Binwenland WARMENHUIZEN„ De gasccrruptie. Uit het rapport van de commissie dat in <Ie raadszitting van Vrijdag werd voorgeie- zen, bleek, dat de directeur, de beer Rijpma, bedragen tot 2000 aan steekpenningeu ontvangen heeft. Op voorstel van B. en W. werd besloten: le. daarover strenge afkeuring uit te spre- ken en mee te deelen, dat bet gemeentebe- stuur in den directeur is teleur gesteld; 2e. in de instructie vast te leggen, dat op straffe van ants lag verboden wordt, giften in welken vorm ook, aan te nemen. Tegen de wil van B. en W. werd met 43 stemmen besloten de 2000 over een tijdver- loop van 10 jaar terug te eischen. De directeur had in den aanvang alle schuld ontkend en zelve om een onderzoek gevraagd. Alleen van de firma Wilson te den Haag was 12 a 1300 gulden ontvangen terwijl van de Dordtsche gasmeterfabriek een be drag van 400 in eens ontvangen was. BERGEN. De jaarlijksche algemeene vergadering Van den R. K. Vclksbond, Dinsdagavond in het Vereenigingsgebouw gehouden, was ta melijk goed bezocht. Na opening, met den Chr. greet, volgde lezing der notukn, welke onveranderd werden goedgekeurd. Na mede- deeling van verschillende ingekomen stukken volgde bet jaarverslag van den secretaris, waaruit bleek dat over 1927 niet cnvoordee- iiiig gewerkt was en dat wederom veel ge- presteerd geworden is. Het ledental ging met 7 vooruit. De secretaris, die een uiteenzet- ting gaf van de werkwijize der verschillende onderafdeelingen, decide mede dat er efin nieuwe afdeeling bijgekomen is n.l. die van den Steenfabrieksarbeidersbond „St. Ste phanas". Meer bekendheid zal worden ge geven aan de onderafd, „Hulp in Nood'' Den secretaris werd dank gezegd voor zijn keurig en breedvoerig jaarverslag. dankwoord van den voorziter te aanvaarden Hierna volgde rekening en verantwoording van den penningmeester. Over 1927 hebben 'de inkomsten bedragen 835,42 en de uitga- ven 680.73, alzoo een batig saldo van 154.69. Hierna werd de begrooting vast gesteld. Met algemeene stemmen werd goed- gevonden een bedrag van 30 te bestemmen voor ontwikkelingslectuur, onkosten, vergade ring enz. Ook de penningmeester had een dankwoord van den voorzitter te aanvaarden voor zijn keurig, aceuraat financieel beheer Vervolgens had bestuursverkiezing plaats. Periodiek moesten aftreden de heeren de Moor, Burgering en Smit. Laatstgenoemde stelde zich niet meer herkbsbaar. Bij de eer ste stemming werden bp volstrekte meerder- heid herkozen de heeren de Moor en Burge ring, terwijl in de vacature Smit werd voor- zien door benoeming van den heer D. Kerk- hoven. Tot het nazien der rekening 1928 werd een commissie benoemd, bestaande uit de hee ren H. Meijer en Rood. Opgemerkt werd dat ook het Plaatselijk Comite, ,,Herwonnen Le- venskracht" versterkende middelen kan ver- strekken eehter bij prae- of voor tuberculosa De wenschelijkheid werd uitgesproken om bij feestvergaderingen betere ordemaatregelen te nemen, terwijl voorts een voorstel werd ge daan tot aanscbaffing van een radio-toestel Besloten werd dit voorstel aan te houden to* de volgende vergaderingen. Het Bestuur zai deze aangelegenheid nader onder de oogen zien. Verder bleek dat, indien ook de andere R. K. vereenigingen tct medewerking bereid zijn, de Volksbond mede bereid is met de Ex- ploitatie-commissie een contract te sluiten voor wat betreft het gebruik van het vereeni gingsgebouw. OUDKARSPEL. Door notabelen der Ned. nerv. kerk alhier, is benoemd tot kerkvoogd in de plaats van nu wijlen den heer D. Keppel, de heer F. de Boer HEER-HUGOWAARD. Vrijdagmiddag te 2 uur was de raad iezer gemeente in vottallige zitting bijuen. Burgemeester Van Slooten opende deze met een welkom aan alien ter eerste vergade ring in 1928, terwijl een speciaal woord van wielkom gericht werd tot den heer Mienes, wien werd toegewenscht, dat zijn gezond- heidstoestand van dien aard zou mogen zijn, dat hij weer geregeld de zittingen zal kunnen bijwonen. Voorts sprak de voorzitter den wensch uit, dat de raadsvergaderingen een kailm en aangenaam verloop zullen mo gen hebben en de discussien zullen mogen leiden tot besluiten in het belang der ge meente. Hierna volgde lezing van de notulen der vergadering van 8 December 1927, welke onveranderd werden vastgesteld. Aangenaam was het den voorzitter te mo gen mededeelen, dat de begrooting voor 1928 zoo spoedig mogelijk door Ged. Staiten was goedgekeurd. Met betrekking tot hat be- sluit voor het aangaan eener leening was be- richt ontvangen, dat hieromtrent door Ged Staten nog geen onderzoek was ingesteld terwijl in een nader schrijven ward gewezen op de wenschelijkheid alsnog aan dat be- sluit toe te voegen het voorbehoud van ge- heel of gedeeltelijke vervroegde aflossing, Hiertoe werd besloten. Naar aanleiding eener vraag van den heer P. Kostelijk, of door B. en W. al eens een onderzoek was ingesteld voor het plaatsen der leening, decide de voorzitter mede, dat reeds een aanbod was gedaan tegen 4 3/4 pet.pogingen cm tegen 4>/2 pet. de leening geplaatst te krijgen, zullen wellicht niet tot een resultaat leiden. Trouwens er is geen haast bij en in elk geval dient gewacht te worden tot de goed'keuring is verkregen, ter wijl dan van een eventueel zieh voordoende gelegenheid gebruik kan worden gemaakt. Door de afd. van Het Witte Kruis alhier was een adres ingediend met het verzoek om een subsidie van 150 als bijdrage in de kosten der aanschaffing van een zuurstof- apparaat. Door den heer Tromp werd meegedeeld, dat het aanvankelijk in de bedoeling der af deeling lag een kleiner apparaat aan te schaffen, doch bij de demonstraties met een grooter toestel tijdens een les in eerste hulp bij ongelukken bleek dit verre de voorkeur te verdienen, hoewel de kosten boven de finan- cieele draagkracht d'er afdeeling waren. Verder gaf de heer Tromp nadere toelich- tipg omtrent dit apmraat, hetwelk Wepo- neerd is in de garage van dr. Spierings, ter wijl reeds verschillende personen in staat zijn het toestel te bedienen en dit aantal steeds wordt uitgebreid. De beer Mienis wees op een vroeger geno- men besluit in een vergadering der Witte Kruisaafdeeling, om B. en W. bij een even tueel te houden demonstratie uit te noodig.n, hetgeen, naar zijn overtuiging, door een on- willekeurig verzuim, niet schijnt te zijn ge- schied. Wethouder Krom achtte een demonstratie voor den Raad wel gewenscht, doch zou op dit moment niet gaarne een besluit genomen zien tot afwijzende beschikking. Dcor den heer Mienis werd nog da op- merking gemaakt, dat door dr. Spierings als diens cordeel is uitgesproken, dat in onze gemeente beslist verloren levens te redden geweest zijn, indien in verschillende gevallen een zuurstofapparaat ten dienst had ge- staan. Hoewel geen medicus verklaarde de heer Kostelijk toch dat het zuurstofapparaat uit- stekende diensten kan bewijzen, weshalve hij zich verklaarde voor subsidie. De voorzitter bleek er niet zoo warm voor te zijn, terwijl doer spr. werd gewezen op tal van afdeelingen, waar geen zuurstof apparaat aanwezig is, terwijl bij siechts en- kele een klein toestel is aangeschaft. Het debat werd nog eenigen tijd voortge- zet, waaruit we meenen te mogen concludee- ren, dat de raadsleden in het algemeen wel voor subsidie zijn, doch gaarne eerst kennis met het toestel hadden willen maken. Besloten werd ten slotte met algemeene stemmen de gevraagde subsidie toe te staan. Uit een door't bestuur der St. Jozefschool ingediende rekening bleek, dat het aanbren- gen van sehcolborden had gekost 123.70, terwijl een bedrag^van 100 was toege- staan; verzocht werd ook dat meerdere be drag vergoed te krijgen, waartoe besloten werd. Op een verzoek van, den Bond van Too- neelvereenigingen in Noord-Holland om een medailk of een bedrag beschikbaar te willen stellen voor den te houden tconeelwedstrijd, waaraan ook door de vereeniging „Harmo- nie" alhier zal worden deelgenomen, were! afwijzend beschikt, nadat door den voorzit ter op een desbetreffende vraga was geant- woord, dat niet den geheelen wedstrijd hier zou plaats hebben, doch elke vereeniging speelt cp eigen tooneel en de jury daarbij dan tegenwoordig is voor de beoordeeling. De begrooting voor den Keuringsd-ienst van Waren is vastgesteld, hetgeen van onze gemeente een bijdrage vordert van 17.35 et. per inwoner. Algemeen werd dit laag geacht, terwijl door den vorzitter nog kon worden mede- gedeeld, dat over 1926 terug ontvangen was 56.44. Ingekomen was een verzoek van de wed. IJ. Beets cm ontheffing der hondenbelas- ting over het vorige jaar, aangezien ze haar hond had weggedaan. Door den voorzitter werd er op gewezen, dat adressante hiermede veel te laat is, daar ze het tot vervolging heeft laten komen. Besloten werd geen. ontheffing te verlee- nen, doch deze post oninbaar te verklaren. In behandeling lewam vervolgens het ver zoek van J. Baars om ontheffing van school- geldbetaling. Door den voorzitter werd toegelicht, dat dit loopt over een bedrag van 37.80. Door adressant was niet gereclamcerd en waar het schoolgeld wordt geregeld naar iemands in- komen, vermcedde spr., dat ook niet is gere clamcerd tegen den aanslag in de inkemsten- belasting, waaruit dan volgt, dat het vorige jaar een behoorlijk inkomen werd genoten, terwijl voor geen enkele maand het school geld is voldaan. Spr. achtte het moeilijk om nu maar tot ontheffing te besluiten, te meer daar bij reclameering wel terdege wordt ge- let cp omstandigheden. Door den heer W. Greenland werd ge zegd, dat de schoolgeldheffing voor een ge- zin Tnet 12 kinderen toch veel te lioog moet worden geacht. Bovendien blijkt, dat perso- nen, die er veel beter bijzitten, veel minder schoolgeld betalen. Door den voorzitter werd hierop geant- woord, dat de reg.ling inderdaad tot moei- lijke gevallen leidt. De lijst van aanslagen, door den Inspecteur ingediend, biedt inder daad soms groote verrassingen. Uit het debat, dat hierop volgde, bleek men algemeen van gevoelen, dat door den adressamrt niet goed was gehandeld, eerstens dcor ook de eerste termijnen niet te voldoen, tweedens door niet te reclameeren. Aan B. en W. werd opgedragen een on derzoek in te stellen of ook deze post wellicht oninbaar ver'klaard moet worden. Aangezien in de vorige vergadering de stemmen staakten omtrent het verzoek van den heer Bur.n om een vaste aanstelling, kwam dit weder in stemming en werd daar- toe besloten met 6 tegen 5 stemmen; tegen waren de heren Kostelijk, Trcmp, Mienes, Pool en Wuijs. Het voorstel van B. en W. omtrent uitkee- ring aan de schoolbesturen volgens art. 101 der Lager Onderwijswet van 1920 werd zon- der eenige bespreking goedgekeurd. De kos ten van het Openbaar Onderwijs bleken te hebben bedragen f 15.66 per leer-ling. Vcorgesteld werd van genoemd bedrag 80 pet. voorsehot te verleenen naar het aantal leerlingen, ten bedrage van 262.4.61 voor de H. Dyonisius, 2662.20 voor het H. Hart, 1503.36 voor de H. Familie en 411.61 voor de Chr. School, verminderd met het door hen zelf ontvangen schoolgeld, gcschat op 130. Het kohier der hondenbelasting werd vast gesteld op 753, waarvoor aangeslagen zul len worden de bezitters van 185 honden. Voor de benoeming van een lid van het Burgerlijk Armbestuur, aftredende de heer P. Bakker Sz., luidde de voordracht: P. Bak- ker Sz. en K. Bakker. Met algemeene stem- men werd eerstgenoemde gekozen. Het voorstel van B. en W. om de 100 op- centen der Rijks Inkomstenbelasting te bren- gen op 125 gaf aanleiding tot een tamelijk breedvoerig debat. Door den voorzitter werd toegelicht, dat door Ged. Staten een wenk was gegeven aan de gemeentebesturen om bij de vaststelling der opcenten rekening te houden met de waar- schijnlijke verlaging der Rijksinkomsten- be1asting, teneinde evenwicht te behouden in de gemeente financien. De heer Kosteliik maakte de opmerking dat reeds door hem in de commissie voor de begrooting 1928 was gewezen op de mogelijke verlaging der Rijksinkomstenbelas ting, doch dat toen werd gezegd, dat de ge meente zich toch wel zou kunnen redden. Bij spr. rijst nu de vraag: is voor ons die verhooging der opcenten noodig? We gaan hiermee niet in de lijn van belasting-verla- ging, waarin het rijk ons voorgaat. Waar heU mogelijk is, dienen we die richting uit te gaan, meende spr. Het is met onze gemeente- financien reeds mooi geloopen, het jaar 1927 is voor velen niet ongunstig geweest, zoodat spr. behoorlijke aanslagen meent te mogen verwachten, weshalve hij als zijn oordeel uit sprak, dat niet de 100 opcenten wel volstaan zou kunnen worden. Ook de heer K. van Langen, die zitting had in de comm. voor de begrooting, oordeel- de verhooging der opcenten niet beslist nood- zakelijk, terwijl dcor den heer Tromp werd gezegd, dat mocht verhooging inderdaad noodzakelijk blijken, die ook nog het volgend jaar zou kunnen. De heer Krom gaf te kennen, dat B. en W. dit voorstel hebben beschouwd als een veilig- heids maatregel. Wat het voorbeeld, door het Rijk gegeven, betrof, waarcp door den heer Kostelijk werd gewezen, het Rijk geeft ock wel eens minder navolgihgswaardige voor- beelden b.v. door lasten van zich af te wente- len op de gemeenten adres aan de kosten voor middelbaar onderwijs. Door den voorzitter werd er nog op gewe-' zen, dat het percentage voor de gemeentelijke inkomsten deelt in de verlaging, van daar de zienswijze van B. en W., dat in elk geval toch maar een veilige kant behouden dient te biij- •ven. De heer Mienis oordeekle, dat de verhoo ging der personeele belasting, we'ke voor ve len geldend blijkt te zijn, de gemeente ook weer ten gcede komt. Ja, antwoordde hierop de voorzitter, het heette, dat de personeele- belasting zou worden verlaagd, doch in onze gemeente is wel het tegendeel geb'leken. Na hetgeen over de zaak in deze vergade ring is gesproken, gaf de heer Wijnker nu ock in overweging het maar bij de 100 opcen ten te laten. Nadat het debat nog wat was voortgezet werd besloten de zaak nog eens Onder de oogen te zien en in de volgende vergadering een besluit te nemen. Het voorstel tot wijziging der heffing van keurloonen en slachtkeur werd door den voor zitter toegelicht. Dit voorstel gaf mede aan leiding tot debat, waaruit bleek, dat de sta gers naar't oordeel -van den raad de vleesch- prijzen tamelijk hoog hielden, ten slotte werd het voorstel aangenomen en de bedragen al- dus vastgesteld: voor oen koe, stier of paard f 3.50; voor een vaars 3; voor een varken boven 60 K.G. f 2; voor een varken beneden 60 K.G. 1.50; voor een schaap 1 en voor een geit 0.25. Voor keuring van uit nood geslachte dieren waren deze bedragen respectievdijk 5, 3, 3, 1.50, 1.50 en f 0.25. De voorgestel- de wijziging in de legesgelden voor nieuw- bouw gaf mede aanleiding tot tamelijk breed- voerige bespreking. Voorgesteld werd het be drag voor gewone huizen en gebouwen te handhaven n.l. f 1 per M2., doch voor wa- renhuizen, druivenkas, kippenschuren 1 cent te heffen per M2. vloeroppervlakte, en dan kippenhokken tot 25 M2 oppervlakte vrij te laten. Door den heer Tromp werd de vraag ge steld of het wel billijk was voor dergelijke speciaal bedrijfs-gebouwen leges te heffen, vocral waar het zoo gewenscht geacht moet worden de cultuur in andere banen te leiden en in aanmerking'dient te worden genomen, dat voor dergelijke gebouwen toch heelemaal geen gemeentelijk toe- of opzicht wordt ge- eischt. Het te heffen bedrag mag niet groot zijn, voor grootere oppervlakten loopt het toch nog aardig op, voor 1 H.A. zou het toch 100 bedragen. De tuinbouw wordt in dit op zicht toch ook ali getreffen door de grondlas- ten op gebouwd. Van verschillende zijden werd *t voor en te gen naar voren gebracht, tot eindelijk werd overgegaan tot stemming en het voorstel van B. en W. met 6 tegen 5 stemmen werd aange nomen. c Door den voorzitter werd meegedeeld, dat uit de 3-jaarliiksche afrekening met de school van het FL Hart is gebleken, dat door de gemeente in totaal was betaald 8436.03, terwijl te vorderen was 7893.30, zoodat te veel bleek uitge'keerd te zijn 542.73 hetwelk is teruggestort. Door den heer Quant was gevraagd, hoe het stend met de aanvraag om electrische kracht voor melken door gebr. Kuiper. Door den voorzitter werd meeged'eeld, dat in ovefleg met de lichtcommissie aan de aan- vragers was voorgesteld 20 bij te dragen voor bestrijding der kosten van eventueele cverschrijding de maximale belasting, als ge- volg van het feit, dat het melken juist ge- schiedt in de uren van het grootste stroom- verbruik; op dit voorstel was nog geen ant- woord ontvangen. Nog was door den heer Quant de vraag ingediend, of het niet ge wenscht zou zijn bij de Broskerbrug een dreg te deponeeren. Na eenig debat werd besloten, zich in verbinding te stellen met het Witte Kruis" en indien dit niet tot resultaat mocht leiden, dan van gemeentewege een dreg te plaatsen. Hierna sluiting der openbare vergadering. SCHOORLDAM. Tot notaris alhier is benoemd de heer F. J M. Pinxter, candidaat-notaris, wonende te IJmuiden, thans reeds met de waarneming van dit notariaat belast. WIERINGEN. Aan D. Takes Jz. te Westerland is door den minister van waterstaat een bijdrage verleend ingevolge de Zuiderzeesteunwet, in de kosten van cpleiding van zijn zoon buiten het viss.'herijbedrijf. AKERSLOOT. Donderdagavond 23 dezer hield de Bond van Staatspensionneering afd. Akersloot een propaganda-avond in het cafe van Green. Zeer weinig publiek was aanwezig. Na opening door den voorzitter en het ziu- gen van een bondslied werd de declamatie van mej. H. M. BoschmanTijmes op duide- lijke wijze weergegeven waarna het woord werd verleend aan den heer H Bruin van Alkmaar met het onderwerp: Aan wien de schuld. Daar de heer Brum bij de afd. Akersloot van den Bond van Staatspensionneering geen ontckende is, werd zijn rede met aandacht geyolgd. Spreker deed uitkomen dat de Bond al reeds 28 jaren strijd voor premievrij staatspensioen, dat de tegenwerking groot blijft v.n. van de christelijke regeeringen die voor dit doel de gelden niet voldoende wil voteeren maar wel voor andere mindere nut- tige dce'einden terwijl Holland nog zooveel- ten achter is bij: andere landen in deze Dene- marken waar voldoende en al jaren voor de ouden van dagen wordt gezorgd en't hun ge- zamenlijk zoo gezellig mogelijk wordt ge maakt in de inrichtingen waar zij zijn opge- nomen. In korle trekken haalde spreker nog aan het vergaan van het Engelsche stoom- s-chip Shonga verleden week bij IJmuiden De bemanning van de reddingsboot toog tot redding uit; liet ook vrouw en kinderen achter, gelukkig is dit voor de bemanning goed afgeloopen, hadden hier menscbenle vens te betreuren geweest een collecte wordl gehouden en de regeering trekt zich er ver der niets van aan. Wel is voor de helden der zee eenige verbetering ingetreden maar door het partieulier initiatief. Spreker wekte dan ook ieder op zoo nog geen lid zijnde, zich on te geven bij de afd. om gezamenlijk te zor- gen dat het oud en arm de wereld uit gaat. Een dankbaar applaus beloo-nde spreker voor zijn duidelijke rede. Nog werden eenige voordrachten gegeven die zeer in den smaak vielen waarna ais ai- tijd tot slot bal: OUDKARSPEL. In tegenwoordigheid van verschillende of- ficieeie personen had gisjeravond de opening plaats van de fancy fair welke hier vanaf Zaterdag tot Maandag gehouden wordt. Hoewel onze plicht ons op dien avond elders riep en wij daardoor minder volledig kunnen zijn, zijn we toch in de gelegenheid mee te deelen, dat deze officieele gelegenheid uitste- kend bezocht was en vooral door den voorzit ter een krachtig woord van opwekking tot deelname gesproken werd en dank werd be- tuigd aan alien, die voor het daar stellen van de bazar het beste beentjc hebben voorgeze* Dank werd gebracht aan de vele g'evers van hier en elders, waardoor het mogelijk is geweest een keurige verzameling van de meest uiteenloopende artikekn tentoon te stellen. Het geheel maakt een prettigen indruk. Tijd nog moeite zijn gespaard om de artike- len zoo voordeelig mogelijk te doen uitko men, terwijl de tbeetuin, welke door de firma Holsmuller is daargesteld een vroolijken in druk maakt. De verschillende attraeties zijn zoodanig opgesteld, dat de bezoekers overal in de val loopen, zoodat het niet anders kan of daar van zal een druk gebruik gemaakt worden. De meest animeerende attractie zal zeker wel de glijbaan zijn, die er toe zal medewer- ken om er de vroolijkheid in te houden. Voor de danslustigen is gezorgdi door he* plaatsen van de groote bioscooptent van de firma J. de Bakker voor de kolfbaan. De icomende dagen zullen zeer zeker in onze gemeente eeni ongewone drukte veroor zaken. Zoowel voor kijkers ais voor koopers is er ruimschoots gelegenheid hun hart op te halen. WIERINGERWAARD. Vanwege de afdeeling van den Bond voor Staatspensionneering zal geiracht worden om dezen zomer voor de bedeelden, en ouden van dagen in deze gemeente een autotocht te organiseeren. Waar dit op meerdere plaatsen reeds met succes is gedaan, heeft het bestuur gemeend, om ook hier de oudjes eens een mooie dag te verschaffeij, De bedoeling is om particuliere auto's te krijgen en een lijst te laten circuleeren om eenige gelden te verzamelen, teneinde de menschen dien dag ook te kunnen onthalen We twijfelen niet, of iedereen voor zoover daartoe in staat, zal voor dit doel medewer king willen verleenen. LIMMEN. Ge b or e n Immetje, dochter v. D. Meijer en G. Hulst. Martha Maria Gesina, dochter van N. de Groot en G. P. Versteege. Getrouwd D. A. Schermer en L. Blok- ker. Over led en: P. A. Valkering, 1 jaar z. van G. Valkering en G. van Wonderen. G. Stierp, 71 jaar, echtgen. van L. Cornelisse. ST OOM V A ARTLIJNEN STOOMVAART-MIJ. NEDERLAND. Enggano (thuisr.) 24 Febr. te Belawan. Karamata (uitr.) 24 Febr. te Port Said. P. C. Hooft (thuisr.) 24 Febr. v. Singapore. Prins der Nederlanden (uitr.) 24 Febr. v. Genua. Rondo (thuisr.) 24 Febr. v. Marseille. KON. NED. STOOMBOOT-MIJ. Achilles 25 Febr. v. Amst. te Rotterdam. Adonis 24 Febr. v. Salonica n. Limni. Ares 25 Febr. v. Galveston te Bremen. Aurora 24 Febr. v. Napels te Catania. Boskoop 23 Febr. v. Corral te Valparaiso. Clio 24 Febr. v. Constantinopel te Bourgas. Eos 24 Febr. v. Gibraltar n. Amst. Euterpe 25 Febr. v. Amst. n. Kopenhagen. Fohr 25 Febr. v. Rott. n. Pasages, Ganymedcs 25 Febr. v. Amst. n. W.-Indie. Hebe 24 Febr. v. Carthagena n. Alicante. Ilos 24 Febr. v. Musel n. Oitavos. Neptunus 24 Febr. v. Valencia n. Atnst. Notes 25 Febr. v. Rott. n. Ccnina. Orpheus 24 Febr. v. Lissabcn n. Gibraltar Pluto 24 Febr. v. Portimao n. Amst. Stella 25 Febr. v. Bremen te Amsterdam. Ulysses 25 Febr. v. Amst. n. Hamburg. Venezuela 25 Febr. v. Amst. n. Hamburg KON. HOLL. LLOYD. Gelria (thusr.) 25 Febr. v. Pernambuco. Orania 25 Febr. v. Amst. te Buenos Ayres. Zeelandia (thuisr.) 25 Febr. v. Southampton KON. PAKETVAART-MIJ. Cremer 24 Febr. v. Belawan. HOLLAND—AMERIKA LIJN. Lochgoil 23 Febr. v. Portland (Ore) n. Li- verpooi/Rotterdam. Lochkatrine 25 Febr. v. Rott. n. de Ncord- Pacific. Moerdijk 23 Febr. v. Rott. te Vancouver. Radnorshire 25 Febr. v. Rott. n. Antwerp™ HOLLAND—AFRIKA LIJN. Giekerk 24 Febr. v. Hamburg te Antwerpea; Grijpskerk 22 Febr. v. Dair-es-Salaam n. Zan zibar. Jagersfontein 25 Febr. v. O. Afrika, 1. v, Antwerpen, te Rotterdam. Meliskerk (thuisr.) 25 Febr. v. Duinkerker n. Antwerpen. Springfontein (uitr.) 24 Febr. te Monibassa HOLLAND—WEST-AFRIKA UJN. Albireo 25 Febr. v. Amet. n. W.-Afrika' Ceres (thuisr.) 22 Febr. te Sekondl Delfland (thuisr.) 21 Febr. v. Bassam. Drechterland (uitr.) 24 Febr. v. Lagos. Orestes (iutr.) 24 Febr. te Teneriffe. Rijnland (uitr.) 24 Febr. te Lagos. Scheldestroom 25 Febr. v. Amst n. W.-Afrika HOLLANDAUSTRALIA LIJN. Almkerk 25 Febr. v. Rott. n. Hamburg, Arendskerk (iutr.) 24 Febr. v. Suez. HOLLAND—BRITSCH-INDIe LIJN. Koudekerk 24 Febr. v. Hamburg te An-twer* pen. HALCYON LIJN. Stad Arnhem, v. La Plata n Amst., 24 Febr. v. St. Vincent. JAVA-NEW-YORK LIJN. Bali, v. Batavia n. New-York, 24 Febr. v. Sa- bang. Vechtdijk, v. New-York n. Jewa, 24 Febr, v, Sabang. JAVA—CHINA—JAPAN LIJN. Tjipanas 24 Febr. te Manilla. KOTTERDAMSCHE LLOYD Patria (uitr.) 24 Febr. v. Southampton, ROTTERDAMSCHE LLOYD. Bcndowoso 25 Febr. v. Rott. n. Java. Garoet (uitr.) 24 Febr. v. Belawan. Soekaboemi 25 Febr. v. Batavia n. Rott. Tambora (thuisr) 24 Febr. v. Marseille. ROTTERDAM—ZUID-AMERIKA LIJN. Alcyone 25 Febr. v. Rott. te Hamburg. ZijldBjk 25 Febr. v. Hamburg n. Amst. STOOMVAART-MIJ. OCEAAN. Eurymedon 25 Febr. v. Amst. n. Liverpool. Rhexenor, v. Japan n. Amst, 24 Febr. te Penang. Tantalus, v. Amst. n. Batavia, 24 Febr. te Port Said. SAMENVOEGING ZAANGEMEENTEN" De Centrale Commissie, samengesteld uit de plaatselijke commissies der betrokkeo Zaangemeenten, heeft na een vergadering ten gemeentehuize "te Zaandam onder leiding van dbn heer K. Prins haar conclusies vast gesteld op het door haar uitgebracht rapport. Vier leden spraken zich uit voor deze hee- le samenvoeging der gemeenten Koog aan de Zaan, Zaandijk, Wormerveer, Kromme nie, Westzaan en Wormer met Zaandam. De afgevaardigde van Koog aan de Zaan, de heer J. W. Graftdijk, was afwezig, ter wijl Krommenie, waar men geen studiecom- missie heeft benoemd, niet in de Centrale Commissie is vertegenwoordigd. Zaandam heeft in deze commissie twee plaatsen bezet, waarvan de eene, de heer K. Prins, zich als voorstander en de tweede, de heer Ranshuij- sen, als een tegenstander heeft doen kennen De vier leden der commissie,.die zich vooi samenvoeging uitspraken, veriegenwoordiget de gemeenten Zaandam, Zaandijk, Wormej en Westzaan. ROE K E LOOSHE ID. Een 23-jarige landbouwer uit Naarde# (Naardermeer) heeft zich ter zake van over- treding dier artikelen voor de Buitengewone Kamer der Amstei-damsche rec'htbank te ver- antwoorden gehad, omdat hij op 14 Juli 11- vijf rijwielikettingen gocide op de elf meter hoog gespannen, onder electrischen stroom staande draden van het provinciaail net van het electricitei tsfo'edrijfkettingen kwamen te- recht op een der draden en een hoofddraad, er ontstond kortsluiting, die vergezeld ging van een suizenid geluid en een vuurbol. Per- soonlijke ongevallen werden niet veroorzaakt, maai- wel stilstand van de electriciteitsvoor- ziening, terwijl in de centrale te Amsterdam tengevolge van verdachtes daad een schade van dO.OO'O werd aamgericht. Verdachte onikende met opzet te hebben ge handeld; hij beweerde niet ketting voor kef- ting op d;e draden te hebben geworpen, maar alle kettingen tegelijik. lets wat niet erg aan- n-emelijik is, als men weet, dat hij dan de vijf kettingen die gezamenlijk vijf pond zwaar z'ijm, over een hemelsbreedte van 30 M. niet minder dan 11 M. hoog gegooid meet heb ben een kunststukje dat later bij een proef- nemimg zelfs den verdachte niet meer geluk- ken mocht. Het O. M. nam aan, dat db verdachte niet r i Vrfend: „Zoo, Bruins, je kweekt je eigen briliemon- taren. zie ik J" a -wiao Aripiw. j

Alkmaarsche Courant | 1928 | | pagina 6