DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Uit het PaHemegit No. 52 Dit nomtner besfaat ait 2 bladen. Honderd dertigste Jaargang 1928 Abonnementsprijs bij vooruitbetaling per 3 maanden f2.—fr. per post f2.50. Bewijsn. 5 ct. Advertentiepr. 25 ct p. regel, grootere letters naar plaatSTttlmte. Brieyen franco N.Y. Boek- en Handelsdr. v.h. Herms. Coster Zoon, Yoordam C9, TeL Administr. No. 3. Redactie No. 33. OOIOEROAK Directeur: G. H. KRAK. ■■■■■onnmHMi Hoofdredactenr Tj. N. ADEMA. 1 MART s-Gravenhage, 29 Febr. 1928. Terwijl in vroeger dagen een minister er alleen voor stond om een wetsvoorstel te v-er- dedigen, heeft de Grondwet van 1887 daar- in v-eran-dering gebracht door in art. 110 (thans art. Ill) te bepalen, dat de koningin aan bijzondere commissarissen kan opdra- gen de ministers bij te staan bij de behande ling van wetsvoorstelten in de vergadering der Staten-Generaal. Van die bevoegdheid hebben we emkele malen gebruik zien- maken, o.a. door de aan- wijzing van thans wijlen prof. H. van der Hoeven voor de verdediging van een nieuw wetboek van militate strafrech-t en prof. Molengraaff voor de behandeling van het Hieuwe ontwerp op bet zeerecbt. De Grondwet van 1922 heeft hierin een aativulling gebracht en in art. 95 bepaald, dat de ministers zich in een vergadering kunnen doen bijs-taan door de ambtenaren, daartoe door hen aangewezen. In theorie verschillend, gelijken de beide categorieen van helpers van ministers als twee druppels water op elkander. Maar de eerste wordt vooruit aangekondigd, de andere soort van bijstander komt eenigszins onverwacht in de Kainer en zoo was het een verrassing, dat hedenmiddag naast den minister van finan cial een ietwat somber kijkend heer achter den ministerstafel plaats nam naast den mi nister De Geer. Het bleek te zij-n de regee- ringscommissaris mr. dr. J. H. R. Sinnighe Damste, die als regeerings-commissaris den minister ter zijde zal staan bij de verdediging van het voorstel tot belastingheffing van in het buitenland vertoevende Nederlanders. Of hij er zit krachtens art. 95 dan wel krachtens art. Ill, hebben we tot nog toe niet kunnen uitmaken. Wij hebben alleen opgemerkt, dat hij nu en dan aanteekeningen maakte en nu en dan met minister De Geer van gedachten wisselde. Omtrent zijn rol zullen we morgen wel meer zekerheid hebben, tot op dit oogen- blik, heeft hij zoowel als de minister het zwij- gen kunnen. be waren. Met een aangenaam gevoel zullen zij het eerste deel van de beraadslagingen van heden wel niet gevolgd hebben. Lieten zich gister twee tegenstanders van het wetsvoorstel hoo- ren, heden verhieven achtereenvolgens de heer Van Voorst tot Voorst (R.-K.), De Wilde (A.-R.), Oud (V.-D.) en Boon (V.-B.) hun waarschuwende stem tegen het voorstel. De een was er wat heftiger tegen gekant dan de ander, maar zij wilden er geen van al ien iets van weten en het was vooral de heer Oud, die wat men noernt een geheide rede hie Id tegen- het onzalige denkbeeld om men- schen in- den vreemde op grond dat zij van Nederlandsche nationaliteit zijn in ons be- lastingstelsel te verwikkelen. De bewering, dat de maatregel noodig zou zijn als middel om de belastingvlucht tegen ie gaan, vond hij eenvoudig bespottelijk, nu in het buiten land over het a Ig erne en zwaarder belastingen worden geheven dan. hier te lande. En over het resultaat dacht hij- zeer sceptisch. De eerste, die een ander geluid deed hoo- ren, was de heer Van den Tempel (S.D.A.P.). Hij nam de partij op voor de vaderlandsche scnatkist en beweerde, dat de kwestie van de positie en prestati-e van de Nederlanders in den vreemde geheel buiten de zaak stond-en. Hij gevoelde dus in beginsel alles voor een belasting van over de grenzen verblijvende landgenooten, maar vreesde alleen, dat de opbren-gst goring en de perceptiekosten naar onredigheid zeer hoog zou den zijn. Mocht dit het geval wezen, dan zou hij toch liever de wet niet tot stand zien k-omeii, maar an- ders was hij er positief voor. Nog krachtiger sprak zich voor het ont werp uit de heer prof. A. van Gijn (V.-B.), trouwens de geestelijke va-der van bet voor stel. Hij sprang met overtuiging voor zijn kin-d in de bres, was lang niet vri-endelijk ge- stemd voor de in den vreemde zonder nood- zaak levende landgenoo-ten en deed de voor velen nieuwe mededeeling, dat de belasting naar zijn raining ongeveer anderhalf k twee millioen zou opbrengen. Een niet onaardig bedrag, maar weegt dat werkelijk op tegen het verlies van sympathie en liefde van de Nederlanders, die, om welke redenen dan ook, in het buitenland toeven en daar wer kelijk het vaderland tot eere strekken? Morgen is minister De Geer aan het woord. Bagelijksch ©werzichta DE BRIEF VAN Z1NOWJEF. De brief van Zinowjef en de En- gelsche politiek. Nieuwe Lager- debatten. De betrekkingen met Rusland. publicatie van het rapport der commas sie van onderzoek met betrefeking tot de be- i?rru,P''e bii het speculeeren in francs ooor ambtenaren van het ministerie van bui- teniandsche za-ken, heeft opnieuw de aandacht ?u (massa gevestigd op de publlcatie van den "net van Zinowjef, waardoor de arbeiders- [egeenng in 1924 ten val werd gebracht. i^ezer °agen maakten wij reeds melding van .i ^°.clb ]ilW ons wel wenschelijk aisnog uiteoerige bijzonderheden daarover te geven. In de eerste plaats dan dit, dat in het La- gwhuis opnieuw gedebatteer<J zal worden over deze kwestie. Lord Parmoor, die met MacDonald, lord Haldane en Henderson, alien leden van het Labour-kabinet van 1924, het eerste onder zoek naar d-eze kwestie instelde, hoopt, dat een nieuwe volledige enquete zal plaats hebben Sedert het onderzoek van lord Parm-oor c s dat op grond van de toen beschikba-re feiten tot resultaat had, dat de Zinowjef-brief voor echt werd verklaard, zijn echter nieuwe ge gevens verkregen, welke nimmer bekend zijn gemaakt. Bovend-ien beschikt de Labour Party thans over nadere inlichitngen, die nieuw licht wer- Een op de omstandigheden, waaronder de pu- lica-tie plaats had. Hoewel de commissi^ in zake de francs-spe- culaties na een uitvoerige uiteenzetting tot de cond-usie komt, dat er geen gronden zijn voor de verdenking, dat Gregory de hand heeft ge- had in de te vroege publicatie, is MacDonald met d-eze conclusie niet tevreden. In December 1924, enkele maanden na de publicatie van den Zinowjef-brief, werd namelijk door een vrouwelijk lid van het dienstpersoneel van mevrouw Dyne, de partnerin van Gregory bij zijn valuia-speculaties, een beeedigde verkla- ring afgelegd, di-e voor Gregory zeer bezwa^ rend is. Mevrouw Dyne zou o.a. gezegd hebben, om trent den brief aan Rakofski, waarin de En- gelsche regeering protesteerde tegen den Zi nowjef-brief, die de Eingelsche communisten tot revolutie aanspoorde, dat Gregory den brief aan Rakofski achter den rug van Mac Donald om had verzonden. Verder zou Gre gory na de algemeene verkiezingen aan een R-ussischen vriend, die te za-men met hem bij mevrouw Dyne d-ineerde, h-ebb-en gezegd: ,,Doe maar mee aan het complot". Dit leidde in kringen, waar deze verklaring bekend werd, tot het gerubht dat Gregory achter den rug van MacDonald o-m, een a-fschrift van den brief aan Rakofski in de pers had laten pubiieeeren, zulks met het doel om een daling op de wissdmarkt te verkrijgen, waarvan hij, Gregory, dan wilde profiteeren om zijn zwa- re verliezen te dekken en, dat mevrouw Dyne en de Russische vriend bij deze zaak betrok- ken waren. Deze beeedigde verklaring kwam in het be gin van 1925 ter kennis van MacDonald die hier van sir Eyfe Crowe, den toenmaligen chef van Gregory, op de hoogte stelde Crowe zeide, niets van deze aanitijgingen te gelooven, maar stemde er in toe, dat Gregory ter ver- antwoord'ing zou worde ngeroepen. In het o-nderhoud, dat MacDonald en later ook Thomas met Gregory had, kregen beiden- den indruk, dat de beschuldigingen onjuist waren, daar Gregory alles ontkende, ook dat hij gespeculeerd zou hebben, waarna de zaak verder bleef rusten. N-u echter door het p-roces van de bankiers- firma tegen mevrouw Dyne, waarbij deze ver- oordeeld werd tot beta-ling van haar scbulden door speculatie gemaakt, aan het licht is ge- -kom-en, dat Gregory zelf ook zwaar gespecu leerd heeft, wensehen, zooals vanzelf spreekt, de Labour-leiders, dat dte geheele kwestie nog- maals nauwkeurig onderzo-cht zal worden. Van andere zijd-e worde de vraa-g gesteld waarom sir Austen Chamberlain er met van op de hoogte is geweest, dat tegen een van zijn hoogste ambtenaren dergelijke zware ver denfcingten werden gekoesterd. Labour wenscht deze gelegenheid aan te grijpen om all-e nog duistere pun ten in de af faire van den Zinowjef-brief, die haar de al gemeene verkiezingen in 1924 deed verliezen, o-p te helderen. Ook het groote publiek, zegt de „Evening Standard", zal niet geheel ge- rust zijn, voordat deze puzzle is op-gel ost. De vragcn die ziclh in verband met den brief van Ninowjew voordoen zijn de volgen- d-e: 1. Hoe werd de brief ontdekt? 2. Was het b-estaan van den brief bekend aan iemand an- ders dan aan den geh-eimen dienst en den mi nister van buitenlandsche zaken, ongeveer dr-ie weken voor de o-penbaarmaking op 15 October 1925? Bekend is dat er op 10 Octo ber 1924 een afdrulc van den brief in Londen kwam. Deze afdruk berustte bij het ministe rie van buitenlandsche zaken en een copie van dezenafdrukkwam in handfen van een d-er Londensche dagbladen. Gezorgd wordr dat aan dit blad't bestaan van den brief be kend was, ongeveer drie weken voor hij werd gepubliceerd. Zoo bHjkt dus dat de schim- van Zinowjef boven de Engelsche politiek blij'ft zweven en opnieuw tot telle dd?atten aanleiding zal geven. VOLKENBOND. DE VEILIG HE ID SCO'NF E RE NTIE De Duitsche voorstellen aangehouden. De veiligheidscommissie heeft gister be- raadslaagd over de Duitsche voorstel-len, in- zake de door den Raad in crisistijden te ne- men maatregelen ter vermijding van vijande- lijkhed-en gedurende het Volkenfeon-dsonder- zoek bij conflicten. Ook ditmaal oefende Engela-nd, bij monde van lord Cushendun ernstige critiek uit en verzette het zich tegen aanvaarding. Boncour verdedigde de voorstellen echter en drong aan op ernstige overweging. De Duitsche voorstellen werden daarna aangehouden tot de voigende zitting van de com-missie. CHINA. NIEUWE MILITAIRE ACHE. Een opmarsch tegen Eeng Joe Hsiang P Aan de bladen wordt uit Peking gemeld, dat er geruchten ioopen over militaire bedrij- vigheid op verschillende punten van het No-orden van China. Het schijnt dat de Noor- delijken zich concentretren in de buurt van Tamin-gfoe en Flantan, met het doel op te rukken tegen Feug Joe Hsiang. DE GELE RIVIER. Buiten haar oevers getreden Volgens te Peking ontvangen berichten uit Sjantoeng baart de Gele Rivier weer groote zorg, Zij is buiten haar oevers getreden. met het gevolg, dat twintig dorpen onder water staan en duizenden menschen dakloos zijn. DUITSCHLAND. POGING TOT OP LICHT I NO VAN VE RZE KER INGS M A ATSCH APPI JEN. Negen maanden gevangenisstraf voor een afgereden been. Eenige maanden geleden werd1 de fabri-eks- arbei-der K. uit Saszmick bij Olpe in West falen met een afgereden been gevonden op een overweg. Een toevaltige voorbijganger, di-e wonderlijker wij-ze niet terug te vinden is, had den ongelukkige het been met een fiets- band afgebonden en daarna hulp gehaald te Saszmick. Bij het onderzoek van den dokter bleek, dat het been uiterst deskundig was af gebonden- en dat de heele behandeling van de wond, ondanks de duisternis zoo zorgvuldig geschied1 was, d-at verbloeding uitgesloten was. Daar K. zich korten tijd voor het onge- va-1 bij twee maatschappijen tegen verkeers- ongelukken had laten verzelceren tot het voor zijn omstandigheden hooge bedrag van 30.000 mark en hij, als er i-nderdaad van een on-geluk door schuld van den spoorweg spra-ke was geweest, ook nog aanspraak op vergoeding van de spoorwegmaatschappij had kunnen laten gel-den, verdacht men hem er van, zich moedwillig te hebben la-ten ver- mink-en. Een onderzoek ter plaatse en de ver- klaringen van de getuigen, die den man ge vonden hebben,' bevestigden dit vermoeden in zoo sterke mate, dat de rechtba-nk gronden genoeg aanwezig a-chtte om den man tot negen maanden gevangenisstraf wegens po- ging tot opli-dhti-ng van de verzekeringsmaat- schappijen te veroor-deelen. De ongelukkige gaat van dit von-n-is in h-ooger beroep. DE RIJ KSWEER SCHA ND-A LE N. De schade voor de schatkist. In ons vorig blad werd gemeld, dat de Phobus affaire het Duitsche Rijlc een schade van ten minste 20 millioen mark had berok- kend, een a-anzienlijk hooger bedrag dus, dan aanvartkelijk \yas opgegeven en w-erd1 toege- geveni. Volgens de „Vorwarts" is dit bedrag niet vasteesteld door den rijkscommissaris voor de bezuiniging, maar berust het op een opgaaf van soc.-dem. zijde. De schade, veroorzaakt door d-e spekzwen- delarij, waarvan wij gisteren m-elddng maak ten, moet bovendi-en nog c.a. 1.1 millioen be- dragen. Meer en meer wint de opvatti-ng veld, aldus de „Voss. Ztg.", ook te officieeler olaatse, met nam-e bij d-en rijksweerm-inister Gron-er, dat het publiek meet worden ingelicht nopens de bijeonderheden betreffende het schandaal, ten einde te voorkomen, dat niet onafgebroken door nieuwe publica-ties nieuwe onrust wordt teweeggebradht. Volgtns de „Vorwarts" heeft Groner reeds Maanda-g een besprefcinig gehad met de par- tijdeiders over de particuiiere handelsonder- nemingen van het marin-ebestuur, waarbij de Phobus-affair-e en de Ba-con Cy. ter sprake zijn gekomen. DE OO-RRUPTIE BIJ DE LEUNE- WERKE. Het proces tegen Wagner begonnen. Te Ludwigshafen is het proces begonnen tegen den fabrikant Wagner, die bcschuldig-d wordt de Leu-nawerke bij Merseburg voor 460.000 nuark en de rijlksfiscus voor 96.000 m-ark te hebben ooo-elicht. Hij- bracht de Leu- nawerke vo-or de door hem geleverde goederen bed-ragen in rekening, welke niet klopten met de waarde van het geleverde en bena-deelde het rijk door onjuiste opgaven. Verder staan nog 12 beklaagden, o. w. a-cht emiploy"s van de Leunawerke, terecht, die van Wagner aanzienlijke bedragen ontvingen voor aan hem verl-eende hulp bij zij-n berdo-g, alsmede een inspecteur bij de posterijen, Gas-tell, die eveneens door Wagner was o-mge- kocht, en hem bij aanbestedingen op de hoog te hield van de inschrijvingen, zood-at Wagner daarm-ede rekening kon houden. Wagner en Cast-ell bevi-nden zich sedert 14 Maart van het vorig jaar in preventieve hechtenis. Voor het proces, dat meer dan vier weken zal duren, zijn ruim 100 getuigen en vier des- ku-ndigen gedagvaard. De beschuldigdten wor den door 17 advocate!! verdedigd. EEN KASSrER VOORTVLUCHTIG. De wijk genomen naar Nederland. Naar de „Koln. Z-tg." uit Hannover ver- neemt, is de kassier Friedrich Schulz van het i i-liaal te Hannover der Philipp Holzmann A. G. f. Hoch u. Tiefbau onder meden-emin-g van 30.000 M., die hij zich -door middel van een valsche cheque had verschaft, naar Ne derland gevlucht. De firma heeft een belangrijke bel-ooni-n-g voor het aanhouden van den dader en het terug ontvangen van het geldi uitgeloofd'. FRANKRIJK. EIE'N ZWARE BRAND. Eabriek verwoest. E-en hevige brand heeft te Parijs de werk- pl-aatsen vernield van een fa-briek van schrijf- machines en bioscooptoestellen. Verscheidenc geb-ouweii van vij-f verdiep-ingen werden een prooi der vlammen. De door verzekering ge- dekte schade wordt o-p eenige millioenen ge- schat. Van de 1100 arbeidexs zijn er 8 tot 900 werkeloos. Het vu-ur zou in een der za-len, waar vern-isd wordt en de kachels aanblijven, zij-n ontstaan. ENGELAND. HET VERZET TEGEN DE GOMMISS1E- SIMON IN BRITSCH-INDIe. Het proces tegen den journalist, die zijn portefeuille liet vallen op het hoofd van den minister van finan- ci'en. Gister is te New Delhi het proces begon nen tegen den Hindo-esdien journalist, die in de vergadering van de wetgevende vergade ring van 18 dezer zonder perskaart op de tri bune plaats had geno-men en zij-n portefeuille had laten vallen op het hoofd van Blackett, den minister van financial, die daa-rdoor een oogenblij'k zijn bew-ustzijn verloor. De be- fclaagd-e be-kende, dat hij in een oogenblik van opwinding zijn portefeuille rflet opzet naar ben-ed-en had- geworpen. HONGAR1JE. DE OPSTANTEN-QUAE-STIE. Een antwoord van de Roemeensche regeering op het Hong, voorstel. Naar het Hong. Korr. Bur. officieel mede- deelt, heeft de Roem-eens-che regeering haar antwoord op het voorstel van de Hongaarschg regeering inzake de Roemeensche grondbe- zitterspro-cessen la-ten overhandigen. In dit antwoord wordt d-e door Hongarije geeischte terug-gave van het nog niet verdeel* d-e woudbezit en ander landbuow-eigendont ten stelligste geweigerd. Roemen-ie verklaart zi-ch evenwel bereid o-m van het bedrag, dat Hongarije als schadevergoeding schuldig is, een zekere som, door Roem-en-ie zelf te bepa len, in mindering te brengen'. Deze som moet dan door de Hongaarsche regeering aan de eischers, op-tanten en niet-optanten, worden uitbetaald, die daarop hun processen moeten intrekken en d-efinitief van hun eischen af- stand m-oeten doen. Wat Roemenie voorstelt acht Hon garije onaannemelijk. Het Hong. Korr. Bur. deel-t med-e: In Hon gaarsche politieke kringen wordt het Roe meensche aanbod in de optanten-quaestie als een bespotting van de Hongaarsche voorstel len beschouwd. In het met verontwaardiging opgenomen voorstel van Roemenie ziet men een bewijs ervoor, dat het Roemenie volkomen aan verzoeningsgezi-ndheid ontbreekt. Wat zal .Chevrolet model ons (irciisjcis f Kennemer Autogarage 1. C. POUWELS, ASkmaar. EEN SAME-NZWERING TE CALCUTTA. Te Calcutta zijn twin-tig jonge Bengalee- z-en in hechtenis genomen en in staat van be- schuldiging gesteld wegens het beramen van een sa-menspa-nnjing -tot het begaan van moor- den en die-fstallen, teneinde zich geld te ver- schaffen voor wapens en munitie, die voor revolutionaire doeleinden gebruikt zouden worden. De vertegenwoordiger van hat O.M heeft de overtuiging uitgesproken dat zuik een samenpann-ing op groote schaal in de d-istricten Bihar, Orissa, Bengalen, Assam en-z. bestaa-t. Zij is aan het licht gekomen door de inbeslagneming van een brochure, waarin geplei-t werd voor de stichting van een gefede- reerde republiek van de Vereen-igde Staten van Britsch-Indie door een gewapenden op- stand. ITALIe. MAARSCHALK DIAZ OVERLEDEN. Een bekend figuur uit den wereldoorlog Maarschalk Diaz, die tijdens den wereld oorlog de bevelhebber van het I-taliaansche leger aan bet IsonzG-front was, is overkden. Hij had sinds twee dagen griep. Maar schalk Diaz is 67 jaar oud gew-orden. DE QUAESTIE VAN ZUID-TIROL Ook de Dodecanesiers verklaren door Italie onderdrukt te worden. Vertegenwooordigers van den Dodecanesus hebben aan kanselier Seipel een telegram van gelukwensch gerieht voor de verklarin-gen ten opzichte van de O-ostenrijksch-e iminder- heden in Zuid-Tirol. Zij voegden d-aaraan toe, dat de Dodecane siers, die eveneens onder het Italiaansche juk gebukt gaan, het I-ijden van de Oostenrijk- sche bevolking in Tirol begrijpen. Een officieuse persstem Arnaldo Mussolini, de broeder van den Duce, heeft in zijn blad, de ,,Popolo d'lta-lia", een artikel geschreven, dat wordt be schouwd als een „voorlooper" van de rede van den premier. In dit artikel wordt de „ridderlijke edel- m-oedigbeid" van Italie jegens O-ostenrijk in herinnering gebracht, de materieele hulp, welke na den oorlog werd- verschaft en de aan de regeering te Weenen verleenden s-teun op de internationale markt. Edoch, aldus Ar naldo Mussolini, edelmoedigheid beduidt geen zwakheid. Het moet d-en erfgenamen van het oude Oostenrijk te verstaan wordten gegeven, dat m-en- het v-erleden niet uitwischt dat men niet terugwijkt en dat de politieke lij-n een-er groote natie niet gewijzigd kan worden onder den invloed- van discussi-es, die de sfee van ha-rtelijkheid bederven, welke een essentieele voorwaarde voor goede na- buurs-chap is. De Italianen vorm-en een uit steen gehouwen eenheid. Geen barst hierin is mogelijlk, en aan de Bov-en-Adige minder dan overal elders. De Boven-Adige maakt deel uit van Italie; de Brenner is onschend- haar. De bladen bevatten nu sCherpe aanvallen 0-p Joego-Slavie, welk land de secondant word-t geno-emd in de pan-germanistisChe ca-mpagne voor Zuid-Tirol. Daarbij vraagt de „Giornale Italia" zich af, hoe deze plotse- 1-inge zwenkin-g in de Joegoslavische pers te rijimen is met de Fransche vriendschap. De „Tribuna" ontk-ent de j-uistheid der bewerking der Jo-egoslavische bladen, dat Italie het inci dent in Weenen heeft gepro-voceerd, om de aandacht af te wenden van de Szent Gott- hardt-affaire. DE B IO'SOOOPBRAND TE MO'RIAGO. De prefect ontslagen. In verband met d-en bi-oscoopbrand te Mo- ri-ago is de betrokken prefect uit zijn arnbt on-tzet en is tegen hem een onderzoek ge- opend. De bladen cr-i'tiseeren d-e onvoldoende be- waking der bioscopen in dte prov-incie door de betrokken autoriteiten. H-et schad-evergoedingsbedrag, dat Roeme nie van Hongarije moet ontvangen, bedraag^ elf m-iliioen goudkro-nen. Dit bedrag behoeft pas in de jaren van 1931 en 1943 te worden betaald. Elf millioen kronen komen echter niet eens overeen met de rente over' een jaar van de waarde der in Roemenie van'optan-ten onteigende eigendommen, die 300- -000 hectare omvatten en een waarde van 3'00 millioen kronen- vertegenwoordigen. En zelfs aan dit belachelijke voorstel wordf de gedadhte vastgeknoopt, dat Hongarije zijr rech tss'tandpunt zou o-pgev-en. SPANJE. TANGER. Overeenstemming tusschen Erankrijk en Spanje.. Reuter verrieemt, dat tusschen Frankrijk en Spanje overeenstemming is verkregen no- pens Tamger. Vermoedelij-k zal deze overeenstemming worden gevolgd door een viermogendbeden- conferentie. AMERIKA. DE IMMIGRATIE IN DE VER. STATEN. Voorstel Om 153.685 intmU granten per jaar toe te laten, w.o. 1400 Nederlanders per jaar meer dan thans. Reuter m-eldt uit Washington, dat ing-e- volge de voorstellen door den President ge- daan nopens de regeling der immigratie in de Ver. Staten, er per jaar 153,685 zeuden mogen worden toegelaten. Die regeling zou dan van krach-t worden- op 1 Juli van dit jaar. De belangrij-kste wijziging-en zijn als volgt: Groot-Brittannie en Noord-lerland mogen 91.900 landverhuizers m-eer per jaar sturen, Italie 2100, Nederland 1400 en Rus land 1300. Een vermindering van het aantal per jaar bedraagt voor Duitschland 26.300, den ler schen Vrijstaat 11.110, Zweden 6100, Noor- wegen 4000, Denem-arken 1500 De Iersche Vrijstaat komt er betrekkelijk nog zeer goed af; eers-t wilde men zijn quotum verlagen met 14.700. KORTE BERICHTEN. Te Stettin werd een wissellooper in het portaal eener woning door een man over val len, die hem een d-ek-en over het hoofd wierp, maar die de vlucfat nam toen de bode van zich af slo-eg en om hul-p riep. Hij- werd nagezet en gevat, waarbij tot algemeene verbazing bleek, dat men met een postc-onducteur te doen had, een zekeren Gen-sow uit Stettin. De minister-van Marine heeft een on derzoek bevol-en naar de com-munistisdhe pro paganda onder de bemanni-ng van die Griek- sche oorlogsvloot. Het Joodfiche kerkhof te Essingen bij Landau in de Palis, een begraafplaats welke reeds meer d-an duizend jar-en oud is, werd dezer da-gen door jongens van- 17tot 19 jaar verwoest. 42 grafsteen-en werden om ver gewor pen en voor een d-eel vernieldl. De justitie stel-t een onderzoek in. Liichtvaart. DE LUCHTPO-STVE R B-INDINO. FRANKRIJK—ZUID-AMERIKA. Vand-aag vertrekt van Buenos Aires de eerste zendi-ng lueh-tpost naar Frankrijk, terwijl morgen de eerste voor Zuid-Amerika bestem- d-e luditpostzending van Frankrijk uit wordt verzonden. Door deze verbinding is thans in zijn geheel het groote en grootsche plan vol- tooid, dat de Franschen gepoogd hebben ge- leidelijk aan te verwezenlijk-en. De „grondleg ging" van d-e eerste etappes van d-eze lucht- verbinding had plaats in September 1919, toen door de Fransche Latecoere Luchtvaart- maatschappij een geregelde luchtpostverbin- ding geopend wad tusschen Toulouse en Casablanca. Dank ziii de steeds siiigendc ALKMAARSCHE GOURANT. i

Alkmaarsche Courant | 1928 | | pagina 1