06 ropls Yoer den wsg. I ll v\ 40t J0lk.40ti 40k JSk BinBveiilaRici M -H If iii 1 VOOR DEN VOETGANGER: H Loop niet nocdeloos op den rijweg. Het trottoir is voor den voetganger. Loop rechts op het trottoir. Sta niet stil op het trottoir, indien ge daardoor den door gang voor andere voetgangers belemmert, of deze tot be- treding van den rijweg dwingt. Sta nimmer op den rijweg stil. Steek een rijweg loodrecht over. Rijk eerst links, daarna rechts, goed uii en steek dan pas over als de weg vellig is. Loop niet op het trottoir met een rijwiel aan de hand, Wandel niet op rijwielpaden, deze zijn voor de wieirijders. 9. Wees voorzichiig voor Uzelf en anderen. Waarschuw anderen voor dreigend ge- vaar. Werk steeds mede ter bevordering een veilig verkeer. -2. 3 6. 10. van Voor inlichtingen op verkeersgebied men zich steeds tot de politie wenden. kan keersregeling ook op de scholen invoert. Maar ook bij de grootstc voorzichtigheid, bij in acht neming van alle verkeersvoor- schriften, blijft gevaar bestaan, zoodra de bestuurder van motorrijtuigen fouten maakt. Het algemeen belang eischt daarom dat al- leen belcwame, genoegzaam geoefende en in alle opzichten geschikte personen deze voer- tuigen mogen besturen. En wij mochten ver- wachten, dat de nieuwe wel behoorlijke waarborgen in dit opzicht zou geven. Het ligt niet op mijn w>eg de geheele wet aan critiek te onderwerpen. Ik moet mij tot geneeskundig terrein beperken. Hoe het ove- rigens er mee gesteld is, laat ik derhalve on- besproken. Wat de geneeskundige waarbor gen betreft, is de wet schromelijk tegenge- vall-en. Men kan verschillende eigenschappen op- noemen, waaraan een chauffeur voldoen moet, om Lij dreigend gevaar een ernstig on- geval te kunnen verhoeden. Tot zeketre hoogte zijn dit dezelfde eigenschappen, welke voor zeeiieden, machinisten der spoorwegen en be st uurders der tram gesteld worden, bepaalde afwijkingen van geest en lichaam zijn met de uitoefening van deze beroepcn onvereenig- baar. Sedert lang wordt dan ook een strenge keuring en geregelde herkeuring noodig ge- acht. Gezichtsvermogen en gehoor moeten goed in orde zijn, de Tedematen moeten nor- iriaal gebruikt kunnen worden, somtnige gees- telijke eigenschappcn, welke door psycho- fcechnisch onderzoek worden gewaardeerd, moeten voldocnde ontwikkeld zijn, bepaalde ziekten, zooals vallende ziekte, krankzinnig- heid, draukzucht, hart- en nieraandoeningen mogen niet bestaan. Wanneer iemand niet aan al deze eischen voldoet, dan mag men het voor hem jammer vinden, maar zoowel in zijn eigen belang als in dat van anderen be- hoort hij dan toch van het stuurrad van een auto af te blijven. Wij mochten dus verwaehten, dat ook in dit opzicht de Motor- en Rijwielwet doeltref- fende maatregelen zou voorschrijven. Inder- daad schrijft de wet voor, dat een genees kundig? verklaring moet worden overgelegd, alvorens het rijbewijs wordt afgegeven. Wel- nu, zal menigeen zeggen, dan is de zaak im- mers in orde. Heiaas is dit gemszins't ge- va-1. n-E hoeveel van een goede voorziening in dit opzicht ontbreekt, wordt eerst recht dui- delijk, wanne r men kennis neemt van de over dit onderwerp gevoerde correspondentie tus- schen het hoodfbestuur der Nederl. Maaisch. t. bevordering der Geneesk.unst en den Mi nister van Waterstaat, welke in extenso is gepubliceerd in het „Ned. Tijdschr. v. Ge- neesk." van 14 Januari 1928. Voor wie deze briefwisseling goed leest, is de heele chauffeurskeuring, zooals de Mo tor- en Rijwielwet die eischt, niets meer dan een paskwil. Keuring voor de gesdhikheid voor een be- paaid beroep is een ver van gcmakkelijk werk. Verzekeringsmaatschappijen voeren steeds grooter selectie door bij de keuze van hun keurende geneeskundjgen. Voor desport- keuring hebben zich vrijwillig artsen aange- rnekl, die op dit gebied reeds eenige ervaring hebben. Tcch gevoelden zij de behoefte aan ruggesteun in ckn vorm van hulp, welke zij steeds aan bepaalde specialisten kunnen vra- gen en zcer wel zijn zij er zich van bewust, dat zij al doende, nog zeer veel zullen moeten leeren. Voor bijna elke soort keuring is een keuringsreglement opgesteld', zoowel om de manier aan te geven, volgens welke gekeurd moet worden, als om de eischen vast te stel- len, waaraan de c'andidaat moet voldoen. Wanneer wij te doen hebben met keuring voor een bepaald beroep, dan geldt een gunstig at test nooit langer dan een bepaald.a tijd, b.v. 2 of 3 jaar. De candidaat mag geen invloed uitoefenen op de keuze van den keurenden ge- neesheer. Van dit alles vinden wij in de Motor- en Rijwielwet niets terug. Wie wil gaan chauf- feeren, moet zelf er maar voor zorgen, dat hij een verklaring van welken geneesheer het ook zij (de gecursifeerde woorden zijn van den Minister) machtig wordt. Dan is hij eens en voor al klaar, want herkeuring kent de wet niet. Een keuringsreglement kan de regeering niet voorschrijven, want de keu rende geneesheer behceft er zich toch ndet aan te houden. Het eenige wat de Minister zou willen, is, dat het hoofdbestuur der Mij. t. bev. der Gen. een keuringsreglement op- stelde, dat dan als leiddraad zou kunnen dienen voor die artsen, welke er op gesteld zijn. De Minister geeft zelf toe, dat, zoo iemand herhaaldelijk wordt afgekeurd, doch net zoolang zoekt, tot hij een arst vindt, die ■en gunstig attest afgeeft, dat dit laatste at test dan voldcende is en dat daartegen geen riaatregelen zijn te nemen. Het behceft geen betcog, dat aldus van de ■vaarde der bedoelde verklaring niets over- blij ft. Zooals altijd, dient de wet voor de kwaadwilligen en niet voor die van sodden wlll-e zijn ueze laatsten zullen spontaan zich van het besturen oin ouden, als zij we- ten, dat het rad in hun handen niet ver- trouwd is. Maar voor hen, die, wetend welk gevaar zij oplevercn kimneu, toch een rij bewijs willen hebben, zal't een klein kunstje zijn, cm ecu gunstig keuringsbewijs te laij- gen. Ook do arts is' een mensch en niet in alle opzichten volmaakt. H. A- S. VERD'RONKEN. De 46-jarige J. Vermaat te N'ieuwenihoorn is's avends bij. de Heul aan den Ravenechen weg in de Wetering geraakt en verdronken. 's Morgens vond een boerenknecht den drcn- keling. De verongelukte laat een vrouw met vijf kind'erc-n achter, waarvan de oiudste 16 jaar is DE KON1NGIN NAAR HET LOO. De koningin is gisterochtend half tien, vergezeld van haar hofdaane, jonkvrouwe van Swinderen, den adjudant, majoor De Jonge van Ellemeet en den ordonnance-offi- cier, kapitein Phaff, per auto naar het Loo vertrokken. De Prins vertrok gisteravond omstreeks half zeven per Staatsspoortrein daarheen en wordt hedenavond laat wedier in de residentie terug verwacht. HET TWENTE-RiJNKANAAL. Enschede ziet het belang ervan wel in. In de gisteravond te Enschede gehouden raadsvergadering kwam het verzoek van de uitvoerende commissie tot bevordering van den aanleg van het Twente-Rijnkanaal om een wrhoogde gemeentelijke bijdrage, in be- handeliing. B. en W. war en van oordeel, dat, gezien den huidigen toestand omtrent de ver- wezenlij'king der kanaalplannen aan het wet- telijk vereischte bedrag de bijdi-age van be- langhebbenden niet ontbreken mag en stelden voor de bijdrage der gemeente te verhoogen met 66.065 en te brengen op 795.936.30. Zij stelden tevens voor, dat de gemeente zich garant zou stellen ten opzichte van de bij drage ad f 100.000, waaromtrent een specials regeling zal worden getroften, daar de overi- gens financieel sterke schenkster bezwaren maakte tegen de eenigszins afwijkende re- daetie tusscben dte haar vroeger en thans voorgelegde overeenkomst betreffendfe die bij drage. Tot een en ander is zonder hcofdelijke stemming besloten. HET STANDBEELD VOOR VAN HEUTSZ. Een mctie tegen de plaatsing. De afdeeling Amsterdam dter Liga tegen Imperialisnie en Koloniale onderdrukking heeft aan B. en W. een adres gezonden, waarin, naar aanleiding van het verzoek om op'een der Amsterdacnsche pleinen een stand- beeld op te richten voor generaal Van Heutsz, telle Verontwaardiging wordt uitg?- sproken over deze plannen. daar ze overtuigd is, dat de groote meer der he: d der Amsterd'am- sche bevciking de bloedige .rnHhoden veraf- schuwt, volgens welke onder het regiem van dezen generaal de bevolking van Indie aan het Nederlandsch gezag werd onderworpen. Zij verzoekt dringend tot de oprichting van hot standbeeld op gemeentegrond geen toestcraming te geven. PHILIPS GLOEILAMPEN- FABRIEKEN Een jabriek bij Turijn. De Philips Glceilampenfabricken zullen in de nabijheid van Turijn, op een afstand van ongeveer 15 K.M. van de siad, een fabriek openen voor de vervaardiging van gloeilam- pen. Zij hebben daar een fabrieksgebouw aan- gekocht, dat niet meer in gebruik was, op een piaats, ongeveer 400 M. bovtn zeepeil geiegen, die ook des zomers voor den fa- brieksarbeid uitstekend geschikt is. Op het oogenblik wordt, onder ieiding van Neder- landsche ingenieurs, gewerkt aan de inrich- ting van het fabrieksgebouw. Van Turijn uit zou e;n speciale gasleiding- moeten worden aangelegd, De fabriek zal voor loop ig met 150 arbei- ders, voor het grootste deel Italiaansche, wefken. Een kleine ploeg Nederlandsche ar- beiders zal naar de .nieuwe fabriek gaan, om haar Italiaansche zuster op streek te bren- gen. De bedoeling is, dat de fabriek dezen zo- mer in Juld geopend zou worden. De Philips fabrieken hebben voor de stich-' ting dezer fabriek de volled'ige medewerking der Italiaansche regeering gekregen. NAAR DE WAARZEGSTER. Hielp niet. Te Roosend'aal wordt sinds eenigen tijd vermist het 16-jarig fabrieksmeisje Petronella v. Eekelen. Op aanwijzing van een waarzeg- ster te Breda is onder Roosendaal gedrcgd in den Roosendaalsehen en Steenbergschen Vliet. Dit dreggen leidde echter tot geen re sultant. OPLIGHTERS AANGEHOUDEN. Eenige maanden geleden, in December van het vorige jaar, waaxschuwde de politie van het bureau Siugel te Amsterdam tegen iemand, die zich „liemelrijk" noemde, maar in werkelijkheid Smit heette. Dit laatste was toen echter nog niet bekend. De man bezocht, tezamen met een vriend, tal van winkels, waarin hij dure dingen kocht, vooroamelijk heerenkleeding, welke hij betaalde met een cheque van gemeente-giro. De winkeliers kwamen echter bedrd'gen uit, want zij moesfen ontwaren, dat het saldo op de giro-rekening van den aanbieder verre van volaoende was Een paar winkeliers vlbgen er niet in. Al vorens de cheque te accepteeren, stelden zij zich in verbinding met het giro-kantoorzij vernamen, dat het saldo klein was. Zij na- men dus de cheque niet aan en leverden het gekochte niet af. Wel waarschuwden zij de politie, die op haar beurt een waarcchuwing tegen „Hemeirijk" in de dagbladen plaatste. Het gevolg hiervan was, dat de zich noe- mende „Hemelrijk" zijn praktijken staakte. Hij bleef zoek. Wie een girobiljet in betaling geeft, we- tende d'ait het saldo onvoldoende is, maakt zich sehuldig aan oplichting en valschheid in geschrifte. In het eind van de vorige week werd ieffiSfijd aan de pojitje aapgewezen, die geld J van oc berooving op den ouden bauklcopsr aan den Siugel zou hebben geheeld. Deze ne- ling is echter niet kunnen blijken, maar wel kwam men tot de ontdekking, dat de aange- wezene niemand anders was dan de zich noe- mende „Hemelrijk". die in werkelijkheid Smit heette. Hij was een RotLrdamsch havenar- beiders-reservist en had een karner gehuurd in de Uirechtechcstraat. Hij had destijds bij de gemeente-giro een rekening geopend en daarop i 100 gestort. Hij kreeg dus een che- queboekje. Van het saldo'nam hij later onge veer 70 af, zoodat er nog een 30 over- bleef. Hij „betaalde" met cheques tot veel grootere bedragen. Smit, die 26 jaar is, is Maandagavond ter beschikikng van de justitie gesteld. Zijn ,,compagncn", een 20-jarig jongeling, zwierf in Amsterdam en is gisfernacht geaiTesteerd, zoodat dfe beide oplichters thans in bewa ring ziitcn. BRANDEN. Temgevolge van het spelen door kinderen me lucifers brandden te Ederveen, gem. Ede, gisteren twee hooibergen van den landbou- wer Heriksen af en door het overvliegen der vonken ook nog de arbeiderswoning van R. de Wit. De inboedel werd meest gered. Ver- zekering delct de scha.de. Te Vlachtwedder Veldhuis is afge- brand dfe boerderij der weduwe E. Holtjer. Aileen de levende have werd gered1. Te Overasselt bij Grave is afgebrand de boerderij van W. Er is weinig gered. Gisteravond om 11 uur is brand' uitge- broken in het pakhuis van die firma van Eer- dbnibui-g, een orgelver'huurder van de Poort- etraat te Rotterdam. In het pand stonden op dat oogenblik twaalf orgels. Negen orgels heeft men nog in veiligheid kunnen brengen. De dirie andere zijn een prooi van de vlammen geworden. VERGADERING VAN LUISTER- VINK-EN i Op initiatief van enkele luistervinken uit Den Haag, Wassenaar, Rctterdam ejiz. wei'd 1.1. Zondag een exuk bezochte vergadering van luister-vinken gehouden, ter bespreking van verschiliendie belangrijke vraagstukken, welke zich thans bij de oprichting der A.V.R.O. blijktn voor te doen. Met algemeene stemmen is een motie aan- genomen, waarin de vergadering als haar overtuiging uitsprcckt lo. dat de taak van het Fusiebestuur zal zijn beeindigd nadat en zoodra de concept- statuten en het huishoudelij'k reglement d-r A.V.R.O. zullen zijn samengesteid 2o. dat dit Fusiebestuur, zoodra de sub 1 bedoelde concept-statuten en het huishon delijk reglement zullen zijn sameng£steld', de luistervinken der A.N.R.O. en de leden der N.O.V., die als leden der A.V.R.O. zijn inge- schreven, onverwijld in een landelijke verga dering dienen te worden samc-ngeroepen, ten eincle in die vergadering concept-statuten en huishoudelijk reglement goed te keuren. Besloten werd-, dat de heeren, die het initia tief tot deze vergadering hebben genomen, zich voorloopig tot een comi'te van actie zul len constitueeren en dat men zal trachten, in het belang van den neutralen omroep alom in d'en lande tot een gel'ijilcsoortige actie en tot bet houden van gelijksoortige vergaderingen te gei'aken. Van dit comlite van actie is voor- zitter arts F. W. C. de Grave, Galvanistaat 82, Den Haag, terwijl E. dte Jong, Mathenes- sterdijk 55, Rotterdam, als secretaris-penning- meesfer optreedt.. DE INTERLOCALE AUTOBUSDIENSTEN. In de jaarvergadering der Nationa'le Vak- grcep van Handelsreizigers en -agenten in de Nedterlandsche Vereeniging van Christe- lijke Kantoor- en Handtelsbedienden, welke j.l. Zaterdag te Utrecht is gehouden, is- naar aanleiding van correspondentie tusscben het bestuur dezer vakgroep en dte afdeeling Leeuwarden uitvoerig van gedachten gewis- seld over de talrijke beslissingsn van dten Raad van State, waardoor ccncessies aan autobusondernemingen, welke reeds door Ged. Staten van verschillende provincien waren verleend, werden te niet gedaan. Nadat de vergadering de wenschelijkheid had uitgesproken, dat de afdeelingen in pro- vinciale hoofdstieden gevestigd, zoo mogelijk in samenwerking met de afdeelingen der zus- ter-organisaties aan dteze belangrijke zaak ernstige aandacht schenken, werd1 de volgen- de moti-e aangenomen: „De Nationale Vakgroep van Hands'lsrei- zigers en -agenten in de Nedieriandsche Ver eeniging van Christelijike Kantoor- en Han- delsbedienden te Utrecht in haar 20ste j-aar- lijksche algemeene vergadering bijteen1; -lcennis nemende van de tailrijke beslissin- gen, door den Raad van State genomen, waardoor concessies aan autobus-onderne- mingen, welke reeds door Gedeputeerdte Sta ten waren verleend, werden te niet gedan; vestigt er de aandacht op, dat daardoor de belangen van de groote groep der handels reizigers en -agenten in tal van gevallen in ernstige mate zijn geschaad; spreekt daarom haar afkeuring over diie besl'issingen uit." ERNSTIGE O'NTPLOFFING OP JAVA Reeds twintig lijken gevonden. Tientallen gewonden. Vele huizen in puin. „Aneta" meldt uit Semarang: Een vuurwerkfabriek te Koedoes is in de luoht gevlogen. Er zij'n vele tientallen gewon den. Versch-eidene huizen in het Chineesche kamp zijn beschadigd, evenals de woning van den controleur 3. B. Er zijm honderd huizen verwoest. Tot d"s- ver zijn twintig lijken gevonden en vijf tig ge wonden weggehaatd. Velen moeten nog onder de p-uinlhopen lig- gen. Zeven dokto-ren, de politie, het bestuur en -de gezondiheidsditensten uit den geheelen omtrek verleenen hulp. De venvoesting strekt zich over een groot gebied uit. Koedoes ligt in het Moeria-gebied aan Java's Noordkust, even beoosten Semarang; het is het plaatsje van de ernstige relletjes tusschen inlanders, S. I.-leden, en Chineezen van eenige jaren geleden. Het is een vrij groote piaats, geiegen aan den grooten postweg en aan dte stoomtramlijn Semai'ang-LasemKoedoes kenmerkt zich van overige plaatsen op Java door fraaie, houten inlandsche huizen. van kostbaar snij- en lof- wefk voorzien. De iawoners zijn groot rude- is haitereiaren. de overal op Java heentrr': an. en so-ms jaren van Juris blijven. Men onderscheidt Koedoes in een oude en een nieuwe stad; de eerste draagt voornamelijik roem op het graf van Pangeran Koedoes, en op de oude moskee of liever minaret, die daarnevens omhoog rijst. Men vindt er e^n zeer belangi'ijke Chinee sche wijk en druk bezochte passars. Van de inlandsche nijverheid vermelden wij de fafori- caiie van de vermaarde inlandsche sigaretten. De bevolking bedraagt een 40.000 zielen. Juist in deze weken werken de vuurwerk- fabrieken op voile kradht met het oog op de Chineesche nieuwjaar- en tsap gomehfeesten en zijn overal geweldige voc-rraden opgesta- peld. En Indiscih vuurwerk is lang niet onge- vaarlijk; juist dezer dagen vestigden Indisehe bladen nog de aandacht op de vervaarlijke bomimen, die overal verkrijigbaar waren ge steld en in samenstelling en uitwerking meer aan ontploffings-middelen dan aan vuurwerk dieden denken. Ieder winkeltje verkoopt nu vuurwerk en overal liggen groote voorraden opgeslagen; herhaaldelijk reeds werd te vergeefs op het gevaar daarvan gewezen. De groote pas sars te Batavia doen thans denken aan gewel dige vuurwerk-magazijnen. En op brandge- vaar wordt bijna niet gelet, de brandweer staait vrijiwel machteloos, terwijl ook de poli- tioneele bepalingen ter zake veel te we-nschen overlaten. De zorgeloiosheid1 van den Ooster- ling kan hi-er op elk oogenblik tot rampen leiden. En de vuurwerk-fabrieken zelf laten wat fcouw, veiligbei-db-maatregelen en isolatie be treft zoo goed als alles te v/enschen over. Ze liggen m-eestal midden in de ditehtbewoonde Cihineesche en inlandsche wijken. In de voor- naamste plaatsen is de controle reeds heei geri-ng; daar buitei. vrijwel onmo-gelijk. Al deze fabrieken zijn o-ndergebracht in ge- wo-ne w-oonhuizera, waarin dus ook de benoo digdie hoeveelhed'-en kruit enz. zijn opgesla gen, zoodat de teehnische installaties wel alles te wenschen. moeten overlaten. Het is waarlijk een wonder, dat dergelijke rampen niet talrijker zijn! DE BIOSCOOPW E T. Dezer dagen zijn de vertegenwoordigers der pers in de gelegenheid g-esteld om van den. voorzitter der centrale commissie voor de filmskeuring, d-en beer D.'van Staveren, bdj- zonderheden te vernemen omtrent de uitvoe- ring van dte Bioscoopwet. Naar aanleiding van verschillende bii de commissie ingekemen vragen, achtte de neer Van staveren het van belang, dat het publiek weet, dat ook de commercieel-e instellingen en andere organisaties (bijv. op het gebied van missie-zending, drankbestrijding enz.), die zich van de film bedienen voor propaganda en instruetieve doeleinden, haar films bij de Centrale Commissie moeten laten keuren, aan- gezien het verboden is een film in het open- baar te vertoonen, tenzij deze door dte centrale commissie in Den Haag is gekeurd. Ook schijinem velen nog niet te weten, dat, nu dte plaatselijke keurigscoir-m-issies zijn opgehe- ven, die keuring alleen kan gesdhieden te 's-Gravenhage, Joan van Hoornstraat 1 Ook films voor wetenschap, nijverheid en handel zijn aan keuring onderworpen, maar daarvan zijn vrijgesteld films, welke voor de leerlingen van scholen word-en gebruikt en niet in het op-enbaar vertoond worden. Oim de controle te vergemakkelijken, wordt voor Mere goedgekeurde film een keurings- kaart verstrekt. Wanneer deze kaart niet aan- wezig is in het gebouw of lokaal, waarin de filmvertooning piaats heeft, mag de film niei afgedraaid worden. Op die keuriingskaarten staat tevens vermeld, voor welken leeftijd de film, waarop de kaart betrekking heeft, is gosdgekeurd. Volgens de in de wet opgenomee onder- scheiding zijn er drie soorten films en wel a. goedgekeurd voor personen boven 14 jaar; b. goedgefceurd voor personen boven 18 jaat en c. goedge'keurd voor alle leeftijden. O vergangsmaatregelen. De heer Van Staveren kwam vervolgens aan een ander punt en wel de overgangs- maatregel. In het Bioscoopbes-Iuit is n.l. een bepaldng opgenomien, dat voor fiilms, walke reeds ge- keirrd waren door de vroegere gemeentelijke bioscoopcommissie te 's-Gravenhage koste- loos een keuringskaart mioet worden afge geven, welke geldig is tot 1 September as, Daarvoor is echter noodig, dat de verschil lende gegevens omtrent de films voor 1 April bij de Centrale Commissie zijn ingekewnen. Tot dusver zijn ongeveer 10 a 15000 van dergelijike overgangskaartenuitgereikt, en telfcens (tot 1 April) koinen er nog nieuwe aanvragen in. De formaliteiten. Wie een film wil laten- keuren, moet eerst de daarvoor noodige formulieren aanvragen bij de Centrale Commissie. Deze moeten ingevu-ld teruggezonden wor den, terwijl d-aarbij tevens zes titellijsten en zes besChrijvingen van de film moeten worden overgelegd, b-erievens de bij de film behooren- d£ r-eolame en foto's. Tegdijkertijd moet worden gestort een keur- loon van vier cent per M. film. Dit keurloon geldt voor den geheelen -duur der film en ook voor de copieen welke even- tueel daarvan word-en vervaardigd. De heer Van Staveren merkte in dit ver- band) nog op, dat het keurloon zal worden verminderd, wanneer de mogelijkheid daar van blijikt. Thans wordt reeds alles gedaan, om de k-osten van de fil-mkeuring zoo gering mo;gelijk te doen zijn. De heer Van Staveren- achtte het keurloon voor leerfihn® en voor eul-tureele films veel te hoog, en zal alle pogingen in het werk stel len om daarin verandering te brengen. De moeilijfcheid zit echter in het criterium. Wat is een cultuurf-iilm? Intu-sschen is de aandacht van den minister reeds op deze kwestie geves tigd en de heer Van Staveren had alle hoop, dat er wel een of andere op-lossing voor deze films zou zijn te vinden, aangezien naar zijn meening het vertrouwen van eultureele films zou worden- bevorderd. De actualiieiten Vervolgens dteel-de de heer Van Staveren mede, dat voor de actualiteiten een speciale regeling is getroffen, hierin b-estaande dat bona fidte Nelerlandsche o-perateurs tot we- deropzeggen het recht krijgen om actualitei ten direct in het pro-gramma op te nemen, on der voorwaarde, dat zij hiervan kennis geven •*an de pj^a^ijke commissie van toeffltfit en ;V" Aj fiheumatick kan dironisch worden! Dat kan U voorkomen door te zor gen steeds Spirosal-oplossing in huis te hebben, om bij het eerste teeken van rheumatische pijnen de pijnlijke plekken met Spirosal- oplossing, die diep in de huid en spier en dringi, in te wrijven, dat zij voor twaalf uur van den volgenden dag een copie voor keuring bij de Centrale Commissie inzenden. De aanplafcbiljet-ten en de foto's worder kosteloos gekeurd!; de ad-vertenties en strooi- biljetten zijn voorloopig vrij tot een of meer ondernemers aanleiding m-oehten geven, ook d-eze aan keuring te onderwerpen. Geen verbod meer om de strekkiaf. Ten s-lotte deel-de de heer Van S-tavereri mede, dat de burgemeesters thans niet meer om de strekking m-o-gen verbieden. Alleen wanneer van de vertoon-ing van een goedgekeurde film stoornis van de openba-re orde is te duchten, kan de burgemees-ter de vertooninig verbieden. Dat er in d-e kom-en-de maanden heel wat te verwer'ken is, blij-kt wel uit het feit, dat naast de nieuwe prod-uctie voor 1 September a.s ook alle films, waa-rvoo-r overgangskaarten zijn vei-strekt, nog eens gekeurd moeten worden. ERNSTIG ONGELUK TE EDE. Gistermiddag omstreeks 6 uur kwam baron van Heeckeren van Kell, leerling van de school voor verlofsofficieren, te paard het dorp Ede binnenhollen. Het dier scheen op hoi geslagen te zijn. In d-e Bergstraat stortte baron van Heeckeren voorover van het paard en bleef liggen. Hij bloed-de hevig uit een hoofdwonde. Dr. Weyer constat-eerde een ern stige schedelfractuur. Per brancard werd de ongelukkige naar het militair hospitaal over- gebracht, wa-ar hij kort na aankomst overleed. Hij was een zoon van den vroegeren burge- meester van Ede, mr. A. baron van Heeckerer van Kell, oud-Iid van de Twee-de Kamer. TWEED-E KAMER. De belasting op buiten het land wonende Nederlanders. Bij de Tweede Kamer is ingekomen een missive van den minister van financien, hou- dende cn-ededeeling, dat hij op handihaving van de schorsing der be-handeling van het wetsontwerp, houd-end-e bepalingen betieffen- de de belasting van niet binnen het rijk wo- nenc Nederlanders, van de nalatenschappeii en schenikiugen van Nederlanders, die niet zijn ingezetenen des rijks, waartoe de Tweede Kamer op 1 jVlaart 1.1. op zijn verzoek heeft besloten, thans ge,n prijis meer stelt. De voorzitter d-er Tweede Kamer zal om- trent de verdere behadeling van dit wetsont- werp later een voorstel do-en, NEDERLAND IN DEN VREEMDE. De Nederlandsche Kamer van Koophandei te New-York heeft een berichitgeving georga- niseerd over econo-misch-, financieel- en han- deisnieuws betreffende Nederlan-d en zijn kolonien en zal daaraan toevoegen alierlei mededeelingen van s-cheepvaart, sport, het reizen naar en in Nederland en verder me;i algemeene bijzondierheden, een en ander me de b-ed-oeling, Nederland regelmatig ondei de a-a-ndacht te brengen van het Amerikaan- sehe publiek, de reisb-ureaux en d-e organise ties op toeristisch gebied. EEN HO-NDERDJARIGE De landb-ouwer Cornells den B-oer, te Brandwijk, gemeente Moienaarsgraaf, word! vaudaag 100 jaar. HET VERMISTE HONCAARSCHE MEISJE. Bij het huiisvestingscomite te I.eiden is bi r-icht gekomen, dat het vermiste Hongaar- sche meisje in Boedapest ie teruggevonden Het kind, dat nog alleen Nederlandsd spra-k, weigei'd-e bij aankomst haar naam op te geven en de vader, die aan den trein was om het af te halerg herkende het kind nisi meer. TWEE KINDEREN VERB-RAND. Gisterochtend is het gezin van den vee* handelaar Flo-kstra te Srnild? door een ontzet- tend ongevril in rouw ged-ompeld. Terwijl de jonge m-oeder in huis haar ar- beid verric-htte, speelden twee ha-rer kinde ren in de groote schuur. Toen zij om 11 urn naar de kinderen wilde gaan zien, bleek de schuur in brand te staan. Haar vermoeden dat dte kinderen in de brandende schuur wa ren, bleek werkelijkheid te zijn. Men vond na blussching de twee verkoolde lijkjes. DOOR EEN VEEGMACHINE GEGREPEN. Gistermiddag liepen drie jongetjes in de Spoorwegstraat te Arnhem achter oen veeg- machin-e van de gemeentereiniging. Plo-tse- ling geraakte d-e das van een der jongetjes in den bezem verward. De jongen werd eenige malen d-oor den bezem rondgeelingerd. Voor- bijgangers waarschuwden den bestuurder. die toen natuurlijlk oranidd-ellijk den wager tot stilstand bracht. Met zware verwondin1 gen is het 7-jarig jo-ngetje naar het kinder- ziekenhuis gebracht. TOOROP. t De koningin heeft in een brief aan me- vrouw To-orop haar bijzonder leedwzen doen befuigen bij het overlij-d-e-n van den heer Toorop, „in wien het vaderland een groot 'kuns-tenaar verli-est." Ook de koningin-moeder heeft een brief van rouwbeklag aan d-e weduwe Toorop d-oen toe- koimen, waarin H.M. doet weten, dat de droe- ve tijding van het groote verlies haar diep heeft getroffen. De minister van onderwijs, kunsten en we- tens-chappen, mr. Waszi-nk, heeft o.m. het vol- gejj4e aan de weduwe geschreven: ,r.»i S. j i Een Oesfet-product.

Alkmaarsche Courant | 1928 | | pagina 6