08 regels voor den weg. Zeefijdingen Aspirta- Migraine -Mb. VOOR DEN WIELRIJDER: 8. Gebruik de rijwielpaden, waar deze zijn, die zijn veilig terrein voor U. Loop niet op de trottoirs met Uw rijw'el aan de hand. 9. Rijd nimmer met meer dan twee naast elkaar en dan nog, wees bescheiden en blijf zooveel mogelijk rechts. Laat gearmd rijden na. Rijd niet te dicht achter auto's of andere voertuigen; zij kunnen plotse- ling stoppen. 10. Rijd niet met een rijwiel door een bijzon- dere drukte, hierdoor ontstaan ongeval- len. Stap dan af. 11. Waeht bij een open brug of gesloten spooroverweg op de rechterzijde van een weg. Vooral daar is orde noodig. Houd bij overgang van brug of spooroverweg rechts en rijd niet tusschen de voetgan- gers. 12. Rijd rustig en behoedzaam; de straat is geen wielerbaan. 13. De openbare straat is ook geen oefenter- rein voor acrobatiek op de fiets. Houdt U aan de regels van den weg. Bevorder een veilig verkeer. Voor inlichtingen op verkeersgebied kan men zich steeds tot de politie wenden. hare jaarvergadering. De voorzitter, burge- meester Lomnien, opende de vergadfering en heette het vrij talrijke publiek dat ditmaal was opgekomen, welkom. 52 Leden hadden ibedankt waarvan 9 wegens vertrek of over- lijden doch 43 wegens onbekende redtenen. -De heer de Vries vroeg wat daarvan de oor- zaak was want de vereeniging die zoo mooi maatschappijwerk de wijkverpleging ver- richt moest toch ieders sympathie hebben Na vaststdling van de rekening en verant. woording onderzocht door een controlecom- niiissie waaruit bleek dat alles keuxig in orde werd bevonden, werd de heer Sprengers ont- heven van de verantwoordelijkheid. De re kening sloot met een batig saldo van onge- veer 17.De begrooting voor het jaar 1928 met een totaal aan ontvangsten en uit- gaven van 1991.60 waaronder aan gem subsidie 700 werd ongewijzigd aangeno- men. Hierna hield Dr. Leenaers een uitvoerige en voor een ieder duidelijke en wat meer is begrijpelijke causerie over wondbehandeling. 'Het zou te veel zijn daarvan een geheel over- zicht te geven. Laten we alleen mogen ver- melden dat de aanwezigen een goed inzicht hebben verkregen hoe en op welke wijze men meet optreden bij wondbehandeling en in welke gevallen het beste is een medicus te raadplegen. Uitvoerig toonde spreker aan dat behandelen met water zees nadeelig kan zijn en dat het beste is een wind droog te be handelen omdat men daarVoor voorkomt of althans niet bevordert infectie met alle nare gevolgen daarvan wat de spreker uitvoe rig naging. Ook toonde spreker weienschap- pelijk aan waardoor infectie ontstaat en welke middelen daarvoor moeten en kunnen worden aangewend. De rede werd beant- woord met een welverdiend applaus. De voorzitter zei den prettigen verteller hartelijk dank en hoopte dat dit nu de eerste maar niet de laatste maal was van een causerie. Hierna had de bestuursvergadering plaats met als uitslag dat in de vacature P. A. v. Westen werd benoemd de heer C. P. Spaan- sen die deze benoeming aannam. Vervolgens deelde die voorzitter mede dat de in functie zijnde wijkzuster met 1 Augustus haar be- trekking zal verlaten en dat het bestuur in de vacature zal voorzien. Door den heer de Vries werd bepleit de aanstelling van een religieuse verpleegster wat door het bestuur zal worden overwogen Besproken werd wat de oorzaken van het massaal ontslag zijn van zoovele leden. Het bestuur zegde toe diligent te .zijn en te blij- ven en dat dezen zomer krachtige propagan da zal worden gevoerd. Gisteravond had in de zaal van den heer Schuijt een algemeene vergadering plaats yan „Castricum Vooruit", om te voorzien in vier vacatures van het bestuur, die in de de vorige week gehouden vergadering niet kon- den worden aangevuld. Dank zij de flinke propaganda van het onvoltallige bestuur, was de vergadfering door ruim 100 menschen bezocht, wel een bewijs, dat de belangsitelling gewekt was. Terwijl bovendien uit de vergadering bleek, wat straks uitvoeriger zal worden weerge- geven, dat de vereeniging meet blijven be- staan, willen de belangen van „Castricum Vooruit", vooral met de toeneming van het vreemdtelingenverkeer, goed kunnen worden behartigd. De vergadering stond onder leiding van den heer Van Egmond. Als eerste punt stelde hij aan de orde: „Verkiezing van vier bestuurskden". Hierte- gen werd stelling genomen tegen den heer Mulder, die uitvoerig betoogdte, dat de ver- kiezing in de vorige vergadering onreglemen- tair was, daardoor onwettig en dus nietig was. Er was n.l. geen candiaatenlijst voor de verkiezing ingtdiend. Bovendien meende hij, dat in het bestuur niet zitting moesten heb ben personen, die of wel hun contributie niet hebben betaald of hun vrijwillige bij- drage. De heer Aukes betoogde, dat het nood'ig was de notulen daarvan voor te lezen. De voorzitter merkte daartegen op, dat de wijze van verkiezing niet aan het tegen- woordige bestuur is te wijten en stelde voor de vergadering uitspraak te laten doen. Wat de notukering betreft, daartegenover staaf't huidige bestuur niactheloos. E>e vergadering stemde volledig met het ge- sprokene door den heer Mulcfer in, wat voor den voorzitter aanleiding was aan de orde te stellen de verkiezing van een geheel nieuw bestuur. Overeenkomstig het reglement was nu in- gediend een behoorlijk ingediende candidrteti- lijst van 15 personen, waarvan de heer Van Lujaen zich terug trok, omdat naar zijne meenlug r.aarop namen voorKomen are be be- stuurstaak beter zullcn kunnen vervullen. Nadat spr. gezegd had dat hij ncgen jaar in het bestuur zitting lieeft, kan hij, gezien de te benoemen candidaten, gerust het bijltje er bij nerleggen. Bij stemming werd uitgewezen, dat be noemd waren bij eerste stemming de heeren Van Egmond, de Jonge, Beumer, Van Hoeve, Hemmer, mej. Plas, Mulder, Van Benthem, de Groot, Essing, Wedia en J. P. Baas. De heer A. C. Borst had van tevoren kennis ge- geven, dat hij geen benoeming wenschte, maar behaalde toch bijna de volstrekte meer- derheid. De benoemde heeren namen alien' hun be noeming aan, waarbij tevens besloten werd het bestuur met een 12e lid aan te vullen. Alsnu had plaats de verkiezing van een voorzitter. Een voorstel van den heer Van Lunen om bij acclamatie daartoe over te gaan en den heer Hemmer te benoemen, vond geen instemming. Echter werd bij een stemming de heer Hemmer met overgroote meerderheid herkozen. In een heldere rede, waarbij hij betoogde, ddt Castricum vooruit moet en dat de vereeni ging nu blijikt voldoende levensvatbaarheid te hebben en het bestuur gesteund wordt, verklaarde hij deze benoeming te aanvaar- den, hetgeen met applaus begroet werd. Na nog eenige besprekingen over een te houden winkelweek tijdens het muziekcon- cours, waarvan deuitvosring aan het nieuwe bestuur werd overgelaten, sloot de voorzit ter met een wcord van dank voor de opkomst en de aargename d:iscussies de vergadering. S1NT-PANCRAS. Dinsdagavond hield de voetbalvereeniging „Vrone" haar jaarlijksche clubavond Voor leden en genoodigden in het lokaal van den heer Gerritsen. Te constateeren viel, dat de mindere belang- stelling voor deze sport ook van invloed was op het bezoek van dien avend, terwijl meer- dere thuisblijvers bteken „radio-luisteraars" te zijn, hetwelk in de toekomst zeker dergelij- ke avonden een ernstige concurrentie zal aan- doen. Een goed verzorgd programma, voor het grootste gedeelte humoristisehe nummers, on- dervond een goede vertolking, zocdat een ge- zellige stemming heerschte. O.m. noemen we de klucht „Studenten misere" waarvan den auteur door zijn elftalmakkers een roerend afschei'dslied werd toegezongen wegens dienstneming bij tie zeemiilitie. Een verloting bracht nog wat voordeel aan de kas, terwijl de aanwezigen door de vereeni ging werd'en onthaald. Een bal besloot dezen gezelligen avond. WIERINGERWAARD. Vergadering van „Het Witte Kruis" op Maandagavond in het lokaal van den heer H. van der Woude onder leiding van burge- meester Haringhuizen. 'Aanwezig slechts 10 leden. Met teleurstelling over deze geringe opkomst wordt de vergadering geopend. Onder de iogekomen stukken trelfen we o.m. aan een verzoek van den heer P. Schenk om ook eens in zijn lokaal te willen vergaderen. De Voorzitter deelde mede dat het bestuur geen aanleiding heeft kunnen vinden om te veranderen. Bovendien zijn hier meer lokaliteiten die dan ook misschien zouden vragen. Door de familie Woudenberg is schriftelijk en mondeling hartelijk dank betuigd voor de uitstekende behandeling tijdens de ziekte hunner moeder in het huis van Ouden van Dagen en voor 't gebruik van 't ledikant van de vereeniging. Ingevolge een verzoek van den heer C. Visser om zijn salaris als bode met f 10. te verhoogen, stelt't bestuur voor het sala ris als bode van 10 op f 15 te brengen en voor't inner der contributie van 5 op f 10. Allen voor. Van den heer Jb. Met te Alkmaar is een aanbeveling ingekomen voor zijn zieken- auto. Bij voorkomende gelegenheid zal er aan gedacht worden. Uit het jaarverslag willen we vermelden, dat op 1 Jan. 1927 het ledental 182 bedroeg plus 2 zedelijke lichamen. Op 31 December 1927 waren er, dank zij de activiteit van den bode 259 leden plus 3 zedelijke lichamen. Er werd 86 maal gebruik gemaakt van de artikelen uit het magazijn, terwijl een ligtent met ledikant in bruikleen werd afgestaan aan de zustervereeeniging Anna Paulowna. De rekening van den penningmeester was na onderzoek door den heer Jb. Kaan Kz. (de beide andere commissieleden, de heeren Sieswerda en Zander waren verhinderd ge- weest) in orde bevonden. Ontvangsten 436.35, uitgaven f 495.40, nadeelig saldo f 59.05. Het vorig jaar bedroeg het nadeelig saldo nog 156.64, zoodat dit jaar een mooie vooruitgang is te constateeren. De rekening wordt vastgesteld. Door Dr. Schroder wordt verslag uitgebracht van de op 7 October 1927 gehouden algemeene vergadering. Als besiuursleden in plaats van de aftredende en met herkiesbare heeren C. Rezelman Jz., J. Speets en W. Peereboom worden gekozen de heeren S. Sieswerda, Jb. Kaan Kz. en H. Kok. Het laatste punt betreft een voorstel van de afdeeling Schagen tot stichting van een fonds voor t. b. c. bestrijding. Behalve Schagen zouden 8 omliggende vereenigingen kunnen toetreden. Een breed- voerige discussie, waarbij een concept regle ment wordt voorgelezen, ontspon zich over deze zaak. De afdeeling Wieringerwaard wil een artikel anders lezen, n.l. wat betreft de beoordeeling van uitzending van patienten. Besloten wordt ten slotte om toe te treden, mits het een fonds wordt, waaruit de ver- schillende afdeel'ingen gelden kunnen putten tot steun, terwijl de beoordeeling van uit zending aan de plaatselijke vereenigingen wordt gelaten en niet aan eene commissie. De afgevaardigde krijgt inmiddels vrij man- daat. Bij de rondvraag wijst Dr. Schroder op verkrijgbaarsteliing van ijs, door middel van. een contractafsluiting met de slagers. De voorzitter licht toe, dat dit nog al op moeilijkheden stuit, en bovendien is het ijs- huis nu weer geheel gevuld. Intusschen zal het bestuur den wenk van Dr. Schroder in ge- dachten houden en de ijszaak nog eens goed overwegen. Op een desbetreffende vraag van den heer W. v. d. Ham zegt de voorzitter, dat het bestuur bezig is, reddinghaken te kcopen. Met een woord van dank a$n de aftre dende bestuursleden voor murine samenwer- king en aan de aanwezige leden voor hun tegenwoordigheid, wordt de vergadering gesloten. HEEMSKERK. De uitvoer enzer bloembollen naar de ver- schillende landen bedroeg over de eerste maand van dit jaar aan gewicht 677.749 Kg., voor een waardie van 685.117, tegen 409.602 Kg. voor een waarde van 442.019 in 1927. De invoer bedroeg 201.549 Kg., voor een waarde van 102.618, tegen 185.170 Kg., voor een waarde van 126.771 verleden jaar. SCHOORLDAM. Dinsdagavond is de visseher S. Bakker Jz., van Wieringen, varende op dte motoraak van P. Lont aldaar, te Schoorldam, toen hij met t schip onder dfe brug doorvoer, tusschen brug en schip bekneld geraakt, waardoor hij ter- sto:id werd gedood. Hij laat een vrouw en kind aehter. ZUID-SCHARWOUDE. Burg, en Weth. brengen ter openbare kennis, dat de openbare vergadering van Gedeputeerde Staten, ter monddinge behan deling van het bezwaarschrift van het Bur- gerlijk Ambestuur tegen het besluit van den gementeraad d.d. 6 October, waarbij de goedkeuring is onthouden aan de begrooting vcor 1928, is bepaald op Woensdag 28 Maart, des middags te 2 uur. STOOMVAARTLIJNEN r" STOOMVAART-MIJNEDERLAND. Christiaan Huijgens (uitr.) 29 Febr. te Southampton. Jan Pietersz. Coen (uitr.) 28 Febr. te Sa- bang. Kangean 29 Febr. v. Amst. te Batavia. Karimoen (thuisr.) 29 Febr. v. Batavia. Prins der Ncderlanden (uitr.) 29 Febr. v. Suez. Kambangan 29 Febr. v. Java, 1. v. Londien, te Amsterdam. Manoeran (iutr.) 28 Febr. te Aden. KON. NED. STOOMBOOT-MIJ Crynssen 26 Febr. v. Barbados n. Cooln. Dcros 29 Febr. v. Amst. n. Hamburg. Adonis 27 Febr. v. Patras n. Calamata. Ares 28 Febr. v. Bremen n. Harburg. Baralt 26 Febr. te Cristobal. Bridle 28 Febr. v. Arica n. Puna. Clio 28 Febr. v. Constanza n. Constantino- pel. Commewijne (uitr.) 28 Febr. te Paramaribo. Euterpe 28 Febr. v. Amst. te Kopenhagen. Hebe 28 Febr. v. Vinaroz te Castellon. Irene 28 Febr. v. Gibraltar n. Piraeus. Iris 28 Febr. v. Danzig n, Stettin. Juno 28 Febr. v. Algiers n. Smyrna. Orpheus 28 Febr. v. Gibraltar n. Oran. Pollux 28 Febr. v. Algiers te Lissabon. Simon Bolivar 28 Febr. v. Cristobal n. Pu erto Colombia. Theseus 28 Febr. v. Opirto n. Vigo. Venus 28 Febr. v. Tanger n. Malta. Van Rensselaer (thuisr.) 28 Febr. v. Ply mouth n. Havre. KON. HOLL. LLOYD. Eemland 1 Mrt. v. Buenos Aires te Amst. HOLLAND—AME'RIKA LIJN. Nieuw-Amsterdam 28 Febr. v. Rott. n. New- York. Rotterdam 28 Febr. v. Constantinopel. Lochgoil, v. Vancouver n. Rott., 25 Febr. te Sail Francisco. Maasdam 29 Febr. v. Ritt. te N. Orleans. Moerdijk 27 Febr. v. Vancouver n. Rott. Montgomeryshire, v. Vancouver n.- Rott., 25 Febr. v. Los Angeles. Sparandam, v. Rott. n. N. Orleans, 29 Febr. te Antwerpen. HOLLAND—AFRIKA LIJN. Springfontein (uitr.) 28 Febr. te Zanzibar. Billiton (thuisr.) 27 Febr. v. Beira. jagersfontein 29 Febr. v. Rott. te Hamburg. Nias 29 Febr. v aH.rnumbgAM Nias 29 Febr. v. Hamburg te Amsterdam. HOLLAND—BRITSCH-INDIe LIJN Kcudekerk (uitr.) 29 Febr. v. Antwerpen. Bilderdijk (uitr.) 28 Febr. v. Suez. HOLLAND—WFST-AFRIKA LIJN. Petchworth 29 Febr. v. West-Afrika te Amst. HOLLAND—OOST-AZIe LIJN. Salabangka (uitr.) 27 Febr. v. Singapore. HOLLAND—WEST-AFRIKA LIJN. Drechterland 28 Febr. v. Port Harcourt n. Duala. Eemstroom 1 Mrt. v. W.-Afrika te Amst. Fauna 29 Febr. v. Amsterdam te Hamburg. Helder 1 Mrt. v. Hamburg te Amsterdam. IJstrcom 29 Febr. v. West-Afrika te Amst. ROTTERDAMSCHE LLOYD. Soekaboemi (thuisr.) 28 Febr. te Belawan. Tjerimai 29 Febr. v. Batavia n. Rotterdam. Garoet (uitr.) 28 Febr. te Singapore. Medan (uitr.) 29 Febr. te Sabang. Ternate (uitr.) 28 Febr. v. Suez. JAVA—CHINA—JAPAN LIJN. Tjiliwang 27 Febr. v. Sanghai n. Dairen. Tjipcndok 28 Febr. v. Macassar n. Batavia. EMZETOO LIJN. Jonge Jacobus 28 Febr. v. Valencia te Rott. STOOMVAART-M1J. OCEAAN. Antenor, v. Japan n. Rott., 28 Febr. te Lon- den. Eurymedon 28 Febr. v. Amst. te Liverpool. Hector, v. Japan n. Rott., 28 Febr. v. Sin gapore. Laertes 28 Febr. v. Londen n. Glasgow. Rhexenor, v. Japan n. Amst., 27 Febr. v. Be lawan. HET TOELATINGSEXAMEN h" B. S. HERSTELD. Het Hbl. schrijft over het bovenbedoelde Koninkliik besluit: Door de nieuwe eischen tot toelating tot de eerste klas H. B. S. 5-j.-c. is de ,,verkla- ring" der lagere school, dat een leerling ge- schikt is voor de H B. S. hiermede ver- vallen. Het zal nu niet meer kunnen voor- komen wat tot nu toe nogal eens plaats had dat een leerling, die hoewel in- wezen onbegaafd wat leervermogen betreft, maar die lets meer ,'ijt of geheugen had dan zijn ldasgenooten, als koning een-oog in het land der blinden een bewijs van geschiktheid krijgt en wordt toegelaten tot de H. B. S., era de te groote toevloed van otigeschikte leer- lingen zal worden geremd. Het K. B. geeft de eischen tot toelating voor de H. B. S. 3-j. c. niet voor de gymnasia, die volgens art. 9 der H.O.-wet een toela- tingsexamen Kunnen houden. uaarvoor zou wijziging der H.O.-wet noodig zijn. Het is te verwachten, dat de gymnasia het toelatingsexamen nu ook weer zullen in voe- ren, daar ze de H. B. S. een aantal jaren ge- leden ook gevolgd zijn met de afschaffing van dat examen. Voor andere middelbare scholen, b.v. de H. B. S. 3-j. c., de middelbare meisjesscholen, enz. geldt het K. B. niet. De gemeenter. zullen moertn uitmaken of ze de nieuwe eischen ook in toepassing zul len brengen voor de H. B. S. 3-j. c. (Rijks H. B. S.sen met 3-j. c. zijn er niet meer). Het nieuwe K. B. dat in het belang van het onderwijs en van de jeugd zelve is, zet de deur der H. B .S. op de kier, waar al jaren lang om gevraagd is. Veel ongeschikt mate- riaal de school en zichzelve en het huisgezin tot last, zal nu geweerd worden van de school, die te moeilijk is voor onbegaafden en te veel teleurstellingen brengt voor wie er met onvoldoende geschiktheid komt. De commissie van onderzoek (directeur era leeraren H. B. S.) kan zich voor het vaststel- len der examenopgaven doen voorlichten door de hoofden van lagere scholen. Het zou zeker gewenscht zijn, indien het een voor- schrift ware geworden. Want al zal de prac- tijk wel worden, dat overleg plaats vindt, de mogelijkheid dat de H. B. S. alleen de eischen van toelating vaststelt, behoort niet te bestaan. Waar zou dan de zoo veel besproken „aan- sluiting" blijven? Dit is de eenige maar ern stige grief die we tegen dit noodige en wel- kome K. B. hebben, dat overigens voor de lagere school belangrijken invloed op de beslissing mogelijk rnaakt, immers, indien een candidaat zich aan mondeling onder zoek moet onderwerpen, kari de commissie voor de beslissing opnieuw het hoofd der lagere school om nadere mondelinge of schriftelijke inlichtingen vragen (art. 9), zoo dat indien de middelbare school het K. B. mild opvat,, de leerlingen gewaarborgd zijn tegen nadeelige toevalligheden van het examen. Het programma voor toelating tot de eerste klasse luidt: 1. Rekenen: a. de vier hoofdbewerkingen met geheele getallen, tiendeelige (geen repeteerende) en gewone breuken en het uitwerken van niet te ingewikkelde vormen; b. bekendheid, met de eenvoudigste ken- merken van deelbaarheid en het zoeken van het kleinste gemeene veelvoud en den. groot- sten gemeenen deeler door ontbinding in fac- toren c. kennis van het metrieke stelsel; d. het oplossen van eenvoudige vraag- stukfcen; e. 'geoefendheid in het rekenen uit het hoofd met niet te groote getallen; 2. Nederlandsche taal: a. nauwke'uig en natuurliik lezen en goed verstaan van eenvoudig proza en zeer een voudige poezie; b. eenige bedrevenheid in het schrifte'ij'k weergeven van een eerst verteld en daarna voorgele ze n opstel v erhaaltje c. het zonder grove fouten maken van een dicte of invuloefening, in hoofd'zaak ioo- pende over de werkwoordsvormen; d. eenige bekendheid mef de deelen van den zi-n (gezegde, onderwerp, be'anghcbbend (meewerkendj en lijdend voorwerp, bijvoeg- liike en bijwoordelijke bepaling) en met de woordsoorten. 3. Aardrijkskunde: Kennis der hoofdzaken van de aardrijks kunde van Nederland, Nederlandsch-Indiij, Suriname en Curasao. Eenige kennis van de aardrijkskunde van Europa: onderlinge lig- ging der staten, de namen en ligging van enkeie der belangrijkste gebergten, wateren en stederi. De namen en ligging van de voor Nederland het meest van belang zijnde s!:e- den in die staten. De namen en ligging der wereldzeeen. 4. Geschiedenis: Bekendheid met de voornaamste personen en gebeurtenissen en kennis der voornaamste jaartallen uit de Vaderlandsche Geschiedenis na 1500. Het onderzoek, bedoeld onder le en 2a van dit artikel wordt alleen ingesteld voor de candidaten, die deelnemen aan het mondeling gedeelte daarvan, bedoeld in art. 3, n.l. als omtrent den uitslag van het schriftelijk on derzoek twijfel bestaat, of indien geen over- eenstemming bestaat tusschen den uitslag van het onderzoek en het oordeel van het hoofd der lagere school. Het K. B. zal reeds dit jaar in werking treden. NEDERLAND IN DEN VREEMDE. De beer ir. V. J. P. de Blocq van Kuffeler, die op initiatief van de vereeniging „Neder- land in den Vreemde" in Scandinavie voor- drachten over de droogmaking van de Zui derzee houdt, kwam Vrijdag 24 Februari te Stockholm aan. „Svenska Dagbladet" gaf een geillustreerd artikel en zeide o.a.: „Het is niet meer dan natuurlijk dat de droogmaking der Zuiderzee, dat wellicht het meest gigantische ontwerp tot landwinnen is dat oo.it uitgewerkt is, de levendigste aandacht van de geheele be- schaafde wereld getrokken heeft van het oogenblik af, dat de eerste spade gestoken werd in het strand van Wieringen". „Stcck:ho!ms Dagblad" gaf op zijn eerste bladzijde een portret van den heer Van Kuf feler en een uitvoerige beschrijving van de Zuiderzeeplannen met een overziehtskaart. Ook ..Dagen® Nybeter" gaf een foto van afsluitdijik en wijdde in een sympathiek ar tikel over de werken uit. De eerste der twee voordrachten, georga- niseerd door dfe „Zweediseh-Nederlandsche Vereeniging" te Stockholm, werd Zaterdag- middag 25 Februari gegeven in de groote gehoorzaal van de Technische Hoogeschool. Na afloop werd den heer Van Kuflelen met een warm applaus hulde gehracht. Om zeven uur's avonds gaf de Zweedsch- Nederlaradsche vereeniging in het Grand Hotel een diner ter eere van den heer Van Kuffeler. De tweede voordracht zou worden ge houden op Maandagavond 27 Februari in de aula van het „Sddra Latinlarowerk", een groot gymnasium te Stockholm GASCORRUPTIE. De directeur te Heerenveen. De directeur der gasfabriek te Heerenveen, die, zoogls gepield is, verzoeht had geen misselijkheid, schemeren voor de oogen, duizeligheid en ten slotte hevige pijnen aan de slapen. Onmiddellijk 1-2 Tablcttcn want zij verlossen U spoedig en zeker van al die ongesteldheden. Bovendien zijn zij volmaakt on- schadelijk. maatregilen tegen hem te nemen wegens ge- pleegde corruptie, aivorens de pensroenraad op zijn verzoek om invaliditeitspensioen had besiist, is thans met ingang van 1 Maart met algemeene stemmen door den gemeenb- raad oneervol ontslagen. De directeur te Smallingerlani, Ged. Staten van Friesland hebben goedkeu ring onthouden aan de,begrooting 1928 der gemeente Smallingerland, nu de raad van die gemeente niet heeft willen voldoen aan den wensch van Ged. Staten om den directeur der gasfabriek uit deze functie te ontslaan. In hunne beslissing overwegen Ged. Sta ten, dat de directeur heeft bekeud over de ja ren 19131927 retourcommissies te hebben aangenomen tot een bedrag van 5451.20, Een bedrijfsleider, die dergelijke gelden heeti aangenomen, heeft getoond een niet betrouw- baar ambtenaar te zijn. De directeur heeft volgens Ged. Staten ook tegenover zijn ondergeschikten pic prestige verloren, daar hij het moreele recht heeft verbeurd om op te treden tegen moge- lijke misdragingen en vergrijpen "van zijn personeel. Wat betreft de meening van het gemeente- bestuur, dat Ged. Staten tot inmenging niet bevcegd zouden zijn, overweegt de beschik- Icing, dat de Grondwet en de wet Ged. Sta ten belasten met het toezicht op de gemeente- financien in volien omvang. DE ARGENTIJNSCHE LEENINGSADVERTENTIE. Radic-phctographisch van New-York naar Europa. De Parijsche uitgave van de „New Yak Herald" bevat in haar Maandagavondbtod een radio-photographisch van New-York naar Europa overgebraehte advertentie van vijf kolommen, over de uitgifte van een lee- ning der Argentijnsche provincie Buenos- Aires. Nadat het Londensch kantoor der Marconi Company het rad'io-photogram had ontvan- gen, wa'd het onmiddellijk door een specialen boodschapper naar Parijs gehracht en het daarvan gemaakte cliche kon nu in de Parij sche editie van de „New York Herall" ver- schijnen op denzelfden datum, waarop -1e advertentie in de bladen van de Vereenigde Staten te lezen was. Het is doet het Parijsche Amerikaan- sche blad opmerken de eerste maal, dat een Amerikaansch banksyradicaat een buiten- landsche leening heeft geadverteerd aan gene zijde van den Oceaan, met eigen onderteeke- ning. In het yervolg kan dit daartoe leiden, dat een internationaa! syndicaat wordt gevormd voor het aanbieden van leeningen, waarvan tot dusver gedeelten afzond'erlijk waren aan- geboden door Europeesche huizen. DE GAS-KWESTIE TE DOETINCHEM. Be raadscommissie inzake eventueele cor ruptie te Dcetinchem heeft zich tot de Kroon gewend met verzoek het gevraagdfe ontslag van den directeur der gasfabriek mondeling te mogen toelichten bij den Raad van Statel UIT DE TEXTIEL-INDUSTRIE. Naar aanleiding van de besprekingen tui schen het hoofdbestuur van den Textielarbei- dersbond er, het bestuur van de Twentsch- Geldersche Fabrikantenvereeniging, zullen de arbeiders van de bontweverij „De Batavier". te Winterswijk, Maandag 19 Maart in sta king gaan. BUREAUGRATIE. I Slachtoffers van nieuwe bepalingen vcor den Raad van Arbeid. Voor het kantongerecht te Wageningen werd een aantal gevallen bdiandeld, tegen verzekeringsplichtigen volgens de Invalidi- teitswet, die verzuimd hadden op de rente- kaart van hun personeel de vereischte zegel* te plakken, maar" het slachtoffer zijn gewor den van de gewijzigde bepalingen door den Raad van Arbeid. Tot heden werd toegstaan, dat de verze- kerden eens per jaar op quitantie het ver- schuldiigd bedrag in eens betaalden, of dat zij bij den coniroleur hum zegels piakten. Ook geschiedde de inzending van de rentekaarten op willekeurige data. Daaraan is nu een ein- de gemaakt, de menschen moeten zelf plakken, de controleur verkocpt geen zegels meer en dfe rentekaarten moeten ingezonden worden op den verjaardag der verzekerden. N'aar de controleur mededeelde, heeft hij in zijn district reeds 43 processen-verbaal tegen menschen, die in verzuim waren, opgemaaki. D-e kantonrechter betuigde zijn misnoegen over deze wijze van hamdelen, en meende, dat de Raad van Arbeid de menschen we! eerst had mogen waarschuwen. Naar dec ontroleur nog mededeelde, wil de minister over het geheele land vervolgd heb ben. Twintig procent van de rentekaarten moet thans worden nagevorderd, waaraan een eindem oet lcomen. De kantonrechter legde in de aangebrachte gevallen geldboeten van 1 voor eike over- treding op. Men eische echter steeds de origineele verpakking ken- baar aan den oranje band en het Bayerkruis. Weiger namaak en let er op dat op elke tablet het woord Bayer" staat _J

Alkmaarsche Courant | 1928 | | pagina 6