DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Uit den Alkmaarschen Raad. No. €0 Ibonnemcntsprijs bij vooruitbetaling per 3 maanflcn f2.—fr. per post f2.50. Bewijsn. 5 ct. Adrertentiepr. 25 ct. p. regel, grootcre letters naar plaatsttimto Brieveu franco N.V. Boek- en Handelsdr, v.h. Herms. Coster Zoon, Yoordam C9, Tel. Administr. No. 3. Bedactle No. S3. AO MAART Hit fa&t Pat^iemeni Dif nummer besfaaf oif 3 bladen. Honderd dertfgste Jaargang 1928 Directeur: G. H. KRAK. Hoo!dredactenr Tj. N. ADEMA. Dat is nou weer eens een echte, ouderwet- khe raadsvergadering geweest. Er zat mu- liek in, wat niet te verwonderen was omdat er toofdzakelijk over het muziekpark gediscus- gieerd is. Helaas was er van eemge harmome weimg te bespeuren en er werden zoo nu en dan Jeelijke wanklanken gehoord. Kapelmeester Wendelaar is er nog niet in geslaagd van den Raad een goed geschoold loortje te maken, de baspartijen treden wel >ens te veel op den voorgrond en de solisten jaten zoo nu en dan een allesbehalve zuiver seluid hooren. Een oogenblik dreigde zelfs het heele con cert een ontijdig einde te nemen. In een zijner irele soli's bleek de heldentenor der sociaal- gemocraten hopeloos van de wijs. De kapel meester tikte af en het publiek stond juist op let punt aan de cassa zijn belastinggeld te- rug te vragen, toen de zanger plotseling keer den goeden toon te pakken kreeg en het Concert semper crescendo werd voortgezet, lot de heer Kusters op zijn horloge keek en iferkondigde dat 'tvoor vandaag welletjes tvas geweest. Laten we allereerst beginnen met een eaar ideinere punten af te handelen, niet omdat ze minder belangrijk zijn, maar om- |at hun bespreking minder tijd en ruimte pal eischen. Vastgesteld is, dat de stadgenooten, die in jperkverschaffing arbeiden, vanaf de volgeu- ge week 2 cent per uur minder zullen ontvan- gen. We hadden zoo 'n stil vermoeden, dat dit goOrstel in den soc.-dem. hoek een storm van verontwaardiging zou ontketenen, maar dat del erg mee. Er stak slechts een briesje op pn er waren dan ook velerlei omstandighe- gen die het voorstel minder onrustbarend inaakten dan het er uit zag. Wei wordt het loon thans van 40 cent op 38 cent gebracht en zullen zij die in werk verschaffing arbeiden dus ongeveer een gul den per week minder ontvangen, maar de iindertoeslag wordt niet aangetast, men krijgt door de nieuwe regeling een bedrag ran ruim 8000.— aan subsidies toege- tend en bespaart bovendien een som van bij- 5a 600.welk meerder kapitaal opnieuw voor werkverschaffing bestemd is, zoodat de lewerkstelling van diverse groepen nog voortgezet kan worden op het tijdstip dat anders de werkverschaffing een einde zou nemen. Bovendien was dit punt in diverse raads- vergaderingen reeds aangehouden en intus- schen schiet de winter aardig op en is het ergste leed geleden. Zoo kwamen wij met den schrik vrij en zagen B. en W. ten slotte hun voorstel zon- der al te felle oppositie in een raadsbesluit vranderen. In verband met het omleggen van de Houtvaart moet er een nieuwe brug in den Bergerweg gelegd worden en B. en W. had den daarvoor in het grijs verleden reeds een voorstel ingediend. Het leek heel eenvoudig, maar dit blijkt nu juist een van die beruchte bruggen te zijn, waarbij het vraagstuk paalfundeering of staalfundeering ter sprake komt en de on- dervinding heeft wel geleerd, dat dit een onderwerp is waarover de gemoederen gloei- end warm kunnen loopen. Wij weten op het oogenblik niet precies of de heer Ringers tegenwoordig voor paal- of voor staalfundeering is, maar van den heer Dekker is nu wel bekend geworden, dat hij een enthousiast bewonderaar van het laatste systeem is. Hij is geen man van halve daden en woorden; hij kwam goed beslagen ten ijs en gaf een technische uiteenzetting, waarnaar menig waterbouwkundig ingenieur met be- wondering geluisterd zou hebben. Evenwel, de Raad bestaat helaas niet al- leen uit theoretische en practische bruggen- bouwers en niet iedereen heeft verstand van He dikte van beschoeiingen, van het plaatsen van beeren en van de hoogte waarop het ge- wapend beton moet beginnen om een zoo so- iiede brug te kunnen krijgen, dat ze niet in elkaar zakt als de mestpramen die door de Houtvaart geboomd worden, er per ongeluk teraaan stooten. net leek een vraagstuk van bijzonder ge- vicht en in de hitte van het debat scheen het zoo nu en dan of er minstens over de Pont Neuf of de Towerbridge gediscussieerd werd inplaats van over een eenvoudig bruggetje Hat in den Bergerweg zal gebouwd worden. De heer Dekker liet bouwkundige teeke- Mgen en berekeningen ronddeeten, die bij oppervlakkige beschouwing op de vraag- stukken van b-eschrijvende meetkunde ge- leken, die we in onze H. B. S. jaren ter op- lossing hebben -gekregen. Het zal allemaal wel prima in orde ge weest zijn, maar wij gelooven toch, dat dergelijik bewijsmateriaal meer in de com- Siissie van Publieke Werken dan in de raads- tsal thuis hoort. Dat bleek ook de opinie van mr. Leesberg to hij verweet den heer Dekker op hoogen jwn, dat deze een en ander maar eens in de Woelde commissie ter sprake had moeten brengen, waarmede deze overigens zoo ver- standige wethouder een allerafschuwelijk- sfcen bok schoot, daar uit de van alle zij den opkomende protesten bleek, dat de heer Etekker stel al dat zijn fractie weer aan commissie-vergaderingen zou willen deel- nem-en niet in die van Publieke Werken thuis behoorde, maar veiligheidshalve bij de Reiniging in-gedeeld was. De heer Westerhof wond zich daar-ov-er zoo op, dat hij den heer Leesberg herhaalde malen van den ergsten vorm van jokken be- schuildigde, tot de voorzitter met een stem als van een majoor die de parade comman- deert, verkondigde, dat het nu maar eens uit moest wezen en dat hij anders den Raad verzoeken zou den heer Westerhof het woord te ontnemen. Daar bleek de heer Westerhof toch wel een beetje van geschrokken en hij bleef verder ook netjes in den goeden toon maar ver kondigde toch met nadruk, dat er geen em- kel-e reden was om niet maar zijn deskundi'- gen partijgenoot te luisteren. En inderdaad, wat de heer Dekker zeide, was van meer beteekenis dan men in het debat over een zoo 'eenvoudig bruggetje zou verwachten. Hij verkondigde namelijk niet meer of min der dan dat de directeur van Gemeentewerken een enthousiast voorstander van paalfun deering was, zoo enthousiast, dat elk ver- zoek om de zaak nog eens te bezien, van te voren tot mislufcking gedoemd was. Het staalproject zou kunstmatig duur en daar- door onuitvoerbaar gemaakt zijm, maar de heer Dekker had zijn licht eens bij een an- deren deskundige opgestoken en beloofde een prima brug, van alle gemakken voorzien, die geen f 44000, maar slechts 29000 zou kost en waarop men dus maar eventjes f 15000 zou kunnen besparen. Niemand behoeft me te gelooven, riep de heer Dekker met den moed der wanhoop uit. Onderzoekt het zelf maar, vraagt maar ee-ns een technisch advies, maar laat in 's hemetenaam den directeur van Gemeente werken er buiten. Kiest bet ingenieursbureau, dat U zelf het best lijkt en het zal blijken, dat ik gelijik heb. Mr. Leesberg wilde toch maar vast het voorstel van het college aanvaarden en dtaar- bij de belofte doen, dat B. en W. die cijfers nog eens zouden bekij'ken, maar de linksche raadsfracties lcennen dergelijike beloften en weten precies wat ze gewoonlijk waard zijn. Begint het Comite tegen onnoodige belas- tingopda'ijving reeds zijn invloed in onze raadszaal te doen gevoelen? Het is moeilijk te beoordeelen, maar een feit is het, dat de mogelijkheid om f 15000 te bezuinigen op een eenvoudig bruggetje toch niet onopgemerkt on blijven. Zelfs de beer Klaver verkondigde, dat er wel wat inzat en dat hij het voorstel-Dekker best zou kunnen bewonderen, als de heer Westerhof er niet van die leelijke roode franje ombeen had gehangen. Het eind van de geschiedenis was, diaf de heer Kusters, die wellicht een nederlaag voor B. en W. vreesde, op zijn horloge keek en verklaarde, dat het etenetijd was geworden en dat het't beste zou zijn, dit leerzame debat in een volgende raadsvergadering maar eens voort te zetten. Aldus werd besloten en het eenige wat ons verwonderen zal is of het voorstel van B. en W. in zijn tegenwoordigen vorm ooit in de raadszaal terug zal keeren x En nu, last not least, de Muziektuin. Het begon met een ouverture van den heer Westerhof, die op duidelijke wijze de fouten. van het tot dusver gevolgde exploitation systeem uiteen zette. Hij citeerde daarbij verschillende ant- woorden op cmze enquete en kwam in hoofd- zaak tot een zelfde condusie, als in onze couramt van 8 Febr. naar voren gebracht is. Het afgeloopen tijdvak heeft het echec van particuliere exploitatie afdoende bewezen. Het is heel gemakkelijk het verminderde be- zoek aan den Muziektuin op relcening van regen, wind en radio te schrijven, maar ied-er weet ten slotte wel, dat zich in dat tijdvak mentig drama heeft afgespeeld en dat de mindere belangstelling en de daarmede over- eenstemmende zeer sterke daling van belas- ting voor openbare vermakelijkheden, niet alleen aan bovenaardsche machten te wijten geweest zijn. Niet ontkend kan worden, en wij hebben in ons slot-artikel over de exploitatie van den Muziektuin daarop reeds gewezen, dat B. en W. in hun voorstellen blijkbaar door ondervinding wijzer geworden eenige verandering in den bestaand'en toe- stand aungehracht hebben, die zeker verhe- teringen zullen blijken. Het aantal concer- ten van het Stedelijk Muziekcorps is tot twaalf teruggebracht en er zijn een denial concertdagen voor de Alkmaarsche Muziek- en Zangvereenigingen gereserveerd, allts op voorwaarden, die het bezoek aan deze concerten zoo gemakkelijk mogelijk zullen maken. Maar daarbij blijft het dan ook, wat de verbeteringen betreft. Als vroeger zal een particuliere pachter weer baas in eigen turn blijven en slechts hij en niet de aanvragende vereemigingen zullen hooger beroep bij B. en W. hebben, wanneer er verschil van meening over het al dan niet toelaten van een bepaald gezelschap of over weigering van deni tuin mocht ontstaan. De heer Leesberg, die ongetwijfeld een handig debater is, was als verdediger van zijn eigen voorstellen bijzonder skcht ap dlreef. Een dergelijke slappe en als los zand aan elkaar hangenide verdediging, die herhaalde- lijk door een gemeenschappelijk hoongetach van zijn politieke tegenstanders onderbroken werd, zijn wij van dezen wethouder niet gewoon. Hij begon anders heel aardig, met een grapje, dat helaas niet heelemaal tot zijn recht is gekomen. Hij had de Muzen geraadlpleegd! en die Mqzen bleken zoo met hun tijd meegegaan te zijn, dat zij hemi per radio te woord ge- staan hebben. Gezeten aan zijn toestel, waarmee hij blijk baar niet alleen kan ontvangen maar ook uitzenden kan, had hiij de Muzen gevraagd wie nu eigenlijk over den Muziektuin zou moeten beslissen. En de Muze waarmee hij op dat oogenblik verbonden was, had geamt- woord, dat dit alleen op doeltreffende wijze door de bevoegd'e overheid zou kunnen ge- schieden. Wij hebben zoc'n stil1 vermoeden, dat er spotgees ten aan he t werk geweest zijn, da I de Muze met ironische bedoelimgen heeft ge- sproken, of dat de heer Leesberg, zonder dai hij het zelf wist, met den geest van den een of ander gepensionneerden stadhuisambte- naar in gesprek geweest is. Welke werkelijk muzikale Muze zou nu adviseeren het oordeel van vrijwel alle in Alkmaar en omgeving wonende deskundigen op musikaal getoied eenvoudig voor kennis- geving aan te nemen en alleen waarde toe te kennen aan een politick elftal waarvan verscheidene leden blijk gaven van de betee kenis van een Muziektuin niet het minste be- grip te hebben. En waar bleef's heeren Leesbergs opvat- ting toen hij ons nog maar eenige maanden geleden om een onderhoud verzocht om onze opinie over de explodade vani den Muziektuin te vernemen Stelde hij toen wel1 belang in de meening van iemand, die niet in het ja en neen-knik- kende elftal thuis hoort? Of had hij toen nog geen aansluiting met den gezagsbewonderenden Muze verkregen? Het zag ei" een oogenblik naar uit of het tusschen de beide compagnons van het be- kende ka-ntoor op den Kennemerstraatweg van waaruit, volgens veler meaning, tegen woordig onze stad geregeerd wordt tot een heftig conflict zou komen. Mr. Kusters vond namelijk 25'0 per concert voor het Stedelijk Muziekkorps veel te duur en wilde dit corps nog minder en andere conpsen meer laten optreclen. Mr. Leesberg betoogde niet ten onrechte, dat als het Stedelijk Muziekkorps minder op- treed't, de concerten nog duurder zullen wor den en mr. Kusters wilde dan de subsidie verminderen, wat volgens mr. Leesberg ont- binding van het korps tengevolge zou heb ben. De gemeente gaf werkelijk niet te veel voor de kunst uit en de heer Westerhof had van te voren al betoogd, dat er geen mooier baantje bestond dan in Alkmaar ambtenaar te zijn. belast met de afdeeling Kunsten en Weten scha.ppen, omdat zoo'n ambtenaar voortdu- rend met vacanbie kan zijn zonder dat iemand1 ooit zal bemerken, dat hij, weg is. Het geschil dreigde een hoogloopende ru- zie te worden, maar de heeren Kusters en Leesberg zagen blijkbaar bijtijds in dat hei verstandiger was de vuile wasch maar -thuis c.q. op het kantoor te behandeleri. De heer Leesberg was althans niet te vin- den voor de vriendelijke invitatie van soc.- dem. zdjde om nu zijn zin eens door te zetten en in de vercrdening vast te leggen, dat alle bedoelde twaalf concerten- door het Stedel. Muziekkorps moeten worden gegeven. De burgemeester bedacht, dat men voor een ander con-Cert toch weer bij den R-aad zou moeten komen en men liet de kwestie verder rusten in de hcop, dat de tijd1 ook hier w-ei goeden raad zal kunnen brengen. De heer Sietsma kwam op tegen een zin- snede in de betro-kken bijlage waarin B. en W. op het jammerlijke financieele fiasco wij- zen dat de gemeente eens geleden h-eeft toen zij op het Siportpark zelf een -wedstrijd gc- organiseerd had. Nou kan je eens zien, hadden B. en W. verkondigd, dat gemeente-exploitatie uit den booze is," want men had bij die gelegen- heid een belangrijk verlies geleden, dat zeker niet tot herhaling noopt-e. Maar de heer Sietsma, die zich er over ergerde, dat men bij -de exploitatie van het Sportpark altijd de opbrengst van de belas- tiing op de publieke vermakelijkheden uit- schakelt en zoodoende steeds een nadeelige exploitatie ten toon stelt, decide eenige in- teressante bijzonderheden mede. Geen wonder, dat de gemeente bij den ha- rerzij-ds gehouden voetbalwedstrijd een lee- lijk tekort had gekregen. B. en W. hadden namelijk voor het overwinnende elftal een zilveren beker en elf medailles beschikbaar gesteld en -bovendien had men den spelers een lunch aangeboden. En toen mr. Leesberg dit ontkende en beweerde, dat er alleen op het Sportpark wat broodjes met vleesch gedistribueerd waren, verklapt-e de heer Sietsma, dat er, behalve de lunch nog een diner in een hotel hier ter stede was gegeven. Alle onkost-en waren later op de exploitatie-rekening gebracht en er was een beduidend verlies ge-constateerd. Wat een wonder! vLtata Door dergelijke voorbeelden blijkbaar af- g-esch-rikt, verklaarde de heer Keesom geen sprong in het duister f-e willen wag-en en te gen gemeentelijke exploitatie t-e zijn. Vreesde hij wellicht dat elke muziek- en zangvereeniging voortaan op kosteni van de gemeente zou mogen dineeren? Toch is de heer Keesom een practisch man. De Kunst laat hem ko-ud, en een Mu ziekpark is voor hem ten zuiver financieele oodememing. Hlij wikt en weegt wat het grootste risico met zich brengt en verklaart zich onomwonden voor de exploitatie die z. i. de minst gevaarlijke financieele bokkespron- gen belooft. Hij was dus tegen gemeentelijke en voor particuliere exploitatie. Dank zij de mach-t va-ni zijn trouwe elftal, heeft mr. Leesberg zijn zin doorgedreven. Opnieuw gaan wij een vijfjarig tijdvak in, waarin het wel en wee van onzen Muziektuin geheel in handen van een particulieren pach ter gelegd wordt. Veel zal er van afhangen of deze niet al leen oog voor het geld, maar ook oor voor de kunst blijkt te hebben. Heeft hij dit iaatste niet, dan komen wel- dra dezelfde klachten weer naar voren, die in het afgeloopen tijdvak zoovele gem-oederen in 'beweging gebracht hebben -en dan durven wij hier met vrij groote zekerh-ei-d voorspel- 1-en, dat de instelling, waarvan men zulke groote verwachtingen heeft gekoesterd, wel- dra haar deuxen door gebrek aan belangstel ling voor goedl zal kunnen sluiten. Den Haag, 9 Maart 1928. De Tweede Kamer heeft heden in behande- lin-g genom-en een wets-ontwerp op't onlangs ingevoerde zevende leerjaa-r. De linkerzijd.e is ex onvoorwaardelijk voor, van de rechter- zijde zijn veten aanhanger van den leer- plicht, en zoo kan men zich voorstellen, dat de gedachtenwisseling een eenigszins een- tonig karakter droeg, ook al omdat er over den goeden invloed, welke van den leerplicht uitgaat, zooveri is gezegd, dat het moeilijik vailt er wat nieuws van mede te deelen. Laten wij eens even opsommen: de eerste spreker, d-e heer Am-ent (R.K.) voorjde heer Rutten (R.K.) voor; de heer Zijlstra (A.R.) tegen; de heer Bafcker (C.H-.) voor; de heer Van Voorst tot Voorst (R.K.) tegende heer Lcerakker (R.K.) voor; die heer Suring (R.K.) voor; de heer Leenstra (A.R.) tegen; mej. Westerman (V.B.) voor; de heer Gerhard (S.D.A.P.) voor; de heer Kersien (Ger. Staatsp.) tegen; de h-eer Lingbeek (Herv. Ger. Partij) tegen; de heer Van Rappard (V.B.) voor; de heer Ketelaar (V.D.) voor; de heer Tilan-us (C.H.) voor; de heer Braat (Plattel.) tegen; mej. Groeneweg (S.D.A.P.) voor en de heer Van Wijnbergen (R.K.) voor. Het was een beetje eentonig, gelijk wij reeds zeiden, ook omdat er sommige sprekers wa ren, zooals de heer Kersten, die deed alsof er nog geen leerplicht bestond en dus zijn be- zwar-en in't algemeep tegen leerplicht meen- de te moeten ontwikkelen. Alleen de heer Ke telaar wist d-e ietwat gedempte stemming van te verjagen dcor met een frisch en forsch ge- lui-d de tegenstanders te lijf te gaan en er aan te herinneren, dat de bezwaren tegen den leerplicht, thans te berde 'gebracht, ook r-eeds waren vernomen, toen men leerplicht invoerde, z-elfs toen men het wetsontwerp van Mr. Van Houten tot t-egengaan van kinder- arbeid behandelde. Minster-Waszink is in den laten namiddag no-g aan het woord gekomen. Hij had het niet moeilijk met de beantweording van de ver schillende sprekers en hij maakte het zich ook niet moeilijk, wees er in hoofdzaak op, wat thans werd1 voorgesfeld, reeds vroeger te gen 1930 was in uitzicht gesteld, maar dat de financien des lands bet mogelijk maak- t-en het tijdstip van invoering van den leer plicht voor het zevende leerjaar wat te ver- vroegen. Hij waarsch-uwde, dat men niet al te hooge verwachtingen moest hebben om- trent de gevolgen van de invoering van het verpli'Chte zevende leeriaar. d'aar eenige spre kers cp allerlei nieuwigheden hadden aange- dircngen,-strekkemdd om het enderwijs in de zevende kla-sse meer te doen aansluiten bij 't werkelijke leven, en verklaarde alvasf bij voorbaat, dat hij-, in-dien het wetso-ntwerp- Zijlstra tot wijziging van de wet L. O. mo-cht worden aangenomen-, het niet ter goedkeu- ring aan de Koningin zou vo-orieggen. De al'gemeene beraadslagingen zijn geslo- tenmorgen de behandeling van de artikelen. Klein is de mug, maar groot het leed, Veroorzaakt door een muggebeet. Dsgelijksch overzicht. SPANJE, BRAZILIe EN DE i VOLKENBOND. j Hun uittreden uit den Bond. Pogingen om de verdwaalde scha- pen weer in den slat te brengen. Wij hebben reeds vermeld, dat de Volken- bondsraad besloten heeft bij Spanje en Bra- zilie aan te dringen op een wedertoetrederi tot den Bond. Zooals men weet hebben bei'de landen in 1926 het lidmaatschap van den Volkenbond opgezegd, omdat de Vergadering niet gezind was aan hun verlangen naar een permanen- ten Raadszetel te voldoen. Den uitweg, dien men meende te kunnen vinden door de instel ling van de z.g. semi-permanente zetels, weigerden zij in te slaan. Het was hen te doen om een gelijkstelling met de groote mo- gendheden en de erkenning, dat ook zij tot deze behoorden te worden gerekend. Veront- waardigd over de miskenning, die hun deel was, zegden zij hun lidmaatschap van den Volkenbond op. Brazilie deed dat zelfs al voor de Vergadering, toen het bleek, dat van een inwilliging van zijn eisch in zake een permanenten zetel toch niets zou komen. Spanje wachtte de Vergadering nog af. Zoo loopt voor beide landen het lidmaatschap, waarvoor een opzeggingstermijn van twee jaren geldt, niet gelijkelijk af. Voor Brazilie eindigt de opzeggingstermijn in Juni, voor Spanje in September. Op voorstel van den voorzitter van den Raad, den Columbiaan- schen gedelegeerde Urrutia, besloot nu de Raad om voor het aanbreken van de fatale termijnen nog eens aan de regeeringen van beide landen te vragen om te willen overwe- gen of zij bij hun besluit om den Volkenbond te verlaten, blijven. Het is natuurlijk en wenschelijk dat de Bond pogingen aanwendt dit tweetal !e- den te behouden, alvorens door het verstrij- ken van den 2-jarigen termijn voor een we- dertoetreden tot den bond een stemming door de overige leden noodzakelijk zou worden. Maar onjuist is het o. i. toch geweest, dat verscheidene leden van den Volkenbondsraad meenden na het bekendworden van Urrutia's plan aan Spanje en Brazilie uitbundigen lof toe te moeten zwaaien. Men vraagt zich werkelijk af waarvoor het noodig was dit voorstel te omringen met een reeks van verklaringen van alle Raadsleden, waarbij de meesten zich te buiten gingen aan even overdreven als belachelijke loftuitingen over de twee afwezige staten. Iemand, die het voorstel.niet kende, zou werkelijk tot de over- tuiging gekomen zijn dat er geen nobeler en vredelievender staten ter wereld zijn dan Spanje en Brazilie. Is de Raad dan geheel vergeten dat deze staten door hun gebrek aan Volkenbondsgeest den Bond een ernsti- gen crisis op de hals hebben gehaald en dat de toetreding van Duitschland door de hou- ding van Brazilie een half jaar moest wor den uitgesteld, nadat een speciale Bondsver- gadering daarvoor reeds bijeengeroepen was? Jhr. Beelaerts van Blokland deed gelukkig aan dezen onwaardigep knieval niet mee eil bepaalde zich tot een warme ondersteuning van het voorstel van Uritia, waarin hij een poging zag om alle krachten van den Bond te concentreeren op de vergrooting van de universaliteit van den Bond. In hoeverre het verzoek van den. Volken bondsraad gevolg zal hebben, zal nog moe ten blijken. Wat Spanje betreft, heeft men, vooral na de tusschen Frankrijk en Spanje verkregen overeenstemming in zake Tanger,- wel goede verwachting, maar omtrent de houding van Brazilie verkeert men nog in twijfel. Juist met het oog op het blijven van beide landen in den Volkenbond, is er van de in 1926 verkregen bevoegdheid om voor een drietal der niet-permanente raadsleden een herkiezing mogelijk te maken, geen volledig gebruik gemaakt. Alleen Polen, dat met Brazilie en Spanje door deze compromis-op- lossing zou worden tevreden gesteld, kreeg een semi-permanenten zetel. Zullen Spanje en Brazilie alsnog In het bezit worden gesteld van een semi-permanen ten raadszetel? Zal het Volkenbondsverzoek resultaat hebben? .-"'j We dienen het af te wachten. VOLKENBOND. DE RAADSZITTING. Een voorstel van Chamberlain in- zake de optantenquaestie. In de Hongaarsche optanten-quaestie is sinds Do-nderdag een gelukkige wending ge komen. Chamberlain, die rapporteur in deze quaestie is, vroeg gtetermorgen in openbare ziiting aan zijn collega's in den Raad, met uitzondering van de beide part-ijen, zich uit te spreken over het volgende voorstel: „De Raad beveelt den partijen aan, het aan den Raad over te laten, twee nieuwe rechters toe te voegen aan de gemengde Roe- mieensch-Hongaarsche arbitrage-reehtbank. Die rechters zouden gekozen moeten worded uit de ex-neutrale landen." Dit voorstel vond de instenuning van all? leden van den Raad. Titulesco vefzdcht, de stemming nog niet te doen plaats -hebben. Deze kwestie js thans, om beiden part&en ge- ALKMAARSGHE COURANT. ma 4> 'V

Alkmaarsche Courant | 1928 | | pagina 1