lltiiirstkt ConnnL lie beteekenis wan ITALIANG He®hfssaken ondfiri! derate 'aar^ang, No. 53 1928 Vrtidag n Maart. iinnenland ""eoTmeisje als verkeers agent. Een kind ,.kan de wasch dteen" te-g-enwoor- Hio- en cokbet verkeer regelen. Woens- dao'middag, terwijl dte verkeersagent op het Lefdscbepkin te Amsterdam een auto aan- hield stcnd er plotseling een meisje, het leek een s'choolkind van een jaar of 14, aan het ctopbord en regelde doodikalm het verkeer. En trambestuurders, chauffeurs, wielrijders gehoorzaamden gedwee aan de wenken van ket jonge ve^keersagentesie. LOQNACTIE GRONINGEN LAND- ARBEIDERS. Ofschoon de bestaande collectieve arbeidls- contracten in de vijf landbouwdistricten in he provincie Grcningen met Mei a.s. eindi- een bebben over de afsluiting van nieuwe overeenkomsten nog geen besprekmgen tus- schen besturen van werkgevers- en werkne- mersbonden plaats gevonden. Volgende week zal evenwel de eerste con- ferentie worden gehouden voor de Marne- streek en wel op verzoek van den neutralen werkgeversbond aldaar. Intuschen zijn de arbeiders-organisaties druk aan 't vergade- ren over het loonprogram voir 1928/1929. O'NRUST IN INDIe. In verband met het vinden op Bali van een spoor van twee tegen het gezag gerichte vereenigingen zijn thans drie personen ge- arr-esteerd. De vereenigingen telden samen meer dan 1000 leden, doch het staat vast, dat zij nog niet onder commuinstischen invloed stondem. Een actie in Atjeh. Een patrouille onder leiding van luitenant Van Baer van Slangenburg heeft in het Bakongansche een kwaadwiltige neergelegd. De hurt bestond! uit een model-kdrabijn en munitie. Een Soendaneesche marechaussee is door een schot in den buik gedood. DE MOORDAANSLAG TE VEENEN- j DAAL. Gisternacht heeft de gemeente-politie te Veenendaal drie personen van hun bed g-e- licht en in arrest gesteld in verband met den moordaanslag te Veenendaal op den verlof- jiouder. Deze had n.l., zooals wij g.meld hebben, zijn jonge vrouw mishandteld. Toen de woesteling een tweeden keer tot mishan dling overging, trok een kostganger partij voor de vrouw en slosg den verlofhcuder met een bijl tegen den grond. DOOR EEN STEEN GETROFFEN. De 21-jarige Duitsche mijnwerker L. P. Elsbergen was Woensdagmiddag werkzaa-n op de 250 M. hooge verdieping van de mijn „Oranje Nassau 1" te Heerlen. De. man was bezig met het wegnemen van steenen, ten einde de bdimmering in de gang te kunnen vernieuwen. Hij werd getroffen door een steen, die pilotseling uit den wand losliet- en op slag gedood. De cngelukkige, te Schaes- berg woonachtig, was g'ehuwd, doch had geen kinderen. ARBEIDSCONFLICT BIJ DE MISS BLANCHE SIGARETTENFABRIEK. Van-wage den Nederlandschen Federatieven Bond van arbeiders (sters) werkzaam in de fabri-ekmatige bedrijven, afd. Rotterdam wordt het volgende medegedeeld: Voor eenige maanden werd bij de „Victoria"- sigaretteniabriek aan de Admiraliteitskade te Rotterdam een staking geproclaimeerd om vergoedin-g te ontvangen bij onvrijwillig werkverzuim. Na vier dagen staking werd overeenstemiming bereiik-t. Daarbij werd o-.a. overeengekomen dat niemand! van de staak- sters zou worden onfslagen. Voor het geva' slapte in het bedrijf tot ontslag mocht leiden zouden alleen. meisjes worden ontslagen, wier dienstverba-nd het kortst is. De directie heeft rich aan die overeenkomst niet gehouen. De vorige week werd een der georganisoerde meisjes ontslagen ondanks een dienstverband van bijna negen jaar en hoewel zij een der beste inpnksters was. Aan de directie der Miss Blanche sigaref- tenfabriek wend verzocht dat ontslag in te trekken. Bij bet bes-tuur der organisatie is geen antwoord op dit verzoek ingekomen; wel heeft de directie aan een aantal meisjes verklaard, dat zij dit ontslag niet zal intrek- Iken. De organisatie, waarbij een deel van het personeel is aangcslcten, heeft besloten geen genoegen te nemen met he^ standpunt der directie, mede ook omjdat d*e directie de vak- organisatie negeert. Een der dagen kwam een voorstel aan de orde van een, inmiddels gesticht comite van actie, dat de betreffend'e vakorganfsatie be- ridhtte een boyooit der Miss Blanehe-sigaret- ten te wihen organsieeren. Besloten werd, alvorens over dat voorstel een dtefinitieve beslissing te nemen, eerst met bedoeld comite. van actie een bespreking aan te gaan, teneinde na te gaan of voor het sla- gen eener boycot-actie eventueele hulp van buitenlandsche vakbonden dient te worden in- ^eroepen. B R ANDSTICHTING. Het gereclbtsfaof te Leeuwarden heeft een rooms van de rechtbank te Groningen be- restigd, waarbij een 48-jarige aannemer al- dhar werd veroordteld tot een jaar gevange- mssitraf wegens brandsticbting in een loods Het Hof bepaalde, dat de voorloopige hech- tenis in mindering zal worden gebracht. ONDERWIJSFONDS VOOR DE BINNENVAART. Onder voorzitterschap van den directeur, ten heer G. de Jong, is te Amsterdam de jaarvergadering gehouden van het Onder- wijsfonds voor de Binnenvaart. De vergadering werd bijgewoond door den regeeringscommissaris, den inspecteur voor het Niiverhei.dsonderwijs M. J. van Alphen de Veer. Uit het jaarverslag Meek, dat het a.antal leerlingen der Binnenvaartscholen in het afgeloopen jaar is gestegen tot 1528. Afgenomen warden zes examens voor schip- per bij de binnenvaart. Van de 124 geexami- neerden slaagden er 109. Voor machinist bij de Rinoeruvaai-.f werden. drie examens gehou den met 24 geslaagde candldafen. Het ffi- structievaartuig „P;rins Hendrik" heeft druk gevaren v or de Binnenvaart- en Zeevaart- scholen, t«wijl ^eenige excursies aan boord warden, gehouden. Er blijfct een toenemende vraag bij de binnenvaart te bestaan naar leerlingen, die aan boord van de „Prins Hendrik zijn opgeleid. Alle leerlingen kon- den, na afgelegd examen, onmiddellijk ge- plaatst worden. Het officieel orgaan „De Binnenvaart'' werd voor het eerst als week- blad geexploiteerd en mag zich in een toe nemende belangsteliing verheugen. De be- reikte resultaten waren gunstig. De Radio- dienst van het Onderwijsfonds voor de Bin nenvaart plaatste een aantal toestellen aan boord van binnenschepen; de uitgezonden lessen mogen zich eveneens in steeds grootere belangsteliing verheugen. Als nieuwe bestuursleden werden toegela- ten, de heeren J. v. d. Molen Tzn. voor bet Nationaal Comite voor Ondrwijs aan Schip- perskinderen aan Christelijke Scholen met Internaat en M. de Zeeuw voor den Ned. Bond van Christelijke Fabrieks- en Trans- portarbeiders. Tot rechtskunddg adviseur van het Onder wijsfonds werd benoemd mej. C. Fridla Katz te Amsterdam. Vastgesteld werd bet examemprogramma voor de leerlingen van het Instructievaartuig „Prins Hendrik". In de plaats van den heer J. J. van Capelle, die thans tien jaar voorzitt-er was en wegens hoogen leeftijd had bedankt, werd tot voor- zitter aangewezen de heer T. L Mellema, in specteur voor de scbeepvaart te Groningen. Besloten werd een vereenvoudigd examen in te steilen voor oudere schippers en tot bet instellen van een havendiploma voor Rotter dam en Amsterdam. Benoemd werd een commissie van advies en steunverleening aan schippers die kinde- ren aan den wal wenschen te plaatsen voor onderwijs. Voorts werd besloten aan het Nationaal Comite voor Onderwijs aan Schip- perskindieren aan Christelijke Scholen met Internaat steun en med'ewerking te verleenen voor het bouwen en exploiteeren van een pensionaat voor jongens te Rotterdam. De heer S. J. van Efferen te Rotterdam werd benoemd tot administrateur voor het samenstellen en bijhouden van een register van aan boord wonende schioperskinderen. Tot leden van de commissie, belast met het toezicbt op ^ezen arbeid, werden benoemd rector J. Kerkvliet, voorzitter van de Schip- persvereeniging ,,St. Nicolaas" to Rotterdam, en G. de Jong, directeur van het Onderwijs fonds. Besloten werd toe te treden als lid van de op te richten Federatie van Schoolfondsen. Ten slotte werd besloten de bestaande commissie van advies inzake het lager onder wijs aan schipperskinderen, waarin alle on- derwijzersorganisaties zijn vertegenwoor- digd, te bestendigen om voor zaken, die het lager onderwijs aan scbipperskinderen betref- fen, voortdurend in contact te blijven met het Onderwijsfonds. PENSIOENFONDS SPOORWEGEN. Een tekort van ruirn f 191 millio.en. In „Het Voik", wijst het Kamerdd van Braambeek er op, dat blijkens de wetenschap. pelijke balans van het pensioenfonds der Ne- derlandsche spoorwegen, dat fonds voor een tekopt van ruim 191 millioen gulden staat. De pensioenen der spoorwegambtenaren zijn sedert 1925 bij de wet geregeld en is er een pensioenfonds gevormd, dat de rechten en verplichtingen der bestaande fondsen over- nam. In 1912 had minister Regout een overeen komst gesloten met de spoorwegen (bij de wet bekrachtigd), waarbij goed gevonden werd, dat het teen reeds belangrijke tekort rente op rente niet behoefde aangevuid te worden en bovendien elk jaar 2.29 pCt. minder gestort mocht worden dan feitelijk noodig was. Dit systeem, aldus de heer Van Braam beek, moest per slo-t van rekening tot een de bacle die vergroot en verhaast moest worden, omdat sedert 1921 de loonen en de bevorde- ringen zeer sterk waren verbeterd. De -deel- genoten hadden betaald een groot deel van hun diensttijd over het lage loon, terwijl hun pensi-oenaanspraken voll-edig naar het hooge loon werden bepaald. Dezer dagen nu is -de wetenschappelijke balans, o-pgemaakt door prof. Muller te Zeist, eertij-ds directeur van de L.evensverzekering- Mij. „Kosmos", versdienen. Deze geeft aan bezittingen aan een totaal bed'rag van f 116.985.254 of 37.5 pCt. en een nadeelHg sal'd-o van 191.227. 759 of 62.5 pCt. Intusschen wijst dte heer Van Braambeek op een lichtpunt. Sinds 1 October 1925 wordt er in het fonds gestort 15.5 pCt. der pensioengrondslagen en 13.5 pCt. zo-u vol- -doende ziin ten gevoige van het feit, -dat de g-emi-ddelde leeftijd van toetreding kan zijn 27.6 jaar, wat in het verleden was 22.2 jaar. Dit scheslt dus aanmerkelijk. Op den heel langen duur dus wordt er" weer wat inge- haald. Ir. Kalff, met wien de correspondent van het Bbl. te Utrecht het bovenstaande bes-prak, erkende ten voile de ;uistheid der cijfers. Het tekort is voornameliik ontstaan -door de inder- tijd in dte pensioen-reffeling aangebrachte wij- zigingen. E-en dergelijk verschijnsel heeft zich eenige jaren geleden voorgedaan toen -de bur- gerliike pensioenTegel'ing aan een herzien-ing werd onderwo-rpen. Thans zal ov-erwogen moeten worden, wel- ke maatrewelen- tor dekking van het tekort ge troffen zullen worden. NOG ALTIJD EEN TIKJE JALOUZIE! In „Radio-Express van 2 Maart j.l. komt het volgende bericht voor, dat treffen-d laat zien hoe er nog altijd een tikj-e jalouzie in de waardeering van Engelsche zijde schuilt voor -de door den Philipszender bereikte resulta ten: „Daventi-y wiilde Dinsdagmiddag tegen halfvier een proef doen met het doorgeven van telefonie, opgevangen van den Australi- schen kortegolfzender. Plotseling hoorden we heel -duidelijk: „Hier de Philipszender op golflenigte Ver-der kwam het niet, want Daventry sloot direct af en de omroeper kwam vertellen, -dat Australie om deze tijd van den dag niet goed doorkwanimen had juist iets gehoord van een kortegolfstation op het Europeesche con tinent, waarvan men niet bedoeld had, het te laten hooren (a continental station that we did no want to get). ■DOODELIJK ONGEVAL'.' Omtrent het -dood'elijk ongeluk in de J. P. Heijestraat te Amsterdam wordt nog ge- meld: Ongeveer kwart voor elf reed in de J. P Heijestraat in de richting Overtoom een vrachtauto, waarop drie leege klossen, has- pels van telefoonkahels. De bestuurder wil-de de le 1 ielmcrsstraat naar de Nic. Beets- straat inrijdten, doch op het cogenblik dat h'ij de bocht nam, draaide van de tegenover- gesteld-e zij-de een vrachtfiete, een driewieler eveneens de Helmersstraat in. Teneinde cen aanrijding te voorkomen, week de autobe- stuurder -plots sterk links uit en door de zwenking die de auto daarbij maakte geraak- ten de drie haspels aan het rollen eni vlogen van de vrachtauto af. Eeni van de zware klossen kwam terecht op de bestuurder van den driewieler, een ongeveer 23-jarige jonge- man, die op slag d'ood was Van de andere haspels vloog er een -door een riut van een sigarenwinkd -en de tweede botste tegen de >pui van een huis aan, die licht bescha-digd werd. Het lijk van den fietser is naar het Wil- helminagasthuis overgebra-cht. De haspels waren op den, wagen niet met touwen vastgemaakt. OP LIGHTING. De centrale recherche te Rotterdam heeft een cafehouder en e'en koopman aa-ngehouden verdacht van opliichting ten nadeele van een gepensionneerd ambtenaar, wonende aan <Je B51 derdijkstraatDeze ambtenaar is met de beide oplichters in aanrakirig gekomen, door- dat zij hem 100 te le-en vroegen. Zij zei- den hun geldl niet los te kunnen krijgen in verband met de strafzaak betreffende de In- cassobank, want een van de bij dteze affaire gearresteerden zou het geld onder zich heb ben. De gewezen ambtenaar heeft na eenige valsche voorspiegeliingen besloten hem te helpen en daartoe heeft hij van een vriend uit het -noorden van de stad 720 gekend De koopman heeft hem geleid naar het huis van dien vriend en hij heeft button op den ambtenaar gewach-t. Samen zouden zij weer naar het cafe in de binnenstad gaan, waar de eerste bespr-ekingen waren gehouden. Op het Hofplein echter was de koopman plotse ling verdwenen. De ambtenaar is to-en naar het bewuste cafe gegaan en daar trof hij den caftehouder nog. In het cafe, waar later de koopman ook weer verscheen. zijn hem 12 hiljetten als l'OO dollarbiljetten in onderpand afgestaan voor de 700 die hij den opli-chter te leen gaf. Over vier dagen zou hij zijn geld terug krij gen. To-en hij zijn geld eenmaal had afge staan en hij de dollarbilpetten in zijn bezit had, bleek hem,, dat deze biljetten vervalseht waren nl. een dollarbiljet, waarvan men 100 dollarbiljetten had gemaakt. Na dteze ont dtekklng deed de ambtenaar aangifte bij de politic en kort daarop werden de cafehouder -en dte koopman aangehouden. De gearres teerden ontkennen alles. Zii geven als hun voorstelling van zaken te kennen, dat de ambtenaar hen iets wilde verko-open, maar dat de koop later ongedaan is gemaakt. waarna geheel afzonderlijk van den koop op verzoek van den cafehouder door den amb tenaar een biljet van 1000 zou zijn ge- wiss-eld. Voigens de aangehoudenen zo-u de ambtenaar dit biljet van hen in ontva-ngst hebben genomen. is geiegen in het foit, dat het alle bestanddeelen bevat, welke een snelle ge- r.ezing Uwer verkoudheid bewerkstelligen. Bovendien is ITA.LIAN0 door den heerlijken smaak een verleidelijke iekkernij, waardoor het in steeds breedere kringen de gewoonte is geworden om bij de eerste verschijnselen van gevatte kou dit heilzame middel te nemen. Engros bij de Fa. J. F. VAN L1ESHOUT en Fa. G. KUIJPER, Alkmaar De indische studenten voor de Haaysche rechtbank. De Haagsebe rechtbank heeft gister, ge- lijk reeds kort gemeld, behandeld de straf zaak teg-en de vier Indische studenten, die in September van het vorig jaar gearresteerd en in het Huis van Bewaring ingesloten zijn als verdacht van opruiing. Als verdachten staan, naar bek-end is, te recht de studenten: Mohammed Hatia, Ali Sastroamidijojo, Mohammed Nazir Datoek Pamontjak en Ra-den Mas Abdoel Madjid Djojo Adhiningrat, alien thans gcd-etineerd Als verdedigers in deze zaak treden op mr J. E. W. Duys, mr. Tj. Mobach en mej. mr E. P. A. Weber, alien te 's-Gravenhage. Vanw-ege den Officier van Justitie waren als getuigen gedagvaard de heeren L. Ger- ritsen, drukkex, Han Tiauw Kie, student en dr. Tan Sin Hok, ingenieur, alien te 's-Gra venhage. Voorts was als deskundige gedag vaard1 die heer Henri Koot, referendaris aaa het Department van Buitenlandsche Zaken De heer Hok werd wegens het vertoeven in het buit-en-land als geluige vervangen door mr. Mazel. Aan de verdachten w-er-d ten taste gelegd, dat zij te 's-Gravenhage, althans in Neder- lan-d, in of omstreeks de maanden Maart en April van het jaar 1927, althans in het jaar 1927 opzettelijk bij geschrifte in het open- baar tot gewelddadig optreden tegen het Ne- derlandsch openbaar gezag hebben opge ruid, door als bestuursleden van de Vereeni- gin-g Perhimpoenan Indonesia (Indonesische Vereeniging) mede belast zijnde met de re- dactie van het door die vereeniging -uitgege- ven en periodiek in druk verschijnend or gaan, getitdd Indonesia Merkeda (Indie vrijwelk orgaan, naar zij wisten, mede on der het publiek verspreid w-erd, in de in meerdere exemplaren onder het publiek in druk verspraide aflevering van dat orgaan van Maart—April 1927 op te nem-en, al thans te doen opnemen artike-len, waarvan de inhoud en strek-king geheel, althans ge- dedtelijk van opruienden aard waren. In de dagvaarding zijn verder passages opgenomen uit de volgende artikelen in dat nummer: Het nieuwe jaar in. De Expo-rbilan- te Rechten, Nieuw-Guinea troef- en Vader- lands-che Kronilek. Het gerechtelijk vooronderzoek is verricht door den rechter-commissaris jhr. mr. dr. Th. W. C. Calkoen. Etet dnel van de vereeniging. Verdachte Hatta is in 1925/1926 en in 1927 bestuurslid geweest van „Perhimpoe- nan In-donesiia"', welke vereeniging zich ten doel stelt het arbeidte-n voo-r de onafhanke- lijkheid der Indonesiers. De vereeniginig tracht haar doel te bereV ken voomamelijk door verster-king van de eenheidlsged'achte onder de Imdiiers. In zich- zelve is het doel vreemd aan de gedachte aan de gedachte aan een gewelddadige omver werping van het Ned. gezag in Indie. Wel zijn er"enkele leden der vereeniging, die als hun persoonlijike opvatting huldigen# dat ge- weld als u 11 i m a ratio, doch ook alleen in dat geval, moet worden aanvaard. Hatta heeft als voorzitter contact gezocht met de „Persarikatan Kommunist Indone sia" (P. K. I.). Hij deed dit, omdat de P. K. I. indertijd de volksmassa in Indie onder haar invloed had! en het Hatta's doel was, haar dezen- invloed te ontnemen en de voiKs- massa te brengen, onder den invloed van „Perhimpoenan Indonesia". Na de mislukking van de door de P. K. I in Indie verwekte opstanden in November 1926, kreeg Hatta getegenheid, om Sema- oen, den officieelen vertegenwoordiger van de P. K. I. in Europa tot de erkenning te brengen, dat de door de P. K. I. gevolgde takti-ek n-iet juist was en het is hem toen ge- lu-kt o-m met Semaoen op 5 December 1926 een overeenkomst te sluiten. De bedoeling van Hatta was, dat de P. K. I. door dit contract afst-and zou doen van haar strijdmethodes, waarbij ter bereiking van het doel geweld wordt gebru'kt. De ver eeniging heeft met de Commintem te Mos kou nooit contact gehad. De vereeniging heeft in Indie geen afdeelingen. Wel wordten relatite-s onderhouden met personen van ge- lij'ke politieke opvattingen. Op 25 Dec. 1925 heeft „Perhimpoenan Indonesia" een manifest uitgegeven. Naar Hatta's meening heeft dat manifest geen ge welddadig -karakter, doch het beoogt slechts om te komen tot een massa-betooging. In een schrijven aan mevr. Henriette Ro land Hoist heeft Hatta gezegd, dat aan de „Indonesische" natie s-lechts een weg open staat om te komen tot onafhankelijkheid, n.t. door revolutionnairen vrijheidsstrijd in den uitgebreidsten zin des woords. Voigens hem echter heeft deze mededeeling niet de betee- kenis van een gew-elddadi-g optreden tegen het Ned. gezag in Indie en evenmin van een gewelddadig pogen om dat gezag omver te werpen, De belangsteliing De belangsteliing voor dit proc-es was zeer groot. Voor de pers waren bijzondere maat- regelen getroffen in overleg met den presi dent. Van die zijde der verdediging waren drie getuigen a decharge gedagvaard, maar, na-dat de officier o-p een vraag van mr. Mo bach had medegedeeld, dat hij het „organi- sadeplan" van Semaoen- niet te berde zou brengen, zag mr. Mobach af van het hooren van deze getuigen. Get. Gerritsen heeft geregeld het orgaan van „PerhimpO'enan Indonesia" gedrukt in een- oplaag van 300 a 500 exemplaren. Get. kende den inhoud niet, hij heeft altijd de ge heele oplaag aan het ad,res van een der be stuursleden afgeleverd. Get. Han Tiauw Kie verklaarde, dat in het lokaal van de Chineesche vereeniging „Chung Hwa Hui" geregeld het orgaan van ..Perhimpoenan Indonesia" ter lezing lag. Get. heeft de nu-mm-ers zelf gelezen en hij heeft ook gezien, dat anderen dr^-van ken- nis namen. Get. Mazel was <reabonneerd op het tijd- schrift ..Indonesia Merkeda". Ook het num mer van Maart-April 1927 heeft hij ont vangen. De verdachten. Alle verdachten erkenden de ten laste ge- tegde feiten, maar zij ontkennen, dat de arti kelen een o-pruiend karakter hebben. Het requisitoir. Mr. Rijkens begon met de opmerking, dat de b-et-reurenswaardige opstanden in Indie in Nov. 1926 de aandacht hebben gevestigd op de vereeniging ..Perhimpoenan Indonesia". Verschillende artikelen verschenen i,n het tijd- schrift der vereeniging, welke artikelen een ■sterk opruiiend karakter hadden. Dit was aanleiding voor het Haagsebe packet om een vervolging in te steilen tegen deze vereeni ging, en met machtiging der rechtbank wer den verschillende huiszoekingen gedaan, waarbij tal van ge-scbriiften en brochures werden in beslag genomen. De rechter-com missaris heeft daarna -een commissie van des- kundigen benoemd, voo-r wier arbeid spr. zijn dank betuigde. De verdere kennisneming van het dossier was 'voor spr. aanleiding om de thans verdachten te vervolgen, waarna zij konden worden opg-esloten. Voigens spr. hebben de verschillende be- rlchten over deze zaak in de couranten in het algemeen in Nederl-and en Indie groote ont- st-eltenis gewekt. Men wist niet, dat er onder de studeerenden te Leiden zulke gevaarlijke personen waren. Voorts bracht spr. huldte aan de wijze, waarop mr. Calko-en het gerech telijk on-derzoek heeft geleid. De verdachten zijn vervolgd op grond van art. 131 van het Wetboek van Strafrecht. Spr. achtte de in de dagvaarding opgeno men passages van opruienden aard en hij kon zich niet vereenigen met de ontken-tenis van de verdachten te -dezen aanzien. Genoem-de artikelen zijn geschreven, toen de rust in Indie reeds was teruggekeerd, en spr. was er van overtuigd, dat ate beteekenis van die artikelen niet anders is, dan het In dische volk opn-ieuw tot verzet aan te sporen. Het streven van -de vereeniging achtte spr. dan ook hoogst gevaarlijk en staatsmisdadig. Het ten laste gelegde achtte de officier daar- om wettig en ov-ertuigend bewezen. Besluitende zei spr., dat de handelingen van verdachten van zeer ernstigen aar-d zijn. Deze handelingen zijn staatsgevaarlijk en zij verwek'ken groote onrust, met alleen hier, maa-r ook in Ned.-Indie. Daarom achte spr. het een gebiedenden eisch, dat -deze verdach ten voor geruimen tijd uit dte maatschappij worden verbannen. Art. 131 stelt een maxi mum straf van vijf jaren. Spr. zal mede met het oog op de toekomst van verdachten, die zidi kunnen verbeteren, en mede met het oog op de preventieve hechtenis, geen veroordee- ling tot deze maximumsh'af vragen. Mr. Rijkens concludeerde, dat de verdach ten zullen worden schuldig verklaard aan op- l ruling met veroordeeling van: Hatta jaren, Ramontjak tot twee jaar en zes maan den, en Adhiningrat en Sastroamidjojo ieder tot twee jaren gevangenisstraf. Pleidooi van mr. Mobach. Het eerst werd gepleit door mr. Mobach, die de in het dosier aanwezige stukken wilde behandelen, en die zich als taak had gesteld, om aan te toonen, dat geen -dezer stukken be- zwarend voor de verdachten is. Voigens de conclusie van de commisie van deskundigen zouden de verdachten, bestuurs leden van Perhimpoenan Indonesia, buiten- gewoon staatsgevaarlijk zijn, revolutionnair in dien zin, dat zij propageeren het gebruiken van wapengeweld enz. Als bezwarend is aan- gehaald een passage uit een brief van Hatta aan mevr. Roland Hoist d.d. 11 Juli 1926, waarin hij schrijft over het doel van P. I. Deze zin moest duiden op het gevaarlijk re- volutionnaire der vereeniging en derhalve van deze verdachten. Maar, vraagt pleiter, kan het miscbien ook zijn, dat degene die dezen zin als bezwarend beschouwt, in zoover geen Nederlandseh ver- staat, dat hij de uitdrukking „in den uitge-- breidsten zin des woords" heeft opgevat, als „in -den striksten zin des woords", in plaats van de juiste beteekenis „in den algemeensten zin des woords'. waaruit dus voi'gt, dat de re- volutionnaire vrijheidsstrijd mo-et opgevat worden in de meest algemeene beteekenis? De gevoerde actie beteekent natuurlijk een ondermijning van het bestaand gezag, n.l. in dezen zin, dat het Indonesische volk langza- merhand steeds onafhankelijker zal worden van het Ned. gezag en dte Ned. overheer- sching en dit gezag en deze overheersching derhalve in aanzien en macht zullen dalen. Pleiter geloofde, dat de officier het met hem eens zal zijn, dat uit niets is gebleken het bestaan van contact van deze verdachten of van de P. I. met de communistische partij in Nederland of met Nederlandsche commu- nisten. Integen-deel, zij hebben zich steeds af- keerig getoond van elk contact met hen. Wat betreft de geldzendingen van Sema oen, is er voigens pleiter geen enkel strafbaar feit in geiegen, in-dien men geld van Moskou ontvangt, en kunnen hieruit geen verzwaren- ■de omstand-igheden geput worden. Pl-eiter merkte nog op, dat het uitsluiteno aan de handelingen yan de regeering te wijten is, -dat de bewo-ners van Indie in hun corres pondentie en hun ged-ragingen zeer geheim- zinnig te w-erk moisten gaan. Aan het slot van zijn uitvoerig betoog, con cludeerde mr. Mobach tot vrijspraak voor de verdachten. Daarna werd gepauzeer-d. Na de pauzi Te 2.15 we-rd de zitti-ng heropen-d Het woord was thans aan den tweeden ver- dediger, mr. J. E. W. Duys. Spr. ontkende, dat er ontstelling is geweest in den lan-de, toen men vernam, dat er studen ten waren, die handelden gelijk de verdach ten, die hier terechtstaan. Spr. vo-nd het een ernstig feit, dat de minister van JustiE'e ziru in deze zaak in verbindng had gesteld- met den ambtenaar van het O. M., maar i. den rechter-commissaris. Spr. zeide, dat de actie der verdachten n het gezag in Nederland geldt, doch dat Indie en daarom moet -deze zaak door de discbe Justitie word-en beoordee'd. Art. 1 van het wetboek van strafrecht heeft alle het Nederlandsche gezag op het oog. Om reden zal hier ontslag van rectitsvervolgii moeten votgen. De betreffende anti-revolutie-wet is gehe voor Nederlandsche toestanden gemaakt u. zij berust op de hier geldende c-emocratiseht opvattingen. Er is geen land waar meer vrij- heid van m-eeningsuiting bestaat dan in Ne derland. Spr. verz-eker-d da-t hij nog niemand treef gesproken, die niet in zeer krasse termen ;dr heeft uitgelaten over deze vervolgingen. Maar het meest opvalende is wel add spr. dat -de officier van justitie blijkbaa, n-iet gedacht heeft aan art. 70 le lid van het Wetboek van Strafrecht, voigens welk artikel druknersdelicten na een jaar verjaard zijn. Eerst op het alilerlaatste oogenblik schifto men den officier daarop attent gemaalb te hebben en daarom heeft hij getracht, 9 materiaal uit den laatsten jaargang van ,,i donesia Merkeda" te putten, onder het motn ,,'n Konin-krijk voor een citaat." (Gelach). Men houde ook rekening met den leeftijd dezer jongelui, -die misschien wat al te vrij zijn geweest in hun uitingen. Indien op losse gronden menschen 2 tot 3 jaar de g vangenis in zouden moeten gaan, dan men dte geheele S. D. A. P. wel kunnen sluiten en dan kreeg ik levenslang. Spr. nam het den officier ook kwalijk, deze via de citaten uit den afgeloopen ja. gang van Indonesia Merkeda dte eigenli) citaten, die verjaard zijn, bij de rechtba heeft willen binnensmokkelen. De Officier: Dat is absoluut onju Ik heb die uitsluitend ter belichting en toegevoegd. Mr Duys, voortgaande, verklaart, wanneer men „gevaar voor dte openbare on vreest, deze jongelui b i n n e n de eel v t gevaarlijker voor die openbare orde - dan daarbuite-n. Er was geen enkel motief om te meenen deze menschen zouden vluchten. Het alien ste is echter, dat men deze jongelui gehoi heeft voor een feit, waarvoor men ze mocht houden. Dat mocht alleen wegens feit van opruiing. Spr. wenschte niet, dat ze jongelui worden veroordeel-d tot maanden met aftrek van preventief, zooda dadelijk worden vrijgelaten, maar hij wer te dat ze buiten vervolging worden ges zoodat ze geheel vrij uitgaan. O. m. gaf spr. nog eenige staaltjes van mentaliteit, -die in Indie ten opzichte va landers geldt, en hij achtte het geenszins wonderlijk, dat daarop te zijner tijd er wordt gereageerd. 'r—iotte zou spr. nog een blik moeten zoo ITALIA NO is verkrijgbaar in de bekende Italiano-zakjes a 20 cts. per ons en in rollen I 10 eta.

Alkmaarsche Courant | 1928 | | pagina 7