proaig Bseken BasIfenEand t CASTKILUM. Raadszetel. Naar ons wordt medegedeeld i,eeft fhans ook de heer Beentjes bedankt voor je benoeming tot raadslid zoodat eerstdaags tloor den 'voorzitter in de vacature A. Liefting de derde opvolger zal moeten worden aange- wezen, zijnde rnevr. Kuijs-Piepers. Indien de- ze de benceming aanneemt zal de eerste vr0uw haar intrede in den raad doen. Vogelschieten. Dinsdag werd te Bakkum evenals met kermis een wedstrijd gehouden in 't vogck-ideten. Vooral van elders waren ve to opgekomen om aan deze mooie sport deei te nemen. Deelnemers uit Haarlemmermeer en Warm end. alsmede Noordwijkerhout waren er niet weinigen. Dat er met animo geschoten nrd verklaart wel het felt dat 8 vogels van uit de hooge palen het onderspit moesten del- ven en hetzij geneel of gedeeltelijk naar bene- den werden geschoten. De prijzen waren toe- gekend in de vorm van het neerschieten van lop, vleugels, staart, vlag en romp. Daar voor was door de deelnemers voor elken vo- gel een zeker inkggeld betaald. De prijzen werden behaald1 als volgt. le grcep vogel Romp Bcnarius, Velsen; Jtop en staart, Van der Berg te Castricum v'eugel van der Zon te Warmond; vlag Koel- wijn Sr., Bakkum; een vleugel werd verloot. 2e vogel romp, van Noort te Warmond; kop C. Brakenhoff te Castricum; staart van Leeuw'en te Haarlemmermeer; vleugel, J. Castricum; vlag van der Zon te Warmond. Een vleugel werd verloot. je vogel, romp Kcelewijn Sr. te Bakkum; het overige niet"afgeschoten en verloot. 4e vogel romp J. Castricum, kep C. Admi- raa', staart verloot, vleugel J. van Noort te Warmond; vlag P. Beentjes. Een vleugel niet verschoten en verloot De prijswinnaars van de 2e serie waren in het kort: De Bruin te Haarlemmermeer; C. Meijer te NoordwukerhoutS. Brakenhoff, Koe'ewiin Jr., C. Weijers, P. Schotvanger en P. Bleijendaal alien alhier, Klinkenburg te Limmen; J. Sthrier te Warmond, Brama te Noordwijkerhoutde Groot te Limmen en Wiinliout te Haarlemmermeer. Een groot aantal persoren volgde met be- lairgstelling .de schotvaardigheid van de deelnemers. Dat verschillende hoeras opgin- gen als een mcoi schot met gunstig resultaat werd gedaan, laat zich bfgriipen. OUDKARSPEL. Aan den dienstpii'ichtiige G. j. de Geus, uit deze gsmeenie, is vrijstelllng van dan dienst- plic'ht verleend. HENS3ROEK. Toaneelvereniging „Sonna". :en succes voor vereeniging en leider. Werkelijk is deze laalste uitvoering van onze plaatselij'ke tconeelvercemging „Het Viooltje", in dit seize en, met de opvoering van „Sonna" van Jan Fabricius, onder de uit- muotende leiding van den heer Loevens, uit Alkmaar, een groot succes geworden. .Voor een stampvoile zaal, Dinsdagavond, na een best geslaagden generate rcpetitie op Zondag j.!., ging dan ook, na eerst gegeven te hebben het blijspelletje „Een knap Stel", wat door het vlotte spel danig de lachspieren der aanwezigen in beweging zette, het doek omhoog, om met een slag de toeschcuwers in een geheel Indische omgeving en atmosfser te verplaatsen. Grootendeels is dat te danken en aan de goede tooneel-aankleeding, maar hoven alels door het waarachtig fijne, har- roonieerende spel van de leden. En dit is heel den avend zco gebleven. Dat dit geen Meinigheid is, zullen allon beseffen die „Sorina" hebben meegespeeld of als toescbou- wer hebben zien opvoeren. Vooral de titelrol is voor een dilettant op bet tooneel bijna niet tot een goed einde te brengen. Dat dit hier wel het geval was, is een compliment voor haar, die deze rol vervulde, n.l. mej. D. Mooij, maar ook voor de overige spelers. Want Sonna en Niti (mej. G. Schrooder), zij waren een in de uitb-eelding van de als beesten be- handdd wordende iSandsclren, en de „blan- da" (de heer G. den Das), was ook de blanke, die nooit of te nimmer met z'n koud egoisme de natuurlijke fijngevoeligheid van de ge- tninachte bruine zal kunnen begrijpen. De enkel uitzondering op dezen regel, „Julius Overdiep!'( den heer B. Visser), kwam vooral door z'n samenspel met „Bart" best tot z'n recht, terwijl de kieine Njo, vanaf zijn (haar) (mej. G. Los), eerste optreden alter harten veroverde en niet weinig bijdroeg om naast „Prawiro" (M. Vergaaij), den kwasi slaaf- sche, maar inwendig den. Europeaan haten- de inlandsche bediende, het geheel te comple- teeren tot wat het geworden is. Scherp werd hier in het nietig kleine, maar daarom niet minder intensieve, de botsing die ontzettende bofeing tusschen blank en bruin, die onher- roepelijk komen moet, altijd geweest is., door het te groote rassen-verschil, aanschouwelijk voorgesteld en moge deze moraal, welke in „Sonna" opgesloten ligt, door de aanwezigen opgenomen zijn, opdat, wan-ner eenmaal dat groote drama zich voltrokken zal hebben, de dingen misschien zuiverder begitpea zullen worden. Aan het slot van het derde bedrijf dankfe burgemeester Kooiman alien hartelijk en in't bijzonder den onvermoeiden leider en gri- meur, den heer Loevens, die door zijn uit- muntende leiding wel het leeuwenaandieel in hlet succes heeft gehad. Sr. lioopte, dat de gcine.nte zich geheel achter zulk een vereeni ging zou plaatsen, opdat zij zoo op den in- geslagen weg voort lean gaan. De voorzitter, den heer Den Das, dankte alien, die medegewerkt hebben tot het welsla- gen van dozen avond en shoot dlaarmede de zen w.;3geslaagden avond. PLANTENZIEKTENKUNDrGE DIENST. W'ij oratvingen ter aankondiging een exem- p'aar van de zoo juist verschenen Mede- deeling No. 51 Verslag over de werkzaam bed'en vain den. Plantenziektenkundigen Dienst over het jaar 1926 en tevens een exemplaar van den Sen druk van Mediedee- ling No. 6 Aairdappelziekten, waarmede rekening moet word'en gehouden bij d'e^veld- keuring en bij- de sehectie. Wij zullen, beide werikjes aan de Openbare Leeszaal ter inzage door belarogstelhepden af- staan. DUITSCHLAND. EINDE VAN DEN STRIJD IN DE METAAL-INDUSTRIE. Ook de metaalbewerkers leggen zich bij de arbitrate uitspraak neer. De vertegenwoordigers van de metaalbe werkers in Middem-Dui'tsdbland hebben met 52 tegen 4 stemnien besloten bet werk Vrij- diag a.s. te hervatten. Hot gewaar voor een algemeene uitsluiting in dte Duiitsche metaal-industrie is daamede definitief van de baan. POLEN. DE NIEUWE LITAUSCHE NOTA. Het herstel van normale betrek- kingen niet het kernpunt der on- derhandelingen. Het officieuze Litausche blad Aidas bevat den intioud van de Litausche antwoordnota aan Polen, die aan het eind van deze week verzonden zal worcen. Het blad zegt, dat de nota in hoffelijke be- woordingen is gevat, maar toch antwoord geeft op de scherpe Poolsche vragen. Er wordt op gewezen, dat Zaleski geen antwoord heeft gegeven op de Litausche opmerkingen over het niet vervullen van de Poo'sche belof- te in Geneve betreffende de Poolsche scholen in het gebied van Wilna en het ontbinden van de emigrantenorganisaties. De Litausche regeering staat, in tegenstel- ling tot de opvatting van Zaleski, niet op het standpunt, dat na de overeenkomst van Ge neve het herstel van de normale betrekkingen tusschen beide landen het kernpunt van de cn- derhandelingen moet vormen. Ze her ha alt het voorstel uit haar eerste nota, dat de Volken- bond in deze kwestie bemiddelend zal optre- den. OOSTENRIJK. DE KWESTIE VAN ZUID-TIROL. ltalie protesteert tegen uitlatingen in den Tiroolschen Landdag. Eenige woken gdoden werd in den Land dag van Tirol besloten om een oodogsge- d'enikpennin-g te laten slaan. Bij die gelegen- beid prot'esteerdon verscheidene afgevaardig- den tegen de onderdrukking van de Duit- schers in Zuid'-Tirol. Naar aanleiding hiervan heeft gisteren de Italiaansche gezant te Weonen, in opdracht van zijn regegring, bij bondskanselier dr. Sei- pel tegen deze redevoeringen geprotestcerd In het bijzonider is men te Rome verontw'aar- digd over het feit, dat een d'er afgevaardigden uit den Tiroolschen Landdag had betoogd dat .er een groot Duitsch rijik moest komen, dat ziclh van de Oostzee tot Saturn (aan de grens van het Duiitsche taalgebied in Z.- Tircil) zou moeten uitstrekiken. Dr. SeipePantwoorddie den Italiaanscben gezant, dat men de vrijheid van het woord der afgevaardigden niet Icon inperken. AMERIKA. ON VRUCHT B A A R M A KING VAN KRANKZINNIGEN. Reuter mek uit Frankfort (Kentucky), dat bet parlement van den staat Kentucky met 65 tegen 10 stemmen een wetsontwerp heeft aangenomen, dat een wettelijke goed- keuring bevat van de envruchtbaarmaking van zekere geesteszieken in krankzinnigenge- stichten. In dit verband is het interessant om er de aandacht op te vestigen, dat de Engelsche betrolcken vereeniging gisteren een aanbeve- ling heeft aangenomen om aan de regeering wettelijke maatregelen te vragen ten einde Riant: ..Zeg, wat voor den Orommel heb je uitgehaald is heb dit ding beeteld yoot golf spejep, niet voor zakSoopen!" iPhiSgihg ^hcrw). huwelijken tusschen personen, die niet in het voile bezit zijn van hun geestelijike capacitei- ten, onwettig te verklaren. Men meent, dat de tijd nog niet gekomien is om de onvruchtbaarmaking van bepaaldc krankzinnigen te overwegen. DE RAMP VAN DE „S 4". De verantwoordelijkheid. Het Ibof van onderzoc-k der marine heeft inzake die aanvaring op 17 Januari tusschen den torpedobootjager „Pauldlinig" en den on derzeeer „S 4" beide comimandanten aan- sprakelijik gesteld. Voorts heeft het geadvi- seerd om scbout-bij-nacht Brumby te onthef- fen van het bevel over den dienst der onder- zeeers wegens onoordleelkundig optreden bij het reddingswerk. WOONWAGENKAMP-MISeRE. Te Amersfoort is aan den Ouden Soester- weg een klein terrein atngewezen als par- keerterrein voor woonwagens. Het is echter vcel te klein en de inrichting is ten eenenmale onvoldoende. Een behoorlijke paardenstal ontbreekt en verlichting is er bijna niet. Thans hebben B. en W. den Raad voorge steld een woonwagenkamp in te ricbten op een terrein tusschen den Soesterweg en de spoorlijn naar Amsterdam. Maar nu wijzen de Soesterkwartier-bewoners er den Raad op, dat een dergelijk kamp daar zeer onge- wenscht is. Zij bevelen aan een terrein tus schen Kampstraat en Coninckstraat, dat zich veel beter voor dit doel leent, omdat't door zijn ligging reeds geheel afgescheiden is. Voorts zeggen ze, dat dte politiepost bij de Kampstraat den gehelen nacht bezet is, ter wijl de post in het Soesterkwartier des nachts slechts enkele uren is geopend. Aan de direc- tie der Ned. Spoorwegen wordt om adhaesie gevraagd, omdat met het oog op dte veiligheid van materialen de aanwezigheid van een woonwagenkamp zeer ongewenscht is. Van de andere zijde zullen ook de Katnp- straatbewoners zich verzekeren tegen een woonwagenkamp in hun omgeving. Zoo schijnt niemand er bijzonder op ge steld te zijn, het woonwagenkamp in zijn na- bijiheid te hebben. UITSLUITING EN STAKING IN DE KLEEDINGINDUSTRIE, Nu die uitsluiting van de georganiseerde arbeiders in het heei-en maatMeedmgbedrijf een feit is en zij bovendien is gevolgd door een. staking van versdieidene onge or ga niiseerde n rijst onwillekeurig de vraag: „Hoe kooien de raenselhen aan k'leeding?" Het Hbl. heeft die vraag gesteld aan een Amstexdamsch patroon. „Dat b'innenkort Nederland een land van naaiktloopers zal zijn, behoeft u niet te vree- zen. Een pak kleeren is niiet iets als dage- lijksch brood, dat men geen dag kan missen. De meeste klanten zouden, als het noodig was, wel bereid zijn, eemig uitstel iin de af- lteverimg toe te staan. Maar het is niet noodig. Eir zijn nog onigeorganiseerdten aan het werk gebleven en wel in voldoend aantal om webk af te maken. Ze'fs wanneer er bij een aflevering veel haast is, kan de client nog worden geholpen." In de staking in het heerenklecdlngbedrij f te Haarlem zijn van de 46 georganiseerde kleermakers er 32 bij de staking betrokken, plus adit ongeorganiseerden. Bij de zes on- georganiseerde patroons zijn nog 57 kleer- ma'kers werkzaam. De uitsluiting bij' dte firma P. en O. Plan- tenga te Leeuv. arden is met 'n staking beant- wourd. De ongeorganiseerden verklaarden zich solidair met de uitgeslotenen. Voorts is het geheele personeel van den heer C. W. Eis- ma aldiaar uitgedloten. In Groninigen is de uitsluiting biji alle ge organiseerde patroons iingetreden. Bij de hee- ren Melles en Bruce en Co. zijn de ongeor ganiseerden tot staking overgegaan, bij Bruce en Co. werkan nog twee ongeorganiseerdten, 15 hebben het werk neergelegd. Bij Melles is die staking algemeen. Te Amsterdam is nog dte staking geprocla- meerd bij die frma's J. W. Hart en W. S. dte Jong. Het aantal stakers is daiardoor met on- geveer 35 man uitgebreid. Het conflict in de kteeding-industrie heeft te Leiden geen groofcn cmvang. Slechts bij twee firma's zijn respecttevelijk vijf en twee arbeiders ui^es-loten. NA HET VERGAAN VAN DE „SHONGA". Het bergingswerk. Dank zij de gunstige weersgesteldheid konden tot nu toe uit het stoomschip Shonga pl.m. 2000 droge en ongeveer 800 natte ba- len worden gelost. De droge balen worden per schip naar Amsterdam vervoerd ter ver- dere doorzending naar bestemming en de natte worden te IJmuiden opgesiagen; Vrij- dag wordt daar de eerste partij geveild. Te Wijk aan Zee zijn in totaal 6535 door zee- water beschad'igde balen geborgen. Aangezien berging van het schip is uitge- sloten, is men tevens doende, vaste en losvaste voorwerpen te hergen. De bergers concen- treeren op het cogenblik hun aandacht op ruim I, hetwe'k nog dircog is en dat men van- daag hoopt leeg te kijgen. Dan zullen in totaal ongeveer 500Q balen zijn gelost. KONINKLIJKE SUBSIDIE AAN KUNSTSCHILDERS. De co-mmissie voor de koninlclijke subsidies aan jeugdige kunstschilders heeft voor dit jaar een subsidie toegekend aan: M. Cohen w; van Dort, mej. S. Erik®, J. van Jole, IT. v. d. Kop, H. C. Mac-Lean, J', C. Roelan-di se, A. C. Rosemeter. J. J. Rovers, J. J. Royaards, S. Schroder, C. Timtnering en F. Verdonk. SLACHTOFFERVAN DE WET. In dte gemeente Oostzaan woont een gehtiwd persoon. die vroeger dagelijks met meik naar Zaandam ging, om deze daar aan zijn klan ten te leveren, Esnigen tijd gcleden is echter gebleken, dat hij typhus-badllendrager is, zoodat hij vol- gens de Warenwet het heroep van mtelfcslijter niet mag uitoefenen en nu werkloos rond- lcopt. In de raadsvergadering van Oostzaan kwam nu in behandeling een adres van dien perscon, met verzoek orn een gemeentcbetrek- ldng of schadi:vergoeding. De burgemeester deelde medc, dat dit ver- zeek door den inspecteur der Volksgezbnd- heid en andere autoriteiten wordt gesteund, die begaan zijn met het lot van dezen man,1 die die d'upe van de rijkswetgeving is gewor den. Hij krijgt nu eenige uitkeering van het Burgerlijk Armbestuur, doch dat is toch ei- gienlijk niet die manler. Als volgens de wet dergelijke maatregelen genomen worden in het algemeen belang, dan dient toch de wet te zorgen voor den man, die door deze wette lijke maatregelen zich zijn broodwinning zag onfnomen. Men is al bij den Warenkeuringsdienst van Amsterdam (waartoe Oostzaan behoort) geweest om hulp, doch daar kon" men aan het geval ook mets dcen. Besloten werd om het adres aan te hou- den, opdat B. en W .nog eens een nader on- derzoek kunnen instellen. EEN GEDENKTEEKEN VOOR PENNING. Onder groote belangstellinig is gistermid- dag het gedtenkteeken op het graf van den bekenden schrijver L. Penning op de tweede algemeene begraafplaats te Utrecht aan de familie ook rnevr. Penning was aanwezig overgedragen. De heer A. L. van Hulzen te Utrecht, secre- taris-penningmeester van het comite, wees er bij deze piechtigheid op, dat de heer Pen ning aan heel ons volk behoorde en hij de volksaandacht tientallen van jaren heeft kun nen boeien. Hij kende de geschiedenis van de wereld, van zijn eigen volk en ook die van het Afrikaansche volk, en zocht overal de hand Gods. De vreeze des Heeren was bij hem het beginsel der wijsheid. Ds R E. van Arkel, predikant bij de Ge- reformeerde kerk te Utrecht, droeg daarna met een hartelijike toespraak het eenvoudlige gedenkteeken met op het staande gedeelte Penning's lijfspreuk „Met God voor vrijheid en recht", aan de familie over. Namens de familie dankte dr. Penning te Eindhoven, de oudste zoon, het comite voor de warme hulde gebracht aaa de nageaachte- nis van zijn vader. NIEUWE TREINVERBINDING BELGIe—NEDERLAND. Dank zij herhaalde pogingen, aangewend door de Kamer van Koophandel en Fabrie ken te Rotterdam en de Nederlandsche Ka mer van Koophandel te Brussel bij dte bye der- landsche en Belgische spoorwegen om te kunneni geraken tot het inleggen van een lateren trein- naar Nederland, is thans beslo ten, dat met ingang van de nieuwe dienstre- geling van 15 Mei a.s. een trein om 19.15 van Brussel-Noord zal vertrekken. Deze verlaat Antwerpen (Bercbem) om 19-55 en komt om 22.46 te Rotterdam D. P. aan. Te Rotterdam vindt men een aansluiting naai Amsterdam met een electrischen trein Rot terdam D.P., vertrek 23.02, aankomst te Amsterdam C. S. 0.20. Deze trein is voor zakenlied'en van het grootste belang. Im- mers hierdoor zijn zij in staat hunne zaken op normale wijze af tc wikkelen, om daarna nog naar Ntedterland te kunnen vertrekken, terwijl tot op bedten dte laatste trein naar ons land Brussel verliet om 5.41. HET PUBLICEEREN VAN EEN FOTO. Voor het Haarlemsche kantongerecht stond gister terecht de hcofdredactcur van de „Nieuwe Haarlemsche Courant", wegrns het publiceeren van een foto van een scnild.nj, voorstellende den burgemeester van Haarlem in ambtsgewaad. De burgemeester had des- wege een aanklacht ingediend wegens over- treding der Auterswet. De burgemeester was niet verschenen op de zitting. Op een desbetreffende vraag van den kan- tonrechter zei de verdachte, dat hij meende tot opneming van de folo gerechtigd te zijn, omdat hij d foto ontvangen had van een foto- persbureau en kon veronderstdlen, dat deze voor het verlcf tot opneming had gezorgd. Vooral bij de groote hoeveelheid foto's, die een k rantgteenHglg u-kirel,b; BD;; een krant tegenwoordig dagelijks ontvangt, kan niet voor iedere foto word: n nagegaan, of opneming geoorloofd is. De directeur van het betreffende foto- bureau, gehoord als getuige a decharge, was dezelfde mining toegediaan en meende, dat niet de hoofdredactie vervolgd moest wor den, doch de fotograaf die do foto gemaakt heeft. Ook getuige kan niet nagaan bij de honderden foto's, de hij dagelijks ontvangt, of van iedere foto opneming geoorloofd is; vooral daar voor een dergelijk bureau evenals voor een dagblad spood ten zeerste vereisclit is. De verdachte maakte de aanmerking, dat de dagvaarding vermeldde „iiet verspreiden of doen verspreiden van de foto". Niet de re- daetie, doch de expeditie of c'virectie van een dagblad zorgt voor de verspreiding. De ambtenaar van het O. M. achtte over- tred'ing van de Aufeurswet bewezen en vroeg 3 boete subs. 1 diag hechtemi®. De verdachte zeide hierop, dat het niet gaat om deze lichte straf, doch om de prin- cipieele zijde van de kwestie, Wanneer ver- oordeeling volgt, beteekent dit, dat het werk van foto-persbureaux en dagblad en onmoge- lijk wordt gemaakt. Spr. verworadierdte er zich vooris ever, dat cmtrent deze schilderij een aanlkacht is ingediend, terwijl dagelijks in dagbladen foto's worden opgencmen van be- kenoe persoonlijkheden, waardoor deze be- lachelijk worden gemaakt, zonder dat men ooit van vervolging hcort. r De kantcnnochter steldte de zaak uit tot Wocnsdag a.s.. om als nog als getiuge te dag- vaarden den directeur van de „Nieuwe Haar lemsche Courant", als den voor het versprei den verantwoordeliiken perscon. ONTSMETTING VAN VLASZAAD. Het wegvallen van ionge plantjes tenge- volge van. Botrytis of "Gloeosporium aantas- ting kan door ontsmetting van het zaad met eep dtei' hieronder genoemde droogontsmet- ters tot een zeer gering percentage terugge- bracht worden. Goed werkende en in ons land verkrijgbare mid'delen zijn Abavit B, Tutan en Uspulun droogontsmetter. Van deze middelen wordt per 100 K.G. zaad 250 k 300 gram gebimikt. Een eerste vereischte is, dat de ontsmet- tingsstof goed over het zaad verdeeld wordt. Dit gescbiedt het best in hiervoor in den han- del gebrachte droogontsmettingsapparaten. Men kan zich echter ook op de vblgende wijze behelpen. In ee-n ton brengt men op gelijken afstand 3 of 4 lijsten aan, die al naar gelang van de grootte van de ton hooger of lager worden gemaakt, Men vult het vat voor ongeveer ifi ge deelte met lijnzaad en voegt dan de benoo- digde hoeveelheid ontsmettingsstof erbij. Na sluiting van het vat, dat zeer secuur moet ge- schieden. wordt dlit gerold. Men kan de ton ook monteeren op een as en dus laten wer- ken op de wijze van een karnton. Omscheppen van het zaad met het ont- smettingsmiddel is beslist te ontraden. Niet alleen is de menging onvoldoende, maar de kans op verstuiven en daardoor op inade- men, waardoor vergiftiging kan optreden, is dan zeer groot. Ook al werkt men met een gesloten apparaat is het toch noodzakelijk de noodige voorzorgsmaatregelen, bestaande in bet houden van een doek voor den mond te nemen om inademen te voorkomen. Om stuiven tijdens het zaaien zooveel mo- gelijk te verminderen doet men goed het zaad eenigen tijd van te voren (pl.m. 14 dagen) te ontsmetten. De aandacht wordt er nog op gevestigd, dat het aanbeveling verdient om van ontsmet zaad, mits de kiemkracht goed is, iets minder uit te zaaien, daar anders de stand te dicht wordt, met als gevolg gemakkelijk legereai en later weer aantasting door Botrytis. Nadere inlichtingen worden gratis vw- strekt door den Plantenziektenkundigen Dienst te Wageningen en door de bij dien Dienst werkzame ambtenaren. BRANDEN. Gistermorgen om half vijf werd brand ont- dekt in de krijtmalerij van de Gebrs. Boe- kamp aan de Nieuwv Gouwe te Gouda. Slechts het ciak van de opslagplaats is ver- nield. De oorzaak van den brand wordt ge- zocht in het wegspringen van een vonk uit den electro-motor. Dinsdagavond omstreeks half acht is brand uitgebroken in de kapitale boerderij, toebehoorende aan baron Barbou De Roo- steen en bewoond door den landbouwer Kusrers te Susteren; 42 koeien, een aantal varkens en de geheele pluimveestapel kwa- men in de vlammen om. Te Heerenveen is gisteravond aan he. Achterom de kleermakerij van W. Brandsma door onbekende oorzaak afgebrand. DE GASCORRUPTIE. Geen onderzoek te Klundert De gemeenteraad van Klundert heeft in antwoord op een verzoek van den directeur van de gasfabriek aldaar, om een onderzoek in te stelkn naar de beweerde corruptie in hetbedrijf, zijn voile vertrouwen uitgesproken in dien directeur van de gasfabriek en het verzoek afgewezen. NOG GEEN BEKENTENIS AFGE- LEGD. De politie te 's-Hertogenbosch heeft, zcoal. getneld, den vermcedtel given dader van dec moordaanslag, aldaar gcpleegd, gearresteerd. Hetis de 19-jarige B. van R. Hij heeft geen bekentenis afgekgd. De jonge man neemt te- genover die politie een zeer onverschillige houding aan. Het slachtoffer is de 17-jarige J. van K. Haar toestand is nog steeds ern- stig. De oorzaak meet een liefdeskwestie zijn. TIEN KALVEREN VAN ACHT KOEIEN. De veehouder Schuurmans te Hardegarijp heeft van 8 koeien tien alle vrouwelijke kalveren gekregen, hetgeen wel als een uni- cum besehouwa kan word. n. MARKT- EN WINKELDIEVEN GEARRESTEERD. Dinsdagmiddag betrapte een rcchercheut op de wekemarkt aan den Goudechesingel le Rotterdam een vrouw, die van een kraam goed wilde stelen. De vrouw werd gearresteerd en in haar woning werd huiszoeking gedaan Daar vond men en plaatstroom-apparaatdat ■eenigen tijd geleden als gestolen werd opge- geven. Naar aanleiding van deze vondst zette de politie het onderzoek door en toen werd een groote partij manufacturer!, uit winkels en van marktkramen gestolen, gevon den. In verband met een en ar.der is ook de man van de vrouw aangehouden. DE BAAKSCHE BEEK. Het geoonibineerd college van het Water- schap De baaksche Beek heeft de mededee- ling ontvangen van don Minister van Binnen- landsche Zaken, dat voor de ontwateringswer- ken te rekentn valt op een rijkssteun van een vierde der kosten, begroot in totaal op een bedrag van 520.000. De provincie heeft het- zelfde toegezegd. De hooidwaterleiding is bijna gereed1, zoo dat met de zijieidingen lean worden begon- nen. Met de g&nfeente Arnlitm is een overeen komst gesloten omtrent het zenden van werk- loozen, die het werk zullen uitvoeren. DOODEL1JK ONGEVAL BIJ DE HOOGOVENS. Vermcedelij'k tengevolge van het we'Veron van de luchtremmen is een arbeider uit Vel sen op het terrein van de hoogovens t< IJmuiden onder een cokeswagen terecht geko men. Zijn hoofd werd nagenoeg geheel ver- brijzeid, zocdat de dcod spoedig intrad. INBRAAK BIJ DEN VELDWACHTER. Voor de Tjelsche rechtbank hebben gister terecht gestaan G. M. Solle en P. van Zwie- nen, beiden uit anderen hcofde gedetineerd. Hun was ten laste gelegd, dat zij in der nacht van 10 op 11 Maart 1927 hadden in- gebroken bij den veldwachter H. Bijl te Rumpt, daar een linnenkast opengebroken en uit een zijner brcelczakken e«i portemonnaie met inhoud hadden weggenomen. De eisch was t.'gen Solle zes jaar en tegen Van Zwie- ncn drie jaar gevanigenisstraf. De laatste werd vrijgesproken, de eerste tot drie jaar ge- vangenisstraf veroordeeld. KORTE BER1CHTEN. Ds. Diephuis te Oostwoud heeft be dankt voor het beroep naar de herv. gem. te Hekter. De heer mr. Duys heeft gister voor het eerst na zijn 'ziekte weer de zitting der Twee de Keener bijgewoond. Ds. H. Jansen te Oosterend (Texel) heft het beroep naar Tubbergen aangeno men. Twee personen te Amsterdam, die o. m. in een kkedingmagazijn aan de Nes en in de juwelierszaak van den heer B. Kan aan de Reguliersbreestraat aldaar inbraak pleegden en voor een belagrij'ke waarde aan goederen stalen, werden Dinsdag ieder veroordeeld tot een jaar en negen ma an d en .gevangenisstraf. Het O. M. had tegen ieder 2% jaar geeiscb'

Alkmaarsche Courant | 1928 | | pagina 7