if 11 t netts Juffrouw, I een nette dagdienstbode, Tijdschriften H fly extent Sew Wij ontvingen van de gemeente nog het voigende b-ericht, Op het oogenblik, waarop dit blad ver- schijnt, worfit ten Stadhuize alhier de akte verleden waarbij de Heiiooerbosschen met in- gang van 1 Maart a.s. worderi o'vergedragen aan de Vereeniging tot behoud van Natuur- ir.nnumenten in Nederland. Het ongerepte Vehcud van dit pracbtige berit is dus thans verzekerd. Op dit voor Alkmaar en Heiloo zoo gewich- tige oogenblik past een woord van dank aan de familie van Foreest voor haar medewer- king om dit waardevolle complex niet te ver- snipperen en als verkavelde bouwterreinen te verkoopen aan den hoogsten bieder, doch het in den staat waarin het aan talloozen een on- vergeetelijk natuurgenot verschaft, over te dragen aan de vereeniging die zich opnieuw op buitengewone wijze jegens ingezetene en vreemdeling verdienstelijk maakt. Voor Alkmaar en Heiloo is het heden een feestdag. ONZE PL ANTSOE'NEN. Men schrij'ft ons: Nu de zonnestralen reeds eenige warmte in den aardbodem dringen, alhoewel de vrij strenge nachtvorsten een sterke afkoeling brengen, waardoor de ontluiking van hout- en kruidachtige gewassen nog wel langzaam gaat, komen todi vooral van laatstgenoemde reeds vele jonge spruitjes boven de aarde. Het is nu ook weer spoedig den tijd, dat jong en oud er op uit gaat om van dat schoone, door de natuur gebodene, te genie- ten en gekckkig zijn zij die het wonderlijke ihelaas niet ajtijd begrepen naar behooren weten te waardeeren. Het is niet juist dat velen nog zoo weinig gevoel voor het pas uit- bottende gewas hebbenwant de eerste Elzen- en Wilgenkatjes de z.g. rnann. bloemen ziijn nog nauwelijks verschenen of men ziet meermalen soms groote hoeveelheden van deze takjes afbreken. Dit snort huotige gewassen kan op dit punt nog wel iets verdragen en een stootje velen en wanneer het afplukken van enkele tafcken nu niet in vernieling overgaat, is het niet Zoo erg. Ge'heel anders is het met de kruidabhtige gewassen, waarvan vele soorten zich moeilijk of zeer langzaam vermenigvul- digen, zoodat het uitspitten deze polletjes of wel het afplukken dezer bloemen, waardoor zaadvorming onmogelijk wordt, voor de planten zeer nadeelig is. In den Hout en onmiddellijke omgeving tomen nu reeds meer of minder hoog boven de aarde: Crocus, Sieutelblceim, Narcis, :Sneeuwklokjes, Speenkruid, Madteliefjes, 'Boschanemoon, Helmbloem, Haarlemsch iKlokkenspel, Daslook, Gevlekte Aronskelk, Varens e. a. Van vele dezer gewassen, vooral Crocus en >Narcissen, zijn in de laatste jaren groote aan- tallen -uitgepoot om daardoor het genot van de bosehflora te verhoogen. Al komen deze planten nu ook voor in openbare terreinen, zooals onze parken zijn, daarom mogen z; nog niet uitgetrofeken of afgesneden worden Het zijn volstrekt geen z.g. wiide planten en ook dan nog is het uitrufeken evenmin toelaat- baar. Dat een en ander wordt in stand gehouden voor iedereen, is van aigemeene bekend'heid, en het zou daarom gewenscht zijn dat ieder 'het zijne deed om het vermielen, dat door uit- trekken en aisnijden van planten en gewassen ontstaat, te helpen tegengaan. De bosehflora zou daardoor aan schooniheid en volheid win- nen. Over't algemeen zou veel worden voorko- men, wanneer niet in de bosch- of andere aanplantingen werd geloopen en evenmin op de grasperken; omdat zich daarin op meer- dere plaatsen bolgewassen, waarbij Croeus- sen en Narcissen, bevinden. Het is over't algemeen iiioeiilijlc steeds uit te maken wat de jeugd en ook wel grooteren doen, waneer ze zoekende tusschen het hout of over de grasperken gaan of zich daar op- Klein is de mug, maar groot hei leed, Veroorzaakt door een muggebeet. houden; doch gewoonlijk is't niet veel goeds T De eenvoudigste wijze om mede te werken aan de instandhoudig onzer beplantingen in den ruimsten zin is de waarschuwing: Blijf steeds op de paden. KaSLEENING. Naar wij verntmen sloot de gemeente Heiloo hare tijdelijke kasleening, groot f 100.000.—af bij de firma de Lange De Moraaz alhier. BEGRAFENIS ME/. M. W. MACLAINE-PONT. Zaterdagmiddag werd het stoffelijk over- schot van mej. Margaretha Wijnanda Ma- claine Pont, in leven oud-secretaresse der Heldring-gestichten en oud-directrice van Hosa-Semna, de woning van den president- directeur te zeuen uitgeuiagvn, gevoiga door een schare van vrienden, vriendinnen, oud- medearbeidsters en oud-leerlingen. In de Vluchtheuvelkerk werd een herden- dingsdienst gehouden, die onder leiding stond van dr. J. Lammerts van Bueren. SOC.-DEM. VROUWENCLUB. Donderdag a.s. zal. gclijk in een adver- tentie in dit nummer wordt aangekondigd, de Soc.-Dem. Vrouwenclub een propaganda- feestavond houden in „Het Wapen van Heemskerk", waar als spreekster zal optre- den mevr. Miedema-Zondervan, van Amster dam, die voor Alkmaar geen onbekende meer is. Zij zal nu spreken over „De vrouw en de vrede". Het verdere gedeelfe van den avond zal gewijd zijn aan vroolijkheid. Opgevoerd zal worden het blijspel ,,De oom uit Amerika". Voorts zullen levenslied- jes worden gezongen en zal er gemusiceerd worden. De entree is gesteld op 20 cent plus belas- ting. Kaarten zij® te krijgen bij de bestuurs- leden (zie de advertentie). DE AUTODIENST ALKMAAR—HELDER. Men verzoekt ons te melden, dat de auto- busr.it Alkmaar-Heider, welke morgen plaats vindt, sieciits een proefrit is. De officieele dienst wordt eerst Zaterdag 3 Maart a.s. geopend. VROUWEN- EN FASfii LI ELEVEN VOORHEEN EN THANS. Gisteravond sprak voor de afd. Alkmaar der Nederl. Vereeniging van Staatsburgeres sen de hoofdhestuurspiesidente, mevr. S. v d. HoeveBakker van Utrecht over boven- staand onderwerp. De bovtnzaal van de Unie was gedeeltelijk bezet, toen de presidente der Alkmaarsche afd. de aanwezigen en speciaal de spreekster, verwelkomde. Daarna ving mevr v. d. HoeveBakker haar lezing aan, waarin zij in groote trekken de positie der vrouw vanaf den vroegsten tijd tot heden besprak. Men neemt aan, aldus spr., dat de plaats die de vrouw bij de oervolken innam, over- een komt met die, welke door haar iicden ten dage nog bij de primitieve natuurvolken wordt ingenomen. Er bestaat geen gezins- verband, de vrouw is gemeenscbappelijk be- zit van een bepaalde groep en verricht het meeste werk. Hierop is het enkele malen voorkomende matriarchaat een uitzondering Was zij toen dus over het algemeen de ax- beidskracht en voortbrengster van het nieu- we leven, bij de oude Egyptenaren, ongeveer 3000 jaren voor Christus, was de positie der vrouw al veel beter dan. die der tegen- woordige Nederlandsche. Bij de oude Israelieten had zij weinig vrij- heid en werd zij zeer op den aehtergrond gehouden terwijl bij de Grieken in het oude Europa de vrouw als echtgenoote en moedet over't algemeen. ook een zeer bescheiden plaats innam. Langzamerhand werd door haar de strenge huiselijke afzondering wat lichter opgevat. In Sparta was de lichame- lijke geoefendheid en gehard'heid, ook bij d« vrouwen, het voornaamste. Bij de Romeinen mocht de vrouw reeds in het openbare leven optreden, waar vele zich aan de kunsten en wetenschappen wijdden. De vrouwen der Oude Germanen leefden nog weer vrijer en oefenden het landbouwbe drijf uit. V' i#1!! Vrouw: Hoe laat kom je thuis, lieve Man: Niet het flauwste idee, m'n beste, wanneer ik eenmaal in de stad ben, ben ik maar een strootje in den maalstroom van ae omstandigheden. (Humorist). in den Rliddertijd, den tijd flat ae man steeds in den strijd is, zijrt het de vrouwen en kloosterlingeh die de wetenschappen en kunsten beoefenen. De tijd der Renaissance geeft ook aan de aanzienlijke vrouwen haar aeel aan de we- tenschappelijke opvoeding. In de 18e eeuw, in den tijd van algemeen verval, vatte ook de vrouw haar taak minder ernstig op. Het gezinsleven bleef in het Holland van de 17e en 18e eeuw min of meer het middel punt der aigemeene belangstelldng. Naast n rijk, overvloedig wereldsch leven, heersch- te een intens vroom leven en huwelijk en ge boorte waren zeer belangrijke gebeurtenis- sen. Het onderwijs, vooral voor de meisjes, was zeer slecht. De geschiedschrijvers uit dien tijd verhalen ons al van rookende da mes, poederkwasten en rouge. De Fransche revolutie bracht een groote ommekeer en na een periode van levensonze- kerheid en armoede, vooral drukkend op de vrouwen, kan men de zegeningen der revolu tie waardeeren, doch het vrijheid, gelijkheid en broederschap gold slechts voor de man- nen. Met het dan komende geslacht berdken wij langzamerhand dat uit het eerste boek der roman: „De Opstandigen" van Jo van AmmersKiiller. Aan de hand van dit boek en verduidelijkt door korte aanhalingen bieruit, ging spr. de positie der vrouw in de negentiende eeuw na. Het eerste boek geeft de vrouwen, die voortleven in de bedompte huiskamer en wier eerste plichten zijn, gehoorzaamheid en zelf- beheersching In het tweede boek is de band al wat losser, hoewel de positie der vrouw nog niet veel verbeterd is. Zooals zij er in alle tijden zijn geweest, geeft ook de roman van Jo van Ammers Kiiller een opstandige vrouw, n.l. Miebetje, het Fransche nichtje, die d-." baanbreekster van het opstandige verlangen naar vrijheid wordt. Wat het derde en laatste deel betreft, dit gaf niet, volgens spr., zooals de beide voor- gaande, de strijd tusschen de jeugd, met zijn nieuwe ideeen en idealen en de ouders, die aan het oude vasthouden, doch het conflict is hier dat der ouders onderling. In het derde boek missen wij een frissche, opstandige stormwind, slechts uit den communistischen zoon preekt een nieuw geluid. Dat de vader op zijn 50ste jaar opnieuw jong wil zijn en verliefd wordt op een meisje, even oud als zijn eigen dochters, ondergaat de moeder, het kamerlid, als de groote desillusie van haar leven. Doch de liefde tusschen man en vrouw, de kwestie van trouw en ontrouw zijn vraagstukken zoo oud als de beschaving Het moderne in dit boek is de wijze, de groote vrijmoedigheid waarop de kinderen het geval bespreken, de gemakkelijke wijze waarop de man de moeder zijner kinderen opzij tracht te schuiven. Deze ziet de oorzaak in het moderne meisje, doch ook zij is het bij- zondere niet. Alle person en uit het moderne gezin, waarvan de huiskamer het uiitgangs punt is geworden, worden door egoeentri sche beweegredenen gedreven, er bestaat een totaal gemis aan idealisms en altrui'sme, er is geen gez:ns- en falnilireleven meer. Deze troostelooze visie op het moderne gezin is niiel juist, onze tijd kent zijn jonge strijders voor een ideaal, kent zijn gelukkige gezinnen. De strijd voor recht en vrijheid voor de vrouw heeft niet geleid tot een bankroet; veel, vooral voor de niet-gehuwde vrouw, die in zelfgekozen arbeid ook bevrediging heeft gevonden, is bereikt en de strijd voor vrij- making van de vrouw dient tot meerder wel- zijn der geheele menschheid. Wij staan evenwel nog aan de aanvang van het maatschappelijk vraagstuk: moeder- schap en beroepsarbeid, tenininste wat be treft dfe gegoede midden-stand en veel van wat nu onedel en onsymoathiek lijkt zal na deze overgangstijd afvallen. De spreekster besloot haar lezing met de opwekking tot de vrouwen om vast te houden aan de twee principes: liefde en arbeid. Na een woord van dank aan mevr. v. d. HoeveBakker voor haar mooie rede, sloot de voorzitster de bijeenkomst. Het Februari-nummer van Onze Aarde, het nieuwe maandschrift, dat bij Van Holke- ma Warendorf's Uitgeversmaatsc'happij te Amsterdam verschijnf, bevat een interessant artikel van J. C. Lamster over steenen monu- menten op Nias en Soemba, dat door vele il lustrates verduidelijkt is. De foto van het steepen van een steenen plaat voor een gees- teszetel bewijst, dat deze volksstam haar- zware vraohten nog op dezelfde primitieve wijze exporteert als dit duizenden jaren gele- den met de steenbroken van de pyramiden 't geval geweest is. Dat ons eigen land ook zijn bekoorlijke plekjes heeft, toont een prettig geillustreerd artikel van den bekend.en schrij- ver R,. J. de Stoppelaar aan, die ditmaal het Friesche wtaerland beschrijft. Mr. W. J. van Balen is per lorrie van de Zuid-Ameri- kaansche Andes omlaag gekomen en geeft van deze niet-alledaagsche reis in dit num mer een interessante beschrijving. Wie hun jeugd in Nijmegen doorbra-cht, in den goe- den ouden tijd toen er nog strenge winters waren, ku-nnen zich nog wei herinneren, dat alle bewoners soms door een oorverdoovend geschreeuw uit hun huizen gehaald werden er uit, er uit!, de Waal die kruitDan scho- ven de ijssc-hotsen op de rivier over elkaar, wat een onvergetelijk gezicht was. G. B Hooyer laat er een paar plaatjes van zi-en en geeft er een korte beschrijving van. R. Schui- ling geeft in dit numimer het tweede deel van zijn reisbeschrijvingVan Weenen naar Giurgiu, een bootreis, dateerende van Sep tember 1927. J. C. Lamster toont een fraaie luchtfoto van Brussel en vertelt een en an der van het bekende Palais de Justice. Met wa-t Sprokkelingen, een Vragenbus en een Leestafel, wordt dit weer goed verzorgde nummer, besloten. Panorama uitgave A. W. Sijthoff te Leiden geeft op de frontpagina een fraaie afbeelding van den vischvijver te Tjipanas op Java. Een artikel over lijfstraffelijke rechtspleging is geillustreerd met oude pla ten van terechtstellingen te Amsterdam. Dit nummer geeft eenige fraaie natuuropnamen o a. een gezicht op Lugano met den Monte Salvatore, een kiekje in Polen, eenige oude en nieuwe tempels uit Egypte en uit Indie, ver- ,der foto's uit St. Moritz, en Nice,( een op- name van de gercode bemanning van de „Shonga" en, evenals gewoonlijk, een raad- sel-, een dames-, een knutsel- en kindcrru- briek enz. benevens lectu-ur waarbij ieder wai voor' zijn ga-ding zal vinden. Licht uitgave W. de Flaan te Utrecht geeft deze weex antwoord op een schijnbaar neel eenvoudige vraag: Waaro-m straffen wij misdadigers? Hei blijkt wei een onder- wtrp waarover de deskunaigen het nog alles- oehalve eens zijn. Zij, die emigreeren willen, vinden in dit nummer een leerzaam artikel over Canada, een planvkundige schrij ft over eetbare paddenstoeien en geelt daarbij vele verklarende illuslraties. Er is ten derde ver- volgartikel over het leven in Byzantium en ten slotte geeft de heer A. Vosmaer een door vele afbeeidingen verduidelijkte beschouwing over den bliksem en andere electrische ont- ladingen. Bij de Uitgevers-Maatschappij Elsevier te Amsierdam is een aardig handwerkboekje verschenen Kruissteekpatronen ontworpen door D. van Gelder, een boekje, dat de be- doeling heeft een reeks moti-even te geven, die naar vrije keuze van samensteiling en kleur kunnen worden uitgevoerd. Het is weer eens wat anders dan de antieke patro- nen, die wij alien nog van de gebo-rduurde pantoffels van onze grootvaders kennen. Een geestig jong kunstenaar heeft de patronen geteekend en is er zeker in geslaagd wat nieuws en aantrekkelijks te brengen. De bekende bovengenoemde Uitgevers- maatschappij zorgde voor een keurig ver zorgde uitgave. Dr. IV. G. N. van der Sleen, Vier maan- den kampeeren in den fiimalaja. Uitgave Nijgh Van Dit mar's Uitgevers-Maat schappij te Rotterdam. Wij behoeven Dr. van der Sleen niet meer bij onze lezers in te leiden. Niet alleen heeft hij ook voor onze courant talrijke reisbrieven gesehreven, maar bovendien is hij kort daar na in Alkmaar geweest om voor de leden van het „Nut" nog eens de interessantste bi] zonderhedfen van zijn zwerftochten uiteen te zetten. Negen maanden lang is deze Haarlem- sche H. B. S.-leeraar, een waardige nazaat van onze middeleeuwsche ontdekkingsreizi- gers, door vrijwel onbekend gebied van wiide vilksstammen getrokken, op zoek naar ro mantisch avontuur en (Jaarnaast naar bij- zonderheden uit de dieren- en plan-tenwereid en naar allerlei gesteenten, die het hart vaa een geoloog een beetje vlugger doen klop- pen. Wij kunnen ons volkomen begrijpen, da! het moeilijk was om voor dit boek een keuzc te doen uit den gTooten voorraad van al Wei interessante reisherinneringen. Dr. Van der Sleen, steeds vergezeld van zijn vrouw als trouwe reisgeno-ote, bezocht Egyp te, Arabie, de Roode Zee, Erythrea en een zeer groot deel van Britsch Indie. Maar bo- venal is hem de herinnering gebleven aan de tochten door den Htna'aya en het bezoek aan tropisch Britsch Indie, waar hij de rnerk- waa-rdige bevoikinc ontmoette van Travan- core. Madura en Madras. Hiervan heeft hij een reisverhaal geschre ven en, naar hij zelf verklaart, is hij naar het hoogste gebergte der aarde niet getrok ken om hooge toppen te beklimmen of om kaarten te verbeteren, maar uit aigemeene interesse voor deze merkwaardige grens- streek van Tibet. Hij verlangde kennis te maken met den geologischen bouw van dit reuzengebergte waarvan nog maar zoo wei nig bekend is. De resultaten van dit uiter- aard door den betrekkelijk korten tijdsduur slechts oppervlakkig geologisch onderzoek worden thans in laboratoria uitgewerkt en even-eens wordt nauwkeurig na-eegaan wat de schrijver op botanisch en zoologisch ge bied heeft verzameld. In dit reisverhaal, door tal van uiterst scherpe foto's geillustreerd, vertelt Dr. Van der Sleen op onderhondende wijze over ailes, wat hem op zijn reis in bet bijzonder heef! getroffen en het is, zooals te verwachten was, een verhaal gewo-rden, dat ieder boeien zal, die belang stelt in het zwerversleven- van een man, die hct heel-emaal niet erg gevonden heeft, dat hij de „beschaafde" wereld die op den duur vrij vervelend is maanden iang heeft mo-eten ruilen voor de grensstreek van Tibet waar de roofdlieren om het kamp- vuur sluipen en waar het toilet van de vrou wen in hoofdzaak uit een ring door den reus bestaat. Tj. Aigemeene kennisgeving. H. LEEGWATER en K. LEEGWATER—DE GEUS hebben het genoegen U kennis te geven van de geboorte van hun Zoon PIETER IAN. Alkmaar, 27 Febr. 1928. Tot ons innig leedwezen overleed te Avernes (Frank- rijk) in den leeftijd van 33 jaar, onze geliefde Nicht MAARTJE WILLEMIJNTJE GROOT, echtgenoote van C. BAR, Alkmaar. W. GROOT. P. GROOT—OLIE. Z. en N. Schermer. J. LAKEMAN. P. E. H. LAKEMAN— GROOT. Alkmaar. J. BORST. E. G. A. BORST— GROOT. Alkmaar, 24 Febr 1928. Eenige en aigemeene kennisgeving. Heden overleed, zacht en kalm, voorzien van de laatste H. H. Sacramenten der Ster- venden, onze innig geliefde Echtgenoote, Moeder, Be- huwd- en Grootmoeder DOROTHEA ARNOLDINA MARIA DE GRAAF, lid der Derde orde van den H. Dominicus, echtgenoote van H. J. F. WANNA, in den ouderdom van 57 jaar. Alkmaar, 27 Februari 1928. Ritsevoort 3. H. J. F. WANNA. L. D. H. W. KIRCH— WANNA. Uden. JOAN KIRCH en Kinderen. Alkmaar. D. H. M. J. WANNA. De Uitvaartdiensten zullen plaats hebben Donderdag 1 Maart a.s. in de parochiekerk van den H. Dominicus te 773/'«81/* uur en te 9'A uur de plechtige gezongen H. Mis van Requim, waarna te 11% begrafenis vanuit de Kerk op het R. K. Kerkhoi St. Barbara alhier. Verzoeke van persoonlijk rouwbeklag verschoond te blijven. Heden overleed zacht en kalm onze geliefde Moeder, Behuwd- en Grootmoeder, AAFJK LANGEDIJK, Wed. K. KOOIJ Pzn in den ouderdom van 67 jaar Uit aller naam, P. KOOIJ. Alkmaar, 27 Febr. 1928. Nieuwlandersingel 69. De teraardebestelling zal plaats hebben op Donderdag 1 Maart a.s., des nam. 1 uur, vanaf het sterfhuis. Tot onze diepe droefheid overleed hedeu, na een zeer langdurig maar geduldig ge- dragen lijden, meermalen ge- sterkt door de laatste H.H. Sacramenten der stervenden, onze zoo innig geliefde Echt- genoot, Vader, Behuwd- en Grootvader, de EdelAchtbare Heer GERRIT BOS Wz, Ridder in de Orde van Oranje-Nassau, Oud-Bur- gemeester der gemeente Oudorp, Oud-Dijkgraaf van het Ambacht van West-Friesland, genaamcl Geestmer-Ambacht, enz. enz., in den ouderdom van ruim 67 jaren. Oudorp. Mevr. de Wed. A. BOS Blom. Wognum. Zr. M. CUNERA. Oudorp. W. BOS Gz. C. M. BOSBommer en kinderen. Rotterdam. P. BOS. M. S. BOS-Boom. Padang (Sumatra). Zr. M. ALIDA. Oudorp. C. B. BOS. Egmond a/d. Hoef. G. C. BOS. M. M. BOSBommer en kinderen. Oudorp, 27 Februari 1928. GERARD WORM, Houttil 54, vraagt tegen half Maart een bekend net het Heeren-Modevak. GEVRAAGD ongoveer 15 Maart: van goede gotuigen voorzien. S. BOUMA, Verdronkenoord 105. DE OVERDRACHT DER HEILOOeR BOSSCHEN. In verband met de overdracht der Heilooer bosschen aan de Vereeniging tot Behoud van Natuurmonumenten welke overdracht heden heeft plaats gevonden zai een der bestuurs- leden van genoemde Vereeniging een lezing houden met lichtbeelden en vogelfilm in een der zalpn van de Unie te Alkmaar op Woens- dag 1 Maart a.s. Er zal waarschijnlijk een klein comitS ge- vormd worden, dat zich nader met de organisa- tie van deze lezing zal belasten. BiJ alio Aporhakers en Drogisten verkrijgbaar. RIJWIELPAD VEREENIGING „NOORD KENNEMERLAND." Door de Kon. Ned. Automobielclub is aan de Rijwielpadvereeniging Noord Kennemerland een subsidie verleend van tweehonderd vijftig gulden onder voorwaarde, dat het pad voor wielrijders even goed berijdbaar is als de ver- harde rijweg, Ieder, die het mooie breede rij- wielpad heeft bereden, weet dat aan deze voorwaarde ruimschoots is voldaan. DE REGELS VOOR DEN WEG. De politie te dezer stede heeft het gelukkig initiatief genomen op alle scholen hier ter stede een circulaire te verspreiden waarin de regels van den weg, zoowel voor voetgangers, voor wielrijders, voor ouders als voor kinderen voor- komen. Op verzoek zullen wij deze practische wen- ken, in volgorde van samenstelling eenigen tijd in ons Veiligheidshoekje opnemen.

Alkmaarsche Courant | 1928 | | pagina 3