Illimidi timil. Honderd deriigsfe Jaargang. FEU1LLETON. S^aefisnSeuws Oinnenlandl No. 53 1928 Vrifdaj? 2 laai'l. Radio-hoekje Zaterdag 3 Maart. Hllversum, 1060 M. 12 Politieberichten. 12.30—2.Lunchmuziek door het Radio- j-rj0 3 —3.45 Handelswetenschapp. lezin- een. Spr. I. Roet Jzn., accountant te Ara- st r'dam: Economiseert Uwe administratie. 4— Itafiaansche les. 4.30—5.15 Fransche j'_ 54 56Duitsche les. 6.7.15 Con cert door het Omroep-orkest. 7.15—7.45 Tuinbouwhaiffuurtje door Mr. L. Niemoller: Pe econornische beteekenis van de tuinbouw. 745 Politieberichten. g_ V. A. R. A.-avond. Oude Fransche drink- en minneliederen, door Anne Schlii- ter—van der Brugge, alt. Coen Kries, bege- leiding en pianosoli. a. Le Coucou (De koe- koek), Daquin. b. Gavotte, comp. onbekend, piano', c. Chanson a boirs du Medecin mal- gre lui, Charpentier (1672). d. Entendez vous le Carillon du verre, Drinklied. e. L'Ensensible, menuet.(1735). f. Le beau Se- jour, Tambourin in rondovorm, zang. 8.30 Lezing door den heer Dr. L. Heyermans, dir. van den Gem. Geneesk. dienst te Amster dam De kwakza'verij, haar oorzaken en ge- volgen. 9.15 a. Gigue, Bach. b. Inventio, Bach, piano, c. Quelle douce arreur, Rondo, d. Musettte. e. Petite abtille menagere, Chan son bocagere. f. Fuis seducteur, de Couperin. 10— Optreden van de heeren H. Langerak en A. Rijnders, accordeOn-virtuozen. 10.30 Aansluiting van de Cinema Royal te Amster dam. Orkest onder lei ding van Hugo de Groot. 11.30 Sluiting V. A. R. A.-avond. Huizen, 1950 M. (Voor 6 uur 340.9 M.) 12.30 Tijdsein. 12.301.30 Lunchmuziek door het Trio „Winkels". 3.—4.—K. R. O. Kinderuurtje door de dames Ria Mulder en Jeanny Leeflang en den heer Jac. Suerink. 5_6.Dinermuziek. 6.6.30 Literair bkfuurtje door Herman de Man uit Vianen, Secret, van de Lit. commissie van de K. R. O. 6.307.Dinermuziek (vervolg). 7.—7.30 Cursus Hollandsch door D. G. G. van Rin- gelestein. 7.30—8— Lezing door mr.F. Vorstman: De inrichting van onze staat, De Koning en zijne bevoegdheden (vervolg). 8.— Concert door het K. R. O.-Trio. Mej. M. Heymans, sopraan. Spr.: De heer P. J. S. Serrarens, seer, van het Int. Chr. Vakver- bond: De Internationale Christelij'ke vakbe- weging. Daventry, 1600 M. 10.35 Kerkdienst. .1.20 —2.20 Orkestconcert. 3.50 Dansmuziek. 4.05 6e ronde om de F. A. Cup Voetbalwedstrijd. 5.05 Dansmuziek. 5.35 Kinderuurtje. 6.20 Balladenconcert. B. de la Porte, alt. M. Brown, tenor. 6.50 Nieuwsberichten. 7.10 Vervo'g Balladenconcert. 7.20 Muziekbespre- king. 7.35 Schumann's liederen voor sopraan. 7.45 Rugby-voetbalwedstrijd Royal Navy en Army rugby. 8.05 C. Liddington, conferen- cier. 8.20 De Leicester brass band. W. Groocock, orgel. 9.20 Nieuwsberichten. 9.35 Mr. James Stephens leest uit eigen werken. 9.50 Nieuwsberichten. 9.55 „Peaches", een revue van L. du Garde Peach. Koor en or kest. 10.5012.20 Dansmuziek. Parijs „Radio-Paris", 1750 M. 10.50 11.— Concert. 3.504.50 De Homonyme jazz. Dansmuziek. 8.5011.20 Galaconcert. Orkest, jazzband en Parijzer solisten. Langenberg, 469 M. 12.251.50 Orkest concert. 3.205.50 8e Symphonic van Gus- tav Mahler, voor 2 gem. kor i, knapenkoor, soli en groot orkest. (130ir.usici). 1000 mede- werkenden. 7.35 Vroolijke avond, v. d. Rijn wijn en de maagdelein. Daarna tot 12.20 Dansmuziek. Konigswusterhausen, 1250 M. (Zeesen) 11.107.05 Lezingen en lessen. 7.30 „Die Nachtwandi'erin", opera in 4 acten. 9.50 11.50 Dansles van Walter Carlos. Daarna dansmuziek tot 12.—. Hamburg, 395 M. 3.20 8e Symphonie, Mahler. (1000 medewerkenden). 5.20 Vroo- lijk concert. 7.20 „Die Frau im Hermelin", operette in 3 acten, Gilbert. 10.4011.50 Dansmuziek. Norag-jazz-orkest. Brussel, 509 M. 5.206.20 Dansmuziek. 8.35—10.35 Orkestconcert. 10.3511.20 Dansmuziek. Ziel ge muggen, lang van pool, Aarzelt niet maar slaat ze dood. Door J. S. Fletcher. Geautoriseerde vertaling uit het Engelsch door Mr. G. Keller. 37) Ik wil zeggen, dat ik het zeer goed mo gelijk acht, dat er een afspraak heeft be- staan tuschen Tyson en Whatmore. Of die afspraak een gevolg was van een vroegere kennismaking, of eerst gemaakt is, toen Ty son voor zijn diefstal naar hier was geko- rocn, kunnen wij niet nagaan, doch ik yer- onderstel, dat zij bestaan heeft. Ik neem ook aan, dat het zeer goed mogelijk is, dat.. toen Tyson vermoord werd, Whatmore niet in net bosch was en niettemin de noodmunten bi] zich had. Maar kijk eens hier, vriend", ging Penthony voort, alsof plotseling een nieuw denkbeeld bij hem opkwam. Heeft u daar ooit aan gedacht? La ten wij eens ver- onderstellen, dat Tyson, toegerust met zijn wetenschap, in de stad komt met de bedoe- hng die noodmunten te stolen. Hij ziet, dat de munten te goed worden gewaard What- more is in de buurt en houdt hem in het dog. Hi] knoopt een praatje aan met What- moie en ontdekt dat Whatmore niet alleen een arme kerel is, doch er buitengewoon 'ek- zou zijn, als hij over wat contancen Kon beschikken. Nu, Tyson heeft nogal wat contanten op zak ..Hij had ongeveer honderd pond bij zich", SOC.-DEM. VROUWENCLUB. De propaganda-feestavond van de soc- clem. vrouwenclub Alkmaar in het "cafe „Het Wapen van Heemskerk" werd gisteravond ingezet met het zingen van eenige socialisti- sche strijdliederen, onder begeleiding van piano- en vicolmuziek. De zaal was goed bezet, ofschoon minder vol dan wel eens eerder het geval is geweest. Onder de aan- wezigen bevonden zich verschillende mannen. Gezien den geringen voorverkoop van kaarten, viel de opkomst mevr. Wester- h o f, de presidente, nog niet tegen. Zij riep alien een hartelijk welkom toe, speciaal hen, die dezen avond zouden optreden. Mevr. M i e d e m a.Z ondervan, van Amsterdam, de spreekster van den avond, kreeg hierop het woord. Zij begon met een herinnering aan de verloopen jaren, toen zij hier en in de omgeving vaak optrad, en aan de daarbij opgedane ervaringen. Zij meende te mogen beweren, dat velen tegenover de socialisten stonden, hoewel zij zich niet be- wust waren van den ernst dier zelfde men- schen, die hunne idealen wilden verspreiden Het waren niet in de eerste plaats de ar- beiders geweest, die inzagen wat die idealen beteekenden, neen, de meer ontwikkelden za- gen veel eerder, dat de toekomst zou zijn aan de soc.-democratie en de moderne vakbe- weging. De bezittende klasse ging een dertig- tal jaren geleden, toen de soc.-democratie op kwam, al gauw over tot invoering van sociale wetten, die zij tot dien onnoodig had geacht, ofschoon de noodzakelijkheid ervan reeds veel eerder bestond. Sinds dien is de propaganda der soc.-de- mocratische gedachte voortgegaan, maar nog nooit genoeg gebeurt dit. Tal van man nen en vrouwen moeten er nog op gewezen worden dat het streveri der kapitalistische klasse geheel ingaat tegen het pogen der soc.-diem., die aansturen op het werkelijk mensch-zijn der werknemers. De tegenstanders van de soc.-democratl- sche idee rekenen op hunne macht, die zij door ovcrvoering van de arbeidsmarkt voelen toe- nemen. Bij strijd in de bedrijven over invoering van betere voorwaarden, dreigen zij aan- stonds met uitsluiting, en al wat daaraan vastzit: honger en armoede noopt veelal groote scharen tot toegeven. Het eerst vallen als slachtoffers de georganiseerden, waar- door de niet bij een vakorganisatie aangcslo- tenen den voorrang krijgen. En het resul- taat? Dat zal weer net zijn als jaren geie- denverlenging van den arbeidsduur en ver- laging van loon. Dien kant willen de kapitalisten het weer opdrijven, omdat zij weer groote winsten willen, gelijk in den oorlog door hen werden gemaakt. Die winsten waren schandelijk hoog en dat moet in de toekomst worden voorkomen. Het militairisme is de groote steun a'tijd geweest van de bezittenden en daarom moet dat met alle macht bestreden. Spr. schilderde het menschonteerende van den oorlog en het lijden dat er door veroor- zaakt wordt, het vreeselijke van het moorden onder de leuze „voor het vaderland," of schoon datzelfde vaderland dikwijls geen brood gaf aan zijne zonen. Het voorkomen van een dergelijken broe- dermoord moet het doel zijn. Internationaai hebben de socialistische vrouwen daaraan ai gewerkt vanaf het tweede oorlogsjaar. Spr. herinnerde hierbij aan het destijds verspreide internationale manifest, dat overal enthou- siasme verwekte. Voorts bracht zij in herinnering het te Bern gehouden congres, waarvan het bezoe- ken aan de vrouwen vaak zoo moeilijk werd gemaakt, gelijk spr. met een voorbeeld van mevr. Carry PothuisSmiit aantoonde. Spr. teekende het leed en het lijden, dat zij tijdens den oorlog in Duitschland had ge zien en vertelde van den vaak zwaren ar beid, dien de vrouwen moesten verrichten omdat de mannen in den oorlog waren ge- .zonden. Dat alles zou ook het deel zijn geworden van de Nederlandsche vrouwen, als wij in den oorlog waren betrokken geworden. Om zoo iets in de toekomst te voorkomen, dienen de vrouwen bij groote massa's toe te treden tot de soc.-dem. vrouwenclubs en daar een werkzaam lid van te worden. Spr. herinner de aan het sueces van het grootsche petition nement tegen de vlootwet, die zoovele mil- lioenen vroeg ten koste van tal van nuttige en noodzakelijke zaken. Die wet is nu wel van de baan, maar daarmee is het militairis me niet weg, noch in ons land noch in an- dere I an den. Alom immers is de bewapening sterker dan voor 1914, ondanks den Volken- bond. Professoren en ingenieurs worden aan merkte Stevenege terloops op. „Voorzoover u bekend is", ging Penthony voort. ,,Maar't is niet uitgesloten, dat hij meer bij zich had. In ieder geval had hij een behoorlijk bedrag op zak wat haast -.en kapitaal moet hebben toegeschenen aan een man, die zoo slecht bij kas was als hij wist,, dat met Whatmore het geval was. Tyson neemt eerst voorzichtig poolshoogte, doch komt tenslotte met een bod van een behoor lijk bedrag, contant neer te tellen, voor die munten. Whatmore bezwijkt voor de verlei- ding vergeet niet, dat hij dien dag om een uur geld moest hebben om Maidment te be- talen en hij spreekt af, dat hij wat later Tyson in het bosch zal aantreffen om hem de munten te overhandigen en het geld te ontvangen. Hij houdt zich aan die afspraak, doch in het bosch ontdekt hij, dat Tyson vermoord en beroofd is. Hij ij.lt weg, doch herinnert zich dan plotseling, dat hij nu het geld is misgeloopen, dat hij zoo dringend nood.ig heeft. Na den toestand overwogen te hebben, wendt hij zich tot juffrouw Maid ment en die helpt hem aan geld. Doch de noodmunten legt hij niet weer in de vitrine! Wel, hoe denkt u over deze voorstelling van het gebeurde, een voorstelling uit vele?" „Daar zit misschien wel iets waars in", antwoordde Stevenege. „Ik ben altijd over- tuigd geweest, dat Whatmore, al ontkende hij het, iets verzweeg, dat hij bovendien iets van Tyson afwist. Maar als uw, als die voor stelling van zaken „0, niets meer dan een veronderstelling!" merkte Penthony op. „Nu dan, als uw veronderstelling mocht blijken juist te zijn en Whatmore in het bosch het werk gezet om steeds weer meuwe moord-middelen te vinden. Met een voorbeeld over het pas uitgevonden tornado-kanon gaf spr. dit nader aan. Het is noodzakelijk met kracht op te komen tegen net miiitahisme, dat tot steeds noodlot- tiger moord-instrumenten leidt. De strijd te gen dat monster is alter toewijding waard en hij eischt die op, omdat de tegenwoordige stand van de militaire toebereidselen heeft weggevaagd alle vertrouwen dat wij nog in de regeerders hadden ten aanzien van hun ne vredelievendheid. Dat militairisme vraagt jaarlijks in alle ianden groote schatten ten koste van allerlei veel betere instellingen en daarom moet he' fccsTeden wordeji, want het mag niet tot in het oneindige blijven voortduren, dat socia le maafregelen achterwege moeten blijven, omdat het militairisme zooveel schatten ver- slindt. Sterk wekte spr. op tot het versterken van de gelederen der vrouwen en mannen, die strijden tegen het militairisme en het kapita- listendom De soc. dem. zuller. in dc toekomst geen enkele concessie aan het militairisme meer doen, zij willen met kracht opkomen voor een maatschappij, waarin ieder werke- lijk menseh kan zijn. (Applaus.) Het verdere van den avond was meer gt- wijd aan amusement: declamatie, muziek, zang en tooneel. Mevr. Portegies zong eenige levensliedjes, waarmee zij toonde een uitstekend zangeres te zijn, en bovendien wist zij met enkele woorden vooraf hare liecljes heel goed te verduidelijken. Een paar leden der dubs, versterkt door een paar heeren, voerden een aardig blij- spelletje op „De oom uit Amerika", waar hartelijk om gelachen is. In haar slotwoord bracht mevr. Wester- h o f dank aan alien, die hadden meegewerkt om den avond te doen slagen, de hoop uit- sprek-end dat het resultaat zal zijn, dat velen zich bij de vrouwenclub aansluiten. PROF. Dr. J. DE VRIES 70 JAAR. Gister is prof. dr. Jan de Vries, hoogleer- aar in de synthetische analytisc'he en be- schrijvende meetkunde en de differentiaal m.eetkunde aan de universiteit te Utrecht, 70 jaar geworden. Den 2en Juli 1881 promoveerde hij tot doc tor in de wis- en natuurkunde op „Bolsyste- men", na het jaar te voren te zijn aangesteld tot leeraar aan de H. B. S. en het gymna sium te Kampen (1880—1892). Den 20sten Februari 1897 benoemd tot hoogleeraar te Utrecht, aanvaardde hij zijn ambt den 27sten April met een rede over „De meetkunde van het aantal". Een groot aantal verhandelingen over wis- kundige onderwerpen verseheen van zijn hand." Een groot deel van zijn studie ligt op het gefoied van de theorie der configuraties, door „nutstelsels" en cemplexen van alge- braische krammen. Prof. J. de Vries is lid dter Kon. Academic van Wetenschappen en van verschillende buitenlandsche genootschappen. EEN KORTE STAKING. In den nacht van Dinsdag op Woensdhg is een staking uitgebroken onder de vischlossers in den rijksafslag te IJmuiden, welke door de leiders der vakbonden evenwel na eenige uren tot een einde werd gebracht. De aanleidende oorzaak was volgens bet Hbld. d'evolgende: Sedert eenigen tijd surveilleeren regelmatig des nachts marechaussees in en om dsn af- slag, ten einde toe te zien, dat geen visch wordt weggenomen. De vischdiefstal was de laatste jaren tot een groot eunvel geworden. De vischlossers meenen hun werk niet voort- durend onder toezicht te kunnen verrichten; tegen het houden van het toezicht buiten de hallen hebben zij geen bezwaar, doch in de hallen dulden zij alleen het toezicht der reeds daar werkedne rechercheurs. Een leider van den Chr. Vakbond, die eenige vischlossers had onderhouden, omdiat zij werk verrichtten van de voor de zeillog- gesr in staking zijnde pakkers, zou door een der marechaussees daarover zijn lastig geval- len. De vischhlossers zijn daarom spontaan tot de staking overgegana. De vakbonden zullen zich tot de directie der rijksvischershaven en tot de Reederveree- nigiing wenden, om gedaan te krijgen, dat het toezicht der marechaussees alien tot buiten de hallen beperkt blijve. HUISELIJKE TWIST. In een perceel aan den Scboterweg te Haarlem kregen man en vrouw, die geschei- den leven, twist met elkaar. De man bracht de vrouw met een mes een 12 c.M. lange komende Tyson vermoord en beroofd heeft gevonden, dan rest de vraag: wie vermoordde en beroofde Tyson?" „Juist", zei Penthony; „maar dit is nu een geval, waarbij de eene vraag samenhangt met de andere! Ik zou hieraan een dozijn vragen kunnen vasthaken. Wie vermoordde Tyson? Heeft de moordenaar hem beroofd? Of deed zulks iemand, die langs kwam en het lijk zag liggen? Maakten de munten deel uit van diens buit? Heeft Tyson ooit de nood munten in handen gehad? Wasdoch dat is allemaal maar tijdverknoeiing, geen twaalf maar wel twintig vragen zou men kunnen opwerpen. En wanneer ik u nu een handje ga lielpen, dan is er een vraag, waarop ik een stellig antwoord moet hebben." „En oat is?" ,„Deze: hoe lang was zoo nauwkeurig mogelijk geschat, Tyson dood, toen u en de jonge dame hem in het bosch vond liggen?" „Aileen de dokter, die de politie verge- zelde, zou dat kunnen zeggen", antwoordde Stevenege. Hij keek op zijn horloge. „We kunnen hem nog juist voor den lunch te spreken krijgen", vervolgde hij. „Ga mee, hij woont hier vlak bij, den hoek om." De geneesheer, die als politiedokter van Alanschester zijn werk op zijn slofjes afkon, woonde in een giroot, onregelmatig gebouwd huis vlak bij het hotel en hij was juist terug van zijn ochtendbezoeken, toen Stevenege en Penthony zich bij hem vervoegden. Het was een man van middelbaren leeftijd, rad spre- kend met besliste gebaren en Stevenege, die hem al een paar maal had gesproken, ging onmiddellijk op zijn doel af. „Dokter, wij hebben om bijzondere rede- wonde in den hals toe en twee snijwonden in haar linkerarin. Aan het politicposthuis in de Cronjestraat werd de vrouw verbonden. Haar toestand is bevreigend. De man is in bewaring esteld. GESMOKKELDE KOFFIE. Naar de „Gronauer Nachrichten" mede- deelt zijn via Glanerbrug aanzienlijke hoe- veelheden kofife Duitschland binnengesmok- keld. De smokkelaar, woonachtig te Losser, had een aardige true bedacht. In Enschede stopte hij iederen keer 60 pond, verpakt in twee zakken, in de reparatiekist van de au tobus der lijn EnschedeGronauEpe, tij- dense de afwezigheid van den chauffeur. Tot Glanerbrug reed hij zielf mee, doch de greas passeerde hij met zijn rijwiel, om vervclgens in Gronau, als d'e chauffeur weer veen afwe- zig was, z'n koffie uit de kist te halen, om deze in Duischland te verkoopen. Diezer da- gen is de true door de douane ontdekt. TOELATING H. B. S. De nieuwe eischen. Bij K. B. van 7 Febr. („St.bl." no. 18) zijn vastgesteld de eischen voor toelating tot de openbare en de krachtens art. 45bis der M.O.-wet gesubsidieexde bijz. H.B.S. met 5-jarigen cursus. Om als leerling tot de eerste klasse te wor den toegelaten, moet de candidaat zich onder werpen aan een onderzoak naar zijn (haar) kennis in de vakken: Nederlandsche taal, rekenen, aardrijkskunde en geschiedenis en naar zijn (haar) vaardigheid in het schrijven Dit onderzofik wordt ingesteld door de leeraren der H.B.S. De directeur wijst de leeraren aan, die de commissie van onderzoek vormen, en is voorzitter der commissie. Over den uitslag van het onderzoek wordt door de commissie bij meerderheid van stemmen be- slist; bij staking van stemmen beslist de voor zitter der commissie. Voor het onderzoek vraagt de directeur der H.B.S. omtrent den aanleg en de bekwaam- heid omtrent de geschiktheid voor M. O. van elk der candidaten, het schriftelijk oordeel van het hoofd der lagere school, die de candi daat in het voorafgaande jaar heeft bezocht Het onderzoek wordt in elk geval schrifte lijk ingesteld voor elk der vakken: Nederland sche taal, rekenen, aardrijkskunde en ge schiedenis. De vaardigiheid in het schrijven wordt beoordeeld naar dit schriftelijk werk. De opgaven voor dit schriftelijk onderzoek worden vastgesteld door de commissie van onderzoek, die zich vooraf kan doen vooiTidi- ten door hoofden van lagere seholen, van welke leerlingen aan het onderzoek deelne- men. De inspccteur van het M. O., onder wiens toezicht een Rijlcs H.B S. is geplaatst, kan aan de commissie van onderzoek dier school opdragen: zich in verbinding te stellen met de commissie van onderzoek van eenige andere H.B.S. in dezelide gemeente om zoo mogelijk te komen tot dezelfde opgaven voor het schrif telijk werk. B. en W. kunnen aan de commis sie van onderzoek van een gem. H.B.S. in hun gemeente opdragen: te komen tot dezelfde op gaven voor het schriftelijk werk voor elke an dere gerueentelijke school in hun gemeente, en zoo mogelijk dienaangaande tot overeenstem- miing te komen met de commissie van onder zoek van eenige andere H.B.S. in hun ge meente. Indien omtrent den uitslag van het schrifte lijk onderzoek twijfel bestaat, of indien om trent eenigen .candidaat geen overeenstem- ming bestaat tusschen den uitslag van het schriftelijk onderzoek en het oordeel van het hoofd der lagere school, die de candidaat in het voorafgaande jaar heeft bezocht, wordt een mondeling onderzoek ingesteld voor elk der vakken Nederlandsche taal, rekenen, aai-drijkskunde en gesehiedenis. EEN GEHEELEN NACHT IN DEN MODDER. Vorige week begaf de pastoor van Valburg zich's avonds huiswaarts. Bij het oversteken van een vonder op een der binnenwegen, ge- raakte hij door uitglijden in een sloot, waar hij bijna tot de schouders inzakte, meldt „De Tijd". Den geheelen nacht bracht de pastoor in dezen benarden toestand door. Tegen den morgen hoorde hij voetstappen en riep om hulp. Met groote moeite kon men. de mmid- dels bewusteloozen pastoor uit den drassi- gen grond krijgen. De pastoor was gewend te voet dezen af- stand af te leggen. Door het vriezen der laat ste dagen was de grond ter plaatse glad, hetgeen de oorzaak is geweest van dit onge- luk. BRANDEN. Te Bellingwolde is de behuizing van Jo hannes Brouwer afgebrand. Niets werd ge- red. Te Lhee (gem. Dwingeloo) is, waar- schijnlijk door ,een defect aan den schcorsteen, nen een besliste uitspraak van u noodig", begon hij, toen zij met hun drieen in de spreekkamer stonden. ,,Ik zal u niet lang ophouden. Hoe lang was Tyson's dood inge- treden, toen u voor 't eerst zijn lijk in het bosch zag?" De geneesheer wierp een vragenden blik naar Stevenege's metgezel. „De heer Penthony, oud-sergeant-detec- tieve", stelde Stevenege hem voor. „Hij helpt mij met zijn goeden raad en ervaring in deze zaak. En wat ik u begon te vragen, betreft een punt van belang." „Inderdaad in hooge mate", erkende de dokter. ,,Nu, naar mijn overtuiging was Tyson wiens lijk ik, zooals u zich zal herin- neren, voor de eerste maal zag om tien mi- nuten over een, toen reeds anderhalf uur overleden." „Is dat een eenigszins nauwkeurige schat- ting?" vroeg Stevenege. „Zoo nauwkeurig als met medische kennis met mijn medische kennis mogelijk is", antwoordde de dokter. „Een paar minuten natuurlijk „Een paar minuten kunnen, als het een kwestie van tijd is, een groot verschil betee- kenen", merkte Penthony op. „En voor het onderhavige geval kan het alles beteekenen!" „Nu, ik kan me nog wat positiever uit- laten", zei de geneesheer na een oogenblik geweifeld te hebben. „Gelijk ik reeds zeide, was het tien minuten voor een uur, toen ik Tyson's lijk zag. Ik kan met stellige zeker- heid verklaren, dat hij toen ten minste zeven- tig minuten dood was. Doch ik acht het waar- schij.nlijker, dat er op dat oogenblik reeds negentig minuten waren verloopen." de wonlng, bewcond door J. Gris, tot dten grond afgebrand. Het vee werd gered, doch de inbocdel ging verloren. Gistermorgen ontstond, waarschijnlijk door een defect in cten schoorsteen, brand in de groote bcerderij van dc wed. A. Middag te Harculo bij Zwolle. Dris jon^e koeien, zes kalveren, zes varkens en een stier kwamen in de vlammeu cm. Behalve het overige vee werd niets gered. Ook twee hooibergen met 100.000 pond hooi verbrandden. EEN CLUB VAN OUD-DRENTENAREN. Dinsdagmiddag vereenigden zich een aan tal Drentenaren, thans in Amsterdam woon achtig, in het American-hotel, met het doel een club van oud-Drentenaren op te rich ten. Onder de aanwezigen was ook de heer mr. H. Smeenge, lid der Eerst Kamer voor Drente, omdat op deze wijze een permanente instel- ling werd verkregen om den band met de Dren tenaren te onderhouden. Daarnaast zou da dub heel veel kunnen doen voor de verster- king van den band, die tenslotte toch ook alle Drentenaren bindt, die dat mooie landschap, dat bij zoovelen die het er over hebben, feite- lijk toch nog onbekend is, weten te waardee- ren. Voor de club werd in Amsterdam vol- doende bestaansrecht aanwezig geacht om de belangen van Drente en de inwoners te hel- pen dienen, zoowel als voor de Drentenaren die zich in Amsterdam willen komen vestigen, of dat reeds zijn. Na een vrij uitvoerige gedachtenwisseling werd een comite gevormd, dat de definitieve oprichting der club zal voorbereiden. Hierir. namen zitting de dames: C. van Hasselt— Cool en M. van SonsbeekMulder en d# heeren dr. A. v. d. Laan, dr. I. H. J. Vos. W. La Gro, J. B. v. d. Berg, S. H. van Essoi mr. M. I. Mesritz, K. Touwen en J. A. Lot- gering. ONTSLAGEN. De stakers bij de finma J. W. Meyerink Co. te Winterswijk hebben van de gelegen- .beid, hun door de directie geboden om voor Dinsdagmorgen 28 Fc-bruari 'smiddags te twaalf uur het werk op de oude voorwaarden te hervatten, geen gebruik gemaakt. Tenge- volge hiervan zijn zij ingaande 29 Februari onislagen en wordt het werk met nieuw* krachten voortgezet. HET COLLECTIEF CONTRACT IN DE MEUBEL-INDUSTRIE. Op 10 Maart loopt de collcctieve arbeids- overeenkomst in de meubel-industrie af. Zoo wel de patroons als de arbeiders hadden eenige wijzigingen voorgesteld. In een Woensdag gehouden bespreking deelden de patroons mede, alsnog het oude contract te willen verlengen, mits de arbeiders daar ook toe bereid waren. De arbeiders bleken dat echter niet te zijnzij vroegen eenige verbete- ringen, welke die patroons onder geen voor- waarde wenscbten toe te staan. De onderhan- delingen waren daarmede afgebroken. De besturen der vakbonden zullen nu met de personeelen der bedrijven overleggen, wat verder te doen staat. EEN PROEFNEMING, DIE SCHRIK TEWEEGBRACHT. De bewoners van de Bornerstraat en om geving te Hengelo werden Dinsdagmiddag opgeschrikt door een vrij hevigen knal, die zijn oorsprong bleek te hebben cp de fabrieks- terreinen van de H. E. E. M. A. F. Daar was een groot aantal ruiten van de fabriek gesprongen. Men dacht aan een ernstige ontplofing. Gebleken is echter dat zulks niet 't geval was. Het gebeurde was't gevolg van prcefneming. Een electro-motor" was ge plaatst in een met gas gevulde ruimte, ten einde aan te toonen dat een bepaald soort motor in een omgeving van explosief gas zon- cler een ontplofing te veroorzaken kan draaien, terwijl een aider soort motor onder dezelfde omstandigheden door de vonken aan den collector wel explosies ten gevolge heeft. De laatste proef is maar a.1 te goed gelukt. Het hokje, waarin de proefneming geschied- de was zoo goed dicht geplakt, dat de lucht geen uitweg kon vinden en een geweldige ex- plosie veroorzaakte. FILMKEURING. 4 De voorzitter van de centrale commissie voor de filmkeuring bericht, dat uitsluitend z.g. journaals, waarvan vaststaat, dat zij voor 1 Maart in Den Haag, Amsterdam of Rotterdam, toegelaten zijn voor vertooning, doch waarvoor de centrale commissie door gemis aan de noodige gegevens, geen toela- tingskaart voor den ""overgangstijd (tot 1 September 1928) heeft kunnen uitreiken, met goedvinden van de plaatselijke commissies* van toezicht of de burgemeesters voorloopig zonder keuringskaart mogen worden ver. „Daaruit zou men kunnen afleiden", merkte Stevenege op, dat het oogenblik van zijn dood ligt tusschen twintig minuten voor twaalf uur en twaalf uur". Juist!" bevestigde de dokter. „Het is in ieder geval rdet later dan twaalf uur ge weest". Toen zij naar het hotel terugdrentelden, wendde Stevenege zich hoofdschuddend tot Penthony en zeide op bijna verontschuldd- ■genden toon „U zal wel denken, dat ik met alle geweld Whatmore's schuld aannemelijk wil maken, doch ik heb daar ook argumenten voor. U heeft nu de verklarimg van den dokter ge- hoord. Tyson kan vermoord zijn om tien minuten over half twaalf, op elk oogenblik tusschen dat tijdstip en twaalf uur, doch vast niet later dan twaalf uur. Nu goed! als wij dan aannemen, dat Whatmore hem- klokke twaalf vermoord en beroofd heeft, dan is het zeer wel mogelijk, dat Whatmore zich om kwart over twaalf bij juffrouw Maidment vervoegde." „Was daar voldoende tijd voor?" vroeg Penthony. „Meer dan genoeg. Op zijn doode gemak' kon hij in tien minuten wandelen van de plek van de moord naar de zaak van juffrouw Maidment." „Heeft zij ook verklaard, dat hij gejaagd van streek of iets dergelijks was, toen hij bij haar kwam?" „Zij heeft, meen ik. gezc-gd, dat hij van streek was, maar hij had daar alle reden voor, ook zonder dat Tyson er iets mede te maken had. Maidment had allerlei dreige menten tegen hem geuit en het spreekt van- zelf, dat juffrouw Maidment ziijin gejaagd- heid daaraan heeft toegeschreven." (Wordt ver vol gd). m'ii Ihl I r I ifift l.1 i

Alkmaarsche Courant | 1928 | | pagina 5