DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Stoomerij en Ververij van S. KROBL III Voor de blinden. SJat li.et Fakement Oageliikscii 0¥©r>ziciif. tt teu- ylle. hei et. de ling. d». creu eles- P 5 hter rg* een de gt nee. vaar lam- me. iden i het rza- oor- and 1- en >ver- deld be. 42. Juni iter, 3 en met- een ir is elde be- een den mte- re- edte was roel rigd de org- flal rken role lar- nde- gen, be lt P aan, pa- laal njze iier- 6 Ba- toor veil wen 9.05 7.- 3.65 2.47 2.17 ver- deze wor. van doof rza- deze ljtui- licht Delhi oort- vat rM tma- ntia. in 8 lelij trot :inif L- wa- gra. -den 234 kw. per ren erz 2e vet- No. 58 Dit ntitnmer oestaat nit 2 bladen. Honderd dertfgste Jaargang 1928 AlbonttenJentSprijs bij vooruitfoetaling per 3 maanden f 2.fr. per post f2.50. Bewijsn. 5 ct. Advertentiepr. 25 ct. p. regel, grootere letters naar plaatSTttlmt®. Brieyen franco N.Y. Boek- en Handelsdr. y.h. Herms. Coster Zoon, Yoordam C9, Tel. Administr. No. 3. Itedactio No. 33. DOYDGRDAQ Directeur: G. H. KRAK. Hoofdredacienr Tj. N. ADEMA. 8 MAART De blinden in ons land, vereenigd in den Hederlandschen Blindenbond, zijn met te- vreden. Niet omdat zij zooveel missen wat ande- ren, die nooit het gebrek gekend hebben in denregel niet eens bijzonder waardeeren, niet Offldat zij nooit bet genot hebben gekend van de zon, bet licht, de kleuren, het voile be- zwegelijke leven te zien, niet omdat ziji nimmer fcutmen genieten van de schoonheid en bet jndrukwekkende der natuur,- van het- ontroc- rende van beeldende kunsten, maar bovenal omdat zij zich als minderwaardigen be- echouwd weten. Een blinde, dat is in veler oogen een inva- Jide, een halve werkkracbt, iemand, die niet in gtaat' is voor zich zelf te zorgen, een afhan- belijke, en daarom een stakker, die eigenlijk rnedelijden verdient maar die in den strijd om het dagelijiksch brood door velen meedopgen- \oos op zij wordt geschoven Een blinde, dat is eigenlijk iemand, die Voor zijn onderhoud aangewezen is op stoe- Jenmatten en matjesvlechten en die voor zijn arbeid een weekloon van 5 a 6 mag vragen. Ieder begrijpt, dat dit voor levensonder- Ihoud absoluut onvoldoende is en in vele .plaatsen wordt dit loon van gemeentewege aangevuid tot een bedrag van 15 a f 16 per week, in Middelburg zelfs tot 17 a f 18 per week. Dan nog blijft de blinde van zooveel wat het leven kan veraangenamen verstoken, zijn ■arbeid is inspannend, zijn inkomen is klein, zijn leven is sober en veel wat dat leven kan vergemakkelijken en veraangenamen een huwelijk bijvoorbeeld is voor de meesten dezer ongelukkigen uitgesloten Zoo is het altijd geweest, maar in de laatste jaren is er een zekere actie onder deze misdeelden gekomen, een gezamelijk verzet tegen alles wat hen noodzakelijk als minderwaardigen heeft geteekend. Een algemeene vereeniging, de Neder- iandsche blindenbond in Den Haag, geeft fcracht tot .collectief optreden, en de moge- lij'kheid daartoe is zeer vergroot sedert de blinden een eigen propagandist hebben ge kregen, een lotgenoot, die het sprekende voorbeeld geeft, dat het volstreki niet noo dig is deze in zeker opzicht misdeelden als schipbreukelingen op' de levenszee te be- schouwen. Wat de blinden widen dat is het zich vrij Jnaken van de minderwaardigheidsgedachte. Zij widen toonen, dat zij beter en intellec- tueeler werk kunnen doen dan het hun steeds weer toebedeelde matjesvlechten, zij widen bewijzen, dat hun bersens evengoed en soms nog beter zijn dan die van vele zoogenaamd normaie menschen. dat zij op het gebied van wetenschap en kunst iets kunnen presteeren, dat zij meer erkenning en waardeering ver- dienen dan zij tot dusver gekregen hebben. Blinden ontwaakt! is het parool. Werkt alien mede den biindenstand te verheffen. Allereerst zal het niet meer moeten voor- komen, dat blinde kinderen geen onderwijs ontvangen. Er moet leerplicht komen voor alle blinde kleinen, die de voor hen be- stemde scholen in de groote steden kunnen bezoeken. Kennis is macht en macht zal tot waardeering leiden. Van stad tot stad trekt de blinde propa gandist, wekt zijn gehoor op tot een betere appreciate van zijn lotgenooten, hij tracht in openbare colleges de belangen der blin den meer naar voren te brengen en sticht overal zoo mogelijk plaatselijfce afdeelingen, die het gezamenlijke werk helpen steunen. Er worden propaganda-avonden georga- tiiseerd en ook in Alkmaar zal er een worden gehouden. Ook bier zal de heer Van den Berg, de blinde propagandist, komen vertellen, dat blinden en voornamelijk de geestelijk meer- [waardigen onder hen, niet zoozeer lijden, omdat zij het gezicht missen, maar bovenal omdat zij in hun leven slechts geschikt en Waardig gekeurd wordlen matjes te vlechten «n stoelen te repareeren. Er moeten vakscho- fei met vele vakken voor blinden worden op- gericht. Hoe velen onder hen kunnen niet kantoor-arbeid verrichten, typen en velerlei ander werk doen. Laten vele werkgevers een voorbeeld nemen aan Ford, die niemand af- Vij^t en tal van blinden als bruikbare krach- ten in zijn bedrijf heeft opgenomen. Welke krachten schuilen er niet onder de blinden op vocaal- en instrumentaal gebied zange- ressen, pianisten, violisten. De heer Van den Berg zal het ook hier jcwijzen, want hij brengt voor deze soiree een ojmde zangeres mee en een blinden pianist, the het einddiploma der Maatschappij van 1 oonkunst heeft verworven. De opbrengst van dezen avond is voor het groote dod: verheffing van den biindenstand het is begrijpelijk, dat velea zich spon- taan bereid verklaarden op een dergelijken propaganda-avond hun medewerking te ver- leenen. Het Alkmaarsch Dameskoor, onder leiding van den heer J. Couvee, zal zich dien avond ter afwisseling van zang en piano laten hooren en de heer Van den Berg zal, na een openingswoord van den' voorzitter van het comite, een korte propaganda-rede houden. Er is namelijk voor dezen avond een co mite gevormd, dat nit de volgende dames en heeren bestaat: Mevr. Mr. K. A. Cohen Stuart, Mevr. Dr. J. J. Bruins, A. W. van Kleeff (voorzitter), Mr. A. M. Ledeboer, Mr. M. Moens, H. K. de Wild, Ds. J. Deetman, L. Frankenberg. R. G. C. Schroder en R. T. Elema. Solisten zijn Mej. Johanna Beier (zang) en de heer W. Creman (piano) Zaterdagavond 17 Maart a.s. zal deze propaganda-avond in Het Gulden Vlies hier ter stede worden gehouden. Er zijn voor deze uitvoering kaarten b'ij die heeren Ter Burg en Frankenberg te krijgen en er zullen aan de huizen der ingezetenen lijsten voor kaartver- koop ter teekening worden aangeboden. Het doel van alter steun is dus niet aller eerst het betrachten van liefdadigheid, het is erkenning van bestaande rechten, betere waardeering van arbeidsprestaties en bet openstetlen van een grooter arbeidsveld dan tot dusver aan deze door het leven misdeel den werdl toegewezen. Dat is een doel, dat alter sympathie en steun verdient en gaame voldoen wij aan het verzoek de aandacht op de soiree te vestigen en een beroep te doen op alien die dit sympa- thieke werk wilten steunen, dien avond door hnn tegenwoordigheid blijk van hun belang- stelling en waardeering te geven. Den Haag, 7 Maart 192'8 De voorspelling, diat het zoogenaaimrie Aar- dewerkwetje geen m'eerderheid in de Tweede Kamer zou behalen is reeds heden in den laten namiddag uitgekomen: m.et 52 tegen 40 stemmen is het verworpen. Er voor stemden aite Roomsdh-Katholieken en alle Antirevo- lutionairen minus den heer prof Visser, doch met den heer Arts (R.K. Volfcspartij). Tegen- stemmers waren alle Ghistelijk-Historischen, Sociaal-demiocraten, Vrijz. Democraten, Vrij- hei'dlsbonders, prof. Vischer en de kleine par- tijen, dsn communist inckois. De strijd is aan het slot heviger geweest dan in den beginnen. Het begin van die verga- dering van heden was zelfs vrij taai. Het kan aan ons liggc-n, maar de wijze waarop mi nister De Geer het voorstel verdbdiiigde, leek ons mat. Nieuws vertelde hij niet, kon hij ook moeielijk vertellen, in hoofdzaak betoogde hij, dat het plicht was een vaderlandsche indu- strie, die do»or dlumping met ondergang werd cedreigd, te helpen op de been te blijven. Dat het afdoende middel daarvoor was een ver- hoogiinig van tijdelijken aard1 van de invoer- redhten op de concurreerende artikelen-, heeft de minister nifet kunnen bewijzen, eigenlijk zelfs niet getracht te bewijzen, wat ook moeie. lijk had kunnen gesdhied'en. Maar bet was wd opmerkelijk, dat de minister aan het slot van zijn vrij beknopte verdiedigingsrede reeds met zekere berusting sprak over de mogelijk- h-eid van een verwerping van het voorstel mocht de Kamer het voorstel verwerpen, dan ho-opte de spreker, dlat de Maastrichtsche aardewerkindlustiie voldoende kracht zal heb ben om zich zondfer andtere hulp te redden en d!at als er later een mieuw fabrieksgebouw noodig zou worden op dien muur zou gebei- teld worden: „udt verlies winst." Of dat woord van vertrouwen in de toe- komst nu wel verwadht had kunnen worden uat den mond van een minister, die een voor stel verdledigt om een kruk te verschaffen aan een Industrie, welke anders ineen dreigt te z^dcken, is omgetwijifeld voor velen een vraag. Opmerkelijk is het ook gevonden, dat de mi nister van Arbeid, de heer Slotemaker de Bruine, die trouw die beraadslagingen ha-1 bijigewoond en ijvePig aanteekeningen had zitten maken, hlijkbaar geen hdioefte gevod- de om ook een woord ter verdlediging in het midden te brengen. Bij de replieken kreeg men van de sprekers in eersten aanleg natuurlijk geen nieuwe ar- gumenten te hooren, maar er waren obk een paar nieuwe sprekers, diie wat op hun hart ihadden. Zoo heeft de beer L. de Visser het noodig geacht zijn communistische overtui- ging te luchten en de noodzakelijkhdd1 te be- toogen om die aardewerkfabrikagie tot staats- bedrijf te maken, en hebben we van dien heer Stenibuis (S.D.A.P.) de red'enen gehoord, waarom hij', oorspronkelijk voorstander van het wetje, nu m'eende verplicht te zijn er tegen te stemmen. Hij had daarvoor zelfs meer dan een reden, maar er waren leden dlie er niet hard aan geloofden, en het gevolg was een vrij' stefceliig dlebat, waarbij de hamer des vO'orzitters zich tusschenbeidle moest doen hooren. Maar tot handtastelijfcheden kwam het toch niet. Wij1 hopen nu maar, dat dte aardewerknij- verheid er in zal slagen zich uit de tijdelijke moddijkhedien te redldien door in de eerste plaats eens flink in het binnenland reclame voor zijn product te maken. Daar sdieelt heei wat aan en toclh lijikt ons dat wel een der doeltreffendste manieren om aan de concur rentie van het buitenland het hoofd te bieden, VOLKENBONDSWERK. Ccnferenties. Pover resultaat van de bijeenkomst der Veiligheidscommis- sie. De Hongaarsche wapensmokke- larij. Een onsympathieke houding der Hongaren. Er wordt te Geneve weer druk geconfereerd, zoo diruk, dat het moeilijk zou worden op de hoo.gte te blijven van alle gebeurlijkheden, wanneer het grootste dieel dler belangrijkste besprekingen niet geheim werd' gehouden. |^De Volkenbondscommissie voor arbitrage en veiligheid heeft vergadlerd. Veertien dagen lang is er steviig geboomd over veiligheid en ontwapening, met als eenig resultaat, dat men eenige modlelverdiragen ontworpen heeft, die nader in een volgende zitting besproken zullen worden en dus nog lang niet tot stand zijn gekomen. Daaxnaast is de Volkenbondsraad in zijn Maartzitting bijeengekomen en een dter voor- naamste onderwerpen op de agenda is de kwestie, dte tusschen de Kleine Entente en Horagarije gerezen is over dte jongste wapen- smokkelarij. Men weet, hoe Roemenie, Tsjecho-Slowakije en Joego-Slavie een onderzoek door militaire deskundigen hebben geeischt onder toezicht van den Volkenbond. Hongarije verzet zich diaartegen echter en het feit, dat de militaire controle van na dien oorlog afgeschaft is, be- moeilijtot het instellen van onderzoek overi- gens ten zeerste. Zooals men verwachtte, zal van een offi- cieel onderzoek dan ook niets komen. Dank ziji den invloed van Italie, dat nauwe betrek- kingen aanikweekt met die Hongaren, en van Duitschland, dat uit welbegrepen eigenbe- lang een onderzoek ook niet graag geschieden ziet, heeft men besloten een uit drie leden be staande commissie te benoemen onder leiding van Beelaerts van van Blokland, die rapport zal uitbrengen. Op grond van dit rapport zal de Bond dan een procedure vaatstelien, die in dergelijke omstandigheden later ook tegen Duitschland' toegepast zou kunnen worden, indien het in mili'tair opzicht zijn boekje te biriten mocht gaan. Inmidldlels is, naast dte geheime besprekin gen, die bovenstaand resultaat hadden, ook in het openbaar van gedlachten gewissdd over de 'kwestie der wapensmokkelarij van Szent- Gottliard. En daarbij is gebleken, dlat Hongarije, zich spiegelend aan het illustre voorbeeld van zijn nieuwen vriend Mussolini, zich bitter weinig aamtrekt van de openbare meening der wereld In ieder geval was die houding van den Hon- gaarschen gedelegeerdie generaal Tankzos verre van sympathiek te noernen. Namens die Kleine Entente voerdte de Roe- meensche minister Titulescu in zeer gematig- den toon't woord. Hij legde er den nadruk op, dat de Kleine Entente met haar aandrin- gen op een onderzoek geen land wilde be- schul'digen, doch slechts het allgemeen belang op het oog had, 't welk eischt, dat de Volken bondsraad, waar het noodig 'is, van zijn rech ten tot ondterzoek gebruik zat maken. H'et antwoord van Tankzos was verras- send, dbordat hij namens de Hongaarsche regeerinig verzocht, dat de Raad hoegenaamd niets zou dOen, als een- hoofdmotief voor het Hongaarsche standpunt aanvoerend, dat de betrekkingen' tusschen Hongarije en zijn na- buurstaten toch al niet schi'tterend zijn en dat een onderzoek de betrekkingen tusschen deze buren nog zou verergeren. Titulescu, die reeds onmiddellijk het woord gevraagd had, toen hij generaal Tankzos over de „nitet schitterende" verstandhouding tusschen Hongarije en de naburige staten had hooren spreken, antwoordde na het slot van Tankzos' verklaning, dat deze blijkbaar tevoren op schrift was gesteld. Andiers zou de Hongaar dlie woordten zeker niet gesproken hebben na de zoo gematigdte inleiddng der dis- cusise door Titules'cu zelf. Generaal Tankzos bleef eohtei- bij zijn bijna vijandige houding tegen de Kleine Entente volbardten, door te verklaren, dat die woorden volstrekt niet bij vergissing waren gesproken, doch na rijp overleg, daar de Hongaarsche regeering zidh verplicht achie alle zijden der aangelegenheid openlijk te belichten. Natuur lijk had Titulescu gemakkelijk werk, door op te merken dat die woorden van den Hongaar- schen generaal nu nog een des te emstiger aanaien 'kregen;, d'och dat hij' uit waren Vol- kenbondsgeest er maar niet verder in zou tre- den. De liistige Roem'eensche diplomaat heeft door deze interventie -en' door de halsstarrige onversdhilligheiid van Tankzos voor den in- druk, dien zijn onvriendelijke verklaringen maakten, stellig weer een duw naar beneden igegeven aan de eventueel nog bestaande sym- pathieen voor het Hongaarsdhe optreden in deze aangelegenheid. Tankzos maakte bet vervolgens nog wat er- ger, door Briand, na diens vraag, waarom Hongarije tegen de Volkenbondswenschen in zoo spoeaiig ©verging tot vemietiging der wa- pens, eenvoudlig af te snauwen en te beweren, dat Hongarije volfcomen vrij is om te doen en te laten wat het wil, zoolang de Bond niet officieel tot een onderzoek heeft besloten. Veel trekt ook Hongarije zich niet aan van den Volkenbond. Wordt het geen tijd, dat de heeren te Geneve door daadwerkelijk optre den eindelijk eens gaan traehten deze stich- ting inderaaad1 eenigermate te doen beaat- woorden aan de bij de oproeping gekoeste;- de verwachtingen? In hat overzicht van gister is bij de conce de een zinstorende fout ingcslopen. In het aan de Daily Telegraph ontkende gedeelte staat n.l.: „Gedurende den oorlog en eenige jaren daarna zou de Engelschman in Irak gelachen hebben bij het d'enkbeeld aan gevaar in ver- band met den opmarsch is heden ten dage van een 20000 stamliedien, doch de toestand veranderd". Dit moet zijn:„zou de Engelschman gelachen hebben bij het dtenlbeeld aan ge vaar in verband met den opmarsch van een 20000 stamlieden, doch heden ten dage is de toestand veranderd". Buitemlawd VOLKENBOND. DE VEILIGHEIDSCOMMISSIE. De slotzitting. De commissie voor arbitrage en veiligheid heeft gister haar tweede zitting beeindigd. In Juli zal een derde bijeenkomst plaats hebben. Dan zal een tweede lezing der on twerp-ver- dragen worden gehouden. Gistermiddag werden nog een collectief en een bilateraal non-agressie verdrag in eerste lezing aangenomen, alsmede een resolutie be- treffende het rapport van den heer Rutgers over de artikelen 10, 11 en 16 van het Pact. Politis en Benesj voerden daarop het woord en gaven een zeer optimistisch beeld van het verloop der besprekingen. Benesj meende, dat de commissie thans het stadium van alge meene theoretische beschouwingen heeft ver- laten en practische middeten heeft aangewe zen om tot het gewenschte doel te geraken. HET POOLSCH-LITHAUSCH GESCHIL. Naar van welinge'ichte zijde wordt verno- men, zal de Nederlandsche minister van bui- tenlandsche zaken, jhr. Beelaerts van Blok land, als vertegenwoordiger van den Volken bond de Poolsch-Lithausche onderhandelid- gen leiden, welke den TOsten Mrt. te Konings- bergen beginnen. In PoolSche kringen is men van meening, dat deze cnderhandelingen slechts van korten duur kunnen zijn, daar alle gegevens inzake de grenskwesties en handelspolitieke aangelegenheden wel niet meer voor den 30sten Maart kunnen worden verzameld. DE ZITTING VAN DEN VOLKEN BONDSRAAD. Het investigatie-verzoek der Kleine Entente. Raadscommissie van 3 leden benoemd. De Volkenbond: 'aad is gister op voorstel van Briand overgegaan tot de openbare be- spreking van het incident van Szent Gott- hard. De vra-ag, of uit het voorgevaliene der laatste week zulk een leering te trekken is, dat het reglement inzake de toepassing van het militaire inveriigatierecht van den Vol kenbondsraad hei ening behoeft, werd tevo ren in een zitting achter gesToten deuren be- handeld, waarbij besloten werd, eerst het Hongaarsche incident geheel op zichzelf af te doen en daarna eventueel een meer alge meene conclusie uit het voorgevaliene te trek ken. De openbare behandeling van het Hon gaarsche geval eindigde met de benoeming van een ondercommissie van 'drie teden, die tot haar leider gekregen heeft onzen minister van buitenlandsche zaken Beelaerts van Blok land. De twee andere teden der commissie zijn Villegas, Chili, en de Finsche minister Van buitenlandsche zaken Procope. De com missie zal het Hongaarsche dossier bestu- deeren, bijgestaan door de militaire deskundi gen van Nederland, Chili en Finland, uit dte permanente militaire commissie van advies, en zal daarna nog deze week aan den Raad voorstellen moeten doen, of het gewenscht is, tot een militaire myestigatie of tot welk ander onderzoek in Hongarije over te gaan. DUITSCHLAND. DE LIE FDE S ROM AN VAN PRINSES VICTORIA. Het echtpaar Zoubkof had onlangs een klacht ingaiiend' tegen den uitgever en den scbrijver van het boek ,,Der Herzensroman der Prinzessin Victoria" en verlangdi, dat ver- dare verspreidhig van het werk zal worden verbodten en dat in elk geval verdere publica- the van ihet portret van de prinses zal worden baliet. De zaak diendie gister voor eten der Berlijmsche rechtbanken, die de klacht afwees, maar de publicatie van een foio, het echtpaar Zoubkof voorstellend, die op den omslag van het boek prijkt, veAood. De publicatie van het portret van Zoubkof zelf kan niet wordten ver- boden, dlaar deze, ald'us de motiveering van het vonnis, tot dte gesdhiedtenis van den dag behoort. HET PHoBUS-SOHANDAAL. Dr. Marxbesprekingen met de partijleiders. Het rapport-Sd- misch wordt niet gepubliceerd. Een nieuw memorandum. Het rapport-Samisch betreffend het Ph6 bus-sdhandaal, waarnaar dte oppositiepartijen zoo nieuwsgierig waren, wordt, zooals wij reedls verleden week hebben aangekondigd, niet gepubliceerd. .De rij'ksregeering druft het klaarblijkelijk niet aan, den inhoud van dit rapport wereld'kundig te maken en men zou bieruit kunnen concludleeren, dat er in- HLWPPEY. TAPIJTRGIYIGillO, Winkel Langestraat 91. Telef. 794. derdaad dingen bestaan, die vooral in buiten« lan'ds'ch politick opzicht het licht der open* baarheid niet verdragen. Gister heeft rijlks'kanselier dr. Marx, die van zijn ziekte is hersteld, achtereenvolgens de leiders van die verscbillendie partijen ter be- spreking dezer kwestie ontvangen. Er is ovea-eengekomen, dat de kanselier aan de hand van het rapport-Samisch een nieuw memorandum zal uitwerken en dit uiterlijk Maandag a.s. bij de huishoudtelijke commissie van den' Rijtedlag zal indlienen, m.a.w. het oorspronkdij'ke rapport wordlt achterbaks ge houden en de rijkskanselier deelt den rijksdag slechts datgene medte, wat z.i. ruchtbaar mag worden, n.l. de fimandeele gevolgen. De rij'fekanselier heeft dten "partijleiders nog medegedieeld, dat dte cijfers, die den laat- sten tijd1 in de pers zijn genoemd, schromelijk overd'reven zijn. De schadte, die die Phobus- affaire en de aanverwante quaesties het rijk hebben berokkend, bedraagt ten hoogste Id milMioen mark. Er is geen sprake van, dat Jeze schade 2'0 a 30' mi'iliosn zou bedragen. DE KONING VAN AFGANISTAN VERTR'OKKEN. Komnig Amanoda heeft Berlijn gister ver- laten. De vorst begeeft zich van Berlijn naar nssen en vervolgens naar Parijs en Londen Na zijn bezoek aan Londen zul'len door boning Amanoda nog de volgende steden wo: den bezodit: Warschau, Riga, Moskou, (aarn nomst 4 Mei), Odessa, Konstantinopel An gora, B a to an, Bakoe en Teheran. Van deze stad keert dte vcrst naar Afganistan terug. MIJNO'NGELUK. Zes doo'den. Gistermiddag heeft in de Wenzelmijn te Ludwigsdorf bij Neurode een ongeluk plaats gehad tengevolge van uitstrooming van gif- tijge dampen. Er zijn zes dooden; 18 mijnwer- kers bevinden zich nog in de mijn ingesloten Van hen zijn er thains zeven levend te voor- schijin gebracht. Het reddingswerk wordt zeer bemO'eilijkt door het nog steedls uitstroomende koolzuur. LUTHER OP DE FILM. In de begroctingscommicsie van d-en Rijks-i dag heeft de minister van binnenlandsche zaken v. Keudtefl blijkens een telegram van het W. B; o.a. gesproken over de opvoering van religieuze films. Hij' verklaarde, dat de hoogste censuurcommissie een rechterlij'k col lege is, zoo-dat dte rij-ksminister van binnen landsche zaken niet in staat is in te grijpen, De miimisfer is 'liet cchler met slle b-evoegd^ autoriteiiten eens, dat juist bij godsdienstigf rolprenten, groote tact \>ereischte is. M'OORD IN EEN KERK. Gedhrende de vasten-meditatie in de Kloos« terkerk te Schwei'tz aan de Weichsel schoot de 21-jarige Kprowsfci met een revolver den 16-jarigen zoon van den kunstschi'lder Mo- rawsfei doodi. De godsdienstoefening werd on- derbroken._ De dadier, die trachtte zelfmoord te plegen is naar een ziekenhuis over ge brariit. DE DIEFSTAL VAN SCHILDERIJEN. De arrestatie van den Berlijnschen kunsb handelaar Lipprnann, waar van wij Maandag melding maakten, staat nog steeds in't mid- delpunt van de algemeene belangstetling. Meer en meer blijfct, dat Lipprnann jarenlang is overgeleverd geweest aan een aantal afper- sers. De eens schatrijke kunsthandtelaar zonk hiierd'oor steeds diieper. Een paar jaar geleden schiint hij nog een zwakke poging te hebben oind'ernom'en om zich van zijn vijanden te be- vrijden. Hij wilde een klacht tegen August Meyer, den kunsthandtelaar uit Miinchen en diens medteplidhtige Schmidt indlienen', maar op verzoek van een anderen bekenden Berlijn schen kunsthandtelaar zou hij' daarvan heb ben afgezien. De positie van Lipprnann werd steeds pijn- lij'ker, daar hij bovendien gedurendte dten oor log, toen hij in Louden woonde, zijn eigen vcrmo;gen verloor. Het werd door de Engel- sdhen in beslag genomen en Lipprnann heeft nimmer een cent van teruggezien, daar hij zijn eisch tot het verkrijgen van schadevergoedling niet voor het vastgesteldte tijdstip had inge- d'iendl Hoe groot dte reputatie was, die hij in kunstkringen genoot, blijk wel hieruit, dat hij dte wereldverma arde sdiildterijenverzameling van Pierpont Morgan voor het grootste ge deelte samenstelde. Als dte bekendle Ameri- kaansche financier schilderijen kodht, trad Lipprnann steedls op als diens adviseur. Het geheele plan om de schilderijen uit het kasfeel van Kadtelsburg te stelen, schijnt echter niet, zooals eerst werd gemeld', bij Lipprnann^ maar wel degelijk bij Meyer en Schmidt te zijn opgekomen. Is dit juist, dat zou Lipp» mann alleen als heler ziin opg^treden. i- 'OM, wel I T o llT1 ALRMAARSGIE

Alkmaarsche Courant | 1928 | | pagina 1