Bevrijd U van die Rugpijn y Stadsnieuws Telegram men Tijdschpiften Hunst Sport Rugpijn waars-chuwt u, dat uw nieren ver- zwakt kunnen zijn. Uit rugpijn blijkt dan, dat °'ij een s-pe-.ifiek mermiddd di-ent te ge- hruiken cm deze belangrijke levensorganen 1 versterken. Waag u niet aan uitstelBe- gm onmiddellijk Foster's Rugpijn Nieren pillen te gebruiken. Dit middel kan aan die nieren nieuwe kracht geven, zo-rg dragen voor goede bloedzuivering, en rugpijn, blaas- stoornissen, waterzuchtige zwellingen, pijn in de spieren of gewrkhten, matheid, vermoeid- heid, zenuwachtigheid, duizeligheid en urine- stoornissen doen verdwijnen. Tal van manoen en vrouwen, die geduren- de de laatste 25 jaren leden aan nierkwalen en de pijnlijke verschijnselen daarvan, ge- tuigden, dat Foster's Pillen hun kracht en gezondheid herstelden. \arzel met! De werking van dit specif ie- ke middel is rechtstreeks op de nieren ge richt, en als deze organ-en goed werken, wordt het bloed behoorlij-k gezuiverd en krachtig. Daarom worden Foster's Rugpijn Nieren Pillen dan ook algemeen aanbevolen tegen rheumatiek, lendepijn, ischias, rugpijn en andere ernstige gevolgen van nierzwakte. Verkrijgbaar (in glasverpakking met geel etiket let hier vooral op) bij apotheken en drogisten a 1.75 per flacon. OP HEETERDAAD BETRAPT Gisternacht hoorde een agent van politic, die surveilleerde in de Newtonstraat te Den Haag, eenig gestommel in het pakhuis op No. 248, een bergplaats van een groentcn- koopman. De agent stride zich verdekt op en zag weldira een man te voorschijn konien met een zak bij zich. In dien zak bleken bus- sen groenten en vier levende konijnen te zijn. De aangehoudene, die in het bezit was van inbrekerswerktuigen, is een 37-jarige oude bekende van de politie. ONTTREKKEN AAN BESLAG. De Buitengewone Kamer der Rechtbank te Amsterdam heeft gister vonnis gewezen in de strafzaken tegen een bewoonster der Quellij-nstraat en een kapper, die zich te ver- antwoorden hebben gehad wegens het opzet- telijk toelaten, dat goederen opzettelijk wor den onttrokken aan het daarop gelegde wet- tige beslag. In beide gevallen had men den deur- waarder, die wegens belastingschuld beslag iwarn leggen, opmerkzaam gemaakt op het leit, dat de goederen niet toebehoorden aan k belastingschuldigen, maar aan den m-eu- belmaker, van wien zij ze in huurkoop had- den. Niettemin was de deurwaarder overg-e- gaan tot het leggen van het beslag, de beide verdachten aanstell-ende tot bewaarder. De vedachten waarschuwden hierop den meu-bel- maker, die de hem in eigendom toebehoo-ren- de meubelen liet we-ghalen. Het 0. M. had gevorderd resp. f 50 boete of 20 dagen en 25 boete of 10 dagen bech- tenis. De Rechtbank achtte het feit wettig en overtuigend bewezen, doch niet strafbaar en ontsloeg de verdachten van alle rechtsvervol- ging. HOOG WATER. In Devemter heeft het IJselwater nagenoeg zijn hoogsten stand in deze hoogwaterperiode bereikt. Er was gister nog 7 c.M. was, zoo- dat de Wor-p er nu diep onder gang en ook die Weile overstroomde. De schipb-rug kom nog blijven liggen, hoewel extra-maatregelen noodig war-en om het verkeer veilig te doen doorgaan. Het binnenwater is gevaarlijk hoog, waardoor de landerijen zeer onder den toestand te lijden hebben. Nu de bovenrivieren val melden, acht men voorloopig het gevaar geweken. In de laatste 24 uren is de Waal bij Nij megen een -halven- meter gevallen. Stand gis teravond 11.40. (middelt 8.6) M. pi. N.A.P. De kade bij de gewone plants van het, veer is weer vrij van water. Nu de Boven-Rijn sterk blijft vallen, kan de hoogwater-p-eriode als geeindigd worden beschouwd. Bolsbeek en Schlpbeek. Men meldt uit Markelo: Het water van Bolks- en Schipbeek is se- •iert Zondag ongeveer een meter gezakt. De werstroomde landen liggen weer grooten- ieels droog. HET ONGELUK IN DE VAN BAERLESTRAAT TE AMSTERDAM. De toestand van het meisje, dat in de Van ^aerlestraat bij de aanrijding door een post- auto het ernstigste werd getroffen en die in het Wilhelmina Gasthuis wordt verpleegd, is slechts weinig verbeterd. De verwondingen die zij behalve de her- senschudding heeft opgeloopen zijn van min der emstigen aard. HET HULDEBLIJK AAN DE KONINGIN-MOEDER VAN DE NEDERLANDSCHE VROUWEN. Een der leden van het hoofdeomite voor bet huldeblijk schrijft ons In Januari 1929 zal het vijftig jaar gele- den zijn, dat onze algemeen beminde en ge- eerde koningin-moeder haar voet op Neder- landschen bodem zette, en door haar huwe- lijk met koning Willem den Derde onze Koningin zou worden, de eerste Nederland sche Vrouwe. En nu na een halve eeuw weten wij alien, hoezeer onze koningin-moeder cr in geslaagd is een der onzen te zijn. Wie wij ook zijn, hoog of laag, rijk of arm, jong of oud, wij voelen het, de koningin-m'ceder staat midden in ons leven. Aan „alle dingen waarin een klein land groot kan zijn" (een van haar af- kemstig gevleugeld woord), gaf zij haar belangstelling, en er was veel, dat haar mo- reelen en daadwerkclijken steun kreeg. Meer bevoegden zu"en schrijven over alles wat wij de Koningin-Moeder te danken hebben, als Kon'ngin en als Regentes, als die Moeder onzer geliefde Koningin, wij vrouwen eeren haar bovena! om het voorbeeld, dat zij ons gaf, om de deugden, die een sieraad zijn van iedere vrouw, tot welken kring van de maatschaopij zij ook moge behooren. Een voorbeeldige echtgenoote en moeder, dat voorbeeM gaf H. M. ons, van het glazen huis nu. waarin koningen wonen. Maar er was meer, dat haar zoo algemeen de h.efde en de hoogachting deed verwerven van alle klassen der maatschappij. Het ge- neim van die liefde lag dieper, het was als Prmses uit het s^p»ookje, die bewees een ware prmses te zijn, omdat zij fijner voelde dan ieder ander. Zoo was er troost voor Ve- len, in het medevoelen met de nooden en de zorgen van het dagelijksch leven. Door haar vriendelijkheid des harten bracht H. M. zon en warmte in menig gemoed, haar begrijpen van menschelijke verlangens en wenschen tooverde bloemen op menigen levensweg. Toen de koningin-moeder haar intrede deed als jonge gemalin van den koning, zei een oud vrouwtje, dat een plaatsje had ver- overd op een der grachten, te Amsterdam: „God zegene je lieve gezicht". En nu na vijftig jaren zeggen wij het haar na. Want de koningin-moeder bracht zegen, al die jaren lang, in ons dierbaar vaderland. DE FASANT. Het Staatsblad No. 31 bevat het kon. be- sluit van den Hen dezer, ter uitvoering van art. 1, derde lid, der Jachtwet 1923. Hierbij is bepaald, dat de fasanten zullen worden gerekend te behooren tot het wild in het ge- heele rijk met uitzondering van de gemeen- ten Castricum, Egmondbinnen en Egmond aan Zee. Dit besluit wordt herzien v66r 1 Maart 1929. OONTRACT-ACTIE SIGAREN- INDUSTRIE. De vier samenwer-kende organisaties in de sigarenindustrie hebben aan het Verbond van vereenigingen van sigarenfabrikanten in Nederland in de nieuwe af te sluiten collec- tieve arbeidsovereenkomst o.m. de volgende wijzigingen voorgesteld: verbod van arbeid der gehuwde vrouwen, verbod voor de leden- werkgevers om ongeorganiseerd personeel in hun dienst te nemen, invoering eener vacan- tieregeling en wel voor 1928 dlrie dagen, eene loonsverhooging van 1.50 voor de vorm- silgarenmakers in een derde klasse plaats in den prijs van 7, 8, 9 en 10 cts., met 0.75 vesehil voor elke prijisklasse. HET OONFLICT IN HET KLE EDI NO- BE DR'IJF. Te Nijmegen is een conflict ontstaan bij de firma's Spier en Roelofsen, met uitsluiting tot gevolg. In een Donderd'agavond onder leiding van den beer Voorthuyzen uit Utrecht gehouden vergadering van de uitgeslotenen bij genoem- de firma's werd medegedeeld dat alle bij de staking beirokken kleermakers zich als lid bij een van de twee bonden in de heerenikleeding- indUstrie hebben laten in'schrijven, zoodat de georganiseerde werkgevers aan dezen geen werk meer mogen geven. ST A AT SG AR ANT IE S VOOR UITVOER- TRANSACTIES. Blijikens mededeeling van den minister van financien is het zijn voornemen over te gaan tot opiheffing der regeling to het verleenen van gedeeltetij'ke staatsgarantie voor uitvoer- transacties, vastgesteld 30 Jan. 1923 en dat in verband daarmede na 31 Dec. 19 2'8 geen staatsgaranties meer zullen worden verleend. ACCIJNS O'P GEDISTILLEERD. Een commissie van onderzoek in zake accijns-verlaging op gedistii- leerd. De minister van finanden heeft een com missie ingestdd, ter ovexweging van de vraa,g of verlaging van den aocijns op ge- distilleerd uit een oogpunt van drankbestrij- ding ook thans nog moet worden ontraden, en zoo neen, hoever in deze behoort te worden gegaan. In deze cotmniissie zijn benoemd tot lid- voorzitter de beer F. W. J. Ligtenberg, di- recteur der directe belastingen enz. te Den Bosch; tot lidLsecretaris de heer T. de Jong, inspecteur der belastingen enz. bij het De- partement van Finanden te Den Haag; tot leden de heeren B. de Brey, inspecteur van de volksgezondheid voor de drankbestrijding te Den Haag; J. J. A. Houfoen, Brede; ir. W. 1.. van Leeuwen, president-directeur der Ned. Gist- en Spiritusfabriek te Delift; ds, A. J. Montijn, predikant te Utrecht; J. Po- lak te Den Haag en T. v. d. Woudc te Am sterdam. FABRIEKSDIEFSTALLEN TE LEIDEN. Aan de Hollandsche Constructie Werk- plaatsen te Leiden werden sedert geruimen tijd gereedschappen en meer of minder kost- bare voorwerpen vermist, zonder dat er was ingebroken. Na talrijke nasporingen ook door de politie, viel de verdenking op een 66-jarig werkman der fabriek, zekeren J. B. J. Bij een huiszceking werd inderdaad het verdwenene teruggevonden. Verdachte, die de diefstallen bekende, ver- kiaarde het gestolene in de schafturen te heb ben verzameld om het des avonds onder !zijn kleeding mee naar huis te nemen. Met het oog op's mans leeftijd is hij niet ter bescbik- king van de justitie gesteld doch wel in pro- ces-verbaal tegen hem opgemaakt. DE 100STE LEONTIENTJE. Gisteravond gaf het Vereenigd Rotter- damsch Hofstad Tooneel in den Kon. Schouw burg te 's-Oravenhage de lOOste voorstcJX'g van Leontientje. Voor de vertolkster van de titelrol, mevr. Annie van der Lugt Melsert-van Ees en voor Cor van der Lugt Melsert waren er mooie bloemen. „JENEVER-AUTOMATEN." Het Haagsche Vo'k heeft onlangs de aan- dacht gevestigd op de automaten, die in ver- schillende cafe's in Den Haag bestaan, waar in de bezoekers geld kunnen gooien en daar eventueel penningen voor terug ontvangen, waarvoor zij bij den kastelein drank kunnen krijgen. De drankwet-politie wilde, zoo schrijft het blad thans, graag ingrijpen, doch er bestond geen vonnis, die haar het reeht kon geven, de automaten in beslag te nemen en verder te verbieden. Thans is echter dit vonnis gevallen en de politie is zoo spoedig mogelijk haar strooptocht in de verschillende cafe's be- gonnen. Reeds zijn er tien jeneverautomaten in beslag genomen en de campagne duurt voort tot de laatste verdwenen is. EISE EISINGA. Plannen voor een monument. Op 27 Augustus van diit jaar zal het een eeuw geleden zijn, dat de vermaarde Frie- sche sterrekundige Eise Eisinga overleed Eisinga. die in 1744 te Dronrijp werd ge- boren, heeft te Franeker zijn beroemd pla netarium vervaardigd, dat in 1781 gereed een groot gedenkboek verschijnen, samenge- steld door de heeren Havinga, dir. W. E. van Wijk en J. F. M. G. d'Aumerie. Voorts bestaat het plan, te Franeker een monument op te richten. Een plaatselijik comite is tot dit doel gevormd onder voor- zitterschap van den beer M. G. die Kruyff, benevens een algemeen eere-comite, waarvan de commissaris der Koningin in Friesland, mr. P. A. V. baron van Harixma thoe Slooten het voorzitterschap heeft aanvaard. KORTE BERICHTEN. iDe rechtbank te Winschoten heeft ver- oordeeld- D. 22 jaar, scheepsklinker te Veen dam, die terecht stond terzake het veroorza- ken van den dood van Gerrit Smid, die om- dersteboven werd gereden in woeste vaart met een fiets, tot een maand voorwaardelijke gevangenisstraf, met een proeftijd van 3 jaar De eisch was acht maanden voorwaardelijk. De landbouwer J. Beverborg te Lonne- ker wordt vandaag 101 jaar. De Bond van kaasproducenten te Gou- da heeft aan de Tweede Kamer een adres ge- zonden met het verzoek het wetsontwerp tot bescherming der keramische industrie niet aan te nemen. Minister Waszink vertoefde gisteren te Haaksbergen ter bezichtiging van een lager Onderwijssc'hool aldaar. Bij de in aanbouw zijnde cementfabriel te St. Pieter bij Maastricht is gisteren de ar- becider Huigen uit Maasbracht bekneld ge- raakt tusschen een kipkar en een pilaar en aan de bekomen inwendige kneuzingen over- leden. Minister Koningsberger brengt Woens- dag een bezoek aan Heemaf te Hengelo, waar met een der eiectrische locomotieven proefritten zuilen worden gehouden. Sinds eenige weken werd te Weesp ver mist de schuitvnvoerder P. Hoetmer, wiens geladen schuit gemeerd lag aan die Hembrug. Gisteren werd zijn sfoffelijk overschot daar ter plaatse gevonden. Tijdens de land- en tuinbouwtentoonstel- ling vanwege de Hall. Mij. van Landbouw te Medembiik (11—15 Sept.), zal een interna- tionale harddi'averij worden gtohuden op 11 September. Goncours-hippique en hetspring- concours (voor boerenpaarden) zijn bepaaid op 15 Sepember. Gistermiddag geraakte te Passart Nieuwcniiag.n nabij de staatsmijn „Emma" het 7-jarig zcontje B. van Krammen spelen- derwijs onder een zwaar met steenen beladen vrachtauto der Sittardsche Steenfabriek. Het knaapje was onmiddellijk dood. De rijks- en gemeentepoiitie heeft giste ren in hit Eenerveld te Roden (Dr.) bij ze keren B. V. een complect distilteertoestcl van groote afmetingen in beslag genomen. De in- richtig was in voile werking. Gemeld wordt, dat de Nederlandsche sleepboot „Susan Elisabeth" in een dichten mist op e.n pijler van de spoorbrug bij We- sel is geloopen. De boot brak in tweeen en zonk binnen eenige minuten. De geheele be- manning is gered. De politie te Arnhem heeft aangehouden zekeren B., filiaalhouder van de firma F. te Oosterbeek, die verdacht wordt van verduis- tering van bijna 10001, gepleegd in den loop van eenige maanden. Van het geld is niets meer over. Op verzoek is eervol ontslagen, met dank voor de bewezen diensten, dr. H. Snel len, hoogleeraar aan de Rijksuniversiteit te Utrecht. nieuws was. Ter izeleaenbeU van het eeuwfeest zal, Hen, die gehonden zijn door een coTIectie! arbeidscontract en de oplossing van derge- lijke geschillen door arbitrage of door de beslissing van een speciaal arbeidshof waartegen geen beroep mogelijk is. ITALIAANSCHE ONTSTEMMING. ROME, 25 Febr. In verband met de verklaring in het Oostenrijksche parle- ment, hebben verschillende Italiaansche afgevaardigden gisteren onmiddellijk in- terpellaties gericht tot Mussolini in zijn functie als minister van buitenlandsclie zaken. De interpellanten vragen om zijn mee- ning te weten, over de van haat vervulde manifestatie in de jongste zitting van de Oostenrijksche Kamer en omtrent de leu- gencampagne die door verantwoordelijke Oostenrijksche personen tegen de toepas- sing van de Italiaansche wet in de Itali aansche provincie Balvano wordt gevoerd. De onaerteekenaren van de interpellatie vragen verder of deze manifestatie niet een ontoelaatbare vorm van interventie in binnenlandsche aangelegenheden van Ita- lie van de zijde van een buitenlandsche mo- gendheid vormt. Gemeld wordt, dat Mussolini in het be gin van de volgende week persoonlijk in de Italiaansche Kamer op deze interpellatie zal antwoorden. Zijn verklaring wordt met groote belang stelling tegemoet gezien. De bladen bevat- ten felle artikelen tegen de redevoering in de Oostenrijksche Kamer. ZUID-SCHARWOUDE. In het verslag van de vergadering der Coop. Boercnleenbank, in de Alkmaarsehe Cou rant van Vrij dag werd genoemd de naarn van H. de Jong. Dit moet zijn C. de Jong. STOMPETOREN. Donderdagavond vergaderde de afdeeling Schermeer en Omstreken van Het Witte Kruis bij den heer Renses, alhier. Na verwel- koming door den voorzitter, den heer H. He- ringa en lezing der notulen door den secre- taris, den heer D. Huyser van Reenen, volg- de mededeeling der ingekomen stukken, die grootendeels voor kennisgeving werden aan- genomen. We vernamen o.a., dat het aantal leden met 8 vermeerderd was. Hierna deed de penningmeester, de heer C. Kramer Glijnis, rekening en verantwoording over 1927. Het totaal der ontvangsten was 239.95, dat der uitgaven 177.48, zoodat er een batig saldo was groot 61.57. De heeren D. de Boer Dz. en J. de Wit gingen de overgelegde stukken na en bevon- den alles in orde, waarna dank gezegd werd aan penningmeester en commissie. Vervol- gens werd de begrooting voor 1928 opge maakt. Na gehouden rondvraag, die niets ople- verde, sloot de voorzitter de vergadering. OUDORP. Aan den dlenstpiichtige H. Winters, uit deze gemeente, is vrijstelling van den dienst- plicht verleend. WIJK AAN ZEE EN DUIN. Aan den dienstplichtige J. Pel, uit d'eze gemeente, is vrijsteiiing van den dienstplicht verleend. KIND DOOR EEN AUTO GEDOOD. HOENSBROEK, 25 Febr. Gistermiddag werd de negen-jarige J. N. door een vracht auto gegxepen en letterlijk door midden gereden. De chauffeur S. is gearresteerd, DOOR EEN AUTO GEGREPEN. HEELSUM, 25 Febr. Gisteravond werd die 56 jarige heer van Westering, oud- burgemeester van Veenendaal, bij- het u-it- stappen van de tram te Heelsum, door een auto gegr-epen. Hij bekwam een drievoudige been- en schouderbreuk en verschillende kwetsuren, die onmiddellijke opname in het zi-ekenhuis noodzakelijk maakten. COLLECTIEVE ARBEIDS- OVEREENKOMSTEN. STOCKHOLM, 25 Febr. De Zweedsche regeering heeft gister bij den Rijksda-g het wetsontwerp ingediend inzake de wet op de collectieve arbeidsovereenkomsten en de in- stelling van een arbeidshof. De voorsteilen omvatten een verbod van staking, die voortspruit uit iuridische geschillen voor SOLI DEO GLORIA EN O. D. I. S. Men schrijft ons: Vrijdagavond gaven de Chr. Muziekver- eeniging „Soli Deo Gloria" en de Chr. Gym- nastiekvereeniging ,,0. D. I. S." een gecom- bineerde uitvoering in het „Gulden Vlies". Toen Ds. Verwaal, die de leiding van de zen avond in handen had, na het zingen van psalm 68 vers 10 met gebed had geopend, opende „Soli Deo Gloria" het programma met de „Helden der Zeemarsch" van Hart- mann. Deze marsch, die onderleiding van den heer Jb. ter Hall van den Helder op prettige en beschaafde wijze werd ten gehoo- re gebracht, bracht direct de stemming erin. Nadat „Soli Deo Gloria" voorts nog „Fleurs des Bois", Fantaisie door W. van Perck en „Confiance", ouverture van Ch. Volke on zeer verdienstelijke wijze had uitgevoerd, was het de beurt aan O. D. I. S. De dames- afdeeling, welke met staafoefeningen het eerst optrad bewees, dat de leiding bij den instructeur, den heer Jb. Heijnis, in goede handen berust. Daar de dames-afdeeling toch pas acht maanden bestaat, was dit nummer te roemen. Voor de pauze traden voorts nog op de adspiranten met ruitspringen, halteroefenin- gen, vrije- en orde-oefeningen en standen. Na de pauze bracht de pantomine „De verstrooide Professor of Studentenwraak" de lachspieren danig in beweging. De heeren-afdeeling van O. D. I. S., wel ke vervolgens een nummer „vrije oefeningen uitvoerde bewees dat ook onder haar goede krachten schuilen. Nadat de dames en heeren van O. D. I. S. nog enkele oefeningen ten beste hadden gege- ven werden de talrijke aanwezigen verrast op een met daverend applaus beloonde voor- dracht van den jeugdigen Jan Ooievaar, ge- titeld „Een Droom". „Morgengebed van Mendelssohn en „Maidenroslein" van Werner door een koper- kwartet uit S. D. G. ten gehoore gebracht, kwamen in de zaal bijzonder tot hun recht. Nadat „Soli Deo Gloria" vervolgens nog „Religioso", Marche de Procession van J. Martin, La Belle IJslande, Fantaisie Histo- riette van F. Mourgue had uitgevoerd en het programma met 't Juttertje, een pittigen marsch van den directeur, den heer Ter Hail had gesloten, werd de avond circa 12 uur door Ds. Verwaal met dank aan de aanwezi gen voor hun goede opkomst (de zaal was tot in alle hoeken bezet) en met dank aan de beide vereenigingen voor het gebodene met dankzegging gesloten. HERDENKING S-AV ON D PROF. J. VAN REES. Gisteravond had een comite, g-evormd uit die I. O. G. T., A. N. G. O. B„ J. G. O. B. en N. B. A. S. en herdenkings-bijeenko-mst voor wijlen prof. J. van Rees georganiseerd, waar als spreker optrad de heer A. Martinus uit den Haag, bondsvao-rzitter van den A.N. G.O.B. In zijn kort .openingswoord sprak de heer Kemp, ais voorzitter van het genoemd comite, ■zijn teleursteiling uit over de kleine opkomst, waarna hij het woord gaf aan den spreker. Deze ving aan met te zeggen hoe moeilijk het voor de meesten was geweest om te besef- fen dat de zoo algemeen bekende en gelkfde prof, van Rees werkelijk was heeogegaan. Hij was een mensch in den besten zin van't woord, die zich geheel stelde in den dienst van de menschhheid. Wij zijn hier, aldus spr., om te getuigen van onze groote liefde voor dezen man, tnaar bovenal om ens voor te nemen verder te strij- den in zijn geest. De heer Martinus ging in korte trekken het werkzame leven van prof, van Rees na. Reeds op 24-jarige leeftijd hebaalde hij het professoraat, doch hij was niet enkel weten- schapsmensch, hij was een der weinigen, die de vruchten der wetenschap aan de mensch- heid brengen. Niet alteen was hij een yoorman in de beweging der Goedie Tempelieren en A.N. G.O.B., o-ok de jeugdbeweging, economische vraagstulcken, het anti-militairisme, humanis- me en vegetarisme hadden zijn onverdeelde belangstelling. Hij voelde dat de sociale toe- standicn verbetering behoefden en hij, die religieus-socialistisch voelde, noemde zich wel eens christen-anarchist. Zijn geheele leven kenmerkte zich door zijn weten, willen en werken. Ete groote wetenschap van prof, van Rees ded hem duidelijk den verwoestenden invloed van den alcohol zien en uit dezen weten schap ontstond met zijn krachtigen wil een werkzaam leven. In den grooten strijd1 voor betere maat- schappelijke tcestanden was hij generaal en soldaat tegelij-k. Naast een groote voorzichtigheid in zijn oorded, kenmerkte van Rees zich door een even groote koppigheid en vasthoudendheid. Vol eerbied herdenken wij het onzaglijk wt?rk, dat nog door Hem in Indie, na zijn 70e jaar is verricht, waarbij hij in al zijn vast houdendheid die m-oeilijkheden overwon en zijn beginselen propageerde. Alles wat door prof, van Rees verricht is, deed hij geheel belangeloos en zelfs veel van zijn geld offerde hij voor de beweging, waar voor hij immer met een blij optimisme ar- beidde. Hij was een kracht in het leven van menigeen, doch nu is zijn taak volbracht. Laten wij ons voornemen in zijn geest ver der te gaan en vooral zooals hij, die alle din gen zag in een groot verband, probatren dik- wijls wat minder bekrompen te zijn. Uit iedere daad die prof, van Rees verrichtte, sprak zijn groote liefde voor de menschheid. Spr. eindigde zijn betoog met de aanhaling van het versje over de groote liefde van hun meester door de leerlingen van prof, van Rets op zijn graf gezongen. Na een woord van dank aan den heer Mar tinus en ook aan de beide N.B.A.S.-ers, die voor en na de rede van den spreker voor mooie muziek hadtLn gezorgd, sloot de heer Kemjp met een opwekkin-g om de gesprok n woorden in den geest van prof, van Rees in breedere kring uit te dragen, deze herder kingsavond. AMSTERDAMSCHE AARDAPPEL- PRIJZEN. AMSTERDAM, 25 Febr. 1928. Op fle heden gehouden aardappeienmarkt waren de prijzen onveranderd. Geen aanvoer. De Waterkampioen van deze week bevat allereerst van de hand van A. L C. Rambon- net een artik-el, gericht aan alle Nederlandsche zeilers over de a s. Olympische zeidwedstrij- den. G. K. schrijft over onze scullers, in ver band met die spelen en Jan vangt een reis- verhaal aan, getiteld „Naar de kusten der Vikingen." M. L. Veldbuyzen en Ir J Loeff vervolgen hun artikels over Scheepsbouw en Het winter- werk aan de boot. Onder de rubriek buiten- land wordt met enkele waardterende woor den de onlangs overleden Carl Busley her- dacht, terwijl in de rubriek De Uitkijk allerlei wetenswiaardigs uit de zeilwerei-d vermeld staat. Verschillende mooie foto's verfraaien dit nummer. VOETBAL. Morgen zal naar men hoopt het voetbai- programma weer een eind op kunnen schie- ten,°want sommige clubs hebben nog heel wat wedstrijden te spelen. In 2 A. is V. S. V. uitgespeeld en moet Alcmaria nog zes wedstrijden spelen Wel een- verschil. Alcmaria ontvangt morgen West Frisia dat nog steeds doorgaat voor een der zwaar- ste elftallen uit 2 A gezien de gunstige plaats dier En-khuizers op de ranglijst. Alcmaria zal het dus wel zwaar hebben, maar toch behoorc een overwinning tot de mogelijkheden en wij twijfelen niet of het geheele elftal zal er voor werken. De andere wedstrijden zijn: Hollandia H. R. C., K. F. C.-D. E. C. en Z. V. V.- W. F. C Alcmaria II m-oet op bezoek bij het tweede elftal der Stormvogels, dat in deze afd. heel sterk is. Belangrijke eerste klas on-tmoetingen voor morgen zijn: AjaxHilversum, Excelsior D. F. C., V. O. C.—Edo, V. U. C.—U. V. V Feijenoord—Bl. Wit, Ad-o—Stormvogels, H. F. C.Sparta, Z. F. C.H. V. V. DotoEnsehede, Z. A. C.A. G. O. V. V, E. BoysGo Ahead, NoadWilhelmina, B. V. V.Philips, LongaRoermond, N. A C—Willem II, M. V. V.—Eindhoven., G. V V.G. V. A. V., AchillesVelocitas, Fries- landVeendam en Leeuward-enMerdes. VOORDRACHTAVOND JACQUELINE ROYAARDS-SANDBERG. GisteravonJ heeft mevrouw Jacqueline Royaa-rd-sSa-ndberg in de Unie een voor- drachtavond g-egeven. Besch-ikkend over een melodieuse stem, rustig en beheerscht, zonder tot koelheid te vervallen, i-ntegendeel bijna steeds den juis- ten toon treffend, wist zij vaak aan de door haar voorged-ragen verzen de noodige dra- matische expressie te geven, zonder het rhythme te storen de verzen statig en gol- vend houdend. Reeds met het derde bedrijf uit de Gijsbrecht van Amstel, de d-room van Badeloch en aan het slot de Rei van Klaris- sen boeide zij door haar voorname dicti-e, waarmed-e zij, zonder te acteeren, toch de felie bewogenheid van dit fragment uit Vondels drama voelbaar maakte. Een speeisch liedj-e van Bredero vertolkte zij met zwier, wellicht echter iets te snel, waardoor in tegenstelling met dat van Von dels alexandry-nen, Bredero's jamb-ische rhythme met zijn k-orten sla-g te veel verwaar- loosd werd. Naast het genoemde Vondeifragm-ent was voor de pauze wei het beste „Gebroken Kleuren" uit „De nieuwe Geboort" van Hem riette Roland-Hoist. Het fij-ne enjambeerende, vaak zich over verscheidene regels uitstrekkende rhythme bleef hier veelal goed b-ehouden. Slechts af en -toe ging het teloor en zweemd-en de moei- lijk-e verzen naar proza, werd de rhythmi-s-che indeeling te v-eel uit het oog v-erloren Na de pauze hervond mevr. Royaards den gedragen breeden toon, de warmte en de gevoelvolle expressie in Boutens' „Beatiijs'' Dit kinderlijk-eenvoudige, verwonderlijk. teere ged-icht zal z-eker wel niemand gaarne, ondan-ks de overbekendheid, gemist hebben van het programma. Tot slot v-ertelde de voord-rachtkunstenares -een tweetal sprookj-es van Andersen, in de vertaling van Martha van Fed envan Vloten, waarmed-e zij eveneen-s een welverdiend suc- ces verwierf. Zoo heeft dus deze deciamatieavond veel te genieten g-egeven. Toch moet het voor hen, die mevr. Royaards reeds ken-d-en als decla- matrice, een even groot genot geweest zijn, haar opnieuw te hooren, als het voor hen, die niet in deze omstandigheden verkeerden, een genot moet zijn geweest, haar als zoodani-g te 1-eeren kennen. Gaarne zien wij mevrouw Royaards in Alkmaar terug. fOedeeUrlnk petnrnpeerd

Alkmaarsche Courant | 1928 | | pagina 11