Illiwstic tanraiL FEU1LLETON. Honderd derfigste Jaargang. Radio-hoekje StarisiiSe&@wg Binnenlancf Ho, <58 1928 Vrydaf 15 Maart. Toelating leerlingen school voor buitengewooii lager onderwtjs. De aangifte van kerlingen voor bovcnge- Boemde school zal bij het Hoofd d'ier school in he! gebouw in het Vietoriepark kunnen olaats hebben, op DINSDAG 20 MAART eJc. yan 4—5 uur namiddags. De kinderen moeten op den datum van toelating, t. w. 1 Mei e.k. 6 jaar oud zijn. Inenitingsbewijs em geboortebewijs (even- tueel trouwboekje) moeten- worden medege- bracht. Alkmaar, 16 Maart 1928. Burgemeester en Wethouders van Alkmaar, WENDELAAR, Burgemeester. A. KOELMA, Secretaris. Zaterdag 17 Maart. Hilversum, 1060 M. 12.Politieberich- ten. 12.35—2 Lunchmuziek door het Trio Oroeneveld. 2.453.45 Dansles door C. jK'linkert. 3.50 Italiaansche taalles. 4.30 '5.15 Fransche taalles. 5.15—6.Duitsche taalles. 6.—7.15 Concert door het Omroep- orkest. 7.157.45 Tuinbouwhalfuurtje door den heer R. Buisman: Rozen in den hof. 7.45 Politieberichten. 10.30 Persberichten. 8.05 V. A. R. A.-avond. Het Gooisch Vo- taal lcwartet onder leiding van R. van Stam, sopraan. A. Le Claire, alt. M. Plooyer, te nor. Adr. Rijbroek, bas. O. Biichler en Bep. Doyer aan den vleugel. Inleiding van de Hummers door W. Breman. 1. Twee duetten yoor alt en bas, Brahms, a. Die Nonne nnd der Ritter. b. Es rauseht das Wasser. 2. Drie liederen uit de reeks „Dichterliebe" van H. Heine en Schumann, a. Im wunderschb- nen Monat Mai. b. Am leuchtenden Sommer- niorgen. c. Ich grolle nicht, bas. 3a. Where 'er you walk. Aria uit het oratorium „Semele", Handel, b. „Ghsel", tekst van H. Swarth en muz. van H. Zagwijn, alt No.s. 1, 2 en 3. Aan den vleugel* O. Biich- ikr. 4a. Egidius, waer bestu bleven Muz. v Breman. b. Zij sluimert uit den sonnetten- ikrans „Mathilde". Tekst van Perk en muziek yan Diepenbroek. c. Naar Oostlantuit „Oud Nederiandsche Minneliedjes" van W Pijper. 5a. Aria uit „Judas Makkabaus", Handel, b. Wiegenlied, Schubert, c. Mond- nacht, Schumann, sopraan. Nos. 4 en 5. Aan den vleugel: Bep Doyer. 6. lets over 'Brahms en zijn „Liebes!ieder. Inleiding van W. Breman (Brahms, de geslokn Noord- Btiitscher. Invloed van de Wiener Walzer op hem en vele andere componisten. lets over Weenen. Over oude dansen uit vroegere eeuwen. De Wiener Walzer-Brahms „Liebes- lieder". 7. Uitvoering van de Liebeslieder (le reeks). 18 wr.lsen voor vocaal kwartet, met 4-handige klavierbegeleiding. Tekst van Daumer. In 1867 gecomponeerd door Joh. Brahms. Huizen, 341 M. (Na 6 uur 1950 M.) 12.30 Tijds. 12.30—1.30 K. R. O. Lunchmu- ziek door het trio „Winke!s". 3.4.Kin- deruurtje. De dames Ria Mulder en Jeanny Leeflang en Jac. Suerink. 5.6.Diner- muziek. 6.—6.30 Literair halfuurtje. Spr.: P. van der Meer de Walcheren. 1. Breton- sche legenden, Koenen. 2 Nieuwe Geluiden, 3e druk, Dirk Coster. 2. De Nederlandsche Poezie in 100 verzen, Dirk Coster. 6.30 7.— Dinermuziek. 7.7.30 Cursus Hol- lanijsch door D. G. G. van Ringelestein. 7.30—8.— Spr. Mr. F. Vorstman uit Haar lem. De inrichting van onzen Staat. 8. Concert. Mej. E. de Haas, sopraan. F. Bos- hart, piano. W. Laghuwitz, viool. F. Kwart, cello. Spr. Pater H. van Vrees S. V. D. uit het Missiehuis te Soesterberg: Hoe Europa en Amerika China in dezen toestand ge- bracht hebben in verband met de missien. 1. 't Karakter der Chineesche beschaving, wie verbrak de verstoring? (De Westerlingen vanaf 1842, de Chineesche studenten in Europa en Amerika)De verwording, het verva) van het pude, de beginselloosheid van het jiieuwe. 2. De gebeurtenissen der laatste 30 jaren. De Chaos. 3. Het dilemma voor China: ondergang of regenereeren in het Christendom. Daventr. 1600 M. 10.35 Kerkdienst. 1.20 -2.20 Orkestconcert 2 254.55 Int. Rug- bywedstrijd EngelandSchotland. 4.55 Het Door J. S. Fletcher. Qeautoriseerde vertaling wt het Engelsch door Mr. O. Keller. Stevenege wijdde bijna een uur aan de be- zichtiging der schilderijen eri hij kwam tot e c°nclusie, dat als de gedichten van den zoon half zoo mod waren als de schilderijen van den vader, de wereld binnenkort kennis «en met ecn groot kunstenaar. De Kmlderijen waren inderriaad goede kunst en net verwonderde hem, dat de naam van den unstenaar niet in ruimer kring bekend was. aatste zeide hij hard op. ".;ader Hield er niet van zich op te drin- O-swald. ,.Hij schilderdte, mant hi] aandrang er toe gevoelde en om hij niet veel. Wat zeg4 u van het a dat Bransdale voor de o*childerijen beeft geaaan, nu u de auquarellen beeft vezien?" nJii V!t v°lstrekt niet oniede'iik v?.n en kant ook beschotr1"^", antwov>rd/3le 231 er zi]n we" uithalen, hond1e,rd guink'c ajflp «'4sjd honderd tu^t'kte Oswald >^isg;-eeT« op. )fHil CarTton Mason Sextet en D. Ofeane, so praan. 5.35 Kinderuurtje. 6.20 Het Carlton Mason Sextet. R. Olivers, bariton. 7.20 Mu- ziekcauserie. 7.35 Pianoconcert. 7.45 Le- zing: The varsity boat race. 8.05 Iersche muziek door de Marinekapel. 8.50 Iersch muziekfeest. De Clann Na Ngaedheal Pi- perds Band. U. O. Connor, declamatie. D. McCoiligh, zanger. A. Darley, viool. 9.20 Nieuwsberichten. 9.35 Voorlezing uit eigen werken door Miss R. M. Ayres. 9.50 Nieuwsberichten. 9.55 Variete. 10.50—12.20 Dansmuziek. Parijs „Radio-Paris", 1750 M. 10.50— 11.Concert. 3.504.50 Concert door de Homonyme Jazz. 8.50—11.20 Galaconcert. Orkest, jazzband en artisten uit de Parijzer Theaters. Langenberg, 469 M. 12.25—1.50 Orkest concert. 5.206.20 Orkestconcert. 6.50 7.20 Declamatie uit Hauptmann's „Till Eulenspiegel". 7.208.20 Concert. Koorver. Keulen. 8.20 Vroolijke avond met Eygen Transky, tenor. W. Auerbach etc. Als inlage „Im Olpot", hoorspel van P. Hailing. Daar- na tot 12.20 Dansmuziek. Konigswusterhausen, 1250 M. (Zeesen). 11.107.05 Lezingen en lessen. 7.20 „Der Graf von Luxemburg", operette in 3 acten van Lehar. 9.5011.50 Dansmuziek en dansles. Hamburg, 395 M. 4.20 Russisch concert. 5.20 Vroolijk allerlei. Concert. 7.20 „Vorfriih ling", een vroolijke avond. Orkest en solis- ten. 11.2011.50 Dansmuziek. Brussel, 509 M. 5.206.20 Dansmuziek. 8:3510.35 Symphonie orkest onder leiding van E. Fassin. Men sdhrij'ft ons: Is u bekend, dat skids 1922 de kinderen van Wales en Monmouthshire jaarlijks een Vredesboodschap aan de jongeren van alle andere landen uitzonden? Deze boodschap luidt als volgt: ,,Wij, jongens en meisjes van het vorsten- dom Wales en Monmouthshire, zenden een hartelijken greet aan de jongens en meisjes van alle andere landen. Wilt gij, miillioenen 'kameraden miet ons de bede uitspreken, dat er zege moge rusten op de vereenigd'e vredes- pogingen van mannen en vrouwen van elk ras en van elice natie, opdat voortaan op vreedzame wijze en zondei' bloedvergieten alle oude veeten tusseihen de volkeren worden opgelost? Slaagt deze kruistodit voor den vrede, dan bdioeft niemand onzer, eenmaal volwassen gewordien, zijn vaderlandsliefde te betoonen door andere nates te haten en te beoorlogen. Lang leve de Volkenbond, de beste vriend van alle coders, de beschermer van het huisgezin en de schutsengel van de jeugd over de ge- heele wereld!" In 1922 werd deze boodschap draadloos door Engeland uitgezonden en op denzelfden dag door het Eiffeltoren-station herhaald. In 1924 zonden Zweden en Polen een ant- woord. In 1926 kwamen verse' eidene antwoorden, waarouder die van den Aartsbissdhop van Upsala, Mussolini, M. Hijmans (Belgie), Leon Bourgeois (Frankrijk) en van Sir Eric Drumimond, Algemeen Secretaris van den Volkenbond. Ete Jongeren-afdeeling van het Roode- Kruis in Engeland en Fran'krijk, de Padvin- ders-vereeniging uit Frankrijik, zonden even- als Finland, Amerika en Australie, antwoor den. In 1926 werd vastgesteld, dat 18 Mei de dag zou zijn, waarop voortaan deze bood schap door de jongeren zou worden gewis- seld. Deze dag werd sedert dien, de Goowill-Day genoemd. In 1927 beantwoordde Den Helder, waar zich voor dat do-el een comite gevormd had, de Vredesboodschap van Wales. Dridhonderd jongeren, aangesloten bij jeugdvereenigingen als V. C. J. B., Doops- gezinde jongeren, led-en van de Practische Idealisten Associate, leden N.B.A.S., Pad- vinders, Meisjesgezellen, Theosophische jeugdkringen, vereenigden zich daartoe op 18 Mei. Het comite te Den Helder verzoekt thans oim medewerking. Het vraagt ten eerste aan alle Hoofd'be- sturen van jeugdbewegingen om een ontwerp in te zenden als antwoord op de Vredesbood- schap uit Wales. Van de ingekomen ontwerpen zal een wor den uitgekozen en op 18 Mei naar Wales worden gezonden, terwijl het tevens op dien dag per radio in ons land zal worden bekend gemaakt. Verder wordt in overweging ge- geven, op 18 Mei een samenkomst te houden met alle jeugdbewegingen uit den orntrek, die met dit doel sympathiseeren. Teneinde deze samenkomst, die te Alfcmaar zal worden ge- houden, tijdig voor te bereiden, steilen de heer Zaadnoordijk te Schoorl en mevrouw Selleger heeft een aardig stelletje uitgekozen en ik ben niet van plan er een op toe te geven. Maar ik heb niet zonder bijbedoeling hem het dozijn laten uitkiezen. Hij za! ze natuur- lijk in Amerika erg ophemelen en dan zullen landgenooten van hem ook werk van den ouden heer willen koopen. Best, hoor! Ik heb altijd nog vier dozijn beschikbaar. En als ik bemerk, dat er van de zijde van Ame- rikaansche kunstbeschermers vraag naar het werk is, nu, dan stijgt de prijs, en niet wei- nig ook! U ziet, dat ik mijn belangen niet uit het oog verlies, nietwaar?" „U is een praktisch dichter", zei Steve- ne.ge, „volgens zeggen is dat met de meeste dic'hters niet het geval." „Ik kan beter dan een ander voor mijn za- ken zorgen", antwoordde Oswald, „reken daar maar op!" „Maar nu moet ik weer aan de mijne den- ken", verklaarde Stevenege. ,,'t Is hier erg gezellig, maar ik moet weer aan 't werk." „Zeker altijd nog aan't snuffelen in die gehehnzinnige geschiedtenis", merkte Oswald cynisch op. „Ik zou er den brui aan geven! U komt er nooit achter. Lieve hemel, gelooft u, dat u een greintje kans heeft, als heel Alanchester tegen u is?" Ze lachen u achter uw rug uit!" yWat bedoelt u?" vroeg Stevenege. Oswald schonk nog een glas sherry in en liet dit bedachtzaam door ziin keelgat glij- dem FTouf fe Bergen ztdh besdhikhaaf om door middel van oorrespondentie of ^stjrcliBg, de verschiMende jeugdbewegingen ejkaar te brengem, waarna een comite tot dit doel kan worden gevormd. DE STRIJD VAN NU. Rede R. Stenhuis. De voorzititer van het N. V. V., de heer R. Stenhuis, trad gisteravond* op in een open- bare vergadering van de afd. Alkmaar van die S. D. A. Pwelike samenkomst werd gehou- den in het hotel ,,'t Gulden Vlies". De zaal was geheel bezet, zelfs op d'e tribune hadden eenigen een plaats gezooht. Na het veratrijken van het Alkimaarsch 'kwartiertje heette de heer P. Dekker, voorzitter der afdeeling, de aanwezigen wel- kom, vervolgens wijzend op de enmaebt der kapitalistische klasse om de gaten, door den oorlog geslagen, te dichten. De heer Stenhuis begon zijn rede met te herinneren aan de vele revoluties e. d., ook een fascistische, in de laatste jaren, alle wij- zend'e op onrust onder de massa, onzekerheid en ibewogemheid. Aan de S. D. A. P. is de taak om rust en zekerheid te brengen, het volk tot hooger maatschappelijk en cultured peil te voeren, door den klassenstrijd. In den tijdi voordat de stem der soc.-d'em. werd gehoord, bestond de toestand, dat in Maastricht d-opr kinderen nachtarbeid werd verricht in fabrieken en dat de Maatschappij van Weldadigheid dertienjarigen een zestig- tal uren liet werken voor 30 cent Ter week plus den schralen kost. Aan ^en beschouwing van dr Brugmaus over de arbeiders van die dagen (omstreeks 1860) ontleende spr. nog meer bijzonder- heden, waaruit hij conclud^erde, dat het kapitalisme niet alleen de hersens, maar ook de lichamen der arbeiders vrat (doelende op den vroegtijid'igen dood der meeste werk- nemers). Tien jaar later, ioen Marx zijn theorieen had verkondigd en de arbeiders hier en daar een vakvereeniging hadden gevormd, werden d'eze organisaties gewoon verboaen: het lidl- maatschap opzeggen of de fabrie'k uit. Be- weerd werd door sigarenimakerspatroons, dat een werkweek van 72 uren matig was en dat met overwerk wel tot elf gulden per week ken worden verdi,end (dat was in 1873). Toen later de stem van Domela Nieuwen- huis had weerklonken, bleek uit een daarna gehou-dien enquete (1885), dat de werkweek nog wel eens honderd uur was, voor kinder ren van 12 jaar dikwijils 7080 uur. Tot den r.-k. heer dr. Poels, die oniangs de verdiensten dfer r.-k. kerk op sociaal gebied breed uitstalde en daarbij had gevraagd, wat de S. D. A. P. daartegenover had1 gedaan, zou spr. willen zeggen: ziji heeft de klasse der arbeiders, die uit niet anders dan paupers bestond, zoo opgevoerd, dat zij nu uit menschen bestaat. (Applaus). Dat heeft veel strijd! en veel opoffering ge- kost en nu moet worden nagegaan, wat ge daan kan en moet worden, om verder voort te gaan. Het kapitalisme kan niet veel meer geven en geen concessies meer toestaan, zonder zich zelf principieel aan te fasten De arbeiders hebb.en in die laatste paar jaren zich hier en daar terugzetting moeten laten welgevallen. Er heerscht stilstand en dit beteekent achter- uitgang. Spr. herinnerde er aan wat Troelstra bij zijn afscbeid van de arbeiders- beweging had gezegdl: het kapitalisme moet principieel worden laangetast. De kapitalisten kunnen de werdd niet redden, wat reedls lang gebleken is, en daar- om moet het socialisme zijn macht en zijn kunnen toonen. Die strijd zal zeer zwaar zijn, als hij niet door alien gezamenlijk wordt gestred-en. Jaren geleden wex-d geloofd, dat het socialisme groeide uit het kapitalisme, maar dat was een valsch geloof, want het kapi talisme kan ook leiden tot oorlog, ont'binding en ondergang van de beschaving. De Engelsche lord Grey sprak in zijn memoires van een crisis in Europa, en waar- schuwde tegen den z.i. dreigendien onder gang van de huidige heerschappij in het oude werelddeel en het overnemen ervan door een ander ras. Spr. was overtuigd, dat alleen de sociaal- democratie de wereld kan red'den en daarom wekte hij op tot het welbewust voeren van. den klassenstrijd. Dat de tegenstanders dien klassenstrijd af- keuren, was voor spr. bet beste bewijs, dat hij wel terdege bestaat. Het verwerpen van den klassenstrijd noemde spr. dXvaasheid, immers hij is geen filosofisohe leersteliing, maar een maatsohappelijik verschgnsel. Het socialisme heeft geen levens- noch een wereldbeschouwing, zooals zoo vaak door tegenstanders wordlt beweerd, maar het wil alleen een andere maatschappellijke ord'ening, waarin de productie dien weiker ten goede zal komen en waarin de werkelijke mensche- lijke beschaving een aanvamg zal nemien. „U kent deze stad niet, waarde heer", ver- volgde hij. „Anders zou u weten dat Ollard en vermoedelijk enkele vertrouwelingen van hem in het gemeentebestuur, blikskaters veel meer omtrent die noodmunten zouden kun nen joslaten dan ze ooit tegenover u hebben gedaan. Wat Whatmore's ontvluchting be- treft, dat was-niets meer dan komediespel. Ze hebben hem vermoedelijk zelf vriendelijk verzocht zich uit de voeten te maken en hem aan het noodige geld geholpen om aan hun verzoek te voldoen. Ja, daar valt niet aan te twijfelen!" „U spreekt daar ernstige beschuldigingen uit!" merkte Stevenege op. „Zeker! Maar zoo is Alanchester een beroerde stad en een beroerd volk, tot alle laagheden in staat! Lieve hemel, gelooft u een oogenblik, dat de groote heeren, het stelletje ingewijdien, zich de kans laten ont- glippen om 15000 pond voor die munten te krijgen? Ik niet!" ,,10000 pond", verbeterde Stevenege hem. „Nu goed, 10000 pond dan", gaf Oswald toe. „Whatmore? Och kom! Wel de laatste man ter wereld om te stelen of te moorden een brave domoor! Als ik had kunnen ver- moeden, dat deze schopjeSguinje van hem was, had ik er tegenover u nooit over gekikt. Whatmore is volkomen onschuldig, maar verlies niet uit het oog, <Jat Whatmore mis- schien van iets a fwist, waarom enkele leden yan het gemeentebestuur het beter yonden, Th'ans ©efeekenen 'de Nederlandsche d'ichfers en kunstenaars voor de massa niets, en daar om moet het zoo worden, dat ieder. die het ernstig wil, daarvan kan genieten. Wij wil len geen maatschappij, waarin de gebraden duiven rondvliegen, maar een maatschappij, die aan iederen ernstigen werker een be- staan, een werkelijk leve n geeft. De chr. en de r.-k. zeggen hetzelfde en willen ook de solidariteit, naar zij beweren, maar zij denken die te bereiken langs hun eigen, langs ker'kelijke wegen. En het resul- taat daarvan? In 1926 kon een rapport ge- publiceerd worden, waaruit bleek, dat de toestandien onder de arbeiders in Z.-Neder- land veel slechter zijn dan in het Noorden. De kerkelijken verklaarden dit met te zeggen: „Ons solidarisme is wel goed, maar de pa- troons begrijpen het nog niet". Maar, vroeg spr., als 19 eeuwen Christendom dat dien 'patroons nog niet geleerd heeft, zal het dat dan in de eerstvolgende halve eeuw wel doen? De r.-k „Volkskrant" schreef na het ver- schijnen van genoemd rapport, „dat zij niet zonder hoop was, dat de toestand beter zou worden, nu de soc.-dem. leiders zoo gingen uitpakken". (Applaus). led ere vier jaar weer kom t de bourge oisie verkondigen, dat alleen zij kan regeeren en dat de socialisten nxet anders kunnen dan schreeuwen. Spr, meende te mogen consta- teeren, dat de bourgeoisie de kunst van regeeren nie t verstaat, dat zij het kentmerk draagt van volkomen onmacht tot regeeren. Van het begin dezer eeuw af bestonden bij het kapitalisme twee problemen: het zoekien van afzetgebieden en het zoeken van goede belegging voor de opgestapelde kapitalen. De oplossing daarvan heeft de bourgeoisie niet willen vinden, want dan had zij alle koningen enz. moeten onttronen, dan had zij tot een andere staten-ordening moeten komen: de Vereeniigde Staten van Europa en daarnaast tot een economische eenheid met Azie Maar neeni, men zocht de oplossing in iederen staat afzonderlijk ten koste van den anderen en daardoor ontstond de oorlog, die den grond drenkte met bloed van milli- oenen mannen. En het vredesverdrag, dat daarop volgde, ademt denzelfden geest als die den oorlog had doen ontstaan. Nitti, de oud-minister van Italie voor ,,de bandiet van thans" regeerde, noemde de politiek van na den oorlog een politick van haat, de staatkunde was gcricht op roof. Ondanks dit alles sticht men den Volken bond en spreekt jnen in Geneve over vrij- handel en ontwapening, maar, zei spr., die zullen niet komen alvorens de soc.-d'em. de macht in handen hebben genomen. Niet de trust en het kartel zullen de wereld kunnen redden, zij zullen daarentegen de macht van het kapitalisme slechts verhoogen. Aan de hand van de politiek van de staaltrust toonde spr. dit nader aan. Spr. is het met dr. van Gijn, mej. mr. van Dorp en anderen geheel eens, dat alleen meer productie meer wclvaart *kan brengen en daarom zou spr. daartoe ook steeds aansporen. Maar de staaltrust v eri a a g de de productie om de winst hooger te maken en deed daarmee dus een aanslag op de volkswelvaart. Bovendien legde de staaltrust aan Duitschland een boete op wegens het meer produceeren dan de overeenkomst aangaf, en zij gaf Frankrijk ee-n premie, am'dat het bleef teneden de toe- gekende maximum-productie. Dit zijn dus maatregefen tegen de welvaart, tegen het volksbeiang Alleen als de arbeidersklasse het ernstig wil, kan daarin verandering worden ge- ibracht, maar men beseffe daarbij wel, dat voldoende ontwikkeling daarvoor een eerste vereisohte is. (Applaus). Voor het voeren van debat meldde zich aan de heer S t e u r, die den heer Stenhuis vroeg naar de opvoedende kracht van het socia lisme en daarbij vertelde van een man, die bij een staking onderkruiperswerk had ver richt en -twee dagen na de opheffing van die staking met een vaandel eener vakorganisatie liep. Ten tweede vroeg spr., waarom de socialisten bij het begin der mobilisatie de menschen naar de grenzen lieten gaan en ten derde hoe de heer Stenhuis dacht over het Alkmaarscbe soc.-dem. raadslid, dat on iangs tegen een deputati'e werkloozen gezegd had: „laat de werkloozen stikken". De heer Stenhuis beantwoordde dien debater kort: 1. Er was niet gezegd welke staking en welke arbeider bedoeld was, zoo- dat het niet te controleeren viel. Maar als het waar was, wat de heer Steur had gezegd, zou spr. dien man zeker het vaandel hebben ontnomeri, zoo hij hem daarmee ontmoet had. 2. De socialisten zouden niets hebben be- reikt, als zij in 1914 de menschen zouden hebben omtraden naar de grenzen te trekken. De macht was veel te klein. Spr. meende, dat deze1 vraag eigenllijk buiten de rede gimg en dat er bovendien al zoo vaak over gesproken is, dat hij er nu niet verder op behoefde in te 'gaan. dat hij van't tooneel verdween". „Juffrouw Lansdale verzekerde mij, dat Whatmore onschuldig was", merkte Steve nege opzettelijk op, terwijl hij zijn oogen op den ander gevestigd Meld. „Zij scheen daar zeker van te zijn op grond van eigen weten- schap. Maar hoe kwam zij daaraan, indien zij werkelijk iets weet?" „Barbie Lansdale weet van niets", ant woordde Oswald, „dat is niets anders dan vrouwenpraat. Het eenige wat zij wel weet is dat Whatmore uitgehongerd bij haar kwam, mededeelde dat hij zich vlak bij Or- charcroft had verstopt, haar bezwoer dat hij onschuldig was en om wat eten smeekte. Zij heeft hem elken dag aan eten en drinken geholpen. Ik wist daarvan. Er is geen spra- ke van, dat iemand anders dat wist; wanneer Barbie en ik des avonds een wandelingetje maakten, dan zochten we Whatmore in zijn schuilplaats op. Natuurlijk was dat voor zijn arrestatie. Maar dat hij de munten zou ge- stolen hebbenonzin!" „En wat is dan uw opinie O'mtrent Tyson!" vroeg Stevenege. Oswald blies een kringetje sigarettenrook de lucht in en zeide met een cynisch laohje: „Mijn opinie? Nu, beste kerel, mijn opinie omtrent Tyson is, dat het geen wonder is dbt hij een slag op zijn kop heeft gekregen. Hij geurde t« veel met zijn geld!" 3. Spr. betwijfelde of er we! -een raadslid is geweest, dat een uitdrukking bezigde tegen werkloozen, zooals debater zei Waarom anders geen naam genoemd? In zijn slo'hvoord bracht de heer Dekker dank aan den beer Stenhuis voor zijn opwek- kend woord, de hoop uitsprekend dat het mocht leiden tot hechte aaneensluiting en het vormen van sterke gelederen voor den strijd tegen het kapitalisme. HET AUTO-ONGELUK BIJ LEIDEN. De beide geredden van het auto-ongeluk bij Spanjaardsbrug, kapelaan Janus eu de heer Van Zon, hebben gistermorgen het EH- sabethgesticht te Leiden verlaten en zijn naar E)elft teruggekeerd. EEN STUDIER'EIS NAAR INDie. Prof. jhr. mr. B. C. D Savornin Lohmaii, hoogleeraar aan de Utrechtsche universitdt en lid der Eerste Kamer, is voomemens voor ongeveer een half jaar een studiereis naar Ncderlandsch-Indie te maken. Prof. Lohman zal 23 Mei a.s. vertrekken en in het najaar weer terug komen. Hij reis' voor een comite uit de Christelijk-HistoriscM Unie. HET VERPLICHTE ZEVENDE LEERJAAR. Het verplichte zevendc leerjaar, waarto® de Tweede Kamer deze week een besluit nam, zal gelden voor die kerlingen, voor wie de lagere school het eindondervvijs is, en die dus niet naar Ambachtsschool, M.U.L.O., H.B.S., Gymnasiucn, of andere inrichting van voortgezet onderwijs zullen gaan. Kinde ren van b.v. twaalf jaar, die na zes jaren lagere school naar de H.B.S. willen gaan, be- hoeven het zevende leerjaar lagere school niet door te maken. In zeldzame gevallen kan het volgende vocrkomen: een leerling gaat, na het zesde leerjaar te hebben doorloopen, naar de H.B.S., maar hij voldoet daar niet, kan niet meekomen en verlaat de H.B.S. na en half jaar weer Die leerling moet dan terug naar de lagert school, om het zevende leerjaar te doorloo pen. BRAND. Te Zuid-Lutte nabij Oldenzaal is totaal afgebrand de boerenbehuizing op het erf- Wegman, eigendom van den heer W. Spiel' te Lesser. Alleen de levende have werd ge red. De oorzaak van den brand is ontekend. Alles was verzekerd. ABORTUS. Een man, die zich te verantwoorden had ter zake van het in behandeling nemen eener vrouw, daarbij de verwachting van abortus opwekkende, werd gister door de Vierde Ka mer der rechtbank te Amsterdam veroordeeld tot zes maanden gevangenisstraf. Het O. M. had een jaar gevorderd. Bedoelde vrouw was zijn echtgenoote, di' aan de gevolgen der behandeling overleed. JOHANNES-STICHTING. In de boschi'ijke omgeving van Huis-ter- Heide is cp een uitgestrekt terrein aan den Amersfoortschen straatweg een tweede mo- numentaal gebouw van de johannes-Stich- ting verrezen, welke stichting ook te Nieuw- veen een inrichting heeft ter verzorging van ouden van dagen en van hen, die door om- standxgheden reeds cp jeugd'iger leeftijd nie' zelfstandig in het maatschappelijk leven kunnen verkeeren. De arbeid der Johannes-Sticbting beweegt zich op sociaal-philanthropisch terrein. De Johannes-Stichting is sedert dertig ja ren voor taboos velen tot zegen geweest. in- zonderheid voor menschen uit den arbeiders- stand. Het ruim 20 H.A. groote terrein der nieu we Stichting heeft een frontbreedte van 90 M. en een diepte van 20 M. en van 390 M. met een totale diepte van 620 M. Het gebouw is 139 M. breed. Alle luze is in het gebouw geweerd, maar toch is de bouwmeester, de heer Tjeerd Kuipers, er in geslaagd aan aile zalen en vertrekken een buitengewoon gezel lig karakter te geven. Hedenmiddag zal het gebouw officieel wor den geopend door minister Kan. DE TYPHUSGEVALLEN AAN BOOR'D VAN DE ,,GELRIA". De directie van den Kon. HoH. Lloy deelt mede, dat de maatregelen, genomen in ver band met eenige gevallen van tvphus aan boord van het stoomschip „Gelria", tot het resultaat geledi hebben, dat vast kwam t« staan dat ecn bacillcndrager onder de opva- renden aanwezig was. Dr. E. Dinger van hei Kolonaal Instituut heeft in een daartoe spe* ciaal door de directie van den Kon. Holl. Lloyd aan boord mgericht laboratorium uit' gebreide onderzoekmgen verricht. Het resul taat van dit onderzoek van, dr. Dinger, die de geheele reis meemaakte, was, dat de'oor- HOOFDSTUK XIX. De ontbrelxnde brief. Stevenege verliet Oswald's kamers eenios- zins onder den indruk van het feit, dat zoo- wel een romanschrijver als een dichter tot de slotsom waren gekomen, dat Tyson om zijn geld was vermoord door iemand, wien hij dwaselij'k zijn rijkdom had laten zien. De onbekende romanschrijver was, te oordeelen naar zijn brief, blijkbaar in ieder geval een scherpzinnig man en Oswald Cleverley was, hoe ijdel, egoist en blufferig hij zich mees- tentijds yoordeed, voorwaar geen idioot. Ste venege liep het Marktplein over, peinzend over wat Oswald hem had gezegd en plotse- ling herinnerde hij zich een opmerking van hem, welke hem niet duidelijk was geweest. „Hoe kwam Cleverley er toe een bedrag van 15000 Pond te noemen als den prijs, dien Bransdale voor de munten had gebo- den? prevelde hij. „Ik heb dat bedtrag nooit hooren noemen, 10000 Pond was de prijs. Was het enkel een vergissing Hij kreeg op dat oogenblik Ollard in het oog, die op weg was van zijn huis naar zijn bureau. Handelend onder den indruk van't oogenblik, li#p hij ham achtarna en sprat hem aan (Wordt vervolgd). 191

Alkmaarsche Courant | 1928 | | pagina 5