imiamlit Courant. FEUILLETON. EEN GOED ZAKENMAN ADVERTEERT IN DE ALKMAARSCHE COURANT No. 49 1928 Honderd dertigste Jaargang. DiiiMlafi *18 Februari. Radio-hoekje Woensdag 28Februari. fjilversum, 1060 M. 10.12.Jaarbeurs- COncert. 12.— Politieberichten. 12.30—2. Lunchmuziek door het Radio-Trio. 2.303. Cursus leerbewerking door mevr. Schaake Verkozen. 3.4.Maak het zelf, door mevr. Schaake—'Verkozen. 5.307.15 Concert door bet Omroep-ork-est. Anton Dirks, bariton. Egb. Veen aan den vleugel. 7.157.45 Ge zondheidshalfuurtje door Mej. D. M. Chad Deetman: 't Werk van de tuberculose-huisbe- zoekster. 7.45 Politieberichten. 8.058.30 Lezing door den heer J. Carver; Ontvang- kwaliteit in -verband met selectiviteit. 8.30— 10.30 Radio-tooned. „De Dame met de reden tot Echtscheiding", Hongaarsch blijspel in 3 bedrijven door E. Vajda. Mr. Max Barren, advocaat, C. van der Lugt Melsert. G-abrielle, z'n vrouw, A. van der Lugt Melsertvan Ees. Guido della Robbia, J. van Ees. Man- dry, Ant. Roemer. Marion, Rie Gilhuys. Abel, Jcantoorbed-iende, J. van der Linden. Po'-dii, dienstmeisje, A. Brugman. Het 2e bedrijf speelt een jaar na het le. 10.3012.— Dansmuziek door Gricha Nakchounian en zijn „Russian North Star Orchestra", in Hotel des Indes te Den Haag. Huizen, 1950 M. (Voor 6 uur 340.9 M.) 12.301.45 N. C. R. V. Concert. N. J. de Graaff, viool. Hr. Winckel, cello. D. van Wilgenburg, piano. 5.156.15 N. C. R. V. ■Kinderuurtje door mej. G. Ingwersen. Zang en vertellingen. 7.—7.30 Stenografiel-es. 7.30 Causerie door J. SluiS: Pluinweeteelt. 8.— Concert in het Gebouw „De Doelen", te Rotterdam. (Aangeboden door Philips- Radio). Thorn. Denijs, bariton. Orlcest onder leiding van Dr. Willem Mengelberg. Cause- lie door G. van Ravenzwaay Jr., over het programma dat hedenavond uitgevoerd wordt. Davenlry, 1600 M. 10.35 Kerkdienst 1L20 Het Gershom Parkington Kwintet en solisten, sopraan, mezzo en cello. 1.202.20 Orkestconcert. 2.50 Lezing. 3.10 Concert. 3.20 Nieuwe bal'aden. 3.50 Concert. 4.05 Causerie. 4.20 Licht klassiek concert. Het Gershom Parkington kwintet en sopraan. 5.35 Kinderuurtje. 6 20 Dansmuziek. 6.40 Tuinbouwpraatje. 6.50 Nieuws. 7.05 Dans muziek. 7.20 Lezing: Malmesbury Abbey 7.35 Schumann's Hederen voor sopraan. 7.45 Lezing. 8.05 Oude favorieten. De Payne- band/8.35 Concert. Het Trinity Madtrigal- orkest en't Ellis strijkkwartet. J. Reed, orgel. 9.20 Nieuwsberichten. 9.35 Lezing: The way of the world. 9.50 Nieuwsberichten. 9.55 Variete. 10.50 Een schri'kkeljaarprogramma 11.2012.20 Dansmuziek. Parijs, „Radio-Paris"1750 M. 10.50 11—Concert. 12.50—2.10 De Disbolic Jazz. 4.05—5.05 Orkestconcert. 8.5011.20 Con ceit. Orkest en solisten. Langenberg, 469 M. 12.251.50 Orkest concert. 5.206.20 Orkestconcert. 7.20 7.45 Dansies. 7.50 Het Werag-koor en H. Hennecke, alt. F. Baur, bas. Kamerkoor. Daarna tot 11.20 Dansmuziek. Konigswusterhausen, 1250 M. (Zeesett) 11.207.05 Lezingen en lessen. 7.50 Schla- ger's. Composities van Stolz en Gilbert. A. Kistenmacher, tenor. M. Alfermann, sopraan. Orkest. 9.5011.50 Dansmuzie.k Hamburg, 395M. 3.35 Vroolijke wijsjes door orkest. 5.20 Orkest-ccncert 6.20 Cause rie. 7.35 Sylter-Friesche avond. Orkest en causerie. 10.5011.50 Dansmuziek. Brussel, 509 M. 5.206.20 Trioconcert, piano, viool en cello. 8.35 Gramofoonmuziek. 8.50—10.35 Symphonieconcert in de Dieren- tuin in Antwerpen. ProvincSaa! nieuws WARMENHU1ZEN. Raadsvergadering. Vrijdagmiddag vergaderde de raad dezer gemeente. Alle leden waren aanwezig. Be- han-ddd werden de ingekomen stukken. Wat betreft een adres van de R. K. La-nd- arbeidersbond waarin verzocht wordt dat bij de van gemeentewege te nemen maatregelen ter bestrijding van werkloosheid de georga- tiiseerde arbeiders in de eerste plaats in aanmerking komen voor de niet georganiseer- den, wordt besloten dat zooveel mogelijk aan het verzoek zal worden voldaan, ter beoor- deeling van B. en W. Medegedeeld werd o.a. dat de bedrijfslei- der voor het Tuindersbedrijf zijn ontslag Door J. S. Fletcher. Geautoriseerde vertaling uit het Engelsch door Mr. G. Keller. 84; ,,En;kel een kwestie van formaliteiten, niet waar? Erkenning van de rechtmatigheid der arrestatie en verlenging der preventieve hechtenis?" „Nu, ik had gedacht nog wat verder te gaan", antwoorddie Detterling. „Wij zijn al aardig op streek, vind ik en ik had het plan de zaak van het gevlekte bankbiljet ter spra- *e brengen. Doch het noodlot wil, dat mij morgan niet wel mogelijk zal zijn. Wij zouden daarbij het getuigenis van Maidment m-o-eten hebben. E;n Maidment is uit de stad, naar het Zuiden, voor den een af anderen wadstrijd." „Och, ik Ket het morgen maar met een paar formaliteiten a-floopen," adviseerde Ste venege. ,,Laat de hechtenis met een week ver- en-gen. In een week tijds hebben we kans heel rat m-eer te weten, voor of tegen hem." ids zou niet het minste bezwaar hebben gen eenig bevyijs te zijr.en gunste," ver- aarde Detterling. ,,'t Is toch wel beroerd als hij van zoo iets verdacht te zien aai iieve hemel, wat is daaraan te doen? net ziet er al heel slecht voor hem uit. En heeft aangevraagd en nieuwe sollkitanten zijn opgeroepen. B. en W. werden gemaehtigd over te gaan tot het stofvrij maken van de Oostwai met wegteer, behalve het split- en gelijkmaken be- dragen de kosten ongeveer 0.20 per M2. Deze proef zal worden uitgevoerd te zamen met het bannebestuur van Harenkarspel. In verband met de opmerkingen door Ged Staten gemaakt ten aanzien van de gemeen- tebegrooting 1928 werd besloten, de post G I. B. te verhoogen tot 2000 en de kwade posten en onvoorziene uitgaven ieder met 1000. Besloten werd aan de St. Theresiaschool over 1928 een voorschot op de gemeentelijke vergoeding, overeenkomstig art. 101 dfer O. L. wet 1920 te verleenen groot 1250. aan de R. K. Jongenssehool 1350 en de bijz school te Krabbendam 350. Thans komt in behandeling h.et rapport uitgebracht door B. en- W. opgemaakt in overleg met de gaseommissie, uitgezonderd de conclusies. De raad kon zich met het rapport uitgezon derd de conclusies, vercenigen, alho-ewel hij niet bevredigd is omdat niet zeker is komen vast te staan tot welk juist bedrag steekpen- ningen of giften door de-n diretceur zijn ont- vangen. Door B. en W. zijn evenwel alle po gingen in het werk gesteld om hiertoe te ge- raken doch ze konden geen juisiere cijfers ver- krijgen. Wat de conclusie betreft, deelt de heer van der Meijden alsnog m-ede, dat hij wenseht voor te stellen, dat de directeur het bedrag van 2000 in halfjaarlijksche be- dragen van 100 moet terug s-torten met 5 pet. rente. Dat voorstel werd evenwel niet on- dersteund. De heer Molenaar stelde voor om het be drag van 2000 terug te storten in 10 jaar Dat voorstel werd met 4 tegen 3 stemmen aangenomen. Het gewijzigde reglement van het Algem. Burg. Armcestuur, gehoord de Gezondheids- ccmmissie, werd thans definitief vastgesteld Over de gewijzigde voordraeht door de meerderheid van B. en W. opgemaakt werd druk gediscusieerd en de heer de Groot stel de namens de R. K. raadsfraetie voor, om ceze voordraeht terug te zenden aan B. en W en te wijzigen in dien zin, dat on de voordraeht worden gepiaatst 3 R.K. en 2 an- dersdenkenden. Dat voorstel werd met 3 stemmen tegen aangenomen. Overeenkomstig het voorstel van B. en W. werd het adres van het Dep. Warmenhuizen van de Mij. tot nut van bet Algemeen, waar in verzocht werd een speelplaats te willen inrichten voor jonge kinderen niet ingewil- ligd, op grond, dat zulk een speelplaats op verschiliende plaatsen in de gemeente aan- gelegd zou moeten worden om eenig nut- tig effect te bereiken en daarmede groote kosten gepaard zouden gaan. Op verzoek van den heer Slot zal door B. en W. worden nagegaan, of het mogelijk is, een afscheiding te maken bij het Sluisplein te Sdiooiidam. B. en W. werden gemaehtigd over te gaan tot het maken, van piannen voor den aan- bouw van een spreek-, wachtkamer en apo- t'heek bij de dokierswoning Flet maken van piannen daarvoor werd opgedragen aan den heer K. P. Zuurbier te Schoorl. Aan de heeren K. Barsingerhom en J Swan, resp. voorzitter en secretaris-penning- meester van het Algem. Burgerl. Armbe- stuur, werd op hun verzoek eervol ontslag verk-end onder dank voor de door hen bewe- zen diensten. Het ko-hier Hondenbdasting 1928 werd vastgesteld op een totaal bedrag van 490 De raad werd gemaehtigd. bij Ged. Staten bezwar-en in te brengen betreffende de toe- passing van art. 244a sub 4 der Gemeente- wet, op grond van het bepaalde in art. 265 i die-r wet. Het betreft liier na-melijk de foren- senaanslag van P. J. Laurman opgelegd door de gemeente Scho-orl. Daarna volgde sluiting. NOORD-SCHARWOUDE. Raadsvergadering. De raad dezer gemeente vergaderde Vrij dagavond voltallig. De voorzitter decide mede, dat een zeer eenvoudig plantsoen aehter de school 1550 zal moeten kosten, waarom B. em W. voor- stelden niet tot den aanleg over te gaan. De heer Kooi zou een aanvang met het werk willen maken in tijd van werk-eloosheid. E-erst kan dan het terrein gedraimeerd wor den em daarna de greppels gestopt. Als dan later tot dern aanleg van een plantsoen beslo ten wordt, zijn de kosten lager. De voorzitter zal het gesprokene in ge- dachten houden. Ingevolge ingekomen- adres werd besloten 10 besohikbaar te stellen voor den bond -van ambtenaren in gemeentedienst enz. in van weliken kant is eenig bewijs te zijnen gum ste te venvac'hten Ik zou het waaraohti-g niet weten!" St-evenege wist misschien wel ee-n kant, waarvan iets was te verwachten, maar hij hield zijn m-ond en na beloofd te hebben, dat hij den vo-lgenden morgen bijtijds ter ter-echt- zitting zou verschijnen, keerde hij naar zijn hotel terug. En daar bij den haard van de rookkamer gezeten, bracht hij a-lvorens naar bed te gaarn een uur door in v-olkomen d-oel- loos gemij-m-er naar aanleidimg van zijn ge- sprek met Barbie Lansd-ale. Zijn overpeinzin- gen had-d-en goeddeels den vorm van vragen, Waarop hij geen afdoend antwo-ord kon geven. Waarom geloofde Barbie Lansdale in Whatmore's onsch-uld? Waarom had Oswald Cleverley zich smaddij'k uitgelaten over hem en Detterling en beweerd, dat zij een verkeerd spoor volgd-en? Span-den Oswald en het m-eis- je met elkander samen en hidden zij iemand verborgen? Wi-e was dat -dan? Waarom wil den zij iemand verbergen? Wat schuilde aeh ter dat alles? Bestond er iets reeds van vroe- ger, waarvan hij geen weet had? Het had hem toegeschenen, dat, wat hij had genoemd fyet Whatm-ore-spoor, zich duidelijik voor hem afteekende, m-aar nu begon hij toch wat te twij'fden en vroeg hij- zich af, o-f hij door te volgen, wat als't ware voor de hand lag, het b-ijna omnaspeurlijke over het hoofd ha-d ge- zien. Toen hij zich te ruste legde, had hij op al zijn vragen n-o-g geen antwoord gevonden en hij was nog geen Streep verder gekomen, toen hij desn volgenden morgen om vijf man. voor verbana met het fe houden congres voor ge- meenteadministratie. Door het verleenen van steun komt men in het bezit van pra-ctisc'he adviezen. Van het bestuur van de ijsvereeniging Nut -en Vermaak was het verzoek ingekomen om subsidie in verband met werkelooshcidsbe- S'trijding. Op voorstel van B. en W. werd besloten, even-al-s eerder, 50 pet. van het werkloon be- s-chikbaar te stellen tot een maximum van 75. Tot leden van de plaatselijk sc-hoolcommis- sie werden herkozen de dames W. M. C. Defile en A. J. Wouda. Tot lid van het burgerlijk arm-bestuur werd herkozen de heer Fi. Bekker. Ingevolge de aanvragen om de wettelijke bijdragen voor het bijzonder ond-erwijs deel- db de voorzitter mede, dat dit zal bedragen voor de R.K. Jongdhsschool 1610.22, voor d-e R. K. meisjesschool 1677,94 en voor de Chr. Nat. school 484.0-6. Het aantal kin deren was respect, gemiddeld 160M—1671/* -en 4S1terwijl de kosten van het onderwijs aan de "bare school f 12,54 per leerling hebben :,en, Inge -. e was een- aan-vrage om gc-ldtn bfsch-kraar fe stellen voor de R. K. meisjes school. veer het maken van een schoeiing en •het aantu'engen van een vuilnisbak, voor het beharden van de speelplaats met tegels en voor bet bet-egefen van den benedengang. B. en W. stelden voor om a-lleen gelden beschikbaar te st-elkn voor het maken van een schoeiing. Betegelen van den gang en de vuilnisbak moet uit de gewone middelen be- taald worden en voor't beharden van de speel plaats mcgen overeenkomstig de wet geen gelden bcs-chikbaar gesteld worden omdat va-k J pa-s in 1930 verplichtend wordt ge steld. Na -e-enige bes-preking, waarbij de heer Zut nadere inhchtingen vroeg, werd het voorstel van B. en W. met algemeene stemmen aan genomen. De heer Kwa-dijk zou vo-or het uitvoeren van het schoeiingswerk ieder vakman in de gemeente in d-e gelegenheid stellen, doch de voorzitter deeld-e mede, dat kleine werk-en als regel niet worden aanbesteea. Gaskwestie. Hierna kwa-m aan de orde de kwestie in- zake de 5 pet. bij de lichtbedrijven en de nota van den burg-cmeester waaromtren-t in de vo- rige vergadering een besluit is genomen. D-e. voorzitter deeide med-e, dat van het gasbedrijf op het verzoek van den raad geen Eerieht is ingekomen. Evenwel is met 8 tegen 7 stemmen afwij- zend bes-chikt op het verzoek om een onder- zoek in te stellen. Het verdient daarom overweging thans het besluit verder uit te voeren en aan Ged. Staten te verzoeken een onderzoek naar deze aangelegenheid in te stellen Wethouder Ootjers was het niet met den voorzitter eens, dat door de gaseommissie geen onderzoek is ingesteld. Wat -daaromtrent in de gaseommissie werd medegedeeld, heeft bij hem -vrijwel zekerhei-d doen ontstaan, dat de zaak zuiver staat, al is dan ook misschien vroeg-er de zaak niet af- gewikkeld zooals dat behoorde. Het is spreker vrij duidtlijk dat het in rb- kening brengen van de 5 pet. is toeges-taan. Het is in alle bestekken opgenomen en in 1914 is in de commissie eeni dier bestekken in zijn geheel voorgelezen. Daarom dan ook heeft spreker tegen het verder ond-erz' ken ges-temd. De voorzitter wees er op, dat het niet de bedoeling is hier uit te ma-ken of de zaak goed zit of niet. Daarvoor is een onderzoek noodig en het bestuur heeft geen onderzoek ingesteld. Alieen zijn door den voorzitter eenige me- 'dedeelingen voorgelezen. Er is niet voldaan aan d-en wen-sch van den raad, ook ten opzic-hte van de kamer- ovens niet. Het is noodig dat de -twijfelachtig- heid wordt opgeheven. Eerst werd gezeg-d, -dat de 5 pCt. al-leen genoten werd in uien tijd toen het salans f 1000 was -en later is gebl-eken, dat het pas dateert va-naf den tijd dat het salaris tot 18CO verhoogd is. Nooit is over het bestaan -dier bepaling ge- sproken, ook niet toen de salarisverhoogingen aan de orde k warn en. Bij -het bepalen van mijn stem bij de sala risverhoogingen ben ik hierdoor op een dwaalspoor geleid. Als de raad besluit geen on-derzoek in +e stellen heb ik me daar noodgedwongen bij neer te leggen, doch in het bela-ng van de gemeente zou het niet zij-n. De heer de Geus had -de nota liever eerst in de gaseommissie gezien. Dat heeft op -hem altijd een seheve indruk gemaakt. Hij hoopte dat de harmonie in de gaseommissie eens beter zal worden. tien-en de geredi'tszaal betrad, waar een n-ieuwsgieri-g en op sensati-e belust publiek in zoo groote getale was samengestroomd, dat geen hoekje onbezet was geblev-en. Doch toen de toren-kl-ok het uur van tien-en aankondigde en alter oogen zich wendden naar de plek, van waaf de rech-ters zou-d'en verschijnen, v-ertoende zich geen enke-le magisriaatsper- soon en de flu-weelen go-rdijnen op den ach- tergrond, waarfusschen de han-dhavers van het redh-t doorgaans gingen om zich in p-ledh- tig zwijgen na-ar hun plaatsen te begeven, Eleven roerloos hangen-. Het duurde vijf mi- nuten, het du-urdte ti-en minuten en no-g steeds Eleven de zet-els van den burgemecster en zijn bijzitters o-nbezet. Toen baan-de een beambte zi-ch een weg door de m-enigte in de zaal en fluisterde Detterlinig i-ets in- het o-or. Na met een ernstig, verbaasd gelaat gelu-isterd te hebben naar het nieuws-, dat hem werd to-ege- fluisterd1, stond- deze op en begaf zich ha S-tev-enege gewen-kt te hebben naar een aan- grenzenden gang, waar de detective zich ijilings bij hern voegde. Ilk weet niet, wat er aan het handje is," zeid-e Detterling zachtjes, „maar er is iets ge- beurd. De heeren hebben- u en mij gevraagd in d-e burgesneesterskamer te komen. Ga mee, d-ezen kant uit." Hij opende een dteur en leidde Steven-ege een groot en keu-rig ingericht ver-trek binnen,. waarvan de hooge ram-en uitzicht gaven op het Marfctplein. Stevenege was nog niet in deze kamer geweest en hij keek naar de schoo- ne rijkdooiimen met het gevoel voor kleur van den k-unstenaar en met den eerbied1 van den (f SRssi STELT ALLES IN HET WERK OM ZIJN OMZET STEEDS HOOGER OP TE VOE REN.-ZEER ZEKER ZAL HIJ DE PUBLh CITEIT VAN EEN ZEER VEEL GELEZEN DAGBLAD ONONTBEERLIJK WETEN. - NEEMT DIT EENS IN OVERWEGING EN SLUIT EEN REGELCONTRACT 8IJ DE ALKMAARSCHE COURANT. OIE IN ALLE KRINGEN HAAR LEZERS TELT. vat ant ae De voorzitter meend-e dat dit er b-uiten ge- laten kan worden. Het gaat om de zaak. De heer de Geus merkte verder op, dat de zaak volgen-s den heer Ootjers vrij zuiver schijnt te s-taan. De heer Kwadijk merkte op, dat altijd ge- zegd wordt dat de gaseommissie voorberei- dend werk doet. Als dat zoo is, hoe is het dan mogelijk, dat 5 pCt. provisie werd toegestaan zon-der dat de raden daarvan iets weten. De voorzitter wees er nog op, dat maar enkele bestekken zijn voorgelezen en een zoo- da-nige bepaling in elk bestek voorkomt als een technische bepaling. Nooit is daarvan echter de bedoeling om dat percentage aan een bestuur of cen directeur persoonlijk uit te keeren. Er zijn verder alieen bestekken ge- toond van 1914 tot 1916 doch niet van daar voor en daarna. De heer Ootjers zeide, dat van die tijden geen bestekken aanwezig zijn. De voorzitter wees er op, dat de kamer- ovens onderhandsch aan de firma Klo-n-ne zijn opgedragen. Alle posten zijn gespecifi ceerd. Ook een post van 5 pet. voor Oost-er- lee. Echter komt daarin- geen post voor voor den directeur. Niema-nd heeft aan deze speci- ficatie een oog gewijd. De heer Kooi ziet geen n-ut in een verder onderzoek. De directeur heeft toestemming gekregen de gelden in ontvangst te nemen. In het uiterste geval.had d-e commissiedaar- toe niet het recht. De heer Ootjes was van oordeel, dat het bestuur to-ch steeds de bestekken wel zal nagaan en wees er verder op, dat de direc teur het bestaan dier bepaling nooit onder stoelen of banken gestoken heeft. Het totaal is bovendien een b-etrekkelijk klein bedrag geweest. Wethouder Barton zei tegen gestemd te hebben, niet c-mdat hij aan de schuld van den directeur geloofde, doch meer omdat de zaak hem persoonlijk niet duidelijk was. Hij achtte het echter niet goed om naar Gedep. Staten te gaan, temeer daar Dinsdag weer ga-scom-missievergad-ering was en dan zeker w-el meer over deze zaak zal worden medege deeld. Spreker zo-u dan ook een afwa-chtende hou- din-g tot na dien- datum willen aannem-en. Om de vrede te bewaren achtte hij dat de beste weg. Dat besluit werd tenslotte met algemeene stemmen aangenomen. D-e heer Kooi informeerde naar de Mosse- len-brug die meer en meer op een golfbaan begin-t te gelijken, De heer'Ooljers deeide mede, dat het pol- derbestu-ur cen onderhoud met Ged. Staten heeft aangevraagd. De heer Kooi zou voorloopig daar enkele k-uilen willen o-phalen om het pass-ceren ge- makkelijker te maken, doch -de voorzitter was op de uitspraak van den in-genieur der Prov Wa-terstaat, dat er niets aan- kan- gebeuren. Ingevolge een opmerkin-g van den heer Kwadijk zal onderzocht worden wat een nieuwe steenen waterplaats kost. Daarna sluiting. ALGEMEENE VERGADERING VAN DEN BOND VAN GEITENFOK- VEREENIGINGEN. Zondag werd te Amsterdam in ca-fe-restau- rant „De Rood-e Leeuw" de jaarvergadfering gehouden van den Bond van Geitenfokver- eenigin-gen in Noord-Ho-lland. De voorzitter, de heer J. L. Groot, van Heiloo, open-de de druk bezochte vergadering met een inleiding en in een blik in de toe- komst. Spr. was dankbaar voor de hutp en steun van regeering en provincie. Op voorstel van de afd. Heiloo en den oudh-eidikenner voor de eerwaardige m-eubilee- ripg. Zeker heel wat burgerva-der-en van Alan-schester hadden in dit stati-ge vertrek de belangen der stad behartigd. H-et eiken be- sdio-t -der wa-nden moest reeds in den tijd van k-oningin Anna vo-or an-tiek gehouden zijn; de meubi leering zo-u elken liefhebljer doen water- ta-nd-en-; de olieverfportretten van plaatselijke hoogwaai'dig-heidsbekleeders en andere schil- derijen waren bruingetint van oud-erd-o-m en en-kel een mooi karpet en een telefoon-toestel waren modern. Doch Steven-ege kon aan details s-lechts een vluchtigen blik scih-enken; hij begr-eep, dat op dit oogen-blik de personen in de kamer voor hem van grooter beteekenis waren dan de mo-oie m-eubels. Hij zag vijf p-erso-nen bij-een. Vo-oreerst zat burge-meester O-llard, blij-kbaar dan-ig van s-treek, aan het hoc-fd va-n een lange tafel in het m-idden van de kamer. Naast hem waren twee m-edeled-en van het ge-m-eentebestuur gezeten, mannen op leef+ijd, die Stevenege reeds herhaaldelijk in de stad was tegengeko-men. Ook hun was het aan t-e zien, dat er iets was voorgevallen, het- welk hun gemoed met twijfel en ongerust- heid- vervulde. Aan het andere einde van de tafel zat een jonge man met seherpzinnig ge laat, dien Stevenege ook van gezicht kende, en links van hem, dich-t bij een raam een forsche, ech-t moederlijk uitziende vrouw, die evenals de anderen blijikbaar aangegre-pen was door een gevoel, dat zii onverwacht stond voor een lastige gescbiedienis. Burgemees-ter Ollard verzocht den beiden heeren de deur te sluiten en naderbij te ko men. Hij wees met een handgebaar naar den krin-g Alkmaar werd de heer D. Wit Cz. te Berkh-out tot definitief secretaris-penuing- meester benoemd. Bericht van verhind-ering was ingekomen van prof. Bakker te Assen, de heeren Swager- man te Midael-burg en Schuijtemaker te Hou- wert. Als lid van het hoofdbestuur bedankte de heer Jansen te Velseroord, zulks door voort- dur-.ne ongesteldheid. Texel vroeg toetreding tot den Bond-. De Rijksveeteeltconsuleut, de heer de Vries, zette uiteen, dat het d-oel van den Bond is het fokken van ongehoornde witte geiten en dat doet men d-aar niet, evenwel kan men geen steun van de provincie weigeren, omdat de provincie geen voorwaarden voor het fokken van een bepaald ras voorstaat. Besloten werd, dat de consulent bij de al gemeene inspectie een onderzoek zal inst-ellen. Namens de fina-ncieele commissie bracht de heer Smits (Heiloo) rapport uit, waarna de rekening werd goedgekeurd. Op voorstel van het hoofdbestuur werd besloten aan de ten-toonskiling te Medem- blik, uitgaande van de Hollandsche Maat- schappij van Landbouw, deel te nemen. De heer L. de Vries te Heiloo werd als ad- viseerend lid van het hoofdbestuur b-en-oemd, in de plaats van den heer Swierstra, die voor de vele en gewichtige diensten aan den bond bewezen werd bedankt. De voorzitter verheugde zich over deze spontane uiting, doch was tevens dankbaar dat we een consulent in Noord-Holland heb ben. De deelname aan den Nationalen Fokvee- dag te Den Haag werd uitvoerig b-espro-ken. Het hoofdbestuur adviseerde tot deelname. Hocwel alle afdeelingen vo-or deelname wa ren, werd de vrij ho-o-ge po-st a 225 bestre- den door Heiloo, Naarden en Wormerveer, evenwel werd het voorstel aangenomen met 62 stemmen voor, 3 st. tegen en 11 bianco. Het voorstel Sloterdijk (Amsterdam) om een markt in het leven te doen rcepen, werd, daar h-et hoofdbestuur aiwijzend adviseerd'e, ingetrokken. Verkiezing lid hoofdbestuur. Door den kring Alkmaar en de afd. Heiloo was candi- d-aat gesteld de heer K. Vet te Zaandam. Door Na-ar-den-Bussum de heer D. E. Achter berg. Bij de tweede stemming werd de laa-tste gekozen met 40 stemmen. Op den heer Vet werden 33 stemmen uitgebracht. Als plaats waar in 1929 keuring zal wor den gehouden werd Naard-en-Bussum aange- wezen. De begrooting voor 1928 werd aangebo den. De wenschelijkheid werd bepleit om meer bijdragen aan de afdeelingen te geven. _Op voorstel van de afd. Heiloo werd post 15, „kosten voor het Landbouwhuis te Alk maar", venninderd tot hoogstens 10, daar de Inspecteur daar geen zitting meer houdt. Het salaris van den secretaris-penning- m-eester werd op 100 en dat van d-en In specteur op 500 bep-aald. Voor de kosten m-elkcentrale wordt op 1000 van de provincie gerekend, doch het hoofdbestuur wilde die post niet op de be grooting brengen, omdat de subsidie eerst voor 1929 zou zijn. De begrooting werd vastgesteld op een bedrag oVan 221.815, nadeel-ig saldo Hiern-a werd gepauzeerd. Daarop volgde de rondvraag, waa-rbij de wenschelijkheid werd bepleit om bij de expositie op de Olym- piade op 25 en 26 Juli te Den Haag niet de beste dieren aan buitenlanders te verko-open, v-ooral geen geiten. In de Centrale Commissie voor het keuren van dieren, die zulien dteelnemen aan den heer aan het andere einde der tafel en ver- volgens naar de vrouw. „Mijnheer de hoofd-inspecteu-r," begon hij, „alvorens wij de rechtzaal b-etreden, acht ik het gewensc'ht, dat u en de heer Stovene°'e iets vernee-mt, hetwel-k mr. Willoughby ons zooeven heeft m-edegedeeld. G-elijk u ongetwij- feld weet, is mr. Willouglhby procureur en hij is hier als gemach-tige van juffrouw Maid- m-ent, die hier naast h-em zit. Zij heeft hem he-den-morgen iets in vertrouwen medegedeeld en hij h-eeft haar bewo-gen deze m-ed-edeeling te herhalen ten overstaan van mij en mijn mede-magistraten, alvorenc wij ons als recht- bank consti-tueeren. Het lijk-t 'mij belangrijk, h-oogst belan-gTijk, maar het is tevens, naar mij toeschijnt, een zeer lastige geschiedenis „Hangt h-et samen met de zaak van Wha-t- mo-re?" vroeg Detterling. „Juis-t!" an-twoord-de Ollard. „Feitelijk is het zelfs naar mijn overtuiging onn-oodi-g we- worden om die zaak voort te zetten Wat 'zij kan aantoonen vaagt elke verdenkin-g tegen Whatmore weg. Doch laat mr. Willoughby het u uiteenzetten." Detterling en Steven-ege wendden zich nu tot den. procureur; de laatste b-egreep, dat juffrouw Mai-dment d-e ech-tgenoote was van den bookmaker, wien Whatmore op den dag- van Tyson's verm-oording d-es mi-ddags om een uur vijftien pond had- betaald, tot welk "3ld ook behoorde het gevlekte bankbiljet, dat icking aan Tyson had gegeven. (Wordt vervolgd) j

Alkmaarsche Courant | 1928 | | pagina 5