Alkmaarsclie limit PEPERHUNT Geneeskundige brieven. Honderd dertigsta !aarpng, Yrjjdaf 46 Maart. Consultatie-bureau voor zuigelingen. I. De natuurlijke vending van den zuigeling is verreweg de ceste. Maar a.s deze oninoge- liik is, dan staan wij gelulddg met mactne- loos. Aiken kcmen wij dan dikwijls voor een zeer moeilijk vraagstuk te staan. Dan leer en wij dat reeds ae zungeling een apart maividu is, dikwijls geheel versdiiliena van andere pasgeborenen en dat ook voor hem zoo "oed ais voor de volwassenen net tines pass? sich nicht for alle" van toepassing is. jje periode van Liebig, toen men meende vo - gens scheikundige formules een dieet in el- kaar te zetten, is geiukkig lang voorbij. wij weten nu, dat het niet voldcende is, zooveei gram eiwit, koolhydraten, vet enz., ais net hjstje opgeeft, in de maag te brengen cm van een gcede vertering verzekerd te zijn. ..k noem skehts de vitaminen, welk woora te- genwoordig iedereen, ook al begrijpt hij met wat het betekent, kent. Het is zeker met las- itig, een voedsei voor den zuigeling te buei- den, dat in staat is, de noodige hoeveelheid calorien (warmte) te leveren. Maar ook a. bcotsen wij de scheikundige samensteUing der moedermelk zoo nauwkeurig ais ens mo- gelijk is, na, dan bemerkeu wij tceh maar al te diwwijls het groote verschil. Herhaaldeuj zien wij bij kunstmatige voeding na eemgen tijd ziekten optreden, waarvan lk alleen de zoo bekende Engelsehe ziekte wil noemen, al is dit lang de eenige niet. Het is diaarom van't groocate belang, wanneer alle pogm- gen om de natuurlijke voeding te geven heb ben gefaald, de kunstmatige voeding vo gens deskundig voorschrift te geven niet alleen, maar dan tevens ook nauwlettend het kind te laten controleeren, om bij het eerste teeken yan een zich ontwikkelende ziekte dadelijk de noodige maatregelen te kunnen nemen, in de eerste plants door het vcedsel te ver- anderen in overeenstemming met het drei- gend gevaar. De deskundige voorlichting is niet alleen voor de samensteUing maar ook yoor de toebereiding noodig. Van buitengewcon belang wordt het voe- dingsvraagstuk, wanneer zich bij het kind afwijkingen van het spijsverteringskanaal vertoonem lk herinner hierbij aan de zomer- diiarrhee, waaraan zoo vele kinderen ten offer vallen. Ais hygienische maatregel, waarop te let- ten valt, noemde ik (in mijn vorigen brief) ook de temperatuur. Zooals beksnd is, heeft ons lichaam een vrij wel steeds gelijkmatigen warmtegraad (36.5 a 37 gr, Celsius). Door de werkzaamheid van onze huid blijft die temperatuur onder alle mogeiijke omstandig- heden op datzelfde niveau gehandhaafd. Dat huidmechanisme is bij het pasgeboren kind nog niet voldcende ontwikkeld en daarom meet het lichaampje meer dan bij den volwas- sene noodig is, voor te veel afgifte van warm te beschut worden. Met het opgroeien van het kind, reeds gedurende het eerste levens- jaar, wordt dit minder noodig. Maar ook, zoolang het nog wel noodig is, moet toch - voor het andere uiterste opgepast worden, dat nl. het kinderlachaam niet genoeg warm te kan afgeven. In dat geval wordt de lichaamstemperatuur verhoogd1, en het zijn vooral de hersenen, welke hiervan nadeelige gevolgen kunnen ondervinden, waartoe o.a. het optreden van stuipen behoort. Ook over dit punt zal menige moeder wel eens behocfte aan voorlichting, raad en bijstand hebb.n, vooral met betrekking tot klceding en bedeV- king. Met afschuw denlcen wij hierbij aan „het pak" waarin de arme zuigelingen in semmige streken van ons land worden inge- sloten ais een mummie, zoodat elke beweging van renin en beenen haast onmogeliik is, aan de dikwijls veel te groote hoeveelheid klee- dingstukken en dekens waarmee de weer- looze stumpers worden belast. Doelmatige bleeding en bedekking is tevens bevorderlijk voor de ongestoorde rust, welke de zuigeling tusschen zijn maaltijden noodig heeft. Die rust mag ook niet verstoord wor den door belangstellende familieleden en be- zoekers. voor of door wie het wicht elk oogen- blik uit de wieg genomen wordt, 1-iefst in ver- keerde houding terwijl dan tevens het gevaar geschapen wordt voor andere oigewensclvc- dingen, zooals kussen op het mondje. Al zal niet ieder hierbij besmettingsgevaar opleve- ren, de gewoonte ais zoodanig verdient ern- stige afkeuring. Hierbii komen we ais van zelf op een ander besmettingsgevaar, n.l. dat van tuberkelba- cillen. Dat gevaar is er zeker, wanneer in de omgeving lijders aan open tubercuiose zijn, die niet geiheel volgens de voor hen noodige maatregelen zorgen. Maar ook ais men niet meet dat dergelijke personen in de omgeving zijn, kunnen toch op allerlei wijzen bacillea in'de lucht, maar vcornamelij'k in het stof, dat voor het grootste deel op den grond te recht komt, aanwezig zijn. Wij weten, dat het jonge kind zeer vatbaar voor die ziekte is en dat besmetting gedurende het eerst levcnsjaar hcihaaldelijk voobkemt. Het is een ernstige plicht cm hiermee rekening te houden. In de eerste maanden moot het meest aandac'ht ge- sch'uken worden aan de personen, met wie het kind in aanrakmg komt. Later, ais het kind op den grond komt te liggen of te krui- pen, dan moet al het mogeiijke worden ge- daan, om den grond stofvrij en dus vrij van zieklekitmen te houden, ook dan wanneer er gten teden is om aan te nemen, dat men in een vocr tubercuiose bepaald gevaarlijke otn- geving verkeert. Maar al te dikwijls wordt in het eerste jaar op deze wijze de kiern gelegd voor een later pas bij herhaling duidelijk zich openbarende tubercuiose. Zoo hebben wij dus heel wat redenen ge- zien, waardoor de kindersterite gedurende het eerste levcnsjaar zulk een angstwekkende troogte kan berei'ken. Wat is nu daartegen te ctoen? Mij dukt tweeerlei. Het meest rationeele middel zou zijn, indien het bcreikbaar ware, dat alle inwoners van deze dingen voldoende op dt hoogte waren en hunne beteekeis door zagen. In elk geval is het nuttig om te trach- ten", steeds breedere lagen der bevolking in deze richtme or> te voed^n Cedccltelijk be- rroorr an aan ook rot ae raak van wat fk ais tweede middel zou willen noemen: overheids- bemoeiing. Het verslag der inspectie geeft hierom- trent verblijdende berichten. Zooals overal, kan door eensgezimde samsnwerking de kracht verhoogd worden. Er bestond reeds een Ned. Bond voor zuigelingenbeschermlng, er bestonden slleflei organisaties zooals het Witte, het Groene en het Wit-gele Kruis. Met de inspectie voor de hygiene van het kind is thans samenwerkinff bereikt en door den Mi nister van Arbeid, Handel en Nijverheid is ©en werkplan vastgesteld, met name voor die provincies, waar de gemoamde lidhamen tot een provinoiale organisatie zijn samengesmol- ten. In dat werkplan worden ook de consulta- tiebureaux genoemd, welke ik ais titel voor dezen brief koos. Daarnaast staan evenwd nog andere maatregelen, die zeker de bespre- king overwaard zijn. Met het oog op het groote volksbelang, dat met dit onderwerp is gemoeid, en de belangstelling, welke ik van vele lezers er voor verwacht, meen ik goed te doen, er nog een volgenden brief aan te wij- den. H. A. S. Ijiactstvaart. HINCHLIFFE'S GGEAANVLUCHT. Gem nieuws over Hinchliffe. De directie van het vliegveld Michel! Field op Long Island had Woensdag bevolen, dat gedurende den geheelen nacht schijnwerpers voor het landen in werking zouden worden gezet. Vliegofficieren hebben niettemin wei- nig hoop, dat Hinchliffe zal binnen komen. Volgens berekeningen zou het vliegtuig tot ongeveer zeven urr (Am. tijd) i' den avond van Woensdag in de lucht kunnen blijven. Gordon Sinclairs oordeel. De aviateur Gordon Sinclair, dien men eerst hield voor Hinchliffe's passagier, is gister plotseling opgedoken. Hij heeft ver- klaard, dat de passagier inderdaad Elsie Mackay is. Er is z.i. nog alle hoop, dat Hinch liffe ongedeerd overkomt. Zijn bestemming was vermc-edelij'k PhLadelphia en hij achtte het zeer wel mogelijk, dat Hinchliffe New Foundland onopgemerkt door den mist was gepasseerd. Men vreest het ergste. Tot gistermorgen vroeg waren omtrent het vliegtuig van kapitein Hinchliffe te Louden uit New York nog geen betrouwfcare berich ten ontvangen. Het laatste betrouwbare be- richt meldde, dat het vliegtuig 170 mijl ten Westen van Ierland is gesignaleerd. Alle be richten van New Foundland komen uit par- ticuliere bron en moeten onder groot voor- behoud aanvaard v/orden. In Amerikaansche vliegerskringen evenals in de kringen van weerdeskundigen wordt de pogtnig van kapitein Hinchliffe ais een onverantwoordelijke waaghalzerij beschouwd, daar een vliegtuig in dit gedeelte van het jaar op den Oceaan bijna nimmer gunstige weersomstandigheden vindt. Zelfs woedde op het midden van den Oceaan een storm, welke hij moest passeeren. Nabij New Foundland hangt voldoende vochtige nevel om de vieugels van het vlieg tuig met een ijskorst te bedekken. Men neernt aan, dat destijds ook Nungesser en Coli ais gevolg hiervan verongelukt zijn. Daar alle berichten tot dusver outbroken en het vl.ieguig reeds vele uren te laat is, vreest men het ergste. Reeds lang over tijd. Nader wordt gemeld: Hinchliffe is nu 24 uren over tijd, seint Renter d.d. 15/3 uit St. Johns. Men vreest, dat er geen. hoop meer is. De Exchange Telegraph Co. meldt uit New-York, dat detachementen soldaten op het vliegveld zullen achterblijvan, hoewel de autoriteiten de hoop hebben opgegeven, dat Hinchliffe daar nog zal landen. Alle geruch- ten. dat er een groot vliegtuig boven Ame- rika zou zijn gehoord, of dat Hinchliffe een noodlandfng op St. Johns zou hebben moe ten doen, zijn thans opgegeven. Het feit, dat Hinchliffe een route schijnt te hebben geko- zen, die in dit jaargetijide weinig of niet door schepen wordt gebruikt, vermiudert de kans, dat hij,,-zou zijn opgepi'kt door een schip zonder radio-lnstallatie. Be reden van Miss Mackay's geheimzin- nigheid blijkt thans te zijn, dat haar vader Lord Inchcape, niet mecht weten wat haar plannen waren. Zij wist, dat hij haar niet zou toestaan, den tocht te ondernemen en dat hiii haar de middelen daartoe zou ont- houden. Hinchliffe's Icopbaan. De vlieger capt. Hinchliffe wien in d n oorlog, in een iuchtgevecht, een cog was weg- geschoten kwam in 1918 ais vlieger bij de Avro. Met zijn Avro 504 K. maakte hij vele acrobatisehe vluchten, cie de aandacht .ten zeerst. trokken. Daarenboven nam hij O'Ok wel passagicrs mee. Spcedig kwam hij ais verkcers-piloot bij de K. L, M. 30 September 1920 vclvcerde hij de eerste passagiersviucht van Amsterd..m naar Lon- den met ten Nederlandsch verkeersvliegtuig. Laier ging hij ever naar de Imperial Air ways, waarbij hij ais lijnviieger in dienst kwam. In September 1927 heeft hij verlof geno men cm met Levine over den Oceaan te vlie- gen. To.n dit plan nmr doorging, ond.mam hij met L.v.ne de vmcht naar Indie, volgens plan een c: o derbrcaen vlucht, maar welke bij Wtcnon, op 't vlieg veid Aspern, een *cn- tijdig einde vend tengevolge vain cen nood- land.i One .ks het feit, dat hij maar een oog had, was Hinchliffe toch een z.er goed vlie ger. M:ss Elsie Mackav De passagiere, die ca.pt. Hinchliffe op zijn tocht met gc „Endeavour" veigezelt, is een dochter van lord Inchcape, den grooten ree- der. Zij leerde vliegen van Sir Alan Cobhatn op het Staglan.-vliegveld te Hendon. Zij kreeg haar vliegbrevet in 1922 en kocht toen meteen het toestel, waarmcde zij haar proe- ven had afgelegd, een D.H. 6. LINDBERGH OPNIEUW NAAR PARIJS. De Amerikaansche gezant te Parijs heeft dezer dagen een brief van Lindbergh ont vangen, waarin deze mededeelt, dat hij van plan is Parijs opnieuw te bezoeken. Men verwacht. dat hii over eenige maan den weer zal komen, maar het zal wel met per vliegtuig zijn. VAN LEAR BLACK OP REIS. Te Madrid. Een Nederlandsch vliegtuig, bemand met vijf vliegers, o. a. den Amerikaan Van Lear- Black en Geysendorffer en Scholten, landde op het vliegveld Qua'tre Vents. De Nederlan- ders verklaarden eerst een bezoek te gaan brengen aan verschillende Spaansche steden en daarna naar Londen te zullen terugkee- ren. In Mei zouden zij dan hun raid naar de Kaap en later naar China beginnen. DE VLIEGTOCHT VAN MEVROUW BAILEY. Mevrouw Bailey is gisteren uit Napels te Catania aangekomen, vanwaar zij vanoch- tend door zou gaan naar Malta. DE LIJiN PRAAG—ROTTERDAM. Dezer dagen zal de ministerraad zich be- zig houden met de kwestie betreffende de concessie-verleening voor de internationaJe vlieglijn PraagRotterdam. EEN NIEUWE DUITSCHE GGEAANVLUCHT. Kapitein Koehl, die verleden herfst in ge- zelschap van Lohse met het vliegtuig Bre men tevergeefs poogde den Oceaan over te steken, is van plan opnieuw een kans te wa gon. Het vliegtrig is een Europeesch Uand- vliegtuig; het weegt leeg 1320 kilo en zou be- last 2336 kilo kunnen dragen. Koehl zal bij zijn tocht over den Oceaan waarschijmlijk opnieuw worden vergezeld door Lohse. De vliegers ouden weder den weg over Iceland en New Foundland kiezen, daar deze de kort- ste is. SpOB^t VOETBAL. De wedstrijd Belgie—Nederland op 1 April a.s. Naar wordt gemeld heeft de Belgische aanvoerder Dr. Swartenbroekx zich voor verdere internationale ontmcetingen terugge- trokken. Hij oordeelde 50 internationals meer dan voldoende, en de Belgische dftalcommis- sie heeft den wensch van Swartenbroekx ge- eerbiedigd. Hij zal vervangen worden door Lavigne. In het Ned. Elftal dat a.s. Zondag geko- zen wordt zullen ook naar alle waarschijn- lijkheid eenige wijzigingen worden aangv bracht, speciaal met het doel ook eenige an dere spelers internationale routine te doen opdoen, dus niet om de niet gekozen spelers voor goed te passeeren. Met belangstelling wordt de nieuwe samensteUing tegemoet ge- zies. Ppovimciaal nieuws Woensdagavond vergaderde de Schoorl- sche tuinbouwvereeniging in het lolcaal van den heer Schuijt. Na opening en vaststelling der notulen werd de heer B. Ridder ais lid aange- nomen. De voorziiiiter decide mede, dat de aanbie- ding cm Oost-Indische kerszaden te verbou- wen, van de zijde der zaadhandel nog niet erg bemoediigend was. Slechts 2 H.A. was aanigeboden, lage gemengde kers, doch tegen- een prijs, welke niet loonend genoemd kan worden. Toch gingen enkele tuinders op dit aanbod in, doch onder voorwaarden, dat zij ook de oppervlakte land krijgen toegewezen, wefken zij heden in teelt opgaven. Dit were toegezegd, en zoo kwam 1 H.A. aan den man en zal er nog gelegenheid zijn om meerdere opgaven te doen tot 24 Maart a.s. bij den heer Jb. Mooij, secretaris. De teelers welke in 1927 kers hadden ge- teeld voor de firma Jos Rijers te Zwijndrecht zullen met de uitbeialing nog even geduld moeten hebben aangezien 't conirolestation voor zaaizaden te Wageningen ncg geen analyse van kiemkracht had kenbaar gemaa'kt. Nog gaf de voorzitter de raad om, waar in den komenden zomer weer kers op kleur geteeld zal worden, zich te laten welgevallen, dat de keuring te veld© zakelijk kan geschie- den. De geheele verantwoordelijkheid voor de zuiverheid der kleuren rust op de ver- eeniging, en't bestuur neernt zich vast voor om deze verantwoordelijkheid goed na te komen. De heer Keizer zou 't zuiveren te veld© aan een persoon over willen laten, terwijl den heer G. v. d. Burg de onwillige en slor- dige teelers zou willen uiitsluiten voor een volgend jaar. De voorzitter ziet in dit laatste ook nog geen definitieve oplossing; 't Be stuur zal de zaak wel naar beste weten rege- len. Voor teelt van Escholtzia was geheel geen animo en voor krulkers, hoewel tegen de hoogen prijs van 3.10 per kilo was hoege- naamd geen liefhebberij. Beter ging dit met een aanbod van tuim bocuen, lange hangers. De firma Zwaan en de Wiljes willen 29 cent per kilo geven. 1 Voor deperwten William Hurst" betaald deze firma 48 a 50 cent per kilo. Van deze i bei-le artikelen werden flinke partijen opge- 1 geven^ terwijl de gelegieniheid tot verdere opgaven nog een week openstaat. Voor hooger grceiende doperwten en peulen is ook aanbod, terwijl gaas gratis wordt bijgegeven. Natuurlijk in bruikleen. j Hierna werd gepauseerd, waarna d© voor zitter mededeelde dat een bericht in de Alk- maarsdie Courant vanuit Heiloo, ais zoude de firma v. d Konnmer 't vervoer* onzer green-ten naar de Beverwijksch© veiling heb- ben aangenomen, op eene vergissirig moet berusten. Wel zal deze firma de asperges voor de Aspergesvereenigingen van Schoorl en St. Pancras vervoeren, waardoor mis- 1 schien de vergissing is ontstaan. Wij echter - hebben nog niets aanbesteedl, zegt de voor zitter. Waar echter door't looped der tijden, de bakens naar een andere plaats moeten verzet, en we inplaats groote oppervlakten kers, thans meer op groentenverbouw worden aan- gewezen, raad den voorzitter aan om in de teelt van groenten uniformiteit te betrachten, en eenheid in onze cultuur te' brengen. Dit was ock vooral de raad, hem door een goed koopman gegeven. Schoorl komt dan met flinke kwantums, en die. brengen de beste prijzen op Nog stelt spreker voor, om ook nu nog niet te besluifien, naar welke veiling onze groenten zullen gaan; laten we dit beslis- sen, voor elk product afzonderlijk en in over- leg met de teelers, en laten w© zien welke veiling voor elk product de beste voor- waardten biedt. De Alkmaarsche veiling is wel de aange- wezen plaats voor ons product, doch d© toe- stand deugt daar niet, en we zullen daar al leen komen, ais we er goed behandeld wor den. Noodig is't voor ons bestuur te weten, hoe groot't te tee ten kwantum van elk pro duct apart zal zijn. Het bestuur zal cultuur- staten aan leggen en bijhouden, zoodat, ais de oogst eenmaal daar is, we bij wijze van spreken precies kunnen zeggeil, wat we te koop kunnen aanbieden. De vergadering vond deze maatregel goed Nog decide de voorzitter mede, dat bet bestuur van de Alkmaarsche veiling statuair ontbonden zal worden, en een nieuw bestuur benoemd moet worden. Nu denkt't bestuur van onze vereeniging onderling verschillend over deze aangelegeniheideen meerderheid zou uit deze streek en speciaal van deze ver eeniging geen vertegenwoordiger in 't Be stuur van de veiling willen benoemen, met ais motief dat men vrijer staat. Een minder- heid echter voelt nog wel voor 't bezetten van. eene bestuurszetel door' een lid onzer vereeniging. Uit de vergadering komen nu verschillen de geluiden en men ziet de een voor, de an- der tegen een bestuursfunctie agecren De voorzitter verduidelijkt nog wear eens zijme woorden en zegt, dat hij niet beweert, dat we in Alkmaar moeten veilen noch dat we dit elders moeten doen. doch dat dit van de voorwaarden zal afhangen Deze week zal te Alkmaar een conference va.i tuinders plaats hebben om voor de benoeming van een nieuw bestuur eenigzins leiding te ."even 't Was verder vooral den heer Posthuma, die er met klem op aandrong, naar deze confenentie te gaan; 't is vooral ook de wensch van de tuinders elders, dat Schoorl aanwezig zal zijn. Van alle kanten werd door de aanwezigen deze kwestie bekekien, natuurlijk ieder van zijn standpunt; 't bleek zonneklaar, dat verre weg de meeste tuinders, door de ondervin- dling van den laatsten zomer, beu geworden zijn van de man-ier, waarop de Alkmaarsche veiling zijne klanten behandeld, en dit was bij deze bespreking een voorname factor, om deze veiling den rug toe te keeren. 't Nuchtere feit blijft echter bestaan, dat de Alkmaarsche veiling strategisdh middel- punt blijft voor dit district, en goed kan zijn, mits zij een wakker en strikt zakelijk bestuur fcrijgt, dat de zaken gaat regelen,, zooals dit een goed veilingbestuur betaamd. 't Ligt op den weg van de Schoorlsch© tuinbouwvereeniging om hieraan mede te werken; wel zijn we het eens met een opmer- king uit de vergadering dat't niet d© voor zitter moet zijn, welke zitting zal nemen in het veibngsbestuur. Laat deze man zijn be- wegingsvrijheid, welke hij noodig heeft voor 't belang van zijne vereeniging, zooveei mo gelijk behouden. Doch laten de tuinders hier toch vooral be- denken, dat't zeer raadzaam is, wanneer een Schoorlaar (of meerderen) in 't Bestuur der Alkmaarsche exportveiling de belangen van deze veiling en van de streek, welke hij ver- tegeniwoordigt, met elkaar weet te verbin- den. Dit kan niet anders zijn, dan in't be lang van alien en daarom juichen we het toe, dat in de bijeenkomst van tuinders, deze week te Alkmaar te houden, naast bespre king van een juist systeem, de candidatuur van't nieuwe bestuur ter sprake komt, en dat de vergadering besloot dat 5 Schoorlaars daar aan die besprekingen gaan deelnemen. We wenschen die bijeenkomst succes toe. Nog was bericht ingekomen, dat de heer T. T. Meediendorp ais bestuurslid bedankte. De heer W. Keizer werd ais tijdelijk plaats- vervanger aangewezen. Na de rondviaag, waarin op vvorstel van den heer J. Blom nog besloten wordt, dat het vervoer der producten zai worden aan- besteed, en dat de teelers zich contractu eel zullen verbinden, om hunne producten met den v.rachtman der vereeniging rvede te ge ven, sloot de voorzitter de vergadering. is bereid uit de origi. neele pepermuntolie, Vandaar de lekkere smaak en de opwek- kende eigenschappen. Lugros mjj. r. v. Linbnuui en 5 KUIJPER, Alkmaar. Alkmaar-Oudort (zwart) selderie, pietei'selie en rabarber werden pi;, zen besteed van 12 tot 14, 14 tot is en 25 tot 32, alles per 100 bos. Alleen in den aanvoer en den prijs v« Brusselsch lof en aardappelen kwam m verandering; daarentegen kwam op dt c hooge prijzen van diverse koolsoorten ni een sehepje op en de prijzen waren van 2i tot f 32 per 100- stuks. Buten de veiling en op de veiling te Haar. lem werden nog kleine partijtjes sla verb deld; de prijs was 14 tot 18 per i stuks. SINT-PANCRAS. Uitslag dam wedstrijd St Pancras-A| maar en Oudorp (gecombineerd) op dag 15 Maart te Alkmaar. St. Pancras (wit) Jb. Toepoel K. de Ruiter Jb. Kooij M. Benschop Tj- Koelemcij C. Slijker A. Volkers P. Madderom G. Booij C.Ivangh P. Volkers P. Groen P. Duif P. Niesop A. Meinema H. Troostheide A. Hoogland H. Wiedijk P. Peereboom G Ploeger G. Nieuwland J. Modder J. Jongejan C. Zeeman W. v. d Wal C. Tromp J. Duif K. Bakker HEILOO. Naar wij vernemen zai de commissie uit de burgerij en den raad cp 21 Mrt. vergade- ren, om de plaats te bepalen (en andere bij- zonderheden) waar de monumentale lampen geplaatst zullen worden, welke door de burgerij zijn aangeboden bij de opening van het raadhuis. Het bedrag is echter niet vol- doene om het plan uit te voercn zooals men dit had gedaeht. Niettemin zal het ontwerp van den architect Saal uitgevcerd worden. KENNEMERLAND. De hcop, dat er deze week meer nieuwe groenten zou komen, is janmerlijk den bo- aem ingeslagen, daar de vorst en zonloos weer geduchie tegenvailers zijn geweest. Op net einae der vorige week kwamen er al flinke partijtjes spinazie en andere jonge grognte, doch nu is het weer mis, reden waarom niet adeen vcor de jonge groente, doch ook vo-or aiies groote belangstelling be stond, welke zich uitie in hooger prijzen. Een kistje spinazie van pl.m. 4 Kg. bracht eventjes 1.60 op, „verdien er maar aan", hoorden we een groenteventer zeggen en dit is cok zoo en toen most hij zorgen dat de groente op zijn kar komt, doch menigmaal is het een strop, vooral met het koude weer, daar het kasprcduct spoedig slap wordt en in waarde vermindert. Naast spinazie waren er raapstelen, ra- dijs en bioemkool, teg.n prijzen van resp. 6 tot 7 en 6.50 tot 9 per bos en de bioem kool 0.40 tot 0.50 per stuk. Ook werden er nog kleine partijtjes jonge worteltjes aan geboden voor 0.28 tot 0.30 per bosje. De aanvoer van boerekool en spruiten loopt af en met enkele dagen is er geen aan voer meer van dit artikel, de prijzen waren 1.10 tot 1.55 per kist en 0.35 tot 0.52 per kilogram. Is het wonder, dat de prijs van grove groente met sprongen cmhoog gaat? Zeker niet alleen de groote behoefte is reden dat de wortelen 10 tot 12, de bieten (kro- ten 12 tot 16 en vruchten 16 tot 24 per 100 Kg. opbrachten; voor vruchten lij'kt die niet bijzonder h-oog, doch de kwaliteit liet veel te wenschen over. Hoewel de prei in kwaliteit terug gaat, is dit van weinig invloed op den prijs, welke 22 tot f 28 oer 100 bos opbracht. Voor C. v. Apeldoom. F. Kunst J. Amelsbeek A. Tamis P. Booij Jn. Kunst C. Bedijn J. Wester C. Betkm C. v. d. Veer W. Kuiper J. Morsch J. Dik T. Groen D. Stam Jb. Renooij C. Booij P. Veldboer D. Buisman A. Burgert J. Meereboer A. Jansen P. Baltus H. Overman Jac. Kieft D Davelaar J. v. d. Giezen C. Greenland 2-t 2~? 0-1 0-1 2-0 2-4 1-1 2-v 0-1 2d) 2-0 0-1 Met dezen wedstrijdavond is het da» zoen voor de vereeniging off icieel weer alp loopen. Behalve de onderlinge competife- wedstrijdsn, heeft men drie keer een sh'ijd gespeeld tegen bovengenoemde binatie, waarvan door St. Pancras 2 to werd gewonnen. en 1 keer gelijk gespi Ais herinnering werd St. Pancras lui combinatie een medaille aangeboden, si zeker 'n blijk geeft van den goeden clutgttsi en harmonic, welke de wedstrijden It hcerschte. HI ne oil a nil GASCORRUPT1E. Niet te Slieiml In de gemeenteraadsvergadering te Slit, drecht kwam ter tafel het advies der com missie, ingesteld om te onderzoeken of in ze gem een te ook corrupties waren gepl dcor den directeur der gasfabriek, zulks aamleiding van de beschuldigingen van on heer Van der Stel. Gebleken is, dat de directeur geen ret® commissies heeft ontvangen D-e commissi heeft ook den Off icier van Justitie te Dord recht nog gevraagd de boekeo der fabriek in beslag te nemen of langs andere weja eventueele corruptiehandelingen te bewijzai. Deze achtte zich echter niet bevoegd oi zonder positieve bewijzen in te grijpen. In de vergadering werd het optreden va den heer Van der Stel gewraakt. De missie werd dank gebracht voor hare bernoP in-gen en vervo-lgens van haar taak onthever AalterCs Gasdirecteur vraagt if herstel. In de jongst gehouden vergadering ft den raad der gemeente Aalten werd schrijven behandeld, ingekomen van den recteur van het gasbedrijf, met v-erzoek zijn eer te worden hersteld. De directeur, in openbare zitting gchoonj verklaarde de kleine kasverschillen, die f constateerd zijn, uit het feit, dat met sled een jongen de administratie moest wo® gevoerd. Meerder perso-neel is hem ste onthouden. Ook waren er den laatsten tf» het geheel geen- bemerkingen in de adfflf' stratie gerapporteerd. De raad heeft nog geen heslissing J® men. INBREKERS VOOR HET GLRECHT. Gister hebben te Rot'terdam teredht ges de 33-jarige F. van D. en de 28-jarige j. B., beiden ged-etineerd en recidivisL zij f den verdacht van inbraak bij het City-Md zijn aan de Noordblaak in den nacnt van op 3 Ja-nuari j.l. Een aantai sieraden hebben hadden reeds gereed gezet om mee te nemen, toeet betrapt werden. De twee d'ieven werden ac tervolgd- en ten slotte in de Hoogstraat a gehouden. Zij ontbenden, zich aan inbraak schui j gemaakt te' hebben, Het O. M. achtte de schuld van w™ac bewezen er. eisohte met het oog op nun leden tegen elk vier jaar gevangenisstrat. NOORDHOLLANDSCHE HYPOTHEEKBANK. In de gister gehouden jaarlijksche ai, meene vergadering van andeelhonders ,L de balans en winst- en ver I iesr ekening het boekjaar 1927 goedgekeurd en wer sloten het winstaldo bij de reserve te w en alzoo over 1927 geen dividend uitB. reru No. 65 "928 SCHOORL. Still® 1-1 2d 0-1 0-2 0-2 2d 0-2 0-2 0-2 2d 1-1 2d Totaal 29-21

Alkmaarsche Courant | 1928 | | pagina 10