Gemeenferaad van Alkmaar. ||i Kijn intfrokken uit Snwika. door Dr. NEIL VAN AKEN. Bet ditpgaand onderscheid tus schen bet Oosten en het Westen, landbouwer en stedeling. De strijd tusschen de irdustrie en den landbouw in het economise he en pc- ■lttieke leven om den voorrang in bet indust' ieele mechanism0 -• Dc endergang van .de boerderii er. de vertraagde aanpassmg van den landbouwer. New-York, Febr. 1928. Zooals ik het vorige jaar in eeh van mij a brieven aangeduid heb, opgeiuishrd met een anecdote uit den oorlogstijd. toen Wilson n0ff aan het roer zat, bestaat er een diep- tiaand onderscheid tusschen het Oosten en Westen in de Vereenigde Staten In het Oos ten liggen de industriestaten, in het Westen de landbouwstaten. Hierin sehuilen de be- langenconflicten tusschen den. stedeling en den" landbouwer. Ofschoon beiden eigenlijk moesten samenwerfcen tot bevordering van hun gemeenschappelijke belangen, hebben zij zich tot nu toe in gansch afzonderlijke banen ontwikkdd, met et gevolg, dat de Industrie den landbouw verre achter zich ge- laten heeft. De landbouwer is te laat tot het inzicht gekomen, dat ook hij gelijken tred nioest houden met de snelle ontwikkeling der gigaii'tische Amerikaansche nijverheid. Ook in"geestielijke ontwikkeling hebben de land bouwstaten den wedloop met de nijverheids- districten verloren. Ik behoef slechts te wij- aen op het Apen-Proces, waar het oordeel treveld werd over Darwin en de evolutie- theorie. Maar ook in staten als Kentucky en Tennessee zijn nog gansch geisoleerde land- bouwdistricten en boerderijen, wier bezit- ters in groote armoede leven en lezen noch schrijveri kunnen. Ook in het Zuiden leeft een analphabetendom, dat eerst nu begint te ontwaken uit een lange verdooving. Op de grenzen van het Oosten en Westen, ian de oevers van de Mississippi, woont een bevolkiog, welke zich beschouwt als verte- genwoordigers van het toekomstige Ameri kaansche ras. In deze graanvelden is de ver- menging der vele Europeesche rassen veel minder cosmopolitisch dan in de sfceden, en ook uit deze buurt waaii voornamelijk de wind van verzet tegen de Oostelijke indus- triemachten. In politick opzicht vertegen- woordigen zij ook het voornaamste gedeelte van het landbouw-bloc. In den huidigen noodtijd is het verzet van den georganiseerden landbouwer heftiger dan ooit. Zijn eischen voor zelfbehoud wor- den met den meesten nadruk naar voren ge- bracht. Toch is hij, niettegenstaande zijn ge- isoleerd bestaan, niet ontsnapt aan het pro- ces der ver-Amerikaniseering. Modern is hij geworden tot in de puntjes. Het zou onmo- gelijk zijn het doorsneetype van den Ameri- kaanschen landbouwer te construeeren. Den ouden spitsbaard heeft hij afgesehoren. Uncle Sam bestaat niet meer. Hij is up-to- date geworden. Zijn eenig cultureel haard- vuur is de naastbijzijnde bioscoop, waar hij een paar maal per week met de gansche fa- milie een weinig geschikte kennis opdoet. Hij is teliefonisch verbon-den, heeft een radio, kest het piaatselijke blad, en beschouwt het landbouwen als een ..business Zijn huise- lijk leven wordt veiaangenaamd door al den goedkoopen massarommel, dien hij zich uit een catalogus der groote postbestelhuizen uitgezocht heeft. Als hij tot de ontdekking komt, dat zijn landbouwonderneming niet de verwachte winsten afwerpt, dan geeft hij deze „business" op 0111 ergens anders op- nieuw neer te strijken. Het grondbezit is hem niet even heilig ais den Europeeschen beer, die met zijn akker samengegroeid is en fever hetzelfde schrale leven leiden wil als zijn grond dan dezen te verlaten Hij is meer ondernemer dan boer op zijn arbeids- veld, evenals zijn medeburger in den handel of in de industrie als ondernemer werkzaam is. Ofschoon zij verschillende arbeidsmetho- den hebben, is hun evenwel hetzelfde doel gemeen. Winst en succes zijn ook voor den Amerikaanschen landbouwer de drijfveeren van zijn bestaan. Bedrijfsvereenvoudiging en standaardiseering der producten zijn de middek-n, die hem voor oogen gehouden worden 0111 het begeerde doel te bereiken. Evenals de industrieel werkt hij voor een on- zichtbaren kring van afnemers en verbrui- kers. Zijn gansche productie is gericht op de eischen van de wereldlmarkt. Vrijwillig be- perkt hij de verbouwing van bepaalde pro ducten om standaardkwaliteiteii te verkr' - gen. Dit maakt het ook eenvoudiger voor hem om zijn waren van de hand te zetten, want de reclame voor de op groote schaal gestandariseerde producten bevordert den verkoop van het massaproduct. Als de Ame- rikaan bijvoorbeeld zijn inkoopen doet voor zijn ontbijt, dan koopt hij geen ham, die hem door zijn slager aangeraden wordt en welke door dezen rechtstreeks van het platte- land betrokken werd. neen, in negert van de tien gevalien zal hij Armour-ham verlangen, want voor de reclame van dezen ham wor den jaarlijks honderdduizenden uitgegeven. Dezen ham kent hij het best. En zoo gaat het ook met vruchten en conserven, melk- en vleeschproducten. En wanneer de landbou wer het waagt zich aan deze methode te onttrekken, dan verliest hij de aansluiting. Zoodoende moet wel zijn aandacht meer op oe wereldmarkt dan op den akker zelf gericht zijn om zijn bestaan, vlottend te houden In den laatsten tijd heeft de landbouwer zich sterk geweerd om in het Amerikaansche in- dustrieleven een georganiseerd bestaan te veroveren. Hij heeft iets bemerkt van het razende tempo, waarmede hij in den maal- stroom van het Amerikaansche industriaiisme gesleurd wordt. Het vraagstuk van stad en land is dan ook werkelijk een braflddnde viaag geworden voor het Amerikaansche ge- meenebest. Langen tijd is het land verwaar- oosd geworden en diende de landbouw al- fen h'ertoe om den koortsachtigen arbeid er steden mogelijik te maken. Totdat ook de Janabouwer j-h-T""' 0111 ziin aandeel vroeg, en totdat zichzeif tot een meer geslepen factor in L 1" stri€ele.mecllanisffl€ opgebouwd had1 H „e,en Proces, dat niet revolutionair was. In- Anoi 1S lanclhouw ook de grootste in- 9a J'u I3!1 ^€reenigde Staten geworden. iftiaw 'at?dbouw goed, dan is de wel- va" Amerika verzekerd. Verkeert de iindbouwer m nood, dan verdient ook de ar- Riihr wa 1 zal_ennian droog broodje. rs de landbouwer niet geworden. Ter- wijl de Staten een tijdperk van reusachtige financieele expansie doorgemaakt hebben, staat de welvaart van der. boer practisch nog op dezelfde hoogte als die van zijn voorgan- ger in 1870. Na den oorlog, toen de waarde van den grond, na een onrijpe speculate, ziender- oogen afnam, is de verarming van den boer begonnen. Men zou dezen tijd kunnen ken- merken als den ondergang der boerderij. De boerderijen worden verlaten. In 1880 was de verhouding als van een tot drie. In het ko- mende decennium zal de verhouding nog on- gunstiger zijn. De landbouwer, gewoonlijtk vereenzelvigd met den enkeling, den geiso leerde, het onafhankelijke individu, heeft on- der den druk der massa-psyclrologie zijn zelf- standig bestaan opgegeven en valt als laatste offer aan de Amerikaansche massa-civilisatie. Weinigen erkennen het gevaar, Professor Macy Campbell van de Staatsuniversiteit in Iowa schrijft over den ondergang der land- bouwbevofking als volgt: Wij behoeven ons niet onnoodig bezorgd te maken over het feit, dat zoovele jonge mannen de boerderij verlaten om in de stad hun geluk te beproeven. Dat is een geval van noodzakelijke economische aanpassing Er is op de boerderij niet altijd plaats voor het daar geboren kind. Maar hierin ligt het ge vaar, ,dat, wantiCer steeds de meest onder- nemende zoon het platteland verlaat, de min- derwaardige achterblijvers de ouders der toe komstige generatie worden en daardoor de landbouwbevolkirtg een periode van ontaar- ding tegemoet gaat. Gezien in dit licht kan men gemakkelijik tot de conclusie komen, dat hier buitengewoon groote moeilijkheden liggen voor boeren- immigranten. Kort geleden stelde een der senatoren voor, om de immigratie naar Ame- rika voor zes jaar stop te zetten. Mijns inziens zou een toevoer van een ge- zonde boerenbevolking inderdaad van veel grooter waarde zijn voor de toekomst van Amerika. Aan land is geen gebrek en de mo- menteele moeilijkheden, waarin de Ameri kaansche landbouwer verkeert, zijn niet van blijvenden aard. NEIL VAN AKEN. ingezosiden stukken (B uit en veraniwoordthikheid van de Redae- tie. De op name in deze rubriek bewijst gcens- zins dat de redacde er mede instemt.) HOE DE HEERSCHENDE VERNIELZUCHT TE KEEREN. Een buitengewoon mooie Februari-maand en de ongewone rijkdom aan zon hebben in de natuur overs, het voorjaarsieven gewekt. Er komt schot in het groen en de vogels zijn reeus vroeg in de weer. Wde nu buiten woont moet wel erkennen, dat hij bevoorrecht is boven duizenden en duizenden stadsmen- schen, die het ontwaken in de natuur of niet, of enkel op vrije dagen kunnen aanschouwen. Dit laatste in de hand te werken beoogt het verkeer. Dat de Nederlandsche Spoorwegen te dezen opzichte vooraanstaan, is bekend. Zoodra eenige vacantie aan stadsmenschen de gelegentheid biedt in scharen naar buiten te komen, formeeren de Spoorwegen goed- koope en extra diensten. Menigeen zal zeggen, dat is toch hun be- lang. Dat is het ook. Maar laat er dan dadelijk op volgen, als het U belieft, dat als iedereen zijn of haar be- lang begreep en er naar handelde, het er in deze wereld beter zou uitzien, dan thans het geval is. Daar hebt U Bergen's belang: zijn na- tuurschoon. Men zou zeggen, ieder Rerge- naar moest daarvan nu wel zijn doordron- Toch bli|kt dit allerminst hfet geval te zijn Want terwljl er nog geen pensiongast of dagjesmensch te ontdekken valt om iets te beschaddgen, is eene bende ieugdige Berge- naren reeds dag aan dag bezig te vertiieler., wat natuur en menschenarbeid met zorg voorbereiden o.*n Bergen aantrekkeliik te maken. Het gaat mij aan het hart dag aan dag te constateeren, hoe op mijn eigen terrein af- rasteringen vernield worden en nieuwe aan- plantingen bedorven. Wat helpt het dan, of men ter verfraaiing uitgaven doet, ais de plaatselijloe jeugd een geest van vernielen toont als hier bet geval is. In de schoTn wOrdt de liefde voor plan- ten en orde voidoende aangekweekt, het kwaad moet dus dieper sehuilen, de oorzaak moet liggen in de aangeboren verni,elzucht, de lust om andermans eigendom met te res- pecteeren. Met medewerking van het publiek zouden niet alleen de stations zindelijker, aantrekke- lijker, lieflijker lcunnen zijn, Alles zou goed- kooper zijn, indien er niet zooveel vernield werd, omdat het toch andermans beurs raakt. Publieke lichamen hebben te dezen op zichte eene droeve ervarirtg. Ik zou gaarne vernemen, hoe wij dit kwaad uitroeien? Bergen, 7 Maart 1928. Uw diemstwillige Dienaar, L. H. TER HALL. Gcache Redacde, Gaarne zoudten wij het hier volgende op- genomen zien in Uw veeig'slezert blad. Bij vcorbaat otuzen dank. Nu het te laat is of zoo goed als te laat, komt het Hoofdbestuur van de Ver. tot be- scherming van d'iercn (in de Alkrn Courant van 5 Maart j.l.) ons een gratis hondenafma- ker offreeren. Het gaskastje of andere lugubere middelen zijn niet zacht genoeg meer, nu de meeste slachtoffers gevalien zijrt. Maar hoe is het mogelij'k, dat zulk een vereeniging er mee accocrd zou gaan diat zooveel onsidhuldige die ren noodeloos afgemaakt worden? Want heusch, onsdhuldigen zijn het, die, omdat zij 1 centimeter te smal of te laag zijn, als on- bruikbaar of als zeer sleeht worden afge- keurd. Geloof vrij, dat de kracht van een bond niet juist in zulk een borst- en hoogte- maat zit, dat wijst de practijk wel anders uit. Gaiarne zouden wij eens willen weten wie wel zou kunnen aantoonen dat honden, die 2 zelfs 3 centimeters te smal zijn, niet deugen als trebdicr. N'ogmsals dankend. De Ver. van Trekhondenhouders -jdelpt Elksaddr". Alkmaar. CORRESPONDENTIE Observator? Uw stuk kan natuurlijk niet opgenomen worden als wij Uw naam niet kennen. Wij stellen ons sedert vele jaren en niet zooals U sehrijft sedert eenige weken op het standpunt, dat bedoeide wekelijkr sche bijeenkomsten heel goed tot de predik- beurter. kunnen gerekend worden. .Red. Alkm. Crt. Binn@niand UIT HET MAAT-KLEEDINOBEDRIJT Het Volk van gisteravond meldt: Gisteren heeft een conference plaats ge- had van de vertegenwoordigers der arbei- ders in de kleedingindustrie en de vereeni ging van maatconfectiepatroona. In de con- ferentie, die vier uur duurde, is, vernemen wij van werkgeverszijde, van beide zijden water in den wijn gedaan, waardoor de bans, dat deze kwestie zonder conflict afloopt, grooter is geworden. Vanmiddag voor drie uur zouden de am beidersorganisaties den patroons antwoorci zenden. Wij vernemen daarover, dat dit ant- woord nog geen definitief besluit bevat, om dat een der hoofdbesturen nog in eigen kring moet beraadslagen. DE ZAANDAMSCHE KERMIS. Bij de gisteren gehouden verpachting van 16 standplaatsen op de in dit jaar te houden kermis was de totaal opbrengst 14.368 tegen 11.000 in het Vorige jaar, op welke hoogere opbrengst de opheffing van het fcier- verbod voor de inrichtingen van vermakelijk- heid waarschijnlijk wel van invloed geweest TNBRAAK MET GEWELDPLEGING. Omtrent de inbraak met poging tot dood- slag te Stavenisse (Zld.) wordt nog het vol gende medegedeeld Zondagmorgen circa vier uur hoorden. de buren van een landbouwer in de kom dbr ge- mcente het angstgeroep van „moord". Enkele len begaven zich naar de woning, waar iemand het slaapkamerraam had openge- schoven en zoo naar binnen was gekomen, waar man cn vrouw sl'epen. De inbreker schijnt een sleutel van het kabinet machtig geworden te zijn en toen hij de kast wilde openen of geopend had, zijn man en vrouw wakker gewordfen. Met een ijzeren bedstede- roede heeft de inbreker beide ecliteliedcn ver- scheidene slagen op het hoofd toegebrachf, waardoor zij blcedend verwond werden. Da delijk werden burgemeester en politie ge- waarschuwd. 's Namiddags arriveerden twee marechaussees uit Bergen op Zoom en te twee uur werd de verdachte, een 28-jarigc man door de politie op het gemeentehuis ge- bracht. Vingerafdrukkn werden genftmen; zijn kleeren waren met bloed1 bevlekt en als gevolg van het onderzoe'k werd de man in het arrestantenlokaal cpgesloten en daarna naar Breda overgebracht. HET TREKHONDENVRAAGSTUK. Een nieuwe omzendbrief van minister Kan- De minister van binnettlandlsche zaken en landbouw heeft aan de collages van B. en W der ondersdieictene gemeenten den volgenden brief gezonden: In de circulaire van 17 Februari j.l. heb ik o.m. medegedeeld, dat met de veea-rtsnijkun- dige faeulteit nog nader Overleg geopend was. Dit overleg heeft thans tot het resul tant geltid, dat de faeulteit mij in een uitvoe- ri,ge uiteenzetdng o.m. wijst op de wen sche- lijikhei'd1 om, wat de borstbreedte van trekhon- den betreft, in fceginsel vast te houden aan een goeden trekhond van die minimum maat van 16 c.M., gemeten tusschen de midden- punten dter boagen. Nodhtans stelt de faeulteit, in verband met de ondervoniden moeiilijkheden, voor een over- gangsmiaatregel, volgens v/elke weigeritng ol doorhaling van inschrijving niet plaats vindt, ten aanzien van, overigens aan de eischen van lichamielijlke gadiefdheid voidoende, in 1928 gekeurde of nog >te keuren honden, welkc- een minimum borstbreedte tusschen de mid- denpunten der boegen van 14 c.M. hebben, en dien maatregeil telkens tot twee maal toe voor een jaar te verlengen, wanneer deze hon den bij die in die jaren te houden algemeene herkeuringen overigens aan d'e gestelde eischen wldoen. Practisdh wordt aldus den tegenwoordige eigenaars van bedodde hoftden een tijd van drie jaren gegeven om naar een andere hond oun te zien. Ad vies van de veeartsenijkundige faeulteit. In een circulaire aan de rijksveeteeltconsu- lenten doet de ttilnistier van binnenlandsche zaken en landbouw eveneens mcdedeeling van bovertbedoeld advies met toeliehtiog van de wearteenij'kutidige faeulteit te Utrecht. Hij merkte daarbij op, dat het uitstel van drie jaren, naar de ziertswijze der faeulteit geen reden heeft, indien niet onmMdellijk lenachtige maatregelen tot het bevorderen van de fokkerij van goede trekhond en worden ge- nomen. In verband1 hier mede verzocht de minister den Rijksveeteeitconsukraten aamstonds hun bijzondere aandacht aan deze zaak te schen- ken en hun mcdiewerking te verleenen, opd'at het fokken van goede, aan de eischen 'van l'ichamelijke geschikthdd beantwoordende honden krachtig worde ter hand genomen Van de zijdte der consulenten zoudfen deze po- .g'ingen zooveel mogelijk dienen te worden ge- steund, o.m. door het nemen van Ihet initiatief hetzij door belanghebbenden van Vereefligin- gen, hetzij plaatsdijfe, 'hetzij voor meer dan een gemeente, welke het fokken van goede trekhonden ten doel hebben. DE SCHOOL TE MUNTENDAM. Op de vragen van het Kaiherlid Gerhard over den toeetand aan school A te Munten- dam (Gron.), waar in een vacature zou zijn voorzien door de aanstelling van twee kwee- kelingen, heeft de minister geantwoord: 1. Inderdaad bestond aan de openbare lagere school A te Muntendam sedert 1 Aug. 1927 een vacature van onderwijzer van bij- stand. Hangende het onderzoek naar een geschik- ten wachtgelder, is in dienist van het onder- wijis aan deze school voorzien door twee kweekelingen met volledige bevoegdheid, welke beiden te voren reeds tot de school wa ren toegelaten op den voet van artikel 8 der Lager-onderwijswet van 1878 (overgangsbe- paling van artikel 191 der Lager-onderwijs wet 1920). 2. Blijkens van den inspecteur van het 1 lager onderwijs in de mspectie Groningen verkregen mncntingen krijgen deze kweeke lingen daarvoor geen belooning, omdat het, volgens verklaring van het gemeentebestuur, voor een noodlijdende gemeente als Munten dam niet mogelijk is, hen te bezolddgen. 3. De ondergeteekende is van oordeel, dat deze toestand onjuist is. Inmiddels is echter, blijkens bij zijn depar- tement ingekomen mededeeling, defiinitief in de vacature voorzien door benoeming, met ingang van 1 Maart, van een wachtgelder, die deze benoeming heeft aangenomen. HET MAASTRICHTSCHE GLASWERK. Men schrijft aan de N. R. Crt.: Met zeer velen mijner landslieden was het ook mij niet bekend, dat men te Maastricht zulke fraaie artikelen fabriceert en toen een dezer dagen een Engelsch fabrikant te Bir mingham mij de vraag stelde of ik Maas tricht bezocht, waar hij herhaaldelijk kwam, om kristal in te koopen, gaf ik hem ten ant- woord, flat dit zonder twijfel een minder- waardig product was, dat in Holland be- zwaarlijk te verkoopen zou zijn. „Integendeel, was het antwoord, het is zeer mooi goed en bestemd voor een beschaafde clientele. Men schijnt in Holland niet te we ten wat daar wordt gefabriceerd, zoo ver- volgde hij. „Wij Nederlanders zijn voor een groot deel niet op de hoogte van hetgeen ons eigen land voortbrengt; velen denken o.a. dat de Maastrichieche Fabrieken niet met hun tijd zijn meegegaan en nog slechts fabriceeren wat voor 50 jaren gangbaar was. (Aan wien de fout? Red.) „Mi.j is thans echter gebleken, dat men daar veel fabrioeert „Wat het oog behaagt en de beurs verdraagt". Een doeltreffende re clame in ons land zou een beschermende wet wellicht overbodig make PROF. LORENTZ. Herdenkingsrede van Bria/td in den Vclkenbondsraad. De correspondent van de N.R.Crt. te Geneve meldt: In de Openbare bijeenkomst van den Vol- kenbondsraad heeft Briand gistermiddag als rapporteur voor de kwesties van intellectueele samenwerking ongeveer het volgende gezegd over prof. Lorentz Sinds onze laatste zitting heeft de commis- sie voor intellectueele samenwerking het ver- lies te betreuren geihad van haar voorzitter, prof. Lorentz, die op 4 Februari te Haarlem gestorven is na een korte ongesteldheid. Het is hier niet de gelegenheid, opni-euw uiteen te zetten, welke grocte plaats prof. Lorentz in de wetensdhap heeft bcklsed. Hij behoorde tot de gel'eerden, die hun inspanningen niet be- perken tot een nauw afgebakend gedeelte van de wetenschap. Lorentz heeft zoowel in de wiskund'e en in de geometric als in de natuur- kunde nieuwe wegen gebaand. Doch het is niet mijn taak, over den geleerde te spreken. Als rapporteur over de kwesties van intellec tueele samenwenking zou ik echter in mijn taak te kort schiieten, indien ik niet in herinne- ring braicht, met welke toewijiding prof. Lo rentz, zoodra de wereldoorlog ten einde was, zk'h heeft inigespannen voor een toenadering tusschen de geleerdlen, die tot dte volkeren be- hoorden, welke zoo juist elkaar bestreden had- den. Deze groote Nederlandfeche burger was ook een groot Europeaan. Daarom aanvaard- de hij zonder aarzeling den roep, dien de commissiie vocr intelieotueele samenwerking tot hem richtte, toen deze htm op 23 April 1923 onder haar leden opnam. Lorentz braoh't er terston'd een zoo actieve en zoo doel treffende miedtewerking, dat de commissie hem eenstemmig aanwees als opvolger van Berg- son aan het hoofd der commissie, toen laatst- genoemde om gezondheidsredenen verplicht was, het voorzitterschap neer te leggen. Al3 onvermoeid worker, zich interesseerend voor de kleiuste details, luisterend naar al'lte raad- gevingen, steeds zich inspannend om alle ver- schilpunt'en tot elkander te brengen, was Lo rentz een onvergelijkelijk president. Ik ben zeker, te beantwoorden aan den wensch van al mijn collega's, door hun voor te stellen, aan mevrouw Lorentz, die de toe- gewijde medewer'kster van haar echtgenoot was, dien zij naar alle bijeenkomsten der commissie voor intellectueele samenwerking vergezelde, de uitdrukking te zenden van het eerbiedi'ge kedwezen van den Volkenbonds- raad. En daar wij- het voorrecht hebben in ons middten te tellen den vertegenwoordiger van Nederland, ben i'k overtuigd, onze ge- meensichappelijke gevoelens weer te geven, wanneer ik den minister van buiten 1 an dsche zaken van Nederland verzoek, bij de Neder landsche regeering de tolk te willen zijn van het leediwezen, waarmede de Volkenbondsraad en de geheele Volkenbond hebben kennis ge nomen van het heengaan van ziin beroemden landgenoot. Nladat alle leden van den Volkenbondsraad hun inskmiming met de woorcen van Briand hadden te kennen gegeven, heeft minister Beelaerts de raad en in de eerste plaats Briand zei-f bedankt voor de blijken van waar- deering van professor Lorentz. Lorentz was, zeide minister Reelaerts, niet alleen een groot Nederlander; hij was ook een groot Euro peaan, zooals Briand tereeht in herinnerittg heeft gebracht. Als man van de wtenschari behoorde Lorentz tot de geheele menschheid. Zijn gevoelens gingen veel vender dan zich alleen tot'de wtensehap te bepalen. Lorentz heeft met al zijn krachten ook gestreefd naar de toenadering van de volkeren. KORTE BERICHTEN. Op verzoek van de Duitsche regeering is Dinsdag aan de justitie te Aken overgege- v-:n de grondwerker N., een Duitscher, die in de eerste helft van Januari te Maubach bij Kerkrade zekeren Lynen heeft VernldOrd. De uitlevering is geschied via den grenscommis- saris te Ffeeflen. De Kamer van Kcophandel te Rotter dam heeft gister haar 125-jarig bestaan ge- vierd. Naar gemeld Wordt, is de Kon. Ned. Automobiel-Club voormemens in den loop van Juni voor haar leden een excursie te or- ganiseeren ter bezichtiging van de Zuiderzee- werken. Te Papendrecht is de 67-jarige blinde J. van Wijngaanden achter zijn woning te water geraakt en verdronken. amsterdamsche aardappe'lT" PRIJZEN. AMSTERDAM, 8 Maart 1928. Op de he- dten gehouden aardappelenmarkt waren de prijzen onveranderd. Aanvoer 1 lading, 850 H.L. Hedenmiddag vergaderde de Raad dezer gemeente onder voorzittershap van den bur gemeester. Afwezig waren Mr. D. Sluis en de heer Schats. De voorzitter deelde mede, dat bdn- nenkort de Memorie van Antwoord verwacht kon worden. 29 en 30 Maart waarschijnlijk begrootingsvergadering. De voorzitter deelde mede, dat de he- den gevJlen uitspraak door de rechtbank in- zake't ges'chil tusschen de gemeente cn den heer Jansen, van „Eik cn Linde" gunstig voor de gemeente was geweest. Het betrof een geschil over de meubellevering aan den Kjcuringsdienst voor Waren. De voorzitter deelde mede, dat de gemeente door de Vereenig 1 g van Leeraren M. O. inzake het gcschil met den heer van Amerongen was gedagvaard geworden. Besloten werd te procedeeren en dit op advies van Mr. van Lookeren Campagne. Na vaststelling der notulen der vorige vergadcring werd mededeeling gedaan der volgende ingekomen stukken: Ingekomen zijn a. Een brief d.d. 19 Februari 1928 vao W. Vermeulen, en eene d.d. 22 Februari 1928 van T. Ypma, daarbij mededeelend« hunne benoeming tot lid der Commissie tot Wering van Schoolverzuim aan te nemen. Aangenomen voor kennisgeving. b. Een brief d.d. 22 Februari 1928 No. 100 van Gedeputeerde Staten, ten geleide van het_door hen goedgekeurde raadsbesluif van 16 Februari 1928 No. 2 tot het aangaan van een geldleening groot f 1.000.000'. Als voren. c. Een brief d.d. 18 Februari 1928 vac J. N. de Jager, houdende dankbetuiging voor de benoeming tot tijdelijk leeraar aan de Handelsschcol. Als voren. d. Een proces-verbaal van de opneming van kas en boeken van den ontvangcr der gemeente, op 17 Februari 1928. Als voren. e. Een ad res d.d. 20 Februari 1928 van de Vereeniging tot behartiging van de belan gen van de huisartsen in dte gemeente Alk maar, daarbij verzoekende de toelating van alle Alkmaarsche huisartsen tot het Stads- ziekenhuis. In handen van Burgemeester en Wethou- ders gesteld om bericht en raad. f. Een brief d.d. 25 Februari 1928 van Curatoren van het Gymnasium, daarbij voorstellende met wijziging van artikel 4 der Verordening vcor het Gymnasium, de moge- lijkheid te openen, dat tcehoorders voor meer dan drie vakken icunmen worden toegelaten. Als wren. g. Een brief d.d. 29 Februari 1928 No. 10a van Gedeputeerde Staten, ten geleide var het door lien goedgekeurde raadsbesluit van 9 Februari 1928 No. 4 tot verkoop van grond aan de Verdoesstraat, aan J. Kolden- Voor kennis'geving aangenomen. h. Een brief d.d. 29 Februari 1928 No. 106 van hetzelfde College, ten ge'eide van het door hen, voor zooveel noodig goedge keurde raadsbesluit van 9 Februari 1928 No. 20, tot verhuur van een gedeelte van het woonwagenpark aan de afd. Alkmaar en 0111- strektn van dte Vereeniging tot bescherming van dieren. Als voren. i. Een brief d.d. 29 Februari 1928 No. 71 van hetzelfde College, ten geleide van het door hen, voor zooved noodig goedgekeurde raadsbesluit van 9 Februari 1928 No. 5 tot aanvulling van het raadsbesluit van 5 Ja nuari 1928 No. 19 tot aankoop van een ter rein aan de Lindenlaan voor den bo-uw eener openbare lagere school. Al voren. j. Een brief d.d. 29 Februari 1928 No. 105 van hetzelfde College, ten geleide van het door hen goedgekeurde raadsbesluit van 9 Februari 1928 No. 3, tot verkoop van grond aan de Madame Pont-straat aan A. Hoekmeijier. Ais voren. k. Een brief d.d. 5 Maart 1928 van het Bes-tuur der N.V. Alkmaarsche Exportvei- ling van Land- en Tuinbouwproducten Alk maar, daarbij, onder dankbetuiging voor het raadsbesluit van 16 Februari j.l. tot vermin- dering der schuld van de N.V. aan de ge meente, mededeelende aan de gestelde voor- waarden te zullen voldoen. Als voren. 1. Een brief d.d. 6 Maart j.l. van het lid T. Bonsema, daarbij verzeekende vragen te mogen stellen, ten aanzien van de piaatselijke conrrdle-commissie op dte bioscopen. De voorzitter zeide, dat het verzoek eigenliik niet vatbaar was voor bespreking in den raad. Op grond van het standpunt, door spr. steeds ingenemen, hadden ook de wet- houders geen bezwaar de zaak te bespreken. De vragen werden aan het eind der verga- dering toegestaan. m. Een brief d.d. 7 Maart j.l. van het lie G. Veen, cfeaxbij verzoekende vragen te mo gen stellen, omtrent de toepassing van art 137a der Algemeene Politieverordtening, hou dende verbod van het toe la ten van personei benederl den leeftijd van 18 jaar tot dansge legenheder.. Als voren. VOORZIENING IN EEN VACATURE IN DE COMMISSIE VAN TOEZICHT OP HET LAGER ONDERWIJS. B. en W. zeggen in bijlage 24 het volgen de: Ter voorziening in de vacature van lid der Commissie van toezicht op het Lager Onder wijs, ontstaan door het verleende eervol ont- slag aan den heer C. Daalder, zeudit de Com missie ons overeenkomstig artikel 1 der be- treffende Veroidening (Gemeeniteblad Nr. 736) in het voor U ter lezing nedergeleg/: sdhrijven de navolgende" aanbeveling van twee person en 1. J. N. Kroone, onderwijzer aan de U. L. School voor jongens en meisjes; 2. J. van der Pol, onderwijzer aan de Ge- meenteschool nr. 3. Wij zullen van de bevoegdheid om aan deze aanbeveling nog twee personen toe te voegen, geen gebruik Maken en stellen U voor tot de benoeming over te gaan. Benoemd de heer J. N. Kroone met alee- <neene stemmen. T "K-viiaiiiomt uy^cuu gen- - ll'Of. ill ..Vltv'CTiNMP-iaiiA

Alkmaarsche Courant | 1928 | | pagina 7