IP i i I I! In en om de hoofdstad. mjiiLU'im Een zwaluw maakt nog geen zomer! Een advertentie geeft nog geen succesi Adverteert in de Alkmaarsche Courant! No. 48 1928 Honderd dertfasfe Jaargang. JMaandag- Fet»ruari. Racfio-hoekje D'msdag, 28 Februari. fjilversum, 1060 M. 12.— Politieberichten. 10 .12.Jaarbeursconcert. 12.302.Lunchmuziek door het radio- l"rjo. 3.-^4.Knipcursus door Mevr De Leeuw van Rees. 6.7.15 Dinermuziek door het Radio-Trio. 7.15—7.45 Engelsche con- versatieles. 7.45 Politeberichten. 8.05 Cause- rie over boeken, door Dr. P. H. Ritter Jr. 8.25 Concert door het Omroep Orkest, onder leiding van Nico Treep. Renee Regnard, piano. 9.Pianoconcert door Renee Reg nard. 9.35 Vervolg concert. 10.20 Persberich- ten. i 0.30 Vervolg concert. Huizen, 1950 M. (Voor 6 uur 340.9 M.J 12.30 Tijdsein. 12.30—1.30 K. R O. Lunch- mt-ziek door het Trio „Wiiikels". 5.30—6.30 Dinermuziek. 6.30—7.— Esperantoles. 7.— 7.30 Engelsche les. 7.358.Cursus kerk- latijn door Leo Speet. 8.— Aansluiting van de St. Dominicuskerk te Amsterdam. Kerk- koor onder leiding van G. H. Kimmijzer. Evert Haak, orgel. Ed. Kcopmans, bariton. Ben Pelser, cello. Spr.: Pastoor van Noord over: In den lijdensvoorhof. Daventry, 1600 M. 10.35 Kerkdienst. 11.20 Het Gershom Parkington kwintet en solisten, bariton en sopraan. 1.202.20 Dansmuziek. 2.50 Muziekles. 3.35 Concert. 3.40 Fransche les. 4.10 Concert. 4.20 Orkest concert. 4.35 Lezing. 4.50 Orkestconcert. 5 20 Boekbespreking. 5.35 Kinderuurtje. 6.20 Gramofoonmuziek. 6.50 Nieuwsberichten. 7.05 Gramofoonmuziek. 7.20 Lezing. 7.35 Schuman's liederen voor sopraan. 7.45Le zing. 8.05 Concert. Militaire kapel en de St. George's zangers. 8.20 Lezing: Nature and nurture. 8.37 (Vervolg concert). 9.20 Nieuwsberichten. 9.35 Muziekles. 9.55 Nieuwsberichten. 10.— Kamermuziek. B. Schonberger, piano, 't Entente strijkkwartet. 10.5012.20 Dansmuziek. Parijs „Radio-Paris"1750 M. 10.50— 11.— Concert. 12.502,10 Orkestconcert. 4.055.05 Orkestconcert. 8.5011.20 Con- cert.Mme. Toutain, sopraan. Orkest. Langenberg, 469 M. 12.251.50 Orkest concert. 5.206.20 Gramofoonmuziek. 7.35 „Industrie gediehten". O. Blumenthal. F. Ettel, H. Probst, declamatie. Mannenkoor en knapenkoor, C. ScmidtWalter, bariton. G. Bunk, piano. Konigswusterhausen, 1250 M. (Zeesert). 11.20—7.05 Lezingen en lessen. 7.509.20 Grotesken. C. Bronsgeest, bariton. J. Berger, cello. B. Seidler Winkler, piano. P. Bildt, de clamatie. Hamburg, 395 M. 5.20 Orkestconcert. 7.20 „CavarieTia Rusticana", opera. Groot orkest en soli. 8.35 Orkestconcert. Daams tot 11.20 Dansmuziek. Brussel, 509 M. 5.206.20 Dansmuziek. 8.35 Populair-orkestconcerc 10.35 Sluiten. CCLXXIV. De oude kwestie en wat daarmedc samenhangt. Van het Centraal-Station hadden wij, mijn vriend en ik, ons te begeven naar de nieuwe woning, die hij onlangs betrokken had in een der nieuwe straten in de buurt van het Sta- dion en dus v/as tramlijm 16, die dwars door de stad heen het hoofdstation met het spoor- wegstationnetje Willemspark verbindt, ons aangewezen vervoermiddeh De lijn leidt door stadsgedeelten, die juist in deze dagen nog al de aandacht van ons, Amsterdammers, hebben en mijn vriend, volbloed Annster- dammer, had, toen wij, staande op het tram- balkon, om ons heen keken, ruimschoots ge- legenheid zijn cpmerkingen over onze goede stad te maken en uiting te geven aan zijn ontegenzeggelijk niet altijd misplaatsle. erger- nis. Hij was van oordeel, dat er in onzen tijd erbarmelijk met zijn stad „gesold" wordt; dat veel er van hopeloos is verknoeid en dat nog allerlei booze plannen worden gesmeed om nog meer te verknoeien. Zoodra we den Dam genaderd waren ge- raakte hij reeds in vuur en sprak hij schande over ons gemeentebestuur; over onzen Raad die, in allerlei partijtjes verdeeld, welke al- leen maar oog en oor voor de beiangetjes •hebben dergenen, die zij als .hun ,,klasse" be- weren te vertegenwoordigen, doch niet den moed hebben breed te zien voor de algemeene belangen der steeds groeiende handelsstad. Waarin hij zeker geen ongelijk heeft. Hoe me- nigmaal worden in onzen Raad ellenlange de- batten gehouden over de inrichting van eeni- ge arbeiderswoningen; over d;e belangen van and ere reden terug wil zetten in loon; over de werkuren van bestuurders van eenmans-tram- wagens alle vermoedelijk heel belangrijke kwesties voor de belanghebbenden, doch dje, volgens veler oordeel, evengoed door't Dag. Bestuur of althans door een Raadscommissie konden worden afgedaan. Maar als het groote belangen voor Amsterdam geld't, stelt men uit; treuzelt men; durft men niet ingrij- pen; maakt men er politieke „gevalletjes" van. Let maar eens op den Dam, waarover mijn vriend op de tram zoo verontwaardigd was; het oude stadsplein, hetwelk men reeds in menig opzicht bedorven heeft, maar waar over men nu reeds jaren en jaren zit te tob- ben en te modderen om er althans nog van te redden wat er van te redden valt. Kijk eens, provincie-man, als ge hier moet wezen, naar dien schandaiigen toestand op den hoek van Dam en Damrak; een rommel, die be- paald de grootste stad van Nederland, de plaats, waaraan gebouwd werd een der merk- waardigste gebouwen ter wereld en waarin men elk jaar de landsvorstin berbergt, tot oneer strekt. 't Is alsof niemand er zich om bekommert en men vraagt zich af of er geen enkele mogelijk te vinden is om aan zulk een wantoestand een einde te maken. Wend daarna den blik eens naar dat met heele goede bedoelingen aangelegd zooge- naamd plantsoentje of stadstuintje, daar aan den kant van den Vijgendam; 's zomers wel aardig even, als de tulpen er bewijs geven van onze horticulture bed'revenheid, doch niettemin op die* plek totaal misplaatst notabene, er zijn in den Raad al stemmen opgegaan om die open plek te behouden, alsof icmand anders er iets aan zou hebben dan niets te doen hebbende typen, zooals elke groote stad ze heeft en die er zich zouden kunnen uit-luieren op een bank, of de Am- sterdamsche straatjongens. Geen enkel breed voorstel om er van stadswege een flink ge- bouw voor een of ander doel te plaatsen, dat het plein een mooie afsluiting aan dien kant zou geven. Evenmin een enkel voorstel om bet middenplein voor het Paleis, dat om „iets" vraagt. te sieren met een passend ge- denkteeken of een mooie fontein; het gedenk- teeken, dat er eens stond, de destijds be- kende „Naatje Eendracht", was erg leelijk. uit den tijd bovendien, behoorde te verdwij- nen, maar was dat reden om daarvoor in de plaats te laten een vlakte van keurig neer- gevlijde! basalt-steentjes, en daarmede uit? „Het gedenkteeken voor Van Heutsz be hoorde daar te staan!" zeide mijn tram- vriend. Ik schrok bijna, dat hij zoo iets durfde zeg- gen op een openbaar trambalkon! We hebben immers zoo pas gehoord, dat er in den Raad in geheime zitting door B. en W. „gepolst" is over de vraag in hoeverre de gemeeirte moet medewerken aan het doen verrijzen van een gedenkteeken voor den man, aan wien Indie, Nederland, Amsterdam wel het aller- meest misschien, zooveel te danken hebben gehad Maar voor sommige Raads-par- tijtjes om van te rillen! Verbeeld u, mede werken tot het oprichten van een gedenk teeken van een laat ik maar niet neer- sebrijven de vriendelij'ke woorden door die nieuwe „Insulinde-bevrijdersover hem ge- uit. Toch, een gedenkteeken dat er komen moet, zoo niet in de hoofdstad, wanneer deze wat wij niet kunnen denken zoo klein zou blijken om aan het tot tand komen er van niet mede te werken, dan elders in het land. Op den Dam zou het niet misplaatst zijn, hoewel velen het willen doen verrijzen in de nabijheid van het Koloniaal Instituut, waar ook veel voor te zeggen zou zijn, al schijnt die plek bij de Muiderpoort minder geschikt, omdat duizenden daar zelden of nooit ko men. Maar hoe het zij de Dam vraagt naar een passende versiering van het middenp'oin voor het Paleis. Het Paleis de oude kwestie Paleis of Raadhuis is weer aan de orde nu het gaat over de vraag: wat er met het Museum ter rain gebeuren moet, nu de gronden, to: dus- verre door de IJsclub gepacht, weder in het vrij bezit der gemeente komen Onze tramwagen fracht mijn vriend en mij daar ook en wij stapten af om zelven eens rond te kijken in verband met de kwestie, die thans zooveel pennen in beweging brengt en aanleiding heeft gegeven tot enquetes in de bladen over de vraagwat diemt er achter het Museum te gebeuren? De golfjes speelden in het water dat alsnog het IJsclub-terreiin dekt. toen we er om heen wandelden en een indruk poogden te krijgen van het geen deze plek wezen zal, als eer Door J. S. Fletcher. Oeautoriseerde vertaling uit het Engelsch door Mr. G. Keller. 83) ,,'t Is zoo'n zenuwachtig, teergevoelig mensch", viel Barbie hem in de rede ,hij vindt het verschrikkelijk, dat er verdenking op hem rust". „Laat hij dan de moeilijkbeid1 flink onder d» oogen zien en de zaak in orde maken", zei Stevenege. Wat heeft hij te vreezen als hij onschuldig is?" Ik ben dat met geheel met u eens", merk- te zi; kalm op „Er zijn heel wat vo'kotnen onschuldigen door rechters en juries veroor- deeld! Kom! ik ben genoeg op de hoogte om dat te weten!" „Jawel, in dat opzicht heeft u gelijk Hot is, helaas, maar al te waar! Maar al'ts goed beschouwd, een verdachte heeft aanspraak erop dat hem recht geschiedt, maar als iemand verdacht wordt, dan maakt hij zijn zaak niet beter door weg te loopen. Laat ik u nu verzekeren, dat ik het erg op prijs stel, dat u nu] heeft willen aanhooren en ik vo'eg er bij, dat veel van wat u heeft geopperd ten voor- deele van Whatmore kan worden aange- voerd Ik denk verder niet aan dezen ongetee- kenden brief en natuurlijk heb ik geen oogen- hlik plan om uw gangen na te gaan, gelijk de onbekende schrijver mij raadt. Doch wan- lang oe gebouwen der club aan de van Baerlestraat zullen verdwenen zijn. Ge weet, •er zijn plannen hangende om op dat vrijge- komen terrein den nieuwen Wagner-sehouw- burg te plaatsen. Daartegen is verzet aange- teekend en een verzet, dat beteekenis heeft, omdat het gekomen is van een bekend man, den kunstschilder Bauer, die door woord en teekeningen heeft willen aantoonen, dat men op d'it terrein geen hoogen schouwburg plaatsen mag; dat bet dient gevormd te wor den tot een fraai aangelegd park, waarin men zou kunnen plaatsen de oude poortjes en steenen,, die nu verborgen llggen in den tuin van het Stedelijk Museum, en aldus is er van andere zijde aan toegevoegd als men bouwen wil, een groote villa zou kun nen zetten voor de Koningin, opdat de Vorstin dan bij Haar bezoeken aan de hoofdstad geriefelijker zou zijn gehuisvest dan nu bet geval is in bet Paleis op den Dam. En daarmee is de oude kwestie zoo waar opnieuw aan de orde, de kwestie Paleis of Raadhuis en is de vraag: moet het voorstel- Bauer aanvaard worden of moet men den, zeker voor een stad als deze ook noodigen, Wagner-schouwburg daar doen verrijzen? Voor zoover ik heb kunnen nagaan heeft het denkbeeld van den kunstenaar Bauer naar de meening van Amsterdammers, op wier oordeel prijs mag worden gesteld, verre •de voorkeur. Het denkbeeld achter het Museum een park te zien en daarin dan een enkele villa, bestemd voor de Koningin. heeft veel medestanders, vooral ook, omdat deze •dan hopen, dat het oude stadhuis der voor- vaderen weder tot zijn oude bestemmiog zal worden teruggebracht; weder zetel zal wor den van het stadsbestuur, al ware het slechts in dien geest, dat de burgemeester er als eerste magistraat zetelen zou elken dag, of dat de patriciscbe zalen tenminste dienstbaar zouden worden gemaakt, wanneer het stads bestuur bij deze of gene gelegenheid ontvan- gen moet. Het zou toch zeker meer tot de Amsterdammers spreken, wanneer het stads bestuur, als in de dagen van Amsterdam's groot verleden, in dat gebouw de vorstelijke familie ontvangen kon, dan de toestand van heden: het stedelijk bestuur telken jare te gast bij de Vorstin in het historisch groote huis door Amsterdam voor zijn vroedschap gebouwd. Zal straks de Amsterdamsche Raad den durf hebben in deze de beslissing te nemen, die zeker de hreerderheid van zijn bevolking voldoening zou geven, of zullen ook in deze zaak de politieke partij-belangetjes de zege- praal behalen en even laag-bijd'e-grondsche beweringen over een villa voor de Koningin opgeld doen, gelijk dergelijke opmerkingen over een Van Heutsz-gedenkteeken? Rond kijkende om dat IJsclub-terrein zal ieder, die zich daarvoor de moeite geeft, dunkt me, tot de slotsom moeten komen, dat met het verwezenlijken van het plan-Bauer een goede daad voor Amsterdam zou worden verricht, al ware het alleen reeds om de kans, dat dan het Paleis te Amsterdam weder zou worden tot hetgeen, waarvoor het gebouwd werd. En de Wagner-schouwburg dan? Dat die er in een stad als de onze ook komen moet, is iets, wat ik, naar ge weet, in dit blad reeds meer dan eens heb trachten aan te toonen we missen in deze stad een dergelijfcen schouwburg ongetwijfeld, doch met goeden wil zal daarvoor wel een andere plek te vin den zijn. „Op.het Frederiksplein", heb ik al eens hooren verdedigen, „het Paleis voor Volks- vlijt heeft reeds lang afgedaan". Misschien zou de oplossing van het Wagner-schouw- burg-vraagstuk inderdaad gevonden zijn, in- dien ooit de mogelijkheid zou bestaan in de plaats van het gebouw aan het Frederiks plein. hetwelk, trots alle verbouwingen, die er in den loop der jaren in plaats hebben ge had, niet meer geschikt is voor een goede schouwburg, evenmin voor goede conctrt- zaal, ook niet als tentoonstellingsgebouw, een schouwburg te plaatsen, geheel volgens dte eischen van onzen tijd Sarphati's stich- ting in haar huidige gedaante heeft evenmin zin meer als het uit dienzelfden tijd dagtee- kenende Crystal Palace te Londen. Maar of het ooit tot zulle ingrijpende ver- anderingen op het Frederiksplein komen zal, is iets, dat de tijd zal moeten leeren; zoo lang het gebouw nog onder het huidige beheer staat, is het wel niet te verwachten,, dat er veel veranderen zal. Doch hoofdzaak is, dat er durf bij ons gemeentebestuur zal bestaan om mede te werken tot het scheppen van grootsche dingen, die voor die burgerij eener groote stad beteekenis hebben en peuterige klassen-belangetjes zulks niet belemm^ren zullen. SIN'I SANA. Proviitciaal nieuws neer u weet, waar Whatmore is, zeg hem dan dat u met mij heeft gesproken en raadt hem aan zich onmiddellijk naar Detterling te begeven om de zaak in het reine te brengen. Geen sterveling heeft iets tegen Whatmore! Al wat we wenehen is. dat er klaarheid komt in die moordzaak. Iemand heeft in ieder geval Tyson vermoord. Maar wie? Heeft men ver denking op Whatmore en kan hij de onge- grondheid dier verdenking aantoonen, des te beter! Laat hij uit zijn hoekje komen, zich van de beste rechtskundige hulp verzekeren en den boel uitvechten! Dat is mijn raad!" Barbie antwoordde niet en Stevenege stond op om heen te gaan. Zij stond ook op en met hem de deur uitgaande, liep zij met hem den tuin door. „U heeft dus niet het plan naar Whatmore te speuren?" vroeg zij zacht. „U wilt hem laten schieten?" „Ik heb nog geen oogenblik naar zijn spoor gezocht", antwoordde Stevenege. „Dat is meer Detterling's werk. De gemeente- politie Hij zweeg, toen onverwachts een gestalte uit het duister opdook, blijkbaar een schaap- herder of boer, die bleef staan toen hij hem zag. Met een onderdrukten kreet snelde Bar bie op hem af. Stevenege bleef staan op de plek, waar zij hem had verlaten, totdat zij na een paar minuten tot hem terugkeerde, terwijl de nian. met wien zij had gesproken, ver- dween in de richting van de rivier. „Het doet er niet veel toe, wat u zegt of raadt!" fluisterde zij, zich weer bij Stevenege voegend, „de politic heeft Whatmore gear- resteerd." Js dat waar? Niet enkel een praaiie?," OUDORP. Vrijdiagavond vergaderde de Raad dezer gemeecnte in voltallige zitting: Ingekomen was een schrijven van het R.K. Schoolbestuur, houdende aanbkding afreke- ningkesten instandhouding zijner scholen over de jaren 1925 tot en met J927. Hieruit blijkt, dat het Schoolbestuur 2200 is geble- ven beneden het bedrag, waarop het aan spraak kan maken. De bijlagen zullen door B. en W. worden onderzocht. Van hctzelfde schoolbestuur was een ver- zoek ingekomen am een voorschot op de ge- meentelijke vergceding. De kosten van het onderwijs hebben in het afgeloopen jaar voor de Openbare School 18.75 per leerling be- dragen, zoodat de Bijzondere School naar verhouding van het aantal leerlingen recht heeft op een bedrag van f 3000, hetwelk in vier driemaandelijksche termijnen zal word'en uitbetaald. Aan de orde lewam nu een verzoek van het R.K. Schoolbestuur cm een subsidie van 500 tot aanstelling van eene assistente aan de Meisiesschool. B. en W. stelden voor, dit bedrag toe te staan, daar het Schoolbestuur hierop volgens de wet aanspraak kan maken. De heer Schardam keurde deze aan- vrage ten sterkste af, omdat deze alleen ge schiedt, daar er aan de Openbare School eene assistente is aangesteld. Aan de Open- bare School was deze aanstelling noodzake- lijk, omdat daaraan maar een lerkracht was verbonden, terwijl aan de R.K. Meisjcsschool drie leerlcrachten zijn. Bovendien wordt de Bijz. School nog bevoorrecht door de uitga- ven ten behoeve van het vervolgonderwijs en de Bewaarschool. Ook de heer Bruin achtte het geen ge- gronde reden tot het doen der aanvrage, al leen omdat de Openbare School een assistente heeft. De heer Kunst zeide, dat ©r van bevoor- rechting geen sprake is, daar het Schoolbe stuur rechten kan laten gelden en is daarom voor het verleenen van 't gevraagde bedrag. Hicrna werd bij stemming beslcfen het verzoek in te willigen. Van Gedeputeerde Staten was een schrijven ingekomen, houdende verdaging beslissing op de gemeentebegrooting 1928. Door B. en W. van Alkmaar was toege- zenden de begrocting voor den Keurings- dienst voor Waren voor 1928. De kosten zul len 17.3 cent per inwoner bedragen. Verder was door B. en W. van Alkmaar tcegezonden de goedgekeurde gemeenschap- pelijke regeling omtrent toelating van kinde- ren uit deze gemeente tot de Openbare Lagere Scholen te Alkmaar. Van een groot aantal ingczetenen uit Ou- dorp was een adres ingezonden met het ver zoek om van gemeentewege wederom de vuil- nis te laten oohalen. B. en W. erkennen, dat de staking van het vuilnisophalen groot ongerief heeft veroor- zaakt en stellen daarom voor dezen dien.s' weder in te stellen. Een stuk gemeentegTonc achtfr de R.K. School achten B. en W. ge schikt tct bergpla-ats voor bet vui'l. Besloten werd bet ophalen van de vuilnis in het dorp om de veertien dagen te doen plaats hebben, terwijl het in het Ooievaars nest elke we.k zal geschieden. Van Gedeputeerde Staten was ingekomen een bericht, dat goedgekeurd werd't besluit tot overname van de onderhoudsplicht dei wegen door de gemeente. Goedgekeurd werd de ingediende supple- toire begrooting dienst 1927. Op voorstel van B. en W. werd besloten tot aankoop van rentegevende stukken in de Staatsleeningen, tot een bedrag van 150C in de plaats van afgeloste. In bespreking kwam hierna een voorstel tot aanbouw of vcrbcuw van het Raadhuis. De voorzitter decide mede, dat, ten- gevolge van de toeneming der bevolking en tengevolge daarvan de meerdere administra- tie, de bestaande ruimte in het Raadhuis, slechts een vertrek, ten eenenmate onvol- doende is. Door B. en W. is daarom overwogen het Raadhuis te vergrooten met een deel van de onderwijzerswcning. Daar deze verbouw, evenwel groote moeilijkheden meebrengt, wegens gebrek aan ruimte, achtten B. en W. het wenschelijker over te gaan tot aanbouw, Ook in deze richting is het niet gemakkelijk een oplossing te vinden, zonder het gebouw te ontsieren. Besloten werd daarom deskun- dige voorlichting te vragen van den architect Leguit. Hierna kwam in bespreking de uitvoering van de verbetering der wegen. Besloten werd het gedeelte van de Halve- maansbrug tot de Fuik het eerst te laten uit- voeren onder eigen beheer, terwijl de aanleg der andere wegen aanbesteed zal worden. De kosten worden begroot op 16000 a 17000. Voor de verbetering van den Onderweg zal door B. en W. met enkele eigenaars in onderhandeling worden getreden om een noodzakelijke verbreeding aan te brengen. Op voorstel van den heer Kunst werd besloten de verdere bespreking van het we- genplan in comite te behandelen. Bij de rondvraag zeide de heer Kunst, dat door een der inwoners de weg zeer wordt bevuild door het vervcer van mest. De voorzitter zegde toe, hiertegen maatregelen te zullen nemen. De heer Leering vroeg of de Molen- kade niet verbeterd kon worden, daar deze dikwij'ls onbegaanbaar is. De voorzitter zeide, dat hiertegen niets is te doen, daar de gemeente hiervoor niet onderhoudplichtig is. Hierna werd de vergadering gesloten, DSE^IG 3 „0, neen, ze hebben hem! Die man kwam het me mededeelen. En nu „Ja, wat nu?" „Och, ik weet het niet!" riep zij op ver- drietigen toon uit. „Ik weet het heelemaal niet! Maar ik mag er in ieder geval op reke- nen, dat u dat alles voor u houdt? En maar ik weet niet wat ik er van denken moet. Ik veronderstel Het tuinhek werd onverwachts geopend en bij het licht van de lamp in die gang zag Ste venege Oswald Cleverley langs het pad aan- komen. Ondanks Barbie's stel'lige verklaring van zooeven, zag Stevenege duidelijk, dat Os wald op hen toetrad met een air, alsof hij eenige aanspraak op haar had en weldra liet hij Barbie en hem samen alleen. HOOFDSTUK XIII. In de kamer van den burgemeester. Stevenege vertrok na dit onderhoud met Barbie Lansdale met een zeer onbevredigd gevoel, en dat wel omtrent verschillende pun- ten. Hij was er van overtuigd, dat zij meer wist dan zij hem had medegedeeld. Hij ver- moedde zelfs, dat zij een en ander wist om trent de feitelijke omstandigheden, waaronder Tyson den dood: had gevonden. Hij hield er zich van verzekerd, dat zij, en vermoedelijk anderen met haar, Whatmore beschermden en hem van eten en drinken voorzagen. Maar boven dat alles was hij in de war gebracht door haar antwoord op zijn vraag omtrent haju- verhouding tot Oswald Cleverley. Ste venege kon toch wel op zijn eigen oogen en ooren vertrouwen; de ontmoeting tusschen haar en Oswald, waarvan hij toevallig ge- tuige was geweest, had toch volkomen het karakter van een samenkomst van geliefden; de kus viel niet weg te cijferen, zoomin als het feit, dat Oswald zijn arm om Barbie's middel had gelegd. En het was ook niet te ontkennen, dat, toen Oswald verscheen, hij het air had alsof hij ten voile het recht bezat tot zijn bezoek. Hij had als een echte ver- loofde onder Stevenege's oogen het meisje onder den arm gepakt en mee naar huis ge- ncmen. Toch had zij, bijna verstoord, ver- klaard, dat zij niet verloofd was met Oswald. Nu, dacht Stevenege, misschien stroofct dat wel met de gewoonten en gebruiken van jon- gelui van dergelijken leeftijd in deze streek, doch niettemin had hij Barbie nooit be schouwd als een meisje, dat zich ongegeneerd door jeugdige vrienden liet kussen. Intus- schen, je kunt nooit weten, bepeinsde hij iet- wat cynisch en bovendien had hij wel wat anders te doenwat op het oogenblik het meest zijn geest vervulde, was het feit. dat het aan de gemeentepolitie gelukt was What more te arresteeren Hij wandelde met versnelden pas naar de stad terug en ging rechtstreeks naar Det terling's particuliere woning De hoofdin- specteur zat aan het avondtnaal en noodigde hem mede aan te zitten. Doch Stevenege ver- klaarde, dat hij erg laat zijn middagmaal had gebruikt, zoodat hij zich excuseerde. Maar een frisschen dronk sloeg hij toch niet af en na daarvan voorzien te zijn, liet hij zich in een stoel bij den haard vallen. ,JLn u heeft Whatmore kunnen pakken - •begon hij. Detterling, die juist een flinken hap vleesch had genomen, knikte en wees met zijn hoofd in de richting van de arrestantenlokalen van het politiebureau. „In de eel!" zei hij, zoodra zijn mond leeg was. „Goed opgeborgen! Ik heb hem de beste eel gegeven en gezorgd, dat hij het er zoo goed mogelijk heeft. Het is zijn eigen schuld, nietwaar, en we mogen niet opnieuw de kans loopen, dat hij weer op den loop gaat". „Waar zat hij?" vroeg Stevenege. „Hij had zich verscholen in een dier kleine zijdalen van Alansdale", antwoordde Detter ling. Hij had het zich gezellig gemaakt in een grot. Maar natuurlijk zorgde iemand voor zijn eten en drinken iemand die van alles afwist. Ik zou toch wel willen weten, wie die iemand was!" Dat heeft hij u natuurlijk niet verklapt!" opperde Stevenege. „Neen! Hij heeft niets gezegd, alleen bui- tengewoon kalm verklaard, dat ik me deerlijk vergiste. Ik hem hem geantwoord, dat wij ons allemaal wel eens vergissen, en dat, als dit thans mij overkwam, me niets liever zou run dan mijn vergissing erkennen." „Wanneer komt hij voor?" vroeg Steve nege, .vermoedelijk morgen?" ,,'t Treft prachtig!" antwoordde D -ttei- ling, terwijl hij zorgvuldig nog wat vleesch sneed, „de plaatselijke rechtbank houdt hier morgen zitting gekrbkig en dat begint om 10 uur. Wij brengen Whatmore's zaak als eerste op de rol en deze wordt dan dadelijk afgedaan Wordt yervolgd). De eerste zwaluw, die geziea wordt, fs nog geen bewije dafc de zomer er al is. Wel echter it het een aanduiding dat er ver- andering ten goede in de natuur Zoo is het ook met adverteerem m Daarom moet ook ten stelligstc de meening weerlegd worden, die men *00 *ele malen hocvt: rIk heb al eens een advertentie geplaatst, het geeft toch niet*, Sk heb nooit sncces gehad of vooruitgang bemerkt'* Neen, natuurlijk niet, door ttn advertentie maakt gij nw zaak niet bekend, gij moet regel- matig adverteeren, wij geven n de verzekering, dat gij beslist en afdoend succes zult hebben.

Alkmaarsche Courant | 1928 | | pagina 5