DAOBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Hit het Papiement No. 64 Dif Hammer besfaaf ait 2 bladen. Honderd dertigste Jaargang. 1928 Deze Courant wordt ELKBN AVOND, behalve Zon- en Feesfdagen, nitgegeven. Abonnementsprijs bij vooruitbeialing per 3 maandeo voor Alkaasar /2.~. franco door let geheele Rijk /2.50. Afzonderlijke en bev/yanntomers 5 cents. PRU8 DER OEWONE ADVERTENTlfeNi Per rege! /0.25, bij groote contracten rabat Groote letters naar plaatsrufmfa. Brieven franco aan de N.V. Boek. en Handelsdrnkker(j r/h HBRMfc GOBfBII Voordam C9. Dimpteurt G. H* KRAK. DOIDERDAG Telef.nr. Administrate 3. Telefoonnr, Redactae 33. Postgiro 37060. Hoofdredacteuri Tj. N, A DEM A. 15 HA ART Den Haag, 14 Maart 1928. Beide kamers vergaderden heden en daar Ben mensch slechts op een plaats tegelijk kan zijn, heb ik een keuze moeten doen. De rusti- ge Eerste Kamer oefen-t altijd een zekere aan- betengslkraoht op me uit en daar zieh daar- t»j voegde de aantrekkingskradit van de agenda, besloot ik faedten mijn t-enten bij den jtnaat op te slaan en nu en dan een kijkje te gaan nemen bij de zusterkamer aan de over- zijde. Wat uidj vooral aan-trok op de agenda yan de Eerste Kaimer was het ontwerp tot jrerlaging van de heff-in-g van de Rijksinkom- stenbelastin-g. Zij is evenwel eerst na de mid- 'dagpanze aan de orde gekoimen. De ochtend- uren zijn in beslag genomem geweest door het ontwerp om aan eigenaars van lan-dgoederen, die bereid gevonden worden hun opgaand hooit gedurende 2'5 jaar intact te laten, een remissie van 50 percent van op hun bezitting rustende belasting te verleenen. Dit ter be- sdherming van het natuurscboon, dat in ons landje nogal aanvallen heeft te verduren. Tegen net voorstel was geen der led-en-, maar voor sommigen ging het lang niet ver genoeg. Zoo had de heer Van Embd-en (V.D de voorkeur gegeven van een dwingende rege- liog, waaiibij1 d-esnoods aan den eigenaar een 6Chadeloosstelling had kunnen worden uitge- keerd, terwij-l de heer Henri Polak (S.D.A.P.) win vriendelijk het voorstel vergeleek met een doode museh. Hij koesterde niet veel verwaeh- ing er van en beschouwde het op zijn best als een eerste stap in de goede richting, waarbij niet enkel opgaand hou-t maar ook an-d-er natuurschoon door den staat met krachtige hand in besdheraiing wordt genomen. Maar dan inoet de regeering er ook meer geld voor over hebben dan tlhans het geval is en moet het niet gebeuren, dat een minister van Wa- teistaat, gelijk thans staat te gesdhieden, het natuurschoon van het Gooi voor 'n goed dee! vernielt door een grooten heiweg te ontwer- pen midden door het mo-oiste deel er van. De ministers Kan en De Geer hebben bei- den met opgew-ektheid het ontwerp verdedigd, de eerste door in het bij zon der tegenover den beer Polak de bedoeling van het ontwerp nader te omschrijven en te beloven, dat het een eerste stap in de goede richting zou zijn, de heer De Geer door de techniek van het ont werp te verklaren en erop te wijzen, dat er met dwang minder zal bereik-t worden dan met vrijwillige medewerking van de betrok- ken landeigenaars. Het ontwerp is daarop zonder stemming goedgekeurd. De verlaging van de Rijteinkomstenbelas- ting is er ook zonder stemming doorgegaan. Met dien verstande evenwel, dat de sociaal- d-emocraten verklaarden geacht te willen wor den er tegen gestemd te hebben. Hun woord- yoerder, de heer Wibaut, hield een ietwat m-is- tnoed-ig sipeebhje, om te betogen, dat hij en zijn partij veel liever hadden gezien, dat er op aan was gestuurd om de indirecte belas- tingen, vooral die welke in crisistijd zijn gebo- ren, te verlagen of te sdhrappen, maar dat zij inzagen, dat de strooming ten gunste van de voargestelde verlaging te sterk was, om er tegen in te gaan. Zij wilden er dus maar ver- der het zwijgen over bewaren. Na een debat van nog geen uur had de voor velen blijde verlaging der Rijlksinkomstenbelasting haar beslag gekregen. De rest van den middag is gewijd geweest aan een wijziging van de wet. op de Veraio- gensbelasting en een herziening van de Ver- dediging^belasting welke in de Twbede Kamer in December 1,1. onder den hamer des Voor- zitters waren doorgegaan, maar in den Se- naat tot zul'ke diepzinnige en uitvoerige be- sprekingen aanleiding hebben gegeven, dat de minister van financien het er niet op waagde er dadelijk op te antwoorden en uitstel ver- zodht tot miorgen ten einde met zijn advisertrs en de belastingcommissie uit de Tweede Ka mer te rade te gaan. Vooral de heer Slingen- berg (V.D.) had ernstige bezwaren tegen de voorstellen, maar niet minder de heeren Kos- ter (V.B.), De Gijselaar (C.H.) en De Jong (A.R.). Wanneer morgen de minister den heeren geantwoord zal hebben, kunnen we na der op de zaak terug komen. De Tweede Kamer heeft heden hare zegeti gegeven aan het ontwerp-Zijlstra ten einde de schalen der schoolbevoIking wat te verlagen en een einde te maken aan het bestaan der as- sistenten. Met 49 tegen 28 stemmdn is het voorstel goedgekeurd. Of, als de Eerste Ka mer het aanneemt, de minister van Onderwijs er de goedkeuring van de Koningin op zal wagen, is nog twijfelachtig. Daarna heeft de Kamer de rest van den middaig besteed aan de wijziging der Onge- vallenwet, waardoor 't den fabriekseigenaar mogelijik zal worden een fabrieksarts aan te srellen. Er zijn daarover zeer lange redevoe- nngen gehouden, waarbij bleek dat het voor- srel den sociaal-democraten niet ver genoeg png, zij het liefst hadden gezien, dat de ar- yai -"i Z-e'* ^'en f.abrieksarts aanwezen. Dat ft? w nie^ 601 je®er mci hun eens zijn, maar net voorstel is aangenojjven, weet ik op iiet oogenblik niet; het werd me te laait en ik hoop, dat men het mij niet al te euvel zal duiden, dat ik niet op het slot der beraadslagingen heb gewaoh't, daar de Eerste Kamer mij weer waditte. Morgen weet ik er meer van! Hageiijksch owerzichf. HET PH 6BUS-SCH AND A AL. De begrootingscommissie van den Duit- schen Rijiksdag heeft zich dezer dagen bezig gehouden met het Phobus-schandaal en de schandalen die daarmede in verband staan Men herinnert zich hoe kapitein Lohmann indertijd aan de Phobus-filmimaatschappij belangrijke bedragen heeft verstrekt, omdat deze maatsc'happij een vlootpropaganda-film zou vervaardigen. Hoeveel deze somimen be- loopen weet geen sterveling, doch men ver- moedt dat ze tusschen de 10 en 30 millioen rijksmark omvatten. Daarnaast heeft kapitein Lohmann zich in verscbillende andere zafcen geinteresseerd met rijfcsgelden, zaken die venmoedelijk moesten dienen om winsten te maken, die de geldverslindende Phobus-affaire in evenwicht moesten houden. Dat zij alle misliepen is waarlijk geen wonder, want men zou een Hugo Stinnes moeten zijn om zoo sterk uiteenloopende be- langen te behartigen. Lohmann interesseerde zich bij bankinstellingen, richtte er ook zelf een op, stidhtte ondernemingen voor het ex- porteeren van spek (de Berliner Bacon Co.) en voor ertswinning, kocht huizen, exploi- teerde uitvindingen voor de toepassing van nieuwe methoden van drijfkracht (door ver- branding van kolenstof en een mengsel van vloeistoffen ter vervanging van benzine en brandspdritus) en stak in tal van zwakstaan- de zaken geld, dat voor een groot deel wel vertaren zal zijn. Hoeveel de verliezen ge- zaanienldjk beloopen is op geen stuikken na be- •kend; het- rapport, dat de rijksregeeritig ein- delij'k sohoorvoetend aan den Rijiksdag heeft overgelegd, geeft daarover geen uitsluitsel Dat is een van -die grieven, die bij het debat in de begrootingscommissie te berde zijn ge- bracht. Een tweede was, dat de verantwoor- delijke instances, in de eerste plaats dus het ministerie van rijiksweerbaarheid, al dat ge- doe maar ka-lm hebben laten docrgaan, Was men dan ziende blind? hebben welhaast alle sprekers gevraagd, of moet, nu alles is mis- geloopen, Lohmann als zondebok dienen? Daarover zal nog wel nader geredeneerd worden, maar of inderdaad het licht der waarheidover, deze fcwestie zal geworpen worden is dte vraag. Slechts een hoogg-> plaatst ambtenaar is op de ihoogte van wat gebeurd is, doch eigenaardig genoeg heeft niemand het gewaagd, dezen ambtenaar om inlichtingen te vragen. Inmiddels traCht de regeering in deze modderpot maar niet vender te laten roeren en heeft zij zelfs verklaard, dat het haar niet gewenscht ljj'kt kapitein Lohmann te doen vervolgen, ook al zal hij- momenteel den ma- rinedienst verlaten. En de eenige regeeringsmaatregel die ge nomen is, komt neer op de instelling van een subcornnissie, 'die nog het officieel rapport aanvuiHende inlichtingen zal verstrekken. Met deze concessie heeft generaal Groner, die geheelvrij van dfeze zaak staat, omdat hij eerst kort geleden rijfesweerminister is geworden, dte critiek ontwapend. Overigens valt het niet anders dan toe te juidhen, dat over die onfrissche Pihbbus-affai- re een wat helderder licht zal komen te schijnen. VOLKENBOND. BESTRIJDING VAN DEN VROUWENHANDEL. De Volkenbondscccnmissie voor de bestrij- ding van den vrouwenhandel heeft gister vrijwel den geheelen dag besteed aan een be- spreking van de resolutie van de Volfcen- bondsvergadering van September, waarbij de commissie werd uitgenoodigd zoo spoedig mogelijk te onderzoeken dte wenschelijkheid om aan alle regeeringen de afschaffing van het systeem der huizen van ontucht aan te be velen. Besluiten werden niet genomen. Tevoren had de Voltenbohdscommissie nog besloten, den Volkenbondsraad uit te noodi- gen, dat de enquetes, die in de vorige jaren door de deskundigencommissie gehouden wa ren omtrent den omvang en de vormcn van den vrouwenhandel in dten tegenwoordigen tijd, zullen worden voortgezet. Deze nieuwe enquete zal dan hoofdzakelijk in Azie moe ten worden gehouden, waarbij ook Britseh- Indie en Neoerlandsch-Indie een beurt zul len dienen te krijgen. De Volkenbondlscom- missie hoopt, dat het volgende jaar voldoen- de gelden te harer beschikldng zullen zijn gesteld, om het doorgaan van deze nieuwe enquete zeker te maken. Zij zal dan ook na der aangeven de details betfeffende de taetho- dte vap het nieuwe onderzoelc. CHINA. GRUWELVERHALEN. Een Duitsch ingenieur en zijn vrouw uit Tsjeng-Tsjou, een stad van 300.000 inwo- ners in Zuid-Hoenan hebben verklaard, dat de communisten zich daar aan dezelfde bui- tensporigheden hebben schuldig gemaakt als te Lei-Jang. Beiden waren gedwongen aanwezig te zijn bij de foltering en vermocrding van honder- den inwoners, waarvan zij de ergste dingen wisten te vertelilen. DU1TSCHLAND. DE IN RUSLAND GE VANG EN GENOMEN DUITSCHERS. Naar het Berl. Tagebl. meldt, zal minister Stresemann de volgende week in de Rijksdag- comimissie voor buitenlandsche zaken een overzicht gtven over de zitting van den Vol kenbondsraad en andere aetueele buitenland sche aangelegenheden Nadien zullen de woordvoerders van enkele partij en de gevangenneming van zes Duitsche ingenieurs en technic! in het Russische Donetz-btekiken ter sprake brengen en er den nadruk op leggon dat de wispelturige Sowjet- politiek Duitsehlands economische en politie- ke betrekkingen tot Rusland sterk benadeelt. EEN VERGIFT1GINGSGESCHIEDENIS. Een moderne Messalina. In Bromberg heeft zich een geschiedenis afgespeeld, die in sommige opzichter herin nert aan bijzonderheden van het Duitsche proces-Krantz. Twee jeugdige student en, jongens van 18 en 19 jaar, waren verliefd op hetzelfde meis- je een casuspositie, welke meer voorkomt en dan ook niet der vermelding waard zou zijn, indiea de twee rivalen niet besloten hadden op eenigszins sentimenteele en thea- trale wijze hun co-ncu rrentiestrijd te laten be- slechten door het voorwerp van hun aan- bidding. Zij zou kiezen: de afgewezene zou dan sterven om plaats te maken voor den uitverkorene. Voor ieder der studtenten werd een kop koffe gereed gezet; het meisje zou nu naar kenze sublimaat doen in een der kopjes. Maar de lieftalli'ge jongedame bleek een moderne Messalina te zijn: zij had genoeg van haar twee aanbidders en deed in beide kopjes sublimaat, met het gevolg, dat haar slachtof- fesr nog slechts op het laatste oogenblik door het uithevelen van de maag van een wis- sen dood konden gered worden. Na haar arrestatie bekende de jeugdige giiffcnengster ronduit, dat zij deze oplos- sing een prachtig midd-el had gevonden om bevriid te worden van haar beide lastige be- wonderaars! FRANKRIJK. COMMUNISTISCHE SPIONNAGE. De 13 beklaagden tot straff en van vijf en zes maanden gevan- getiis en boete veroordeeld. Ern- stige gevaren voor de natbnale verdediging. De recbtbank te Parijs heeft inzake het verstrekken van inlichtingen van mi 11 taken aard aan Moskou dertien beklaagden, van wie twee bij verstek, veroordeeld1 tot gevan- genissitraffen van 5 en 6 maanden en tot bee- ten, die varieeren van 100 tot 3000 francs. Voorts zijn vijf der beklaagden voor tien jaar vervallen verklaard van hun burgerrech- 'ten met vijf jaar verbod van verblijfplaats in bepaalde str-eken des lands en vijf andere be klaagden voor vijf jaar van hun burgerreclt- tem vervallen verklaard. In de motiveering van het vonnis wordt opgemerkt, dat het proces opnieuw aan het licht gebracbt heeft, da-t er onder politieke vlag een stoutmoedlg plan van spionnage in Fraebrijik op touw is gez-et door de 3e Inter nationale en dat met bijzonderen nadruk ge- bleken is, dat de gevoeiigste organismen ▼an de nationale verdediging van een ern- sfig gevaar zijn bloat gesteld. DELEST IN VRIJHEID GESTELD Detest, dte directeur van de Acti-on Fran- faise, die indertijd gelijk met Daudtet door een hamdige streek van de cameiots du roi uit de gevangenis bevrijd werd en met Dau dtet naar Bel-gie vluchtte, doch later in Frank- rijlk terugkeerde en weer gevangen genomen werd, is gisterochtendl in vrijheid gesteld. Een aanital vri'enden haalde hem af, doch er antstondlen geen relletjes.- EEN ITALIAANSCHE FASCIST VERMOORD. De Italiaan Saverelli, een lid van de fascis- tische partij, is ten huize van zijn vriend Sarrachioli met revolverschoten afgemaakt. Men schrijift de misdaad toe aan politieke wraakneming. De duder is gevlucht. EEN ERNSTIG DRAMA BIJ NANTES. Drie leden van een gezin door een inbreker ernstig verwond. In het dorp la Nouee, op 4 K.M. afstand van Nantes is naar TOeuvre meldt, een treurige misdaad gepleegd. Even buiten het dorp staat een huis, bewoond door de fa- anilie Pelletier, een gezin bestaande uit man, vrouw en 2 kinderen. Dezer dagen is daar 's nachts een individu naar binnen geklom- imen door een raam aan de straat, dat half open stand. De man kwam in den salon te- recht en doorzocht er alles. Toen hij niets van zijn gading vond, is hij naar boven ge- gaan, waar hij de slaapkamer van de dochter des huizes, een meisje van 20 jaar, binmen- drong. Het meisje werd wakker van bet ge- rucht en stak licht aan. De man richtte een revolver op haar en zei te zullen schieten, wanneer ze een kik gaf. Maar ze kon een kreet van schrik ni-et onderdfukken, waarop de bandiet schoot en haar verwondde. Door de revolverschoten gewekt, kwamen hierop de ouders aamsnellen. De inbreker schoot hierop -eerst dten man neer met twee kogels in het hoofd, diaarna de vrouw met vier 'kogels in de borst. D-aarop nam hij de vluchit. Het zoontje van 12 jaar, dat in dezelfde kamer als zijn zu-ster sliep, werd niet ge- wond, omdat hij zi-ch slapen-de had gehou den. De misdadiger heeft zich na zijn- vrees-e- lijtke daad bij d-e poli-tie aangegeven. Hij was aan de linkerha-n-d1 gewond. Hij zei, d-a-t hij door ellende tot zijin daad gedwongen was. Hij was zander we-rk en ha-d totaal -geen middelen van bestaan meer. Toen de politic in het huis kwa-m, vond ze de drie gewonden in ernstigen toestand nog steeds in de kamer liggen. Vooral v-oor het leven van het mei-sje vreest men zeer. BELGIe. DE INTERPELLATIE IN DEN SENAAT OVER EUPEN EN MALMeDY. Het antwoord van Jaspar. In den Senaat heeft minister-president Jaspar op de interpellatie over de in het ge- annexeerde gebied, Eupen -en MalmeOy, heerschend-e misstan-den uitvoerig geant woord. Jaspar zeide, dat waar et gebied Eupen en Malmedy zich in een specialen toestand bevin-dt, de period-e van overgang natuurlijk eenigszins m-oeilijk is. Sedert 1925 is men een periode van theoretische, volledige assi- mila-tie ingetreden en misschien is men daar- bij wel wat te sriel te werk gegaan. Wat de venvarde toestand aan de grens betreft, waar sommige groepen van B-elgi- sche woningen- slechts over Duits-che wegen zijn te bereiken en kleine enclaves in Duitsch gebied bestaan, zijn nog steeds onderhan-de- lingen gaand-e met Berlijn. De kla-chten over Duitsch-onku-nd-igheid van rechters en griffiers te Verviers h-eette de minister-president overdreven; dit zou even-eens gelden voor de beweerde brutalitelt der in het gebied Eupen en Malmedy -en Sint Vith geplaatste gendarm-en. Jaspar zeide verder, da- tde meeste onder- wijzers wel degel'ijk de Duitsche taal machtig zijn. Het we-gennet zal verbeterd en de land- b-ouw zooveel mogelijk geholpen worden. Van een n-ieuw plehisciet verklaarde Ja-spar niet te willen weten; de aanhechting is- defi- nitief en gewaarborgd door het verdrag van- Versailles. Sedert dien is er ook nog een Locarno- en R'ijnpact geweest enheeft Duitschlan-d uitdrukelijk erkend. dat de sta tus quo der grenzen- tusschen Duitschland -en Belgie nood-ig is. De aanhechting is een a-fgedane zaak. Een campagne voortzetten als die. we'lke in Elzas-Lotharingen door d-en Heim-a+bund wordt gevoerd, welke vertakkin- g-en heeft in- de kantons Eupen en Malmedy, is sl-echt werk verrichten en in de kaart spel-en van de Duitsche nationa-lis-ten. VERDEET DH-ETD BIJ DE COMMUNISTEN. Inbraak in het partijsecretariaat. Blijkens een bericht in het communistisch dagblad. le Draipeau Rouge, zijn, terwijl de communis-tische partijraad in een provincie- stadl een bijeenkomst hield, vier pers-onen door middtel van inbraak in het partijsecre- taria-at te B-russel gedrongen en hebben alle led-enlijsten, stempels, dossiers -en andere do cumenten weggen-omen, zelfs de schrijfma- chines namen zij mede; alles werd met- een auto weggebraeht. Het wordt niet onmoge- lijk geacht da-t deze inbraak verband- houdt met de verde-eldheid. welke thans in de com- mu-n-istische partij heerscht, met het gevolg dat de twee Ka-m-erleden Jacquemotte en- vail Overstraeten-, als vijanden tegenover elkan- der staan, daar de eerste het met Stalin, de tweede het met Trotski houdt. D-e communistisch-e partijraad heeft tro-u- wens in haar jongs-te bijeenlkom-s-t tot schor- sing gedurendte ten minste zes maanden van zeven leiders der oppositie besloten. Deze, waaronder van Overstraeten, mogen- geen enkel en verantwoordtelij-ken- -post meer be- kleeden. Van Overstraeten wordt ald-us aan- gem-aand on-tsla-g te nemen als Kam-erlid. ENGELAND. Londen in den mist. Een dicht-e, Jaaghangende mist zette van- ochten-d vroeg d-e geheele binnenstad! van Lon-den- in heit duist-er en d-r-eigde dien tocht van den koning en- koningin van Afgan-istan naar de Gildenhal zijn lu-ister te on-tnemen. Later w-erd- het weer beter zoodait de d-ichte rijen toeschouv/ers d-e buiten-landsche gasten goed konden zien. HET NIEUWE KIESWET-ONTWERP. Een eigenaardig gevolg van het ontwerp van de nieuwe kieswet dat gisteren ingediend is, bestaat hierin, dat verschillende gehuwde vrouwen twee stemmen zullen hebben. Als hun echtgenoot ook twee stemmen heeft, na- melij-k een voor zijn woning en een -voor zijn kantoor, zullen er aan hen ook twee worden verleend. De Nationale Unie van Vereeni- gingen voor gelijk burgerschap zond heden een dankba-ar telegram van gelukwensch aan den premier, waarin gezegd wordt, dat het ontwerp aan de hoogste verwachtinger voldeed. MAAK VAN „DEN STOK" EEN DIRIGEERSTOK. De tegenwooidige Engelsche schooljongie-fl leeft in een paradijs, vergeleken met zijn voorgangers van 't vorig geslacht en dat is volkomen in overeenstemming met de theoi'ie van den heer J. R. Eccles, hoofd van de Greshamschool te Holt. Deze zei in een vooT- dracht tot de nationale oudereommissie op een te Londen gehouden vergadering: „In de meeste gevallen, waarin men den sto-k spa art, bederf-t m-en het kindniet. Het geloof in de opvoed-end-e krach-t van de ro-ede is in de laatste jaren hard achteruit gegaan. Het is vreeselijk, te d-enken aan a-1 de wreed- heden die in het verl-eden met dten stok be- gaan zijn. Hoe meer ik de goed resultaiten zie van het afwezi-g blijven van dte ro-ede, des ■te meer ben ik overtuigd van het goede van dit stelsel. Iedere oud-leerling van een ..public school" (kostschool) spreekt over de straffen die bo heeft opgelo-open, als over lets, dat vanzelf- sprekend nu eenmaal bij het schoolleven be- hoort. Wij hebben te Gresham geen schaal van in streng-h-eid opklimmende straffen, ik ben sterk tegen stereotype straffen". Strafre- gels vin-dt spr. dan ook een verwgrpclijk soort van straf. Goede straffen zijn die welke verband hou den met de overfeeding en de beste straf is, d-a-t de leerl-ing bem-erkt, dat hij gedaald is in de a-chting van zijn onderwijzer. Een vast sy steem is er te Gresham niet, omdat dit som mige jongens zou verlokken te probeeren, of ze door de tnazen kunnen heenkomen. Van iederen jongen word-t gevergd een b-e- lofte af te legg-en jegens zijn pensionhoud-er, met betrekking tot fatsoenlij-k gedrag, vloeken en rooken De spanker acht het van groot belan-g, dat men voor.goed van het heimelij-k rooken af- komt. Dat men in Engeland eens werk begint te maken van het regelma-tig of zelfs occa- sioneel gebruik van den stok, is toe te juichen. Er wordt daar nog on-beho-orlij-k veel gestagen en dte stok mag alleen in een z-eei zeldzaam geval, n.l. als alle andere uitdenk- bare opvoedingsmidde-len gefaald hebben. ge-bruikt worden. In ieder geval is het beter. d-en stok maar als d'irigeerstok en niet als tuchtmiddtel te gebruiken-. RUSLAND. EEN BOTSING OP DE RUSSISCH— ROEMEENSCHE GRENS. 41 Rocmeensche bandieten ge vangen genomen en verscheidene gedood. Het correspondentiebureau van de so-wjete unie meldt, dat aan de Russisch-Roemeen- sche grens een groote bende ontdekt is, die in opdracht van den Roemeenschen spionna- gedienst reeds vijf cien invallen had gedaan op Russisch gebied, waarbij meestal sowjet- amfctenaren vermoord werden. Er ontstond bij de ontdekking van de bende ten schietpar- tij, waarbij -de meeste bandieten gedood wer den. Bovendien zijn 41 bandieten of lieden, -die met hen in ver-binding stonden, in hech- tenis genomen. De aangehoudenen hebben hun medeplichtigheid en'hun betrekkinger tot de bende bekend. DE SAMENZWERING IN HET DONETZ-BEKKEN. H-et telegraafagentschap van de sowjetunit dcelt m^-e dat uit versclheiden-e steden van de sowjetun-i-e berich-ten binn-enko-men, dat in ver- gad-eringen van ingenieurs, icchnici en an dere vak-lied-e naar aan-leidi-ng van de samen- zwerin-g in het Do-netzbekken modes aan-ge- nomen zijn, waarin uiti-ng gegeven wordt aan d-e daardoor omtstan-e opwinaing. In een op- roep van h-et cen-tral-e oomite van het mijnwer- kersverbon-d wordt gezegd1, dat een onderzoek is ingestel-d, o-m na te gaan ond-er wel-ke o-m- sitandiglh-eden een duurzame contra-revolu- tionaire werkzaamiheid in d-e mijnen mogelijk was. Het wijst erpp, dat het mogelijk is, dat door overmaa-t van vertrouwen d]e leiding niet vol-doenc'e aandacht g-escihon-ken heeft aan waarschuwingen van arbeiders en technic! over het verdadhte karakter van de werk< zaa-mheid van bepaalde specialisten. De op- roep dring-t er echter op aan een kameraad- schap-pelij'ke houdiing te bewaren tegenovef eerlij-ke s-p-ecialisten. Maar het is noodig con- trole te oefenen o-p hun werkzaainheid ALRMAARSCHE COURANT.

Alkmaarsche Courant | 1928 | | pagina 1