iiiinscli limit. per \\mm DE BESTE PIJPTABAK. nonderd derate Jaargang. Radio-hoekje FSechtszaken FEIIILLETON. waiih&mmk'ederlat smn. No. 59 1928 plsis^ag" Maart. Woensdag, 7 Maart. Hilversum, 1060 M. 12.— Politieberich- ten. 12.302.Lunchmuziek door het trio Groerieveld. 2.303.Cursus leerbewerkihg door Mej. C. SchaakeVerkozen. 3.4. Maak het zelf!, door Mevr. SchaakeVerko zen. 5.30—7.15 Concert door het Omroep- orkest. 7.15 Gezondheidshalfuurtje door P. van der Zande: De beteekenis van de consul- tatiebureaux voor de zuigelingenbescherming. 7.45 Politieberichten. 8.05—9.10 Joodsch uurtje verzorgd door de ver. „Bethsolel". Herm. Leydensdorff, viool. Ober Cantor A. Behrmann en het joodsche Kinderkoor onder lidding: van Jacob Hamel. 9.10 Lezingen over Oost en West. W. R. Menkman: Het gewest Curacao. 10.Persberichten. 10.1011.10 Vroolijke avond door Van Dijks Volendam- iners. le Volendammer accordeon kwartet. F. A. Wolf, xylophon. Huizen, 340.9 M. (Na 6 uur 1950 M.) 12 30—1.45 N. C. R. V. Concert. Mej. L. Lauenroth, piano. Mej. M. Scager, viool. Mevr. J. Hehl, cello. 5.15—6.15 Kinderuur- tje onder leiding van den beer H. van der Berg. Mej. T. R. E. Mulder, sopraan. 7. 7 30 Stenegrafieles. 7.30—8.Lezing door K. Lantermans: Idea'en van jonge menschen. 8.— Concert vanuit de Zuiderkerk te Rotter dam. Spr.: Ds. J. J. Stain, Herv. Pred. Mevr. B. Mak van Waay—Dodemans, so praan. J. van Duuren, bariton. j. G. van Herwaarden, orgel. Kerkkoor der Duitsch Ev. Gemeente te Rotterdam. Directeur C. J. No- garede. 1. Opening door Ds. Stain. Daventry, 1600 M. 10.35 Kerkdienst. 11.20 Het Gershom Parkington kwintet en soiisten, sopraan, tenor en cello. 1.202.20 Orkestconcert. 2.50 Causerie. 3.10 Concert. 3.20 Gedlchtenvoorlezing. 3.50 Concert. 4.05 Lezing. 4.20 Licht klassiek concert. 5.35 Kin- deruurtje. 6.20 Dansmuziek. 6,40 Tuinbouw- causerie. 6.50 Nieuwsberichten. 7.05 Dans muziek. 7.20 Lezing. 7.35 Pianoduetten van Mozart. 7.45 Lezing: The muscle and its energy. 8.05 Licht orkestconcert. B. Hooper, tenor. 9.20 Nieuwsberichten. 9.35 Onderhoud met Dr. Esatman, hoofd der Sioux. 9.50 Nieuwsberichten. 9.55 „Rampa", spel in 4 acten van M. Mohr. 11.2012.20 Dansmu ziek. Parijs „Radio-Paris"1750 M. 10.50— 11 Concert. 12.502.10 Klassieke kwar- tetten. 4.05—5.05 Orkestcr ncert. 8.5011.20 Concert. Orkest. Hr. Drain, declamatie. R. Fauchois, piano. Langenberg, 469 M. 12.251 50 Orkest concert. 5.206.20 Harmonica-concert. 7.20 —7.45 Dansles. 7 50 „Arlekin", het Russi- sche kunstenaarstheater. Daarna tot 11.20 Dansmuziek. Konigswusterhausen, 1250 M. (Zeeseti). 11.20—7 05 Lezingen en lessen. S 20 Orkest concert. Grosse Fuge, Beethoven. Vioolcon- cert op. 77, Brahms. 9.35 16e Berliner Hal- lensportfeest. 10.0511.50 Dansmuziek. Hamburg, 395 M. 3.35 Aug. Hinrichs leest nit eigen werken. 4.20 Zang met obligaat- instrum. 5.20 Orkestconcert. 7.35 Werken v. Mendelssohn door orkest. 8 35 Lezing. Daar na tot 11.50 Cabaret. Jazzband en variete- artisten. Brussel, 509 M. 5.206.20 Trioconcert. 8 35—10.35 Peter Benoit-feest. „De Scheld'e", oratorium voor orkest, gem. koor en soli van Peter Benoit. VOOR DEN POLITIERECHTER. Middagzitting van 5 Februari. GESLOTEN DEUREN. De zitting werd aangevangen met de be- handeling van 3 ten uitvoer leggingen, voor- waardelijke straffen betreffende. Deze zaken werden uitfcraard buiten tegenwoordigheid van publiek behandeld. In de eerste zaak is die ten uitvoer legging op fonneele gronden niet gelast. DIERENMISHANDELING. Daarop voortzetting van de zaak contra Oorn. S. te Heiloo, die een bok had laten doodhongeren. De finaneieele omstandighe- dtn van den verdachte zijn niet schitterend. Eisch thans 60 boete subs. 30 dagen hecht. Vonnis 25 boete of 25 dagen hecht. VERZET TEGEN DE POLITIE. Volgt een zaak tegen Leendert M. te Enk- huizen, die zich tegen de politic heeft verzet. Door J. S. Fletcher. Geautoriseerde vertaling uit het Engelsch door Mr. G. Keller. V'^k was geen wonder", zei Stevenege, j,ik heb het goed opgenomen. Het was een ouu, een blauwige buil, midden op de slaap. in maak uit ie woorden op dat een „spud" een scherp snijdend werktuig is. Maar ik ben overtuigd evenals de dokter, dat de buil was toegebracht met een stomp werktuig." "k cu m®' an'lwoordde Penthony laco- ?- "Sheffield's spud kan zoolarig gebruikt in, dat het werktuig stomp is geworden, of nege" Z°° V€rwerP'elij'c "t°e- Steve- Stevenege schudde het hoofd. Hij begreep «+rm,'e ^nstaI,e's gedrag niet, roch haar haaJen °m ^hatmore te beschermen, noch riinrr °05e"schljn,li|k zoo wonderlijke verhou- 5-in^i0 s,wa'^. Cleverley, en hij kon niet nu 1 een geheim, als Penthony Bnvmri 1 zou kunnen bewaren rie nietop Sinig n3ar Z']n meeni,n£ the0" f0®der8teld. da+ er werkeliik een vecht- Wrty heeit piaats gevonden en Sheffield Ty- orisch 2 maanden voorw. met 2 proefjaren. Vonnis conform den eisch. DIEFSTAL VAN 20. In deze aangelegenheid, contra den papier- venter Maurits de V., werd alsnog gehoord de echtgenoote van den benadeeldfe. Hij had zonder vragen geen vrijheid over de kas van het huisgezin Schoutsen. Hij had geen toe- stemming van getuige het geld weg te ne- men. Mr. Prins trad thans op als verdediger en hij stelde de getuige eenige vragen, de weten- sciiap van verdacnte de aanwezigheid van het geld'kistje betreffende. Getuige gaf voorts toe, dat Maurits de V. inderdaad 2 heeft afbetaald. Het briefje, door verdachte overgelegd, is niet van haar afkomstig. Ontknd werd door getuige, dat Maurits soms meer afdroeg dan hij verplicht was. Verdachte beweerde dat de juffrouw hem onbeperkte bevoegdheid gaf om over de kas van Schoutsen te besclnkken. Getuige zeide: absoluut niet. Zij heeft hem nakend en bloot van de straat opge- raapt. De officier vorderdte na een meer uitvoerige toelichting 2 maanden gevangenisstraf. Mr. Prins bestreedt het oogmerk der we- derrechtelijke toeeigening. Pleiter meende, dat tusschen verdachte en de vrouw een overeen- komst bestomd, buiten wcten van den man. De strafmaat kwam mr. Prins overdriven voor. Verdediger pleitte voor een voorwaar- delijke straf, die hij voor verdachte de beste oplossing noemde. Volgde tenig debat tusschen den officier den verdediger. Verdachte werd veroordeeld tot 1 maand gevangenisstraf. MISHANDELING MET DE KLOET. De *33-jarige landarbeider Nic. de B. te Andijk woonachtig, heeft op 10 September den getuige Paulus Buisman uit Grcotebroek, toen zij zich beiden in een schuitje op het wa ter bevondcn, met een kloot geslagen. Ver dachte zeide dat Buisman de mishandebng heeft uitgelolct. Eisch 30 boete "of 30 dagen hecht. Von nis 20 boete of 20 dagen hecht. MELK-MeLANGE. De 57-jarige a r be ids r Pieter G., vroeger veehouder,, thans arbeider te Koedijk, heeft op 28 October afgeleverd voile melk, die door watertoevoeging in bruik'oaarheld was verminderd. Veidachte erkende een weinig spoelwater bij de melk te bebben gevoegd. Hij was dat zoo gewend en hij dacht niet er zoowel kwaad aan te doen. Eisch 1 maand gevangenisstraf, met 3 jaar proeftijd. „Heel erg best heeren", zeide verdachte. Vonnis conform den eisch, met 2 jaar proeftijd, niet onder toezicht gesteld. DIEFSTAL VAN EEN OVERJAS. De vercachte Jan B. heeft zich in ken her- berg te Zijpe in den herfst van 1926 weder- recthelijk toegeeigend een overjas, die het eigendom was van Th. Langedijk te Heerhu- gowaard. Verdachte is onlangs tot 2 maandien ge- vangenissiraf veroordeeld, welke straf hij nog niet heeft ondergaan. Eisch 1 maand gev. Vonnis bij de volgen- de zaak. DIEFSTAL VAN EEN PET. De verdachte Jacob M., uit Oudkarspel, heeft in den zctner van 1927 tijdens een vechtpartij, wegenomen een pet, toebehooren- de aan den getuige Dirk de Graaf. Hij heeft de pet een tijd lang als wettig eigenaar in de week gedragen. Deze verdachte heeft ook de door Jan B. gestoien jas gekccht. De officier was van meening, dat verdach te zijn levensgedrag niet herzren had en vor- derde 14 dagen gevangenisstraf. Vonnis con tra Jacob B. 14 dagen gev. en Jb. M. 30 boete of 30 dagen hecht. WEDERSPANNIGHEID. De los werkman Joh. C. H. te Alkaar heeft zich op 5 Februari aldaar in kennelij- ken staat met geweid verzet tegen inspecteur Stienstra en den beer A menu, ambtenaar van politie, did hem ter ontnuchtering wil- den overbrengen. Hij probeierde de politie- ambtenaren te bijten. Verdachte zeide niet het plan te hebben gehad zich te verzetten, doch hij is daartoe gekomen, cmdat men op zeer pijnlijloe wijze zijn arm had omgedraaid. Eisch 3 weken gevangenisstraf. Verd. verzocht een geldboete. Vonnis conform den eisch. INGETROKKEN. Een zaak contra J. V. werd ingetrokken. BELEEDIGING. De niet verschenen verdachte P. J. C. G. heeft op 14 December den cafehouder J. J. T. Stendert te Alkmaar eenige krenkende kwali- ficaties toegevoegd. De heeren kregen kwestie son daarbij met zijn schop heeft doodgesla- gen, kun je dan aannemen, dat hij hem daar na beroofd heeft?" „Van berooving is natuurlijk geen sprake! Maar ongetwijfeld heeft hij de munten bij zich gestoken, welke Tyson had gestoien". ,Maar de doode had ook geld bij zich! Vermoedelij'k honderd Pond, zoo niet meer!" „Dat vraagt natuurlijk nadere verklaring. Naar alle waarschijnlijkheid waren munten en geld sarnen in een portefeuille geborgen. Maarje hebt een leege beurs op den grond gevonden?" >Ja, op dat plekje", verzekerde Stevenege een punt vlak bij hen aanwijzende. „Tysoin lag hier. Daar was de piaats waar ik de schopjesguinje vond, of ten minste mij die werd aangewezen. En hoe kun je, wat ik je vragen mag, verklaren, dat die munt daar gevonden is? Ze was van Whatmore!" „Om die schopjes-guinje! zal ik me niet druk maken, 'Stevenege!" verklaarde Pen thony. „Daar is iicht een verklaring voor te vinden! Je hebt ze haast zelf gegeven! What more is dien morgen een paar maal door het dal gekomen, gelijk hij zelf heeft verklaard Dat heeft, naar alle waarschijnlijkheid ook Tyson gedaan. Whatmore verloor het ding, Tyson vond het en raapte het op. Ongetwij feld zat de munt in zijn beurs, toen hij hier kwam. Hoe zag die beurs er ongeveer uit?" „Het was een ouderwetsch, langwerpig ding, met tusschenschotjes", antwoordde Ste venege. „Het was feitelijk een damesbeurs, die erg versleten was. Het ding list op het politiebureau.* over een geldzaak. Verdachte easchte 30 en de beleedigde wilde 20 geven. Eisch 20 boete of 20 dagen hecht. Von nis overeenkemstig den eisch. VERZUIMDE AANGIFTE HONDENBELASTING. Reinier K. te Enkhuizen heft een hem toe- behoorende hand niet voor de belasting aan- gegeven. De broeder van verdachte werd als getuige Eehoord. Deze zeide steeds de belasting te ebben voldaan. De honden behoorden hem toe, niiet aan zijn broeder. Eisch 14 dagen aanhouding. Conform besloten. BELEEDIGING. De niet aanwezige verdachte Pieter G. te Blokker heeft op 29 Januari den getuige Kl. de Wit van Zwaag opzettelijk beleedigend toegevoegd het woord „d'ief". Volgens de be- ledigde bestaat er een kwestie tusschen zijn zoon en verdachte over een aardappelleveran- tie. Eisch 15 boete of 15 dagen hecht. Von nis conform den eisch. DIEFSTAL VAN EEN RIJWIEL. Als poortsluiter stand terecht W. J. S., oud 20( jaar, die zich op 15 Februari heeft schul- dig gemaakt aan aiefstal van een damesrij- wiel met belastingmerk ten nadeele van zijn patroon P. Mcijne, tijdens diens afwezigheid. Verdachte is een onder toezicht gestelde. Zijn gedrag was overigens goed. Verdachte be- kende. Hij wilde graag eens naar huis gaan. Hij was in 6 jaar niet thuis geweest. Verd. heeft te Rotterdam de fiets verkocht en zich toen aangegeven bij de oolitic. Hij is thans gedetineerd in het Huis van Bewaring. De officier verzocht nog 1 week aanhou ding, tot het bekomen van nadere informa tics. Mr. Belonje, als toegevoegd verdediger fungeerend, vereenigde zich gaarne met dit requisdtoir. A s. week dus voortzetting. Hierna sluiting. ZIJN VROUW VERMOORD EN DAARNA BRAND GESTICHT. De 35-jarige coiffeur G. Mullenbruch, door de rechtbank te Roermond veroordeeld tot 20 jaar gevangenisstraf terzake van moord op zijn echtgenoote en brandstichting in zijn huis, om den moord te bemantelen, stand gister voor hetgerechtshof te 's-Hertogen- bosch in hooger beroep terecht. De advccaat-generaal 1 iet in zijn requisi- toir het opzet om te dooden los en eischte overigens bevestiging van het vonnis in eer ste instantie. De uitspraak is bepaald op 19 Maart EEN CITROEN1SCHILLETJE STERKE DRANK? Zoo ja, dan ook Madeira en port Is een citroenschilletje sterke drank? Gistenmorgen werd deze vraag behandeld voor de derde kanier van het kantongerecht te Amsterdam en ter beantwoording voorgelegd aan den kantonrechter dr. I. A. Hofelt. Een inwoner van Amsterdam werd er na- meilijk van beschnldigd als hoofd van het be- drijf in een lokaal van perceel Binnen Wie- ringerstr. No. 6 in een flesoh sterken drank, (te weten een zoogenaanid scihilletje), aan- wezig te hebben gehad; dit tenviji voor dit lokaal slechts vedof was gegeven om andere alcoiholische dranken dan sterken drank in voorraad te bebben. Er was over deze quaestie rapport uitge- bracht door den cihemicus den beer Van Led- den Hulsebosch, die het vocht „schilktje" ge- naamd onderzooht had, tot d'e conclusie was gekomen, dat het, ofschoon 202/, alcohol bevattend, toch geen sterke drank is. Ter terechtzitting lichtte dteze deskundige zijn meening nader toe, hetgeen aanleiding was tot een langdurig fluistergesprek met den kantcnrechter, zondier dat rechtsgeleerde en chemicus het eens konde nworden over de algemeene vraaig: „wanmeer most een alcoho- lische drank als sterke drank betiteld wor- den?" Van het algemeene ging men toen over tot de behandding van bepaalde geval'len. Men bsspra'k port en madeira, whiskey en Huls- karnp en zoo kwam men ook aan dte cocgnac „Co;gnac is sterke drank, niet waar? vroeg de kantonrechter. „Ja", beaamide de chemicus. En een cognac-grog? De chemicus aarzelde. En als ik nu een ffesch met cognoc leeg giet in een emmer water, heb ik dan nog sterken drank. De beer Van Leiden Hulsebosch dacht langf over d>eze vraag na, en antwoordde toen koroaat: „Daar geef ik geen antwoord opl"; maar b^eschouwd u bowl als sterken drank? Dit vond dr. H'bfelt weer niet ter zake. Toen nu gebleken was, dat ode de cognac „Nu, laten we het voorbeeld der Franschen eens navolgen en de misdaad reconstrueeren! Hier ziet Tyson zijn buit te bekijken. Daar verschijnt Sheffield, een nieuwsigierigen Mifc er op richtend1 en hoogst verontwaardigd en bevelend. Hij sommeert Tyson de munten aan hem te geven. Tyson stopt ze in zijn oude beurs en maalct zich tot verweer gereed. Zeer waarschijnlijk gaat Sheffield tot den aanval over en de strijd ontbrandt. De noodlottige slag wcrdt toegebracht Tyson valt ter aarde. Sheffield grijpt de beurs, haalt er zon der nader onderzoek uit wat er in zit en snelt weg. Vermoedelijk is hij zich niet eens bewust, dat hij Tyson gedood heeft." Stevenege hoorde dat verhaal1 in gemelijke stemming aan. Eerst toen zij het toonee! van het bedrijf den rug hadden toegekeerd en naar den oever der rivier afdaalden, deed' hij zijn mond weer open. „Van een ding ben ik intusschen vrijwel zelcer!" zei hij. „En dat is, dat, wat juffrouw Lansdale nu ook moge weten, zij van niets wist, toen ik op den bewusten achtermiddag haar com bezocht." „Neen, dat spreekt vanzelf!" erkende Penthony. „De oude heer heeft haar eerst later in vertrouwen genomen, toen Whatmore in de zaak werd gemengd." „Je praat, alsof alles al vaststond!" riep Stevenege uit, „a!sof wij de bewijzen reeds in handen hadden!" „Och ja, vriend, dat is zoo mijn manier". antwoordde Penthony di'oogjes. „Natuurliji is alfes enkel veronderstelling, niet meer dan thwiel AJ« ie het sj« oq eiiin «e!W«*ea at 10chper1/2ons geen bell brac'ht, viel men terug op het scbil- letje. Neeimit men aan, sprak de verdediger, van het Sdhtiletje, dat het Schilletje sterke drank is, dan is Madeira en Port dat ook, want die dranken hebben, zooals zij geschonken v/or- den (en dat in veel groote glazen dan een Schilletje!) precies even groct alccholgehalte En dan mogen Port en Madeira ook niet meer verkocht werden bij v. aan de stations, als wij- nen? Zoudt u dat wilien, Mijnheer dte Kanton rechter? Indien juist is, wat u gezegd hebt, ant woordde dr. Hofelt, dan vrees ik, dat ik inder daad er toe over zal moeten gaan om Port en Madeira te schrappen van de lijst van alco- holisch-niet-sterke dranken. Doch omtrent een en ander wenschte hij alvorens recht te doen nog een andere deskundige te hooren; de be- liandelrng der zaak wordt nu volgende week Maandag vcortgezet. Door het O. M. werd geeischt veertig gul- dig boete subsidair veertig dagen hechtenis AUTOBUS OMGESLAGEN. Zondagcniddag is een groote autobus van den heer R. Dijkstra uit Epe, waarmcde leden van fanfarecorpsen een rit naar Dieren maak- ten, te Terwolde in een bccht van dlen weg omgeslagen. Eenigen der inzittenden werden gewond. De bus is nagenceg geheel vernield. ONDER EEN WAGEN. Op de Valentijnkade te Amsterdam geraak- te Zaterdagavond een 3i/2-jarig mcisje, dat aari het spelen was onder een met een paard bespannen wagen. De kleine is aan de gevoi- gen van dit ongeval overleden. JAN TOOROP. Het stoffelijk overschot van Tcorop is gis- termorgen vrbeg uit het Haagsche Roode- Kruis-Ziebenhuis naar de woning aan dte Van Merlenstraat aldaar overgebracht en dhar in cen der benedenkamers tetiiidden van vele werken van den onislapcn kunstschilder op een katafalk geplaatst. In den loop van den dag hebben verschei- den vriend'en en bewonderaars een rouwbe- zoek aan het woonhuis gebracht; van vele zijden waren schriftelijke en telegraEsche be wijzen van deeinemirag ontvangen. Ook werden reeds tal van bloemstukken bezorgd. Bij Pulchri, aan het Lange Voorhout, is ten teeken van rouw dc vlag halfstok aange- hangen. Bij de begrafenis van Jan Toorop wordt vraagt, dan wil ik wel verklaren, dat tot nog toe niemand iets met zekerheid kan beweren. Maar het kan geen kwaad iets van verschil- lende kanten te bekijken. 't Is toch een won- derlijk interessant, romantisch, oud stadje, Stevenege!" ging hij voort, toen zij, uit het bosch komende, het gezicht kregen op de stad en het kasteel aan de overzijde van de rivier. „Je bent er been getrckken "om van jeverlof te genieten, niet?" „En ik werd gemoeid in een zaakje, dat me niets aanstaat!" antwoordde Stevenege nijdig. „Ik was er in gemengd voor ik er aan dacht. Zeg, zou je nog niet wat hier kunnen blijven cm het met mij in orde te maken?" „Onmogelijk, man!" antwoordde Penthony. „Ik ben graag naar je toe gekomen, omdat de oude booswicht Tvson er in gemengd was, doch ik moet voor eigen zaken terug zijn. Maar laat ik je zeggen, wat ik van plan ben. Daar die noodimunten staatseigendom zijn en de verdwijning ervan een ernstig scha- depestje beteekent, zal ik alles persoonliik rapporteeren, zoodra ik terug ben en mis- schien zendt men u dan wel hulp. Maar zeg, hoe denk je over die kleinsteedsche luidjes hier?" Stevenege aarzelde. Sindls zijn ontwaken was hij zich bewust gewor-den van een eigen- aardig gevoel van achterdocht en ongerust- heid. „Nu, om je de waarheid tc zeggen, Pen thony", zei hij na een oogenblik peinzens, „ben 3c het met meze' ven piet eens omtrent enkele van die plaatselijke hooge oomes! 't Is Msk. maeti" heL jba &q/w& ateof zii dte de Rijks Academic van Beeldende Kunsten te Amsterdam, wier leerling hij geweest is, vertegenwoordigd door prof. H. j. Wolter. Op het uur der tor a a r debeste 11 ing zal de hoogtoeraar-directour, prof. R. N. Roland Hoist, in de gehoorzaal der Rijks Academie. uitsluitend voor de leerlingcn, een gedachto- nisrede uitspreken. ROYALE GIFTEN VOOR DE NED. HERV. GEMEENTT TE HEES. Een pastorie ten geschenke. De Ned. Herv. Oemente Hees en Neerbosth (Nijmegen) ontving van iemand, wiens naam niet genoemd mag warden, ten geschenke de fraaie villa „Langkat", aan den Hazekamp- schen weg in de onmiddellijke nabiifceid der kerk voor het Willemswegkwartier. Aange- zica de gemeente twee predikanten heeft, een voor de oude gemeente Hees-Neerbosch en een voor genoemd kwarter, en de eenige pas torie in Hces staat, is dit geschenk van een tweede pastorie buitengewoon welkom. Zondagmorgen is in de godsdienstoefening van deze schenking medudeeling gedaan. Voorts werd medegedeeld, dat dezelfde milde gcver f 10.0C0 als leening beschiktaar heeft gesteld voor de Diaconie der Ned-. Duitsch Herv. Gemeente te Nijmegen, tegen een lagf rente, voor uitbreiding van het Protestantsch ziekenhuis „Levensavond", ten einde daarin ook eenige inwoners van Hees te kunnen op- nemen. DE ONZINKBARE REDDINGSBOOT „SCHUTTEVAER\ De Londensche medewerker van het Hbl. schrijft Onze Nederlandsche reddingboot is ten slotte niet, gelijk bij vertrek uit Greenwich in de bedoeling lag, naar Tower Bridge ge bracht, waar ik haar zoodoende in het don- ker tevergeefs zocht, doch kreeg een lig- plaats aangewezen hooger op de rivier dicht bij het parlementsgebouw. Hiertoe heeft de rivierpolitie besloten, toen het einr'elijk tot de bureaux was doorgedrongen, met welk een ktoin vaartuig men toch maar te doen had, dat best onder de Londensche bruggen dooi kon, ook al dorst dit zich oceaanvaarder to noemen! Op die laatste benaming maakt de kapitein naar ik nog van hem vernam. voortastn is voile gerustheid aanspraak. Want hij ver tejde, wat bij de haast van het vertrek uit Greenwich achterwege bteef, dat hij zijn „Schuttevaer" opzettelijk den omweg over de Galloperbank had doen maken niet enkel om de radio-verb inning, doch taverns om de zeer hooge branding, welke daar ook nu heele zaak in den doofpot zcuden wilien stop- pen." „Zoo, zoo!" riep Penthony uit, „Aha! Zou je denken, dat dat er acfater zat? Kijk, kij'k! heb je dan wat gezien of gehoord? „Zeker!" verklaarde Stevenege. „Losse aanwijzingen vercnderstellingen zoo de heele omgeving, begrijp je! Van Detter- ling, den hcofdinspecteur van politie, zeg ik niets kv/aads. 't Is een bedaarde man, mis- schiert wat traag in zijn bewegingen, maar plichtsgetrouw, doch de groote heeren „Ja, ik begrijp er altos van", zeide Pen thony. „Ik heb" dergelijke dingeti in kleine steden ook medegemaakt. Het "is gek, Steve nege^ maar in elk stadje in Engeland, waar ik ooit geweest ben, was altijd een macbtig kliekje, dat zoo ongeveer zegt: Laten v/e in's hemels naam zorgen niet in opspraak to komeni" Blijkbaar voelen zij zich niet geheel zuiver op de graat, zou je niet denken?" j .v „Ja, dat zal wel zoo zijn", beaamide Steve nege. „Maar ga mee een praatje maken met Detterling, vooral nu je morgen weer moet vertrekken." Op den hoek van hat Maiidptein stieten zij op een eenzamen politie-ager.t, sen ion- gen kerel, die naar zijn uiterlijk te oordeden, pas kort geloden achter den plceg vandaan was gehaald om den wapenatok to hanteeren. Stevenege ziende, sloeg hij grinnihend hjj scheen iets buitengewoon vermakelijk te vinden. Stownege Wecf bij hem staan woeg: if! ill li r^u n«C pe..'!ant ^en man 4 uaar mi^n veronderstelling schijnt m i

Alkmaarsche Courant | 1928 | | pagina 5