fell DAOBL.AD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. W. H. M. P2ILS MB WMIHAKDKL Uif leef PapSement Dageiijkssslt ©¥ei,^lclifB Buifeniasid Ho. 5* Dif nammcr besfaat oft 2 bladen. Honderd dertigsie Jaargang. 1928 Deze Conrant wordl ELKEN AVOND, hehalve Zon- en Feestdagen, aitgegeven. Abonnemenfsprijs bij vooruitbetaling per 3 maanden voor AlLnaar 2.—, franco door bet geheele Rijk /2.50. Afzonderlijke en bewijanummers 5 cents. Dte*c|fiuri 0. tt. KRASC Tdef.nr. Adntfnfstraffe 3* Telefoonnr. Redadie 33. PRUS DER GEWONE ADVERTENTI&Nt Per regel /0.25, bi] groote contracten rabat. Groote letters naar plaafsrnfmfe. Brieven franco aan de N.V, Boek- en Handelsdrukkery vjh HFRMi fiOlfNtt Voordam C 9. Hoefdredacteuri Tj. N, ADEMA. WOENSDAG Den Ha.ag, 6 Maart 1928. 1 Nog steeds is de strijd omtrent den stenn aan de Maastrichtsche aardewerkin-dustrie onbeslist. Het is een strijd tusschen vrij- handel en protectie en bet is wel eigemaar- dig, dat een diergelijke strijd, waarbij zoowel de theoretiscbe wetenschap als het praktische leven airgumenten vmchaffen, de strij- dfers blijkbaar mwilijk kort van stof kunnen zijo. Wij hebben hedien weder eenige ellen- lange redevoeringen aangehoord, en dat zou goed werk kunnen zijo, als er kans besto-nd, dat men elkander overtuigde, maar op het punt van vrijhamdel en bescherming zijn menschen, die eemnaal een overtuiging zijn toegebaan, niet er toe te brengen om van jmdcht te veranderen. Eigenlijk zou men kunnen volstaan met in enkele woorden zijn overtuiging te formukeren, zelfs had men wel onmiddellijk tot shimming kunnen over- gaan, maardan was het geen parle- men-t meer. Misschien zal men uit diie opmerkingen willen o-pmaken, dat we ongeduldlig worden. Maar dat is tech niet- het geval. Want er steekt bij die debatten een angeitje on-d-er bet gras, dat de aand&eht van den journalist gaande houdt. Dat angeitje heeft een politie- ke kltur, en het zijn sp-rekers als de heeren Veraart en Kortenhorst, beiden leden van de R. K. Kamerfractie, die het kcesteren en kweeken. De beer Veraart deed het met een enkel woord door bij de aanprijzing van het voorstel er op te zinspelen, dat het noorden des lands het zuiiden bij moeil-ijkhedeti meet iteunen, al ware het stechs uit altruistische overwegingen, maar de beer Kortenhorst jei het onomwondener, dat het hier gold de naijver van het noorden tegenover het zuiden en heweerde, dat door verwerping de s-epa- ratistische neigingen van het zuiden zouden vorden aangewakkerd. Dat vinden vden een gevaarlijk spelletje en men vreest, dat, bij a verwerping van het voorstel, op een leelijk klinkenden politidce-n trommel zal worden gespeeld, waarbij Limburg en Noord-Brar bant tot anti-Nederlandsche demonstraties of ten minste uitingen zullen worden verbid, Onder de voorstanders van het ontwerp ■behoorde hehalve de reedis genoemde heeren ook de beer Smeenk (A.-R.), van de tegen slanders vermelden wij de heeren Oud (V.D.), die een lange maar knappe redevoering hield, Van der Sluis (S.D.A.P.), die in het voorstel gevaar zaig voor land- en tuinbouw, Van Gijn (V. B.), die zoowa-t geen stuk heel let aan het z. i. zeer slecht gsm-otiveerde ont werp, en Kersten, die t voorstel in strijd vond met de beginselten van de Herv. Ger. Staats- partij. Morgan komt de Minister van Finanrien aan het woord, die op-gevolgd zal worden door Minister Slotemaker de Bruihe. Daarna krijgen we re- en dupl-ieken, zocdat het niet too heel zeker is, dat de behandeling reeds Bonderdag zal zijn afgeloopen. Volgens in- gewijden zal die afloop zijn: verwerping van het voorstel met dezelfd'e stemmenver- houdiing als bij dte verwerping van het ge- rantschap van den Pans, ruim twee jaar ge- lfeden. EEN „HEILIGE" OORLOG. Wat gebeurt er in Irak? Aan- valien van de Wahabieten in Irak. Arable neemt de leiding. De Engelsche luchtvloot opereert. De invallen van eenige Wahabieten-s-tam- Mn in bet onder Bri-tsch protectoraat staan- de Iiak hebben de daar aanwezige Engelsche weermacht reeds geruimen tijd genoodzaakt tot actief optredten. Veel aandacht heeft de buitenwereld totnutoe niet aan deze kwestie h®teed, dioch gedurende de laatste dagen neeft de toestand zich in Irak dermate ver- •cherpt, dat het oms wenschelijik lijkt wat uit- voeriger in te gaan op de gCbeurtenissen in cat sedert den wereldoorlog sterk in betecke- nis toegenomen gebied a ^l'cwan-"®ia®meri, behoorende tot het Aramsche volksras, hadden reeds herhaalde- bjk aanvallen gedaan op Irakeesche starn- ra, karavanen enz. Dit had tot gevolg, dat 'tmge Engelsche vliegtuigen in actie traden tn den rehellen ernstige verliezen toebrach- 2 waar'51l °-a... 'a 800 mannen't lev en ver- lOTen en anderzijds een tweetal vliegtuigen erd neergesdhoten. Grootendieels moot de am voor deze aanvallen gezoclht wiorden in ,f,J j °P kakeesch gebied wonende .stammen de gebrui'ken van den Mohamme- caansohen godsdienst niet plichtgetrouw na- 1 en dedendus hun invallen R?T f om, ^sdienstige redtenen en tun wo-die tegen het optreden der Britten was hef z?° dat de koning van IrAkc<»»eSa u ^r50lsc^'e rijk Nezjd aan de heihgen oorlog verklaard heeft nomp.n hP? vfi.n.dle aanvaden op zich go van wan 1 voornaamste stammen wapeneu yoorzien en hen bewegen een inval te doen in Irak, Koweit en Transjor- danie, om met het zwaaid in de vuist de on- geloovigen tot den Islam terug te brengen. Zoo hebben de gebeurtenissen dus een em- srigen keer genomen. Ofschoon het dwaas zou zijln het gevaar voor Irak en Koweit te verkleinen zoo zegt de „Daily Telegraph" en onverstandig om te hopen dat Irak Engeland nog nieuwe moei- lijlkhedm zal veroorzaken-, zou het even onver standig zijn te veronderstellen, dat de huidi- ge grensovervalten tot een cmstig conflict met den koninig van Nezjd1 en de stroopende stammen onder zijn suzereiniteit zouden lei- den. Gedurende den oodog en eenige jaren daarna zou dte Engelschman in1 Irak gelachen hebben bij het denkbeeld a-an gevaar in ver- band met d-en opmarsch is h-eden ten dage van een 20000 stand ieden, doch de toestand veranderd. De strijd'macht, welke Groot-Brit- tann-ie in Irak heeft, is net geschikt voor po-li- tiewerk, daar geheele regimenten naar h-uis zijn gezonden. Het gebied van Koweit, waarop de hoofd- aanva-l der Wahabieten Maarblijkelijfc is ge- richt, is vaak het doel van -overval van fan-a- tieke stammen uit dte woestijii geweest, en nog in 1919 voerdie Sjeik Feisal-ea-Doewaisj, een van -die leiders van den huidigen opstand, den aan-val aan. De onafhankelijkheid van het ge bied1 wordt door Groot-Brittannie gewaar- borgd1 als belo-cnimig voor de in 1914 bewezen diibnsten, toen Moebar-ak, de toemmalige re- geerende sjeik, de Britsche expeditiemach-t bij de vermeesterin-g van Basra behulpzaam was. A-nd-ers was Koweit reeds lange jar-en ge- teden met het gebied van Nezjd samenge- smolten gew-ordten, t-erwijl zelfs Irak het be- geert, omdat h-et een cent-rum is voor de parel- visscherij en een mooie haven bezit. Inmididels is blijkens een bericht van he- denmorgen de geheele Engelsche luchtvloot in Irak haar opera-ties begonnen. Wanneer de vijandige stammen er in zou den slagen de plaats Sjaiba te overmeeste- ren, zou niet alleen de luchtvaart naar Engeland's Aziatische gebiedten daarvan groot nadeel endemn-den, doch zou tevens Basra, dte groote haven van Irak, voor een aanval openliggen. De Bri-tsche belanigen in Basra zijn zeer uitgebreid en het aantal Britsch-e ingiazetenen 1-oopt in de duizenden. Met belangstelling mag men du-s den loop der gebeurtenissen in Irak gadeslaan. VOLKENBOND. DE HONGAARSCHE W APEN SMOKKEL ARI J. 4 Geen Volkenbondmnderzoek. De vrjf groote mogendheden zijn o-vereen gekomen, tegen Hoogarije geen onderzoek te organiseeren. Daarentegen zal in dte zitting van h-eden een commissie worden- sa-menge- steld, onder voorzitterschap van den Neder- lands-chen minister van buiten-landsche za- ken, B e e 1 a e r t s van B 1 o k 1 a n d, welke commissie, bestaan-de uit onpartijdiiige raadteleden, nieuwe voorstellen in-za-ke deze affaire zal uitwerken, en aan d'en Volken- bondsraad voorleggen. In- de zitting van h-eden zal ook dte demar che der Kleine Entente aan de orde worden gebra-cht. De Roem-e-en-sdie minister van bui- tenlandsche zaken- zal optreden als aankla- ger, waarop de Hcngaars-che minister van antwoord zal dienen. Inzake het Hongaarsch-Roemeenseh o-p- tanten-geschil, dat daarna aan de or-de werd gehra-cht, kon geen- overeenstemming worden bereikt. Italic heeft het dus blijkbaar to-ch zoover weten te brengen dat de overi-ge groote mo gendheden, ond'anks de a-ctie -der Kleine En tente, van een onderzoek hebben afgezien, UITWISSELING DER BEVOLKINGEN. Prof. Francois lid der Juristen- comnussie. Onze la-ndgenoot prof. Francois is door den Volkenbondsraa-d -b-enoemd tot lid der Jurist-encommissie, die aa-n den Raad advi-e-s mo-et uitbrenigen -over -een verzoek der ge- engd-e commissie voor de uitwiss-eling van ri-eksche en Turk-sche bevolki-ngen m-et be- t-rek-king tot de interpretati-e van het vr-edtes- verdxag van Lausanne. D-e ander-e leden zijn Pi-rvelli (Italie) en Ito (Japan). DE RAADSZITTING. Het Volkenbondspaleis. Een protest van architecten. De Raad heeft d-en secretaris-gen-eraal ge- machtigd de bouwcontra-cten voor het nieuwe Volik-enbondspal-eis te teek-enen Door dit besluit is Geneve thans d-efini-tief de zet-el van. -den Volkenbo-nd -geworden. Er heerscht begrijpelijkerwij-s te Geneve groote vold-oening over dit besluit, dat in t'egenwoo-rd-ighei-d van den Zwits-erschen mi nister van buitenlandsch-e zalcen Motta werd gen-omen. Ni-ettemi-n be-staan er tusschen de vijf architecten, die m-et den bouw zijn be- last, nog enkele meeningsverschi-llen, welke uit den w-eg moeten worden eeruimd al- Postgiro 37G30. S W iAKT vorens de secretaris-generaal zijn handt-eeke- ning on-d-er het contract z-et. Deze geschill-en hebben -b-etrekking op den gevel van h-et ge- bouw, op de groote vergaderzaal en op d-e leiding der werkzaamhedten. Men mag -echter aannem-en dat die architec ten voor ein-d Mei d-e nocdzakelij-ke wijzigin- gen in het bouwpl-an zullen aanbrengen en dat men het vooral over den gevel van het gebouw eens zal wordien. De leiding van de werkzaamh-ed-en zal berusten bij den Fra-n- schen architect Nen-ot. De Raad had ter elfder ure een verzoek- schrift ontvangen van -een aant-al mod-erne Duitsche, Fransche, Oostenr-ijiksche en Ned-er- landsch-e architecten en archi'tectenver-eeni- gingen (voor Nederland „De Op-bouw" en- de heer J. J. P. Eesteren) om all-e bekroonde plann-en opn-i-euw aan een jury van architec ten voor te leggen. Zij betoogd-en dat de prijsvraa-g niet alleen in strijd- met de zuiver juridische grondsl-agen is gehouden, m-aar dat uit een t-ech-nisch en lcunstzinn-ig oog- pun-t b-ezien, h-et bouwplan geen resultaat doet voorzi-en, dat men als een- dui-d-elij-k ant woord van de eerst-erangs kunet-enaars, ar chitecten en tech-nici van -dezen tijd- op een zoo groots-che en waardige idee als die van den Volkenbond mag verwachten. D-e Raad h-eeft dit v-erzoeksch-rift blijkbaar terzijde gel-egd. RUSLAND EN DE ONTWAPENING. Turkife noet meedoen. De secretaris-generaal van den Volken- bond h-eeft een telegram ontvangen van Lit- winow die n-amens de Sowjetregeerin-g in de ontwapeningscom-missie zitting heeft waarin wordt verzocht Turkij-e uit te nood'i- gen tot de volgen-d-e zitting van de commis sie. Dit verzoek is gebas-eerd -op d-e b-elan-g- rij'k-e rol, die Turkij-e in de wereldpolitiek speelt en op zijn g-eografische liggin-g. Litwinow verzoekt ten secr-etaris-generaal hem mee te deel-en, w-elke gevolg aan zijn dienkbeeld zal worden gegev-en. Het t-eleg-ram is t-er ken-n-is van de Raadsled-en gebracht. HET POOLSCH-LITAUSCHE GESCHIL'. De onderhandelingen beginmn 30 Maart. De Poolsche ged-elegeerden te Geneve heb ben verklaard- dat zij het voorst-el van de Litausch-e reg-eering uit haar jon-gste nota, om rechtst-reeksche onderhan-delingen tussch-en part-ijen te voeren, en d-eze te d-oen begd-nn-en 30 Maart te Koningsbergen, aanvaarden met het voorbehoud dat ook in dit geval Pol-en bet recht bl-ijft b-eh-ouden om vertegenwoor- digers van den Vol-kenibond bij de b era ad- slag ingen als toehoorders m-et adviseerende stem uit te nood-igen, UIT HET VEILIGHEIDSCOMITe. De ontwerp-conventies aangenomen. De veiligheidscom-missie heeft heden de ontwerp-conven-tie ter regeling van juridische en niet-juridische geschillen, in den vorm, zooals ze door de redactie-commissie was op- gesteld, zon-der -discussie aangenomen. Even- eens werd het ontwerp van een algemeene conventie inzake bemiddelin-gs-acties aange nomen. Ook het ontwerp voor de collecbeve veilig- hei-dsverdragen werd door -de commissie goedgekeurd, omdat op aanraden van Lord Cushen-dun, staatssecretaris van Simson en den Nederlandsche gedel-egeerde Rutgers dte oorspronkelij-ke titel „collectief veiligheids- v-erdrag" was gewijzigd in „verdrag voor we- dterzij-dsche hulp." ENGELAND. DE TROEBEI.EN IN IRAK. De Engelsche luchtvloot in actie. In een sdhriftdijik an-two-ord op een vraag in h-et Lagerhuis -deeldte dte minister van vl-ieg- wezen, sir Samuel Hoare, m-edte, dat van heden- af d-e luchtvloot van Irak haar operatie tegen d-e Wahabieten begonnen i-s. Deze actio bestaat niet all-een in het werpen van bommen op de naderen-dte troepen- Arabieren, maar ook i-n verkennimigsdiensten. De Royal Air port, die met de verdtedjging van Irak is belast, telt 45 vliegtuigen met bomm-enwerpers, 12' B risto'lvlie gmach in-es en eenige gepantser-de wagens. De h-oofdmacht is in Ko-w-eit geconcentreerd aa-n de Perzisdie golf, waarop zich ook de hoofdaanval der Arabieren- ridht. INVALLEN IN ADEN. Een luchtbombardement tegen de invallers. De stad Kataba, in J-emien, is door Engel sche vliegtuigen gebombardteerd, omdat in weerwil van een ern-stige waarschuwing tegen verdere aanvallen op net gebied1 van het pro tectoraat Aden, twee Sjeiks en sol-daten wer- d-en ontve-erd. Het bombardement had' eerst plaats na afloop van een termiijn van1 aehten- veertijg -uur voor het in veili-gheid brengen van- vrouwen en kind'eren. I'NBREKERS ALS CAMOU'FLAGE- KU-NSTENAAR'S. Zaferdagnacht werd er ingebroken in een wa-renhuis in Forest Hill te Londen. Er slie- pen ongev-e-er -derti-g menschen- in learners bo- yen diem winkd, fnaar gsaen- fataaar heeif iets gemebkt. De inbrekers begonnen met rubber- Ean-dschoenen uit dte kaoetsjoek-afdeeling aan te trekten- om geen vingerafdrukken ach- ter te laten en vervolgens een grooten buit aan bontmantel-s, japonnen, coup-ons zijde, heerenartikelen enz. te verga-ren en in te pak- kcn. Vervolgens bra-ben zij in de garage in en stal-en een vrachtauto,' die zij op het binnen- plei-n met reclamebilj-etten van een krant be- plakten, en waarop al het gestolen go-ed ge- laden werd. Toen dte politic den wagen later over straat zag rijdien, hield zij1 hem vo-or een kranten- auto die odhten-dbladen wegbradht. Te Leytonstone losten de inbrekers hun buii-t, zij liefen d-e a-uto op straat staan en p-a-s daarna begreep men dat er iets bijz-onders ge- beur-d was. DE RADIO-OMROEP. Vrijheid tot het verspreiden van politieke, godsdienst- en in/us- trie'eele discussies. Bij het oprichten -van de British Broadcas ting Corporation heeft de regeering bepaald, dat de. Corporation zich mo-est onthouden ten eerste van het uitspreken van haar m-ee- ning over zaken van openbare politiek, ten tweede van het verspreiden van med-edeelin- gen betrekkin-g hebben-de op politieke, gc-ds- dienstige en industrieele geschillen. Laatstge- n-oem-de restrictie is het voorw-erp geweest van veel critiek -van den kan-t van het publiek, -dat meend-e da-t zij -de regeering in staat siel- de tot het uitoefenen van een ongeoorloofde censuur, doordat zij aan de B. B. C. kon ge- lasten a He discussies en debatten zoodanig te besnoeien, dat er alle levendigheid aan werd ©n-tnomen. Grappenmakers beweerden zelfs, dat alleen de weervo-orsiDelling zon-der cen suur mocht worden -doorgelaten. Een- destijds in-gestelde commissie-Crawford braoht naar aanlei-ding van -deze critiek rapport uit, waar in zij a-dyiseerde, toe t-e staan -dat een matige hoeveelheid twistdiscussie wer-d vers-preid, on der b-ed-ing -dat de -discussie op hoo-g peil st-oed en -de vers-preiding met na-uwgezette o-n- partij-digh-eid geschiedde. Thans heeft in het Lagerhuis kapitein Ian Fraser den premier gevraagd, of hij zijn fce- slissing te d'ezer zake kon geven, waarop de premier mededeel-de, dat -dte regeering beslo- ten had, de gecritiseer-de restrictie te doen ver- vallen, zoodat ze onmi-ddtellijk zou worden ingetrokken. De regeering had de B. B. C. medegedeeld, dat zij van haar verwachtte -dat zij van haar vrijheid, -die haar bij wiize van experiment wordt verleend, geh-eel in overeen stemming met het a-dvies van de commissie- Crawford gebruik zou maken. DE BRIEF VAN ZINOWJEF. De Arbeiderspartij maakt haar plan de campagne. De Labo-urfradie in h-et Lagerhuis heeft gister vergad-erd en plannen gem-aakt voor net a.s. deba-t in het Huts over -den brief van Zinowjef. Beslot-en werd, dat Ramsay Mac- Donald het debat zal open-en en dat J. H Thomas de laatste spreker za-1 zijn. De afge- vaardjgde van de Clyde, Maxton, een uitmun- tend en altijid gaarne gdi-oord spreker, maar met zeer extremistis-che opvattin-gen, zal een der voornaamste woordvoerd-ers zijn. Dit is een onverwa-cht besluit, d-aar Maxton niet tot !h-et partijbes-tuur beh-oort. Waarschijnlijk zal -de r-egeering dten datum voc-r dit dabat bepalen op Maandag over een week. Dit zal Sir Austen Chamberlain ge- 1-egenheid geven aan het deba-t deel te nem-en, d-a-ar hij- dan uit G-eneve t-er-ugkeert. Hed-en zai het -kab'in-et waarschijnlijk een besl-issing ne- men- inzake de vraag naar -de authenticiteit van den brief. Twee zinsme-den uit Marlowe's brief in de „G'b®erver" maken voor d-e Arbeiderspartij een onderzoek n-oodzakelijk. De eerste is uit een- brief aan Marlove, luidten-d: ,,'D-e premier (-d-.i. MacDonald) w-eet er alles van en tracht openbaarmaking tegen te gaan." De tweede is uit een gesprek m-et Marlowe: „Mij wordt eenvoudSg v-erteld, dat Rams-ay MacDonald den brief heeft teruggez-onden aan Crowe voor een verder onderzoek naar de echtheid e-rvan. Hi-er wor-d-t -deze gesti-e besdhouwd als een paging de zaa-k uit te stellen, daar men reeds lang van d-e authenticiteit van den brief overtuigd! was." DUITSCHLAND. HET LIQUIDATIE-ONTWERP. De wanhopige wachtenden. De man dte -de vorige week het rij-ksbureau dat de aanspraken op liquidatie-sch-adev-er- goeding behandelt, in- de luch-t heeft willen laten- vliegen, is de -gew-ezen farm-er Langkopp uit Oost-Afrika, die in d-en oorlog flin-k voor zijn- land he-eft gevocbten en temgevolge van het verlies der kolonien al zijn h-ebben en houd-en is kwijtgeraakt. Even-als zoovelte 1-otgenooten is hij tall-ooze mal-en van het -kastje naar den muur gestuurd en t-enslotte heeft hij, uit wanhoop over de armoed-e waar in hij en zijn- gezin moesten leven, terwijl hij toch h-eel wa-t van het r-ijk te vorder-en had, besl'Oten zijn toev-lucht tot bed-reigin-g met gew-eld, te n-emen. Bit de verhooren, d-ie hem zij-n afgenom-en, heeft Langkopp overigens een bezadigden in- druk gemaa-kt, zoodat de p-olitie eigenlijk n-iet begrijipt,'hoe dez-e man tot zijn wan-hoops- daad is kunnen k-omen. D-e control-e in het rijksbureau is nu aan- mer-kelij-k versch-erpt. Nieman-d word-t er nu zonder -behoorlijk b-ewijs toegelat-en. Blijk baar vreest men dat andere wanhopi-gen het voorb-eeld van Langkopp zullen volg-en. Dat die vrees r-ed-en van bestaan heeft blij-kt trouwens wel uit een verklari-ng van de orga- nisatie van Auslanddieutsch-en „dat wan- hoopsdaden on-der d-e hond-erdduizenden die n-u al jaren wacht-en op d-e schadevergoedin-g waarop zij r-echt hebben, herhaaldelijk voor- -koroen. Er heerscht -een diepgaan-de verbitte- ring en d-e orga-nisatie moet herhaaldelijk bij- springen wanneer hoofden van gezinn-en geen raad m-eer weten, ofschoon zij geld g-eno-eg te vorder-en h-ebben." Dan drukt de organi- s-atie den Rij-ksdag op h-et hart, deze week' haast te maken m-et de afdoening van h-et slot-ontwerp der 1-iquid-atiewet. EEN ZONDERLINGE WRAAKNEMING. 11.000 eieren stukgeslagen! I-n d-en afgeloopen nach-t zij-n op een boe- l-en-bedrijf van d-e Ergon A. G. op het vroe- g-ere vli-egveld te Berlijn in een der gebou- wen- kisten met 11.000 ei-er-en, die h-ed-en ver- zonden zoud-en word-en, door inbrekers ge- opend. Alle eieren wer-den- door hen stukge slagen, zoodat sl-ecbts een brei-achtige massa overbl-eef. Men d-enkt aan- -een wraakoefeni-ng. KOORSTRAAT 49—51. TSLEFOON 207. ALKMAAR. DE ARBEIDSCONFLICTEN. De vijf voornaamste BerUjnsche metaalbedrijven gestolen. Na afloop van h-et w-erk zijn gister de vijf bed-rijven van den bond van Berlijnsche me- taali-ndustri-eelen, d-e voornaamste der. stad, waar de werktuigmak-ers den arbeid h-ebb-en ges-taakt, gesloten. t.ooneischen van het Berlijnsche verkeerspersoneel. De B-erlij-nsch-e trammaatschappij, de Hoch- bahnges-ellSch-aft en 'de Allg. Berliner Omni bus A. G. hebben tegen 31 Maart d-e 1-oon- contracten.opgezegd en -een loonsverhooging van 15 pfennig per uur. gevraagd. De loonbew-eging.bij de Berlijnsche ver- ke-ersmiddel-en omvat ca. 21.000 werkn-emers FRANKRIJK. DE KWESTIE VAN TANDZJER. Als gevolg van de-Fransch-Spaansche ov-er- eenkomst over Tand-zjer zal te Parijs tus schen d-e vertegenwoordigers van Eng-eland, Frankrij-k, Spanje en Italie een conferentie gehouden word-en. KORTE BERICHTEN. D-e Noor'd-Afrikaansche stam Ai'tjOea- -drim, die 12000 ziel-en telt, heeft zich volledig en onvo'orwaard-elijk on-derworpen. Het is thans mb-gelijk in streken -door te dringen -die tot. -dusver. gesloten waren voor -den Europee- schen invToed. - Twee oude boerenmensehen te St. Mar- tin-Lestra bij St. Etienne, beiden de- zeventig gepasseerd en met de reputatie Avat gel-d te hebben, zijn Zondag in hun hoeve vermoord gevonden. Toen een kleindoehter de ou-djes kwam bezoeken vend zij het lijk van haar grootmoeder in den hof liggen, het hoofd door een revolverkogel -doorboord. In huis lag d-e oude man en het leek alsof zijn hoofd - verpletter-d was door trap-pen, met een gena- geld-en schoen tcegebacht. Een -dam-e, haar acht kin-deren en haar sch-oonva-der zijn te Quebec omgekomen in de vlammen bij een brand, die tij-dens hun nachtrust in hun buitenhuis in St. Mary- Beau ce uitbrak. Bandieten hebben in Mexico een auto bus a'angevaMen- in de buurt van Jalappa in den staat Vera Crux, 5 riezi-gers werden ge- dood, 10 gewo-nd. De Ro-emeensche regeering heeft op- nieuw een bedrag van 14 millioen lei beschi-k- baar gesteld voor schadevergoeding aan dfe slachtoffers van -de onlusten te Gross-War- dein. j, Een gids en -vier soldaten, die leven6- middelen vervoerden voor dte Schaubacfi Alpenhut op den Orbler, zijn gistermorgen door een lawine overvallen en bedolven. De gids wist zich spoedig te bevrijden en het gelukte hem ook de vier soldaten aohtereen- volgens uit te graven. Er is hulp uit Inns bruck gezonden, want twee soldaten zijn bey wustel-oos en de levensmiddelen zijn verier en gegaan. Te Singapore is weer een rubberfabriek afgeb-rand, waarbij tweehonder-d ton ter waardte van 250.000 dollars zijn te loor go. gaan. Het is de tweede brand van dien aard m vier da-gen geweest,. ALKMAARSCHE CODRANT. pl.m. 2.15 174 1 6 270 142:M/| 425V, 564 764-5 273.} 186'Jj.l 275 285 232 254 509 ;"3S-v 4

Alkmaarsche Courant | 1928 | | pagina 1