Qhmmatisihe pljnen SpR*©efen komen vroeg in het voorjaar, koop tijdig een pot Spg*tatol. Bij alle Drogistcn. Heehiszaken Zeefljeiipgen oplossing Oos pensicen; echter worden deze rijen da- gliiks gedund, zoodat binnen 25 jaar zeker 'Kn enlcele daarvan rneer in leven zal zijn. Genoemd 'werd de mislukking van de V. O. V waarvan bleven buitengeslcten ruim 90000 broodvechters, welke, niet in staat riinde de premie te Vbldoen, met zorg den widen dag zullen zien naderen, waarvan in den Bij'bel en Sprcuken gewagcdt word als: De grijsheid is een sieraad. Zich verheugende over een kentering over deidee aan de rechter zijds, illustreerde spre- ter verschillendte uitlatingen van vooraan- staande politici dier zijde, waaronder eetie van den tegcnwoordigen minister Siotemaker da Bruijne, in diens bock „Sociaie Studien". Era noodzakelijke sociale maatregel niet uit- voeren, omdat het te veel geld kost, is mam- monfflsme. Het corded over diens beleid is thans aan het publiek. Velen staan, aldus tpr., nog onder suggestie van een gezegde van dr/Abr. Kuijper: Staatspcnsioen is im- uioreel en werkt demoraliseerend. Veel immo- reeler werd't genoemd die ouden van dagen te laten liggen aan den kant van den weg der spaarzaam zcuden worden, Denemarken be- wijst wel het legended, waar sinds de in voking van fact Staatspensicen de inleggers aan de spaarbanken zijn vermeerderd en de fasten voor armenzorg zijn afgenomen. 1® het tweede gedeelte van zijn rede wees ipr. ep de plicht der gemeerfschap, welke de zorg vcor de ouden en zwakken op zich had te nemen naar het centrale gebod van het Christendom: Hebt God lief boven alles en nw naasten gelijk u zelven. Waar Christus sprak: De aarde is des Heeren, mitsgaders rare volheidi, beteekent dit, dat alles is ge- schapen voor alien. En als er nu zijn die te- kortkwomen, is dit de schuld van hen, die neer nemen, als hun toekomt. Wanneer ten slotte gezegd wordt: het kost te veel, welnu, zegt spreker, dan maar een drijvend oorlogs- monSter minder en het geld is er. Hij wekte ten slotte op om straks, als de noodlklok luidt, mee te trekken met hen, die pal staan voor de ouden van dagen," welke vol verwach- iing het oog op ons, jongeren, hebben ge- richt, om te redden wat er te redden valt. Met een woord van dank voor de boeiende en gevoelige rede, .sloot de heer van Kampen de vergadering, welke niet druk was be- zocht. De heer Jb. Gr. had VrijdagLmiddag de onvcorzichtigheid petroleum te gieten in een brandende kachel, ter verwarming van een warenhuis Plotseling sloeg de vlam naar buiten. waardoor hij ernstige brandwonden opliep in't gelaat en aan de armen, die ge- deeltelij'k waren cntblcot, zcodat hij zich on cer medisehe behandeling had te stellen. In het loltaal van den heer J. Oud werd Zaterdagavond een biijart-match gehoudrn lussdien de heeren Solien (prof.) en Jb. Ploe- jer. Gespeeld werd 509100 caramboles 'cadre). In een schitterend gespeelde partij de prof, in 8 bedrten, met als hoogste 190. De heer Ploegrr kwam tot 64 car. Wiu- »aar van een queu werd de heer C. Keizer. PURMEREND. Zal de jirma Oud blijven? B. en W. van Purmerend stellen voor, de progessie in het tarief der geimeentelijke mkomstenbelasting te verlagen voor de hoo- ge inkomens, zulks naar aanleiding van de mededeeling der wijnkoopersfirma Wd. G. Oud Pz. aan den burgemeester, dat doze fir ms voornemens was zich te Haarlem te gaan vestigen, in hocfdzaak omdat de belaeting- druk in de gemcente Purmerend zooveel waarder is dan bijna overal elders. Na een widerhoud beslot-cn de firmanten echter in Purmerend te blijven, indien de gemeente- aad zou besluiten, om het belastingtarief te ^rvangen door dat van voor 1921, waar- w de belastingdruk voor inkomens boven 5500 wat minder wordt. Daar B. en W. het van veel bclang achten ,dat het groofc bedrijf d.r nrma Oud te Purmerend gevestigd blijff, stellen zij voor het belastingtarief aldus te MJflgen. den tijdi tot aan den nieuwen oogst Het eenige middel, in het vervolg zulke on- aangenaamheden te vermijden is, volgerus Rykow, de met graan bezaaide oppervlakte te vergrooten. De boeren doen echter het tegen- overgestekle: zij verminderen opzettelijik de bezaaide oppervlakte. De moeilijkheden drei- gen dus het volgemd jaar oog grooter te wor den, tenzij de regeering «en middel vindt, de boeren tot uitbreiding <»an de bezaaide oppervlakte te dwingen. JOEGO-SLAVIe. DE POL IT IE KE SPANNING. De regeeringsporti}en maken gebrwk van de afwezigheid der oppossitie. De uitsluiting van Raditsj, den leider der Kroaten, uit de Skoepsjtina, heeft den poli- tieken toestancl ernstig verscherpt. De uitslui ting gcschiedde naar aanleiding van Raditsj' verelaring, dat niemand iets kan doen tegen de toestanden in de politie-gevangenis te Bel- grado, zelfs de Ironing niet, en hierin meende men een beleediging van den taring te kun- nen zien. Het hlelp niets, of Raditsj al ver- klaarde, dat hij er geen oogenb'lik aan had gedacht den koning te beleedigen-, dat hij, in- tegendeel den koning beschouwde als de hoop van het Zuid-Slavische volk, de uitsluiting bleef gehandhaafd. Daar de coalitie van dtmocraten en boe ren onder leiding van Raditsj en Pribits- jewitsj, welke 84 leden te'lt, besloot als protest tegen de uitsluiting drie dagen niet deel te nemen aan de parlementszittingen, hadden haar tegenstand'ers het heft in handen en hiervan maakte de regecringsmeerderheid ge- brui'k om de begrooting aan te nemen en on- middellijk over te gaan tot de algemeene dis- cussie. Dit optredefi verwekte groote veront- waardiging, ook bij de oppositioneele Servi- sche boerenpaftij, welke negen afgevaardig den onrvat, en zij wrlieien uit protest als een man de zaal. Bij de coalitie van boeren en democraten, welke reeds vroeger had gedreigd Belgrado te verlaten, indien de voorzitter ten aanzien van Raditsj' uitsluiting geen genoegdoening wilde geven, zette de aanneming der begroo ting flatuurlijk nog mieer irwaad bloed, daar de oppositie thans niet in staat is amende- mienten in te dienen. Algemeen verwacht men, dat de Kroatisdie oppositie thans inderdaad dfe hoofdstad zai verlaten, zoodat dan wederom de toestand van terugkeeren van de jaren 1918 tot 1922, tosn de Kroaten eveneens niet aan de parle- mentaire werkzaam'heden deelnamen. Men hoopte nog, dat de audientie van Raditsj bij den koning zou leiden tot de op- lossina; der kv/estie, maar deze hoop is niet vervuld. ITALIe. DE STRIJD TEGEN DE MAFFIA. Weer een bende van 275 man on- schadelijk gemaakt. De zuivering van Sicilie van de maffia door Mori, den prefect van Palermo, wordt met kracht voortgezet. Telkens komt een nleu- we sector aan de beurt. Deze week zijn het de gemeenten Cimina, Viliafrate, Mezzojuso, Godramo, Cefala Diana en Campofeliee, waar een groote misdadigersorganisatie heeft be- staan, die aansprakelijk wordt gesteld voor wel 51 moorden, 14 mislukte aanslagen 2"7 beroovingen en minder ernstige misdaden. De bende was 275 man sterk, die nu alien echter slot en giendel zitten, tot groote vreugde van de bevolking. RUSLAND. DE STRIJD OM HET GRAAN. De sovjet-regeering heeft, zooalis te ver- ftachten was, besloten voor geen repressies crug te deinzen om het zoo noodige graan verkrijgen. Onder den drang van Rykow rs., die tegen de verscherping van de crisis waren en een breuk met de boeren vreezen, warden al de fabrikanten, die de sovjet-re- maar erSens kon vinden, naar het piatteland gezonden in de hoop, dat de boe ren dan nicer neiging zouden vertoonen hun aaan aan de regeering af te staan. Dit heeft genolpen, maar slechts gedeeltelijk. Toen greep Stalin in en beval den boeren het graan l geweld te ontnemen. Als in de eerste 5,en van de communistische heerschappij uernemen de autoriteiten nu expedities naar et piatteland, houden huiszoeking bij alle eigestelde boeren en leggen beslag or al I S(aani dat het vastgestelde minimum i®'fen S'sbruik overtreft. De autoriteiten, e oelast zijn met de uitvoering van deze i"®et legerafdeeiingen naar piatteland, omdat alleen de bedreiging en de aanwezigheid vart mitrail- i«urs de boeren „tot rede" lean brengen. Iri e r^'e,eidnff stelt zich niet tevreden met nemen van het graan, zij gaf de wyrgeraars te arresteeren en hun e gedeeltelijk of geheel te confisqueeren. versclnllende gedeelten van de Sovjet- ttraoJl0"1!'1]-1111 deriehten over dergelijke an-.tc+ F es van d'e sovjet-overheid, de lusn ELVan boeren en het in beslag nemen dew e' ^'0'Sens Rykow is het op dn«wJ]Z€ d« arbeiders var. de in- Kcie centra te voorzien van brood voor NOORWEGEN. CO M MUNI ST EN UITGETREDEN. Zij verlaten de comm. partij. Een meeningsverschil inzake de Ar- beidersregeering. Drie leden van het hoofdbestuur van de communistische partij van Noorwegen, die zitting hebben in het Storting, hebben mede- gedeeld, dat zij uit de partij tredtai. Toen het kabinet-Hornsrud werd gevormd, keurden deze leden het goed, dat er een regee ring door dte Nooreche arbeiderspartij werd gevormd, doch later werd door de leiding van de comm- listische partij een verklaring afgegeven, waarin de vorming van een kabi net-Hornsrud een capituleeren voor de bour geoisie werd genoemd. POLEN. EEN HUTS VOL SMOKKELWAAR. De ontdekte smokkelaar steekt het in brand. Drie kinderen van hem komen om. I n het Poolsche stadje Wielung kwam de politic een man op het spoor, die zich met den smokkelhandel in aether en dergelijke dro- gisterij-arti'kelen op groote schaal bezighield. Toen hij zich ontdekt zag, stak hij zijn huis in brand, dat binnen weinige minuiten in vlamen opging, waarbij die geheele smokkel- voorraadi met groot lawaai ontplofte. Drie kinderen van den brandstichter konden niet mieer worden gered en kwammen in de vlam- men om. Tien andere personen liepen ernstige brandwonden op. KORTE BERICHTEN. Ten Zuiden van Libau hoord-e men tijdens mist uit zee herhaaldclijk hulpgercep. Er gingeu sleepbooten op onderzoek uit en men vond toen 6 motorvisschersbocten, die tusschen het ijs zaten vastgeklemd. Er wor den nog 4 booten vermist. Men vreest, dat er 10 visschers zijn omgekomen. - In heel Trans-Kaukazie zijn het spoor- wegverkeer en de telefoonverbindingen door sneeuwstormen verbroken. In Batoem is een huis ingestort tengevolge van den zwaren sneeuwlast, dien het mcest dragen. Daarbij werden 5 personen gedood en vler zwaar gewond. Door het ontsnappen van gas uit een gedemonteerde gasleiding in de mijn Mont Cents bij Dortmund, ontstond een ernstige gasontploffing. Drie arbeiders kregen zware brandwonden; twee van hen zijn reeds over- leden. Hoadi Uw huis van mug gen sehcon En pezemdheid is Uw lean. Hit Rusland. (Nadruk verboden). Het Oekrajinische vraagstuk. Onder de vele vraagstukken, die de wereld- oorlog naar voren heeft geschoven en de op lossing waarvan later tot internationale ver- wikkelingen kan leiden, neemt het Oekrajini sche vraagstuk een zeer belangrijke plants in. In West-Europa, ook in Nederland, weet men weinig van dat vraagstuk af en geeft men zich geen rekenschap van de gevaren, die het in zich bergt. Wij willen daarom een kort overzicht van het vraagstuk geven. De Oekrajiniers of Klein-Russen zijn een van de drie stammen, waaruit het Russisdie volk bestaat (Groot-Russen, Klein-Russen of Oekrajiniers en Wit-Russen)Hun taal ver- toont bepaalde afwijkingen van het officieele Russisch, ofschoon de verschillen minder groot zijn dan tusschen het Limburgsch en het Hollandseh, het Duitsch in Zwitserland en dat in Pruisen, het Engelsch in Engeland en in Amerika enz. De Oekrajine (het is een nieuw woord, dat in vxoegere eeuwen onbe- kend was) was de bakermat van de Russisdie beschaving; haar hoofdstad, Kiejew, was de eerste Russisdie rijikshoofdstad, de zetel van de Russisdie grootvorsten (een gpootvorst speelde in; Rusland; een rol anaioog aan die van den keizer in Middeleeuwsch Duitsch- land). Later verplaatste zidh het centrum naar het Noorden, en Zuid-Rusland werd ver- woest door de Tataarsche horden en vrijwel geheel ontvolkt.,Het land werd veroverd door de Lithauers, die het op hun beurt moeeten af- staan aan de Polen. Eenige eeuwen waren bride stammen, de Groot-Russen en de Klein- Russen, van elkaar gescheiden; de Groot- Russen vormden een staat, die langzamer- hand alle Russische stammen vereenigde, terwijl de Kleine Russen en Wit-Russen onder het Poolsche juk zuchtten. Toen Rusland zoo machtig werd, dat het Klein-Rusland weer kon heroveren, waren de verschillen in beschaving, levensopvatting, levenswijze en taal tusschen deze twee ge deelten van het Russische volk tameiijk groot. LangzameiTand werd dat verschil echter steeds kleiner. Had het czaristische regime gezorgd voor voldoende scholen, dan was de kloof, die de eeuwen van scheiding deed ont- staan, overbrugd geweest. De czaristische regeering zorgde editer niet voor scholen en het aaneengroeien van de twee stammen ging langzaam. Hoe het ode zij, het Oekrajinische nationalisme was voor den oorlog bekend alleen onder een zeer kleine groep intellec- tueelen; de boeren beschouwden zich zelf als Russen en zouden ten zeerste verbaasd zijn als iemand hun had gezegd, dat zij geen Russen waren. De Oekrajinische bladen wer den niet gelezen en konden bestaan alleen dank zij den stain van welgestelde voorstan- ders van de Oekrajinische taal. Te Kiejew, 't hart van de Oekrajine, verschenen eenige groote Russische dagbladen en slechts een klein Oekrajinisdh blaadje, dat geen lezers had. Te Charkow, de tegenwoordige- hoofd stad van de Oekrajinische sovjet-republiek, verschenen vroeger eenige Russische dagbla den en geen en'kel Oekrajinisdh blad enz. Tijdens de revolutie hebben de Oekrajini- sdre nationalisten gepoogd een onafhanke- lijkefl Oekrajinischen staat te stichten, maar zoodra de Duitschers waren gedwongen de Oiekrajine te ontruimen, moesten ook de Oekrajinische nationalisten het land verla ten: de Klein-Russische boeren begrepen hun streven niet. De bolsjewi'ki hebben het land veroverd, waarbij zij "niet zoo zeer tegen de operette-achtige Oekrajinische legers van Peltjoera c.s. moestn vechten als tegen de Russische wife legers, die voor een ondeei- baar Rusland vochten. In bet begin waren de bolsjewifci tegen het Oekrajinische nationalisme en de Tsje-Ka sdhoot iedereen neer, die verdacht werd van 'liefde voor de Oekrajinische beschaving. La ter veranderde Lenin van meening. Hij be- greep, dat hij', door het piaatselijke patriottis me aan te w'akkeren, overal bondgenooten kon winnen, die hem zouden steunen bij het onder- drukken van de opstandige beweging in eigenlijk Rusland. Hij wijzigde toen zijin poll tide en werd voorstander van een ver doorge- voerd) federalisme. De nationale minderheden werden gesteund, hun talen werden de be stuurstalen. Het Russisdh werd op fcunstma tige wijze overal verdrongen en vervangen door de piaatselijke talen en dialecten; er ont- stonden ontelbare „republieken" en de kosten van al deze regeeringen werden :gestapeld op de schouders van de Russische boeren. Ook het Oekrajinische nationalisme wordt sinds- dien onderstcund. De bevolking wordt ge dwongen het Oekrajinisdh een kunstmatige taal, die de bevolking in Zuid-Rusland niet kent) te leeren, de ambtenaren en ingenieurs zijn verpiicht deze taal te gebruiken, de hoog leeraren moeten in deze taal dooeeren. Het Komt vaak voor, dat een regeeringsbureau een man in dienst houdt, wiens eenige verdienste is, dat hij het Oekrajinisdh kent en alle stuk- ken in die taal vertaalt. De bevolking wordt gedwongen Oekrajinische bladen te lezen (juister gezegd: er zich op te abonneeren) Op deze wijze wordt een kunstmatige kloof geschapen tusschen de twee groepen van het Russische volk. Lukt het den bolsjewiki zich lang te handhaven, dan zal de nationale Rus sische regeering, die na faun ineenstorting het land ?i! besturen, veel moeilijkheden heb ben te overwinnen. Een gedeelte van de Oekrajinische natio nalisten heeft zich tot het communisms be- keerd en oekrajiniseert nu gewapenderhand het land. Er zijn echter Oekrajinische natio nalisten, die het communisme zoo verfoeiden, dat dit voor hen onmogdijk was. Zij vlucht- ten naar bet ouitenland en voeren in de ver- schillende hoofdsteden propaganda voor hun ideaal: de stichting van een Oekrajinischen staat. Hun „reg€ering" (want zij hebben een regeering gevormd) onderhoudt betfekkinger. met Polen, Engeland en andere landen, die belang hebben bij het bestaan va oneeigheid belang hebben bij't bestaan van oneenigheid zaken" van deze „regeering" ontvangt van verschillende buitenlandsche regeeringen sub sidies en belooft een opstand in Kldn-Rus- land voor te bfireiden. De agenten van deze „regeering" voeren geheimzinuige onderhan- ddingen met Poolsche, Engelsche, Duitsche en Fransche politici; er vinden conferences plaats, waar de Oekrajinische dipiomatert, den buitenlanders alle mogelijke concessies be!ooven, als zij maar in staat gesteld wor den, de Oekrajine in hun macfat te krijgen. Van de oprichCnr van een werkelijk onafhan- kelijiken staat kan daarbij1 natuurlijk geen spra ke zijn. De buitenlandsche „vrienden" weten, dat die diplomaten niemand vertegenwoordi- ;en, maar tijdens een contra-revolutie zou et wdlicht mogelijik zijn het vruchtbare Zuid-Rusland te bezetten en tot een vazal- staat te maken, zich beroepende op de onder- handelingen met de „Oekrajinische regee ring." De belangen van de verschillende Euro- peesclhe staten komen echter daarbij in bot- sing met elkaar. Duitscfaland hoopt in Zuid- Rusland een compensatie te vinden voor de verloxen kolonies. Zou het Duitschiand luk- ken Zuid-Rusland tot een Duitschen vaza:- staat te maken, dan wordt het Duitsche rijk machtiger dan ooit. Polen hoopt Klein- Rusland tot een zijiner provindes te maken ert zoo een Zwarte-Zee-mogendheid te wor den. Engeland droomt er van Odessa en de Krim-havens te bezetten en ze tot bases voor zijn vloot te maken. Frankrijk koestert weer andere plannen. Dit kan tot veel verwikke- lingen leiden, indien de ineenstorting van bet bolsjewistische regime werkelijk gepaard zou gaan met een faevige worsteling in Rusland (hetgeen overigens niet wsarscnijnlijk is). Er zijn reeds twee candidaten voor den Oekrajinischen troon. De eerste candidaat is de vroegere hetman, de man, dien de Duit schers na de bolsjewistische revolutie aan het hoofd van de door hen be zette Oekrajine had den geplaatst. Deze hetman voert nu onder- handelingen met verschillende hoven en wordt door sommigen als de toekomstige ko ning van Klein-Rusland beschouwd. Hij heeft echter een concurrent, n.l. een der ex-aarts- hertogen van Oosteri](k,>die een tijd la-ng als candidaat voor den troon te Kiejew v/erd be schouwd. Om zich bij zijn toekomstige Klein- Russische onderdanen bemind te maken, heeft hij den naam van Wasili v/ysjiwannyj aange nomen (onder dezen naam is hij ook in detl „Almanack de Gotha" vermeld). Deze Wasi li Wysjiwannyj geeft een eigen blad in het Oekrajinisdh uit en heeft een eigen „regee- ring." Een tijdlang heeft hij er zelfs over ge dacht, aanspraak te kunnen maken op de kei- zerskroon van Rusland, maar nu heeft hij hiervan afgezien en steit zich tevreden met de kroon van Klein-Rusiand. Daar zijn pro paganda in Rusland en het buitenland veel geld kost, is het duidslijk, dat hij door de een of andere regeering gesteund wordt. Het Oekrajinische vraagstuk wordt met den dag ingewikkelder, de intriges worden steeds gecompliceerder. Niemand kan met zekerheid zeggen, tot welke venvikkeiingen dit zal kunnen leiden. Dr. BORIS RAPTSCHINSKY. liuclilvaar?. Opgave van de Ditectie der kleine mark ten te ALKMAAR, betreffende de hoogste en laagste prijzen van sommige artikelen. Markten van Maandag 27 Febr. tot en met Zaterdag 3 Maart 1928. Kippen 0.75 f 2.70; Kuikens 1—/ 2.25; Eenden 1— 1.75; Konijnen 0.404; Eenden-eieren per 100 stuks f 5.60; Kippen-eieren (groot- handel) per 100 stuks 5.10—/ 5.60; Kip- pen-eieren (kleinhandel) per 100 stuks 4 5.75; Fabrieksboter le s. per f 1.05— 1.15; Fabrieksboter 2e s. per U K.G. 0.90—1; Boerenboter le s. per U K.G. f 1.07id—/ 1.17Zj Boerenboter 2e s. per y2 K.G. 0.90—I; Slachtduiven 10—30 cent; Jonge kippen 1.25—/ 3. BOVENKARSPEL, 3 Maart 1928. Vei ling Vereeniging „De Tuinbouw". Heden be- steedde men voor: Roode Kool 20.70; Witte Kool 3.40—/ 4.70; Gele Kool 13 25.50; Blauwe aardappelen 1.50. BROEK OP LANGENDiJK, 3 Maart 1928. Langedijker Groentenveiling. Roode Kool le s. 15.80— f 21.90; Roode Kool 2e s. f 13.10—20.30; Gele Kool le s. 10.20—/ 17.10; Gele Kool 2e s. 7.10— 13.40; Deensche Witte Kool 3.60 4.70; Uien f 14.50—/ 14.80; Drielingen 12.10—f 12.20, alles per 100 K.G. Aanvoer: 67000 K.G. Roode Kool; 162000 109000 K.G. Deensche Witte Kool en 4800 K.G. Uien. WARMENHUIZEN, 3 Maart 1928. Roode Kool le s. 16.1022; Roode Kcol 2e s. 15.70—./ 20.60; Roode Kool (uitschot) 11.50f 12; Gele Kool le s. 8.70—/ 17.50; Gele Kool (uitschot) f 5.30; Witte Kool le s. 3.80—/ 5; Witte Kool 2e s. 3.20—/ 3.90; Drielingen 11.30; Uien f 13.90—/ 14.20; Grove Uien 12.20—/ 12.60; Peen 9.60— 10.70; Peen (kleine) 6.30—/ 8.30. Aanvoer: 111900 K.G. Roode Kool; 15100 K.G. Gele Kool; 45700 K.G. Witte Kool; 1800 K.G. Uien; 3800 K.G. Peen. ZWAAG, 3 Maart 1928. De omzet van de veilingvereenigiug „Bangert en Omstreken" heeft over het jaar 1927 bedragen 598.396.61 JK PASSAGIERSVLUCHTEN. De K- L. Af. orgariiseert ze ir. alle deelen des lands. Evenals vorige.jaren zal de K. L. M. bui ten' de gebruikelijke rondvluchten boven Am sterdam en Rotterdam, gedurende den komen- den zomer op verschillende plaatsen passa- giersrondvluchten organiseeren. Het thans opgestelde programma omvat reeds vluchten te Vlissinigen Goes, Gilze-Rijen, Venlo, Arn- hem, Soesterberg, Ermelo, Assen en Helder Deze dagen is teversgeefs gczocht naar een gesdhikt terrein bij Ede of Wageningen; ook bij Nijmegen hebben de pogingen, om een terrein, dat voldoet aan d'e eischen voor het opstijgen en landen van verkeersvliegtui'gen, te vinden, gefaald. Dezer dagen wordt een onderzoek ingesteld naar terreinen bij Em- men, Hoogeveen en Leeuwarden, terwijl on- derhandeld wordt over vluchten naar Schier- monnikoog. Voor Twente bestaan ook nog plannen, doch het is waditen op de oude kwestie van de luchthaven Twente. Gronin- gen is voorloopig van dfe baan. Naar andere terreinen wordt in alle provincien gezocht. Dat er voldoende belangstdling voor deze vliegtochten bestaat blijkt uit de cijfers: in 1927 alleen reeds namen er 16.000 personen aan deel, terwijl het totaal aantal pleizierrei- zigers seclert 1927 ruim 32.000 personen be- draagt, c.- ERNSTIG VLIEGONGEVAL. Boven het eiland Grain (Engeland) is een vliegtuig neergestort. De inzittendten, de piloot, sergeant Maltntan en twee passagiers werden gedood1. jCmngit DE SCHENKING BOENDERMAKER AAN HET STEDELIJK MUSEUM TE AMSTERDAM. In verband met het door Arti et Amidtiae aan den gemeenhraad van Amsterdam ge zonden adres, besloot de Ku nstcnaarsvepee- niging „St. Lucas" om niet accoord te gaan met hetgeen Arti onder b. in haar adres standpunt stride, dat ook van kunstenaars- standpunt stride, dat, ook van kunstenaars- zijde de heer Boendermaker, voor hetgeen hij voor de kunst doet, groote waardeering ver- dient en de door hem gedane schenking, ook om de kunstwaarde, dankbaar geaccepteerd behoorde te worden. In het algemeen besloot „St. Lucas" een adres aan den gemeenteraad van Arqsteffdam te zendten, waarin zij met het oOg op even- tueele' schenkingen, in bruikletngevingen en aankoopen van verzamelingen van kunstwer- ken of van aparte kunstwerken, aan of door de stad, verzoekt aan de commissie van ad- vies voor kunstzaken toe te voegen eenige le den uit haar stemhebbende vergadering. KANTONGERECHT TE ALKMAAR. Mondelinge uitspraak van 2 Maart. J. T. en C. J. te" Schermerhorn, straat- schenderij, de le 5 boete of 1 week tucht- school, de 2e 10 boete of 5 dagen hecht. C. J. K. te Alkmaar, overtreding Arbeids- wet, 2 X 15 boete of 2 X 10 dagen hecht. R. M. en H. B. te Alkmaar, loopen over verboden goond, ieder 10 boete of 5 dagen hecht. J. de G. te Castricum, D. G. te Egmond aan Zee, overtreding Jachtwet, de le 3 boete of 3 dagen hecht., de 2e 25 boete of 15 dagen hecht. A. L. te Alkmaar, A. S. te Heerlen, A. L. te Leeuwarden, overtreding Politieverordening, de le en 2e ieder 2 boete of 2 dagen hecht., de 3e 3 boete of 3 dagen hecht. J. J. de W. te Uitgeest, P. V. en J. K. te Limmen, C. S. te Castricum, W. EI. te I leans- kerk, J. B. te Heiloo, C. de G., P. B. S. J. D., K. V. en S. I<. te Alkmaar, J. K. ti Purmerend, J. B. en B. C. de W. te Sint Pancras, J. T. te Ottdcarspel, C. K. te Zuid en Noordschermer, J. T. te Krommenie, over treding Motor- en Rijwielwet, d'e le 5 boete of 5 dagen hecht., de 2e, 3e, 5e, 6e, 8e, 9e, lOe, lie, 12e, 13e, 14e, 16e en 17e ieder 4 beete of 4 dagen hecht., de 4e 3 boete of 3 dagen faceht.. do 7e en 15e ieder 2 of 7 dagen hech" STOOMV AARTLIJNEN. STOOMVAAR1 -MiJ. NEDuRLAND. Kamoangan 3 Mrt. v. Amst. n. Hammirg. Saparoea (thuisr.) 3 Mrt. v. Port Sard. Pnnseg Juliana (thuisr.) 2 Mrt. v. Genua. Rondo 3 Mrt. v. Batavia, i. v. Londen, te Amsterdam. KON. NED. STGOMBOOT-MIJ. Berenice 3 Mrt. v. Kott. n. Lissabon. Nero 3 Mrt. v. Hamburg te Amsterdam Stella 3 Mrt. v. Rott n. Algiers. Vesta 3 Mrt. v. Amst. n. Hamburg. Achilles 2 Mrt. v. Rott. te Vigo. Almelo 2 Mrt. v. Antoiagaria te Valparaiso. Aurora 2 Mrt. v. Palermo te Tarragona. Euterpe 2 Mrt. v. Syra n. Piraeus. Merope 2 Mrt. v. Cadix te Genua. Notos 2 Mrt. v. La Coruna n. Malaga. Pollux 2 Mrt. v. Lissabon n. Amst. Strabo 2 Mrt. v. Bordeaux n. La Pallice. KON. HOLL. LLOYD. Gaasterland (thuisr.) 3 Mrt. v. Las Palenas, HOLLAND—AMERIKA LIJN. Beemsterdijk 3 Mrt. v. Baltimore te Rott. Dinteldijk, v. Rott. n. Vancouver, 3 Mrt. te Colon. Nictherfoy, v. Vancouver, 1. v. Londen, n. Rotterdam, 3 Mrt. te Hamburg. Rotterdam (toeristenvaart) 3 Mrt. te Haiffa. Rijndam, v. Rott. n. New-York, 2 Mrt. y. Halifax. Spaarndam, v. Rott. n. N. Orleans, 3 Mrt. te Boulogne. Westerdijk 3 Mrt. v. Rott. n. New-York. HOLLANDAFRIKA LIJN. a Meliskerk 2 Mrt. v. Rott. te Bremen. Nijkerk (uitr,) 1 Mrt. v. Suez n. Port Suda* Rijperkerk (uitr.) 3 Mrt. te Kaapstad. HOLLAND—WEST-AFRIKA LIJN. j Albireo (uitr.) 2 Mrt. v. Bordeaux. Ceres (thuisr.) 2 Mrt. te Grand Gassam. Eemstroom 3 Mrt. v. Amst. n. Hamburg. Helder 3 Mrt. v. Amst. n. West-Afrika. Nias 3 Mrt. v. Amst. n. Oost-Afrika via A. werpen. 1 Rijnland (uitr.) 3 Mrt. te Duala. Texel (thuisr.) 2 Mrt. te Accra. Viieland (thuisr.) 2 Mrt. v. Freetown. IJstroom 3 Mrt. v. Amst. n. Hamburg HOLLAND—BRITSCH-INDIe LI. Bilderdijk (uitr.) 2 Mrt. v. Port Soedan Bovenkcrk 3 Mrt. v. Rott. te Hamburg. Hoogkerk (thuisr.) 3 Mrt. te Suez. Koudekerk 3 Mrt. v. Rott. n. Bombay. Sommelsdijk 3 Mrt. v. Bombay te Karachi. Streefkerk (uitr.) 2 Mrt. v. Rangoon. HOLLAND^OOST-AZIe LIJN. Oostkerk (thuisr.) 2 Mrt. te Singapore. ROTTERDAMSCHE LLOYD. Blitar (thuisr.) 2 Mrt. v. Ceuta. Gorontalo (uitr.) 3 Mrt. v. Suez. Jacatra (thuis.) 2 Mrt. v. Padang. Modiokerto (uitr.) 3 Mrt. te Belawan. ROTTERDAM—ZUID-AMERIKA LIJN Alwaki (thuisr.) 2 Mrt. v. Las Palmas. JAVA-NEW-YORK LIJN. Euryplus, v. New-York .n. Java, 29 Febr. Algiers. JAVA-CHINA-JAPAN LIJN. Tjikembang 1 Mrt. v. Shanghai te Batavia. STOOMVAART-MIJ. OCEAAN. Laertes 2 Mrt. v. Londen te Glasgow. Philoctetes, v. Japan n. Rott., 2 Mrt. te Via- diwostock. Jason, v. Liverpool n. Batava, 1 Mrt. te Popt Said. Perseus, v. Japan n. Rott., 2 Mrt. te Suez. PolydOrtts. v. Batavia n. Amst., 1 Mrt. r. Port Said - E worden verzacht door inwrijven derpiplijke pIckkG met Bij apothekers en drogisfen.

Alkmaarsche Courant | 1928 | | pagina 7