iwmclit Courant. De Honderd dertigste Jaargang. jHaanda^ 5 Maart. Radio-hoekje FEU 11, LUTON. Btadsnieuwa BinnenlasiGi no, 55 1928 Dinsdag, 6 Maart. fjilversum, 1060 M. 12.— Politieberich- <en. 12.302.Lunchmuziek door het Trio Groenevdi 3.4.Knipcursus door mevr. de Leeuw van Rees. 5.30—7.15 Concert door het Omroep-orkest. Jacques Kinsbergen, viool. 7.15—7.45 Engelsche conversatieles. 745 Politieberichten. 8.058.25 Boeken- fcwartiertje. Mevr. W. A. Boldingh—Goe- jnans spreekt over: Angelino en dc Lente, van Arthur van Schendd. 8.3010.30 Derde concert van duo's voor twee violen. Sam Swaap en Ad-olphe Poth, afgewisseld door liederen voor sopraan door Mej. Janne JJrandsma. J. R. Gravelotte, pianobegelei- ding. 10.30—12.Jazz- en andere»populaire muziek door de Ko-Mi-Ka band, bestaande uit leden van de Kon. Miil'itaire Kapel. 10.30 Persberichten. Huizen, 340.0 M. (Na 6 uur 1950 M.) 12.30 Tijdsein. 12.301.30 K. R. O. Lunch- jnuziek door het trio van restaurant „Win- kels". 5-306.30 Dinermuziek. 6.30—7. Esperantoles. 7.7.35 Engelsche les voor be ginners. 7.358. Cursus Kerklatijn door Leo Speet, Alkmaar. 8.—9.30 Uitzending uit de St. Dominicuskerk te Amsterdam. Gem. Jcoor der St. Antoniuskerk, pater Capucynen, onder leiding van Jos. H. Picckers. E. Ha-ak, organist. W. Laghuwitz, viool. A. van't Lin- denhout, fluit. Jo van Rymenam, sopraan. De vasten-meditatie van Pastoor Th. J. van Noord, pastoor te Langendijk. Tot c.a. 10 uur js de uitzending uitsluitend Godsdienstig. Daventry, 1600 M. 10.35 Kerkdienst. II 20 Het Gershom Parkington kwintet en so'isten, piano, sopraan en bariton. 1 20 2.20 Dansmuziek. 2.50 Muziekles. 3.35 Con cert. 3.40 Fransche les. 4.10 Muziek. 4.20 Orkestconcert. 4.35 Modern? gedichten. 4.50 Concert. 5.20 Reis-causerie. 5.35 Kinderuur- itje. 6.20 Gramofoonmuziek. 6.50 Nieuws- berichten. 7.05 Gramofoonmuziek. 7.20 Maandoverzicht. 7.35 Pianoduetten van Beethoven. 7.45 Lezing over Grieksch tooneel. 8 05 Het Harold Moss Octet. A. Lilley, so praan. 8.20 LezingHow heredity is studied. 8.50 Orgelconcert. 9.20 Nieuwsberichten. 9.35 Muziekles. 9.55 Nieuwsbenchten. 10. ,,La Serva padrona", libretto van Federico. Orkest. 10.5012.20 Dansmuziek. Pariis „Radlo-Paris", 1750 M. 10.50 11.— Concert. 12.502.10 Orkestconcert. 4.05—5.05 Orkestconcert. 8.20 Causerie over d'Annunzio. 8.5011.20 Concert voor harp, fluit, clarinet. Langenberg, 469 M. 12.251.50 Orkest concert. 5.206.20 Concert. Het kamer-harp- terzet. 7.35 „Spuk", fant. hoorspel uit West- fa'en van Castelle en Wall. Muziek van Stierlin. Het Westfaalsche kamer-orkest, W. Wa-hl, F. Castelle en A. Imkamp. Konigsw aster hgusen, 1250 M. (Zeesert). 11.20—7.05 Lezingen en lessen. 7.20 „Das Rheingold", opera van Richard Wagner. In de Stedelijke Opera Charlottenburg. Hamburg. 395 M. 3.35 Concert voor twee cello's. 5.20 Concert. Walsmuziek. 7.20 „Mein Leopo'-d", volksstuk met zang in 3 aeten, L'Arronge. 10.5011.50 Dansmuziek. Brussel, 509 M. 5.20k— 6.2.0 Dansmuziek 8.35 Concert door het radio-orkest. 10.35 Sluiten. GEMEENTERAAD VAN ALKMAAR. De agenda van de op Donderdag 8 Maart 1928, nam. 1 uur te houd-en raadsvergadering faidt als volgt: 1. Vaststelling van de notulen der vorige vergadering. Mededeelingen. Ingekomen stukken. 2. Benoeming van een lid der Commissie can toezicht op het Lager Onderwijs (bijlage Nr. 24). 3. Voorstel betreffiende de exploitatie van bet St-edelijk Muziekpark (bijlage Nr. 14). 4 Idem inzake de werkverschalfing (bij lage Nr. 3). 5. Idem tot het leggen van een nieuwe brug in „en Berg-erweg in verband met het omleggen van de Houtvaart (bijlage Nr. 175 van 1927). 6. Idem tot afwijzing van een adres in zake verhooging der jaarwedden van het per son-eel aan de openbare school voor buiten- gewoon lager onderwijs (bijlage Nr. 19) 7. Idem tot onderhandsche verhuring van ten perceel weiland in den polder Overdie en Achtermeer aan den beer W. Goudsblom (bijlage Nr. 22). 8. Idem betieffende het gebruik van ge- flieentelokalen (bijlage Nr. 23). Door J. S. Fletcher. Geautoriseerde vertaling uit het Engelsch door Mr. G. Keller. 89 Penthony had den heer Sheffield en zijn mchtje met de oogen gevolgd tot zij tus- schen de boomen uit het gezkLt w ren >:er- dwenen. Hij bleef eenigen tijd staan, in et de punt van zijn wandels.tok gaatjes in den dras- sigen bodem borend, doch plotseling keek hij op en wierp zijn metgezel een eigenaardigen blik toe, terwiji hij zachtjes zeide: „Vriend Stevenege, schrik niet! Luister naar me, ik heb misschien een ingeving Het zo^ mii niets verwonderen als die deftige oude beer den dood van Septimus Tyson op znn geweten had en zijn mooie nichtje dat Wist!" HOOFDSTUK XV. Er van door! Ondanks Penthony's waarschuwing schrok Atevenege toch en in stomme verbazing 1 zhn metgezel aan. De oude de- ctieve wierp hem een snaakschen blik toe at oeed een kort lachje hooren. TERAARDEBESTELLING C. A. BRAAL. Voor de teraardebestelling van het stoffe- lijk overschot van wijlea, den heer C. A. de Braal bestond Zaterdagmiddag groote be- langstelling. Lang voor de stoet op de Alge- mcene Begraafplaats arriveerde, was daar een groot aantal heeren tegenwoordig, die in een of ander college met den overledene hadden samen gewerkt of wel als vriend de laatste eer kwamen bewijzen. Onder dezen bevond zich een oud-leerling van den heer de Braal, nu zelf reeds gepen- sionneerd, een man die in Petten bij den hooggeachten onderwijzer ter school had ge gaan. Onder de eerstbedoelden merkten wij o.a. op den burgemeester, den gemeente-ontvan- ger, de heeren F. H. van Dijk en Hofmeester als collega's ambtenaren van den burgerlijken stand, dis. Hak, J. Roos Az. als pre- sident-diaken, F. W. Roderwijn als secretaris van het college van diakenen, v. d. Eseh, diaken, H. Onderstal, K. Bakker, Mulder, A arts, Edel en Ocstenveld alien ouderling, mr. A. M. Ledeboer en H. J. Vornk oud-kerk- voogden, H. Bossert Hz. oud-diaken. G. G. Vonk, oud gem.-ontvanger, mr. v d. Feen de Lille, voorzitter, C. J. Reiziger. secretaris en IJpma, lid der commissie tot wering van schoolverzuim (de heer Vermeulen was af- wezig wegens uitstedigheid). Verder waren er nog verschillende heeren uit onder wijs kringen. Met de familieleden kwamen o.m. nog in den stoet mede de predikanten Baar en Deetman. Nadat de lijhkist ten grave was gedragen, nam ds. Baar als voorzitter van den ker- keraad der Ned. herv. gemeente het eerst het woord. Hij noemd'e den overledene zijn vriend. Spr. herinnerde er aan, hoe oudtijds in het piresbyterium niet alleen de oudsten, maar ook de wijsten werden verkozen en in dien zin was die heer de Braal wel het echte type van ouderling geweest, een goed voor- beeld voor alien. Hij was de oudste in jaren en had een diepe levenswijsheid en rijpe er- varing, die vaak tot uiting kwam in de ver- gaderingen van den kerkeraad. Als man van het woord, had hij altijd een dankbaar ge- hoor, om het even waar hij ook sprak. Hij ontbrak zelden in de kerkdienstem noch op de vergaderingen van den kehkeraad. Ten zeerste zal zijn gemis gevoeld1 worden, niet alleen daar, maar ook door vele amderen, want voor velen was hij een goede raadsman en vaderlijke vriend. Spr. dankte God voor het vele, dat Hij in dezen voortreffelijiken mensch had geschon- ken. De 90ste Psalm noemt reeds 70 jaar een hoogen ouderdom en wijlen de heer de Braal bereikte den 83-jarigen leeftijd. Tot in de zen hoogen ouderdom heeft hij altijd een hel deren geest gehad en een jeugdig vuur om te arbeidien. Hij werkte dan ook zoolang het voor hem dag was en nu hij is heengegaan, kan hij rusten als een arbeider, die zijn dag- taak geloovig heeft votbracht. Moge hem in de ooren klinken bet „Wel gij goede en ge- trouwe dienstknecht, ga in in de vreugde uws Heeren." Als voorzitter van de provinciate vereeni ging van vrijzinnig hervormden meendie spr. nog ^e mogen getuigen, dat de heer de Braal een man was geweest die zich boven de partijen stelde, maar desondanks niet schroomde als vrijzinnig man zijn meening te zeggen en daarvoor pal te staan. Sipr bracht hem dank voor alles wat hij ook in dezen had gedaan. Maar voor alles, zoo getuigde spr., heeft hij gestreden cm in te gaan door de enge poort en spr. was overtuigd dat die voor hem gecpend is en dat hij zal zijn opgenomen in het vriendeHjk Vaderhuis met zijn vele lieh- tend? woningen. Tot de kinderen en de kleindochter en de vrienden van den overledene ricbtte spr. als troostwoord op dezen dro-even dag een ge- dicht, waarin het sterven wedergeboorte werd genoemd. Ds. Deetman, de volgende spreker, riohtte het woord tot de familieleden en her innerde aan het overlijden van wijlen- mevr. de Braal. Dit had de kracht van den nu overledene ge-broken, hij de man- met sterken wil, die zoov-eel geweest is in uw leven, is na dien niet meer dezelfde geworden. Maar naa-st weemoed, die thans uw hart vervuld, moogt gij dankbaar zijn zoo lang zulke goe de ou-ders te hebben gehad. Van den ov-erledene is steeds groote kracht ten goede uiigegaan. Met een enkel voorbee1d schetste sp-r. dit, er slechts aan herinnerende hoe het de heer de Braal is geweest, die een Texel'schen jon-gen den weg voor ver-dere stu- die wees, omdat hij had gemerkt, dat de jon- gen er voor geschikt was. Prof. Keesom zal dankbaar d-en-ken aan dengene, die de stuw- „Welzeker, Stevenege!" zeide hij. ,,Maar lieve heme!, vriend, ik ben in mijn- leven wel won-derlijker onaannmelij'ker dingen tegen- gekom-en, zou ik d-enken!" Stevenege vond zijn spraak terug. „Maar te duivel, Penth-ony! Een zeer eer- biedwaardige, beschaafde en rustige oude heer als hij een man die altijd met zijn neus in de boeken en papieren zit! 't Is te dwaas! Die een woord begaan? Kom nu!" ,.Ik heb niet van een m-oord gesproken", antwoord-de Penthony, nogmaals lachend. ,.Ik zei alleen, dat het rnij niets zou verwon deren als die oude heer de doc-d van Tyson op zijn geweten had en zijn nichtje er van afwist. En ik houd vast aan die meening". „Best.aat daar eenige grond voor?" „Ja, natuurlijkantwoordde Penthony. „H-et is in'tusschen een feit dat m-ens-chen van ons slag tot een conclusie komen, zonder zich druk te maken om bewij-sgronden." „Ik niet!" verklaarde Stevenege. „Ook goed", antwoordde Penthony droog- jes, „d-at k-om-t dan later wel. Maar ik wil je ioch enkele punten noemen en, als je dat wilt, kun je ze als bewijsgronden beschouwen. Ik heb in mijn oude hoofd alles opgegaard, wat je mij omtrent d-eze zaa-k h-ebt medeged-eeld en alles wat ik er over gelezen heb. Maar in de eerste plaats heb ik goed onthcuden wat je mij omtrent deze zaak hebt medeg-edeeld en alles wat ik er over gelezen he-b. Maar in de -eerste plaats heb ik goed onth-ouden wat i-e mij hebt verteld omtrent den particul-ieren van de bii-komstiuheden zou- i kracht was voor wat bij geworden is, zei spreker. Terloops memoreeren-de dat de heer de Braal in zijn ambtenaarsloopbaan 2600 huwelijken heeft voltrokk-en, her innerde spr. aan diens laatste dagen. Toen hij neerlag, gedeeltelijk verlamd, en niet meer kon spreken, nam hij een potlood en schreef: „God gaf den mensch twee geschenken: ver stand en hart; het verstand om vlug te den- ken, het hart om zacht -en goed te zijn." Dat hij verstand en hart zoo zag em in diem geest handelde zoo lang het dag was, moge een troost zijn. Mr. Wendelaar sprak namens het gemeentebestuur en tevens voor de commis sie tot wering van schoolverzuim, waarvan de heer de Braal jaren een nauwgez-et lid was. A1 zit in den officieelen titel, dien de over ledene droeg, nl. „ambtemaar van den bur gerlijken stand belast met het voltrekken van huwelijken" iets stijfs, dit kwam geenszins tot uiting in de wijze waarop de betrekkimg werd waargenomen. Altijd toch had de heer de Braal eem ernstig, goed en vriendfelijk woord, hij had er den slag van te spreken van mens-ch tot mensch, van hart tot hart. Het was spr. dan ook eem behoefte dank te zeggen voor -de ro-erende wijze waarop de heer de Braal zijn taak heeft vervuld. Zijn nagedachtemis zal bij ons in groote eere blijven. Eem zoom van den overledene zegde ge- roerd! dank vo-or de hulde zijn vader bewe- zen. Hiermee was de d'roeve plech-tigheid ge- ei-ndigd en alien verlieten den doodema-kker, overtuigd da-t er eem goed mensch was heen gegaan. Als een treffende bijzonderheid willen wij nog mededeelen, dat de heer de Braal is overleden pr-ecies 15 jaren na zijn in-functie- treding als ambtenaar van den burgerlijken stand. Benoemd met ingang van 1 Maart 1913, is hij gestorven 1 Maart 1928. VERHUUR VAN GROND. B. en W. stellen den Raad voor het volgen de best uit te nem-en: De Raad -der gemeente Alkmaar: Overwegende, dat de heer W. Goudsbloem alhier, heeft verzocht om het in den polder Overdie en Achtermeer gelegen perceel, kada- straal bekend gemeente Alkmaar, sectie F nr. 2558 gedeeltelijk (oud nr. 507 god.), ter grootte van 1.26.74 H.A., te mogen huren; B es 1 u i t bovenbedoeld in den polder Overdie en Achtermeer gelegen perceel weiland aan W. Goudsbloem alhier, te verhuren gedurende het tijdvak 1 Jan. '29' tot Kerstmis 1929 tegen een huurprijs van 50.in totaal, op door B. en W. te stellen voorwaarden. WIJZIGING DER VERORDENING OP HET HEFFEN EENER PLAATSELIJKE BELASTlNG OP DE GEBOUWDE EIGENDOMMEN. In bijlage No. 20 schrijven B. en W.: Onder verwijzing naar 5, sub I van den aanbiediingsbrief bij de gemeentebegrooting voor 1928 (bijlage nr. 177 van 1927) stellen wij U voor de Verordening op het heffen een-er plaatselijke belasting op de gebouw-de eigendommen te wijzigen bij het volgende be st uit: De Raad der gemeente Alkmaar; Gezien zijn besluit van 22 Maart 1927, waarbij -de belasting op de gebouwd'e eigen dommen voor het jaar 1927, is verhoogd van 4 pCt. tot 414 pCt. van de belastbare op- brengst dier eigendommen; Overwegende, dat het, ter versterking van de geldmiddelen der gemeente, gewenscht is het percentage van genoemde belasting voor onbepaalcien tijd op 414 pCt. vast te stellen; Gelet op het voorstel van Burgemeester en Wethouders, opgenomen in bijlage Nr. 2-0 tot 's Raads handelingen, zoomede op -de artt. 232—238, 240 en 242c der gemeentewet; Be s 1 u i t vast te stellen de volgende: Verordening tot wijziging der Verordening cp het heffen eener plaatselijke belasting op de ge- bouwde eigendommen in de ge meente Alkmaar. Artikel I. Art. 5 der verordening op het heffen eener plaatselijke belasting op de gebouwdfe eigen dommen in -de gemeente Alkmaar (gem. bla- den nrs. 636, 733 en 1018) wordt gelezen als volgt„De belasting bedraagt vier en een half ten h-onderd van de belastbare op- brengst." Artikel II. Deze verordening wordt geac'ht in werking te zijn getreden 1 Januari 1928. VOORZIENING IN EEN VACATURE IN DE COMMISSIE VAN TOEZICHT OP HET LAGER ONDERWIJS. B. en W. zeggen in bijlage 24 het volgen de: Ter voorzienimg in de vacat-ure van lid der den wij kun-nen zeggen-. Om dan te begin- nen: de oude heer, de heer Sheffield, is bij- zonder geportee-rd voor de antiquiteiten van dit oude, beschimmelde stadje, niet waar? Hij verklaarde je, toen- je hem bezocht, op den namiddag van den dag van den moord, dat -n-och de burgemeester, noch de gemeente- raad, noch de burgerij, noch iemand and-ers bet recht had die noodmunten aan den heer Barnsdale te verkoopen, dat zij n.l. eigendom van de kroon waren? Precies! En hij gaf je den indiruk, die hij zelf, zoo ze terugg-evonden werden, er voor zou zorgen, dat zij niet den Oceaan overgin-gen, doch binnen de gemeen- tegrewzen zouden- blij-ven." „Ja, dien in-druk kreeg ik z-eker van hem", verklaarde Stevenege. „Zeer goed-1 Maar geef me dan eens an-t- woord op -een paar vrag-en." Heeft Whatmore, bij zijn verh-oor door den coroner, niet verklaa-rd, dat hij op den ochtend van den moord wij zullen van moord blijven spreken tot wij misschien juis- te-r kwalificatie aan het gebeurde -kunnen ge- ven naar dit dal is gegaa-n- om geld te vragen of te leenen van een majoor Wathin- son of van den heer Sheffield?" „Inderdaad." „En hij t-rof den- heer Sheffield niet thuis?" „Hij vond ze beiden uit, naar hij ver klaarde". „Met Watkinso-n hebben we voor't oogen- blik niets te makenhij vond dus Shef field niet thuis. Maar nu heri-n-ner ik je er aan, dat omtrent dien tijd volgens alle mii Commissie van toezicht op het Lager Onder wijs, ontstaan door het verleend-e eervol ont- slag aan den heer C. Daalder, zendt de Com missie ons overeenkomstig artikel 1 der be- treffende Verordming (Gemeenteblad Nr. 736) in het voor U ter lezing nedergeleg/ sdhrijven de navolgende aanbeveling van twee personen: 1. J. N. Kroone, onderwijzer aan de U. L. School voor jongens en meisjes; 2. J. van der Pol, onderwijzer aan de Ge- m-eenteschool nr. 3. Wij-1 zullen van- de bevoegdheid om aan deze aanbeveling nog twee personen toe te voegen, geen gebruik maken en stellen U voor tot de benoeming over te gaan. OPHEFFING VAN HET GEMEEN'TE- LIJK BUREAU VOOR BEROEPS- KEUZE. In bijlage No. 21 schrijven B. en W.: In aansluiting aan den aanbiedingsbrief bij de gemeentebegrooting voor 1928, voor zoover deze betrekking heeft op de opheffi-ng van het gemeentelijk bureau voor beroepskeu- ze, en in verband met hetgeen daaromtrent is medegedeeldi in het algemeen verslag van het onderzoek dezer begrooting, stellen wij U voor met ingang van 1 April a.s. dit bu reau op te heffen. Wij geven U derhalve in overweging hei volgende besluit te nemen: De Raad der gemeente Alkmaar; Gelezen het voorstel van B. en W., opgeno men in bijlage nr. 21; besluit: I. a. met in gang van- 1 April a-s. het gemeentelijk bu reau voo-r beroepskeuze op te heffen; b. met ingang van dieh datum in te trek ken de Verordening, regelende de van ge- meemtewege te verstrekken voorlichting bij d-' beroepskeuze (Gemeenteblad nr. 930) en de Verordening op de samenstelling der commissie van voorlichting bij de beroeps keuze (Gemeenteblad nr. 939); II. aan de heeren G. Mensink, J. Cloeck, W. J. Karssen, C. E. Slinger, A. W. van der Hcek, W. Tebaerts, A. Dijkers, J. H. de Groot, C. F. D. Kcihnert A. Schellinger, N Schats. J. Baart, H. J. Wansink, G. W. J Goes, A Wijn en J. N. Kroone eervol o-nfsla-g te verleenen a-ls lid der commissie van voor lichting hij de beroepskeuze, onder dankbe- tuiging voor de aan deze gemeente bewezen diens ten; III. aan den heer J. G. Haremaker alhier met ingang van 1 April a.s., in verband met de opheffing van zijn betrekking, eervol ont- slag te verleenen als secretaris der commissie van voorlichting bij de beroepskeuze, tevens hoc Id van het gemeentelijk bureau vo-or be roepskeuze. JAARWEDDEN PERSON EEL SCHOOL VOOR BUITENGEWOON LAGER ONDERWIJS. B. en W. schrijven in bijlage No. 19 Den 9 Februari j.l. ontvingen wij van Uwe Vergadering om hericht en raad drie adres- sen van het Hoofdbestuur der Vereeni ging van Onderwijzers en Arisen, werkzaam aan inrichtingen voor onderwijs aan a-chterlijke en zenuwzwakk-e kinderen en van de afdee- li-ngen Alkmaar van bet Nederlandsch On- derwijzersgenootsohap en van den Bond van Nederlandsche Onderwijzers, verzoekende de jaarwedden van het onderwijzend personeel aan de school voor buitengewoon lager on derwijs alhier te willen verhoogen. In verband daarmede vestigen wij er uwe aanda-cht op, dat op grond van artikel 13 van het Kon. besluit van 22 October 1923, Stbl. nr. 489, de jaarwedden van h-et voor vast of voo-r een proeftijd aangesteld hoofd en onderwijzend -personeel aan deze school ten niinste 300 meer moeten bedragen dan de wedde-n voor dit -personieel bij het gewoon lager ond-erwijis. Bedcelde verhooging be draagt alhier het minimum van 3CO. Uit de woorden- ,,-ten- minste" volgt -de bevoegd heid van- Uwe Ve-rgadfering om dit bedrag hooger te stellen, welke verhooging -dan ech- ter niet ten laste van het Rijk, maar van d? gemeente komt. In ons voorstel met betrekking tot dezelfde aangelegemheid, opgenomen in bijlage nr. 136 van 1926, met de conclusie waarvan Uwe Vergadering zich 25 November van dat jaar ve-reenigde, schreven wij, dat, hoewel een vergelij-king met andere gemeeniten aan toonde, dat het hier geldende bedrag laag is te noemen, wij toen met het oog op den financieelen toesra-n-d der gemeente geen vrij- hei-d konden vinden tot eene verhooging mede te werken. Wij staan nog op hetzelfde stand- punt. Het ontwerp der begrooting voor 1928 zal ook er van hebben overtuigd, dat van sa-larisverhoogkigen geen sprake ka-n- zijn. Adr-essanten beroepen zich op het feit, dat de gemeente ten behoeve der school een sub- s-idie van- de provincie zal ontvangen van 1000 en zij mitsdien- zonder verzwaring van lasten tot een salarisverhoogin-g ka-n over gaan. Het verband mag evenwel niet al- dus worden gelegd. Het pr-ovinciaal subsidie is t-e beschouwen als een, vo-oral voor deze bekend-e aanwijzingen, Tyson vlak in de buurt van Sheffield's huis was. En nu verder: toen- je in den namiddag aan Sheffield een bezoek bracht, decide het nichtje je toen niet med-e, dat hij zich niet al te wel gevoekle?" „Dat was hij ook niet! Ik heb het zelf ge- constateerd", zei Stevenege. „Wat was de oorzaak van dat onwelzijn? Wat had hem van streek gebracht?" „Ik herin-n-er mij zoo iets, dat juffrouw Lansdale sprak van last van zijn- hart. Ik meen dat zij mij mede-deelde, dat hij dien namiddag een aanval van zijn kwaal had gehad, toen hij van een wan-deling thuis was gekomen „Precies! Welnu, wat kan een man op j-aren, niet overst-erk eerder last van een slecht hart doen krijgen, dan een onaan-gt^ name ontmoeting met een man waarop men het -niet voorzien heeft? Kom nu vriend, waar zit je verbeelding, waar biij-ft liu je lust om gevoltrekkingen te maken „Waar stuur je op aan, Penthony?" vroeg Stevenege. De oude detective lachte, zeggend: ,,Och, je hebt gelijk, dat je het me maar op den- man af vraagt. Ik stuur het hierop aan: laten we eens wat onderstellen en daar voor terugkeeren tot onzen ouden vriend Tyson. Hij heeft den buit binnen: een eenig stel noodmunten. Hij heeft een paar nieuwe schoenen gekocbt, hij heeft in het cafe van juffrouw Maidment een hartversterking ge had en hij onderneemt zijn wandeling dwars over de heide. Hij shut dit pad door de t schen, in ea komt langs dit brok bouwvalh gemeente, zeer welkume tegemoetkoming lt> de belangrijke uitgaven, die ten behoeve van het buitengewoo-n lager onderwijs werden gedaan. De kosten per leerling per jaar zul len hierdoor dalen van 100 tot 80 per leerling per jaar. Laatstgenoemd bedrag is in elk geval nog derma te hoog, dat de ge meente in de tegenwoordige omstandigheden zich niet kan veroorlove-n het door verhoo ging der personeelsuitgaven weer op te voe- ren, te minder, nu de door ons voor te stellen medewerking der gemeente bij het in het le ven roepen van een gelegenheid voor het ont vangen van vervolgon-derwijs aan dez^ school (zie bijlage nr. 177 van 1927) reeds nieuwe uitgaven voor het buitengew&Us lager onderwijs zal ten gevolge hebb-est-. Wij geven Uwe Vergadering dan ook in overweging op de adressen- afwijzend te be- schikken. DE OPIUM-SMOKKELARlj IN INDIe. Wij lezen, dat de Opium-recherche te Batavia, in samenwerking met de douane, in het afgeloopen jaar voor bijua 1/4 millioen gulden w-aaide, aan opium in besiag heeft g-enomen of, vergeleken met het jaar te voren, voor 13.000 gulden meer. De partijen waren bijna zonder uitzonde- ring atkomstig uit China. Het aantal berecbte opiumovertredi-ngen bedroeg 298. Aangezien tegenwoordig preventieve hech- tenis zelfs mogelijk is bij een smokkel van drie thai-1 opium (vroeger 20 thail), is het aantal in voorarrest gestelden g-rooter dan het jaar te voren. De overtred-ers zijn voor het meerendeel hand-langers van bepaalde kongsi's, die het zoo weten aan te leg-gen, dat zij (de -kongsi's) buiten schot blijven. SCHEEPSBRAND. Zaterdagmorgeu half vier is brand ont- dekt in het 4758 bruto ton groote stoom- schi-p .,Chal-eur", liggende ter stooping voor Frank Rijsdijk's ondern-eming te H-endrik Ido Am-bacht. Het vaartuig brandde midden- scheeps geheel uit. De oorzaak van den brand' wordt gezocht in vonken van het acetyleen- toestel. Vier personen, die aan booru sliepen, konden met moeite worden gered. Het vaar tuig was niet verzekerd. BRUG OVER DE WAAL BIJ NIJMEGEN. B. en W. van Nijmegen iiebben bericht ont vangen van den minister, van waterstaat, diat deze ais plaats vo-or de Waalbrug de Belvedere heeft aangewezen. Daartoe had ook de provinciate brugconunissie gcaavi- seerd. De minister heeft aan de betrokken Waterstaatsautoriteiten opdracht gegeven voor het maken van een giobaal plan me,i kostenbegi'oofing van een Waalbrug op ge noemde plaats. EMIGRATIE VAN LANDARBEIDERS NAAR FRANKRIJK. Bij de regeeringscommissie, betreffende de emigratie van landa-rbeidersgezinnen naar departementen in Zuid-West Frankrij-k heb ben zich een b.duidend aantal pei'scnen uit alle d-eelen des lands voor die emigratie aan- gemeld Uit een nader ingesteld onderzoek is gebleken, dat de a.s. herfst de meest geschikte tijd is voor de vestiging van niataye's (aeel- bouwers) in Fran-krijk. De Fransche commissie stelt tegen dies tijd een flink aantal deelbouw-bo-erderijen ter grootte van ongeveer 20 a 30 H.A. beschik- baar. De gegadigden zullen echter reeds met April, bij vcorkeu-r met bet geheele gezin, naar Frankrijk vertrekken, en zoolang mei regeeringsteun in loondienst werkzaam zijn. De bedoeling is, dat de gezinncn (de proof zal genomen worden met een 6-tal gezinnen van de meest gunstige formatie) zoo mogelijk in dezelfde streek tewerk gestled zullen wor den, terwiji een Fransch sprekend voonnan van raad en voorlichting zal dienen. EEN BRUTALE INBRAAK De brandkast weggesleept. De daders aangekcuden. Vrijda^nacht is in het g-ebouw van di ..Cemstostofbestrijdingsonderneming in de Kuiperst-raat te Amsterdam een brutale in- braak gepleegd. Een viertal mannen gelu-kte het in den vooravond in h-et gebouw binnen te dringen. Zij- vond-en daar als buit een brandkast, niet te groot van afmeting, die de indringers zonder v-eel -bezwaar mede konden nemen. Het ding werd op een handkar ge- laden op een oogenblik dat geen politieman h-et zag en zonder dat in de donkere straat iemand bet belemmerde. Van de hand-ka-r ging de brandkast met inhoud op een vracht- auto, waarmee men naar ee-n stalling op den Haarlermnerdijk reed. Daar werd de auto geborgen -en de brandlcast afgeladen. Sui-veilleer-ende rech-ercheurs hadden itv middels auto en brandkast in de gaten go kregen en vonden- de verhuizing van- h-et geld- houderrd meubel op het nachtelij-k uur het was al na twee uur in den nacbt geworden pen muur. 't Is een warme dag dat was zoo, niet? en hij gaat zitten om eens even uit te blazen. Wat is meer va-nzelfsprek-end, dan dat hij, nu er geen sterveling in de buurt is te bekennen, zijn geroofd-en schat voor den dag haalt om hem nog eens op zijn gemak te bekijken? Terwiji hij dat doet, wordt hij betrapt door een bejaard h-eer, die van achtei deze boomen voor den dag komt, ziet wat Tyson- in zijn misdadige handen heeft en on- middellijk antwoord eischt op de voor d« hand liggende v-raag: hoe hij aan die kost- bar-e munten komt. Er ontstaat ruzie, er val- len klappen, het loopt op een vechtpartij uit. Tyson krij-gt een klap op zijn hoofd en zakt in elkaar. En Penthony pakte zijn metge zel bij een arm en cmknelde dezen op veel- zeggende wijze „en, Stevenege, als Shef field dien- morgen bij zich droeg wat hij daar even in de hand hield, toen hij ons passeerde dan begrijp ik, waarmede hem die klap is toe gebracht en waarom die hard aankwam". „Wat had Sheffield dan in de hand? Ik heb het niet opgemerkt." „Hij droeg, vriend, wat landiheeren ge- woonlijk bij zich hebben als zij door hun be- zittin-gen wandelen, ee-n „spud", een werk- tuigje, dat ik voor jou, als stadsmensch, het best kan aanduiden als een schopje, dat als wandelstok is te gebruiken en dat een ge schikt instrument is om onkruid en schade- lijke planten uit den grond te halen. Een „spua"! en de wonde aan Tyson s slaap zou daarmede best kunnen zijn toegebracht.' 4-Wordt yervolgd)_. Ji

Alkmaarsche Courant | 1928 | | pagina 5