Einnenland Fokveedag, werden gekozen de heeren J. L. Groot en L. de Vries te Heiloo en D. Wit Cz. te Berkhout. Hierna hield de heer L. de Vries een lezing over het nut van melkonderzoek en controle voor den geitenstapel. In een breedvoerig betoog ging spr. na, dat de methode van tokken voor een 50 a 60 jaar terug en thans veel verschilt. Men lette nie genoeg op het exterieur, dcch meer op de melikopbrengst en dit moest op een fiasco uit- loopen. O-ok het systeem van bokkenhouden van vroeger en thans ging wijd1 uiteen. Het teruggaan van den geitenstapel is reden ge- weest, dat men het z.g. Saanenras invoerde, dat ongetwijfeld tot een goed, doch geen bevredigend resultant heeft geleid. A1 meer en meer kwam men tot de wetenschap, dat het doorfokken met eigen materiaal, mits oor- dedkundig geselecteerd, tot beter resultaat teidde. Spr. ging na hoe we thans voor het twee- de stadium staan, wat spr. als onderwerp had gekozen. Spr. ging na hoe het melkonderzoek op vetgehatte bij de Rundveestamboeken is be- gonnen en dit moeten we volgen. Voor die controle is geld noodig, wat we niet he.b- ben, enzooals bij de begrootig gebleken is hopen we op een subsidiie van de pro- vincie. Een bescheiden begin wordt er ge maakt, n.l. met het melkonderzoek van bok- kemoeders, dit meet perse geoontroleerd wor- den, om iets te bereiken. In dit verband bepleitte spr. het 4-weeksche onderzoek bij het proefstation te Hoorn, en wekte de aan- wezige afgevaardigden op, om dit stieven te steunen. (Applaus). Hierna stelde het hoofdbestuur voor om tot onderzoek en controle over te gaan, wat met groote instemming werd begroet. Nada-t de voorzitter een diankwoord aan den rijksveetieeltconsulent, den heer de Vries, had gebracht, werd de vergadering geslo- ten GROOT-SCHERMER. Zondagavond draaide in het cafe van den heer Truijen de bekenrie Potemkinfilm, waarover in dit blad reeds eerder een bericht verscheen. De zaal was good bezet, toen de bijeenkomst met enkele welgekozen en sym- pathieke woorden geopend werd door den heer T. Slooten, namens het bestuur der plaatselijke afdeeling der S. D. A. P. Hierna kwam aan het woord ds. Keuning, Doopsgezind predikant te de Rijp. Het moet gezegd worden, dat zijn rede eigenlijk een samenvatting was van de gewone gebruike- lijke volksleiders-argumenten. Aan hot slot ging hij tot de uiterste grens van aanspo- ring tot dienstweigering, volgens sommigen iets over die streep zelfs. Als een inleiding tot den hoofdschotel van den avond kwamen nu een reeks beelden op het witte doek, die een bijzonder duid'elijken kijik gaven op die arbeidcrs-Olympische fees- ten, in Duitschland gehouden. De explicateur was de heer Last. Na een korte pauze verscheen de film Pc- temkin, te Alkmaar en in vele omliggende ge- meenten reeds vertoond en dus bekend. Zij werd niet muzikaal gei'llustreerd, maar mondteling toegelicht door den heer Last. Deze spreker zou meer voldaan hebben, als hij beter Hollandsch had gesproken en eeil betere intonatie had gehad. Zijn slotrede, na den film, ging mank aan hetzelfde euvel als die van den heer Kenning. De heer Slooten sprak een bezadigd S'lotwoord. De geheele avond was wel een succes voor de afdeeling der S. D. A. P., die haar had georganiseefd. Opvailend was ecbter en dit moge de plaatselijke leiders wijzen op den eisch van meredere propaganda dat geen tiende ge- deelte van het pubJiek de socialistische strijdzang-en kende en meezong. WIERINGEN. Het gemeentebstuur van Wieringen heeft den Minister van Waterstaat verzocht den hoofdweg in deze gemeente in beheer en onderhoud bij het Rijk over te nemen, of, in- dien daartegen voor h et oogentolik bezwa - ren bastaan, aan de gemeente een jaarlijksche bijdrage uit het Rijkswegenfonds toe te kennen voor het onderhoud van den weg, daar het voor de gemeente vrijwel onmoge- lijk wordt, de steeds toenemende uitgaven van het onderhoud te bekostigen. Het besluit van den Raad dezer ge meente tot verhooging der jaarwedden van de wethouders is door de Kron goedge- keurd. ZUID-SCHARWOUDE. De ziekenivereeniging ,,Helpt Elkander" hield Zaterdagavond in de kolfbaan van den heer P. Kramer haar jaarvergadering, welke slecht bezocht was. In zijne openingsrede betreurde de voor zitter, de heer C. Kramer, dit laatste, te meer waar een belangrijk agendapunt aller belangstelling wettigde. De Zaterdagavond is wel geen geschikte vergaderavond, doch het kon niet anders. Een drietal l ed en zonden bericht van verhindering. De voorzitter herinnerde er aan, dat, waar de vereeniging zich onlangs had afgeschei- den van den bond, de overname van leden eventueel door zustervereenigingen en weder- keerig door ons, niet meer mogelijk was In overleg met de Federatie is deze moeilijkheid ondervangen, en kan b.v. overschrijving bij verhuizing naar Broek op Langendijk plaats hebben, en heeft de Bond hieraan sanctie ver- leend. Ingekomen was een missive van den Bond met verzoek weer als lid te willen toetreden. In verband met de a s. Ziektewet, werd ter voorkoming van moeilijkheden toetreding zeer wenschelijk geacht, aldus het schrijven. De voorzitter zeide, dat het bestuur na be- Bpreking deze conclusie nam: Toetreding tot den Bond acht het bestuur niet noodig, maar het wil stappen doen bij de Federatie, opdat deze als vereeniging op- treedt en de plaatselijke vereenigingen dus ondergebracht worden, en verder door in- tensieve propaganda het vereischte aantal leden (2000) trachten te bereiken. De moei lijkheden zijn dan tevens in deze opgeheven. Verd'er decide de voorzitter mede, dat juist op den St. Nicolaasavond de heugelijfce tij- ding ons gewerd, dat door wijlen mej. de wed. Boon-d'e Geus aan onze vereeniging een legaat ad 500 was vermaakt, vrij van onkosten. Woorden van grooten dank sprak de voorzitter over deze gave. Het verheugt ons niet alleen voor den financieelen, maar bovenal voor den moreelen steun, spr. steitte deze daad b-escheidenliik als voorbeeld voor anderen. De notulen, alsmede het jaarverslag wer den gelezen en verwierven de goedkeuring der aanwezigen met dank aan den samen- steller. De vereeniging telt thans 274 leden. De penningmeester gaf nu een overzicht van zijn gehouden beheer. Dit jaar was een zeer ongunstig jaar. Het is b.v. nog nooit voorgekomen, dat 7 personen de voile uitkee- ring (26 weken) hebben genoten. De lang- durige ziektes zijn dus oorzaak, dat een flink nadeelig saldo moet geboekt worden. De berekening der uitkeering is gebaseerd op ongeveer 1 Vi cent per verzekerde gulden. Nu is destijds besloten de reserve niet lager te houden dan f 2000 en eerst dan tot contri- butieverhooging over te gaan. Nu de reserve inmiddels tot iets beneden dit bedrag is geslonken, heeft het bestuur ge- meend, hiermede tot de jaarvergadering te wachten. De rekening gaf de volgen de cijfers aan: Ontvangsten totaal 128.98, uitgaven to- taal 290775. Er was in kas: f 2652 75; nadeelig saldo 77877, zoodat thans in kas is 1873.98. Den penningmeester, alsmede aan den commissarissen, die de controle uitoefenen, werd dank gebracht voor het vele, dat bij deze administratie noodig' is De aftredende bestuursleden, de heeren H. Schrijver en A. Kout werden met algemeene stemmen op een na, herkozen. Het volgende belangrijke punt contributl'- verhooging kwam nu aan de orde De voorzitter, dit punt inleidende, zeide, dat het vorig jaar is besloten, de reserve niet lager dan f 2000 te stellen. Het bedrag scheelt nu niet veel. De uitkeering bedraagt ongeveer 2 cent per verzekerde gulden Er is gedacht de contributie te laten op 15 cent en de uitkeering f 7.80. De uitkeering te ver- lagen of de contributie te verhoogen tot 17 Vi cent, gaat ook moeilijk. De uitkeering is o.i. meer waard, als de verhooging van 5 cent contributie. We vertrouwen, dat de leden accoord zullen gaan met het bestuurs- voorstel. Om een groote reserve te hebben, is niet ons dcel. De heer P. Schuffel vindt de verhoogde uitkeering niet goed voor leden, die trachten misbruik te maken door noodeloos hun ziekte zoogenaamd te verlengen. De voorzitter is hieromtrent niet zoo pes- simistisch en vertrouwt, dat de leden mede- werken. Men kan dit doen, om zoodra men malversaties ontdekt, dit van het bestuur of commissarissen te melden. Royement volgt dan, indien de klacht gegrond bl'ijkt, 99 pCt. goeden mogen niet lijden door 1 pCt. mis bruik. Echter ook simulaties vreezen wij niet. De heer P. Zeeman had spoedig uitgere- kend, dat het bestuursvoorstel nog niet zoo'n vlucht nam. indien we weer zoo'n jaar heb ben als het voorgaande en zinspeelde op de oude leden. De voorzitter antwoordde, dat niet alleen het gepasseerde jaar, maar ook de gunstige jaren moeten medespreken. Nog eens: het is niet te doen om een groote reserve te vormen. De heer Jb. Kramer wijst er op, dat het dit jaar 'n unicum is, dat er zooveel leden waren, die het voile bedrag trokken. Hij wijst op tu- berculeuze patienten en ook ziekenhuis- patienten. De meeste trekkenden zijn geen oude menschen. Wel is waar, de staticus mr. E. Schuurman toont aan 2V> cent contributie per verzekerde gulden. Wij echter plaa'&'n oris niet op een verzekeringsstandount. Wij weten, dat we de leden achter ons hebben Ik sluit mij aan bij den voorzitter. betreffen- de malversaties. Laat ieder lid commissaris zijn in deze. Zij, die weg ens misbruik ge- royeerd zijn j hebben zich nooit ter vergade ring verdedigd. Ten slotte werd het bestuursvoorstel, de contributie en de uitkeering te verhoogen aangenomen per acclamatie, ingaande met 1 April. Een klein applausje volgde hierop. De contributie wordt dus nu: 20 cent per week tegen eene uitkeering van f 10.50. Het was 15 cent tegen 9. De heer P. de Ruiter Sr. wenschte, dat er jaarlijkseh eene commissie werd benoemd, die de rekening van den penningmeester con- troleerde. De penningmeester antwoordde, dat com missarissen tevens controleurs zijn. Een vrijwel lange discussie ontspon zich over dit punt. Bij de stemming bleek nagenoeg het ge heele bestuur hiertegen, wat de beer P. Zee- man deed opmerken, dat het niet gewenscht is, tegen het bestuur in te gaan. De uitslag van de stemming was. dat de muiters overal verdwenen, precies zooals het kwam, want de meerderheid was er tegen. Nog werd gevraagd, niet meer op Zater- dag te vergaderen. De voorzitter beloofde beterschap en sloot deze geanimeerde vergadering met dank aan leden en pers. KOLHORN. NOORD-SCHARWOUDE. BERGEN. In de plaats van de heeren C. J. van 't Sant en G. Blankendaai, die bedankt hadden, zijn tot bestuurskden der Onderlinge Be- graie n isvere enigi ng Bergen gekozen de hee ren Jn. Houtenbos Jbz. en J. Nederveen. De Gooimissie tot Wering van School- verzuim benoemde tot voorzitter den heer D. J. Smit en tot secretaris den heer C. J. de Wit. Gevonden voorwerpen. Een vu'lpen, een rechter gummi-handschoen, een teekenpaser, em rocde portemonnaie, een portemonnaie, een zakdoek, waaraan een sleutel, een zwart jongensmutsje, een bruin lederen kam-etui, een tabakspijp, een spring- touw met handvatten. HOORN. Kamer van Koophandel voor West- Friesland. De Kaxner van Koophandel en Fabrieken voor West-Friesland vergaderde Zaterdag in het stadhuis te Hoorn onder leiding van haar voorzitter den heer P. Oud Gzn. van Pur- merend. Onmiddellijk na opening der vergadering vroeg de heer M. A. Emmerling van Enkhui- zen, voorzitter der afdeeling Grootbedrijf, het woord, om onder luide instemming der Kamer den voorzitter hartelijk geluk te wenschen met diens 25 jarig huwelijksfeest. Daarnaast moest spr. een zeer teleurstellend feit naar voren brengen, n.l. dat de tirma Wed. G. Oud Pzn. Co. terreinen heeft gekocht onder Haarlem, om daarheen haar uitgebreid be- drijf uit Purmerend over te brengen. De hoog doorgevoerde progressie in de belastin- gen te Purmerend maakte het voor de firma Oud noodzakelijk, tot dit besluit te komen Dit beteekent voor de Kamer een zeer gevoe- lig verlies, omdat de heer Oudl moeilijk als voorziitter zal zijn te vervangen, en voor de gemeente Purmerend een groote ramp. Medegedeeld werd, dat adressen zijn ver- zonden inzake de Ceramiekwet, de wet op de winkelsluiting en een betreffende de spoor- Wegdienst-regeling. Hierin wordt gevraagd „het inleggen van een trein op het baanvak Groningen—Leeuwarden, die circa 7 uur 's 'voormiddags van Groningen vertrekt en die aansluiting heeft op trein 436 in de rich- ting Stavoren." Besloten werd, als waardeering voor het vele en nuttige werk, dat door den A. N. W. B. voor de weggebruikers wordt tot stand gebracht, als buitengewoon lid van dien bond toe te treden Het Rijks en Provinciaal Wegenplan ga ven tot verschiflende besprekingen aanleiding. Overeenkomstig het voorstel van de Wegen- commissie werd besloten aan het Provinciaal Bestuur mede te deelen, dat de Kamer zich met het plan vereenigt, doch dat zij in het bijzonder de aandacht vestigt op het gevaar- lijke van de bocht bij Avenhorn in den weg naar Alkmaar. Bekend was, dat de Rijkswaterstaat thans in bewerking heeft het trace van den weg Am sterdamPurmerendLambertschaag Medemblik. Niet onmogelijk werd het geacht, dat een zoodanige richting zou worden geno men, dat een weg zou worden aangelegd van De Hulk tot Wognum en waardoor Hoorn geheei buiten dien verkeersweg zou komen te liggen. Besloten werd aan den minister te verzoe- ken te willen bevorderen, dat aan de Kamer uitvoerige mededeelingen worden gedaan, omtrent de denkbeelden, die bij den Rijkswa terstaat ten aanzien van genoemden weg vcorzitten. In een ander adres zal worden gevraagd voor gemeenten, die uit verschillende onder- deelen bestaan, bij telefoongesprekken, niet't interlocale tarief toe te passen, alsmede om voor gesprekken tusschen Purmerend en Am sterdam het verlaagde tarief toe te passen Ook werd verzocht, het telefoon-reglement in dien zin te wijzigen, dat voor nieuwe telefoon- aansluitingen geen entree meer zal worden geheven. Bij de rondvraag werd opnieuw naar voren gebracht de moeilijkheid, waarvoor de Pur- merender Middenstand zal komen te staan, wanneer de firma Oud haar bedrijf gaat ver- plaatsen. De noodzakelijikheid werd uitgesproken, dat het gemeentebe-stuur a!!1 het mogelijke zal doen, genoemd bedrijf voor Purmerend te houden. Anderzijds werd de vraag gesteld, of het niet wenschelijk is de gemeentebesturen erop te wijzen, hoe verkeerd het zal werken, wan neer de groothandel door hooge belastingen hun onkostenrekening zoo zien opvoeren, daf bij hen de ncodzakelijkheid naar voren komt, hun zaken naar elders over te brengen. CASTRICUM. Naar we vernemen heeft mevr. Kuijs-Pie- pers de benoeming tot lid van den raad' in de vacdture, ontstaan door het bedanken van den heer A. Liefting, aangenomen, zoo- d'at thans de raad wederom vdltallig is Men zal zich herinneren, dat in de vacature van den heer Liefting eerst werd aangewe- zen den heer Tromp en toen deze bedankte, den heer P. Beentjes, die eveneens bericht zond, dat hij de benoeming niet accepteerde. ■In deze zittingsperioden zijn mede door het bedanken van den heer G. F. Res reeds 4 op- volgers op de R.K. lijst aangewczen. Thans blijven er nog Vier over, waarvan reeds een is overleden. De tuinders van Castricum kunnen te- vreden zfjn met hun actle om de tazant ook voor 1928 wederom te doen rangschikken niet onder wild, doch onder schadelijk ge- dierte, want bij Kon. besluit is wederom de maatregel bekrachtigd dat dit mooie maar vernielzuchtige dier reeds van't bestaan der nieuwe Jachtwet voor deze gemeente heeft aangewezen tot schadelijk gedierte. Dez actie is kunnen slagen door de groote medewerking van de zijde van den burge- meester, die steeds deze actie heeft gesteund, maar niet minder door den heer v. d. Bilt, lid van de Tweede Kamer, die zich steeds be- reid verklaarde aan die rechtmatige verlan- gens van de tuinders de belpende hand te bieden. Een woord van danlk aan de beide heeren is hier zeer zeker op zijn plaats. Gisterochtend werd brand ontdekt in de duinen, toebehcorende aan die N.V. Holl. Duinmaatschappij, hier beter bekend onder Geversduin. Door werklieden, daar toe opge- roepen, is de brand beperkt kunnen blijven tot een oppervlakte van circa 3 H.A., welke echter geheel verwoest is. De burgemeester, die toevallig op zijn wandeling daar in de buurt kwam, heeft met medewerking van eeniige lieden, waaronder C. Spnenkeling zich uitmuntte, den brand, welke vrijwel op de scheiding van het provinciaal landigoed en meergenoemd Geversduin, was uitgebroken, weten te beperken tot eerstgenoemd duin, zoodat het prov. landgoed gespaard is geble- ven. HEEMSKERK. Ondertrouwd I. R. Inelle en A. Kok. Getrouwd I. Lubbens en A. Veldhuis B e v a 11 e n E. DamButen d.; I. Ven- delD'uikersloot. z.I. CommandeurHen neman, z.; H. I. BleekerLensen d.; P. HoningHuisman, z.P. GrootKoper, z.; P. LensenBaltus, d.; S. A. de Ruyfer Lodewijks, d. Zenuwzwakie bij kinderen. Het zaadl voor ernstige afwijkingen in het zenuwstelsel wordt in de vroege jeugdjaren gezaaid. Het onkruid schiet welig op, doch blijft nog verborgen tusschen de tallooze frissche bloemen, welke aan het kinderleven geur en kleur geven. Maar als het onkruid (teekenen van zenuwzwakte of algerneene zwakte, bloedarmoede, enz.) voor den dag treedt, is dat dan niet een teeken, dat vele der jeugdbloemen verdord, dat geur en kleur verminderd en verbleekt zijn? De eetlust ver- mindert, het kind wordt vaak licht-pdkkei- baar, het heeft niet meer zooveel lust in het spel, het wordt hangerigEn terecht zegt de dokter, dat het kind extra goed gevoed moet worden Dat brengt vele ouders schier tot wanhoop. Het wil niet eten! Hoe ran het dan goed gevoed worden? Het is eigenlijk vanzelfsprekend, dat tal van doktoren in dergelijke gevallen het Sana- togen met klem aanraden, omdat Sanatogen een natuurlijk krachtvoedsel is, dat boven- dien den eetlust opwekt. Het bevat de eleraen- ten, welke voor opbouw en herstel van lichaam en zenuwen geeischt worden (melk- eiwit en phosphor) in een bijkans idealen vorm, zoodat Sanatogen zelfs door de zwak- ste maag goed verdragen wordt. In kleine hoeveelheid bevat Sanatogen zooveel voedende kracht als een maalHjd niet vermag te geven. Het bouwt op em her- stelt. Nooit kan het van eenig nadeel zijn, nooit komt het in conflict met eenigerlei dok- tersbehandeling. Sanatogen zal den gezond- heidstoestand' van het kind ten gunste keeren en het levensvreugde teruggeven. De jeugd- gezondheid beslist voor het geheele leven, Men bedenke dat. VOOR DEN POLITIERECHTER. Zittinig van 27 Febraari. VOORTGEZETTE ZAAK. De heer Wiggers, neclasseeringsaimbte- naar, werd gehoord in de zaak van N. Z., weke zaak tot nader onderzoek was uitge- steld. Gevorderd werd 5 maanden voorw. gcvan- gsnisstraf met 3 proefjaren. Uitspraak 3 maanden voorw. met 2 proefjaren. ALS VOREN. Ook werd verder afgehandeld een strafzaak tegen den verdachte W. J. v. L., in wiens zaak als getuige werd gehoord den bedrijfs- leider, van Ophorst, die 540 schadever- goedling vraagt Een vordering boven 150 kan echter niet in het proces worden opgeno- rnen, zoodat hij zich zal hebben te wenden tot den burgeriijken rechter. Het betreft hier een geval van mishande- ling van den bedrijfsleider Ophorst door verdachte, in de garage van den heer P. te Alkmaar. Verdachte heeft daar bij gebruik gemaakt van een stuk kabeldraad. Eisch 75 boete of 30 dagen hechtenis. Vonnis f 35 boete of 35 dagen hechtenis. VERD'UNOE ME'LK AFGELEVERD. De niet verschenen veehouder Nic.B. uit Grootebroek heeft aan den mclkslijter Jb. Kok cp 2 November ji. 2 maal afgeleverd voor voile melk een product dat met water was vervalscht, en die vervalsching verzwie: gen. Bijgevoegd was pl.m. 4 Liter water. De melk is nu weer prima, dank zij de belang stelling van den Keuringsdienst. Eisch 30 boete of 30 dagen hecht. Von nis f 40 boete of 40 dagen hecht. EENVOUDIGE BELEEDIGING. Piet S., niet verschenen, heeft op 7 Decenr ber den landbouwer H. Grin opzettelijk be- leedigd door hem eenige krenkend'e kwalifica- ties naar het hoofd te slingeren. Verdachte is een buurman van Grin en was ontstemd om dat diens zoon zijn rijwiel had beschadigd Hij wilde nu een nieuwe fiets hebben en toen hij zijn wensch niet bevredigd zag, begon hi te scnelden en wilde gaan vechten. Eisch f 20 bcete oi 20 dagen hecht. Von nis 15 boete of 15 d'agen hecht. MISHANDELING VAN EEN DAME. De 74-jarige stalkneeht Simon Pe.' trus K. te Hoorn heeft de getuige mej. Wil- bruit mishandeld, die hem een rekening pre- senteerde wegens verrichte reparaties aan de waterleiding. Verdachte wildte niet betalen voor hij het door den lood'gieter meegenomene had terug gekregen. Verdachte onikende breedsprakig de juf- frouw gestompt te hebben. Hij heeft haar bij den arm genomen en het voortuintje uitge- zet. Getuige zeide twee stompen tegen haar bcezem te hebben gekregen, waarop ver dachte driftig zeide dat zij stond te jokken. Eisch 30 boete of 30 dagen hecht. Von nis 20 boete of 20 dagen hecht. DIEFSTAL VAN 20. De 38-jarige koopman Maurits de V. te Hoorn stond terecht als verdacht van diefstal van 20 uit een kastje in den gang, ten na- deele van zijn kostbaas, den heer Schouten. Hij werd door mr. Haars verdedigd. Verdachte wilde nadere bijzonderheden mededeclen, liefst buiten tegenwoordigheid van Schouten. Hij heeft inmiddels 2 afbe- taald. De getuige moest zich verwijderen, maar hem werd niet toegestaan de vrouw van den getuige in het geding te brengen. Verdachte deed daarop een eenigszins ver- ward verhaal, dat niemand onzer lezers sterk zal interesseeren, maar het kwam hierop neer, dat hij meer heeft gegeven dan geno men. De juffrouw heeft hem permissie gegeven het geld er uit te nemen. Getuige Schouten deed een goed woord voor Maurits en hoopte dat hij zoo licht mo gelijk gestraft zal worden. De officier vroeg aanhouding tot a.s. week, ten einde juffrouw Schouten alsnog te hoo- ren. Conform besloten. SCHENNIS DER EERBAARHEID. De arbeider Joh. C. de W. te Sint Pancras heeft zich in den nacht van 15 op 16 Januari aan oneerbare handelingen schuldig ge maakt. De zaak werd met gesloten deuren behandeld. Verdachte werd tot 3 maanden onvoor* waardelijke gevangenisstraf veroordeeld. Mr. AALBERSE OVER DE COALITE. In een Zaterdag te Almelo gehouden poli- tieke redevoering voor den Bond van R.-K. Kiesvereenigingen in Overijsel heeft oud- mlnister mr. P. j. M. Aalberse gesproken over de coalitie Twee groote gedachten van dr. Schaepman, herinnierde spr. waren: lo. dat er moest ko men politieke eenheid, een Kath. Staatspartij en 2e samenwerking met de gelocvige pro- testanten. Willen we dus Schaepman's werk voortzetten, dan moeten we ook aan die twee groote gedachten vasthouden. Spr. zegt, dat we hier staan voor een buitengewoon moei- lijke zaak. Wat gebeutd is, kan niet ongedaan worden gemaakt. Bij het teere purtt der ge- zantschapskwestie gelooft spr., dat de katho- lieken kalm en nuchter moeten redeneeren. Er is gezegd we kunnen het gezantschap wel terugkrijgen, 't is ons aangeboden door de S.D.A.P. Dit aanbod echter, ons gedaan en kele dagen na de daad van ds. Kersten, had veel van een beleediging. Men wist, hoe zwaar wij het opvatten, dat men zonder mo- tieven de betrekkingen met het Vaticaan zou verbreken. W konden dus de cheque niet acoepteeren. Moeten we dan eischen, dat de Chr. Historischen hun daad ongedaan ma ken? Daartegen wil spr. ernstig waarschu- wen. Zoo'n eisch zouden wij moeten stellen voor de a.s. algerneene verkiezingen en het gevolg zou dan zijn, dat de gezantschaps- kwestie een der hoofdpunten van den verkie- zingsstrijd zou worden. Als wij aan de katho- lieke zaak schade willen doen, dan moeten we zoo handelen! Kunnen we dan niet met anderen onder- handelen over samenwerking en als voor- waarde onzerzijds stellen: herstel van het ge zantschap? Dit acht spr. buitengewoon ge- vaarlijk voor de toekomst. Dezelfde heeren, die In 1925 tegen het gezantschap stemden, mogen we op dit punt in de toekomst niet vertrouwen, want ze zullen het weer doen, als er moeilijkheden rijzen en dan zal het ge zantschap weer worden de inzet voor poli- tie-ken strijd in bet parlement. En daarvoor staat de zaak van het gezantschap te hoog! Daar komt nog bij, dat het gezantschap niet is een R.K. belang, maar een lanasbelang, omdat het Vaticaan een belangrijk diploma- tick centrum is. lets anders was het intrekken zonder motief, daar waren wij als katholie- ken „partij" in't geding, want het was een beleediging van den paus en dat wij, als R.K., dit als een beleediging voelden, kan ons niemand -kwalijk nemen. Dit moeten wij goed uit elkaar houden: als kat-holieken hebben wij geen belang bij het gezantschap, maar voor het land is het een groot belang. Als het ooit weer ter s-prake komt. dan moet het zijn, omdat de meerder- „Zeg kellner, op m'n rekening staat 14 kroon, inplaats van 18". „0 jnenfer, ik dacht dat ,U misschien bijgeloovig was". (Kasper, Stdrholm) J Het hulpkantoor alhier zal 1 Maart vervan- gen worden door een station voor den post-, telegraaf- en telefoondienst, voor den telefoail-' dienst op den voet van het bepaalde in 3 sub 3o, van het Rijkstelefoonreglement 1919. OBDAM. Het vijfjarig zoontje van den heer Z, te Ob- dam had heden het ongeluk al achteruit'oopend in een tobbe met heete zeepsop terecht te ko- men. Het knaapje, dat geheel met brandwondan overdekt is, verkeert in deerhiswekkenden toe- stand. SCHAGEN. Den lsten Maart zal onze vroegere plaatsge- noote Zuster Magdalena (Mej. J. M. Briige- mann) den dag herdenken, waarop het 40 jaar geleden is, dat zij in de orde trad van de Zus- ters van het H. Hart. De jubelareSse is thans overste van het kloos- ter te Lage Zwaluwe. Vooral op het gebied van Handwerkonderwijs heeft ze zich zeer ver- dienstelijk gemaakt. OUDKARSPEL. De gehouden fancy fair heeft een vrij druk bezoek gehad en aan alle vermakelijkheden werd druk deelgenomen. Als de gelukkige winners kunnen we noe- nien: van het vlotbrugspel W. van der Wal met 179 p.; fi. Dekker met 174 p.; C. Beemster met 162 p. Het sprei waarvan de lengte van een teeke- ning moest worden geraden, werd J. Beenken de winner. De lengte was 280 V c.M. Het wittestadbriefje no. 7010 werd door P. J. Kat gewonnen. Op de sjoelbak werden de winners D. Kossen met 23 p.; P. Paarlberg met 20 p.; een onbeken- de met 18 p. Het costuum dat no. 576 had werd gewon nen door C. K. Swager. De kapstok met kleed welke no. 383 had, werd door C. M. Kramer gewonnen, en de sprei waarbij een flesch met 2669 boonen stond door J. Eecen Az. In de plaats van den heer O. J. Staal die bedankt heeft als secr.-penningm. van de afd. Het Witte Kruis werd als zoodanig gekozen de heer P. Berkhout te Zuidscharwoude.

Alkmaarsche Courant | 1928 | | pagina 6