoewel ja-arlijks in Februari de tijd te- rugik-eert dat er een tekort is aan groenten, is het dit jaar wel op-merkelijk. Dit verschijn sel heeft twee red-enen, eerstens hebb-en de vors-t en ijzel veel vernield of in- waarde ver- minderd (we denken aan groene en gele kool, spruiten en boerenkool) en tweeden worden er steeds minder wintergro-en-ten verbouwd, om- dat men zich meer op die culturen (speci- aal de glascultuu-r) toelegt, die wat meer in het laadje brengen. Wie dit jaar over boerenkool, p-rei of an- dijvie ka-n beschikken maakt goede zaken, daar al deze artikelen duur zijn en bijna niet te krijgen. De prijzen verschilden bijna niets van de vorige week, zoodat we ons van een overzicht van de prijzen ontsla-gen ach- ten. De aanvoer van kool is even-mini groot en d-e prijs hoog, hoewel geen; eerste en tweede soort werd aangevoerd en de prijs van roode kool (knolleties ter grootte van een kaats- BILDERDIJK. De Zwevertde Jonkvrouw. Blijspel in drie drijven uit het Du-its-ch. De Kon. Rederijkers-kamer Bi-ld-erdij-k h-eeft met hare beide ui-tvceringen van h-e-t Duit- seh-e kluchtspel De Zweven-de Jonkvrouw een verdiend succes behaa-l-d. Het stuk, dat den toes-chouwers een buitengewoon vroolij-ken a-von-d b-ezo-rgt, is zeer in den s-maak g-evallen en duidielijk is gebleken, dat d-e terugkeer tot het oude bepro-efd-e reeept, gev/aardeerd werd. 'Men wil n-u eenmaal wel eens een avond1 om hartelijk te -kunn-en lachen, om m-alle situaties, koddige vergissingen enz D-e la-ch was den geheelen- a-von-d niet van de lucht en meerdere malen klon-k a-pplaus bij open dock o.a. na d-e s-cene in het tweede be drijf, waar de schoonvader zijn- s-choonzo-on zoogenaam-d- de les leest, en in- het derde be drijf, n-a d-en, aftocht der drie echtgenooten met hun „verzoenin-gsstruiken". H-et gaa-t in dit stuk als in zoovele an-dere van het zelfd-e genre, om een-i-ge echtgenooten, die wel eens even hun lieve vr-ouwtjes verge- ten -en da-n in zeer p-enible situaties geraken. Hugo Mass-enbach, d-e wij.nhandtelaar, is zoo gelukkig, dat zij-n vrcuw een on-beperkt vertrouwen in- hem s-telt. Zij' heeft hem n... een-maal op zij-n reiz-en doen volgen, en toeu he-eft Hugo, die dit toevallig in de gaten ki'eeg, moedig aan alle verleidin-g weersta-nd geboden. Hugo's schoonzoon, Walter geh-ee- ten is veel beter dan men verm-oedt, doch hij moet nc-g al eens de s-chuld van papa op zich nemen. Een v-trgis-sing m-et een reistas-ch van de zweve-nde jonkvrouw, een vroegere variette artiste brengt grcot-e moeilijkheden, doch het zwaarst-e komt -pas, als Hugo inplaats van zijn s-choonzo-on naar Hamburg gaat S-choonmama en de vrcuw van Walter weten n-iet beter of Walter gaat er heen, en als dan van die reis zeer bezwarende berichten inko- men van een detective, krijgt Walter, die zeer zakelijk naa-r Bresla-u is geweest, van alles de s-chuld. Hugo redt zich er echter p-rachtig uit en juis-t als hij aan't slot van de tweede acte, vroolijk binnenkomt is daar de „Pool- s-che gravin" van de Hamburgs-cbe reis, om alles aan't licht te brengen. Ida, Hugo's vrouw is woedend1. Dat is dus de man, dien zij altijd a-ls voorbeeld voor anderen heeft ge steld. Zij v-erklaart hem dood, doch aan slot bren-gt de echtgenoot van de zwevende jon-kyrouw, de negerbo-kser Johnny Jefferson, een gelukkige redding. Het derde sla-chtoffer van een gewaag-d uitstapje is de sullige Hil s-ebein, die met Therese een zuster van Ida is getrouwd. Dat hij echter van zoo'n- vrouw wel eens een- poosje af wil, is te begrijpen. Natuurlijk zou er over tal van dwaze ver- giss-in-gen in het stuk nog meer te vertellen zij-n, doch wij kunnen 't hierb-ij wel laten. Zc-o'n klucht laat zich toch ten slotte beter zien, dan vertellen. De Bilderdijkleden, al waren- het dan niet alle vertegenwoordigers van de oude bekende garde, vo-elde zich in dit stuk heel goed thuis en hebben er een pretti- ge ver-tolking van- gegeven Het zoo zeer ge- wens-chte vlotte tempo is bij een premiere mo-eilijk te verwachten, dat ko-mt bij een klucht eerst n-a een reeks van vertoOnin-gen. En tot een- reeks brengt een dilettantenver eenigin-g het bijna nooit. Toch was het op den tweeden avond al beter da-n D;n-sdag Persoon-lijk hebben de spelen-den zeer ge- slaagde uitbeeldin-gen en typeeringen gege ven, tot groote vroolijkheid der bezoekers. De beer M. Kater vo-elde zich als Hugo KADEROEFENINGEN IN HET TERREIN IN D>E OMGEVING VAN ALKMAAR. Na afloop van de 10 theoretisehe wintebbij- eenkomsten, zullen nog gedurende twee ack tereenvol-gende dagen met dte R-eserve-Offi- ci-eren kad-eroefen-inigein in het terrein worden geho-uden in dte omgeving van Alkmaar, on der leiding van den majoor J. D. C. Kerk- h-o-ut van h-et 21e Regimen-t Infanteri-e. JUBILEUM. Op 1 Maaru a.s. zal he-t 25 jaar geledfelt zijn, d-at de heer C. Groen, wonende Snaar- manslaan 67, thans werkzaam als assistant o-p h-e-t" p-os'tkantoor allh-ier, bij de posterijen aang-es-teld werd. E'EN BOTSING. Gisterenav-ond o-mstree-ks 83/« uur had op die Kanaaika-die tegenover de Doelenkl-uft al- hi-er, een bo-ising p'laats tus-chen h-et vierwie- li-gm-otorrijtuig G 24116, bestuurd door H. C O. alhier, ko-men-die van de-n H-elderschenweg en ga-ande in d-e ri-ch-ting van d-e Fri-eschebrug en d-en wiel-rijdler J. G., won-en-d'e Van del Wo-udiestraat n-o. 13 a-l'hi-er, die per rijwiel van dte Doelenkluft dte Kanaalkade wilde op- rij-den en vermo-edelij'k de signal-en va-n de a-uto n-iet h-eeft gelhoor-d. J. G. kwam, dcorda-t hij met zijn rijwiel h-et recihterachterspatb'Ord van d-e auto raa-ktf te vallen en brak zijin linker-o-n-d'erbeen. E-en geneesh-e-er verleend-e de eerste hulp, wa-arna dte patient p-er politiebran-card n-aar het St. Efea-bsthgesticht werd vervoerd. DE EERSTE MADELIEFJES. Ee-n klein m-eisje, Aagje Schut, kwam ons hed-enmorgen de -eerste madeliefjes brengen,, geplukt op een- land achter den FrieSch-eweg. De bloempjes zijn al goed ontwikkel'd en voors-pellen in Februari geplukt zeker een vroeg voorjaar. MEJ. M. W. MACLAINE PONT, t Dinsdag is te 's-Graveahage d-e schrijfstel mej. M. W. Maclaine Pont, 76 jaar oud, over- led-en (dochter van een vroegeren burge meester onzer stad). j Van haar hand vers-cheen een a-antal. veelal h-istorischie, roman-s: „D-e eer gewro- ken" en „D-e pooaterszoon van Haarlem", die in 1895 het licht zagen; „Twee vro-uwenb-eel den" en „Het huis aan d-e haven", beide uit 1897; „De Ban-nelingen" en „De fortuin van de Grancey" (1899); „Francisca dte Emmas' (1901). Mej. Maclaine Pont was oud-directrice van het oplei-dingshuis „Hosa Semma" te Zetten en oud-secretaresse der Heldringgestichten, Zij ontving de onderseheiding van ridder in de orde van Oranje Nassau. De ter aar-debestelling is bepaald op 25 Febr. op de begraafplaats van de Vluchtheu- velgemeente te Zetten. JAARVERGADERIN-G NED. BOND VAN KOFFIEHUIS-, RESTAURANTHOUDERS EN SLIJTERS. Op 8 en 9 M-ei a.s. zal te Alkmaar gehou- den worden de algemeene vergaderi-ng van d-en N-ed. Bon-d van Koffiehuis-, Restaurant- houde-rs en Slijters. De afdeeling Alkmaar is voornemens, deze bijeenkomst een eenigszins f-eestelijk verloop te doen hebbe-n. De vergadering h-eeft plaaw in de Ha-rmonie. LICHT OP! Hedenavon-d vc-or rijwi-elen en mdorrijtui- gen en andere vo-ertuigen te 5.5-6 uur M op. PRIJSVRAAG VEREENIGING VAN STAATSBURGERESSEN. Op de prijsvraag, uitgesehreven door ft Ned. Vereeniging van Staatsburgeresse vcor een tooneelstukje ten dienste harer pro paganda voor een betere huwehjkswetgevmgi

Alkmaarsche Courant | 1928 | | pagina 2