iniiuKb Conant. De groote invloed van ITALIANO le Earabiet. Tijdscfariftevt Bnrgeriijke Stand. Honderd dertigste Jaargang. Irjjdag: 2 Maart. In en om de hootdstad. Kunst Binneniand Ho. 53 2198 CCLXXV. Van twee nadcretide jubilea en twee be- roemde mannen. We zullen in dit jaar hier twee jubilea kunnen vi-eren, die betreifen stichtinmen van groote beteekenis voor deze stad, ook in ver band met de person en, wier namen daaraan voor goed verbonden zullen blijven, en ze ge- ven mij aanleiding genoeg, om dien aan- gaande ditmaal een en ander voor de lezers van dit blad neer te schrijven. Het eerste jubileum, waarop ik doel, is het veertigjarig bestaan van het Concertgebouw, hetwelk in den loop van dte maand April, de maand, waarin ook de laatste abonnements- concerten, welke alien door Dr. Mengelberg berdacht zal worden met een serie speciale concertei, welke alien door Dr. Mengelberg geleid zullen worden en er is reden te over voor de Amsterdammers, zelfs voor geheel het muzieklievend Nederland om van dit ju belfeest nota te nemen. Immers, met de oprichting van het Con certgebouw en het tot stand komen van het orchest van dezen tempel der kunst, is het muzikale leven der hoofdstad ontegenzegge- lijk in nieuwe en schitterende banen geleid en er is een invloed van uitgegaan zoo groot, dat die zich ongetwijfeld in elke Nederland- scbe stad van beteekenis heeft doen gevoelen er is tevens een roep van uitgegaan, ver bui- ten de grenzen van ons land, want reeds her ihaalde malen heeft't Concertgebouw-orchest in den vreemde schitterende triomfen ge- vierd. De groote naam, dien het orchest van ons Concertgebouw gekregen heeft, heeft het voor een zeer groot deel te danken aan de beide mannen, die daarvan de leiders zijn geweest; eerst aan Willem Kes, daarna aan diens opvolger, die thans reeds zoo tal van jaren het orchest bezitlt; aan wien het zeker een buitengewoon groot deel van zijn roem te danken heeft, Dr. Willem Mengelberg. Welke zijn beteekenis is in het muzikale leven van Amsterdam, van ons geheele land kan men gerust zeggen, is zoo algemeen bekend, dat ik daarop niet verder behoef in te gaan en wanneer straks het 40-jarig bestaan van het Concertgebouw wordt gevierd, zal zeker wederom, zooals in d'er jaren loop reeds zoo herhaaldelijk is geschied, aan den dirigent ruimschoots bewezen worden, hoe gewaar- deerd wordt, dat hij het orchest, waarover bij d>en dirigeerstaf zwaait, heeft weten te vorm-en tot een muzikale eenheid van hoog- staande beteekenis, beroemd geworden in al le landen der beschaafde wereld en daarme- de tevens den naam van Amsterdam voor landgenoot en vreemdeling nieuwen luister heeft bijgebracht. Dr. Mengelberg en het Concertgebouw zijn een geworden. Zeker, wij weten alien wel dat niet overal ten voile wordt inge- stemd met de leiding van het orchest in de latere jaren. Er zijn er in de muzikale wereld van Amsterdam velen, die niet toejuichen het feit, dat de leider herhaaldelijk voor langen tijd verplichtingen in het buitenland had na te komen, want hoewel beseffende, dat dit op- treden naar buiten en de waardeering hem in den vreedme bewezen, ook voor 'n groot deel terugslaat op den goeden naam van 't Am- sterdamsche Concert en de beteekenis van het Amsterdam onzer dagen in den vreemde zijn zij toch van meening, dat die afwezig- heid van Dr. Mengelberg de uitvoeringen van het orchest niet ten goede komt. Ook al nemen eminente muziek-dirigenten geduren- de de afwezigheid van den leider van ons orchest diens plaats in, is hun oordeel, dat juist daarmede de voile eenheid niet wordt verkregen en ontegenzeggelijk wordt die ineening door velen hier gedeeld, waardoor men als't ware van twee verschillende opvat- tingen betreffuide ons orchest in het Concert gebouw kan spreken, wat nochtans niet bui ten sluit, dat omtrent de groote beteekenis, die Dr. Mengelberg voor ons Concertgebouw gehad heeft en nog heeft, volmaakte eenstem- migheid' bestaat en zeker door geheel het mu- zieklievende Amsterdam met de grootste be- langstelling naar de feestdagen van April e.k. wordt uitgezien. Naar het 40-jarig bestaan van ons Con certgebouw. Hoe geheel anders dan thans was de omgeving, waarin dat gebouw staat, b:j de opening, vergeleken bij den dag van heden. Teen verrees het op een plek buiten Amsterdam, in het voormalige Nieuwer-Am- stel, waaraan de eigenaardigheiid te danken is, dat de straten in de onmiddellijke nabij- neid er van niet, gelijk die op korten afstand er van verwijderd, naar bekende componisten zijn genoemd. Men kan in die buurt vinden een Valerius-, een Verhulst-, een Breestraat ik noem slechts deze drie uit een groot aantal maar om het Concertgebouw heeft men een Jan Willem Breeuwerstraat, een Alexander Boersstraat, een Roelof Hart- straat, genoemd naar een katholiek geestelij- ke, een burgemeester, een geneesheer, die in die dagen, toen Nieuwer-Amstel zich zoo'n Klein beetje een „Klain Amsterdam" waande, in die gemeente personen van beteekenis zijn geweest, en zelfs de oudste voornaamste straat in deze omgeving, de Willemspark- weg, is met dien naam gedoopt onder het Nieuwer-Amstelsch gemeentehestuur, maar - eigenaardig genoeg een Willem Kes- en een Willem Mengelbergstraat mist men in omgeving, waar zoovele componisten- namen vereeuwigd werden. Net Concertgebouw zelf, hetwelk in de pagen waarin het gebouwd werd, in stijl en mrichtmg als iets heel bijzonders voor Am sterdam werd aangemerkt, is thans als zoo- amg beslist uit den tijd, zelfs zoo, dat in aeze dagen, nu over de plannen met de open ggende Museum-terreinen, gelijk ik u de tonge week schreef, zooveel te doen is, on- oouwd laten van die terreinen door velen gewenscht wordt geacht, omdat de leelijke g vei van het Concertgebouw er danig tegen zou' d0^ mwendig is het gebouw ,.J raefr vfa dezen tijd een groote con- "r,™ 8e''jkstraats, aan drie zijden door i opgangen begrensd, zou thans zeker niet door eenig ontwerper van een concertzaal worden voorgestaan Maar, wij hebben het gebouw nu eenmaal zooals het is en kunnen niet verwachten, dat het binnen afzienbaren tijd door een beter vervangen zou worden; zoo schitterend zijn de tijden niet, dat daar- voor nu de benoodigde gelden te vinden zou- den zijn. Er zou anders in het nieuwe plan Zuid, thans tusschen Willemsparkweg en Amstel- dijk in wording, nog wel een terrein dienst- baar voor dat doel te vinden zijn en dan zou allicht de kunstenaar, onze andere groote „doctor honoris causa", de architect Berlage, wiens adviezen bij de bebouwing van plan Zuid zoo waardevol zijn, een ge heel ander plan voor een Concertgebouw kunnnen ontwerpen. En het noemen van zijn naam herinnert meteen aan het andere der jubilea, waarop ik in den aanvang doelde, dat van ons Beursgebouw, hetwelk in dit jaar op zijn bestaan van een kwarteeuw zal kun nen wijzen en dat, naar ge weet, een schep- ping is van den architect, dien ik daar even noemde. Of dit kwarteeuw bestaan van Mercurius' tempel ginds op het Damrak aanleiding zal geven tot eenig feestbetoon, weet ik niet, maar wel zal elk Amsterdammer, die de Beursbouw-geschiedenis heeft mede ge- maakt, zich deze dit jaar weder herinneren. Hij zal zich in het geheugen terugroepen de dagen toen er over den bouw van een nieu we Koopmansbeurs heel wat te doen is ge weest. Tal van plannen werden in die dagen gemaakt en door bevoegden en onbevoegden beoordeeld, tot ten slotte de Raad het talrnen moe en gedwengen zich in de uitgaaf voor het nieuw te stichten gebouw te beperken, zich vereenigde met het voorstel van B. en W. dier dagen omi aan den bouwmeester Berla ge den bouw op het terrein van het gedempte Damrak op te dragen. Daar gingen stormen vol verontwaardiging op toen men die plan nen zag en de storm werd heviger naarmate de bduw zijn voltooiing naderde. Er is wat gesmaald op die nieuwe arehitectuur, door Berlage in zijn groot bouwwerk getoond; er is spottend, minachtend gesproken door honderden over dat nieuw verrezen Beursge bouw, en toen het eenmaal voltooid1 en in ge- bruik genomen, bedenkelijke scheuren aan voor- en zijgevels ging toonen, gevolg van den zonderlingen Amsterdamschen bodem; toen de kooplieden ontevreden waren over de zaal, waarin zij hun zaken hadden te doen en de effcctenhoek zoo ontevreden was en b1eef t-ot deze een afzonderlijk Beursge bouw in de onmiddellijke nabijheid ver- kreeg; toen de vergaderzaal voor de Kamer van Koophandel door haar acoustiek on bruikbaar scheen; toen later schilderijen van een Toorop, in die dagen door velen bespot, omdat hij, evenmin als Berlage, onbegrepen was, waren aangebracht was bij velen de verguizing van den bouwmeester niet uit de lucht. Hoe zijn de tijden veranderd in die kwart eeuw! Wel zijn er ook nu nog, die Berlage's Beursgebouw, althans in verband met de plek waar het staat, met geen mogelijkheid kun nen bewondteren, d-och ik geloof niet, dat er in onze dagen iemand zou zijn aan te wijzen, die geen bewondering heeft voor den bouw meester er van en die, gezien al datgene wat Berlage nadien in stad en land op zijn kunst- gebied heeft geleverd, hem niet zou rang- schikken onder de groote kunstenaars van onzen tijd. En als dan ook straks de herin- nering aan het 25-jarig bestaan van ons Beursgebouw, op welke wijze dan ook, zal worden gevierd, dan zal die viering allereerst moeten beteeken-en een huldebetoon aan Ber lage, want het Beursgebouw van Amsterdam noemen wil zeggen Berlage noemen, even- goed als Concertgebouw en Mengelberg een zijn. Sedert dien Beursbouw heeft Dr. Berla ge in stad en land tal van andere bouwwer- ken geleverd en hij is voor deze stad dikwijls gebleven de raadsman, wanneer belangrijke werken moesten worden tot stand gebracht. Thans weder z:en we belangstellend uit naar de plannen voor die nieuwe Amstel-brug, die voor de Amstellaan zal worden gelegd en die wel niet lang meer onbekend zullen blij ven, omdat, naar gemeld werd, in den loop van dit jaar met het nieuwe werk zal worden begonnen. Het zal dan de tweede brug over onze rivier zijn, waaraan Berlage's naam verbonden zal zijn, want ook de brug over den Amstel voor de Ceintuurbaan, nog dik wijls de nieuwe brug genoemd, al ligt zij er reeds nagenoeg een kwart-eeuw, werd vol- gens zijn plannen gebouwd. Ge ziet dus, twee naderende jubilea, waar aan verbonden de namen van twee manner van beteekenis, die gelukkig nog werkzaam in ons midden zijn. SINI SANA. JULIA EN JOHANNES RoNTGEN. Een jong kunstenaarspaar maakt sedert eenige weken een tournee door ons land en bezocht gisteravond Alkmaar. Ongelukkiger wijze volgde dit concert direct op den kunst- avond voor „Het Zonnehuis", zoodat het wel vrij zeker zou zijn,, dat de Rontgen's geen goed bezette zaal zouden vinden. 't Kwam zoo uit ook, want zeer weinigen waren naar bet „Gulden Vlies" opgegaan. Johannes Romtgen, zoon van den beken- den componist en pianist Julius Rontgen be- weegt zich ook al weer vrij wat jaren op het kunstenaarspad, en houdt den naam Rontgen hoog. Wie dat nog niet wist en gisteravond in de zaal was, zal van zijn spel en compo- sitietalient wel diien indcuk ontvangen hebben-. In het „Adagio" (b kleine terts) van Mo zart, in de sonate van Philip Em. Bach, doch bovenal in de moderne werken van Allendte een mij onbekend1 musicus en in die van Josef Suk, den Bohemer die jaren geleden als altist deel uitmaakte van het Boheemsch kwartet, was hij een pianist met uitmuntende kwalateiten. Geen bravour-pianist, althans niet in de genoemde werken, geen pianist, die den uiterlij'ken kant van h-et pianospelen zoekt, maar iemand, die zich in de uit te voeren stukken inleeft, tot de kern ervan is doorgedrongen en ze dan met meest-erschap weergeeft. Zeer artistiek. Zijn echtgenoote zong liederen van den Engelschman Purcell (16581695) van Schubert, van Gabriel Pierne, Debussy, Wil lem Pijper men ziet het, de moderne componisten waren ook door de zangeres niet vergeten en van Johannes Rontgen. Buitengewoon muzikaal is ook zij, de bonte liederen die zij gaf zijn er de overtuigendste bewijzen van, waarbij vereenigd is een vol- komen beheersching van het mooi klinkend orgaan (sopraan). Er is door die twee een prachtig ensemble gevoimd, waarover de t-ongen nog wel eens meer los zullen komen. Een eenvoudig. uiterst sympathiek jong kunstenaarspaar is ons land rijker gewor den. A. K. CONCERT JAN COUVEE. Onze stadgenoot, de welbekende pianist Jan Couvee, zal a.s. Dinsdagavond., 6 Maart, een concert alhier geven, waarop hij met de pianiste mej. Jenny Hoekstra, ook in Alk maar woonachtig, compositie's van J. S. Bach, Mozart en Debussy voor twee piano's zal spel-en. De fluitist Joh. Feltkamp, Couvee's part ner bij de onlangs gehouden concerten in Italie, zal dien avond mede van de partij zijn, en ten gehoore brengen een concert van Mozart en de sonate van Willem Pijper. De „Telegraaf" van j.l. 28 Febr. schreef over een concert van de zangeres Berthe Seroen, waaraan ook Feltkamp medewerkte o.m. van hem: De fluitist Job. Feltkamp, die nu het laatst genoemd wordt, was de eerste wat perfectie van voordracht betreft. Ronduit gezegd vind ik hem -een der allerbeste fluitisten, niet alleen van Nederland. De volmaaktheid, waarmee hij Pij-per-'s fluitsonate weergaf, is al genoeg om hem recht op dezen voorrang te geven. A. K. bij de bestrijding van hoest en verkoudheid ligt in de verrassende resultaten, welke er mede worden bereikt en daarin. dat het op zich zelve reeds een eenot is ,.I T A LIA N 0" te gebruiken" - Engros bij de Fa J. F. VAN L1ESHOUT en Fa. G. KUIJPER, Alkmaar DE UITSLUITING IN DE KLEEDING-INDUSTR1E. Gistermiddag vergaderde in „Krasna- Karakiet-kiet-kiet-Karakiet! Ons nest zit hier in't riet. Menschcn, wilt het toch niet storen; Maar alleen mijn lied aanhooren. 't Viel ons zwaar, het nest te vlechten, Halmpj-es om het riet te hechten, Want die stelen zijn zoo glad! Maar 't werd mooi, gel oof t ge dat? Karakiet-kiet-kiet-Karakiet! Vijf eitjes zijn in't riet. 't Lijken mooie marmerbrokjes, Diep in 't wiegje op schap-envlokjes: En mijn vrouwtje zit te broeden; Wilt haar toch voor leed behoeden! Dan zing ik mijn mooiste lied, Van de vreugd', die Lente biedt. Karakiet-kiet-kiet-Karakiet! Onz' kind'ren zijn in't riet. Kleine, grauwe, donzen dotjes, En wij voeren ze met motjes, Oeveraas en muggeneitjes, Die wij zoeken met ons beitjes. Maar ze lusten wat, die vijf, 't Geeft ons volop tijdverdrijf. Karakiet-kiet-kiet-Karakiet! Leeg is't nest in't riet. Maar de kind'ren zijn aan't spelen, Klimmen, klaut'ren langs de stelen Van het riet, hier in de plassen; Doch, wij blijven op ze passen, Want die sehatjes zijn zoo lief. En souis loert de Kuikendief J. DAALDER Dz. polsky" te Amsterdam de Nederlandsche Ver- teniging van Werkgevers in het Heerenklee- dingpearijf. Van de Hoofdbesturen der Samenwerkende Bon-den in de Kleedingindustrie was alsoog een schrijven ingekomen, waarin werd mede- gedeeld, dat zij met konden besluiten op den grondslag van de werkgeversvoorstellen een Collectieve Arbeidsover-eenkomst aan te gaan. Wel ontvingen de Hoofdbesturen van de werknemers opdracht om de onderhandelin- gen voort te zr tten, ten einde ernstiig te trach- ten alsnog tot overeenstemming te geraken. De Hoofdbesturen verklaren zich bereid om den eisch van een loonsverlrooging van 5 cent per unr te wijzigen in een loonsver- hooging van niet meer dan 5 pet. Voorts kunnen zij er zich mede vereenigen, dat de punnten voor het maken van een winterjekker, een rokvest en het verboogen van het aantal uren voor pompiers door een commissie op korten termijn worden afgehan- deld:, doch zij verzeekn tevens de herziening van het tarief voor de goedkoope series in deze commissie aan de orde te stellen, waar bij vastgesteld wordt, dat deze herziening niet op korten termijn behoeft te gcschieden. De Hoofdbesturen vereenigden zich voorts met de voorstellen van de werkgevers, inzake vaststelling der vergocding voor onkosten voor fournituren, verhitting van persijzers. vuur, licht en gereedschappen. Het voorstel om aan de huisarbeiders va- cantie tee te kenmen, kunnen de bonden niet terug nemen. In het schrijven wordt er op gewezen, dat de huisarbeiders geen uitkeering tijdens ziek- te ontvangen en aan hen cok niet het loon- verlies op Christelijke feestdagen wordt ver- goed en zij evenmin eenige garantie hebben. Nu de toestanden in dc bedrijven zich her- stellen meenen de Hoofdbest,men van de werknemers, dat de tijd gekomen is om de huisarbeiders opnieuw in het genot van va- cantie te stellen, die hen in 1923 is ontno- men, vooral omdat met het geven van vacan- tie gen groot bedrag gemoeid is en de loon- kosten daardoor dus niet noenienswaard worden verh-oogd. Voorts verzoek'in zij een conference, ten einde overleg te plegen over den inhoud van dezen brief en te trachten overeenstemming te verkrijgen. De vergadering van de Nederlandsche Ver- eeniging van Werkgevers in het Heerenbe- drijf stelde zich op het standpunt niet in te gaan op de gevraagde loonsverhooging en ta rief wij ziging en tevens om de vacautie voor de husarbeiders af te wijzen. De gevraagde conference werd tegen Din®- dag 3 uur in „Krasnapolsky" toegstaan. Besloten werd aan alle arbeiders in het maatconfectiebedrijf morgen de uitsluiting aan te kondigen, zoodat de uitsluiting Zater- dag 10 Maart iatreecb y Iedere werknemer wordt in de gelegenheid gesteld op de oude voorwaarden te blijven doorwerken, doch moet daarvoor dan een persoonlijk contract teekenen. Van de georganiseerde gezellen mag ver- wacht worden; dat zij daartoe niet zullen besluiten. De uitsluiting hier ter stede cmvat de kleermakers die werkzaam zijn bij de firma's Bervoets, Cloeck, Kosters (Kreijmborg) en Spaand'er. STEEN NAAR EEN TREIN GEWORPEN. Woensdagmiddag wierp bij' de halte Vlas- afckers een jongen een steen door de ruit van een passeerenden trein. De steen trof juist een reiziger tegen den mend, waardoor hem twee tanden werden uitgeslagen. Pogingen om den jeugdigen dader te paklcen, mislulcten, hoewel een imiilitaire fietser nog trachtte den baldadi gen jongen te adhterhalen. ONDANK IS 'S WERELDS LOON. Het gebaurde in het Vinkeveensche. Een belastingambtenaar had op een boer- deriji werkzaamiheden te verrichten gehad en was daarmee gereed. Hij was per fiets, had een nieuw pak aan en een ernstige regenbui dreigde. „Dat ziet er slecht uit," zei hij tot den boer, „ik zal wel niet droog thuis komen". De boer was bereidwillig en leende den amb- tenaar zijn regenjas. Deze nam de jas gaarne aan, tr-ok ze aan een peddelde huiswaarts. Den volgenden morgen kwam de ambte- naar de jas terugbrengen, vond den boer niet thuis, gaf toen de jas met een bedankje aan de boerin en vertrok. Even buiten het erf kwam juist de boer aangepedddd op zijn ripviel. En wat zag de aimbtenaar De boer had geen penning op zijn fiets. De dankbaarheid voor het leenen van de jas smolt weg voor de trouw aan den plieht. En een minuut later was de boer geverbali- seerd wegens het fietsen zonder rijwielbelas- tingplaatje. Wij vermoeden dat, zelfs wanneer het een volgenden kper pijpestelen regent, de boer dezen kommies geen regen jas meer zal leenen, al'd-us „De Residentiebode", waaraan wij dit bericht ontleenen. REEUWIJKSCHE- EN SLUIP- WIJKSCHE PLASSEN. Naar „De Msb." verneemt is het rapport der commissie, welke is samengesteld om een onderzoek in te stellen naar de rentabiliteit, van den grond, welke besehikbaar komt als de Reeuwijksche- en Sluipwijksche Plassen wor den drooggelegd, thans klaargekomen en aan den Minister van Binnenlandsche Zaken toegezonden. Het rapport zal in druk verschijnen en aan de leden der Prov. Staten van Zuid-Holland worden toegezonden. De conclusies van het rapport zijn wat drooglegging betreft afwijzend, in verband met de hooge kosten daaraan verbonden. EEN SCHENKING. Prof. dr. J. Vaickenier Suringar te Wage- ningen, ou-d-hoogleeraar der Landbouw- boogeschpol aldaar, heeft, ten behoeve van die oniderwijsinstelling belangrijke collecties ge- droogde planten en een waardevo-lle verzame- ling boeken en gescbriften aan het Rijk ten geschenke gegeven. Voor deze schenking is prof. Vaickenier Suringar de bijzondere dank der regeering betuigd. HET ONGELUK TE HORN. Gistermiddag is het den marechaussees uit Roermond ge'ukt, Peeters uit Nederweert aan te houden, daar vermoed wordt dat hem't ongeluk op den weg te Horn is te wijten. Zoo als men weet is Zondagavcnd in genoemde gemeente een 18-jarige jongen door een auto' aangereden en aan de gevolgen overleden, zonder dat er eenige aanduiding was over de juiste toedracht vai het gebeurde. TOOROP'S TOESTAND ACHTERUITGAANDE. De toestand van den schi'der Jan Toorop is thans zeer achteruit-gaande. te Amsterdam. Rozina Posener-Sanders, 68 jaar, te Amsterdam. Johannes Anto- nius Kitze, 48 jaar, te Amsterdam. Lud- wig Benedict Muller, 28 jaar, te Amsterdam Hermanns Johannes van den Bold, 7S jaar, te Amsterdam. Jansje Krijger-IJts- ma, 63 jaar, te Amsterdam. Elisabeth Schonnenschein Nuwland, 64 j., te Amster dam. Geertje Frieses Boke de Vries, 73 jaar, te Amsterdam. Antje Jarigs van den Vegt-Rijpkema, 78 jaar, te Amsterdam. Wilhelmina Rozing Liefting, 48 jaar, alhier Dirk Terwcij, 85 jaar, te Haarlem. Klaasje Limmen-Meijne, 79 jaar, alhier. De inhoud van het Haagsch Maandblad, onder leiding van Dr. C. Easton en S. F. van Oss is de volgende: Hendrik Antoon Lorentz door Dr J. P. Lotzy; „De Waarde van het Goud" door F. Schaepp; „Als Jong controleur in Indie" door H. T. Damsie; „Veilige Arbeid" door H. G. W. Munnik; „De Dodo" door Dr. J. J. Tcsch; „Italie en Frankrijk" door A. H. Luydjens; „De Kleine Entente" door Dr. A. Lijsen; „De Organisatie van den Ned. Boek- handel" door ih. Wink; „Uit Griekenland" door Dr. E. Frosch„Vier maanden in Oud- Egypte" door Dr. N. J. Singels. Het nummer besluit met een slotbijdrage van Paul W. ■Harres-on getiteld „Onder de Arabieren." pra^iwciaaS siiauws BROEK OP LANGENDIJK (Febr.) Geboren Cornells, z. van C. LLne- weer en M. Rus. Antje, d. van S. Aardema en A. Glas. Overleden Teunis Kiiffen, 52 jaar, echtgen. van A. de Boer, overl. te Alkmaar. Ondertrouwd: P. Dekker en D. Glas. A. Balder te Zuidscharwoude, en Tr. Bommer alhier. SCHOORL (Februari.) Geboren Wilhelmina, d. van Johan nes Timrner en Marijtje Jonker. Regina Felicitas, d. van Pieter Stoop en Maartje Vriend. Reinou, d. van Jacob Swaan en Mana de Boer. Andries Pieter Jacob, z. van Minse Wijnieterp en Maria Neeltje Keuris. Herm.na Geertruida, d. van I<as- p.r Niehaus en Johanna Hermina van Deene. Ondertrouwd: Pieter Kuiper en Ja- ooba Modder. Getrouwd: Willem Jan Hendrik Ta- sche en Johanna Elisabeth Louisa Nienaber. Overleden Maartje den Das, 39 jaar, echtgen. van Dirk Swaan. Simon Bakker, 39 jaar, echtgen, van Maartje Dces- burg, wonende te Wieringen. CASTRICUM - (Maart). Ondertrouwd b: Johannes van Wensveen te Oterkek en Johanna Stikker al hier. Getrouwd: P. de Vries en M. Schip- per, beiden alhier. W. J. C. Schouten te Warmond en C. Lute alhier. Geboren Bernarda Cornelia Maria, d. van B. Piepers en C. van Egmond. Maria Geertruida, d. van C. J. Groan en G. M. Pod. Catharina Maria, d. van C. Brandjes en M. G. Res. Johanna, d; van J. F. Jansen en G. Mm. Overleden: Pieter Wentzel, 73 jaar, BERGEN. Naar aanleiding van de door den heer den Das in den raad bij de begrooting gehouden algemeene beschouwingen, waarbij hij de noodzakelijkheid naar voren bracht van een actief optreden der Oudercommissie van de Operibare School, werd gisteravond in „de Rustende Jager", onder leiding van het hoofd der school een vergadering van ouders ge houden. Deze vergadering was druk bezocht, daar velen dachten, dat deze vergadering bespre- kingen mogelijk maakten, die de goede ver- houding en samenwerking van school en huis konden bevorderen. Tot veler teleurstelling werd als eenig punt van behandeling aan de orde gesteld, de be- nceming van een Oudercommissie van 7 le den, wegens aftreding der bestaande commis sie van wier leden °;een kinderen meer de open hare lagere school bezoeken, of die als zoo- danig bedankt hebben, dan wel uit de ge meente zijn vertrokken, zooals trouwens de uitnoodiging van de ouders vermeldde. Na een aantal stemmingen werden als le den van de commissie gekozen mevrouw van Gulik, mevr. Latenstein, Dr. Blok, Dr. He- melrijk en de heeren L. den Das, J. P. Zwee- rus en N. Kampman. Hierna werd de vergadering gesloten. URSEM. Op Woensdag 29 Februari j.l. des avonds werd in het cafe van de heer P. Th. Oude- jans vergadering gehouden van de leden der Coop, Boerenleenbank alhier. Aanwez-ig 86 leden. De voorzittei opende de vergadering met een hartelijk woord van welkoni. Spr. her- innerde aan het ledenverlies door overlijden en decide mede, dat weer nieuwe leden wa ren toegetred-en. De werking der bank kan in alle opzichten goed genoemd worden. De notulen der vorige vergadering wer den geiezen en onveranderd goedgekeurd. Blijkens de rekening en balans, bedxoeg de gemaakte wimst in 1927 f 1372.59. Het to- taal actief en passief bedroeg 206739 91. De rekening vermeldt een ontvang en uit gaaf van f 302750.08. Op voorstel van de commissie van onder zoek wordt de rekening en balans goedge keurd. De winst zal, aan de reserve worden toege- voegd, waartoe met algemeene stemmen wordt besloten. De heer Genefaas gaf een uitgebreid ver- slag van de Utrechtsche vergadering. Bij de verkiezing van bestuursleden wor den herkozen de heer Dol met 77 stemmen tv>t b-estuurslid en de heer J. Berkhout met 67 stemmen tot lid van den Raad van Toe- zicht. In de vacature ontstaan door het overlijden van den heer Keijzer, werd gekozen de heer A. van Diepen, met 73 stemmen. Allen namen hun benoeming aan. Tot afgevaardigde voor de Utrechtsche vergadering werd opnieuw benoemti de heer Genefaas. Tot leden der Financieele com missie de heeren Th. Baas, Jb. Veldboer en S. Borst. Bij de rondvraag werd gesproken over het voortsbestaan van een commissie van advi-es voor de algemeene led en vergadering, wal door den voorzitter werd toegeiicht. HOORN. De K. v. K. alhier heeft zich met een adres tot de Tweede Kamer gewend betref- fende de aanhangige wijziging der leerplicht wet. De Kamer acht het nut van de invoe- ring van het zevende leerjaar voor de belan- gen van nijverheid en handel alleen dan aan- wezig, wanneer: het wordt doorgebracht als vervolg op de lagere school aan die school, mits bij de be- paling van de leerstof voor dat jaar reke ning worde gehouden met de eischen van het practische leven of van het bedrijfsleven, bepaald naar de plaatselijke omstandighe- den en de toekomst van den betrokken leer- ling; het wordt doorgebracht aan een lagere vakschool, hetzij een rijksschool, hetzij een particuliere school met overheidssteun, bij welker leerplan naast de eischen van hei vakonderricht een ruime plaats worde inge ruimd aan algemeen vormend ouderwijs. De Kamer acht het verder gewenscht, dat aan het georganiseerde bedrijfsleven, i. c. aan de Kamers van Koophandel invloed wordt ge geven op de vaststelling van de leerstof- ITALIANO is verkrijgbaar in de bekende Italiano-zakjes a 20 cts. per ons en in rollen a 10 cts.

Alkmaarsche Courant | 1928 | | pagina 9