ill iff I'! :H-j ti Ti|sSs®hs*5ffen Provinciaal isieuws weer Meek te staan. En door die woest-e branding is hij dwars been gekruist met het allerbeste gevoig. Een setup, dat in-zulke zee waa-rdig blijft, behoeft niet te vreezen voor den hoogen oeeaan, verklaarde hij met zijn rustigen glimlach. Practisch is de prorf dus afgeloopen. Wat nu volgt, is de romantisch-e kant, die uit zekere overwegingen niet te versmaden is, ■gelijk wel blijken zal, wanneer over een paar maanden de reporters van Amerika zich ver- dringen om het Nederlandsche scheepje, en de dagbladen er komen met „feature- articles". Over een paar maanden, zeg ik. Want de kapitein schijnt zoo kalmpjes weg nu zeker wel op een dag of zestig te rekenen! Hier aan Westminster-pier heeft hij, een voile week vergunning van oponthoud verkregen. Dat ligt aan de moei-lijfeheden- met de draadlooze i-nrichting, die geheel uit het scheepje moet worden genomen. Misschien heeft hij zijn voile week oponthoud niet noodig. ,,Doch met het oog op het „Week-end" en het alge- meene tempo van den British workman" is het best mogelijk, dat hij zelfs nog verlem- ging zal moeten aanvragen. Inmiddds is Vrijdagmiddiag een statie- bezoek gebracht aan de „Schutt-evaer" door .onzen consul-generaal en door den vice-con sul, waarbij de toto-ager.tschappen druk in de weer waren, gelijk lnorgen wel uit de perspremten blijken zal. Dat is de best-e v-er- kond-iging van Ned-erlaodsdien durf! EEN MERKWAARDIG GEHEUGEN, Als nummer 39 van de Opvoedkundige Brocburenireeks onder redactie van Fr. S Rombouts is verschenen „Een merkwaardig geheugen", door Fr. M. Augustino. De be- zitter van dlit merkwaardig geheugen is een blinde, Jan Theuni-ssen, die verpleegd word-t in het Blinden-Instituut St. Henricus te Grave. De schr. vond dit geval zoo belangwekkend, dat hij er prof. Roels, den Utrechtschen psy- choloog. mee in kennis stelde, die daarop ook meer male n Jan Theunissen heeft onderzocht. Toen Jan Theunissen vier maanden oud was, werd hij blind. Hij kwam te Grave op zesjarigen leeftijd en ging tot zijn 17-e jaar school. In die 11 jaar heeft hij het niet verder gebracht dan tot het derde leerjaar, zoodat hij gebrekkig leest en schrijft. Hij heeft nooit muziek gel-eerd. Zijn werkzaamheid bestaat in het draaien van de handpers van de eigen dtrukkerij van het gesticht. Uit dit alles blijkt wel, dat hij tot de acbterlijken moet gerekend worden. Zijn geheugen is weergaloos. Wordt hem gevraagd op welken dag een b-epaalde datum viel, dan geeft hij onmiddeliijk het juiste ant- woord binnen 2% seconde. Verder weet hij in gemiddeld 2 seconden den juisten datum voor een veranderlijken christelijken feestdag (Hemelvaart, Pinksteren) van een bepaald jaar op te noemen. Ook vragen als: Hoeveel Zaterdagen had Jul'i in 1919? e.d. weet hij binnen 4 seconden te beantwoorden. lets moeilijker schij-nen d-e antwoorden -op vragen als: „Op welken datum val-t de vierde Zater- dag van April 1911'; te zijn, blijkens den grooteren reactietijd. Hij geeft ook de weers- gesteldheid op willekeurig gekozen dagen -aan, b.v. 7 Januari 1913, mooi weer; 22 Augustus 1919, snikheet; 30 September 1918, hard gewaaid, enz. Men heeft dez-e gegevens zorgvuldig gecontroleerd en juist bevonden. Dit soort geheugenwerk noemt de schr. „kalenderen". Hoogst merkwaardig is h-et, dat hij binnen 21 seconden een vraag weet te beantwoorden als: hoeveel tijd verloopt er tusschen 8 Maart en 3 Mei, terwijl hij voor zeer eenvoudige vermenigvuldigingen en op_- tellingen evenveel tijd nood'ig heeft. In 5 seconden geeft hij 18 Maart als datum voor de elfde Woensdag in 1914, 17 Juli als de 29e Vrijdag in 1908 enz. All-e gebeurtenissen, in h-et Blinden-Instituut sinds zijn komst in 1910 ligg-en absoluut vast in zijn geheugen, van alle verpleegden_ en broeders b.v. weet Jan, dag, maand en jaar, waarop ze in het Instituut zijn gekomen, tot op -een kwartier nauwkeurig geeft hij jaar, maand, dag en uur van alien die er de laatste 17 jaar zijn gestorven. Jan Theunissen is, zooals wij zeiden, een achterlijike blinde. Het is een bebend feit, dat blinden gewoonlij-k een bet-er geheugen heb- b-en dan zienden, vol gens sommige onder- zoekers is het onmiddeliijk geheugen 14 pCt. beter en de reproductietijd ideiner. De schrij- ver verm-eldlt de buiteragewone prestaties van Fleury, blindigeboren en geestelijk mind-er- waardig, die b.v. den kubiekwortel uit 485 484 375 in 13 seconden uitrekende. Een Duitsch meteoroloog, dr. Richard Hennig, die over zichzelf heeft geschreven, vertelt, dat hij van zijn vele reizen in bijna 40 jaar nauw keurig ka-n opgeven, waar hij zich van dag tot dag bevond, wat hij zag enz. Beiangstel- lenden in deze zaa-k kunnen wij de lezing van Vr. Augustino's werkje aanbevelen. V1ERHONDERD INWONERS VAN VLODROP ZOEK? D>e „Limb. Koer." schrijft: Het kleine grensdorpje Vlodrop heeft zich M den loop der laatste jaren in v-erschillende opzichten een zekere befaamdheid verworven. Aan die faam is weer belangrijk bij-gedra- gen door een hoogst eigenaardi-ge ontdekking van de inwoners z-elve. Op een goeden mor gen we-rden zij wafcker en bevonden, dat zij met v-eel m-eer waren dan zij waren! Hoe zit dat? Hoe is het mogelijk, dat het bevolkingsregister ambtshalve door den gt- meente-secretaris bijgehouden, een inwoner- •aantal aanwijst op 31 December 1927 van 0106, terwijl een door enkele raadsled-en in opdracht van den raad geh-ouden telling tot uitkomst bad een getal van 1657, een ver- schil dus van 451 of wel 28 percent van de wennoedelijke werk-elijke bevolking. Natuur- fijik mag op de telling namens den raad nog jgeen officieel stempel van juistheid worden gcdrukt, maar zoolang geen an-dere telling is gehouden, is er voor ons voorshands geen reden om aan de juistheid van deze telling te twijfel-en. De aangekgenheid heeft in Midden-Lim- burg en ook wel verder, tot z-elfs over de Duiische greras, de aandacht getrokken en men is algemeen zeer -nieuwsgieri'g, wat er verder gebeuren zal. Of het register van den Burgerlijken Stand is absoluut onjuist, of 450 inwoners van Vlo drop zijn spoorloos verdwenen. Maar waar van een dergelijke vermindering in Vlodrop niat bet minste is gebiek-en moet de eerste •onclusie wel d« eenig juiste zijn. Dat is ttoidelijk. Er is hier du6 sprake van v*i'r«- gaande slordis&eid of van wat ao^ers. van een uifvoerige herdenldngsrede. Vervolgens voerden bet woord de vertegen- woordigers van S. D. A. P., N. V. V., de Soc Dem. Vrouwencl. en de Soc. Dem. Studenten Vereeniging. Aan het jaarverslag is het volgende ont- leend: Het aantal afdeelingen, d'at op 1 Jan. 1927 honderd en drie bedroeg, was aan het eind van dat jaar tot honderd geslon'ken. Het ledental ging in 1927 met 548 achteruit. In 30 afdeelingen worden een of meer jeug-dte- huizen geexploiteerd. In totaal hebben- de A J. C.-afdeelingien 39 van zulke tehuizen. De begrooting van 1928 shut met een bedrag aan inkomsten en uitgaven van 53.300.- BOSKOOP EN DE VLIEGMACHINE. Het bestuur van de Boskoopsche veilin_ heeft besloten de veilinguren voortaan te rege- len naar de vertrekuren der K. L. M. vlieg- tuigen. De hoeveelheid door de lucht geexport-eerde producten bedroeg in het afgeloopen jaar ruim 130.000 K.G. tegen 50.000 K.G. in 1926. INBRAAK PER BOOTJE. In brokers hebben zich tcegrag verschaft tot een expeditieloods aan den Hoogte Ka- dSj-k te Amsterdam. Vermoedelijk hebben de dieven van een b-octje g-ebruik gemaakt om aan de waterzijde de gebouwen binnen te ko men. Zij hebben een hoeveelheid manufactu- ron voor een waardte van o-ngeveer f 4000 mede-genomen. MAYRISCH VERONGELUKT. Naar gemeld wordt is de president van de Int. Ruw-staal-organisatie, Mayrisch, op weg naar Parijs tengevolge van een auto- ongeval om het leven gekomen in Luxem burg. Met don Luxemburgschen groot-industrieei ,'Emil Mayrisch is een leidend-e Europeesche persoonlijkheid heengegaan. Het was Ma- nsch, die den 30 December 1926 de Int R-uw Staal-organisatie tot stand bracht. EERSTE KAMER. De vergadering der Eerste Kamer, belegd tegen vanmiddag 2 uur, is uitgesteld tot Dinsdag 13 Maart 2 uur, omdat de minister van financien, wiens tegenwoordigheid noo-d zakelijk is, deze week nog aanwezig zal zijn in de Tweede Kamer bij de behandeling van het aardewerkwetje. Deze week vergadert de Eerste Kamer dus niet. F. M. WIBAUT EiRE-DOCTOR. De senaat der universiteit van Amsterdam heeft in zijn gisteren gehouden zitting beslo ten, het eere-doctoraat in de handelsweten- schappen te verleenen aan den heer F. M. Wibaut, te Amsterdam. De promo-tie honoris causa zal plaats heb ben bij gelegenheid1 van de overdracht van het rectoraat. DOOR EEN AAP DEN' VINGER AFOEBETEN. Het 12-jarig dochtertje van den woonwa genbewoner L. te Delft kwam zoo dlicht in de nabijheid van een kooi, waarin een groote aap was gezeten, dat dit dier -kans zag een vinger van het meisje ged-eeltelijk af te bijten Het meisje rnoes-t in het Gasthuis worden opgenomen. AMOKMAKER IN BATAVI A. Een amokmaker doode op Molcnvliet een inlander en verwondde er drie -en twintig, van wie verscheid'ene zeer ernstig. De dader, die bijna door de bevolking gelyncht werd, is met een hcrstnschudding naar het hospitaal gebradht. BRANDEN. Door onbekende oorzaak is het pakhuis van den groentenhandelaar S. te Alphen aan den Rijn in vlammen opgegaan. Eenige voor raden en een paard gingen verloren. S. was laag verzekerd. In de bloembollenkas van den kweelcer wijl eventueele winst voor eigen "Yekenrn^ f M- te Rijnsburg ontstond door onbe- zou worden gehouden. Zoo hebben de direc-kende oorzaak brand- Hoewel de brandweer Er zitten aan deze kwestie verschillende kantjes. Houden verschillende Rijiksuitkeerin- gen aan de gemeenten geen verband met het inwoneraantal Het komt ons voor, dat bij dezen toestand niet maar zoo kan worden overg-egaan tot de -orde van den dag, doch dat er in het alge meen belang -een ddepgaand onderzoek dient te worden ingesteld naar de oorzaken en ook de ge-volgen! van dit -geweldig ver- schil. EEN SCHRIKKEND PAARD. Gistei'ccbtend stondi op een der Valken- wegponten te Amsterdam een met een paard beapannen tilbury. Een man en een vrouw zaten er in. Op het oogenblik, dat de pont zou afvaren, kionk het gebrikelijke fluiteein. Het paard schrok daarvan en inaakte een sprang. Het dier struikdde en kwam op de knieen te liggen. Het gevoig was dat de til bury omsloeg. De man en de vrouw, die in het wagentje zaten, vhlen er uit; de man kwam en goed- af, maar de vrouw kreeg vrij ernstige wonden aan het gezicht. In het huisje van de veren is zij v-oorloopig verbon- den en daarna is zij n-aar het Binnengasthuis vervoerd. DOODSLAG TE MAASTRICHT. De bekiaagde G. Cobben lijndrijver te Maastricht, die op den Ca-nnerweg aldaar met een mes den 17-jarigen Moermans zoo- danig in 't hocfd stak, dat hij spccaig over- leed1, werd door het Hot in Den Bosch, m.t bevestiging van het vonnis der Maastricht- sche rechtbank, vercordeeld tot 10 jaar ge- van genisstraf. NIEUWE REVOLUTIONNAIRE VEREENIGINGEN IN IN Die. Het bestuur op Bali meent het spoor ge- vonden te hebben van twee tegen het gezag g.richte vereenigingen. Deze vereenigingen zouden begin Februari door een Javaan zijn opgericht en aanzien- lijke Baliers zouden er bij betrokken zijn. De Javaan is gearresteerd en een onderzoek is ingesteld. Voorloopig wordt aan deze beweging ge- ringe beteekenis toegekend. Voor alle zeker- heid is echter de gewon-e m-ilitaire aflossing van drie brigades, die naar Java zouden te- rugkeeren, op Bali aang-ehouden. VAN DE MOTOR IN DE SLOOT GESLINGERD. In den Groote IJpolder bij de kruising Spieringer- en Noorderweg heeft een botsing plaats gehad tusschen een motcrrijwi'el en een vrachtauto, doordat de bes-tuurders el- kaar vermoedelijk niet tijdig opmerkten. De bestuurder van het motorrijwiel werd weg- geslingerd en was in een sloot geraakt, de auto is bovenop hem gevalkn. De man heeft vermoedelijk een arm gebroken. EEN LIEFHEBBEND ECHTGENOOT. 't Was nog in de wittebroodsweken Een verlofhouder te Veenendaal, die pas eenige weken geleden met een meisje van 18 jaar in het huwelij'k was geteden, heeft zijn vrouw Zaterdagavond zoo ernstig mishan- deld, dat zij uit wanhoop getracht heeft zich van h-et leven te b-erooven. Een dok-ter heeft het slachtoffer nog in het leven weten te be- houden. Iiaar toestand is echter ernstig. Gemeld wordt nog, dat zoowel de echtge- noot, als een inwenend commensaal zijn ge arresteerd. In aansluiting op het voorge- vallene had ook nog een vechtpartij plaats tusschen den commensaal en den verlof houder, waarbij ook gebruik van een bijl is gemaakt. DE FRAUDE BIJ DE INCASSOBANK. Omtrent de frau-de, gepleegd bij het filiaal van de incassobank aan den Goudsdien Sin- gel te Rotterdam kan nog worden gemeld, clat de drie bij deze affaire betrokken em ploye's gedurende bijna zes jaar hebben ge- knoeid. Zij speculeerden v-oor rekening der bank en de verliezen, die geleden werden, stortte men uit de kas van de bank bij, ter- teur en de eerste beddende zich ieder in den loop der jaren 2000 a 3000 toegeeigend. Er werden veel verliezen geleden, zoodat zij telbens meer geld van de bank aanspraken. Deze posten werden verantwoo-rd met val- sche boekingen en met gefingeerde stortiu- gen. Hierbij is de procurati-ehouder in het complot geweest. Hij heeft, hoewel hij- wist, dat de boekinken frauduleus waren, zijn handteekening coder de verschillende ge- schriften gezet. "Voordeel heeft hij niet ge had van zijn haodelingen. Men is aan de confrole ontkomen, doordat het bij" de controle niet mogelijk bleek, op een datum alle kassen van die verschillende bij- kanto-ren te controleeren. Van de speling tuschen de laatste van de maand en de eer ste dagen van de volgende maand hebben d'e heeren list-ig gebruik weten te maken. Toen ze nu eind December van het vorig jaar fondsen hadden verkocht, welke zij eerst in Januari d. o. v. op het hoofdbureau hebben verantwoord, heeft men achterdocht gekregen. De zaak is teen onderzocht, met het bekende gevoig. Doordat zij met" het oog op de balans fi- nancieel geen vrijheid van beweging hadden, hebben zij hun fondsen niet vlug genoeg weten te koopen om zoo voor het hoofdkan- toor gedekt te kunnen zijn. Eerst hebben de bedri-egers in Fransche frants gespecufeerd, maar weldra verloren zij 10.000 francs en toen zij later gingen speculeeren in kunstzijde. heeft dat at even- min oaten opgeleverd. Bij deze speculaties heeft de bediendb nog voor ongeveer f 10.000 aan eigen papieren ingeboet; het o'verige is alles ten laste van de bank gekomen. Hoeveel er precies verduisterd is, wordt nog onder zocht, al blijven de ge-arresfeerden bij het gencem-dle bedrag van 150.000. Dezer dagen worden de arrestanten n-aar let Hii is van Bewaring overgebracht. VIJFDE JEUGDCONGRES ARB EIDERS JEUGD CEMTRALE. In het gebouw van den Werkenden Stand is Zaterdagmorgen het vijfde jeugdeongres der A. J. C aamgevangen, welk congres een bijzonder karakter droeg i-n verband met het tienjarig bestaan dezer organisatie. Het podium was met fc-loemstukken en pal- men versierd en ter linker- en recbterzijde door twee groote roode vlaggen geflankeerd. De heer Koos Vo-rrink, voorzitter van het hoofdfcestuur. opende het congres met een in- I eidende beschouwing. Hierna. kreeg de heer P. Voogd, oud-l«Kkr dig- hswegipg, soiesTsjthefd tot het uitemdken i uitbreidang wist te voorkomen, ging een groote partij hyadnthen en tulpe-n verloren. Te Nieuwkuijk is door onbekende oorzaak afgebrand de dubbele woning, bewcond door H. Henskens en L. Wolfs Van de inboedels kon weinig ger-ed1 worden. Te Bladel is afgebrand de woning van J. Buiteels. De inbcedel ging groo-tendeels verlorenr. Oorzaak van den brand onbekend. Gistermorgen heeft te Zierikzee brand gewoed in een schuur in den Hem door het omvallen van een petroleumlantaa-m2000 Kg. hoo-i, stroo enz. gingen in de vlammen op. Verzekering dekt de schade. KORTE BERICHTEN. In Tokio heerseht een ernstige infiuenza- epidemie. Het aan tal personen, dat d'agelij-ks gemiddeld aan de ziekte overlijdt, bedraagt t'hans 58. Wolff meldt uit Schopfheim, d'at daar een man zijn beide zoons, die dronken thuis kwa-men, doodgestoken heeft. De een was da- delij-k dood, de andere overfeed na weinige oogenblikken. Officieel wordt medegedeeld, dat de toestand van prins-es Hisa, het dochtertje van den Japanschen keizer, dat eerst zes maanden oud is en herstellende was van lo-ngontste- king, plotseling kritiek is gewordcti. Een Reu-ter-beriCht meldt nog dat prinses Hisa teekenen van blo-edvergiftiiging ver- toont. Giste-r hracht de I-taliaansche gezant graaf S. Barbaro in gezelschap van den ge- zantsehspssecretaris mr. Scaduto en den ge zantschapsattache mr. Natarangeli, een be- zc-ek aan de Philipsfabricken. Te Nieuwwaal is overboord gevallen en verdronlken de schippersk-necht J. Siessen uit Melissant. Gistermorgen is op de secretarie te Enkhuizen aangifte gedaan van de geboorfe van de 9iOOOste inwoner dezer gemeente. De visschers M. en v. V. te Nieuwkoop (Utr.) bemaehtigden dezer dagen in den Noordsche plas 2 karpers welke te zam-en- 52 pond wogen. De gi-oote, een vischje van 28 pond, zwernt reeds in het Amsterdamsche aquarium. Bij verschillende fcweekers te Aalsmeer zijn de laatste dagen belan-grijke hoeveel- heden seringen gestolen. De politie stelt een ernstig onderzoek- in. Van verschillende leegstaand-e wonin- gen r.abij Halfweg hebben dieven het lood ontvreemd en de kranen der water leiding niee- gencm-en. Te Nieuw-Venndp wais Zekere ,N. D. zoo onvoorziclitig met 7n haftier revolverpatronen stuk te slaan. Een der projectiefen ontplofte en D. werd deerlijik in het gelaat gewond. Hij is in het ziekenhuis opgenomen, waar men de binnengedrongon scherven langs operatieven weg zal pogen te verwijderen. Zondagavond woo-nden de leden de op- veering bij van „Gas" in den Stadsschouw burg; gisier zullen zij bij de eerst steenleg ging tegenwoordig zijn van het Meenthuis op de Warandabergen bij Blaricum. „Nova", Eller man's Nieuw Magazine. Leo Hulsman en M. Vervoort hebben nach- telijke zwerftochten gemaakt door Batavia, steegjes en straatjes, speelhofen en opium kitten bezoekend. Eerstgenoemd-e schreel hierover bij de foto's die de tweede nam bij het maanlicht. Het eerste deel van het ver haal, de inleiding is opgenomen in bet Maartnum-mer (het eerste van den nieuw-en jaargang) van „Nova" onder den titel „Ba- tayia, -de stad der schaduwen". Maja Djarr vertelt van haar interview met de jon- ge Hollandsche filmspeelster Truus van Aalten, die bij de Ufa A. G. te Berlijn mooi op weg is een ster te worden. Een paar mooi foto's sieren den tekst. J. J. L. van Zuylen schreef voor dit no. een griezelverhaal „De groene dood", twee predikanten op twee ach- tereenvolgende Zondagen op den preekstoei vermoord met een groene dolk, geworpeo door een kerkganger. „De ring", door Gouverneur Morris, is een novelle met als hoofdp-ersonen een arme advocaat en- een millionnairsdocht-er. In „De weg naar den -roem" geeft Dora Musbach weer hoe moei- lijk het kan zijn beroemd- te worden, als men schildert en katten heeft. „De fluweelen japon", is een door Mary Robbers vertaalde Italiaansche novelle. Verder nog „Ge schaakt" van W. W. Jacobs; „De wraak van den acteur" door Arthur Eckersky en „Dorinda Durft" door Marjo-rie Bowen. William de Queux vervolgt „Het geheim van den mageren Engdschman. Effel stona voor dit no. af de eenacter „N 173", aange- kondigd als stenografisch opgeteek-end uit den mond van de a-cteurs der dilettanten- iooneelvereeniging „Wat ook vail', wij staan pal" in een dorp gelegen in de buurt van Amsterdam. In zijn rubriek „FiImleven'' schrijft Roy Screener dezen keer over de contraeten der filmsterren, van wie foto's zijn opgenomen Van de vaste rubrieken treffen wij aan „Het e-euwig vrouwelijke" door Jeanne Rey- neke van Stuwe en „Puzzlen" door Geo van Dam. B-ehalve de foto's van Truus van Aalten en een aantal kiekjes in den tekst van de ver schillende verhalen zijn nog opgenomen twee mooie foto's: Dans of acrobatiek? en Oud Stadje. „Nova" begint haar derden jaargang goed! Baekzaal der Geheele Wereld. De Boekzaal der geheele W-ereld1 bevat in de 1 Maart-aflevering een felle critiek van Ir, L. J. M. Feber op de studie van Dr. G. Kalff Jr. over Frederik van Eeden. Deze studie „Psychologie van den Ta-chtiger" ge- titeld heeft in katholieke kringen. nog al ver- weer uitgelokt is echter door de neutrale critic! gunstig ontvangen Wij vermoeden, dat wanneer Frede-rik van Eeden niet beho-or- de tot de Roomsche bekeerlingen ook het oordeel der katholieken gematigder, mis schien zelfs wel uitgesproken gunstig luiden zou. Anton van Duinkerken schrijft in de Kro- niek der Dichtkunst zeer waa-rdeerend over den dichter Werumeus Buning, naar aanlei- ding van diens jongsten verzenbundel Hemel en Aarde. Ten slotte noemen wij uit dfeze af- levering een bijdrage van G. K. over Jules Verne. I I I Het Kind. Het jongste numme-r van dit veertien- daagsch tij-dschrift voor ouders en opvoeders bevat een artikel van den redacteur J. L. Daalder over de vraag, of huiswerk in het belang moet worden geacht van gezins- en schoolleven. De schiijver oordeelt, dat de bestaande to-es-tanden verbetering eischen. Mevr. G. A. Schoutenvan Steenbergen schrijft over het op-voedingssysteem in Indie. Haar bijdrage is voorzien van een naschrift van prof. Gunning. Jan Terwey geeft een vierde beschouwing over Kind en Kunst. Op den Uitkijk. In de 4 Maarit-aflevering van dit tijd- schrift voor het Christelijk gezin vervolgt H. S. S. Kuyper zijn artikelenserie over Hon- garije. Prof. Veldhuyzen schrijft over de Joden in Antiochie, Ds. J. L. Pierson over Abraham Trommius op l'eis naar en door Zwitserland. Dr. J. Veldkamp zet zijn bij- dragen over Het leven en werken van Char les Dickens- voort, terwijl prof. J. Waterink schrijft over Het Meisje. Drs. A. van Deur- sen geeft een artikel Lorentz en de Zuiderzee Maandblad van Berechting en Reclasseering. Met Maarlnumiher van het Maandblad voor Berechting en Reclasseering, verschij nend onder redactie van onzen stadgenooi Mr. N. Muller bevat verscheidene interes- sante bijdragen. Wij noemen o.a. een artikel over „Bewaring", de geschiedenis van Sher born (een reformatory prison in den staat Massachusets), een bijdrage over Aanleg en Ondervindingen, over Voorw. Veroordeeling en misdrijven in dronkenschap, een bespre- king van het bekende tooneelstuk Blackie enz. enz. Tevens wer-d ons toegezonden het vijfde Jaa-rboek voor de reclasseering van volwas- senen en kinderen, samengesteld onder re da-ctie van Mr. N. Muller, alleriei gegevens bevatende in verband met 't reclasseerings- werk over 1924. Maandblad ,JDe Ster Wij; -ontvingen de Maart-aflevering van ,,De Ster". Dit nummer vangt aan met twee gedichten van J. Krishnamurti, getiteld „Zeg mij, wat is wezenlijk?" en „Vind Uw ziel, mijn vriend". De laatste twee toespraken, gehouden in het Sterkamp te Ommen 1927 onder den tp te titel „Op welk gezag?", zetten uiteen, dat geen gezag van buiten den tnensch up den da up baten km. De Waarhsid i'n riehzelf moet de mensch vlnden en daarmede moet tin een worden. 1 Voortgegaan wordt met de publicatie van toespraken, die door Krismaji op het Kasteel Eerde tot een groep leerling-zoekenden wer den gehouden. Lady Emily behandelt in een artikel De zendmg van den Wereldleeraar de belangrii ke vraag, of de Wereldleeraar een nieuwen gcdsdienst brengt, dan wel of Hij komt om ons te verlossen uit de verstarde vormen waarin ten slotte elke kerkleer gevangen o-c' raakt. Verwezen wordt naar de woorden van Buddha en Christus, volgens welke ook deze leeraren steeds verwezen naar de Waarheid die de mensch in zichzelf te vinden heeft los van de vormen, die van buiten af worden' otv gelegd. 1 In het Nationaal Gedeelte van dit num mer staat een interview met mevrouw C Ra mendt—Hirschman over „De toekomstvan Europa", waarin het vredesvraagstuk wordt behandeld in het licht van het ideaal De Vereenigde Staten van Europa" en in dat van den „Volkenbond". In het bijzonder wordt hierbij uitgegaan van de vier artikelen di« Dr. Annie Besant onlangs publiceerde' en welke door „De Avondpos-t" in ons land werden verspreid. Nu. Het Maartnummer van het onder redhctie van A. M. de Jong en Is. Qu-erido verschii- n-ende maandblad Nu is belangrijk om ver scheidene bijdragen en wel in de allereerste plaats om A. M. de Jong's woord van ver- weer „Heibel in -het S-traatje" tegen de felle aanvailen, die op hem ondernomen werden -door den dichter en criticus Binnendijk in verband met het Woord ter Inleiding, waar- mede het eerste nummer van Nu opende en waarin de Jong o.m. gez-egd had, dat het een zoodje was in onze literatuur. In de tweede plaats noemen wij een opstel van Dr. P. H. Ritfer Jr. waarin deze de voor Holland weinig-hoffelijke beweringen van den bekenden fil-osoof Hermann Keyset- ling in diens nieuwe bo-ek „Das Spektrum Eu-ropa's" on-tzenuwt. En in de derde plaats een critiek van Hen ri Bruning op Anton van Duinkerken's d-ichtbundel Onder Gods Ogen en Albert Helman's en Albert Kuyle's reisschetsen die onder -den titel Van Py en Burn-oes bij de Oemeenschap te Utrecht verschenen. Het is een openhartig en zeer lezenswaardig opstel Is. Querido vervolgt in dit nummer zijn A. M. de Jong de ,.Mijmeringen van een beschouwi-ng-en over Franciscus van Assist, Godzoeker." GEVONDEN VOORWERPEN. Aanwezig aan het Bureau van politie, Langestraat en aldaar te bevragen op alle werkdagen tusschen 11 en 1 uur, de navol- gende voorwerpen als gevonden gedeponeerd op: 1, 2, 3 en 4 Maar-t 1928: belasting- plaatje, rekenbeekje lagere school, leerboek- je Vaderlandsche Geschiedenis, handwar- mer rijwiel, handscho-enen, sleutels, voorstuk hoorn, rozenkrans, R. K. kerkboekje. Aanwezig en te bevragen bij de navolgen- de ingezetenen onderstaande voorwerpen als gevonden aangegeven cp 12, 3 en 4 Maaif 1928: carbidlantaarn, S. Wokke, Omval 53; houten- pijp, G. Vinke, Tro-mpstraat 2; bril in parelmoeren etui, J. Plas, Magdalen-en- straat 15; 2 boekjes, Kuiper, H-ekelstraai 28; rijwielbelastingplaatje in etui, J. Reurs, Vogelenzang 9; zalv. theelepeltjes. Gem. Rei- niging, Zeglis; wagenschroef, J Sterken- burg, Westerhofje; hondenpenning, Wed. O-pm-ier, Geest; alpaccabeursje, T. Ris, Breedstraat 31; portemonnai met inhoud, J. de Leeuw, Voor darn 7; verm, gouden ring, P. Leijen, Bergerweg 6; dameshandschoen, W. de Haas, S-tuartstraat 41; sleuteltje, T, Schoonhoven, Appelsteeg 3; vulpotlood, J. v. d. Gracht, Boezemsingei 45; huissleutel; J. Metselaar, v. d. Woudestraat 23; school tasch, S. Tesselaar, Compagniestraat 20; polshorloge, C. v. Liene, Landstraat 45; zilveren halskettingje, N. Tol Ricard-ostraat 3; rozenkrans in etui, W. Brouwer, v. d. Woudestraat 3; zakmesj-?, A. Blom, Fa- bri-eksweg 4; paar bruine glace's, mej. T. Bakker, Oudorperdijkje 8. Wanneer men weder in het bezit is van het verloren voorwerp, wordt men verzocht hiervan kennis te geven aan het Bureau van politie. DE ZUIDERZEEWERKEN. De v/erkzaamheden bij de Oude Zeug (tus schen Wieringen en M-edemblik) zullen bin- nenkort met- kracht worden aangevat. Er zul len een 1500 arbeiders werk vinden. Verschil lende arbeidersverbiijven zullen er worden opgericht en er komt ook een ontspannings- lokaal. KLEUTERZORG. Het hoofdbestuur van de N. H. Vereeni ging „Het Witte Kruis" wekt de afdeelingen op, de noodige aandacht te wijden-aan de op- richting van vereenigingen voor kleuterzorg. Ze wijst er op dat vooral de verzorging van het kind van 16 jaar absoluut onvoldoen- de is en waar daaraan nog eenige zorg he- steed wordt deze veelal van dien aard is, dat het kind daarvan meer na- dan voordeel on- dervin-dt. Het v-estigen, waar mogelijk. van consul* tiebureaux en dag-buitenverblijven voor de kinderen worden als middelen ter verbeterinj van de bestaande toestanden genoemd. SCHOORLDAM. Voor den laatsten keer in dit winterseizoef had de vereeniging „Nut en Genoegen" 't Schoorldam's publiek bijeengeroepen, en het was Zaterdagavond weer extra vol in de zaal van den heer ter Burg, en de gezellig- lieid welke daar spreekwoordelijk is, groeide in den loop van den avond in sterke mate aan. De oud-voorzitter, de heer Klerk, was uit Haarlem o-vergekomen om getuige te zijn van -dit laatste Schoorldamsche gebeuren, terwijl de secretaris, den heer Damiaans daarente- gen wegens ziekte afwezig was, waardoor -de altijd ge-estige notulen dezen keer acht-erwege bleven. Nu was 't bekende tableau't eerste pro- grammannu.mmer en 't moet gezegd dat dit als altijd keurig verzor-gd v/asi't Stelde voor: „Kantwerk" en we weten niet wat en wie bier d-omineerde, 't mooie kantwerk cf de knappe jonge dames. En al evengeed verzorgd als 't tableau, Weken de verdere iruuBtirrs. De bekende

Alkmaarsche Courant | 1928 | | pagina 6