PBnsloen?erzekeringen DE LANGE DE M0RAA2, LAHGESTRftAT 49, -!- ALKMAAR. CREDIETEN, DEPOSITO's, EFFECTED. HEEREN-BAAI PAARSMRK Hoofdkantoor Schiedam. !Probeed Sfadsgiieuws Siossopen Provinci^a3 nieisws Blsirieiilaiigl van 50d.perYzpond maarjeens van 50cKper1/2 pond :i j(^&en(mide/cuniddeidr/ voor iedereen, met resti- tiatie van premien bij vroeger overlijden. Prospectus en inlichtingen i.gratis. Leipzig naar Louden bea-roeg in totaai sleehts 5 Vt uur. Het voorbeeld van den -heer Van Lear Black h-eeft navolging geVondeti. Op Zater- dag en Zondag werd in een opdracht van een anderen miiliionair met het vliegtuig H. N. A. E. Z., vlieger Smirnoff, een vfucirt Parijs Londen en terug ondernomen. INDISCHE LUCHTVAART MIJ. Als leider wordt Nieuwenhuis genoemd. Naar „Het Vad." verneemt is het vrij zeker, d-at de heer Nieuwenhuis, K. L. M. chef op SchiphoL benoemd zal worden tot leider van d-e Indiseh-e Luchtvaart Maats-chappij. De heer Nieuwenhuis is enkele jaren als militair vlieger in Indie werkzaam geweest. Hij/ kent het land en het vak goed. ACHT DAGEN OP IJSSCHOTSEN. Het avontuur van drie vliegers. Sedert 17 Fehruari was van de luch-t-ver- kenningsd-ienst o'p Labrador een vliegtuig vermist, -dat de ijs-toestanden langs de kust moest waarnemen. De bemanning bestond' nit vlieg-officier A Lewis, vlieg-sergeant Terry en .een eskimo-gids Bobby. De dagen verliepen zonder bericht. zoodat de kame- -rad-en hen als verloren beschouwden. Wie b-e- schrljft bun verbazing en.vreugde, toen ze in den nacht van Donderdag 1 Maart gewekt warden door klop-pen op de deur en de ver- m-isien gezond en wel voor hen stonden? Ziehier het ecnvoudige verhaal van hun avontuur. Op 60 mij-1 afstand van de kust van Labrador moesten ze een noodla-nding op een groot ijsveld maken. De vliegmachine was onbruikbaar geworden: een gebroken schroef en beschadig-de ski's, zoodat ze moes ten trachten, te voet de kust te bereiken, De eerste dag bracht hen aan den rand van de open zee. Het weer klaarde wat op, waar- door ze richting konden nemen, waarbij ze bemerkten, dat ze Oostelijk in p teats van Westelijk waren gegaan. Ze keerd-en op hun schreden terug en bereikten na zeven dagen de Labrador kust bij Kamaktorvik. Daar ont- moetten ze een Eskimo jager, die hen in vier dagen in Noordelijke richting voerde naar hun kamp bij Port Burwell. Tij-denis hun tocht over de ijsschotsen ge- bruikten ze -eerst een luchtvlot, om van ijsveld tot ijsveld te -komen, maar ongelukkig ver- loor de Eskimo gids dit vervoermiddel. De roeispanen echter w-erd-en ger-ed en toen moesten kleine ijsschotsen dienst doen als vlot. Een deel der nood-voeding raakten ze ook kwijt, zoodat ze de laatste dagen zich moesten voed-en met rauw walrussenvleesch, geschoten door Bobby met een kl-ei-n geweer. Alle drie kwamen ze gezond aan en hun ontsnapping aan den dood veroorzaakt-e groote vreug'de in het hoofd-kwartier van den vli-egdienst te Ottowa. PERSDELICT. (Het Noord Hollandsch Dagblad schrijft: Toen wij de uitspraak der Alkmaarsche Rechtbank naar aanleiding van de kla-cht van G Smits, te Heiloo, tegen onzen Hoofdreda-eteur vermeldden (de uitspraak luid-de: 50 boete of 6 dagen hecht-enis) hebben wij er aan toegevoegd, dat wij Oip dit vonnis en deszelfs motiveering nog na- der zo-uden terugkomen. Wij doen dit voorloopig bij dezen, door mede te deelen, dat onze hoofdredacteur, in over leg met zijn juridischen raadsman, Mr. H. A. J. M. Kusters, hooger beroep heeft aangeteekend tegen de uitspraak der Alkmaarsche Rechtbank. De Officier van Justitie te Alkmaar heeft in het vonnis berust. GEBRUIK GEMEENTELOKALEN. - Ten aanzien van het in gebruik geven van gemeentelokalen zeggen B. en W. in bijlage 23 het volgende: Naar aanleiding van den wensch, daartoe door Uwe vergadering op 17 November j.l te Venn en gegeven, leggen wij voor U ter in- zage een staat, aangevende de in gebruik af- gestane gemeentelokalen en de daarvoor be- taalde vergoeding, met een daarbij behoo- rend rapport van den Directeur der gemeen- tewerkea De besehikbaarstelling van gymnastieklo- kalen is in den staat niet cpgenomen, omdat fen aanzien hiervan steeds wordt gehandeld overeenkomstig bet bepaalde in de Gemeente- bladen Nrs. S3 en 1022. Vereenigingen beta- len derhalve 0.50 en particulieren 1.30 per uur voor het gebruik In het belang vat? die bevordering der lichamelijke oefening dient o.i. de gevolgde gedragslijn bestendigd te blijven en zulks te meer, waar hier in het aigemeen geen sprake kan zijn van concur- rentie met de particuliere zaalverhuurders in deze gemeente. Uit den overgelegden staat moge U blij- ken, dat een 23-tal particulieren en vereeni gingen gebruig maken van gemeentelokalen In nagenoeg alle gevallen, waarbij de in ge- bruikgeving geschiedde voor onderwijs- of cntwikkelinsdoeleifiden, daaronder begrepen heoefenirg van de muziek, hebben wij ge- imeend, dat met een verlaagd tarief kon wor den volstaan, of wel vrijstelling vara betaling voor het gebruik kon worden verleend, een en ander overeenkomstig het bepaalde in Ge- meenteblad Nr. 1044 art. 5. Ook is aan enkele vereenigingen op grond 'dezer bepaling verlaging van tarief toege- etaan, ofschoon deze zich niet bewegen op het gebie'd van bet onderwijs of de volksotif wikkeling, uit overweging dat deze vereeni gingen zelf Zorgen voor vuur, licht en schoonhouden. Wij zullen echter voortaan nauwgezet overwegen, wanneer een aan- vrage voor het gebruik van een gemeentelo- kaal inkomt, of de aanvrager elders een lokaal kan krijgen en eventueel overwegen, of er termen zijn, aan de beide vereenigin gen, wier werkkring geen onderwijs of ont wikkeling ten doe! heeft, het gebruik van ge meentelokalen tegen een behoorlijken termijn op te zeggen. Ten slotte zijn wij voornemens om in de toekomst bij ingebruikgeving van gemeente lokalen het tarief, zooals dat vastgelegd is in gemeenteblad Nr. 1044, strenger te'hand- haven dan zulks tot dusver geschiedde. Naar wij meenen kan thams de behande- ling van ons in bijlage Nr. 118 van 1927 cpgenomen voorstel worden voortgezet. DEMONSTRATIE GREPPEL- WERKTUIG. Blijkens een advertentie in dit bladi zal Donderdag van 10 tot 1 uur te Ursetn on het weiland) van den heer J Stam een demon strable worden gegeven met een nieuw grep- pdwerktuig (vervaardigd in de Alkm. me- taal- en ijzergieterij) waardoor gladde V- vormige greppels gemaakt worden zonder zoden uit te graven (wigsysteem). SIGARENFABRIKATIE MET MUZIEK. De heer J Spaan, eigenaar van de Jas- pana-sigarenfabriek, Bierkadie alhier, heeft gemeendi, dat sigaren, gefabriceerd onder een prettige stemming, er niet slechter op worden. Met zijn gezellen, die de aanleg- kosten betalen, kwam hij overeen, de fabriek bij de radio-distributie aan te sluiten, welke distributie d'oor hem betaald wordt. Door deze samenwerking tusschen gezellen en pa- troons wordt zeer zeker de verhouding er ook niet slechter op. LIGHT OP Hedenavond voor rijwielen en motorrijitui- gen en andere voertuigen te 6.20 uur licht op. RADIOFONISCH WEERBERICHT, naar waarnemingen, verricht in den morgen van 6 Maart Medegedeeld door het Kon. Nederl. Meteorologiscli Instituut te De Bildt. Hcogste barometerstand 770.0 te Thorsha- ven. Verwachting (geldig tot den avond; van 7 Maart) Zwakke tot matige wind uit westelijke richtingen, toenemehde bewolking, waar- schijnlijk nog weinig of geen regen, des nachts zachter, overdag iete kouder. dig was, zond een tetegrafischen geluk- wensch, terwijl de hoofdambtenaren uit Alk maar kwamen complimenteeren. Tot slot van de viering van het vijf-era- twintig-jarig jubileum werd de heer Bruul gisteravond door de beide fanfare-corpsen, „Eensgezindheid" en „St. Caecilia" uit naam der burgerij gehuldigd. Reeds om acht uur, bij het opstellen der beide corpsen in de kom van het dorp, heerschte er een bedriijvige drukte in „d>e buurt", terwijl, toen de stoet, geflankeerdl door fakkeldragers, zich onder de tonen van opgewekte muziek in de richting der woning van den jubilaris begaf, steeds meer Hei- looers zich vertoonden en van hun belang- stelling blijk gaven. Voor het huis van den secretaris aange- komen, stelden de beide muziekvereenigingen zich naast elkaar op, omringd door de dicbte schare toeschouwers, door die flakkerende fakkels schemerachtig veriicht, en lieten de corpsen hun vroolijke tonen hooren. Uit naam der geheele burgerij werden daa-r- na de secretaris en zijn echtgenoote toege- sproken door den beer A. N. K. Hofmkn, waarna de heeren K. Veltkamp en P. Hoetjes, resp. uit naam van „Eensgezindheid" en „St. Caecilia" enkele woorden tot den heer Bruul richtten. Vervolgens dankte de heer J. van Gemeren de Heilooer inwoners voor hun zoo spontaan gebrachte huldiging. Namens zich en zijn vrouw sprak de heer Bruul woorden van harteiijken dank aan. alle Heilooers, die door hun belangstelling blijk gaven zijn werk, dat door hem steeds wordt verricht in bet belang van deze gemeente, op prijis te steden. Na het spelen van een ,,Lang zal hij leven!" en luide toejuichingen van de omstanders, was ook deze laatste huldebetooging bp dezen voor den heer Bruul zoo gedenkwaar- digen en onvergetelijfcen dag, geeindigd. De beplanting bij de nieuwe R.-K. kerk en het Zusterhuis is bij enkele inschrijiviog gegund aan den heer G. Smits, alhier, HOORN. De Bijz. Kerkeraad der Ned. Herv. Gem. te Hoorn besloot in zijn jongste vergadering wederom goedgunstig te beschikken op een verzoek der ,-,iEvangelisatie-vereeniging" en aan deze, evenals vorige jaren, de „Ooster- kerk" op den a.s. Palmzondag af te staan voor bevestiging van een availdmaalsviering met nieuwe lidmaten van onthodoxe richting. In deze gemeente ontvangt genoemde „Evan- ■gelisatie" sedert jaren van de (vrijzinnige) kerkvoogdij de door haar leden betaalde ker- kelijke belasting, na aftrek van eenige on- kosten, terug. Alkmaarsch Bioscoop Theater. De Kermisklant. Deze Ufa-film is bijna geh'eel het werk van den bekenden Reinhold Schunzel, dien man, die voor't eerst de aandacht op zich ves- tigde door zijn schitterende creatie van den hertog de Choiseuil in Madame Dubarry Later heeft hij zijn kracht voo'rnamelijk in het komische gezocht. Laatst speelde hij nog in het A. B. T. in Een hemel op aarde. Ook de Kermiskant is in dit genre. Wij maken eerst kennis met George (Sjorsie) Duff als knecht in den draaimolen. Als hij dreigt met vertrekken, biedt de eige- nares hem aandeel in de zaak. Later verkoopt hij dit aandeel en gaat zwerven. Als een groot modehuis iemand uit Weenen ver- wacht, die de zaak wil koopen, wordt Duff voor de Weener aangezien, wat tot tal van amusante verwikkelingen leidt. Maar aan 't slot komt alles met het bekende meisje uit de schiettent in orde. De avonturen met de revue-ster, die in de eerste acte den draai molen bezoekt, zijn heel aardig. De film wordt- met Reinhold Schunzel als hoofdipersoon goed gespeeld, o.a. ook door Siegfried Arno en Ernst Hoffman. Het bijprogramma opent met een journal, waarna een teekenfilm volgt. Mooi zijn de Alpen-opnamen uit: Het paradijs van Europa. HEILOO. Ambtsjubileum J van Bruul. den heer In den loop van den dag kwamen vele blijken van belangstelling binnen. De woning van den heer Bruul bood door de talrijke bloemstukken een fleurig geheei, Namens de volontairs, die onder den heer Bruul gediend hebben, bood de heer J. Har- tog, thans gemeentesecretaris te Spanbroek, een eikenhouten klok aan. De jubilaris werd toegesproken door Jbr. H. van Foreest, namens de „IJsbaan Heiloo", LI. Bakker. namens de voetbalclub V. V. H. en door A. Hopman namens de V. V. V. „Heiloo Voo-ruit". De burgemeester van Alkmaar, die uitste- CARNAVAL TE DEN BOSCH. Men meldf uit 's-Hertogenbosch aan de „Msb.": In de kerken van Den Bosch is Zondag een verklaring voorgelezen van de pastoors der sta-d, waarin zij de wijze, waarop carna- val dit jaar is gevierd, hooglijk afkeuren. Aan hetzelfde blad wordt gemeld, dat me- vrouw Brounsvan Besouw bij den gemeen- teraad een voorstel heeft ingediend, waarin, zij, gezien de ieder jaar foenemende uifspat- iingen van het carnaval, voorstelt afschaf- fing althans inperking van het carnaval, door bet houd-en van carnavalsfeesten uitslui- sluitend toe te staan op Maandag en Dins- dag, het sluitingsuur van cafe's en openbaire inrichtingen voor vermakelijkheden te bepa- len op uiterlijk des nachts half een en Dins- dags 12 uur, den burgemeester dringend te evrzoeken het aantal dansvergunningen te verminderen, de voorwaarden voor dansge- legenheid te verscherpen en strenge controle te doen uitoefenen op s-ocieteiten en tijdens nadcr vast te s'tellen aantal dagen voor en na Maandag en Dins-dag van carnaval, geen dansvergunningen te verleenen. Zij verklaart haar voile medewerking te zullen verleenen aan eventueele vcorstellen tot cpheffing van carnaval. HET GELD MOEST OP. De loopjangen J. J. v. K. had ten nad-eele van zijn patroon den papierhandelaar P. R., aan- de v- d. Duynstraat te Rotterdam, een bedrag aan geld verduisterd. Vo-or dit geld is hij met den electrischen trein naar Amster dam gereisd. Vandaar is hij met den eerstvol- genden trein-teruggekcmen, waarna hij op- nieuw naar de hoofdstadi is gereisd. Per nachtboot is. hij vervolgiens weer naar Rot terdam gekcmen. Toen was het geld op. De jongen is- aangehouden en o-pgesloten. ACCOUNTANTSWEZEN. De minister van Arbeid, H. en N. heeft, overwegende dat een- regeling van het ac- countantswezen wenschelijk is gebleken en dat er aanleiding be-staaf, zoodanige rege ling zooveel mogelijk te do-en aansluiten aan het in het maatscha-ppelijfc leven tot dusverre gegroeid-e, met behou-d, voor zooveel moge lijk, van de corporatieve zelfstan-digheid der in dat maatscha-ppelijk leven o-pgekomen or- nie£een>nieuurmer/{j fabaA,, dackjeetis D'E Hjeeren-BcLai 1 a wlb N.V. DOUWE EG BERTS TABAKSFABRI EKE N OPGERICHT 1755 D E Heeren-Baai is dus thans verkrljgbaar in. pry'zen.^ van.50d.tot f.1.25 per'/2 pon ga-nisaties, heeft in ve-r'ban-d met een hem overgelegd ontwerp eener Wettelijke regeling van het a-ccounta-ntswezen, samengesteld in onderlinge samenwerking van den Ned-erl. bondi van Accountants, het Nederl. Instituut van accountants en de Nederl. Organisatie van accountants ingesteld een commissie met de opdracht hem omtrent d-e volgende vra- g-en van advies te di-etien-; 1. Een regeling gelijk die in het overge- legde ontwerp is vervat, met d-e hierboven aangegeven beginselen in overeenstemming en is met n-ame de daarin. gegeven oiplossing eener organisatie van vereenigingen juist? 2. a. Zoo ja, moeten nevens d-e drie hier boven genoemde vereenigingen, die zi-ch reeds bereid verklaarden op zoodanige basis m-ed-e te werken, nog a-n-dere vereenigingen van accountants in de gelegenheid gesteld worden, desgewenscht tot zoodanige rege ling toe te treden. b. Zoo neen, ho-e zo-u dan d-e regeling en -organisatie moeten zijn? 3. Moeten nevens de toetredende vereeni gingen n-og leden van niet toetredende ver eenigingen of niet-georganiseerde accoun tants in de gelegenheid gesteld worden, on der de te ontwer-pen regeling te worden be grepen? Zoo ja, hoe of welke? 4. Kan in verbamd met -de te ontwerpen regeling van het accoun-tantswezen eene .regeling van het belastingconsulentschap worden ontworpen? Zoo ja, o-p welke wijze?' 5. Moet als rechtsvorm voor de te ontwer pen corporatieve organisatie de voorkeur worden gegeven aan een federatie van be- staande organisaties, dan wel, aan eene nieuw te vorme-n vereeniging of organisatie? LANG ONDER WEG. Dezer dagen werd bij een geadresseerde te An-twerp-en door de post een brieflcaart be- zorgd, diein 1902 te Amsterdam was gepos-t. Waarom deze kaart zoo la-ng over d-en toch niet at te verr: n afstand heeft ge- daan, blij-kt uit niets. Alleen staat er naast den Am-sterdamschen stemp-el van 7 October 1902 een Amsterd-amsch poststempel op van 6 Februari 1928. Sinds 1902 is ons postkantoo-r wel ver- plaatst en vergroot, maar da-t het zoo groot geworden was, dat een briefkaart 26 jaren noodig heeft om den afstand tusschen twee stempelmadiines in dit kanto-or af te leggen, dat was nog niet tot ons doorgedrongen, zegt het Hbld. HONGAARSCH MEISJE VERMIST. Emma Noszal, afkomstig uit een dorpje na- bij Bo-edapest, die in het begin van de vorige week met een transport Ho-ngaarsche kinde- ren uit Leiden en Delft naar haar vader- la-n-d werd teruggezonden, is met te Boeda- pest aangekomen. O-p verzo-ek van d-e politie daar ter sted-e heeft de Leidsehe recherche een o-nderzoek ingesteld langs d-e spoorlijn. Dit cnderzoek leverde tot nu toe geen res-ultaat c-p. Het meisje, dat te Delft had gelogeerd, was z-oozeer aan haar pleegouder-s geh-echt, dat het voor haar vertrek verkls.arde te zul len terugkocnen en niet n-aar Hon-garije te gaa-n. DE BEROOVING OP DEN SINGEL TE AMSTERDAM. De Amsterdamsche rechtbank heeft de voorl-oopige bewaring van Kikkert en Veld- h-uyzen, die zij-n gearresteerd in verba-nd met de berooving van een ou-den bankloo-per op den Singel, verlengd. KORTE BERICHTEN. - Zaterdag heeft de N.V. J. Brouwers' Lakenfabrieken, te Tilburg, haar hond-erdja- rig bestaan herda-cht. Bij den veehouder P. -te Kemerik is een g-eheime distilleerderij ontdekt. Zaterda-g- nacht is een inval gedaan. De distilleerkete; is in een- sloot gevonden. 70 liter jenever is in beslag g-enomen, die reeds'aan bo-ord van een s-chip voor verzending gereed lag. Te O. Pekela zijn hij den arbeider H. U een volledig distilleertoestel en een- belangrij- ke hoeveelheid ged-istilleerd in beslag geno mien. Gist-ermorgen zijn in een woning aan die Molenstraat te Viissingen een vadex en zoon bewusteloos aangetroffen. Het bleek dat men met de gevolgen van kolendamp- vergiftiging te doen had. De beide bewusfe. looze personen zijn naar het ziekenhuis over- gebracht. Te Roosendaal wordt sinds eenigen tijd het 1-6-jarige fabrieksmeisje Petronella i Eekelen vermist. Gistermidda-g is op de Boelekade tf Gouda het 4-jarige meisje G. A. K. bij he' oversteken van de straa-t door een vrachtautt overrede-n. Een paar uur later is het kind it het van Iterso-n ziekenhuis overleden. KINDERBESCHERMING TE MAASTRICHT. Op de vragen van- den heer Dro-p betref- fende de verblijfplaats eeher pupil van d: Ver. Liefdewerk voo-r Kinderbes-cher-ming te Maastricht, a-ntwoordde de minister van ju stitie o.m. In de vraag is sprake van een „verlooide", hi-ervoor moet worden gelezen: „de jonge man, met wien het bedoelde voogdijkind zon der goe-dvinden van de veteenigin-g-voogdte- se omgang had' gehad"; juist om aan dien onigeoorloofden omgang een eind te maken, is tot verplaatsing van de minderjarige moe ten worden overgegaan. D-e minister vindt geen vrijheid, omtreni de verblijfplaats van deze pupil ee-nige me- dedeeling te doen, die ter kennis zou kunnen komen van person-en, welke de voogdesse vafl die verblijfplaats onku-ndig wens-cht te hou d-en. Een hand-el wijze, welke de be-trokken ver eeniging in het belang van de aan haar toe- vertrouwde pupil m-eent te moeten volgen waartoe zij kra-chte-ns haar bevoegd-heid als voogdesse gerechtigd is, valt buiten beoor- deeling en verantwoordelij-kheid van den ml lister. Van misbrui'k van haar bevoegdheii als voogdesse he-twelk wel aanleiding zou geven tot ingrij-pen der Overheid - is den minister niets gebleken.. Bij een terzakc reeds eerder ingesteld ond-erzoek heeft bo- vemdien de minderjarige zelf ten overstaan van een d-er daarmede belaste ambtelijke or- ga-nen, oo-k na o-p de bela-ngen van haar kind bij een huwelijk te zijn gewezen, pertinent verklaard een huwelijk met meerbedoeldei jong-en man niet te wenseben. Bij het op1 nieuw door den minister gehou-den onderzoel is gebleken, dat zij ook thans nog dat stand punt inneemt. „BOEFJE". Eenige malen waren bij de Amsterdam sche politie aamgiften gedaan, dat uit jas- s-en, welke in keten van bouwwerk hingen, portefeuilles waren gestolen. De politie trol op o-nderzoek uit en enkele da-gen geleden slaagde zij er in een 16-ja-rigen jongen aa te houden, die zich aan deze misdrijvei schuldig maakte. Zoo jong als dit „bo-efje" is, is hij reeds een „o-ude bekende" van de politic. Op zijn n-egend-e jaar is hij reeds met stel-en begonnea en al een paar mai-en heeft hij straf gehad. Het is gebleken, dat hij in keten sloop ea zocht of er iets van zijn gading in de jas- zakken was. Misschien heeft hij meet OP zijn geweten, d-o-ch vast staat, dat hij zicl vier portefeuilles.. waarvan een met 25Q heeft toeg-eeigend. Het geld heeft hij opge- maakt. Het boef je gaat naar een observaitiehuis. TENGEVOLGE VAN DEN MIST. Op den Lageweg bij Enkh-uizen is gisteret een o-ngfeluk gebeurd, dat ech-ter geen per- s-oonlijke offers g-eeischt. D-e vrachtauto van den heer Visser van Enkhu-izen had een vracht naar Alkmaar ge bracht en was op de teru-greis naar Enkhm- z-en; van tegen-overgesteld-e zijde kwam de auto van d'en vrachtrijd-er Asjes uit Hem Door den zwaren mist zag men elkaar te laat en de heer Asjes reed met zijn auto fo vea op dien van den heer Visser; beide chauf feurs gingen d-o-or den geweld-i-gen schok met het hoofd door de vc-orruit, en zij kregen lichte verwondingen. De in d-en auto van dea heer Asjes zittencic passagier werd ernstiger gewond. D-e auto's werden zeer ernstig te schadigd en de politie maa-kte proces-verbw op, 1Havbank I m 10ld.perpond-20ct.perons-10ct.per'/?ona

Alkmaarsche Courant | 1928 | | pagina 2