lltlMISDlt [lllilt. ABVBBTEEBT IN BE ALKMAARSCHE COURANTI Honderd derate Jaargang. Radio-hoekje Siadssiieaaws EEUJLLLETON. No. 48 1928 Uoiiderda^ 23 Febritari. kennisgeving aa-ng-eno- Vrijdag 24 Februari. tfilversum, 1060 M. 12.— Politieberichten. 12 30—2.Lunchmuziek door het Radio- Trio. 5.30—6.— Lezing door don hear J. M. Hardeman, secretaris van den K. N. A. C. te 0enHaag:De Olympische Spel-en en de athletiek. 6.—7.15 Dinermuz-iek door het Radio-Trio. 7.15—7.45 Landbouwhalfuurtje door G van der Molen: Landbouw en de samen-leving. 7.45 Politieberichten. 8.05 Schippersles door A. A. Kleyn: De Rijn van K M R 297—274. 8.35 Concert door het Om- ro»p-orkest onder leiding van Nico Treep. Helene Cals, sopraan. F. Kloek, orgel. 10.15 Persberichten. 10.30 Dansles door C. Klin- kert. „The yale blues." 11.15 Sluiten. Huizen, 340.9 M. (Na 6 uur 1950 M.) 1230 Tijds. 12.30—1.30 Lunchmuzek door het K. R- O.-Trio. 3.-4.— Vrouwenuurtje, door Mej. Do. Twaalfhoven. Muziek en zang. 4.-5.— N. C. R. V. Gramofoonmuziek. 5_6_ Vooravondconcert. Mej. L. Lauen- roth, piano. Mej. M. Scager, viool. Mevr. J. Hehl cello. 6.—'6.45 Spr.: I. Snoek: Land bouw in Palestina. 6.55—7.26 Cursus Grego- riaansch door J. van der Wiel, van het Se-me- narie „Hageveld" te Heemstede. 8 V. P. R 0 -Uitzending uit het gebouw van de Ver. De vrije G-emeente". 1 Orgel, Ant. Tierie. 2. Opening door Mej. N. A. Braining. 3. Gem. zingen. 4. Ds. A. Binnerts: Persoonlijke vroomheid. 5. Koorzang. 6. Prof. Dr. H. T. de Graaf: Gezag. 7. Koorzang. 8. Orgels-pel. 9 Koorzang. 10. Prof. Dr. G. J. Heering: Geworteld in het Christendom. 11. Koorzang. 12. Slotwoord van mej. Dr. Braining. 13. Gem. zingen. Daventry, 1600 M. 10.35 Kerkdienst. 1120 Het Gershom Parkington kwintet en sc'isten, sopraan. 12.20 Sonaten voor cello en piano. 12.50 Orgelconcert. 1.20—2.20 Lunchmuziek. 3.20 Historic en geografie. 345 Concert. 3.50 Lezing: Westminster Ab bey 4.05 Muziek. 4.10 „As you like it", van Shakespeare. 5.20 Tuinpraatje. 5.35 Kinder- uurtje 6.20 Orkestconcert. 6.50 Nieuwsbe- richten. 7 05 Orkestconcert. 7.20 Bioscoop- praatje. 7.35 Schumann's Kreisleriana en fant. stukken. 7.45 Lezing: The claim of po litics. 8.05 M. Dainton, imitaties. 8.20 Na tional Symphonie-orkest. Adila Fachiri, viool en Jelly d'Aranyi, viool. (9.20 Nieuws). 10.35 Nieuwsberichten. 10.40 Actueele cau- serie. 10.55 Gedichten en liiederen. 11.20— 12.20 Dansmuziek. Pariis „Radio-Pairs"1750 M. 10.50 11.— Concert. 12.502.10 Orkestconcert. 4.05—5.05 Orkestconcert. 8.50—11.20 „Sne- gourotchka", van Rimsky-Korsakcw. Rus- sisch orkest en solisten. Langenberg, 469 M. 12.251.50 Orkest concert. 4.10—4.50 Kinderuurtje. 5.20— 6.20 Orkestconcert. 7.40 „Die drei Schwe- stern", drama van Tschechow in 4 acten. Daarna tot 11.20 Dansmuzek. Konigswlisterhauseri, 1250 M. (Zeesen). I.507 05 Lezingen en lessen. 7.50 Voorle- zing uit „Der Landstreicher". 8.25 Ernst en Humor. With. Grosz en Walter Kauffman, piano-duetten. G. Piatigorsky, cello 9.50— II.50 Orkestconcert. „Uit verre landen". Hamburg, 395 M. 3.35 Wiener liedjes 5.20 Orkestconcert. 6.20 Orkestconcert. 7.20 Gedichtenvoorlezing. 8.20 Liederen en aria's. Daarna her-uitzending van buitenlandsche stations. 10.50—11.50 Dansmuziek. Brussel, 509 M. 5.20—6.20 Trio-concert. 8.35 Orgelconcert. 9.35 Lezing: Moderne regie. 10.10—10.35 Orkestconcert. HET WITTE KRUIS. Gisteravond kwam in het cafe Central de afd. Alkmaar van de N. Ho-11. Vereeniging Het Witte Kruis in algemeene vergadering bijeen onder voorzitterschap van dr. J. H. Pameijer. Naar aanleiding van de notulen van den secretaris, den beer H. W. Frese, deelde de heer H. J a n s e n mede, dat de malaria- film den 9 Dec. te Oudorp was vertpond. De heer Nouwen merkte op, dat het thans de lOOe vergadering der afdeeling is Als dit van te voren was bekend gemaakh, zcu dit waarschijnlijk de opkomst ten goede zijn gekomen. Een paar ingekomen stukken van het tioofdbestuur en van de afd Purmerend in rerband met de aftreding van hoofdbestuurs- Door J. S. Fletcher. Qeautoriseerde vertaling uit het Engelsch door Mr, G. Keller. BO) De couranten waren alle van zeer oude da- tums. Zij waren in verachillenJe steden ver- schenen, een paar te Londen, de meeste hoofdza-kelijk in steden in Zuid-Engeland. In elk blad was een stukje zorgvuldig om-haald met blauw potlood of roode inkt. En elk stukje bevatte het bericht omtrent het te- rechtstaan voor een rechtbank of een ge- rechtshof van een verdachte, die nu eens als Septimus Tyson, dan weer als Samuel Thomson, soms ook als Steven Tilmore, ook wel eens met een anderen naam, waarvan de voorletter echter steeds S. en T. waren, werd aanged-uid. Nu eens werd diefstal, dan Teer inbraak ten laste gelegd en de straf was doms een paar maanden gevangenis en ook wel een paar jaar dwangarbeid. •Len wonderlijke vent toch!" zei Steve- [mge. „Kijk eens, wat hij heeft gedaan. Hij heeft zooveel mogelijk getracht bijeen te urengen, wat in de couranten omtrent zijn ™en werd vermeld; blijkbaar vond hij dat bosiende lectuur. Maar wij hebben bier een leden werden voor men. Hierna braeht de secretaris het jaarver- slag uit. Dit ving aan met te memoreeren het verlies dat de afdeeling in 1927 leed door het overlijden van de heeren Wanna en Mes- selaar (bestuursleden) en den heer G. W van der Veen, die steeds voor de ijsverstrelc- king zorg droeg (dit is thans opgedrageii aan diens opvolger, den heer Westra). Dank werd ook gebracht aan het wegens on- gesteldheid afgetreden bestuurslid mevr. Siietsma. Als nieuwe bestuursleden traden op ter voorziening in genoemde vaeatures mevr. PrinsVlessing, notaris G. A. Verkade en de heer D. J. Woldendorp. Geconstateerd werd, dat het ledental nog steeds stijgende is dank zij doorloopende propaganaa. Opgemerkt werd dat velen zich pas aansluiten als ziekte daartoe dringt, in welk geval dan behalve de contributie nog f 2.50 entree moet worden betaald. Het ledental bedroeg op 1 Jan. j.l. 5603, de con tributie was over het laatstverloopen jaar 9288.75. De financieele toestand der afdeeling werd guns tig genoemd. In totaal werd, in- clusief het vorige saldo, ontvangen 10.386.53 en uitgegeven 9925.87, zoo- dat er een saldo is van 460.66. Er is 1000 gereserveerd voor de stichting van een magazijngebouw. Aan verplegingsmateriaal, onderhoud in- begrepen, werd 2235.49 besteed, aan ont smelting van terug ontvangen artikelen 706.18. Aan 1761 zieken werden 2583 ar tikelen in bruikleen gegeven. In 1927 werden twee moedercursussen ge geven door zuster Drentje, bezocht door 30 en 17 dames. Aan het bestuur van de huls- houdschool werd dank gebracht voor het afstaan van lokatiteiten voor die cursussen. Er werden 19314 baclen genomen tegen 19.023 in 1926. De financieele resultaten van het badhuis waren gunstig. De commissie voor huisverzorging, die nu 15 jaar werkte, verstrekte hulp aan 157 ge- zinnen met 2063 heele, 220 halve en 212 waschdagen en 91 tceslagen. De totale ont- vangsten waren 2981.11, de uitgaven f 3102.19 (aan verzorgsters 2923.15), zoodat er een nadeelig slot is van 121.08 Als bestuursleden dezer commissie bedankten de dames Degenaar en Cloeck; in hunne plaats werden verkozen mevr. LindKeg en mej. Stam. In het bestuur der commissie voor bestrij- ding der t. b. c. kwam geen wijziging. Over het afgeloopen jaar werden door deze com missie 42 nieuwe patienten ingeschreven en 15 om verschillendle redenen afgeschreven, zoodat op het einde van 1927 nog 135 huis- bezoek ontvingen met totaal 1485 bezoeken Aangaande de lighallen in den Hout deelde het verslag mede, dat er zijn bijgekomen 6 patienten en ontslagen 8, o. w. twee jongens die wegens ongehoorzaamheid en ongere- geld bezoek werden weggestuurd. Er waren op 1 Jan. j.l. elf patienten met een totaal van 2899 verpleegdagen. Het nadeelig saldo van de t. b. c. commis sie werd teruggebracht tot 522.54, dank zij een buitengewone ontvangst van het „Alkmaarsch Tooneel" van 141.28, ver- hoogd? opbrengst van de Emmabloem en het toetredrn van nieuwe contribuanten. De to- tale ontvangsten der commissie bedroegen 10176.40, de uitgaven 10698.94. De hoop werd uitgesproken, dat nog vele particulie ren als lid zullen toetreden (minimum-'con tributie 50 cent per jaar), omdat er nog zoo veel ter bestrijding van de t. b. c. noodig is, waartoe nu helaas de middelen ontbreken. De commissie voor zuigelingenbeseher- ming gaf 967 consulten en bracht 1554 be zoeken, waarvan 113 nieuwe kinder-en profi- teerden, o. w. 9 van buiten. De medische lei- der, dr. van Hilten, zal waarschijnlijk dit jaar de leiding van het bureau weer op zich kunnen nemen, waarna als weleer wed'er twee keer per week geconsulteerd kan worden Angstwekkend zijn de financieele vooruit- zichten dezer commissie. Zij heeft een nadee lig slot van 256.24 bij een inkomen van 1607.50. Doorloopende propaganda blijft noodig en nuttig. Het jaarversla-g eindigde met het uitspre ken van den wensch, dat Het Witte Krui-s ook in 1928 weder in staat zal zijn vee" leed te verzachten. Onder applaus werd het verslag goedge krard. De voorzitter bracht den samensteller een hartelijk woord van dank. De heer Nouwen deed namens de com missie tot nazien der rekeningen verslag van het onderzoek der bescheiden. Alles was als steeds in uitstekende orde bevonden. Een woord van dank werd gebracht aan dte pen- ningmeesters. Deze werden naar aanleiding van dit rapport gedeehargeerd van hun beh-eer. Als afgevaardigde naar dte algemeenr vergadering deed de voorzitter ver slag van die bijeenkomst. Als algemeene op- aardige verzameling vonnissen bij de hand, zeker acht of tien! Maar wat zou er in het schrift staan?" Het s-choolschrift bleek bij opening nog maagdelijk te zijn. De gelinieerde blad'zijden bevatten geen regel schrift; het was blijk baar gekocht voor een doel, dat de kooper niet had kunnen verwezenlijken. Doch er lag tusschen de bladzijden een knipsel uit een courant, dat Stevenege zijn metgezel voor- las. Het luidde: „Samson Turner, alias Samuel Thom son, letterzetter. stond gisteren terecht voor de strafrechtbank voor Surrey ,te Guildford, -beklaagd van diefstal van een diamanten ring ter waarde van 80 pond, ten nadeele van John Good, juwelier in de High street, Waking. Verdachte, die bekende en van wien bleek, dat hij reeds herhaal-de mal-en gevangenisstraf had on- dergaan, werd tot vijf jaar dwangarbeid veroordeeld. Nadat deze zaak was afge- daan heeft rechter Tweddlemaine warme hulde gebracht aan den sergeant-detec tive J. Penthony, behoor-end tot het p-er- soneel van Scotland Yard, voor zijn groote scherpziinnigheid en zijn taaie volharding, die door de arrestatie van verdachte bekroond werden." Met een uitroep van voldoening legde Stevenege het courantenknipsel ter zijde. „Zoo, dat is ten minstc wat. Ik ken Pen thony; hij begint op jaren te komen en een J paar jaar gejeden heeft hii zijn ontslag ge- m-erking zet spr., crar ae zaal zeer onge schikt was geweest, doordat de sprekei's nauwelijks te verstaan waren. Het verslag werd goedgekeurd. De voorzitter deelde medte, dat het afdeelingsbestuur van meening was, dat er eens meer verandering dient te komen in de samenstelling van het hoofdbestuur. Spr. bed-oelde hiermee niets persoonlijks tegen-over wien ook van de zitting hebbende leden van dat college, maar meende, dat het voor een zoo belangrijke vereeniging als Het Witte Kruis wenschelijk moet worden g-eacht, dat ook anderen lid van het Hoofd bestuur kunnen worden, wat zeker ten goede zal komen aan de vereeniging. Hierbij wees spr. op verschillende andere landelij-ke orga- nisaties, waarvan de hoofdbestuursleden s1echts betrekkelijk korten tijd zitting mog-en hebben. Spr. stelde voor, dat de afd. Alk maar een voorstel zal doer om aan het be- zwaar tegemoet te komen, waartoe art. 12 van dte statuten van het Hoofdbestuur ver- anderd zal moeten worden. Volgens dit voor stel zoudten de hoofdbestuursleden slechts drie jaar zitting" hebben en niet terstond her- kiesbaar zijn, met uitzondering van den se cretaris en den penningmeester. Spr. merkte nog op, dat dit voorstel zal moeten worden ingediend voor 1 Dec. van dit jaar. De heer D. H. Prins zou wenschen, dat ook de voorzitter zal kunnen worden herkozen, omdat dit baantje allerminst een sinecure is, wijil die functie dient te worden ingenomen door iemand die volkomen met de Witte Kruis-aangelegenheden op de hoogte is." Als er om dte drie jaar een nieuwe komt, zal die zich steeds weer eerst moeten in- werken. Spr. herimmerde, dat een kwestie als thans door den voorzitter ter sprake gebracht, reeds eerder is besproken in het hoofdbe stuur, waarvan spr. reeds een tiental jaren lid is. Tegen het advies van het hoofdbestuur zelf was echter besloten door een algemeene vergadering, dat het college herkiesbaar zou zijn. Spr. wilde nog opmerken dat z. i. een zit- tingperiode van drie jaar wel wat kort is, omdat het een paar jaar duurt eer een mieuw lid zich voldoende heeft ingewerkt. De voorzitter verdedigde het voor stel. Hij bleef het herkiesbaar achten van den voorzitter onnoodig vinden, De heer Prins achtte het wenschelijk dat een medicus voorzitter van de vereeni ging is en ook al om die redten is de keuze van een goeden voorzitter z. i. beperkt. De voorzitter deelde deze meening niet. Een der vorige voorzitters, mr. van Tienen, was toch zeker een uitstekend voorzitter, die de vergaderingen bijzondter goed leidde. Spr. vond het wel wenschelijk, dat er medici In het bestuur zitten. Als het hoofdbestuur bijstand of advies moet heb ben-, kunnen toch altijd deskundigen geraad- pleegd worden. De heer Nouwen stelde voor de zit- tingperiode van den voorzitter van het hoofd bestuur te stel ten op zes jaren. Na uitvoerig debat wijzigde de voorzitter zijn voorstel zoo, dat daarin gezegd wordt, dat de secretaris en penningmeester van het hoofdbestuur herkiesbaar zullen zijn en de voorzitter een keer. De heer Prins handhaafde zijn voor stel om ook den voorzitter herkiesbaar te verklarcn. - Dit voorstel werd verworpen met 8 tegen 6 stem-men, waarop het bestuursvoorstel werd aangenomen met algemeene stemmen Besloten werd het Hoofdbestur t-e advisee- ren dr. Pameijer of mr. Kusters aan te wij zen als lid van de commissie, die eventueele statutenwijziging zal dienen voor te bereid-en De voorzitter bracht verslag uit van de magazijn-commissie. Met verwijzing naar hetgeen wij omtrent dte verplegingsarti kelen enz. onlangs in een hoofdartilcel mede deelden, merken wij op, dat spr. zei, dat de toestand van het magazijn gunstig mag wor den gea-cht. De waarde van de verschillende artikelen beloopt pl.m. 15.000. D-e heer Prins constateerde, dat er magazijnen zijn, die evengoed zijn ingericht als dat van d-e a-f-d. Alkmaar, maar beter voorziene zijn er niet. Spr. bracht daarvoor hulde aan dr. Pameijer, aan wiens onver moeide zorgen dit te danken is. De voorzitter betrok den magazijn houder, den heer R. Voorhaar, in die hulde voor diens toewijding. Spr. bracht dank aan de dagbladen h-ier ter stede voor de artikelen, die zij een paar weken geleden aan het magazijn wijdden en verzocht den secretaris dien dank schriftelij-k over te brengen. Goedgekeurd werd het aangaan van een geldleening groo-t 15.000 ten behoeve van verschillende verbeteringen van het badhuis Bij dte rond-vraag vestigde de secretaris de aandacht op het vaak voorkomend verzuim van de leden, die hun lidmaaischapskaaH nomen. Het ongeluk wil, dat i-k zijn ad-res niet weet, doch dat zal men in Scotland Yard wel genoteerd -hebben. Ik moet met dien Penthony eens praten. Nu, we hebben zeker wel het een en ander ontdekt, i-k zou alleen wel den datum van de courant, waarin dit stukje heeft gestaan, will-en weten. We weten volstrekt niet, wanneer dit vonnis te Guild ford is uitgesproken." „Waarom zou hij di-en -heelen rommel be- waard hebben?" vroeg de rechercheur. „Och, om allerlei redenen! Uit excentrici- teit! U-i-t ijdelheid! Uit zelfingenomenheid; d mentaliteit van een misdadiger is vol raad- sels. Hij vond het prettig zijn eigen veroor- deeling te lezen. Ik verm-oea, dat hij dit schoolschrift h-eeft gekocht met het plan om al die omhaalde berichten uit te knippen en ze naar tijdsorde op te-p-lakken. Ik zou ech ter graag willen weten op welken datum dat vonnis te Guildford is uitgesproken, maar ik kan het van Penthony wel te weten komen Vijf jaar niet? Nu, hij heeft hi-er in York al -eenige jaren ongestoord en rustig (voorzoo- ver wij ten minste weten) het vak van letter zetter beoefend, zoodat dit zaakje van Guild ford al tamelijik oud moet zijn Intusschen...' Hij zette er zich toe om alles weer in de kist te pakken, waarna hij deze sloot en op haar oude plaats terugschoof. Doch het uit- knipsel betreffend'e de rechtzaak te Guild ford stak hij bij zich en toen hij in het cen trum der stad was teruggekeerd, begaf hij zich naar het telegraafkant-oor, vanwaar hij vergeten mee te nemen bij de aanvraag om verplegin-gsartikelen bij de firma Conijn Spa", hoopte dat zulks in de toekomst niet meer zou gebeuren. Hierop volgdte s-l-uiting. DE ARBEIDSVOORWAARDEN IN DE BOUWVAKKEN. Gisteravond had in cafe Populate een ver gadering plaats van bouwvakarbeiders, waarop, na een kort openingswoord door den vergad-eringsleider, de heeren B. Lansin-k Jr., seer, van het N. L. V. en M. I. Roodveldt, seer, der Landelijke Federatie van Bouwvak arbeiders het woord voerden over het ond-er- werp: „De resultaten der contract-acties en de taak der bouwvak-arbeiders" De heer Roodveldt, die het eerst sprak. begon met de posities te bespreken, die de verschillende bij het bouwvak betrokken partij-en in den loop der ja-ren hebben inge nomen. Spr. stelde alle-reerst vast, dat het in 1920, dank zij de samenwerking van de ver schillende arbeidersorganisaties, gelukt is, de arb-eidsvoorwaarden op een redelijk peil te brengen. De 8-urendag en 45-urige werkweek werd i-ngevoerd, d-aarnaast werd het loonpeil opgevoerd en werden verschil lende sociale bepalingen ingesteld. Toen reeds was echter, omdat de arbei ders dit zelf hadden weten te bereiken, een -sterke neiging tot reactie merkbaar. vooral van de zijde der aannemers doch tevens bij de andere bouwpatroon-s. Toen reeds trachtt-e men 's zomers den 10-urendag van de regeering toegestaan te krijgen Tevens kon echter geconstateerd worden, dat er onder de arbeiders symptonen van verdeeldheid merkbaar waren. De confessioneele arbeiders en de m-odernen lieten n.l. blij-ken, dat zij in den strijd om de behaalde voordeelen te behouden, niet lan- ger eendrachtig met de revolutionnairen zouden samenw-erken. Het was dus te verwachten, dat de strijd der arbeiders tegen de reactiepogi-ngen der patroon-s niet de nood-zakelijke krach-t zou h-ebben. En inderdaad: na 1921 is de toe stand zeer verslechterd. Nu eens ging een brok van den achtu-rendag, dan ging een brok van het loon verloren, alles tengevolge van de verdeeldheid onder de arbeiders, waarvan de werkgevers profiteerdei,. Duidelijk wordt dit alles geillustreerd door de achter ons liggen-de contractactie. De e-ischen der arbeiders voor het nieuwe contract waren zeer matig, maar desondan-ks werden deze nagenoeg geen van alle ver- wezenlij-kt, dank zij de manler, waarop de werkgevers profiteerden van de verdeeldheid der arbeiders. Het nieuwe contract brengt geen en-k-ele verbeterir.g, en dat beteekent in dit geval ver- slechtering. Uitvoerig ging spr. het verloop der onder- handelingen over dit contract na, nadrukke- 1 ij-k wijzend op de gevo-lgen van de verdeeld heid van de arbeiders, van het gebrek aan samenwerking tusschen confessioneele en moderne arbeiders met de revol-utionaire. Nog steeds, aldus spr., sturen de w-erk gevers aan op verslechtering der arbeids- voorwaarden en het is d-u-s noodig, dat de arbeiders een vast aaneengeslot-en m-ach-t daartegenover vormen. De Landelijke Federatie heeft pogingen tot samenwerking aangewen-d, maar de anderen weigerd-en samen te werken met -eer, organ! satie die niet alleen berei-d i-s te co-nfereeren, maar tevens voor een d-oel te strijd-en. Zoo wordt dus als het ware alle strijd onmoge- lijk gemaakt! Zoo ver is het reeds met de af- takeling, ook van de socialistische orga-nisa- ties, gekomen, dat zel-fs gebruik wordt ge- maakt van heele en halve 1-eugens om tegen de Landelijke Federatie stemming te maken Zoo heeft men b-eweerd, dat de Federatie weigerde aan onderhandelingen over een contract deel te nemen Dit is echter niet juist, de Federatie wil wel onderhandelen, maar weigert reeds te voren toe te zeggen, of zij met een contract accoord zal gaan. Daartegenover toonde spr. aan, dat de socialistische moderne bond niets meer kan doen, wanneer de Katholieke en Christelij-ke organisaties niet medewerke-n. De voorzitter van den modernen bond, v. d. Wal, heeft zelf toegegeven, dat er niet gevochten zal worden, wanneer de Christelijke arbeiders d-at niet willen, aldus spr. Spr. beeindigde zijn rede met uiteen te zetten, dat aan de Federatie nog een groote taak te verrichten staat: het zorgen, dat er in de arbeiders in het bouwbedrijf een nieuwe geestd-rift komt. Overal moet oppositie verwekt worden te gen het huidige contract. Overal moet men er op aansturen, dat strijdvaardig-heid onrsfeat voor betere ar-beidsvoorwaarden. Moet dat geschi-eden ten koste van een breuk met d-e confessioneele arbeiders, dan kan dit, aldus spr., door een goed revolution- nair arbeider niet anders dan toegejuich-t worden. Nogmaals drong spr. aan op eenheid, die bereikt kan worden, wanneer ieder het zijne do-et om het werk der federatie te steunen. V-ervolgens voerde de heer La-nsink, seer, van het N. S. V. het woord Spr. zette al-lereerst uiteen, dat in de arbei- dersbeweging twee standpunten opgeld doen. Het eene, dat van spr.'s geestverwanten, is, dat de arbeiders alleen door strijd en machts- ontplooing zich stellen kunnen tegen de re- actionnair-e plannen der patroons. Het andere, dat vredelievend overleg tus schen werknemers en werkgevers verre ver- ki-ezen valt bov-en de actieve strijdwijz-e d-er revolutionnairen. Het beste bewijs, dat het eerst-e stand-punt het juiste i-s, is de loonactie in het bouwbe drijf, waarin vriiwel niets bereikt werd door vriends'chappelijk overleg. Spr. zag deze strijd al-s een onderdeel van den grooten strijd voor het herstel, het volko men herstel van het door oorlog en sociale actie aangetast-e kapitalisme. In dezen strijd gaat het er, aldus spr., slechts om, wie de kosten daarvan zal d-ragen, de arbeidersklasse of d-e kapitalisten zelf. Natuurlijk wil het kapitalisme alle kosten- door de arbeidersklasse doen d-ragen. Wanneer deze opvatting in Nederland baan breek-t en overal huldigt men haar reeds gaat zij natuurlijk ook op voor de kle-inere va-kke-n als het bouwvak Het is een levenskwestie van het kapita lisme om de loonen te verlagen en de sociale bepalingen te verni-etigen. Lukt dit niet, dan moet het onherroepelijk ten gronde gaan. Zoo staan er dus twee kansen, twee levenskwesties tegenover el- kaar: die van de kapitalisten en dip van de arbeidersklasse, we-lke zich verzetten moet tegen de verslechteringsactie van eerstge- noemden. Het is duidelijk, dat men bij een der-gelijken scherpen strijd niet uit moet gaan van de naive veronders-tel'Mng, dat daarin aan de conferentietafel resultant te bereiken valt, aldus spr. De loonacti-e in het bouwbedrijf levert daarvan ten overvloede het bewijs. Alleen als i evolutionnairen, d-i-e zich richten op machtsvorming en op bestrijding van de re actie, kunnen de arbeiders l-oonsverhooging en vermindering van arbeid-stijd, betere lev-ensomstandigheden dus, verkrijgen. Spr. is h-et daarom met den vorigen spre- k-er eens, dat er een andere geest onder de arbeiders moet komen. Zij moeten i-nzien, dat zij alleen op zichzelf kunnen rekenen en daar- een uitvoerig telegram verzond aan een col lega in Scotland Yard, waarin hij d-ezen ver zocht onmiddellijk den voormaligen sergeant- detective Penthony o-p te zoek-en en hem te vragen zich met hem, Stevenege, te Alan- schester in verbinding te stellen. „Ik wil zooveel mogelijk te weten komen omtrent dien Tyson", zei hij tot zijn metge zel toen zij afs-cheid van elkaar namen. „Ik ga nog altijd met de gedachte om, dat Tyson op de een of andere wijz-e in connectie heeft gestaan met di-en W-hatmore. Tyson is blijk baar een Lo-ndenaar of in ieder geva-l her- komstig uit Zuid-Engeland. Whatmore heeft vroeger eenige jaren t-e Londen gewoond en 't is mogelijk, dat zij met elkaar in aanraking zijn gekomen. Er i-s -nog heel wat onverklaard van de gebeurtenissen, die zich op het kasteel Alans-ch-ester hebben afgespeeld!" Flii bracht verv-olgens een af-scheidsbezoek aan Callaway, wien hij de uitkomsten van ziin onderzoek in Tyson's woning mededeelde en met wien hij wiiders afspraak maakte om trent het publiceeren van berichten betreffen- de de zaak. Daarop keerde hij naar Alan- schester terug. Zijn eerste bezoek gold Det- terling, wien hij ook med-edeeld-e, wat hij dien dag had gedaan. Doch Detterling had zijne-- zijds niets nieuw-s; van Whatmore had bij niets gehoord. „T-en minste niets zekers", 1-i-et hij er op volg-en. „Het eenige, wat wij hebben verno- men, is dat een heidebewoner, z-ekere Gates ■een persopn heeft gezien die eenigszins be an twoordde aan het signal ement van What more en die de Siltwaiteheide overstak onge- veer twee uur nadat't onderzoek was ver- daagd. Maar hij zag hem op een afstand." „Welke richti-ng is dat uit?" vroeg Ste venege. „Zuid-Oostelijfce richt-ing, een woeste en verlaten streek, maar door die heide -over te sicken bereikt men een zijtak van den spoor- 'weg, ongeveer achttien mijl van hier lii- tuss-chen heb ik alle stations, het zijn er maar drie, per telefoon gevraagd of zij mij iets bijzonders kond-en m-dedeelen, doch zij had den geen nieuws". .Toen ik hierheen ging, schoot mij wat te binnen. Zou iemand zich met in dat oude kasteel kunnen verbergen? Dat is een ding vol hoelcjes en gaatjes!" ,,'t Is alleen de vraag, hoe dan aan eten te kom-en. Intusschen, 't is mogelijk. Vooral om dat Whatmore beter d'an iemand anders den w-eg in dat oude bouwwerk kent Stevenege keerde naar zijn hotel terug, zich afvragende, waarom Detterling nooit op dat idee was gekomen. In de gang van het „Dravende Hert" overhandigde de portier hem een brief, die naar hij zeide, zooeven was gekomen. Met hanepooten van letters was daarop zijn ad-res geschreven. De de-tec- tieve begaf zich naar de rookkamer en scheurde daar de vuile en-veloppe van goed- koop papier open. Het was een anoniem briefje en de naam van Barbie Lansdale, werd in den, aanvang genoemd. (Wordc veryoigd). Als go alles hebi beproefd en de energie voor uw zaak U nog niet de resultaten heeft gebracht, die U zich hadt voorgesteld, besluit dan tot het nemen van een regelcontract in een goed, door alle standen gelezen dagblad. Wij twijfelen niet, of dit zal U zeer zeker brengen tot het gewenschte succes, Het zal bfijken HET MIDDEL te zijnl

Alkmaarsche Courant | 1928 | | pagina 5