DAOBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. t Dagelijksch overzicht. Buifeniansi No. 49 Dit tfummM besfaaf off 2 bfa'den. Honderd dertigste Jaargang. 1928 Deze Courant wordl ELKEN AVOND, behalve Zon- en Feesfdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs bij vooruitbetaling per 3 maanden voor Alkaaar fZ,— franco door let geheele Rijk /2.50. Afzonderlijke en bewijsnnmmers 5 cents. PRUS DER OEWONE ADVERTENTlfeNi Per rege! /0.25, bij groote contracten rabat. Groote letters naar plaafsrafmfe. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdrukkertj v/h HRRMa €08TlfR ft Voordam C9. Dte&cieuri G, O, KRAK. MAAXDAG Telef.nr, Administratie 3. Telefoonnr. RedactSe 33. Postgiro 37060. Hoofdredacteurr Tj. N- A DEM A. EEN DREIGEND CONFLICT. Italie en Oostenrijk. Hoe Italic Zuid-Tirol regeert. Oostenrijk sche protesten. De gezant te Weenen naar Rome ontboden. De terugroeping waarschijnlijk? Eensklaps werd Zaterdag de wereld gc- dwngen zich bezig te houden met Zuid- Tirol, het na den oorlog bij Italie ingelijfde Oostenrijksche gebied, Het officieuse Itali aansche persagentschap Stefani had nl. een spoedig bevestigd gerueht verspreid, dat de gezant te Weenen naar Rome was ontboden naar later bleek, om inlichtingen te vcr streleken over de anti-Italiaansche beslissin- gen in den Oostenrijkschen Nationalen Raad en den Tiroolschen Landdag. Deze daad was Mussolini heeft ongerust- heid verwekt. In Tirol was ini den Landdag de laatste maanden1 geprotesteerd tegen de politie, die door Italie gevoerd wordt om het op Oosten rijk veroverde, geheel en al Duitsche gebied volkomen Italiaanseh te maken. Deze protes ten gingen gepaardl met een verwijzing naar het vredesverorag van St. Germain, waarbij Italie beloofd had, de Oostenrijksche bevel ling van het geannexeerde gebied zooveel mogelijk in haar national© eigenaardigheden te ontzien. Italie heeft echter geen woord gehouden. Vooral onder het fascistische regime zijn de pogingen tot ver-italiaansching met hardoek- kigheid voortgezet en de Zuid Tiroolsche be- volking had daarvan duchtig te lijden. Zoo kwam het dat niet alleeni in den Ti roolschen Landdag, doch ook in den Oosten- rijkschen Nationalen Raad redevoeringen gehouden werden over de situatie in Zuid Tirol- en er waren zelfs stemmen, die ernstig aandrongen op een protest bij den Volken- bond, omdat Italie niet voldeed aan zijn bij de vredesverdragen gegeven beloften. De Bondskanselier, mgr. Seipel, antwoord- do daarop dat men niet in staat was tegen de Italiaansche methoden ook maar het minste tedoen, omdat men niet gerechtigd was zich iebemoeien met Italie's binnenlandsche aan- gelegeiheden. Het blijkt dus dat Seipel alle mogelijke moeite gedaan heeft zijn licht geraakten na buur zooveel mogelijk te ontzien, maar niette- min is men in Italie hevig verontwaardigd. Dit schijnt echter grootendeels aan het slechte geweten der Italianen te danken te zijn. Men weet heel goed, dat men den Zuid- Tirolers onrecht aandoet en een min of meer openlijke terechtwijzing is dan nooit erg aan- genaam. Veel zal er inmiddels niet ter lotsverbete- ring van de Zuid-Tirolers gedaan worden, vooral omdat men geen beroep durft te doen op den Volkenbond. De machtige positie die Italie in den Vol- tenbondsraad inneemt, belet den Volkenbond uiteigen beweging stappen te doen. Het heeft er ook machtige vrienden: Engeland dat met Italie in verband met de noodzakelijkheid om alle wrijving in de Middellandsche Zee te voorkomen, naar het behoud van de goede betrekkingen streeft, en Frankrijk, dat veel- belovende toenaderingspogingen is begonnen en bovendien zoozeer gekant is tegen de „Anschluss"-politiek van Duitschland en Oos tenrijk dat het geen vinger voor de Duitsche minderheid zal uitsteken. Het wachten is nu, op Mussolini, die in 't begin van deze week, naar aanleiding van een door een fascistisch afgevaardigde inge- diende interpellatie, een officieele verklaring zal afleggen In sommige kringem vermoedt men, dat een terugroeping van den gezant te Weenen vol- gen zal. De jeugd en de ver. staten van Enropa. Het valt niet te ontkennen, dat de tegen- Wordige samcnleving veel, zoo niet alles, te Knschen overlaat. Wanneer, zooals wordt taveerd, de maatsdhappelijike voortuitgang ™jd bij die der individueele ontwikkeling ten achter staat, dan is in deze periode de maat- schappij zeer acfhterlij'k, of het gros van het nensclhdom staat nog op een zeer laag (aveau. Die maatschappij, aldus de Avondpost in en volgenid artikel over de Vereenigde Staten Van Euroipa, is het werk der opeenvolgende Wachten en nu doet zich het vreemde ver- schijsnsel voor, dat nu wij, de oud'eren, die meegewerkt hebben aan en voor den janboel, s^n kans meer zien het herstellinigswerk tot «n goed einde te brengen, wij een beroep ®>en op de jeugd. Aan de eene zijde dus een zich hoopvol ernen tot de jeugd, aan den anderen kant n atgeven op de moderne, losbandige jeugd met het oog op de zelfstandig- w jeugd prijzen of laken, die jeugd e'gen gang. Een deef werpt zich I n ver angt vrijheid, veranderde be-grippen anaA°rja°Pvoeding, kunst, religie enz.een ®el neemt het leven zooals het zich 3? FEBRUARI aan haar voordoet. De hedendaagsclhe jeugd danst, gaat uit, haa'kt naar alle genotmiddelen en de harmo- niet tusechen kousen, dassen e.d. gaat haar meer ter harte dan de harmonic in Europa. Waren wij ouderen in onzen tijd beter? Wij had den geen auto's, bioscopen, dancings, radio e.d. en moest-en ons tevreden stellen met andere vermaken en ontspanningen, geen be- giselverschil dus, slechts een gradueel. Ik wil het zoogenaamd moderne jeugd'leven niet in bescherming nemen, ik wil slechts wijzen op het onbillijke om, wanneer wij in de knel zit- ten, een beroep te doen op de jeugd, terwijl wij in andere gevallen hopghartig en wan- hopend' wijzen op die vele tekortkomingen. Wat gaven wij de jeugd inplaats van het door ons gelaaikte? Zonderen wij b.v de pad- vinderij uit, dat pradhtmiddel voor practische moreele opvoeding d'an werden de weinige, idealistische jeugdorganisaties door de jeugd zdif opgeridht. Drkwijls werkten ouderen mee, hielpen met raad of geld, maar het initiatief nam de jeugd. Het beigon met criket en voetbal en de jon- geren toonden zooveel voliharding, dat on- danks tegenwerking en verbod: der ouders het voetballen de wereld d'er jongens veroverde Korfbal, vooral gemengd, werd ook zonder resultant bestreden. Zonden wij nu geen mid- del kunnen vinden om de energie van de jeugd te gebruiken voor de doeleinden waar- van de geheele menschheid profijt heeft? Ook hierin zijn wij weer onbillijik, wij gaan weer eischen aan de jeugd stellen waaraan wij zelf niet voldoen, wij vorderen een zelfbe- heerschinig, die wij zelf niet bezitten, waar- voor, laten wij eerlijik wezen, wij zelf te slap zijn. Is het huichelarij van ons of is het na- ijver? Laat mij niet als de pessimist doen, die, ge- steld tussdhen de fceus van twee kwaden, bei- de kiest, doch aannemen dat naijver ons be- zielt. Benijden wij de jeugd het guile, opene, het geestdriftige? Welnu, wat weerhoudt ons dan te trachten even gul, openhartig en enthou- siast te zijn? Neem nu het ideaal: „De Vereenigdte Sta ten van Europa"; daaraan zijn ontegenzeg- gelijlk op dit oogenblik groote, schier onover- komelijlke bezwaren verbonden, maar is dit een beletsel om er voor te werken Henry Ford had het ideaal van een niet- begeerd wordend luxe ding een gebruiksvoor- werp voor de massa te maken, het is hem ge- lukt, in vele opzicihten is Ford voor de Menschheid een wereldleeraar. Edison zat ook volgepropt met idealen, hij wist ze te realiseeren, en zouden wij dat nu met onze duizenden; tienduizenden, millioenen geza- menlijk niet kunnen? Wanneer de twee genoemidie mannen waren begonnen met te zeggen „Het kan niet", dan waren zij nooit zoover gekomen. Het moet kunnen, was bun devies, laat dit ook het onze zijn. De Vereenigde Staten van Europa! Het moet kunnen! Ford en Edison werkten dagen en nachten achtereen1, offerden gdd, moeite, zelfs ge- zondheid op, alles werd achtergesteld om het ideaal te verwezenlijiken, en wij wij laten het aan anderen over, eten er geen boterham minder om, slapen er geen seconde korter om, zoeken voorwendsels am ons te onttre'kken en m>eenen dat de zondvioed1 wel na ons zal ko- men. Er zijn siappelingen en practische idealis- ten. Bij welke categoric laten wij ons ieder voor zicih insdirijven? VOLKENBOND. DE VEIL I'GHE IDSCO NiF ERE NT IE Povere resultaten. Meer en meer blijkt, dat ook van de thans plaats hebbende besprekingen te Geneve van de Volkenbondscommissie voor arbitrage en veiligheid weinig of geen practisch resultaaf verwacht mag worden. Na de tekurstellende debatten gedurende de voorafgaande dagen, kwam Zaterdag op- nieuw de verdeeldheid van de meening der verschillende gedelegeerden aan het licht. De besprekingen liepen over het rapport P otitis en droegen een mat karakter. Men laat de hcofdzaken los en dwaalt af naai kleinigheden. De stemming wordt pessimistisch. DE HONGAARSCHE WAPEN:- SMOKKELARIJ. Fransch vordeel. De „Gaulois" is van meening, dat de in Geneefsche Volkenbondskringen heerschende ontevredenheid over het verloop der Szent- Gotthard-affaire aldus beschouwt dient te worden, dat het dezen kringen thans duide- lijk is geworden dat het doelloos is de ontwa- peningscontrole aan den Volkenbond toe te vertrouwen. De „Volonte" eischt dat den Volkenbonds raad een permanent recht van actie zal wor den toegekend. De intermationale ontwape- ningscontrole is onvermijdelijk. Het prestige van den Bond en dte rust in Midden-Europa staan op het spel. De „Matin" schrijft: De Engelsche kapi- talistert hebben nu eenmaal een zekere voor- liefde voor Hongarije, doch Chamberlain is niet de man, die den Volkenbondsraad om den tuin zal laten leiden om enkele finan ciers plezier te doen Italie is wellieht door de herkomst van de mitrailleuses in een iet- wat pijnlijk parket geraakt, maar de werke- lijke schuldige van deze zaak is degene die de wapens betrokken heeft. De regeering van Mussolini zal hopelijk iedere geste ver- mijden, die de schuld van schending der ver- dragen cp haar zou kunnen laden. Wat Duitschland betreft dient men zich van ieder oordeel te onthouden totdlat dr. Stresemann een verklaring in ddze zal heb ben afgelegd. De Duitsche minister van bui- tenlanclsche zaken voert een politiek, die ge heel op den Volkenbond gebaseerd is en in, den hij deze politiek in discrediet zou bren gen, zcuden hieruit voor Duitschland de ergste gevolgen kunnen voortvloeien. volger wordt genoemd den comniandeerendeii :genera'al in bet Rijnland, generaal Guillau- mat, die tevens bestemd is om opperbeveiheb- ber van het Fransche leger te worden met als diiens chef van den generalen staf generaal Maurin in de^plaats van generaal Debeney. DE HOOFDIGE BOER. Twee dagen belegerd. Zijn ver- loofde en gasbommen werken niets uit. Sterke afdeelingen gendarmerie voeren te Jax (departement Haute-Loire) sinds twee dagen strijd tegen een boer, die zich in zijn huis heeft verschanst, aangezien hij weigert een gevangenisstraf van veertien dagen uit te zitten. De boer is slechts met een geweer ge- wapend, doch zijn welgemikte schoten boe- zemen den belegeraars zulks een respect in, dat zij niet tot een stormaanval durven over- gaan en daarom tot andere middelen hun toevlucht nemen. Eerst haalde men zijn verloofde er bij, opdat deze de halsstarrige tot overgave zou bewegen. Toen deze aanvallige interventie Wat »al Chevrolet model 1928 ons brengen Kennemer Autogarage J. C. POUWEIS, Alkmaar. DUITSCHLAND. DE ZAAK-BERGMANN. Hij zou een grcot bedrag in veilig heid hebben weten te brengen. Het onderzoek in de zaak-Bergman, den ge- arresteerden diirecteur van een particuliere bank van leening, wordt nog steeds voortge zet. Men tracht in de eerste plaats vast te stellen, wat Bergmann met de vele hem toever- trouwde bedragen heeft gedaan. Het vorig jaar bezat hij nog op zijn particulier konto een bediag van 2'88.8'88 mark, dat nu verdwe- nen is. Tijdens zijn verhoor dat gisteren laats vond, verklaard'e Bergmann, dat in iet laatste half jaar d. 'net hem gearresteer- de officier van justitie Jacoby 90.0010 mark had ontvangen. De autoriteiten vermoeden, dat Bergman een groot deel van de verduis- terd'e bedragen, naar schatting 2y2 millioen mark, in Engeland in veiligheid heeft weten te brengen, door middel van zijn vrouw, die het geld onder valschen naam op een Engel sche bank zou hebben gedeponeerd. HET PROCES-BARMAT. De eisch In het proces-Barmat heeft de vertegen- woord'iger van het O. M. Zaterdag zijn requi- sitoir bceindigd en de volgende eischen ge- stekl: Tegen Julius Barmat een gevangenisstraf van vijf jaar met aftrelc van 155 dagen pre- ventief. Voorts een geldboete van M. 450.000 en verlies van de burgerlijfee eererechten voor den tijd van vijif jaar. Tegen Henri Barmat eischte de officier twee jaar en zes maanden gevangenisstraf, met aftrek van 157 dagen preventieve hech- tenis, en verlies van dte burgerlijlke eererech ten voor den tijd van drie jaar. Tegen dan directeur van de Pruisische Staatsbank Hel'lwig werd wegens passieve omkooperij een gevangenisstraf van twee jaar geeischt, met aftrek van 155 dagen pre- ventitef en voorts het verlies van de bevoegd> heidi oni gedurende vijf een openbaar aimbt te bekleeden; (geen verlies van de burgerlijkc eererechten). Tegen Klensky, den bedrijfsleidter van het BarmiaUcomoern, werd negen maanden ge vangenisstraf geeischt, met aftrelc van 83 dagen preventief, en een boete van 1000' Mark. De officier vroeg ook de veroordeeling van de overige beklaagden tot gevangenisstraffen van zes maanden tot een jaar en drie maan den en geldboeten tot een maximum vail 50.000 Marie. De hearen Julius Barmat, Henri Barmat en Hellwig waren niet ter terechtzitting ver- schenen. FRANKRIJK. EEN ERFENIS VAN 250 MILLIOEN. De Petit Parisien meldt het ongewone bui- tenkansje, dat mevrouw Jaubert, een eenvou- dige vrouw op jaren te Parijs, dochter van boeren in het Yonne-departement, is toege- vallen. Zij heeft van een verren neef, dit- maal inderdaad uit Amerika, meer dan tien millioen dollar geeerfd en voorts looierijen en boerderijen in Arizona en Californie. Een verslaggever van de Petit Parisien is mevrouw Jaubert gaan opzoeken. Zij wildte, zeer terecht, over dit onverwachte fortuintje niets loslaten; haar dochter was mededeel- zamer. Zij toonde zich vooral bezorgd over de hooge succesie-rechten, die de erfgenamen ongetwijfeld te betake zouden krijgen. AFTREDEN VAN MAARSCHALK PETAIN. Volgens een nog niet offieieel bevestigd be- riclht in het journal" zou Maarschalk Retain binnenkort zijn functie als lid van den Op- persten Oorlogsraad ncerleggen. Als zijn op - echter op niets uitliep, probeerde de politic- mannen het met gasbommen. Ook de boer, die klaairblijkelijk goed met het oorlogshand- werk doorkneed is, zorgde voor het verwek- ken van tocht, zoodat het gas zonder hem kwaad te berokkenen, wegtrok. Thans heb ben de belegeraars in arren moede dan maar besloten, de beslissing aan de natuurkraeh- ten over te laten. Zij willen kalm afwachten, tot de boer in slaap is gesukkeld en hem dan overrampelen. ENGELAND. DE ONLUSTEN OP SAMOA. Blijfoens een dezer dagen ontvangen be- richt waren die Nieuw Zeelandsche bruisers „Dunidin" en „Diomedi" te Apia op Samoa aangekomen. De situatie aldaar was ernstig De Bond van Samoanen, dte z.g. Nau-bond, weigert om te confereeren met den inland- schen raad en twee malen reeds heeft hij ge- weigerd om- met den adhiinistrateur te confe- feeren. Het plunderen van de opslagplaatsen en winkels duurt voort, maar de van wapenstok- ken jyoorziene inlandsche politiedienaren noodzaken de inlandters om de gestolen voor- werpen terug te brengen. De administrateur, generaal-majoor Sir George Richardson, heeft verklaard, dat hij niets kan doen voor dien Nau-bond, wanneer die niet tot hem komt en naar rede wil luis- teren. Zooals gemeld hebben politie en mariniers van de bruisers 250 man van het door den Naubond ingestelde onwettige politiecorps aangtehouden. HET REIZIOERSVERVOER TE I.ONDEN. Drie en vier vijfde milliard men- schen in een jaar. Op dte dezer dagen gehouden jaarvergade- ring van den Londensche ondergrondsche spoorweg- en omnibusmaatschappij zijn cijifers genoenud betreffende het reizigersver- voer te Londen. De maatschappij heeft er in 1927 1.669.00l0'.,000 vervoerd, waarbij er nog btM.OO'O.OOO komen van andere maatschappij- en. Het geheele passagiersvervoer heeft in Londen verleden jaar 3.806.OOO.OOO bedra gen hetgeen neerkomt op 483 reizen per jaar per inwoner. Alieen New York, met een ge- middeldte van 554, overtreft dit getal. D E STALEN HUIZEN HEBBEN AFGEDAAN. Lord Weir heeft besloten de volgende ma and zijn fabrieken van stalen ihuizen te Cardonald bij Glasgow te sluiteri. De fabriefc was opgericht om de oplossing van het vol'ksihuisvestingsvraagstuk te bevor- dteren. Er zijn ongeveer 2,00l0 van de uit sta len platen, snel op te trekken nieuwe huizen in Schorland opgericht, maar zij hebben zich niet de gunst van bet volk kunnen ver#erveu. EEN ITALIAANSCH STOOMSCHIP GEZONKEN. Zware verliezen aan menschen levens gevreesd. Een telegram uit Deal meldt dat het Ita liaansche stoomschip Alcantara gezonken is na een aanvarig in den mist bij Dungeness met het Russische opleidingsschip Tovarisj. Men vreest dat er vele mensChenlevens te betreuren zijn. De bemanning van de Alcantara bestond uit tusschen de achttien en twintig koppen. Weinig hoop om nog overlevenden te vinden. Visschers, vliegtuigen en stoombootjes uit Dungeness, Hythe en andere kustplaatsen hebben dbi geheelen Zaterdag naar over levenden van het Italiaansche stoomschip Al cantara gezocht, dioclh zonder eenig resultaat. De laatste hoop is^dat in de buurt zijnde vis- scherspinken, die nog niet thuis- zijn, mis- schien een of meer overlevenden aan boord hebben, maar ook deze kans is zeer geripg, omdat de mist zeer dicht was. Het blijkt nu, dat dte redidiingsboot van Dungeness, die op een eerste sein van het Russische schip, klaar stond om uit te varen, weer teruggekeerd is, omdat binnen een half uur een tweede draad- loos telegram werd1 opgevangen met de mede- deeling, dat er geen direct gevaar was en het schip de reis voortzette naar Southampton om daar te dtokken. Eerst twee uur later werd bekend, dat het Italiaansche schip gezonken was en toen d-e boot daarop onmiddellijk uit- voer, bleek het reeds te laat. Het Russische schip brengt een overlevende mee. Het Russische zeiischip Tovarisj is Zater- dagavomi te Southampton zwaar beschadigd aangekomen met dten eenigen overLvende van het Italiaansche stoomschip Alcantara. De menigte, die de aankomst van het schip stond af te wachten, hoorde de bemanning juichen toen ze het land naderde. ESTLAND. DE REPUBLIEK BE STAAT 10 JAAR De Estlandsche republiek, behoorend tot die na den oorlog ontstane Oost-Europeeschc staten, herdenkt dezer dagen haar 10-jarig bestaan. Blijkens een telegram van het W. B. te Berlijn verneemt de „D. A'llg. Z." uit Reval (Estland), dat dte feestviering begonnen is met een groote optocht door het rijk met vlag- gen versierde stad. In het parlement had een plechtige ontvangst plaats van den sfaats- prosident. Het Duitsche gezantschap hi eld zich verre van alle feestelijkheid, daar het in het parle ment voorgelezen manifest een amti-Duitsch karakter droeg. Het anti-Duitsche incident. Wat betreft het manifest, dat ter gelegen- heid van het tienjarig bestaan van Estland in het parlement is voorgelezen, verneemt Wolff van betrouwbare zijde, dat volgens mededee- ling van de Estlandsche regeering de passa ges in het manifest, die voor Duitschland on- aangenaam waren, om technische redenen niet meer konden worden gewajzigd. De Estlandsche regeering heeft evenwel aan de Duitsche regeering de verzekering ge geven, dat zij aan de tot nu toe gevolgde poli tick van een vriendschappelijke verhouding vasthoudt. BELGIe. DE RAZENDE LOCOMOTIEF. Machinist en stoker half krankzinnig. Naar de „Independanoe Beige" verneemt, was de ochtendtrein uit Givet, met bestem- ming naar Schaarbeek-Brussel, die tusschen Givet en Namen in negen stations stopt, Za terdag op het gewone uur, vertrokken. In plaats van te Hastiere te stoppen vloog de .trein in voile vaart door het station en ook in de volgende stations gebeurde hetzelfde. Onmiddellijk werden al de stations der lijn gewaarschuwd en overal de signalen geslo- ten, echter zonder resultaat. De trein holde al maar voort en arriveerde te Namen met een ■voorsprong van ruim 50 minuten op zijn ge. women tijd. Gelukkig verminderde hij daar zijn vaart en stop te hij ongeveer 50 meter' buiten het station, waar men vaststelde dat, zoowel de machinist als de stoker, door over- spanning de krankzinnigheid nabij waren. Zij werden dan ook onmiddellijk vervangen en tijdelijk van alien dienst ontslagen. ITALIe. DE KWESTIE VAN Z.-TIROL. De gezant naar Rome ter toelichting. De „N. F. Presse" meldt, dat de Italiaan sche gezant. Auribi Zaterdag van zijn regee ring de telegrafische opdracht kreeg, onmid dellijk naar Rome te komen, waar hij heden door Mussolini zal worden ontvangen, ten- einde dezen persoonlijk in te lichten over de betooging in den Nationalen Raad inzake Z.-Tirol. Zaterdagmiddag verscheen de gezant cp Buitenlandsche Zaken om mededeeling te doen van zijn reis naar Rome. Van een terugroeping van den gezant is voorloopig geen sprake. Moedige Tiroolsche afgevaardigden. Men bericbt uit Innsbruck: De burgemeester heeft in de zitting van den gemeenteraad een toespraak gehouden, waar- in hij de dank van den gemeenteraad aan de Tireolsche afgevaardigden tot uitdrukking bracht voor hun moedige houding in het Oos. tenrijksche parlement t* IT tu ALKMAARSCHE CODRANT. 1 t i ».i» i».» BEROEMDE „MIELE" Waschmachines voor hand-, electrische-, stoom- en waterkracht. DE WILD UAAT, over de Boterstraat, Telefoon 34 en 35.

Alkmaarsche Courant | 1928 | | pagina 1