Verstopping was zeer veel lelangsteHing van autoriteiten I en particulieren. Oreder hen war en aanwezig vele p-redikanten, kerkvoogden en kerkeraada- i-eden van naburige ge me en ten. een eenigszin-s verdacht geval. Zij deden een inval in. de garage en hielden daar twee mannen aan die in het bezit waren van 3500 gulden. De amd-ere twee, die tevens aan de inbraak hadden medegedaan, werden later in den cht aangehouden. De brandkast had een_ bedrag van 5000 gulden bevat; slecht-s 3500 g-ld. heeft mere -teruggevonden-. De politie speurt thans nog naar het ontbrekende gedeelte van het gestc- len bedrag. WINKELSLUfTlNG EN AUTOMAAT. D. plaatsvervanger.de 1 antonrechter, mr. G. J. Salm, te Amsterdam, heeft scliril'teiijk vonins gewezai in de cp 25 Februari j.l. be- handelde zaak tegen den beer Martin van Dam, si-garenwinkelier, die zieli tc Vera-ht- wocrdett had lo. wegens- bet hebben van si* garen en sigareitea in een automaat, welke zich bevindt in een vcor het publidk toegan- kelijke plaats; 2e. wegens overrreding der yerordening op de winkelsluiting. Met den ambt-enaar van het O. M. was de kantonreehtcr van oordeel, dat het toestel zich Jilfet bevtmd in een voor het publi-ek tce- gankelijice plaats, zoodat voor de prim aire te- lastelegging vrijsprdak moest volgen, maar dat het sub 2o. telaste geiegde wettig en overtuigend bewezen is. Deswege verklaarde de kanfonrechter den heer Van Dam schuldig met vero or dealing tot f 0.50 boete of 1 dag hechtenis. KNOEIERIJ-EN. Ter gemeente-secretarie van Rheden zij-tt ftntdekkingen gedaan, welke ten gevol-ge zui- len hebben, dat het door deli secretaris ge- vraagde ontslag met eervol zal kunnen wor d-en verleend. De secretaris heeft reeds 36 'diens-t jaren bij de gem-eente. FRAUDE VAN 150.000. Bij een filiaal der Incasso-Bank. Vrijdagavond la at zijn in een particuliere tvoning in het Oosten van Rotterdam gear- resteerd de directeur en een bediende van het bijkantoor van de Incasso-Bank aan den uoudschcsingel in de Maasstad. i Zaterdag- ochtend is de procuratiehouder van dat bij kantoor in arrest gesteld. Dit drietal heeft zich aan verduistering van ongeveer 150.000 schuldig geftiaakt. Deze verduisteringen zijn gepleegd naar Aanleiding van specula ties voor eigen rcke- ning. Buitengewoon gerafffineerd is men te werk gegaan. Door een toevallig feit heeft men bij de controls der boeken achterdocht gekregen en daarna is een uitgebreid onder- zock ingesteld, dat o.m. door den directeur ran het booftikantoor van de Incasso-Bank te Amsterdam, den heer Visman, persoonlijk is geleid. Aanvankelijk werd ontkend maar Vrijdagavond zijn de directeur en de bediende door de mand gevallen. OrwniddelHjk daarop zijn deze beide person en in de woning waar zij zich toen bevonden gcarresteerd. Den vol- genden odd end is toen de procuratiehouder aangehouden, die heeft de verduisteringen naar alle waarschijnlijkheid reeds gcdurer.de een reeks van iaren gepleegd. Voorzoover op het oogenbilk kan werden nagegaan heeft men de verduisteringen weten te markeeren door valscha boekingen en valsche afschrif- ten. De Incasso-Bank is door verzekering tegen schade gedekt, GEVAARLIJK KINDER- SPEELGOED. „Voor de tweede maal in korien tijd, aldus schrijft een inzender in het „Ned. Tijdschrift voor Geneeskunde', vind ik een speelgoed- beestje met gevaarlijke glazen „oogen." De oogen zijn n.l. kopspijkers met naaldfijne ount, welke conisch toeioopen van den kop af. De eefste roaal maten zij 25 tn.M., dezen keer 13 m.M. Toen indertijd het eigenaardige gebakstrooisel (glas en metaalscherfjes) werd aangetroffen, kon daar, meen ik, met de wet in de band tegen opgetreden worden. Is ■dat ook hier mogeiijk? Het zou wenschelijk zijn, voora! daar de meeate kinderen toch m ins tens pogingen. aanwenden, htm speel- •goed gtheel of bij stukjes als consumptie te gebruiken. GEEN AFZET GENOEG. On de mijn „Laura" te Eygelshoven (L.) werd Zaterdag wegens gebrek aan afzet niet gewerkt. BELANGRIJKE SCHENKINGEN AAN DE ALG. DOOPSGEZINDE SOCIeTEIT. Penningmeesters der A. D. S. deelen in „De Zondagsbode" mede, dat zij van een breeder in de verstrooiing, die geheel onbe- kend wenscht te" blijven, voor de Societeit, in effecten, een gift hebben ontvangen van circa 40.00-0 en voor het Mennofonds eene gift van drie van aeszelfs 3 pCt.-obligatien van f 1000. HET VOLKENBONDSGEBOUW. Zateriagmiddag werd in de zalen van den Haagsche Kunstkring een tentoonstelling ge- opend van Nederlandsche inzendingen voor de prijsvraag voor een gebouw voor den Volkenbond. De jury kende van de 377 inzendingen be- kroningen toe aan 3 categorieen, elk van 9 stuks. Tot de 2de categorie behoorden d« ipzendingen van onze landgenooten H. Th. Uydeveld te Amsterdam en E. van Linge te Groningen, tot de derde categorie die van de heeren Lutkmann en Wouda te 's-Graven- hage. Behalve deze ontwerpen zijn nog tentoon- gesteld inzendingen van de heeren ir. A. H ■van Rood, ir. C. Bremen, ir. D. Roosenburg, ir. M. P. J. H. Klijsen, welke een beeld1 geven van den stand van onze moderne bouwkunst. DE KERK TE BORCULO. Zaterdagmiddag te half twee is in een pteehtigen dienat der Ned. Her v. Gemeentc te Borculo de hsrbpuwde kerk dezer ge- meente, die door den cytioon van Augustus 1925 was yergield, in gebruik goxiomen. Er GELUKTELEGRAMMEN. In Januari werden 9225 Geluktelegram- men verzonden voor het binnenland, 329 voor ■het buiteniand, en 1 voor een binnenl. scheepsstationter will van het buiteniand en de buitenlandsche schcepsstations resp. 274 en 35 Geluktelegrammen ontvangen werden. Van de cpbrengst der Geluktelegrammen over Januari werd door Het Nederlandsch Jeugdleiders Instituut cen bedrag van f 28.50 beschikbaar gesteld voor het Kin- derfonds van het P. T. T.-personcel. Een merkwaardig feit is wel, dat Amster dam steeds vc-rreweg het grootste aanta Ge luktelegrammen' verzendt, gewoonlijk zelfs liet dubbele van '3 Gravenhage en Rotterdam. Van alle uit die hoofdstad verzenden tele- grammen, welke een gelukwensoh bevatten, zijn 55 pCt. Geluktekgrammen, terwijl dit van soortgelijke tie Amsterdain ontvangen te legram-mere slechts 11 pCt. is. EEN BELANGRIJKE BESLISSING. Aan de i uinbouwvedingsvereenigkig ,,Beemster, Purmerend en Omstreken" was medegedeeld' dat de verklanrtg van het lid- maatschap op een zegel van 50 cent gesteld moest worden en dat zoo veel led en daarop mochten teekenen als er plaats is, mils op denzelfden dag. Voor de led-en die op dezen dag niet ge- teekend hadden en voor nieuwe leden zou teikens een nieuw zegel noodig zijn. De voorzitter der vereeniging, de heer D. Kooiman te Purmerend wendd-e zich echter tot den minister van finamcien met de v-raag te willen berichten of het ledienregister zijner vereenigingj dat niet door de leden getee- kend wcrdt, en- de schriftelijke aanmeldingen als lid Zegelplichtig zijn en zoo ja krachtens Welke wetsbepaling. Ook vroeg hij of het voor de toepassing der zegelwet bezwaar oplevert dat met mon- delinge aanmelding als lid genoegen wordt genomen. De minister antwoordtie hierop als volgt: „Het ledenregister eener vereeniging dat niet door de leden geteekend wordt, is vrij van zegel. Wordt daarin wel geteekend, dan is het onderwerpen aan formaatzegel. De schriftelijke aanmeldingen als lid zijn even eer-s op grond van artikel 23; no. 12 der Zegelwet 1917, aan formaatzegel onderwor- pen tenzij zij worden, opgemaakt in brief- vorm. Is dit laatste het geval dan zijn zij niet .aan zegelrecht onderworpen Aan de zegelwet 1917 kan geen bezwaar ontleend worden tegen mondelinge aanmei- dtng van leden". HOGGE RAAD. Aan mr. J. A. A. Bosch is op zijn ver- zoek met ingang van 1 Mei a.s. eervol ont slag verleend als vice-president van den Hoogrn Raad der Nederlanden, onder dank- betuiging voor de langdurige en gewichtige diensten, door hem ire rechterlijke betreklnn- ken aan den lande bewezen. Benoemd met ingang van 1 Mei a.s. tot vice-president van den H-oogen Raad der Nederlanden mr. C. O. Segers, thans raadsheer in grmekl college. POGING OM EEN OUDEN MOLEN TE BEHOUDEN. Gnder leiding van den burgemecster van Slo'ten (Fr.) heeft zich een commissie ge vormd, die zal trachtcn den korenmolen, die met de waterpoort en het bolwirk een schil- derachtig geheel vormit cn welke in zeer ver- vallen toestand verkeert, aan te koopen en te restaureeren. DE DROOGLEGGING VAN DE ZUIDERZEE. De Scand. correspondent van het Idbld. meldi Terwijl onze landgenoot, ir. tie Blocq van Kuffeler te Kopenhagen en Stockholm vcor drachten hield over de drcoglegging van de Zuiderzee, werd te Oslo ditzelfate oredierwerp toegelicht in de Polyteclmische Vereeniging door den haven directeur Smith. Hij werd in- gcicid door ir. Gjerloff, die zeer vriendelij'kc dingen zei over Nedeiiamd en de Ncderian- ders, die hij „de kloeks'te, ond-ernemendste en het meest gezond denker.de vclk van Europa" ncemde. „Men boort weinig van de Neder landers", zei hij, „maar overal cp de we- reld doen zij zich geldere. Het is een rijk volk, maar de rijkdom heeft hen niet uft het even wicht geslagen". STEEKPENNINGEN. De bal roll steeds verder. In een uitvocrige beachouwing van mr. J. W. Tijsma in de „Leeuwarder Courant" over de gascorruptie lezcn we, dat het hem door tamelijk betrouwbare gegevens bekend is, dat wanneer de campagne tegen de gasdirec- teurcn beeindigd is, een soortgelijke campag ne zal beginnen tegen de bij het electrici- teisbedrijf in ons land betrokkenen en daarna tegen de gemeente-architecien. HET TREKUONDEN-PROBLEEM. In het ,,Algemeeu Poiltieblad" is opgeno- men de navolgende medcdeeling Ter kennis van de burgemeesters wordt gebracht, dat het hoofdfcestuur der Neder landsche Veieeniging tot beseherming van dieren te kerenen heeft gegeven, dat in ge- vallen, aarin afmaken van afgekeurde trek- honden gewenscht wordt of noodig wordt geoordeeld en de middelen om den dood op pijnlooze wijze te doen intreden ontbreken, texwij'l geen bercep kan worden gedaan op een afdeelingsbestuur der vereeniging, het boofdbestuur bereid is, de noodzakelijke kos- ten vcor zijn rekening te nemen. Tevens verklaart voornoernd boofdbestuur zich bcreid om desgewenscht kosteloos een dteskundige tor keuring van de trekhonden beschikbaar te stellen. Aanvragen te richten tot het bureau der vereeniging, Prases Mariestraat 40 te 's-Gra- venhage, telcfoon 12755. TOOROP OVERLEDEN. De schild-er Jan Toorop is Zaterdagmiddag te zea uur in het Roode-Kruis-Ziekenhuis, waar hij sedert eenige weken verpleegd werd, overleden. Zijn toetand was de laatste dagen, naar men weet, uitermate zorgwekkend geworden. Voortdurend was de patient buiten kennis. Zonder tot bewustziin gekomen te zijn is hij thans r'va. lift- leden, zacht en kaim en. zpnaer eemg uiterlijk fceeken van doodsslrijd heeflgegaan. Het Haagsche Corr.-Bureau verneemt nog, dat de schilder de laatste dagen niet meer tot bewustzijn gekomen was en zijn toestand gaandeweg verergerde. Hij overleed kalm en rustig, zonder eenigen uiterlijken doodstrijd. Zijn naaste familie- leden stondien om zijn bed geschaard. De begrafenis van het stoffelijk overs-chot van Jan Toorop is bepaald op Woensdag a.s. op de Roomsch-Katholieke Begraafplaats aan de Kerkhoflaan te 's-Graverthage. Te tien uur v.m. zal er in de R.-K. kerk aan de Elandstraat een pl-echtige requiemmis worden opgedragen, waarna de uitvaart plaats heeft. Jan Toorop werd 1858 in Poerworedje op Java geboren. Op negen-jarigen leeftijd trok hij met een Arabisch schip van Banka naar Batavia, waarna hij zijn ouders nooit weer zag, wat waarschijnlijk een inwendige vereenzaming gaf, die zijn gevoelsleven verfijnde. Op zij-n 14e jaar zeilde hij in 109 dagen om de Kaap naar Holland. Als Indoloog kwam hij in Holland in de kost bij -een leeraar, waar hij echter tot diep In den- nacbt niets anders deed dan teekenen De kunstverzamelaar Ahor in Den Haag gaf de stoot aan zijn artistielce levensloop, door hem in aamaking te brengen met Josef Israels en, zijn bring, zoodat hij in 1880 op de Amsterdamsche teekenacademie kwam met Jan Vetli en Derkinderen. Jan Veth getuigde later van Toorop, dat reeds dadelijk bleek welk een bij uitstek be- genadigde Toorop was, die desondanks reeds in zijn eerste werkjaren, met opoffering van elk vrij uur, zwoegde en ploeterde, om einde- lijk na jaren van moeizamen strijd, iets van die wezenlijke kracht van uiting te verwerven, welke men in de weelde oogst van zijn rijpe leeftijd, zoo weldadig ontplooide. Na een jaar de Amsterdamsche academic bezocht tc hebben, ging hij met Derkinderen naar de Brusselsche academic In de Borinage maakte hij ontzettende woelingen mee, 'gevechten van arbeiders met politie en soldaten. Hij beleefde het daar, hoe de vrouwen met ontblootte borsten voor de stakers het leger tegemoet trokken en werden neergeschoten. De indruk van deze tragedie legde Toorop in 1887 in twee .schilderijen vast Persoonlijk werd hij zoo opstandig ge- stemd, dat hij in het gebouw van de Kamer te Brussel schreeuwde: „A bas la calotte", waardoor hij uit tie Kamer werd verwijderd. lets later werkte hij in Londen, waar hij de vuil-e bedelaars van Londen Bridge na- liep en op zijn kamer haalde om de ellende vail krotten en asyls te schilderen, terwijl hij als pikant contrast de weelde van de Engel- sche buitenhuizen metie maakte. Als een wonderlijke wildeman werd de Oosterling met zijn iange haren, bij d-e En- gelsche arristocraten ontvangen Ook leerde hij een Iersch meisje kennen, mis Hall, waarmede hij in de Anglikaansche Kerk trouwde. Na zijn htlwelijk vestigde hij zich in Den Haag. De Brusselsche storm voelde men nog in vele zijner werken, waarin de geest van Domela Nieuwenhuis sprak. Een zenuwoverspanning tastte zijn oogen en zijn geheele wezen aan, waardoor hij ge- durende een jaar niet kon werken en weer naar BrusseL trok, waar hij op zijn eentje, de bijbel lezende, droomde van een vaag mystuisme. In 1889 ging hij. als haftstochtelijk lief- hebber van de zee in Katwijk wonen. Met de natuur pakte hem de gezonde vis- schersbevolking, dat in zijn eenvoudige oer- ■kracht normaler model leverde, dan de ge- degenereerden uit de wereldsteden Twee jaar later ging hij weer naar Den Haag, waar hij met Theophile de Book de Haagsche Kunstkring stichtte. In Den Haag deed hij zich spoedig kennen als de meest litteraire schilder, verzadigd van herinnering aan veelzijdige schoonheid en wijsheid en langzamerhand hervatte hij daar zijn pelgrimstocht naar het geloof. In 1909 verhuisde hij weer naar Katwijk, waar hij omgang kreeg met Querido en Heijermans. In 1902 kv/am het tusschen Toorop en Berlage, wiens muziekkamer hij versierde, tot sam-enwefking in groote stijl. Toorop trok de aandacht als schepper van een monumen- tale schiiderkunst. In dezen tijd van strijd en smart, waarin het onder de architecten gistte en waarin zij tot verzet werden opgezweept, had deze tijdgenoot van de Nieuwe Gids, de meester, wiens arbeid een luwende invloed op de architectuur uitoefende en hen door zijn ar beid tot rust bracht, zeer veel invloed. Uit zijn werk putten de best-en in de architectuur de kraeht voor het op'oouwen eener groote en schoone gemeenschapskunst. In 1902 bezocht hij ook /Gent, waar hij het Begijnenhof vond. De voile kerk bracht hem aan het snikken en aan het denken over zijn leven. Hier bleef hij in een hoek van tie kerk, tot de koster hem v-erdreef. De beslissing was gevallen. Hij had een vonk in zijn hart gevoeld en een inwendige stem gehoord. Met vrouw en dochter trok hij naar Parijs, waar hij de schilder Maurice Denis en de musicus Vincent de Indy bewonderde, als harmonisch strenge naturen en Roomsche raskunstenaars. Na den zomer te Domburg, waar hij zich voor goed thuis ge voelde, te hebben 4oor" gebracht, waar hij ook een kerk voor tie gas- ten hielp bouwen, trok hij naar Amsterda.'~i, waar hij tegen Pascben 1905 met zijn- dochi. r ire de Vondelkerk als Katholiek werd gedoopt. In het Kathoiicisme vond1 dezen grooten kunstenaar de verlangde synthese van sociale ku.ist en monumentaal werk. In 1922 werkte de groote kunstenaar ge- durende den zomer in Bergen, in het atelier van het door den architect P. Kramer voor zijn dochter Chatty aan den Beurweg ge- bouwde land'huis. Hier maakte hij, o.m. ook bet portret van wijlen mevrouw van Reenen- Volter. Zijn laatste levensjaren woonde Toorop in Den Haag, waar hij verschillende groote op- ■drachten uitvoerde. De indruk van het overlijdem- bericht in den Haag. MM cwivvp ontefluwinif. aldu® Mian- dagochtendblad, heeft de Residents kennis genomen- van het overlijden van een harer beroemdste burgers: Jan Toorop. Hoewel de berichten der laatste dagen het erg-ste deden vermoeden, kwam het einde Zaterdag toch nog vrij cnverwacht. Vooral ook in kunstenaarskringeni is de deelneming zeer groot, en algemeen had men met het langdurige ziekbed van den grooten schilder meegeieefd. Buitengewoon was de belangstelling, die doorloopend aan her woonhuis, aan de van Merlenstraat 124 werd getoond. Ondanks dat de familie den slag de laatste weken als onvermijdelijik zag aankomen, heeft het ver- scheiden van Toorop zulk een indruk op me vrouw Toorop gemaakt, dat zij heden zoo goed als geen bezoek kon ontvangen en al- leen de nabestaanden en enkele der intiemste ■kennissen van den overledene in de van Mer lenstraat konden worden toegelaten. Men verzocht van rouwbeklag verschoond te blijven en een bordje „niet thuis" trachtte het voortdurend bezoek tot een minimum te be- perken. Naar wij vernamen zal het stoffelijk overschot Maandagmorgen van het Roode Kruis Ziekenhuis naar het woonhuis aan de van Marlenstraat 124 worden overgebracht. Het zal aldaar in den salon temidden van tal van zijn Werken op een katafalk worden ge- plaatsit. Dinedagavond wordt het dan over gebracht naar de R. K. kerk in de Eland straat, waar Woensdagmorgen een Requiem- mis zal worden opgedragen na afloop waar- van de uitvaart op de R. K. begraafplaats aan de Kerkhoflaan plaats zal vinden. .Van de zijde van kennissen van den over ledene vernamen we nog, dat Toorop in de uren van helderhei'd tijd'ens zijn ziekte zeide, te willen blijven lev-en, vooral met het doel zijn nog onvoltooide werken af te- kunnen maken. Daaroilder bevindt zich -een fries „het off-er" en het port-ret van „Mussolini" dat nog ni-et geheel kant en klaar is. Tijd-ens zijn ziekte heeft Toorop ook van Mussolini nog -een brief g-ekregen met wen- ech-en voor zijn herst-el, terwijl zooals ge- meld, de Paus hem zijn z-egen schon-k. Door zijn groot karakter had Toorop zich tal van warm-e vriCnd-en gemaakt. En in Den Haag was hij bij de m-eesten bekend. Als hij in zijn d-riewielig rolwag-entje door de strat-en werd gereden de laatst-e jaren was hij aan zijn sto-ei g-ek-luisterd wees men hem b-ewonde- rend na, dat is Toorop, de beroemde schild-er. Bij zijn uitvaart Woensdag zal men kunnen b-emerken hoe groot de achti-ng en bewonde- ring was, die men in de R-esidentie hem toe- droeg. KORTE BERICHTEN. Te Zaandam is voor d-e N. V. Holl. Deurenfabrie-k C Bruynzeel en Zn. aanbe- steed bet bouwen van een schaverij m-et lijstwerk, en-z. Laagste inschrijver K. v. 't V-eer, Assend-elft voor 98.960 e Vrijdagavond is in de Vrolikstraa-t te Amsterdam een oude man, die een raam op-ende, van de tweede v-erdieping op straat gevallen. Hij werd dood opg-enomen. Oad-minister Koolen, lid van den Raad- van State, is van zij-n studiereis naai- Indie, die hij verled-en jaar 31 Oct. aa-nving, te Den Haag teruggekcerd. niemifs BERGER is bestaan ajd. Bergen der S. D. A. Ter viering van haar 10-jarig bestaan hield d-e afd. Bergen der S. D. A. P. Za-t-er- dagavond in „e Kustende Jager" een fe-est- vergadering, waar d-e heer' A. de Vries van Zaandam het woord v-oerde en waar d-e A. J. C. van Alkmaar en mevr. Mies Zwier- zina uit Den Haag hu-n medewer'king ver- leenden. De voorzitter de heer L. den Das, bracht in zijn cpeningswoord dank aan de afd. Bergen van den Bouwvakarbeidersb-ond en aan de afd. der S. D. A. P. te Egm-ond aan Zee, Koedijk en Schoorl vcor de ingezon- den bloemstukken, Hij deed vo-orts mededee- ling van e:n ingekomen telegrafischen g-eluk- wensch van een oudi-lid- dier afdeeling, mevr. Ruiter-Swaan, en zeide, dat bestuur de pio- nierster voor de s-ociaal-democratie Je Bergen, mej. Lucie Baart, die 0111 gezondheidstedenen niet aanwezig kon zijn, bloemen had gez-on- den-. Dit wos geschied om haar voor het 'door haar in Bergen verrichte werk te huldigen. Het bleek zeer rt-ceilijk om in Bergen radi- cale geestesopvatting-en ingang te doen vin den. Teen de opgerichte afdeeling haar cerate openbare vergadering in Bergen hield, zaten de enkele toeg-etreden le-d'en o-p de kerkemuur, cm toe te zien of er vo-or die vergadering be langstelling was. Thans is dit anders gewor- den en komen wij meer en meer op den voor- grond. Voor 5 jaar toonde de afd. zelfs den moed om aan de gemecnteraad-sverkiezingen mee te doen. De afdeeling was lclein en het ge- beurde schoorvoetend, want de arbeiders moesten hier zelf hun boontjes doppen. Toch wisten wij 154 stemmen te verkrijgen en dit terwijl dd afd. maar pl.m. 20 leden telde. Door de vestiging in Bergen van tal van menschen, die van elders afkoms'tig waren en de toename van de bevolking, werd onze invloed grooter en de laatste gemeenteraads- verkiezing bracht ons 376 stemmen. Vo-or ons is dit een goed- teeken. Het is alleen te leurstellend-, dat niet meerd-eren daadwerkelijk aan het partiileven meed-oen en dat de afdee ling nog zoo klein blijft. Spr. hoopte, dat de zich rocd-bewusten tot de afdeeling zullen toetredien om die daardoor te versterken. (Appaus). Mevr. Z w i e r z i n a deel ameerde hierna een mo-oi fragment uit Droomkoninkje van Herman Heijermans; Matten vlechten van Van Col-urn; Meiverbeel-ding van Adama van SshsJlejffia, en Od# aan Hien: man van Julia Frank. D.ze declajuatrice bsschikt ever een mooie stem; ook aan geestdrift ont- breekt 't haar niet, wat vooral in Meiver beel-ding en in D-e Daad van Schdtema, la- ter door haar met nog eenige a-ndere num- mers gegeven, tot uiting kwam, de intonatic laat bij haar echter nog wel wat te wenschcn over en zij zal dan cok goed doen, daarop wat meer'te letten en tevens de rustpunter, Wat meer in a-cht te nemen. De heer de Vries hield hierna een gees- -tig;e rede, d-ie echter ook oui de geestdrift, waarmede ze werd gegeven, insl-oeg. Spr. stelde in het algemeen in het iicht, hoe d-e stemming ten opzichte van de Soc.- Damccratie is veranderd. Wanneer men thans vierk-ant kleur bekent, dan w-ordt het als ie>s gewoonis geaccepteerd, dat men soc.-dem. is. Er zijn velen, die d-en strijd van de soc.-dem. even noodig oordeelen als't doel, dat wordt nages-treefd, en die des-ondanks nalaten, deel te nemen aan dien strijd. Van Christelijke en Kath. arbeiders kan spr. dit begrijpen, al weet hij, dat ook deze zullen komen om den strijd van de soc.-dem. mee t-evoeren. Mr. Bo. mans r-ekende reeds uit, dat 140.000 Room/ sche arbeiders rood hebben ges-temd. Die be- geeren d-us met vuur, dat er in d-ie rich-ting bestuurd Wordt. Voor hen is het echter n-iet eenvoudig om lid van de S. D. P. te wor den. Wanneer men zich voorstelt, wat het voor hen beteekent, dan zou men met meer respect over hen spreken, dat zij alleen maar rood stemmed. Er zijn echter ook arbei ders, die het milieu niet tegen zich hebben en toch cm d-en kant blijven loopen en te gen hen wil spr. aller-eerst zijn philippica richten. Ze zijn er ook ire Biergen-, want van de 360- r-ood-stemmers zijn er nog geen 60 lid van de afdeeling. De S. D. A. P. strijdit al 30 jaar in ons land. Voor 30 jaar waren cffe toestanden van de arbeiders in oils iand ellendig. Aan d'e hand van enquetes stelde spr. in het iicht, hoe vaak 40 uur aan een stu-k werd gewerkt en hoe kinderen van 6, 7 en 8 jaar, 10 tot 15 uur in de fabri-eken werden afgebeuld. Met eerbied gewaagd-e spr. van den pio- niersarbeid in ons land, voord-at die S.D.A.P. werd cpgerich-t, door Domela Nieuwenhuis en de zijnen verricht. Hun wo-ord-en klon-ken als een kree-t en zij hebben heel wat oogen geopend, zoodat wij aan hen buitengewoon veel vers-chuldigd zijn. Zij werkten onder de allermoeilijkste omsfandig'heden. Wij, als arbeidtersklasse, hebben die afgs- beuld-e kinderen uit die handen van het kapi- talisme gerukt en wij hebben gezegdOok zij zullen de beschaving deelachtig worden. Wij hebben gezegd: Moed-ers, ga voor je kin-dje staan, want daar komt het kapitalis- me aan en spr.'s meening is, dat ook thans n-og misdad'en aan dfe kinderen worden ver richt. Dank zij den strijd van de S. D. A. P. is de politieke democratic veroverd. Spr. herinnerde aan den arbeid van Troei- stra, voor het kiesrecht verricht en bracht daarbij de rood-? Zondagen en roode Dinsda- gen in herinnering. Hij laakte het in de Com- mun-isten, toen georganiseerd in de S.D.A.P., dat zij di-en arbeid voor de veroverin-g van't alg-emeen kiesrecht, hebben gekleincerd. Die arbeid voor bet petitionn-ement gedaan, was zoo grcotsch, dat een d-ergelijlce arbeid niet spoedig meer verricht zal worden. De de mocratic op politiek t-erreift is er. En als de arb-eidersklasse niet anders stem-t dan zij doet, dan bewijst ze daarmede, nog niet rijp te zijn en dan is het ook goedi, dat het gaat, zooals het gaat, omd-at voor alles die arbei- dersbeweging m-o-et weten, wat ze wii. Wij moeten het bes-ef, dat noo-dig is, bij brengen. In wez-en is juis-t daarom het b-olsjewisme verkeerd:, omda-t het cte democratie niet hand- haaft. Spr. wil vasthouden aan het socialis- me en aan de democratie. Wie d-en democrat!- sch-en weg verlaat, bevindt zich op d-en ver- keerd-en v/eg en daarom zal ook het facisfte geen stand houden, omdat het, evenmin als't b-olsjewisme, rekening li-oudt met de meerder- h-eid van de bevolking. Socialisme zonder dat de meerderheid van de bevolking het wil, is niet mogeiijk. Het kapitalisme mo-et zich dcor het militarisme han-dhaven. Wij als soc.-dem; aieenen, dat d-e leuze van het kapitalisme: Als-gij d-en vred-e wilt, bereidt u ten oorlog, een valsch-e leuze is. Wij zeggen: breekt dan d-e sabels en stuurt d-e soldaten naar huis. Spr. riep de aanwezigen toe, zich achter de banier van de S. D. A. P. te scharen, opdat men kan krijgen een gelukkige bevolking, die in vr-edfe leeft over de geheele wereld! (Ap- plaus). Nam-ens de afd-. Alkmaar voerde hierna de heer Bons-ema secretaris d-ier afdeeling, het woord, die de afdeeling Bergen complinlen- teerd-e en med-edec-lde, dat de lijn van zijn af- deeling was, om bij 12i/2-jang en 25-jarig be staan bloemen te zend-eri. Spr. hoopte, dat de beide afd-c-elingen, die in het verleden reeds vaak ha-dden sarfienge-werkt, ook in d-e toe- koms-t nog veel gemeenschappelij-k werk zul len kunnen verrichten. De A. J. C. zong hierna het lied: Uit der d-aghe en voerde ve'rschillend-e dansen uit, waarvan vooral: De gezelligheid en Drikufr man zeer in d-en smaak vielen. Ook de aard-ige dansen, door een viertal p> ren uitgevo-erd, deden het goed. De mandolinenumniers v-oldeden minder goed. Het numm-ertje: D-e paard-edief van Driehuizen, door een drietal l-ed-en als slat gegeven, slceg goed in. Bet is merkwaardig, hoe fijn in dit voor 400 jaar d-oo-r Hans Saks ges-chreven stukje, de menschen in hun gebreken geteekend wor den. Ve'rmelden wij nog, dat er in de pauze een verloting, waaraan vele aardige prijzen wa ren verbonden, werd gehouden. Dfe voorzitter sloot de vergaderin? met een woord van dank aan alien, die tot't welslagen hadden medegewcrkt en de mede- d-eeling, dat men een nieuw lad had kunnen in-schrijven. j SINT PANCRAS. Vrijdagavond trad voor den Bond van Staatspensionn-eering als spreker op ds. Baar uit Alkmaar, die als onderwerp had gekozen: „Als de noodkl-ok luidt". Spreker constateerde met droefh-eio, dat het nog noodzakelij-k was in een Christe lijke maiatschappij te m-oeten strijden voor premievrij Staatsp-ensioen. Hij nam aan, dat juist d-e s-ocial-e wetten van thans corzaak zouden zijn, dat wij er nog zoo ver van verwijderd zijn. Bij de invcering van de wet op de Oud-erdoimsrente werd vastgestdd, dat Pond 223000- nrofite, rden van het kostfr F'os-a© r*s Alom verkrijgbaar Ats gij last hebt van gedruktheid. schele hoofdpijn. het zuur. prikkelbaarhcid, cnz.. als gevolg van ver stopping. gebrulk dan Foster's Maagpillec. het ideale laxecrmid- del. SVSstagJipSeSeKra a f 0.65 per flacon De 20-jarige arbeider E., werkzaam bij de N.V. Philips Gloeilampenfabrieken, die eenige dagen geleden ernstig aan den buik werd gewond door een losschietende boor van een boormachine, is thans over leden. De Algemeene Nederlandsche Typo- grafenbond zal op Zaterdag 10 dezer, zoo noodig voort te zetten den volgenden dag, te Amsterdam een buitengewone vergade- ring houden, ter bespreking van de wijzi- gingen, die in het collectief arbeidscontract voor de typografische bedrijven en in dat van het boekhindersbedrijf zijn gebracht en om daarover een beslissing te nemen.

Alkmaarsche Courant | 1928 | | pagina 6