0.19 J. SPRUIT v.h. M. LEUERS 0.29 LANDHUIS groote partij ncnveantd's Efien gewer&te lp§ nieuvsie Je Zeeuwsche Eilanden" MEKGPyPMN. W. VreugdenhU's Joh. Lauwers, Pay® lop 3 Amsterdamsoh Connonmaoaz h ilmsterdamsch CoaponmAgazoD vanaf 2 uur voor aeders beurs. Klitli met bfjbehoo- rende Brandkast. TE KOW m U j' EGMOND A'AN ZEE. 7 Men schrijft ons: Zooals bek-end is door liefdadige landge- nooten aan de Prins Hendrik Stichting een radio-ontvangtoestel aangeboden. De heer E. B. Datema directeur der N. V. Handelsver- eeniging „Neptunus" te Rotterdam, had reeds iverleren jaar bet sympathieke denkbeeld den verpleegden in de Stichting te vergasten op radio-muziek en nog1 meer wat door de radio tot heii en genoegen, der menscheid in het luchtruim wordt gezonden. Door samenloop van omstandiglieden is het met de uitvoering van dat denkbeeld wat later geworden dan gedacht, doch heden 1 Maart 1928 was de dag dat het radiotoestel officieel door den heer Datema zou worden overgedragen aan het bestuur der Prins Hendrik Stichting. Het was een zeer gezellige middag voor de inwoners der Stichting en het was verras- send voor hen toen om 3 uur nam. Mevr. Antoinette van Diik van uit Hilvcrsum onze oude zeevaders en zeemoeders toesprak door de radio en de liedjes daaruit ten beste gege- ven werden, sloegen heel goed in. Dit was vooral te merken bij bet eerste liedje, het oude zeemanslied waariai ten slotte herinneringen aan Curacao werden opgewekt. Daarna hield de heer Datema zijn toe- spraak tot de 'heeren Regenten, vertegenwoor- digers van het Bestuur der Stichting t. w. de heeren Jhr. O. v. Lemnep en H. G. J. Uil- kens en tot aille verpleegden en verdere aan- wezigen w.o. de heer Bouman Inspecteur van de Scheepvaart 2e district te Rotterdam en de heer van Limburg Stirum vertegenwoordiger der Ver. van Ned. Gezagvoerders en Stuur- lieden ter Koopvaardij. Nadat de heer Date ma in welgekozen woorden gesproken had over de hulp en bijstand die hem waren ver- leend door zoo vele reeders en cargadoors te Rotterdam waaronder met name genoemd de heer Van Vliet van de Fa. van Ommeren's Scheepvaartbedrijif, hen alien hartelijk dank betuigd had, zoo oak de vele inteekenaren die gevolg hadden gegeven aan den oproep in „Neptunus" geplaatst (het orgaan der Ver- eeniging van Ned Gezagvoerders Stuur- lieden ter Koopvaardij) verzocht spr. de hee ren regenten en de directie der Prins Hendrik Stichting uit naam van zeer vele belangstel- lenden bij de scheepvaart, de radio installatie voor de Stichting te willen aanvaarden als een bewijs van sympathie voor de oude zee- robben en als symbool van de erkentelijkheid voor hetgeen de zeeman steeds voor ons heeft gedaan en nog doet. Tevens bood spreker hierbij nog aan namens den heer Grootes uit Rotterdam, die installlateur van dit Radio- apparaat, die deze levering geheel belange- loos heeft gedaan een extra luicfepreker ter versterking van het geluid in de eetzaal. Een ketirig uitgevoerde lijst in Rotterdamsche kleuren was bijgevoegd, bevattende de namen van hen die bijgedragen hebben in dit zoo sympathieke geschenk. Een spontaan applaus vo1gde op deze rede. Daarop dankte de heer Uilkens m hartalijke bewoordingen den heer Datema voor hetgeen deze op touw had gezet en alien die hem daarbij hebben geholpen, zoowel de reeders en cargadoors te Rotterdam als wel degenen die gevolg hebben gegeven aan den oproep in Neptunus" en verzocht spreker den heer Da tema zijn dank over te brengen aan den heer Grootes voor zijn sympathieke gevoelens voor de Prins Hendrik Stichting en aanvaardde gaame namens het bestuur der P. H. S. deze mooie Radio Installatie. Ook hierop volgde een hartelijk applaus. Vervolgens sprak de heer Bouwman een woord van dank tot H.H. Regenten, dat hern de gelegenheid was geschonken ook eens ken- nis te maken met de P. H. S. en zeide getrof- fen te zijn door hetgeen hij hier gezaen had, zoo had spreker zich de Prins Hendrik Stich ting niet voorgesteld en hij sprak de hoop uit dat de inwoners der Stichting nog jaren mochten verblijf houden op bun laatste anker- plaats. Ten slotte nam de directeur het woord en dankte namens de oude bemanning der Prins Hendrik Stichting den heer Datema en hier- mede alien die hadden meegewerkt direct of indirect, de mooie gedachte van den heer Da tema te helpen omzetten in een daad. De lijst met namen, die een pflaats zal krijgen bij het toestel, beschouwde spreker als een sym bool van liefdadigheid en schonk hem nog meer de vaste overtuiging, dat weldenkend Nederland zijn oude zeelieden niet vergeet en niet vergeten zal. Met een driewerf hoezee! op den heer Datema en een „lang zal hij le- ven" stemden alle oudjes met hem in. Door verscheidene firma's daartoe in staat gesteld n.l. de fa. Beukers uit Rotterdam, de firma's Beukers Rijneke, A. Driessen, Louis Dobbelman, de Erven Wed. J. v. Nelle, Vic toria Egyptian Qgarette Cy en een gever die onbekend wenscht te blijven, werden de vrou- .wen en mannen bij deze gelegenheid ruim ge- tracteerd, hetgeen weer zeer veel bijdroeg tot verhooging der opgewekte stemming. Zoo zal dan deze le Maartdag nog lang in gedachten blijven bij de oude bemanning der Prins Hendrik Stichting die nu de rente trek- ken van hetgeen - zij in vroeger jaren aan kracht en inspanning te midden eener soms lang niet aanlokkelijke omgeving, waarbij ■heel dikwijls levensgevaar niet denkbeeldig was, gegeven hebben ten dienste hunner me- demenschen. BROEK OP LANGENDIJK. De raad vergaderde Donderdagavond. De heer Ooyevaar was afwezig met kennisgeving. De Burgemeester had toestemming om zich van 1 Jan.—1 Febr. buiten de gemeente te begeven. De exploitatierekening van de woningbouw- vereeniging was ingekomen, waaruit o.m bleek, dat het onderhoudsfonds 2801.68 groot is. Het ingekomen schrijven van de Mij. tot Ontwikkeling van den Landbouw in Noord- Holland betreffende de kanalisatie werd voor kennisgeving aangenomen. De voorzitter wees op het nut van het ka- naal Huigendijk— KoHorn voor deze streek en was van oordeel, dat vooral nu het anderc zoo weinig bijval vindt, krachtig geijverd mioet worden om dit kanaal tot stand te krij gen. Ook markt- en tuinbouwvereenigingen dieneni actief te zijn en desnoods met geld op tafel te komen. Voor onze streek is dit kanaal van het grootste belang. Van Ged. Staten was bericht ingekomen dat de begrooting nog niet goedgekeurd is. Blijkens mededeeling is het postkantoor op- nieuw voor drie jaar gehuurd voor 3000 per jaaar. HUISHOUDZEEP, hoog vetgehaiie, per 3 dubh. stukken thans WAFELDWEILTJE8, 40 x 40 cM. zware kwal., per 3 stuks thans KARNEMELKZEEP, bekende kwal. per 12 stukken in doosjes thans DAMES KQUSEN, pracht kwal. macco, alle nieuwste kleuren thans B000SCHAPTASCH, zeer aparte kleuren imitatie schildpad reclame DIRECT0IRES, zware macco kwal. kleine damesmaat, waarde 95 ct. DAMES HEMDEN, opera-model, gekieurd tricot, schouderbandje TOILETZEEP, zeer fijne parfum, glycerine zeep, per 6 stukken ZIJDEN KOUSEN, onze bekende non ladder, alle kleuren ZIJDEN KOUSEN, zeer fijne kwal. zijde, thans leder kooper ontvangt naar keuze s MOOIE VLECHTPLAAT MET VOORBEELO of DISC LEESBOEIC, mooie verhalen. Wegen® verfrek te koop een uit elkaar neembare benevens een groot notenhouten SCHRIJFBUREAU. Zeer geschikt voor accountants of advocaten. Te bezichtigen Slikstceg 5 A. FORESTUSSTRAAT 5. TEL. 860 heeft ontvangen buiteingewone kwa- liteit AARDAPPELEN: blauwe 13, per zak 3.9'0, bonte 12, per zak 3.60, blanke sehitterende kwaliteit 10, per zak 3.25, kleine 2.80 per zak en geeft 6 heqrlijke SIN A AS AP- PELEN of 9 groote CITROENEN voor 25 cent en heeft goedkoope APPELS. Vraagt onze beroemde Hoogfijn in kwaliteit. BANKETBAKKERIi. Mient 4. Tel. 514. met Zomerwoning, erf en tain {1050 M\ groot, staande Midden! geestweg 46, Bergen. Hnis bevatt. 5 kamers, serre, balcon, kelder, closet, enz. Electr., gas en waterleiding. Gescbikt voor pension, hoen- derpark en alle rnimte behoeven- de bedrijven. Eoopsom slechts f 6000.-, Dagelijks te zien en te be. vragen bit den bewoner. Gilette Mesjes 18 cent per stuk bij ALKMAAR. U weet dat het li»l TTII, 15 het GOEDKOOPSTE ADRES is voor Wollen, Zijden en Katoenen Maar II weet niet, dat wij deze week een kocliten, die voor BKLACHKLIJK LAGE PltlJZkN worden verkocht. Onze 2 etalages Piten U deze week weer een gclieel nieuwo sortceriug z ,i in Mousseline, geruilc, wollen en z jden S'otfen, wollen Itibstravers, Kasha en Kasha met rand, Crepe de Chine, Yeloutine. Sw meer1 dan S2 kwaiifeifen. Onze sorteering is het grootste. Onze prijzen zijn het iaagste. Gratis sohenkt het Amstordamsoh Couponmagazijn voor haar cliSntfele koiflo of thee naar keuze. DAMES, cr is nog veel meer, wij kunncn niet ailes nocraeu, Komi dus een Uijkje nemeit, K. VAM HIJIC. HOUTTIL 15, ALKMAAR. Amsterdam: le v. Swindenstraat 44, Kinkerstraat 289. Daarna deed de voorzitter mededeelingen betreffende het plan van een weg Langendijk Koedijk door Geestiner-Ambacht. B. en W. hebben sympathie betuigd met een sdhrijven aan Ged. Staten, vooral ook om- dat ter gelegener tijd en'kele wijzigingen aan- gebracht kunnen worden. Van den Prov. Waterstaat was bericht inge komen, dat Broek als onderhoudsplichtige is aangeteekend van den weg vanaf den Twuij- verwqg tot de verbindingsbrug met Heer-Hu- gowaard, waardoor recht op uitkeering uit het fonds wegenbelasting verkregen wordt. De raming van opcenten op de grondbelas- ting is voor deze gemeente f 1320.en op de personeele belasting f 3150. Op 31 December was het aantal leerlingen aan de O. L. school weer 97, zoodat recht op een derde leerkracht be^taat. Een poging om de kosten van een assistente tot dien tijd vergoed te krijgen, is niet ge- slaagd Reeds driemaal is een keuze van 4 a 5 personen uit de lijst van wachtgelders ge daan, doch het blijkt moeilijk daaruit klaar te komen. Een vierde poging zal nu gedaan worden, terwijl werd voorgesteld na overleg met den inspecteur de assistente tot tijddijk onderwij- zeres te benoemen. Het onderwijs lijdt er wel niet onder, doch het redlit op vergoeding be- staat. De raad ging daarmee accoord. Het saldo van den vleeschkeuringsdienst is 454.24 H, zoodat aan elke gemeente 90.84 wordt uitgekeerd. Op een brief van G. Blom van de Sluis- kade, om daar een pad te liggrn en een af- scheidiingshek te plaatsen, werd gunstig be- schikt, behoudens goedkeuring der commissie. Van den heer K. van der Moten was het verzoek ingekomen om de Wilhetminastraat te mogen doortrekken met een 5 meter straat, twee dwarsslooten te dempen en een voetpad te leggen, waarmee verbinding met de Prins Hendrikkade verkregen wordt; een en ander voor het verkrijgen van bouwrijpen grond. B. en W. wenschten toestemming te geven onder voorwaarde dat de straat 6 meter breed wordt, slechts een sloot gedempt en over de andere een brug komt en het voetpad een pad van 4 meter breed wordt. Engele raadsleden cpperden bedenkingen tegen de brug, die ze niet noodig en zelfs hin- derlijk achtten, terwijl de bouwterreinen waar- aan behoefte is er duurder door worden. Be- sloten werd de zaak voor nader onderzoek aan te houden. Daarna deed de voorzitter mededeelingen betreffende de lichtberijven. Behalve hetgeen door ons reeds eerder meegedeeld is betreffen de de corruptie en de 5 pet. kwestie, decide de voorzitter mee, dat't besluit van 6 Febr. om van der Stel uit te noodigen niet van harte ging en besloten werd dat van der Stel alleen moest komen. Uit het antwoord van van der Stel is ge- bleken, dat hij alleen over de firma's Gautsch en Wilson mededeelingen kan doen en hij wenschte te komen met zijn advocaat, terwij v voor elk 100 gulden plus reis en verblijfkos- ten werd bepaald. Dinsdag is besloten om van der Stel niet te laten komen: le. omdat de advocaat mee zou komen en 2e. omdat de bodcen van Gautsch en Wil son bij de justitie in onderzoek zijn. Van de 18 firma's zijn verklaringen inge komen, dat ze geen stee;kpenningen hebben uitgekeerd1 en 16 daarvan willen dat onder eed'e bevestigen. De directeur is Maandag voor een week voor het eerst voor den rechter-commissaris geweest, zoodat we nu gerust het onderzoek kunnen afwachten. Er wordt soms beweerd, dat dit onderzoek niet. voldoende is, doch dit heeft voor mij de grootste waarde. De heer Koedijk sprak zijn voile vertrou- wen uit in hetgeen de gascommissie doet en prefereerde een kaltn en rustig onderzoek. De voorzitter deelde nog mee, dat bij nog meer firma's eenzelfde onderzoek zal wor den ingesteld. De heer Zuijdam zag gaarne dat ook de gascommissie en niet alleen de directeur met de justitie in verbinding stond en wees er op, dat de publieke opinie geheel anders is dan die der gascommissie. De heer Smak wees op Warmenhuizen, waar ook de zaak door inmenging der com missie verhaast is. De voorzitter deelde mode, dat de zaak daar geheel andere stond, omdat ze van te voren reeds wisten dat daar iets niet in den haak was. De heer Ven zeide het voile vertrouwen te hebben in de leden van de gascommissie, door dezen raad afgevaardigd. Na deze besprekingen werd tot armvoogd herkozen de heer C. Kostelijk en tot lid van de schoolcommissie de heer L. Molenaar. Enkele wijzigingen werden aangebracht in de begrooting voor 1927. Bij de rondvraag wees de heer Koedijk op een ondiepe plaats bij de sluis, door de sluis veroorzaakt. Waar toch ook de kolk weer uitgediept meet worden, zal dit tevens onderzocht worden. Daarna slutting. OTERLEEK. De gymnastiekvereeniging „Turnlust" al- hier hield op Zondag 26 Febr. en Donder- dag 1 Maart haar uitvoeringen, die beide goed geslaagd zijn. Na opening door den leider, werden Don- derdag wedstrijden gehouden in het turnen voor dames en heeren, om prijzen, waarvan ook eemige beschikbaar gesteid waren door't publiek, dat behalve de jury de prestaties der leden beoord'eelde. De bedoeling was, dat het publiek ook punt-en gaf en wie het dichtst bij den uttslag der juxy lewam, won een prijs. Mej. Kooijcnan-Kaij behaalde den lsten prijs van de dames-turnsters, en de heer Joh. Beeker die van de heeren. De jury kende van de dames-turnsters lste graad aan mej. A. Bas met 115 punten den eersten prijs toe en aan mej. M. Klinkbamer met 921/2 punt den tweeden. Zondag' was er veel .belangstellend publiek en werd het nummer „Knotsoefeningen" ge- bisseerd. De heer K. van Ham behaalde als turner den lsten prijs met 107 punten. De heer J. Slinger werkte mede buiten rnede- dinging. Het nummer „h-oogrek heeren" kon wegens 'n defect aan een der bevestigingsha- ken niiet doorgaan en de heer Zijp werkte niet mede vanwege een blessuur aan een arm. Met een toepasselijk woord reikte de leider, de heer G. de R-ie, uit Alkmaar, de prijzen uit, den aanwezigen opwekkende om leden te werven en den leden om steeds vcort te gaan met dezelfde ambitie, opdat „Turnlust" haar naam hoog houde. ZWAAG. Kas-tcmaten beter dan van den kouden grond. Onder presidium van den heer Van der Deure is alhier een algemeene vergadering gehouden van de veilingsvereeniging „Ban- gert en Omstreken". Medegedieeld werd, dat over het afgeloopen jaar voor f 598.400 op de veiling werd! aan- gevoerd. Hoewel voor de tninbouwers indivi- dueel het jaar minder gunstig was geweest, had de veiling met haar winstsaldo van 3296.39 y* geen ktagen. Als een der oorzaken die minder gunstig op de bedrijven hadden gewerkt, werden de verhoogde uitvoerrechten van Duitschland genoemd. E>e heer W. Balk uit Alkmaar, die de ver gadering als eere-voorzitter bijwoonde, oor- d:eldfe, dat men voorzichtig moest zijn met dit als voornaamste oorzaak te beschouwen. Er zijn zooveel andere factoren, dat't moei lijk is vast te stellen, waardoor bedrijfsresul- taten en prijzen beinvloed worden. Men kon 't constateeren aan den uitvoer van tomaten, die dit jaar 53 millioen Kg. had bedragen te gen 20 millioen het vorig jaar. Trots dit groote verschil in omzet waren de tomaten-prijzen dit jaar liooger. Uit die in- ventarisatie van kool, etc. was gebleken, dat dit jaar 3000 wagons minder waren uitgf- voerd, dan een jaar te voren tn dat, trots dien geringeren uitvoer, de prijzen in 1921 lager waren geweest. Aan het einde der vergadering 'kwara nog een belangrijke d-iscussie ever do kwaliteit van kas-tccnaten en tomaten, geteela op den kouden grond, waarbij de voorzitter da W'tnsch uitsprak, dat er cen verbod werd uit gevaai'digd voor het telen van tomafcn an ders dan in de kaEscn. Het kwaliteitsyer- schil is van dien aard, dat bij uitvoer vat koude-grond-tomaten, deze den naam van M goede Nederlanidsche product, dat in de kas sen wordt geteeld, in gevaar zou brengtn. liiietiftvaar^r DE HEER PLESMAN IN AMERIKA. Op den terugweg uit Ned.-Indie, waar hij een maatschappij organiseerd-e voor den vliegdienst voor mail, vracht en passagiers, die in September in werking zal treden en in de toekomst een schakel zal kunnen wordffl in een inter-continentaal wereld-luchtverkeei kwam de directeur der K. L. M., de to Plesman, enkele dagen geleden in New-Yon aan, var.daar hij den 24en Febr. per ss Olympic" naar Nederland dacht te vertrek- ken. Zijn kort verblijf in Amerika heeft de 1 Plesman benut om enkele aankoopen onderdeelen en m-otoren te doen, om d-e diet sten der K. L. M. nader onder de- aandactt van het globetr-ottend Amerikaansche pub! te brengen, en om contact te zoeken met - Amerikaansche groepen van luchtvaartonder- nemingen, die zich voor een ruimer, georga niseerd wereldverkeer interesseeren, waark de K. L. M. eventueel aanpassing zou kunner vinden. LUCHTPOSTDIENST EUROPA—ZUID-AMERIKA. Door het vertrek van bet vliegtuig uit Pacheco (Brazilie) naar het eiland Fernando Noronha is heden de luchtpostdienst geopend van Zuid-Amerika naar Europa. De post r van Fernando Noronha op een snellestoo boot worden gebracht naar Porto Praja of de Kaapverdasehe eilanden. VLIEGONGELUK. Een Servisch mi-Htair vliegtuig is vanocli- tend dicbt bij Serajewo te pletter gevallen in brand gevlogen. Bestuurder en mecan- cien kwamen in de vlammen om. Beter dan kinine slikken Is het muggen dood te tikken. BB 1 I" ZATERDAG 10 KOFA-AANBIEDKEN-4

Alkmaarsche Courant | 1928 | | pagina 10