fssii Dun FEU1LLETON. Honderd derti^sfe Jaargang, Donderda^ Maart.^ ftadio-hoekje Statist iets ws BismenSand Ko. 58 1-928 Vrijclag 9 Maart. Hiiversum, 1060 M. 12.— Poiitieberichten. j9 352.Lunchmuziek door het trio Groe- neveld. 5.30—6— Gramofoonmuziek. 6.— 7 15 Din-ermuziek door het trio Rentmeester. 7157.45 Landbouwhalfuurtje door het Kon. Ned. Lan-dbouwcomite. 7.45 Politiebe richten. 8.05 Schippersles van het Onder- wij-sfonds voor de Binnenvaart. 8.35 Orato- riumconcert. Di M-oorlag, sopraan. Riek proekmann, alt. Jacques van Kempen, tenor. Hendrik Koni-ng, bas. Het Omrcep-orkest on- der leiding van Nico Treep. Mendelssohn- pro^ramma. 10.— Persberichten. 10.10 Ver- volg concert. 10-30 Dansmuziek. Dansles doer C. Klinkert. Hidzen, 340.9 M. (Na 6 uur 1950 M.) 12.30 Tijdsein. 12 30—1.30 K. R. O. Lunch muziek door het trio „Win-kels". 3.-4 Vrouwenuurtje door Mej Do Twaalfhoven ait Den Haa-g. 4.—5.15 N. C. R. V. Gramo foonmuziek. 5.156.30 Concert. Tabe Bas, tenor. J. van Duinen, orgel. 6.30—7.K. R. 0. Spr.: Ir. P. C. van den Heyden uit Ber gen op'Zoom: Lijkverbranding of lijkbegra- yjng 7—7.25 Cursus Gregoriaansch door J van der Wiel, leeraar aan het Seminarie Hageveld te Heemst-ede. 10.30 Persberichten. 7.30 V. P. R- O.-uitzending. Hans Schouw- man, piano. Mej. C. Casten-dijk, ait. 8.15 Spr.: Dr. Bruining: Judas. 9— Hans Schouwman, piano. 9.15 Spr.: H. J. Jordan: De biologic in harr verbou-ding tot wijsbe- igeerte en geloof in den tijd van Haechel en ^Dav entry, 1600 M. 10.35 Kerkdienst. 11.20 Het Gersho-m Parkingtonkwintet en so- listen, alt,viool en piano. 12.50 Orgelconcert. 1 20—2.20 Orkest cncert. 3.20 Histor. cause- rie. 3.45 Concert. 3.50 Lezing over London's oroote gebouwen. 4.05 Concert. 4.10 Tooneel voor scholen. 5.05 Concert. 5.20 Tuinbouw praatje. 5.35 Kinderuurtje. 6.20 Orkestcon- cert. 6.50 Nieuwsberichten. 7.05 Orkestcon- oert. 7.20 Biosc-ooppraatje. 7.35 Pianoduet- ten van Schumann. 7.4-5 Lezing: The begin ning of iron. 8.05 Vocaal concert. Odette de Foras, zangeres. 8.20 Nationaal symphonie- concert. 9.20 Nieuwsberichten. 9.35 (Ver^ volg) Nationaal Symph. Concert. Szigeti, violist. 10.35 Nieuwsberichten. 10.40 Lezing: What they will collect in the year 2042. 10.55 Variete. 11.2012.20 Dansmuziek. Pariis „Radio-Paris'\ 1750 M. 10.50 11.—Concert. 4.055.05 Liter, en muzik. matinee. 8.50—11.20 Concert, le deel Be'gi- sche composities. 2e deel: Symphonic Jupiter voor cello en orkest van Schumann. Larrgenberg, 469 M. 12—1.50 Orkestcon- cert. 4.05—4.45 Wedekind-uurtje. 5.206.20 Orkestconcert. 735 „K6nig Nicolo", of „So ist das Leben", tooneelspel in 3 acten met een proloog van Wedekind. Muziek van Kneip. Daarna tot 11.20 Dansmuziek. Konigswusterhaasen, 1250 M. (Zeesen). I.50—7.05 Lezingen en lessen. 7.50 Echte Wiener muziek. Marek Weber, kapel. 9.50— II.50 Dansmuziek. Becce's Svmphoniker. M BriegerPalm, sopraan. Brieger, barito-n. Hamburg, 395 M. 4.20 F. Wedekind her- denkiog. 4.50 Orkestconcert. 6.45 „D-on Gio vanni", opera in 2 acten van Mozart. Daar na her-uitzending van buitenla-ndsche sta tions. 10.50—11.50 Dansmuziek. Brussd, 509 M. 5.206.20 Trioconcert. 8.35—10.35 Fra-gmenten van „Lakme", opera, Deiibes. Kamer van Koophandel en Fabrieken. Gisteravond kwarn de K. v. K. en F. in al- gemeene vergadering ten stadhuize bijeen Afwezig was de heer Smalz met kennis geving van verhindering wegens zi-ekte. Na opening door den voorzitter, den heer S. W. A r n t z en vaststelling der notulen van de ledenvergadering van 4 Januari 1.1. decide de secretaris, de heer D. J. S c h e f- f e 1, mede, dat nog was ingekomen een ver zoek van de K. v. I<. te Rotterdam om de feestviering ter herdenking van het 125-jarig Ibestaan dier Kamer op gister bij te wo-nen. Hieraan had nlet kunoen worden voldaan wegens de reeds uitgesehreven ledenverga dering. Een telegram was nu verzonden, waarin de Rotterdamsche Kamer gefellci- Door J. S. Fletcher. Geautoriseerde vertaling uit het Engelsch door Mr. G. Keller. 421 „Dat kan ik me best voorstellen, meneer Stevenege. Zekerdat kan ik me begrij- pen. Dat is wel het laatste wat men hier do-en zal, de heeren uit Londen in de stadsgehei- tnen inwijden! Dat hoort niet tot het spelletje meneer!" „Wat voor spelletje?" vroeg Penthony. Hicking keek eens om. Doch behalve hem en de beide detectives was er niemand in het vertrek. Hij keek het tweetal aan met een gezicht, alsof hij er alles van wist en legde een vinger tegen zijn ietwat roodgekleurden neus. ,,Nu, het spelletje is een spelletje van zwijgen", fluisterde hij, „stiekem, stilletjes, brutaalweg! Met andere woordenmaar t is wel duidelijk, niet? Het spelletje van Alanschester! Datdat loopt prachtig Zoolang ik me kan herinneren. En dat is al heel lang!" »Nu, dan is u er zeker goed van op de noogte!" zei Stevenege. Hij bleef glimlachend toekijken, terwijl Hicking nieuwe kracht putte tut zijn glas. „Maarwij kennen het niet, zooals u wel kunt nagaan." Hicking knikte ernstig en boog zich steeds verder over de tafel heen. i'^pze ftad, heeren", zeide hij alsof hij in dJtpste geheim iets verklapte, „deze stad, teerd werd door hare bijna 75-jarige zuster. Daarna kwarn als punt 3 aan de orde: Ingekomen stukken: a. Schrijven van de Vereeniging van Waal- wijksche Schoenfabrikanten inzake het Wetsontwerp tot wijziging der Ziektewet. b. Dito van de Kamer van Koophandel te Leiden. c. Ad'res van de Kamer van Koophandei te Groningen inzake hetzelfde onderwerp. Deze drie stukken werden gecombineera besproken. De commissie voor die verorde- ningen had ze nog niet bestudeerd. Verschillende bezwaren tegen het wetsont werp werden naar voren gebracht, voorna- melijk betreffende de wijze van verzekering en het tcrzijdestellen van de bestaande risi- codragende organisaties. Betoogd werd dat hetgeen ten dezen opzichte uit de practij'k voortkwam en tot dusver goed voldoet be- houden dient te blijven. Besloten werd ten slote tot steunen van de be we ping tegen het aanhangige wetsontwerp Het Bureau der Kamer zal nog nagaan of een adhaesiebetuiging aan het adres van Groningen dan wel een eigen adres verzon den dient te worden. d. Adres van de Kamer van Koophandel te Veendam, gericht aan den minister van waterstaat betreffende het entreegeld1 bij aan- siuiting aan het rijktelefoonnet. Hierbij wordt verzocht voortaan geen entreegelden meer te heffen, omdat zij velen weerhouden zich bij de telefoon aan te sluiten en dus een remmende werking daarop uitoefenen, wat niet in het belang van het rijk noch in dat van het bedrijfsleven mag worden- genoemd. Zoolang nog niet tot verlaging van het a-bonnementsgeld wordt overgegaan, verzoeirt de Kamer te Veendam als voorloopige maaf- regd geen 'kosten van aansluiting meer te heffen. De Voorzitter herinnerde er aan, dat de Kamer reeds eerder gevraa-gd heeft om verlaging der tarieven, welk verzoek echter was afgewezen, ofschoont de telefoon veel winst afwerpt. Na korte bespreking werd besloten nog maals op verlaging der tarieven aan te dringen. e. Antwoord van de Nederlandsche Bank op het schrijven der Kamer betreffende de kleur der bankbiljetten. De heer d'e Raat meende, dat men- zich wel bij het op advies van des-kundigen genomen besluit zal moeten neerleggen, maar niette- min blijft het onpractis-ch. Het stuk werd voor kennisgeving aange- nomen. f. Adres van de K. v. K. voor 's-Hertogen- bosch en Omstreken, waarin gewezen word' op,het groote belang van het winkelbedrijf bij het vasfrechtta-rief voor het verbruik van electrischen stroom. De Voorzitter betoogde de noodza- kel'ijkheid van het vastrechttarief, dat in Alk- ma-ar nog ontbreekt, waardoor z. i. de mid den-stand hooge indirecte belasting betaalt. Besprekingen- waren reeds geopend met den directeur van de lichtbedrijven en spr. stelde voor het resultaat hiervan af te wa-chten. De heer Co 11 o f decide mede, d'at in Helder 35 ct. per K.W. betaald moet word-en en dat de wethouder aldaar betoogde de 40 pet. winst uit de bedrijven niet te kun-nen missen. Als de handel 30 of 40 pet. winsr maakt, wordt gespro-ken van woeker. Geldt dit nu niet voor een gemeente? De heer d e R a a t decide mede, dat de beide middenstandsvereenigingen in Alkmaar reeds geruimen tijd geleden spraken over een vastrechttarief en inlichtingen inwonnen Spr. waarschuwde voor al te optimistische veiwa-chtingen. Indi.n het ingevoerd wordt, geldt het toch slechts voor hetgeen gebruikt wordt boven een ruhn genomen normale af- name, gebaseerd op de ins-tallatie. De Voorzitter meende, dat de groote wins ten uit het gas- en electriciteitsbednjf een indirecte belasting zijn op en-kele cate- gorieen. De heer de Raat was het hiermee eens, maar zelfs de meest linksche groepen in den Raad zeggen die winsten niet te kunn-en missen. Op verzoek van den voorzitter verklaarde de heer Kolster zich bereid te pogen of de tarieven in Helder niet verlaagd kunmen worden. g. Schrijven van het gemeentebestuur van Wieringcn, da-t de pogmg der Kamer tot op- neming van den weg langs het Balgzandka- naal i-n het provinciaal wegenplan- door die gemeente zal worden ondersteund. Voor kennisgeving aamgenomen. h. Antwoord van de directie der Neder landsche Spoorwegen op het schrijv-en der Kamer d.d. 19 December 1.1. inzake toepas- sing van buurtver'keer. Dit schrijven werd toegelieht door den heer heeren Alanchester, is bekend om de sluwheid harer burgers. Ik ben hier niet ge- boren, maar ik woon hier al lang, al sinds mijn kin-derjaren. Alles wordt hier in 't ge- niep gedaan, en als't niet in 't geniep ge- beurt, dan doet men -het achterbaks. Wat zegt u daarvan?" „En dan die geschiedenis van vand-aag?" vroeg Stevenege. „Van vandaag", zei Hicking. „Ja, de zaak van vandaag! Ik kan me begrijpen, dat u dat vra-agt. Nu luister dan eens goed naar me. Wat er vandaag gebeurd is? Whatmore moest vandaag voor de rechters verschijnen on-d-er zware verdenking ja, zeer zware verd-enking. Klokke tien s'aat 't! Wat ge- beurt er? De rechtzaal is tjokvol, van de deu- ren tot de ram en, geen muis kan er meer in. Het slaat tien uur. Geen rechters geen ar- restantnrets niemend'a-l! Tien, twintig, ■dertig minuten gaan voorbijmen merkt van niets. Hoe komt dat? Ja, dat weet ik! De rechters Ollar-d en die anderen, zitten met procureur Willoughby en juffrouw Maid- m-ent achter dichte deuren. En u is er oo-k bij, evenals de inspecteurDat gaat alles even stiekem!" Hij tikte weer eens tegen zijn neus, knikte een paar maaT gewichtig en sloeg toen krach- tig met zijn wijsvinger op tafel. „Nu, daar weet ik alles van! En de anderen even goedzij hebben hun mond niet ge- houden. 't Is nu het praatje van de stad. Maar er zijn nog meer grappen uitgehaal-d Whatmore speelt kiekeboe in dat cachot zoo zie je me en zoo zie je me niet! Daarna hebben ik weet het met zekerheid Ol- lard en die andere rechters weer een onder- onsje gehad oa Detteiding was or ook bij. Al- Kolster, die lid is van den Spoorwegraad. Spr. decide mede, dat de Spoorwegraad af- w-ijzend s-taat tegenover het verzoek ddr Ka mer om inv©crin-g van bu-urtverkeer tusschen Alkmaar en Utrecht. Het verzoek tot toepas- sin-g van dat tarief tusschen Alkmaar en Helder is in overweging genomen. Een der eerste baanvakken, waar buurtverkeer wordt ingevoerd, zal die lijn zijn. De heer Grunwald begreep niet waar- om wel buurtverkeer geldt voor Alkmaar Amsterdam en AlkmaarHaarlem en n:ef voor AlkmaarHelder. De spoorwegen, die het niet vrijwillig willen geven, kunmen er wel eens toe gedwongen worden, nu er een autobusd-ienst van Alkmaar op Helder v.v. is geopend. De heer Kolster deelde nog mee, dat hem gevraagd was om zijn advi-es inzake het iets later laten loopen van den sneltrein van 3.55. Na eenige besprekingen waarbij op-ge- merkt we'rd dat daar thans nog niet veel over te zeggen is, nu men de aansluitingen nog niet kan nagaan, werd de a-fhandeling hiervan overgelaten aan den heer Kolster, die zeker wel zijn best zou doen om verslech- tering in- den dienst te voorkomen. i. Schrijven van eenige orga-n.isafies in Groningen betreffende het spoorwegverkeer tusschen Groningen en- West-Friesland. O-ok dit stuk werd toegelieht door den heer Kol ster. Het betreft hier voornamelijk de ver- bindin-g met het noordelijk deel van N. Holland, waarvan verbeterimg kan worden verkregen als de boottreinen over Alkmaar gaan- en niet over Purmeren-d -en de toesta-nd van voor den oorlog wordt hersteld. Tot steun van het adres- w-erd1 besloten. j. Afschrift van een motie van de K. v K. te Breda met betrekking tot het vooront- werp van wet tot regelin-g Voorbereiden'l Hooger en Algemeen vormend Middelbaar Onderwijs. Dewijl in- het betreffende wetsontwerp tc- vens regelingen word-en getroffen ten aan zien van het Han-delsonderwijs, had de Bre- dasche Kamer gemeend, dat ook aan haar om advies zou zijn gevraagd. Zij vertrouvA, hoe ook de minister de regelingen ten aanzi-en van het handelsond-erwijs heeft ge-da-cht, dat ernstig rekening zal worden gehouden met hetgeen in de pra-ctijk is gegroeid! en hoopf alsnog gelegemheid te krijgen- fijdig 'kennis te nemen van het ontwerp, voordat dit de Sta ten-Generaal bereikt. De he-er D e Raat stelde voor het adres te steunen. omdat het z. i. veel wenschelijk is, dat de Ka-mers- v. K. cm adlvies gevraagd wordt over zaken, waarbij het ha-ndelso-nder- wijs betrokken- is. Alzo-o besloten z. h. s. k. Schrijven van de N. V. Verkoo-pcentrale. der Industrie te Amsterdam in-zake het wer- ken harer o-rgamisatie. Voor kennisgeving aangenomen. 1. Adres van de Kamer van Kcop-handel te Nijmegen inzake goedkoope rondreisbil jetten gedur-en-de deOiympische Spelen 1928 De heer Kolster zei, dat d-e Spoorweg- raad er wel wa-t voor gevoelt. De heer C o 11 o f herinnerde aan een persbericht, waarin was m-eegedeel-d, dat die biljetten zouden worden ingevoerd en waarbij ook al de prijzen werden genoema, die hij echter t-e hoog vond. (Gsen der an deren heeren bleek hiermee op de hoogte.) Besloten werd a-dhaesie aan het verzoek te betuig-en. Punt 4. Mededeelingen van het lid der Kamer, mr. Moens, inzake het nieuwe regle- ment voor Internationale handels-arbitra-ge van de Internationale Kamer. Spr. zette uiteen, dat d-e grondslagen- van het nieuwe reglement d-ez-elfde zijn- als van het oude, maar duid-elijker omschreven. De heer Wagenaar vroeg naar de regeling van arbitrage in het buitenland. Zijn bij de arbiters ook persomen uit het land van herkomst der zen-ding? 't Bezwaar van ar bitra-ge is vaak, dat dit niet het geva-1 is, om dat menschen van hier niet spoedig genoeg aanwezig kunneni zijn op de plaats waa-r dc zendin-g is. De Voorzitter erkende dit, maar kun- nen dan- de personen, waarmee men in het buitenland in rela-tie staat, niet als arbiters optreden? De heer Moens zei, dat de Internatio nale Kamer de arbiters aanw-ij-st, een uit het land van herkomst en een uit het land waar de zending aanwezig is, en een uit de permanente commissie, waar ook Nederlan- ders toe behoore-n. De heer Wagenaar a-chtte het moeilijk altijd onpartijdige deskundigen te krijgen. De he-er V a 1 k e r i n g ga-f als zijne -meaning te kennen, da-t de arbitrage in het bloem-bollenbedrijf, nogal tot tevredenheid leidde. lema-al gesmoes onder elkaar, begrepen? Dat duurt een hede tijd. O zoo!" „Hoe weet u dat zij met elkander hebben geconfer-eerd?" vroeg Stevenege. Hicking tikte weer tegen zijn neus en knikte weer een paar maal: „Dat heeft xnij een klein muisje in't oor gefl-uisterd!" zei hij tenslotte glimlachend. „0, Alanschester zit vol kleine muisjes, hee ren. Maar... een feit is 't! En daarop kuiert Whatmore kalmpjes weg en poetst de plaat. Bah, maak me toch niets wijs! Atle- maal afgesproken werk!" „Wilt u zeggen, dat de politic de facto haar medewerking heeft verleend bij W'hat- more's vlucht?" vroeg Penthony. „Ik ben geen geleerde, meneer, maar de facto lij-kt me een mooi woord", ging Hicking voort. „De politic? Bah! Iedereen -de rechtersd-e groote heerendat ligt allema-al onder een deken. Ik zeg maar afgesproken werk! Maar laat ik je zeggen, heeren, dat het niet gera-den is, verder op de zaak in te gaan! Wat? Neen, niet geraden je moet geen slapende honden wakker ma- k-en dat is toch maar waar!" Hicking's sigaar was intusschen uitgegaan en terwijl hij ernstig en bedachtzaam trachtte hem weer aan te steken, keken de beide detec tives hem ni-euwgierig aan. Hij was ongetwij- feld aangeschoten, half beschonken, maar half dronken menschen gevoelen d-oorgaans aandrang om de waarheid te zeggen. „Er zoud-en allicht dingen verklapt zijn, die het dagiicht niet mogen zien, nietwaar, Hicking?" vroeg Stevenege, toen de man zijn si-gaar weer had aangestoken en er met alle macht aan trok. „Dat zou je toeh ook wel denken?" De heer H o o g 1 a n d m-eende, dat bet in den groentenhandel m-eest gaat over spoc dig bedervende artikelen, die beoordeeld mo-c- ten worden naar den toestand bij aankoms!, zooda-t men die beoordeeling wel aan ande ren moet overla-ten. De heer Grondsma vond de zaak wel van zooveel belang om nadere inlichtingen van de Internationale Kamer te vra-gen en nadat de zaak nog kort besproken was, ver klaarde hij zich bereid die inlichtingen- per- soon-lijk te gaan vragen. Punt 5. Rapport van den secretaris om- trent de a-ctie der Kamer tot het verkrij-gen van verbetering i-n den toestand van het hulppost- en telegraafkantoor t-e Noord- scharwoude, waaro-ver de gezamcnlijke ex- porteurs in Noords-charwoud-e een kla-cht bij d-e Kamer hadden ingediend. De heer S c h e f f e 1 deelde mede, dat de a-ctie op touw gezet was na een bezoek van eenige b-elan-ghebbenen, die kwamen klagen over den slechten toestand van het po-s-t'kan toor (hulp-kantoor), welke kla-cht gesteund werd1 door een schrijven- onderteekend door alle exporteurs. Het wa-chtlokaal is te klein, het telefonisch doorgeven van de telegram- men naar Broek op Langendijk kan afge- luisterd worden, het briefge-heim blijft niet bewaard doordat de stukken zoo dicht bij het l-o'ket liggen, dat ieder de adressen kan lez-en, wat voor con-curreerende verzen-ders niet wenschelijk is. Op dez-e bevindingen is een onderhouti met den dir.-generaal der posterij-en g-evolgd, maar tot nog toe is de toestand niet verbe- terd. De heer Wagenaar, die den beer Scheffel op diens on-derzoek had vergezeld, deelde nog mede, dat jaarlijks uit Noord- scharwoude 15000 tel-egrammen worden ver zonden, die alle n-aar Broek op Langendijk moeten worden getelefoneerd, wat kan wor den afgeluisterd als men een w-einig voor- zichtig binnen'komt. Het tele-graafgeheim is dus niet veilig en als spr. in Noordsohar- woude woonde, zou hij stellig daar geen te- legrammen afgeven. De directeur te Broek op La-ngen-dijk heeft een half jaar geleden al op den bestaand-en toestand gewezen. Pun-t 6. Mededeeling van den voorzitte" der fina-ncieele commissie inzake te verleen-en subsidies in het jaar 1928. De heer Ringers deelde mede, dat de volgende subsidies zijn goedgekeurd: Bureau voor handelsinlichtingen, Ned. K v. K. in Duitschland, id-em te Londen, idem in Belgie, Ned. organisatie van de interna- tiona-le K. v. K., de Nat. vereen. voor han dHsond-erwijs, het O n der wijs fonds voor de Binnenscheepvaart, het Bureau van Advies voor den Midden-stand, den stoombootdienst „Esona" te Helder (voor den ij-sploeg), de Ver-een. Nederl. Fa-brikaat, de Vereen. Ned i-n den Vreem-de, het Pro-p.-comite vo.or We- genverbetering, de a-fd. der Vereen. tot be- vordering van het vr^emdelingenverkeer in het district der Kamer. Voor 1928 werden reeds verleend subsi dies aan: het Bureau vo-or handelsinlichtin gen (extra), de Ned. K. v. I<. voor Zwitser- land, de co-mmissie voor den Ned.-Zuid1 Af- rikaanschen handel. Besloten w-erd de vclgende nieuwe aan vragen te verleen-enAlkmaarsche vereen voor den ha<ndeldrijven-den en industri-eelen Middenstand (gevraagd was 500). Goedgekeurd1 werd om voor 1928-niet meer te co-nfinueeren d'e subsidies voor: het Ned Inform-a-tiebureau voor landverhuizing en voor het Comite van a-ctie tegen het cadeau- st-elsel. Besloten- was tot afwijzing van de su-bsi- dieaanvraag voor de Vereeniging tot vered-e- lin-g van het amba-cht. Punt 7. Rapport van -den secretaris om- trent het bezoek van den heer van der Hoe- ven, correspondent van de Nederl. Indische jaarbeurs te Bandoeng. De heer Scheffel deeld-e mede, dat de zitdag, di-en de heer v. d. Ho-even hier had gehouden, bezoeht was door 40 a 50 perso nen, die verschillende voor hen zeer waar- devolle inlichtingen hadden ontvangen. D-en han-del was daarmee een- groo-te dienst bewe zen, waarvoor spr. d-en heer v. d. Hoeven dank bracht. De voorzitter sloot zich hierbij aa-n, opmer'kende, dat zeker nog meerderen zou- den- zijn gekomen. al-s zij hadden kunn-en ver- moeden, hoe 1-eerrijk de -mededeelingen waren Punt 8. Benoeming van 2 afgevaardi-gd-en tot bijwoning van d? vergadering van Ka- mers van Koophandel in Nederland on Don- derdag 22 Maart te Utrecht. Aangewczen werden de heeren Grunwald en Kluitman, die daarmee gen-oegen nam-en. Rondvraag. De heer Nobel achtie het wenschelijk een commissie in te stellen ter behartiging van die belangen van den Wierlngerm-eerpoider (in het district der Ka mer opgeno-men). De Voorzitter was het hiermee eens en zegde toe, in de volgende vergadering daartoe te zuklen overgaan. De heer Kolster was verheugd over de opening van den auto-busdienst Alkmaar Helder, waardoor een heel-e streek uit haar isole-m-en-t is ver lost. Spr. had gister den tocht meegemaakt en o-pgemerkt, da-t de bus gere- geld1 goed- bezet was g-eweest. Hij veron-der- steld-e, dat deze autobusdienst de Spoorwegen toeschietelijker zal ma-ken voor wenschen in zake verbeteringen in den spoorwegdienst, b.v. voor buurtverkeer. Nu needs had spr. gevraagd om uitbreiding van het aanta-1 treinen. De voorzitter ond-erschreef de ver- wa-chtingen van den hi.er Kolster. Hierna slutting. Hicking bewerkte zijn neus weder, zeg- gend „Je hebt gelijk, je slaat den spii-ker op zijn kop! Daar steekt van allerlei achter. Wie hier komt, heeren, meneer Stevenege en me neer nu, ik weet niet, hoe die andere heer heet, maar ik drink op zijn gezond-heid en wensch hem het beste toe wie hier komt, doet verstandig zich niet te veel met de zaken te bemoeien! Ja, da-t is heusch waar! Dat zal ie-dere-en u zeggen! Het beste wat we kunnen doen heeren, is nu, er ver der over te zwijgen! Ssst!" Er lewam iemand uit de aangrenzende ge- lag-ka-mer binnen en toen hij Hicking zag, zei hij hem goedendag. De sch-cenmaker stond op en ging naar hem toe. Stevenege keek Pen thony eens aan en ston-d ook op. „Ga mee naar buiten", bromde hij, „ik heb je wat te zeggen. „Kijk eens", vervolgd-e hij, terwijl zij na het hotel verlaten te hebben, over het marktplein dren-tel-den, „als waar is, wat die half-dronken kerel ons vertelt, dan wordt hier -vrijwel valsch spel gespeeld! Nietwaar?" „Dat heb ik al da-delij-k gedacht, vriend1, t-cen wij vernamen, dat Whatmore er van door was," antwoor-d-de Penthony. „Het ligt er d-ik o-p!" „Maar wie heeft er de hand in?" vroeg Stevenege. „Het sta-ds-bes-tuur? De politie?" „In zul-ke kleine plattelandsstadjes gebeu- ren soms rare dingen", merkte Penthony op. „Men schijnt er te denken, da-t men volkomen m-acht heeft de dingen naar zijn hand te zet- ten. Ik geloof w«l te begrijpen, wat dat raakzame hoerschap heeft willen zeggen ij bedoelde, in duidelijke woorden gezegd, dat de stedeli^pe airtorttetten ach jer iets zija IR. J. MUYSKEN. Te Laren is overleden, 61 jaren oud, de h-eer ir. J. Muys-ken, directeur van „Werk- spoor", te Amsterdam. D-e heer Joan Muysken werden d-en 27en October 1866 te Amsterdam geboren-; aan de Polytechnische school te Deltt behaalde hij het diploma als werktuigkundig ingen-ieur in 1889. Aanvankelijk was hij werkzaam op m-achi- nefabrieken in Duitschland, ging daarna naar de Vereenigde Staten van N-oord-Amerika, kwarn na groote practisehe ervaring te heb ben opgiedaan op verzoek van directeur Stumpier naar Amsterdam om het leider- schap eener afd-eeling van „Werkspoor'' te aanvaarden. Op den lsten Januari 1901 kwam aan hem de geh-eele leiding van de groote fabriek waarvan de toestand door de tijdsomstandig- heden niet al te rooskleurig was. Door noes- te vlijt, door de gave om de personen waar- mede hij werkte met liefde en' to-ewijding tot de ondernemin-g te bezielen, is het Muysken gelukt „Werkspoor" op te werken tot eene fabriek van wereldvermaardhei-d. Bij het e-euwfeest van „Werkspoor", vorig jaar herdacht, was directeur Muysken het m-iddelp-unt der belangstelling. De heer Muysken was voorts buitenge- woon lid der Tariefccimmissie, lid van de commissie van advies der Nederlandsche Bank, commissaris van de Nederlandsche Handel-Maatschap-pijvan de N.V. Kon. Ned. Hoogovens en Staalfabrkken; van de Superfosfaat-fabriek en president-commissar ris van de N.V. Meelfabriek „Holland". Hij genoot een groote populariteit in alb kringen der sa-menlevin-g. HET COLLECTIEF CONTRACT IN DE DRUKKERIj-NIJVERHEID. Te Utrecht heeft Dinsdag de Ned. Grafi- sche Bond een buiten-gewone algem-eene ver gadering gehouden ter bespreking van de re- sultaten der onderhandel-in-gen over het ool- lectief contract in het boekdrukkers- en boek- bindersbedrijf. Na uitvoerige gedachtenwissel-ing, waarbij teleurstelling werd uitgesproken, aat dte ge- wenschte verbeteringen in de arbeidsvoor- waarden niet voor inwilliging vatbaar waren geacht, werd ten slotte het advies van he' hoof-dbestuur opgevolgd om de leden aan t» rad-en de voorgestelde wijizigingen in het contract te aanvaarden. IN STRIJD MET DE GRONDWET? Het Eerste Kamerlid, de heer Polak, heeft aan den minister van binmenlaod&che zaken en landbouw de volgene vragen gesteld: Is het den minister bekend, dat op een vragen-lijst, ter invulling gezonden aan gega- d'igden haar de betrekking van commies tef provinciale griffi-e van Zeeland, o. a. ge vraagd werd naar godsdienst en politieke richting? Ac-ht de minister het stellen van dergelijVe vra-gen geoorloofd en in overeenst-emming met den geest en de bedoelimg van artt. 5 en 170 van de Gron-dwet? Zoo neen, is de minister dan bereid, Ged. Staten van Zeeland uit te noodigen bedoelde vragen te laten verva-llen en verder alien wien het aan-gaat, er op te wijzen, dat vra gen van zul-ken a-ard1 niet behooren gestekl te worden? DE GASCORRUPTIE. Te Purmerend. De gemeenteraad van Purmerend heeft on- langs besloten om van den vorigen directeur der gasfabriek f 2000 terug te vorderen, welk bedrag hij aan r-et-ourcommissies zou hebben ontvan-gen. De soc.-dem. raadsfractie, die meer terug de Kroon in beroep gegaan. wilde vorderen, is tegen dit raadsbeslu-it bij gekomen, waarvan jij geen weet hebt en dat zij je niet aan je neus zulien hangen en dat zij nu van plan zijn, de heele geschiedenis in den -dcofpot te sto-ppen. Ik ben overtuig-d, dat zoo de vork in den steel zit." Stevenege drentelde nog wat voor het ho tel heen en weer, de handen in de zakken en het hoofd peinzend voorovergebogen. „Maar dan ze: hij, pd-otseling opkijkend en een hoek van het marktplein omslaan-de, ,,dan kan ik in dit geval niet beter doen dan burgemeester Ollard op te zoeken! Kom, ga mee ik wil klaren wijn hebben." „Best", verklaarde Penthony, „je moet dat zeker doen! Maar laat zelf niet te veel los, wacht a-f, wat hij zegt. Wij kunnen in ieder geva-l toch de heele zaak aan het hoofd- kwa-rtier rapporteeren. Ik zou gewel dig graag willen weten, welk spelletje men hier speelt." „Iets, dat ik vanmidd-ag fantaseerde, en waarop Hicking zooeven zinspeelde. Dat iemand van aanziei in de stad in de zaak is gemengd en dat zij het er nu op willen aan- s-turen, dat de zaak doodbloedt. „Maar wat is can de rol van Whatmore?" „Whatmore heeft misschien gedreig-d iets te zulien verklappen, als zij geen stokje sta- ken voor de tegen hem ingestelde vervolging. Zijn ontvluchting staat vermoedelij-k daarmee in verband. Blijkbaar heeft men hem de noo. di-ge mi-ddelen verschaft om de pla-at te poet- sen en nooit meer terug te komen. Vergeet vooral niet Stevenege, dat Tyson niemand was. Geen bloedverwant zal komen opdagen om voor hen te eischen, dat er reeht zal ge- schieden. Het eenige, waar omtrent alle auto- riteiten het met elkander eens zijn, is, dat de moord op Tyson ongeatraft moot blijven." (Wordt vervolgd.)

Alkmaarsche Courant | 1928 | | pagina 5