DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Hit het Paplement Esgelijkseii ewerzicfrf. Een onoplosbaar geschil. Builenlanrf No. 59 Dit nutnmer bestaat nff 3 bladeit Honderd dertlgste Jaargang 1928 AJbonnemeitsprijs bij vooruitbetaling per 3 raaanden f2.—fr. per post f2.50. Bewijsn. 5 ct. Adrertentiepr. 25 ct. p. regel, grootere letters naar plaatsrulmtc. 1 Brie yen franco N.Y. Boek- en Uandelsdr. v.h. Herms. Coster Zoon, Yoordam C9, Tel. Administr. No. 3. Redactio No. 33. VBMDAIS Directeur: G. H. KRAK. Hoofdredadeui Tj. N. ADEMA. 9 HAART Den Haag, 8 Maart 1928. Het gaat onzen intereommunalen tramwe- niet alle naar den vleeze. Dat is een welbekend feit. Daar lijden de directies zoo- wel a Is die aandeelhouders onder en ook het oersoneel kon het beter hebben In hceverre d'it laatste mogelijk zou kun- nen zijn, heeit de heer Van Braambeek (S D. A P) heden door middel van een interpella te in de Tweede Kamer trachten te weten te komen. Maar we vreezen, dat hij slechts half bevredigd huiswaarts is gekeerd. Na een schets te hebben gegeven van de toestanden, welke volgens hem bij de trambednjven veelal voor'komen, heeft hij tot dicn Minister van Waterstaat, mr. Van der Vegte, vier vraeen gericht, welke in hoofdzaak hierop ueerkwamen: Wil d'e Minister bevordieren, dat er een algemeen minimum-loon van 20 per week wordlt vastgesteld? Kan de Minister maken, dat er een pensioenregeling, gelijk in- dertiid in uitiricht is gesteld, tot stand' komt? Kan de Minister bevorderen, dat de rechts- positie van het personeel wordt geregeld en de vrijheid van organisatie wordt erkend? Wil dfe Minister bevorderen, dat de tramweg- directies de drie bestaande vakvereenigingen tramgebied erkennen en met haar overleg pWen omtrent personeels-aangelegenheden Minister Van dter Vegte gevoelde die onmo- relijkheid om op elk dier vragen zonder om- wegen bevestigend te antwoordten. Hij wees er op, hoe moeilijk het is om tot een bevredi- gene regeling te komen, omdat de regeering wel de zeggingsmacht heeft, maar zoowat alle intercommunale tramlijnen noodlijdend zijn en zonder het kolensubsid'ie uit de staatskas het bijltje er reeds lang bij zouden hebben nedergelegd. Nu is het wel de kort- ste weg alles wat gewenscht is te decretee- ien, maar dat komt eenvoudig op d)e staats kas neer en daar gevoelde de Minister toch geen roeping voor. Intusschen zette hij uit- een, dat de "toestanden niet zoo hemeltergend waren (de uitdrukking was van den interpel late) als men oppervlakkig zou tneenen en dat men bij de beoordeeling van de loonen rtkening moet houden met de plaatselijke omstandigheden. Wat dte samenwerking tus- schen de directies en de vakverenigingien be- treft, hoopte d'e Minister, dat de verhouding rerbeterd zou kunnen worden en de perso- neelsaangelegenheden tusschen de beide par- tijen in vrede en" vriendschap zouden kun nen worden besproken. Dat antwoord bood niet zoo heel veel houvast en het is te begrij- pen, dat de interpellant slechts matig er mee tevreden was en alleen waardeering gevoel de voor de toezegging des Ministers, dat de vakvereenigingen zouden worden erkend door de directies. Hij kwam dus op de zaak terug en anderen mengden zich nu in het debat en het werd op den duur een steekspel tusschen afgevaardigden van verschillends levensop- va'tting met name tusschen de Vrijbeidsbon- ders en die Sociaal-Demccraten over de ver- houdingen tusschen directies cn vakvereeni- jwigen, waarbij men het in het bijzonder had over de toestanden bij de Rotterdainschc Tramwegmaatschappij. De directie daarvan schijnt n.l. op nogal gespantren voet te staan met de vakvereenigingen en wil niets met deze te maken hebben. De heer Knottenbelt vtmd dat nogal begrijpelijik, maar toen liet de heer Albarda, de leider der S. D. A. P., zich verleiden tot de verklaring, dat het de roe ping van de vakvereeniging was on een aan- vallende tactiek tegenover een directie te voe- ren. Hij zei het ietwat anders, maar bet kwam daar toch op nasr en dat zette naituurlijk kwaad bleed bij zijn tegenstandfers. Maar het is ten slotte alles met een sisser afgelcopen. Zeifs geen motie is er ingediend en om vijt uur reeds kon dd voorzitter de interpellatie voor gsloten verklaren. Zij had ook niet kun nen gehouden worden, hoordfc ik een bezoeker der publklke tribune verklaren. Misschien had hij geen ongelijk. De Roemeensch-Hongaarsch opfan- tenkwestie. Reeds vijf jaar onoplos baar. Waar de zaak om gaat. Ongunstige vooruitzichten. /oor de zooveelste maul is gister de wereld vergast op ellanlange debatten te Geneve over het Roemeensch-Hongaarsche optanten^-ge schil. En nog steeds bestaat er groote belang- stelling voor! Vijf jaren reeds wendt de Voi- kenbondsraad vruchtelooze pogingen aan om dit geschil op vreedzame wijze te beslechten sn vijf jaren lang reeds blijven d'e Hongaar- sche en Roemeensche regeering ied!er onver- zettelijk op hum standpunt staan. En vijf jaar lanig reeds is men op deze wij ze doende, om de kwestie al ingewikkelder en al onoplosbaarder te maken! Tot twee jaar geleden was het Roemeensch- Hongaarsch geschil eenvoudiger van aard. Roemenie had een agrarische wetgeving in- ?evoerd, waardoor veel grootgrondbezitters onteigend werden, die mede in verband met ne dialing der Roemeensche lei slechts een Ker gening gedeelte van de waardte van hun goed ontvingen. Een 300-ta'l Hongaarsche Weigmars, wier bezittingen na het vredtes- ltewra^ van Triano'n op Roemeensch grond- geoied lagen^ en eveneens tegen een minimale geldsom onteigend waren, bewistten op grond f»an de aan Hongaarsche en andere optanten bij het vredesverdrag toagekende redhten, de rechtmatigheid van het optreden van den Roemeenschen staat en eischten in ieder ge- val een hoogere schadevergoeding. De kwestie kwam reeas in 1923 voor den Raad, die er geen raad m-ee wist. In de laatste twee jaar heeft het Roe meensch-Hongaarsch geschil echter een voor den Vol'kenbond veel minder onschuldig karakter gekregen. Eenige Honigaarsehe grondeigenaars hebben, inziende dat d'e Vol- kenbond het geschil niet tot oplossing kon brengen, zich om recht gewend tot het Roe meensidh-Hongaarsche gemengde arbitrage- hof te Parijs, dat onder voorzitterschap van een Zwieedsche diplomaat op grond van het vredesverdrag van Trianon kennis moet ne- men van geschillen met betrcbking tot de li- kwidatie van eigendommen van voormalige vijanddn. Ondanks de protesten van Roemenie, dat de onteigening op grond van agrarische wet geving lets gteieel anders was dan likwidatie en dus buiten de bevoegd'hedd van het ge mengde arbitragehof viel, verklaarde dit hof zich door den bealissenden stem van den Zweedschen voorzitter bevoegd, waarna Roe menie zijn rechters uit het arbitragehof terug trok. Hierd'oor kon het Hof niet nicer werken, totdat d'e Volkenbondsraad overeenkomstig de hem bij het vredesverdrag van Trianon opge- legde verplichtinig een ex-neutralen rechter zou hebben benoemd, om den weigerenden Roemecn te vervangen. Roemenie verzette zich nu met hand en tand erteigen, dat de Raad overeenkomstig het Hongaarsche verzoek, tot de aanvulling van het arbitragehof zou overgaan en het grootste gevaar bestaat nu, dat die Volken bondsraad zich hierdoor laat intimideeren en zich daardoor aan rechtsweigering zou schul- diig maken, daarmee de verantwoording op zich ladend'e, dat de werkzaamheid van een arbitraal college tot stilstand wordt gehracht Chamberlain, die in deze raadlsrapporteur is en een neiging heeft liever de macht van den Raad uit te breiden, dan de volkomen on- afhankelijkheid van den arbiter te verzeke- ren, heeft een compromis voorgesteld, dat haast nog erger dan een uitsluitende plichts- verzaking is; hij wil, dat de raad Roemenig en Homgafije dtoor dreigementcn met sancties zal bewegen hun rechters in het gemengde arbitragehof zoodanige opdrachten te geven, dat het arbitragehof zijii bevoegdfaeid niet zal vaststellen naar eigen inzicht, doch naar de ?>vattinigen van den Volkenbondsraad. egen deze gevaarlijke ideeen van den Raad over de arbitrale rechtbank heeft niet alleen Apponyi reeds in September, doch hebben teen ook jhr. Loudon en andere raadsleden gelukkig ernstige bedenkingen geuit. Thans zijn gister opnieuw twee latige ver- gaderingen aan deze kwestie besteed. Voor Hongarije trachtte graaf Apponyi den Roemeenschen gedelegeerdie Titulescu te be wegen tot de toestemming, dat de Volken bondsraad zijn plichten zal vervullen en een rechter bencemen, of althans aan het Haag- sche Hof de vraag zal voorleggen of het ge mengde Arbitragehof van Parijs zijn bevoegd- heden al dan niet overschreden heeft. Titulescu weigerde dit echter zonder meer en de Raad schoot dus nog geen centimeter op. Met hetzelfde vrijmoedige nationale ego- isrne, dat generaal Tankzos eergisteren in de wapen-kwestie namens Hongarije had ten toon gespreid, zeide thans Titulescu, namens Roemenie: ,.Ik weiger, omdat.ik vrij ben te weigeren en ik niet riskeeren kan ongelijk te Icriiigen Na afloop hebben alle Raadsleden zich in geheime conferentie begeven cm over deze kwestie te delibereeren. Wat van d'eze con ferentie het resuiltaat geweest is, is nog niet bekend. Zal men in deze kwestie voor nieuwe ver- rassingen gesteld worden? VOLKENBOND. DE R A A DSVERG A DE RING. Spanje en Brazilie uitgenoodigd weer aan de V. B. werkzaamheden deel te nemen. Bij den aanvanig der openhare zitting van den Volfeenbond'sraad decide d'e voorzitter Urruitia gister mied'e, d'at de Raad besloten had tot Spanje en Brazilie de vriendelijke uit noodliging te richten weder aetief aan d'e werkzaamheden van den Volkenbond deel te nemen', HET RUSSISCH ONTWAPENTNGS- VOORSTEL. Volgens de Iszwestia zou het debat uitgesteld worden; de Russen zullen dus niet meer verschijnen. De correspondent van de Iszwesta te Gene ve seint, dat de raad van den Volkenbond van plan zou zijn de discussie over het Russische ontwapeniirrgsvoorstel te verdagen. Het blad is bierover zeer ontstemd, meant echter dat d'e geihede ontwapenings'lcw-estie tot de volgen- de zitting van den raad' zal worden verdaagd en .gebeunt dit, dan zouden d'e Russen niet re besprekingen tegenwoordig zijn. Men zou, aldus de Iszwestia, de bespreking over de voorstellen witlen verdagen met het oog op de aanstaande verfciezingen in de versdiilien de landen, daar de ventegenwoordigers dezer lamden tijdens het debat wel gedwongen zou den ziin kleur te bekennen. CHINA. DE MiOORDEN TE LEI JANG Uit Chineesche bron komen thans bijzon- derhed'en betreffenide d'e orgieen van moord en roof dhor communistische boeren en sot- datem, losgelaten in de stad Leiiang, in de proviracie Kwantoeng. De pilunoeraars trok- ben d'e stad' binnen, waar zij' d'e woningen van alle welgesteld'e burgers in brand' staiken en alle bewoniers, mannen, vrouwen en kinderen, in die huizen opsloten, zoodat zij verbrandd'en. Allien die oogensdhijnilijk rijik waren, werden vermoord nadat zij waren gemarteld, hun de oogen waren uitgestoken' of de ooren afgesne- den. Heele families werden op dleze wijze be- handeld. Oudiers en kind'eren werden gedwon gen de folterinigen' dter hunnen bij te wonen. Aniti-communistische troepen, af'komstig uit Hankau, houdlen thans Leij'ang bezet. De communisten troldcen naar dte grenzen van Kwantoeng terug, waar zij met moorden voortgaan. DUITSCHLAND. VERDUISTE RI NG EN BIJ DE MIJNEN IN HET SAARGEBIED. De Fransche mijnKlire'ctie te Saarbrucken is groote verduisteringen op het spoor geko- men. De Fransclhe beambte, die d'e boekhou ding hieldi, heeft groote bediragen, die op het bankconto van de mijnen geplaatst moesten worden, voor zichzel'f gdmuibt. Dte rente werd echter regdmatig door hem betaald. Men west niet zeker, faoeveel er verduisterd is; er wordt beweerd 320.000 francs. Men heeft reedts vastgesteld, d'at een bedrag van 90.000 francs niet verantwoord is. De schuldige moet reed's Maandag gevangen genomen zijn. f EEN BOFFER. Het groote lot van de Pruisische klasse- loterij. is Woensdag gewonnen door een on- derwijzer uit de voorstad Pforzheim. De man die simds jaren kwart en achtste loten in de loterij had gespeeld en steedls zijn inzet had teruggekregeti, had' ditmaal zond'er zulks aan zijin vrouw te vertellen een heel lot gekoeht Woensdagnami'ddhg 'had hij vrijaf. Hi] maak- te een wandeling door Pforzheim en kwam toen ook voorbij het kantoor van den collec- teur waar hij zijn briefje had gekoeht. Voor het raam hingen d'e nummers die reed's uitge- troldken waren; het ziijne was er echter niet bij Toen hij voor het raam stond werd een bulle tin aangeplakt waarop vermeld het nummer waarop het groote lot was gevallen. Het was zijn nummer. De onderwijzer wint dus een half mililioen mark en krijgt na aftrek van d'e belasting ongeveer 400.000 mark. UIT DE METAALINDUSTRIE. De werknemers verwerpen de uitspraak. Het bestuur der af A B-erliijm van den Duit- schen metaalhewerkersbond heeft dte Woens dag gevdde arbitrate uitspraak ter bij leg ging van het conflict in die Berlijnsche me- taalindustrie verworpen. De bemidd'elings- commissie voor Groot-Berlijn heeft thans de dossiers omtrent het conflict aan oud-minister Wisselil' doen- toekomen, bij wien de eindbeslis- sinig ligt inzake de bindendVerldaring der uit- raak of het openen van nieuwe onderhan- felingein-. FRANKRIJK. EEN GIOLF VA'N MISDAAD. Er sdhiijnt een golf van misda-ad over Frankrij'k te sflaan. Alleen Dinsdlag werden er weer een half dozijm nieuwe moorden ge- meld. Twee inbrckers dronigen 's nachfs een huis in Pantin binnen en losten, toen zij d'oor die bewoners gestoord werden, revolverscho- ten, waardoor een vrouw gewond werd. Een jonig meisje, dat een der inbrekers wilde tegenhouden, werd doodgeschoten. De in brekers ontsnapten. Te Sainte Ruffine bij Metz werd' een alleen- wonenid! onderwijzer dood' in zijn huis gevon- d'en, zijn handen waren vasigebondien en de dood was veroorzaakt door een slag met een bijl. Diefetail schijnt niet het motief van het misdrij'f geweest te zijn. In de buurt van Metz werd een man, met hloed bed'ekt, op straat ge- vondten. Hij stierf -in het ziekeinhuis. Een boer werd1 met afgesned'en hals gevon- den in zijn huis te La Chapelle bij Vienne en in de gemeente Saint Martin-Lestra werd een 76-jarige boer door het hoofd geschoten, ter- wij'l zijn schcdel met een steen was ingesla- gen. Zijn vrouw, die trachtte te ontkomen, werd eveneens vermoord. De moordenaar stal 2O.€'C!0' francs. BRANDWEERMAN EN BRAN'D- STIOHTER! Twee jaar geled'en w-erd Louis Ernest Thi- bault lid van de brandweer van zijn geboorte- stad Plaisir en trouw woondte hij de wekeiijk- sdhe cefeningen bij, al gaf hij te kennen dat die oefeninigen te „tam" waren om hem' werke- I'ijk te bevred'igen. Hij- wilde zich bij echte branden ond'ersohsidten. Weldra kreeg hij dte kans toen er een boerderij in vlammen stond. Thibau'lt ond'erscheidtie zich bij bet blus- schingswerk en verwachtte vol vertrouwen promotie te zullen' maken in het brandweer- corps. De promotie kwam echter niet, maar wd een tweede brand waarbij de bewoners in naditgewaad moesten vluchten en Tbibault zich opnieuw ondterscheidde. Het werd evenwel rteemd gevonden dat Plaisir, dlat in jaren geen branden gekend had, er plotsding tv/ee groote kreeg zoodra d'e brandweer een geestdrif tig brandweerman gekregen had en uit een onderzoek bleek, dat Thibau'lt de teand'en zdf gesticht had om de de! gdegenheid te krijgen te toonen wat hij waard was! De schade, door de bei'd'e branden ver- oorzaa'kt, bedroeg 250.000 frames hetgeen de rechtbank blijkbaar een te kostbaren vorm van persoonlijke reclame voor Thihault vond, want zij veroordeelde hem tot 7- jaar gevange- niisstraf en 5 jaar verbod van verblijf bene- vens tot het betalen van een schadeloosstel- ling van 24.000 francs. ENGELAND. DE TROEBELEN IN IRAK. Voorzorgsmaatregelen. Een telegram uit Basra mddt, dat kleine troepen stro-opende Wahabieten aangetroffeu zijin op den hcofdweg tusschen Damascus en Bagdad ten gevolge waarvan het verkeer met karavamen is stopgezet. Waarschuwimgen zijn geplaatst om niet in auto's of alleen rei- zemd den weg te gebruiken, voordat de stroo- pers verdreven zijn. De Engelschen hebben te Koweit een af- deeling marini-ers van het oorlogsschip Eme rald ontscheept en tien tanks en een aantal gepantserde transportauto's buiten de wallen opgestdd. Geen „hedige oorlog." Renter meldt uit Jerusalem, d'at het secre tariaat van de regeering van Patestina rnede- d'edt dat geen van de geruchten uit Basra en Jerusalem volgens welke Ibn Saoed den hei- ligen oorlog zou hebben verklaard, bevestigd wordt. DE ON'RUST OP DE SAMOA- EILAN'DEN. De 400 inbcorlingen in vrijheid gesteld. De gouverneur van West-Samoa heeft" de 400 inlanders, die tot 6 weken gevangenis waren veroordeeld' vregens het oprichten van een eigen gewapende politiemacht, Woensdag naar hun dorpen teruggezonden, op voor- waardte, dat zij niet meer verboden vereeni- gingen zouden vormen Er was nader geble- ken, dat de meeste inlanders door eenige Europeesdhe communisten opgeruid waren, en 'dat zij eigenlijk niet veel begrip hadden van hun vergrijp. De 4 Europeanen zullen zich nader voor de rechtbank te Apia te ver- amtwoorden hebben. DE LUCH TV A ARTB E G R 0 OTI NG Zevenhonderddmzend pond hooger Gister werd1 de LuchtvaaribegTOotin-g inge diend. Zij si uit met een bed'rag groot lti.2'00.000 pond sterling, of 700.000 pond hooger dan de vorige begrooting. De ver- hooging is grootendeels bet gevolg van de uitgaven voor de Engelsche luchtmacht in Irak. Er komen op de begrooting pesten voor vier nieuwe erkad'ers voor, waaronder twee voor Indie. VERBREKING VAN TROUWBELOFTE Twintig jaar „verloofd". Voor het Assizenbof te Leeds is een merk- waardige zaak van verbreking van huwelijks- bdofte vo'orgekomen en beslecht. Eischeres was een vrouw, die twintig jaar lang met een man verloofd'" is gieweest. Zij kenden elkaar al van de schoolbanken, zongen samen in het zelfde kerkkoor, en toen zij nog jongen en meisje waren bestonden er al liefdesbetrek- Icingen tusschen hen. Wel hadden zij nooit brieven gewiseld, noch had een van beiden een verl-ovingsring, doch in 1913 maakten zij een mond'eliinge afspraak om met elkaar te trouwen. Toen de oorlog uitbrak .schreef de man zijn verloofde niet, dodi bracht wel al zijn vacamties samen met haar door. Sedert kreeg zij twee k-eer van een jong soldaat een huweHijksaanzoek, doch zij wees het af omdat zij zich met haar jeugdvriend verloofd1 achtte. Tenslotte beg on d'iens lfef de te verko elen en huwete hij met een andere vrouw. De teleur- steld'e vrouw was intusschen 44 jaar gewor- dan. De rediter kende de vrouw een, in verband met den langen tijid der verloving kleine scha- devmgoed'ing toe, n.l. zeshonderd gulden. DOROTHY GISH. Goud Gishje. Mej. Dorothy Gislh is een film-actrice. Op een foto is zij een schat. En voor haar finan- cien is zij ook een schat; want zij verdient 12.000 gulden. Neen, niet per maand, doch per week. Dat kan dus nog al. Maar het is niet alles: er komen nog bij (alios per week) 960 gulden voor onkosten en 720 voor haar manager. Het is niet te verwonderen dat bij derge l'ijfce toestanden de Engelsche film-industrie het niet gemakkel'ijk heeft om met redeldjke winst te werken. EEN „VERBANN'EN" BABY. Een publieke adie in Canada Een Sdio'tsch mijnwerker, een zekere Mc- Connachie, die naar Canada was geemi- greerd, liet onlangs zijn vrouw en kinderen „uit!kom'en". Bij aankomst van d'e vrouw en haar kinderen in Canada stelden de douane- autoriteiten edhter vast, dat het jongste kind zwakzinnig was en dat moeder en kind daar- oroi naar Schotland terug moesten. Thans wordt uit Ottawa aan dte Engelsche bladen gemeld, dat deze beslissing onder het Canadeesehe volk sterke veTonhvaardiging heeft gewek't. Vette bladen oefenen seherpe ai- tiek op de Canadeesch-e autoriteiten en drin- gen er bij de regeering op aan, hetzij moeder en baby alsnog toe te staan, „uit te komen", hetzij den vader en zijn andere 'kinderen naar Schotland' terug te zenden, en wel op kosten van d'e sdhatk'i'st. Intusschen heeft een liefda- digheidsinste'lting te Montreal een oproep ge plaatst voor een publieke inschrijving ten be hoove van McConnachie en zijn familie. Dit beroep op het medegevoel van het publiek is onmi'ddellijk beantwoord. De actie zal ov< heel Canada worden uitgestrekt. WEER STUDENTENRELLETJES TE' CAIRO. De studenten te-Cairo, die na hun betoo- ging van Zaterdag in staking zijn gegaan, hebben Woensdag weer gepoogd een aanvai te ondernemen op het nationalistisdh hoofd- kwartier, de Wa'fd. Een sterk-e politiemacht werd met steenworpen ontvangen en er ont- wikkelde zich opnieuw een'flinke kloppartij. Drie studtenten werden ernstig en 24 lichter gewond; de politiemannen hadden 8 gewon- den, maar tenslotte bleef de' politic meester van het terrein en arresteerde 60 belhamels. RUSLAND. RADEK UIT ZIJN VERBANNINGS- OORD GEVLUCHT. Maar dicht bij de Poolsche grerA weer gevangen genomen. Volgens een bericht aan de te Warschau verschijinende Przeglad Wieczorny zou Ra- delc, de bek-ende Russische oppositioneele lei der, uit het plaatsje in de Oeral, waarheeo hij was verbannen, zijn gevilucht. Hij werd echter te Smolensk niet ver van de Poolsche grens weer gevat en onder bewaking naar Moskou teruggebraeht. HET GEBRUIK VAN GIFGASSEN. 1 Rusland ratif'ueert het protocol. Het presidium van hot centraal executief comite dter U. S. S. R. besloot tot ratilicatie van het besluit om toe te treden tot het proto col inzake het verbod tot het gebruiken van gifgassen in geval van oorlog. Het machtig- dte hat commissariaat van buitenl. zaken tot de verklaring, dat het protocol voor de Sow- jet-regeering slechts bindende kracht heeft tegenover die staten, welke het protocol even eens hebben geratificeerd', en d'at zij het niet bindend acht tegenover staten, die het in het protocol vervatte veibcd niet in acht nemen. VIER DOODVONNISSEN. We gens brandstichting. Het hooggerecbtshof der U. S. S. R. ver- oordeie'lde vier personen wegens een brand- sticibting in een papierfabriek te Doebrow in bet gouvemement Leningrad, welke met con- tra-revollutionaire bedoelingen zou zijn ge* sc'hied, ter dood. De brand had een mate- rieele schade van 1 y3 millioen roebel veroor zaakt. DE MOORD OP DEN ITALIAANSCHEN VICE-CONSUL. Naar uit Moskou wordt gemeld, is dt moordenaar van den Italiaanschen vice-con sul Coccio gisteren geexecuteerd. DENEMARKEN. EEN OPMARSCH VAN WERK- EN WO'N'INGLCOZEN TEGEN DE HOOFDSTAD. In wiens brein bet plan geboren is om de werkHoozen van het geneele land te mobilisee- ren tegen Kopenhagen om werk en huisves- ting te eischen van de daar aanwezige regee ring en rij'ksd'ag, is niet bekend, maar een feit is het, d'at girds een paar dagen een leger van land- en laegloopers zich gevormd heeft in Jutland en zich in bewegin g heeft gezet in de richting naar Kopenhagen, zich aanvullend met lotgenooten uit de doortrokken provincies en zich voedend met het eten, dat hetzij uit vrees voor overlast, hetzij uit politieke of mensdi'lkvende redenen in dte doorgewandel- de sted'en verstrekt wordt. In de meeste plaatsen ontvangen de ge- meen'tebesturen het niet alledaagsch heir gastvrij en gev-en't ond'erdak in.openbare ge- fcouwen. Het Mijkt dat er geld bij elkaar is gcbracht, genoeg voor het vervoer over de kleine en de groote Belt op het vasteland en op de eilanden wordt gewandeld en de spanning te Kopenhagen groeit evenredig met den verm-oed'en aanwas van het opruk- kend 1-egercorps. Te Kopenhagen, dat een socialistisch ge- meentehestuur beziit, heeft de burgemeestei', tevens partij-genoot, verklaard van geen ont- vangst te willen weten. Te Kopenhagen be staat nog altijd een verbod tegen vestiging in d'e stad' van vreemdelingen en menschen uit andere gemeenten, en degenen, die aangetrof- fe wordlt zond'er woonplaats en zond'er mid- delen van bestaan onherroepelijk teruggezon den word'sn naar het armbestuur van bus woonplaats. AMERIKA. HET ALCOHOLVERBOD BEDREIGD. Te New-York is een inschrijving geopend, groot 3.000.000 dollar, door d'e Nationale Amerikaansche Vereeniging tegen de Droog- leggin, ten einde daaruit de lcosten te bestrij- den van een v-olksttniming over d'e vraag, of hetverbod van alcohblische dranken gehamd- hafad d'ient te blijven. Bij de opening van het Congres zal Senator MacLeed een voor- stel indienen, dat de strekking zal hebben in 1930' een volksstemimng tedoen houden over de vraag of het drankverbod! gehandhaafd moet blijven. I het Canadeesehe Parlement zal een ontwerp worden ingediend, waarbij het aan particuliere ondememingen verboden zaJ zijn, alcoholische dranken in Canada in te voeren. Deze invoer zal alleen aan die Reg©- ring gieoorloofd zijn; hierdoor hoopt men een einde te maken aan den smokkelbandtel in sterlcen drank. - f A ALRHAARSCHE COERANT. Sp]

Alkmaarsche Courant | 1928 | | pagina 1